Wikipedia:Propozycje do Artykułów na medal/Wódka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wódka[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 9 grudnia 2018 00:15:52 Zakończenie: 8 stycznia 2019 00:15:52
Uzasadnienie
Obszerny artykuł o wódce poruszający wyczerpująco, moim zdaniem, wszystkie aspekty związane z tym napojem. Hasło należy do polskiego kanonu Wikipedii. Nie znalazłem innego opracowania, gdzie byłby poruszony ten temat w podobnie szerokim zakresie, tzn. jednocześnie aspekty historyczne, kulturowe, produkcja, sytuacja rynkową itd. Szczególną wartością jest obalanie rzetelnymi źródłami wielu mitów dotyczących tego trunku (np. uznanie daty 1405 za rok powstania wódki, rola Mendelejewa w ustaleniu jej procentowości, przeświadczenie konsumentów, że wódki wyprodukowane w Polsce to zawsze wódki na bazie polskiego spirytusu, z polskich surowców). Macedo (dyskusja) 00:15, 9 gru 2018 (CET)
Dostrzeżone braki i błędy merytoryczne
 1. Po pierwsze imponujący artykuł, moje gratulacje. Do sekcji Rys historyczny mam tylko uwagę, że jest napisana (a zasadzie tylko poza podsekcja Początki destylatów) dość polonocentrycznie. Ja wiem, że jesteśmy ojczyzna wódki, ale w artykule na medal widziałbym trochę więcej informacji spoza naszego kraju. No chyba, że późne średniowiecze i czasy nowoczesne to w zasadzie tylko Polska wódka:) D kuba (dyskusja) 14:56, 12 gru 2018 (CET)
  Trudno jest zgrabnie i krótko na to odpowiedzieć. Po pierwsze wódka nie jest jednoznacznie polskim ani jednoznacznie rosyjskim wynalazkiem, ale jest wynalazkiem z tej części świata, jaka rozpościera się między Polską a Rosją. Po drugie chodzi o to, że na samym początku wódka (gorzałka), brandy, winiak, wypalanka, grappa, whisky - to wszystko było właściwie jedno, chodziło o destylowany napój. Były gorzałki i owocowe, i zbożowe. Potem zaczęło się to bardziej specjalizować, na ziemiach polskich i na wschód od niej zaczęły dominować zboża jako surowiec (choć np. tradycja śliwowicy jako gorzałki owocowej zachowała się), a na zachodzie raczej wino jako surowiec. Ale nic nie przypominało tego, co dziś kojarzymy z wódką czystą. W Polsce i Rosji słowem wódka w XVI w. określano medyczne destylaty. Wiek później wódka w Polsce była synonimem gorzałki, tj. jakby lokalnego destylowanego napoju, a w Rosji taki napój określano zazwyczaj [gorejącym] winem (choć wcale nie musiał powstawać na bazie wina owocowego czy gronowego, po prostu taka plątanina pojęć). Niby to jest to samo, tylko różnica w nazwie, ale rodzą się pytania: Czy istniała wtedy w Rosji wódka jako ten typowy napój destylowany, skoro tam nie używano tak powszechnie tej nazwy, w przeciwieństwie do Polski? Czy w ogóle istniała wódka, skoro przypominała bardziej winiak, nieoczyszczony bimber niż wódkę czystą? Z polskiej perspektywy uznaje się, że wódka jak najbardziej istniała, a odzwierciedleniem tych tradycji są wódki produkowane do dziś z nieoczyszczonego (nierektyfikowanego) spirytusu (np. starka). Z perspektywy rosyjskiej, zdaniem Borysa Rodionowa, wódka wówczas nie istniała. Za jej początki można uznać moment pojawienia się aparatury rektyfikacyjnej w XIX w., dzięki której w przemysłowej skali można było produkować czystą (tj. przezroczystą i o w miarę neutralnym zapachu i smaku) wódkę.
