Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Terapia zaburzeń ze spektrum autyzmu[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 25 października 2019 09:38:27 Zakończenie: 24 grudnia 2019 09:38:27
Uzasadnienie
Jedno z najobszerniejszych, dostępnych omówień zagadnienia. M1llx (dyskusja) 09:38, 25 paź 2019 (CEST)
Uwagi merytoryczne
 1. Artykuł zaczyna się akapitem definiującym Spektrum zaburzeń autystycznych. To logiczne i typowe... dla tradycyjnych publikacji na papierze. W hipertekstowej encyklopedii należy unikać w różnych artykułach opisywania zagadnień, którym poświęcony jest odrębny artykuł. Czytelnik może jednym kliknięciem sprawdzić czego dotyczy opisana w artykule terapia, natomiast definiowanie spektrum autyzmu w różnych artykułach grozi problemami interpretacyjnymi w przypadku rozbieżności, wystąpienia różnic w aktualizacji informacji etc. Po rekomendowanym usunięciu pierwszego akapitu zgodnie ze standardami Wikipedii należałoby zdefiniować czym jest "Spektrum zaburzeń autystycznych" (oddziaływania mające na celu...), a potem dopiero streścić jej cechy i zakres (...ma charakter kompleksowy i interdyscyplinarny). Kenraiz (dyskusja) 23:19, 28 paź 2019 (CET)
  • Poprawiłem. Definicję ASD wyrzuciłem całkowicie, a informacje o symptomach przerzuciłem do kolejnego (teraz pierwszego) akapitu. M1llx (dyskusja)
 2. Wśród ekspertów, zależnie od potrzeby i możliwości, mogą znaleźć się: psychologowie, pracownicy socjalni, logopatolodzy, terapeuci zajęciowi, psychiatrzy, pediatrzy rozwojowi lub neurolodzy. a gdzie psychiatrzy dzieci i młodzieży? Psychiatrzy naprawdę rzadko autyzm diagnozują Mpn (dyskusja) 19:21, 30 paź 2019 (CET)
  • Dodałem „Wśród ekspertów, specjalizujących się w pracy z dziećmi, zależnie od potrzeby i możliwości, mogą znaleźć się...” jako, że to będzie dotyczyć wszystkich z tej listy, a nie tylko psychiatrów. M1llx (dyskusja)
  no właśnie psychiatrzy nie specjalizują się w pracy z dziećmi Mpn (dyskusja) 19:27, 20 lis 2019 (CET)
  Poprawiłem. M1llx (dyskusja)
 3. nadpobudliwość tzn. nadpobudliwość jako objaw czy ADHD jako dgn? Mpn (dyskusja) 19:30, 30 paź 2019 (CET)
  • Tutaj autorzy nie sprecyzowali (niemal dokładny cytat). Prawdopodobnie chodzi o symptomy (co nie wyklucza diagnozy). M1llx (dyskusja)
 4. opieka wytchnieniowa - imo na wspominanie o wprowadzanym i niedziałającym jeszcze programie rządowego nie ma miejsca w takim artykule. Czy art będzie wspominać o wszystkich takich programach we wszystkich krajach? Mpn (dyskusja) 19:33, 20 lis 2019 (CET)
 5. Farmakoterapię (leki przeciwpsychotyczne) czy tylko leki przeciwpsychotyczne? Mpn (dyskusja) 12:23, 21 lis 2019 (CET)
 6. Częstym problemem towarzyszącym osobom autystycznym jest [[Zaburzenia lękowe|lęk]], lęk a zaburzenia lękowe to 2 różne sprawy. Mpn (dyskusja) 12:27, 21 lis 2019 (CET)
 7. Leki powinny być używane w porozumieniu z pediatrą lub psychiatrą, który ma doświadczenie w terapii autyzmu lub w medycynie snu dziecięcego jw, w Polsce psychiatrzy się tym nie zajmują Mpn (dyskusja) 12:34, 21 lis 2019 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
 1. W artykule pojawiają się w różnych miejscach znaki [!]. Nie trafiłem na ich objaśnienie, a ponieważ to nie standardowy znak typograficzny proponowałbym raczej odstąpienie od jego stosowania. W Wikipedii unikamy wytłuszczania lub podkreślania wybranych fraz. Jeżeli są obiektywne powody do hierarchizacji i wartościowania informacji to lepiej to zaznaczyć w treści lub wyszczególnić takie informacje jako bardziej istotne od innych (ze źródłem wskazującym na źródło takiego wartościowania). Kenraiz (dyskusja) 23:04, 28 paź 2019 (CET)
  • Zmieniłem znak na indeks górny i dodałem wyjaśnienie w dwóch miejscach. Jeśli nadal wygląda to źle, to mogę zmienić na tekst, choć wolałbym nie powtarzać tej samej formułki (np. „interwencja potencjalnie niebezpieczna lub związana z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych”) przy kilkunastu ocenionych metodach. Jestem otwarty na propozycje jak to poprawić. M1llx (dyskusja)
 2. Interwencje psychospołeczne powinny adresować osiowe problemy związane z deficytami społecznymi i w komunikacji oraz zawierać strategie to jest poprawnie napisane? Mpn (dyskusja) 19:35, 20 lis 2019 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
 1. Ponieważ streszczenie z definicji jest treściwą syntezą artykułu, to nie ma sensu zamieszczać długich list przypisów potwierdzających zawarte w nim informacje – źródła wskazane są w artykule tam, gdzie konkretne informacje są podane. Odnośniki do źródeł w pierwszym akapicie stosowane są tylko, gdy jakaś ogólna opinia/informacja dot. zagadnienia nie jest zawarta w szczegółowej części artykułu. Kenraiz (dyskusja) 23:04, 28 paź 2019 (CET)
 2. zastanawiam się nad stosowaniem jako źródła researchautism Mpn (dyskusja) 19:39, 20 lis 2019 (CET)
  • Zależało mi, żeby oprócz źródeł stricte naukowych zamieść też te łatwo dostępne i bardziej przystępne dla szerszej publiczności. Poza tym, myślę, że te raporty/przeglądy (jak NSP) zwiększają neutralność artykułu. M1llx (dyskusja)
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
 1. Co z linkami interwiki? Z tego co widzę, temat ma stronę na Wikidanych, vide d:Q3333688. Nie dodaję, bo nie mam pewności czy to na pewno to. --Teukros (dyskusja) 19:41, 4 lis 2019 (CET)
  • Chyba nie umiem w wikidane, bo choć dodałem hasło, to nie wyświetla pod artykułem nic. M1llx (dyskusja)
   • Interwiki wyświetlają się po lewej stronie hasła, pod napisem "W innych językach". Z tego co widzę zostały dodane prawidłowo, należy więc uznać sprawę za załatwioną. --Teukros (dyskusja) 17:25, 7 lis 2019 (CET)
Sprawdzone przez
 1. Birke (dyskusja) 01:20, 24 lis 2019 (CET)
 2. Kobrabones (dyskusja) 23:46, 15 gru 2019 (CET)