  Z powyższych powodów nie ma tu szerokiego opisu historycznego wódki w innych państwach niż Polska i Rosja (choć są krótkie wzmianki jak to się przyjęło w Szwecji, USA), no i z tego powodu nie ma jakichś szczególnie rozległych opisów wódki na początkowych etapach jej istnienia w Rosji, zwłaszcza, że ciężko o dobre źródła. Macedo (dyskusja) 17:43, 12 gru 2018 (CET)
  W sekcji, o której wspominałem jest w zasadzie tylko o Polsce i Rosji. Nie ma nic o USA (ale rozumiem, że tam pod kątem historycznym niewiele się po prostu działo), nic o Szwecji ani o innych krajach pasa wódki: nic o Finlandii, Ukrainie, czy Białorusi. Nic też nie ma o Austro-Węgrzech. To nie jest duży problem. Czepiam się w zasadzie tylko dlatego, że to kandydat do medalu. D kuba (dyskusja) 20:48, 12 gru 2018 (CET)
  Nie ma problemu, można się czepiać, a nuż dzięki temu artykuł będzie lepszy :). O USA jest krótko wspomniane w sekcji Spożycie wódki > Koktajle, że wódkę spopularyzował drink Moscow Mule oraz hasło reklamowe, że to takie whisky bez smaku i zapachu. O Szwecji jest wzmianka w sekcji Nazewnictwo, że tamtejszy napój destylowany zwany brännvin w latach 50. XX w. zaczęto nazywać wódką. Mieli i mają swoje tradycyjne brännvin ze swoją historią, które zasługuje na osobny artykuł, podobnie jak Duńczycy mają brændevin, Holendrzy brandewijn, Niemcy Branntwein, a od lat 50. pojawiła się wódka, która tam namieszała z nazewnictwem i zdaje się, że do brännvin zalicza się vodka (wódka czysta) i akvavit (wódka gatunkowa). Ukraina i Białoruś przez czas intensywnej ewolucji wódki nie tworzyły osobnych państw, były połączone albo z elementem polskim, albo rosyjskim, więc jakby trudno o osobną narrację, aczkolwiek to jest też część ich dziedzictwa, nie można tego odmówić. A Austro-Węgry? W sensie wódka polska na terenach administracyjnie należących do Austro-Węgier? Nie wchodziłem w aż takie detale, pewnie nadawałoby się to hasła Historia wódki, ale tutaj w haśle wódka to chyba nadmierny poziom szczegółowości. Macedo (dyskusja) 00:28, 13 gru 2018 (CET)
  Może dodaj podrozdział o wódce w innych krajach i Azji, do rozdziału wódka w kulturze, aby zadość uczynić zastrzeżeniu o polonocentryczności. Znalazłam kilka linków, może coś uda Ci się z nich wyłuskać: [1], [2], [3] lub zainspirują Cię w tym kierunku. Wymieniłambym też więcej tych najbardziej znanych koktajli z wódką w rozdziale o koktajlach, co również złagodzi zastrzeżenie o polonocentryczności. Dziękuję za dodanie linku wewnętrznego do wódki w kulturze rosyjskiej. Hortensja (dyskusja) 11:03, 15 gru 2018 (CET)
  Dodałem sekcje o tradycyjnym podejściu do produkcji wódki (państwa pasa wódki, krótka lista możliwych surowców, wiele profili smakowo-zapachowych) oraz nowoczesnym (poza państwami pasa wódki, dowolne surowce, neutralny charakter); dałem przykłady nietradycyjnych surowców, dodałem przykłady klasycznych koktajli na bazie wódki. Do tego znalazłem wzmiankę o pierwszych dowodach na spożycie destylatów na terenie Rusi w XVI w. Nie ma za co, tekst bardzo pasuje jako rozszerzenie tego artykułu. Macedo (dyskusja) 16:35, 15 gru 2018 (CET)
 2. Proporcje artykułu są rzeczywiście bardzo polonocentryczne i to w wielu sekcjach. Polski rynek wódki opisany jest obszernie, a jest on przecież czwartym co do wielkości. Największy na świecie rosyjskiemu poświęcono krótki akapit, a o amerykańskim i ukraińskim nie ma prawie nic. Wspomniano jedynie o jednym, polskim muzeum wódki, przemilczając wiele innych. Kultura picia wódki w Rosji też w artykule jest marginalna. Została ona opisana dużo obszerniej w podlinkowanym Kuchnia_rosyjska#Wódka, aczkolwiek samo podlinkowanie pozostawia problem wagi. W artykule brakuje takich zjawisk jak na przykład ru:Наркомовские 100 грамм czy przemyt w okresie międzywojennym między Estonią a Finlandią. ~Moim zdaniem w obecnej wersji artykuł odpowiada bardziej wymogom DA niż medalowi. PuchaczTrado (dyskusja) 09:22, 18 gru 2018 (CET)
  Jest czas, aby @Macedo poszerzył artykuł. Mamy jednak okres przedświąteczny i każdy jest bardziej zajęty w realu. Postaram się podrzucić jakieś linki. Tu o wódce w USA: [4] i [5]. O wódce na Białorusi można dodać link do rozdziału o niej w kuchni białoruskiej. Hortensja (dyskusja) 23:40, 20 gru 2018 (CET)
  Zagraniczni autorzy, których publikacje są użyte jako źródła w tym artykule (tj. Scott Simpson, History and Mythology of Polish Vodka czy Mark Lawrence Schrad, Imperium wódki. Pijana polityka od Lenina do Putina przyznają otwarcie, że wódka kojarzy się w ich krajach właściwie wyłącznie z Rosją i więc przy jej opisie zwykle sięga się po rosyjski punkt widzenia i źródła. Nawet w jednym z proponowanych tu artykułów do opracowania podtytuł brzmi: How a clear, flavorless liquor from Russia became the most popular spirit in America. I pewnie częściowo podświadomie wolałem skupić się na polskim aspekcie, który jest powszechnie pomijany, mniej znany, w taki sposób, żeby sumarycznie obraz wódki był neutralny. Jeśli chodzi o artykuły proponowane powyżej, to są one z grubsza o tym, jak wódka trafiła do USA i zyskała popularność, ale to już jest w haśle. Trudno jest bardzo znaleźć artykuł w Internecie o tym, jak wygląda rynek wódki za granicą, który nie polegałby na wymienieniu najpopularniejszych marek. Nie bez powodu większość źródeł w sekcji Rynek wódki to czasopisma branżowe, polskie, bo do innych nie mam dostępu. Macedo (dyskusja) 21:43, 21 gru 2018 (CET)
  Źródła mogą być niewyważone, ale to nie powód, żeby przeważać artykuł w przeciwną stronę. Piszemy tutaj generalnie (z powodu oczywistych ograniczeń językowych) dla polskich czytelników, którzy raczej mogą wiedzieć mniej o aspekcie amerykańskim, a nawet rosyjskim, niż o polskim. Takie rozważania nie zmieniają oczywiście zasady, że artykuł medalowy powinien opisywać temat w całej obszerności, a nie tylko jego aspekty. To co napisałeś jest bardzo wartościowe, ale zastanów się, czy po przetłumaczeniu na angielski, rosyjski, ukraiński czy jakikolwiek inny język uzyskałoby status artykułu medalowego? PuchaczTrado (dyskusja) 10:56, 24 gru 2018 (CET)
  A gdyby tak dodać rozdział, jako ostatni, "Wódka w innych kulturach" i opisać krótko o historii, popularności i sposobie spożywania wódki w innych krajach, bardziej z punktu widzenia kulinarno-społecznego? Dużo informacji na ten temat jest już w artykule, w różnych miejscach, więc na pewno nie da się uniknąć powtórek, choć można jednak ująć to nieco inaczej, np. chyba nie ma nic o wódce w krajach azjatyckich i w Australii, Chinach, o ile pamiętam. @Macedo, @PuchaczTrado, co o tym sądzicie? Hortensja (dyskusja) 10:57, 25 gru 2018 (CET)
  Udało mi się zdobyć źródła i uzupełniłem to, co mogłem. Wyszło dodatkowe prawie 11 000 bajtów. Macedo (dyskusja) 00:31, 27 gru 2018 (CET)
  Wspaniale. Twoje rozwinięcie artykułu przeszło moje najśmielsze oczekiwania i jestem pewna, że PuchaczTrado też nie będzie już miał żadnych zastrzeżeń. Ten artykuł będzie przebojem na stronie głównej. Bardzo ciekawy, zarówno dla pijących alkohol, w umiarkowanych ilościach ma się rozumieć, jak i dla niepijących jak ja. Mam nadzieję, że nie zarwałeś całkowicie świąt na rozbudowę artykułu i spędziłeś też czas z bliskimi. Pozwalam sobie wstawić T Załatwione. Hortensja (dyskusja) 11:27, 27 gru 2018 (CET)
  @Hortensja Bukietowa Bardzo nie podoba mi się takie wypowiadanie w moim imieniu. Co do hasła to widzę poprawę w kwestii rynków wódki, aczkolwiek dalej polski jest bardzo nieproporcjonalny w stosunku do rosyjskiego. Dlaczego w ogóle mamy wymienione polskie marki wódki w tabelce, a innych nie? Problem muzeów pozostał nieruszony, dodatkowo nie chce mi się wierzyć, aby nie było opracowań o wódce w rosyjskich tekstach kultury. PuchaczTrado (dyskusja) 12:02, 27 gru 2018 (CET)
  @PuchaczTrado. Widzę, że temat jest Ci dobrze znany. Może podrzuciłbyś Macedo jakieś materiały po rosyjsku? Muzea i dorobienie tabelki z wódkami zagranicznmi, to już drobazgi, i Macedo na pewno w najbliższym czasie doda do artykułu. Hortensja (dyskusja) 12:40, 27 gru 2018 (CET)
  Alkoholu nie pijam, więc i o wódkach mało wiem. Natomiast zdarza mi się często czytać literaturę rosyjską czy słuchać piosenki, i wódka pojawia się tam dość często. Co do książek, to na szybko nie znalazłem nic online, same blogi. Natomiast z mogących poszerzyć temat w innych aspektach trafiłem na: Владимир Печенкин, Советская водка. Краткий курс в этикетках oraz kilka pozycji dotyczącej wykorzystania wódki w medycynie ludowej np. Оремус Евгений, Водка и Чеснок в народной медицине, 1996. PuchaczTrado (dyskusja) 13:26, 27 gru 2018 (CET)
  @PuchaczTrado. Wielkie dzięki! Pomysł z tabelką z zagranicznymi wódkami jest dobry i mam nadzieję, że spodoba się też Macedo i taką tabelkę zrobi. Co do muzeów, to mnie i Macedo "uleciało". Rozdział Muzea wódki w Polsce i na świecie na pewno można wyodrębnić i coś tam jeszcze dopisać. Problemem może być znalezienie dobrych źródeł. Hortensja (dyskusja) 16:53, 27 gru 2018 (CET)
  @Macedo, with a little bit help from my friends kilka linków, które być może pomogą Ci w dopisaniu tych rzeczy, o których wspomniał powyżej PuchaczTrado. Powodzenia! Hortensja (dyskusja) 09:54, 28 gru 2018 (CET)
https://www.e-reading.club/book.php?book=46181
http://www.vodkamuseum.ru/en/
http://ec-dejavu.ru/v/Vodka.html
http://venividi.ru/node/30534
https://belsat.eu/pl/news/piec-najlepszych-trunkow-wielkiego-ksiestwa-litewskiego/
http://www.indexbox.ru/news/rynok-vodki-na-podeme-proizvodstvo-v-rossii-vyroslo-na-9-procentov/
http://www.foodmarket.spb.ru/current.php?article=2490
https://trademaster.ua/articles/312718
https://www.interfax.by/news/belarus/1235271
Jeśli są jakieś źródła z informacjami, które zdaniem Czytelników brakuje w haśle, to śmiało można je wykorzystać, samemu dopisując jakiś fragment. Co znalazłem, to dodałem. Co do listy marek wódek - wcale nie jestem do tego przekonany. W artykule znajduje się tabela z podziałem znaków towarowych po podziale Polmosu. Moim zdaniem jest to dość istotna i cenna informacja z dziedziny historii, którą chyba nie łatwo znaleźć w internetach. Kryteria doboru są bardzo precyzyjne. Tymczasem w przeszłości była już lista marek wódek, którą potem wydzielono z artykułu, a ostatecznie po dyskusji usunięto całkowicie [6]. Chyba nierealne jest, by zrobić kompletny spis wszystkich marek wódek na świecie, a jeśli niekompletny, to dlaczego niektóre umieszczać na liście, a inne nie. Jak widać poniżej, już samo wyeksponowane zdjęcie z przykładową marką wódki zbudza kontrowersje. Macedo (dyskusja) 00:03, 5 sty 2019 (CET)
No to proponuję usunąć tabelkę z podziałem Polmosu i będzie załatwione. Jak nie wstawiamy wszystkich, to nie wstawiajmy żadnej listy. A tabelka niech funkcjonuje w artykule o samym Polmosie. Inaczej mamy niepotrzebne wyróżnienie konkretnych polskich marek. PuchaczTrado (dyskusja) 07:38, 5 sty 2019 (CET)
Moim zdaniem to nie jest niepotrzebne wyróżnienie konkretnych marek, ale też specjalnie nie będę się sprzeciwiał, gdyby tabelka miała być przeniesiona. Siłą rzeczy pewne marki są wymienione w tekście, inne ukazane na zdjęciach i jest to, przynajmniej dla mnie, zupełnie normalne. Ale teraz przyszło mi do głowy, że można zrobić tabelkę przedstawiającą najlepiej sprzedające się marki na świecie, lista obejmująca zarówno polskie, jak i zagraniczne marki wódek (akurat mam na to źródło, łącznie chyba ich jest 35). Bo o ile lista bez kryteriów to zły pomysł, to lista zamknięta byłaby ok. Macedo (dyskusja) 02:39, 6 sty 2019 (CET)
Lista najlepiej sprzedających się marek byłaby dużo lepsza, oczywiście z datą zestawienia. PuchaczTrado (dyskusja) 09:07, 6 sty 2019 (CET)
Dodałem. Macedo (dyskusja) 17:02, 6 sty 2019 (CET)
Super. Przeniosłem listę Polmosu do hasła Polmos. PuchaczTrado (dyskusja) 22:22, 7 sty 2019 (CET)
 1. @Macedo Gratuluję ogromu dobrej roboty i bardzo zajmującego hasła :). Mam jednak uwagi dotyczące części związanej z odniesieniami kulturowymi. Skupiasz się w niej właściwie tylko na literaturze, widziałabym jednak tę sekcję zdecydowanie szerzej, np. brakuje mi w niej odniesień do filmu - a byłoby tu sporo materiału do uwzględnienia - z ekranizacji prozy choćby Pętla Hasa i Żółty szalik Morgensterna, jeszcze mroczniej u Smarzowskiego (Dom zły), u Barei też się sporo znajdzie (np. obraz meliny w kotłowni w Misiu). Jeszcze przydałyby się odniesienia w muzyce, pierwsze co mi przyszło na myśl to Wódka (Na całym świecie źle się dzieje koledzy) Kultu. To tylko pierwsze z brzegu. Maire 22:39, 2 sty 2019 (CET)
  Dzięki :). Jestem zmuszony niejako skupiać się na tym, na co pozwalają mi dostępne źródła. Nigdzie nie znalazłem jakiejś listy dzieł, gdzie obecny byłby motyw wódki. Jeśli więc ktoś znajdzie, to można dodać, ale pewne też tylko wybrane, bo jest ich zbyt wiele. Mimo wszystko dodałem przykładowe pozycje, zaznaczając, że jest sporo innych. Macedo (dyskusja) 00:03, 5 sty 2019 (CET)
 1. Sorki, że tak pod koniec oceniania, zwłaszcza że wkład pracy budzi wielki szacunek. Czytając jednak nie znalazłem informacji o właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Może choćby króciutka sekcja ze standardową informacją o składnikach odżywczych i kcal oraz z szablonami do osobnych artykułów Etanol#Działanie_na_organizm_człowieka i Alkoholizm. Kenraiz (dyskusja) 23:11, 5 sty 2019 (CET)
  A tak, przeoczyłem. Właśnie dodałem :). Macedo (dyskusja) 02:39, 6 sty 2019 (CET)
Dostrzeżone braki stylu (język, struktura)
 1. "Choć asortyment wódek był bogaty, najwięcej pito prostej wódki, głównie najtańsze gatunki, ponieważ nie była tania." - chyba wiem o chodzi, ale jakoś tak dziwnie napisane. D kuba (dyskusja) 14:56, 12 gru 2018 (CET)
  T Poprawione Macedo (dyskusja) 17:43, 12 gru 2018 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Nie wiem czy to pozostałość pierwotnej wersji artykułu, ale nie wszystkie akapity mają przypisy. D kuba (dyskusja) 15:03, 12 gru 2018 (CET)
  Z pierwotnej wersji nie zostało nic lub prawie nic. Akapity bez przypisów występują wyłącznie w sekcji, gdzie przedstawiane są definicje prawne wódki i zawsze w tekście jest podany konkretny akt prawny, skąd wzięto daną definicję. Nie jestem przekonany, czy trzeba to powtarzać w przypisie. Macedo (dyskusja) 17:43, 12 gru 2018 (CET)
  ok. D kuba (dyskusja) 20:48, 12 gru 2018 (CET)
  @Macedo zdecydowanie wstawiłbym przypis na koniec każdego z tych akapitów, by było czytelne, które informacje opierany na danym źródle. Póki co, tylko podsekcja „Definicja wódki w USA” ma zaczepiony przypis. A przecież mówimy o odznaczeniu medalowym. Mam też wątpliwości co do cytatów. Nie wiadomo skąd wzięty jest tekst przyśpiewki „Gorzka wódka, gorzka wódka,...”, z kolei cytat z „Mistrza i Małgorzaty” ma podpis że chodzi o tę powieść, ale prawa autorskie bywają nieubłagane. Cytując dobrze jest podać z którego wydania jest zaczerpnięty, no i przede wszystkim – kto tłumaczył. Jacek555 23:15, 6 sty 2019 (CET)
  Skoro to aż takie istotne, to dodałem :). Macedo (dyskusja) 01:16, 7 sty 2019 (CET)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Trochę boli mnie że główną fotką jest butelka wódki Baczewskiego. Bo to a) trochę wygląda jak reklama b) za każdym razem gdy np. hasło jest szerowane na Facebooku to wczytywana jest jako ikonka ta fotka. Jak by się dało znaleźć fotkę "kilka butelek wódki żeby nie było że promujemy coś konkretnego" to by było miłe. PMG (dyskusja) 15:49, 19 gru 2018 (CET)
  @PMG i @Macedo. Co sądzicie o tym zdjęciu zamiast konkretnej butelki? Nie za bardzo jest z czego wybrać na Commonsie. Są praktycznie tylko butelki. Hortensja (dyskusja) 23:21, 20 gru 2018 (CET)
Cold vodka, acme.jpg
 1. Gdy pierwszy raz spojrzałem na tę fotkę, to myślałem że to białe wino. PMG (dyskusja) 09:27, 21 gru 2018 (CET)
  Wina nie podaje się w takich kieliszkach, to po pierwsze. Na zdjęciu jest wyraźnie kieliszek do wódki. Wina też, w większości przypadków, nie chłodzi się tak mocno jak wódki do 6 stopni. Białe wino nie jest tak idealnie białe jak wódka. IMO wyraźnie widać, że chodzi o wódkę. W Commons jest jeszcze jedno zdjęcie bez podtekstu marketingowego, które zamieszczam poniżej po lewej stronie. Co sądzisz o tym zdjęciu? Możesz też sam zrobić zdjęcie w celu zilustrowania artykułu. To wielka frajda! Hortensja (dyskusja) 11:41, 21 gru 2018 (CET)
  Mnie również nie specjalnie podoba się, że ta grafika prezentuje konkretną markę wódki, ale nie znalazłem nic lepszego, a to akurat zdjęcie użyte jest w ten sposób na Wikipedii anglojęzycznej, rosyjskojęzycznej i przy Category:Vodka na Commons. Mówiąc "wódka", osobiście najpierw widzę butelkę wódki, więc kiedyś pokuszę się o zrobienie zdjęcia butelki wódki bez etykiety, obok której stałby pełny kieliszek. Co do podmiany zdjęcia jako rozwiązanie na teraz, jest mi obojętne, przedstawione propozycje są ok. Macedo (dyskusja) 21:43, 21 gru 2018 (CET)
  Mnie osobiście fotka butelki wódki ż etykietą nie przeszkadza. Wiecie, jeśli ilustrujemy hasło Piwo, dajemy zdjęcie kufla piwa, bo każdy wie, że w takim kuflu podaje się tylko piwo. Natomiast, nie każdy wiek, jak wyglądają rodzaje kieliszków wódki, dlatego butelka z etykietą jest moim zdaniem OK (swoją drogą fotka kieliszka obok jest moim zdaniem słaba). Jeszcze ktoś by zarzucił, że w kieliszku nie ma wódki, a jest zwykła woda :p Co się tyczy zarzutu, że to reklama - mamy medalowe hasła dot. autobusów marki Solaris. Artykuły te prezentujemy na SG razem z fotografiami modeli - czy tym samym nie reklamujemy produktów tej marki? Ponadto, mamy medalową grafikę butelki likieru [7] i nie było problemów z prezentacją jej na SG. Kobrabones (dyskusja) 19:54, 22 gru 2018 (CET)
Smirnoff vodka shot.png
No to chyba można wstawić, krakowskim targiem, T Załatwione. No i czekamy na fotkę od Macedo kiedyś tam w przyszłości. Może być za rok:-) Hortensja (dyskusja) 10:42, 25 gru 2018 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Anagram16 (dyskusja) 00:22, 13 gru 2018 (CET) Nie jestem ekspertem od trunków, ale artykuł zasługuje na medal, a nawet na toast. Bardzo dużo pracy włożonej w napisanie.
 2. Hermod (dyskusja) 22:46, 13 gru 2018 (CET)
 3. Opisane wyczerpująco, przejrzyście i ciekawie. Hortensja (dyskusja) 11:05, 15 gru 2018 (CET)
 4. Kpjas φ 13:18, 22 gru 2018 (CET)
 5. Kenraiz (dyskusja) 14:03, 6 sty 2019 (CET)
 6. PuchaczTrado (dyskusja) 22:22, 7 sty 2019 (CET) Imponujące zestawienie informacji i zaangażowanie w rozwój artykułu.