Skrót: WP:PDA, WP:PdDA

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Wikipedia:PDA”. Zobacz też: „Wikipedia:PdA” – prośby do administratorów.

Przyznawanie DA[edytuj kod]

Propozycje do Dobrych Artykułów

Propozycja DA-pro2.svg

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia statusem Dobrego Artykułu. Dyskusja trwa 2 tygodnie zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Aktualnie na Stronie Głównej
Sphyrna zygaena noaa.jpg

Głowomłot pospolitygatunek morskiej ryby żarłaczokształtnej z rodziny młotowatych. Posiada charakterystyczny kształt pyska przypominający młot, spłaszczony i poprzecznie rozciągnięty, bez wcięcia na środku przedniej krawędzi. W przeciwieństwie do innych młotowatych, gatunek ten oprócz tropików, preferuje również umiarkowane wody. Zamieszkuje strefy przybrzeżne Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego oraz Indyjskiego. W lecie rekiny te migrują w kierunku biegunów w poszukiwaniu chłodniejszych akwenów, tworząc grupy liczące niekiedy setki, a nawet tysiące osobników. Rekin ten jest drugim co od wielkości przedstawicielem swojej rodziny, osiągając maksymalnie 5 metrów długości. Jest to aktywny drapieżnik, którego dieta składa się najczęściej z ryb kostnoszkieletowych i bezkręgowców. Z uwagi na spadek liczebności poszczególnych populacji, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała głowomłota za gatunek narażony na wyginięcie. Czytaj więcej…

Zapraszamy do tworzenia i korekty ekspozycji na Stronę Główną. Aby zapoznać się ze szczegółami, przejdź na stronę Ekspozycje na Stronę Główną.
Wyróżniona zawartość Wikipedii


Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Kryteria oceny

Wymagania do uznania artykułu za dobry
 1. Treść artykułu powinna zawierać wystarczający opis najważniejszych zagadnień związanych z tematem.
 2. Zasady – artykuł powinien być zgodny z zasadami Wikipedii (przede wszystkim z zasadami neutralnego punktu widzenia, weryfikowalności i praw autorskich).
 3. Forma – artykuł powinien być napisany bez błędów językowych (ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych) oraz sformatowany według zaleceń formatowania artykułów.
Tolerowane mankamenty
 1. Niewystarczająca liczba lub jakość ilustracji, jeśli nie stanowi zasadniczej wady artykułu.
 2. Braki w pobocznych zagadnieniach (np. rys historyczny przy substancjach chemicznych czy lekach, flora i fauna w art. o krajach itp.).
 3. Pewne usterki dotyczące akapitu wprowadzającego, sekcji Zobacz też czy Linki zewnętrzne.
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
 2. Artykuły oceniane są przez dwa tygodnie. Jeśli nie pojawią się w tym czasie wpisy akceptujące wyróżnienie artykułu od co najmniej 3 osób sprawdzających, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń – dyskusja może zostać przedłużona o dwa tygodnie.
 3. Artykuł zostaje uznany za Dobry Artykuł, jeżeli:
  1. zostanie sprawdzone przez minimum trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego. Głosy pacynek są nieważne.
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione (wymogi zostały przedstawione w sekcji Kryteria).
 4. Od biorących udział w dyskusji wymaga się rzetelnego przeanalizowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny. W przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Artykuły niesprawdzone przez 3 wikipedystów lub z poważnymi zastrzeżeniami są po terminie ustalonym w pkt. 2 usuwane z listy kandydatów, a strona nominacji zostaje umieszczona w archiwum.
 7. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 8. Zabrania się wypowiedzi niemających związku z treścią artykułu, szczególnie noszących znamiona ataków osobistych i nacisków na głosujących. Wypowiedzi te powinny być skreślane.

Przy zgłaszaniu istotne jest podanie, kto zgłasza i kiedy. Zgłoszenia anonimowe są automatycznie usuwane. Przed nominacją artykułu warto zapoznać się z poradnikiem Jak napisać doskonały artykuł, w którym w skrócie przedstawiono, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego radzimy przed umieszczeniem tu artykułu dostosować go do wszystkich obowiązujących na Wikipedii zasad i zaleceń edycyjnych. Jeżeli nie masz pewności co do nominacji artykułu do otrzymaniu statusu Dobrego Artykułu czy Artykułu na Medal, zapoznaj się z treścią strony Porównanie dobrych i medalowych artykułów.

W sekcji odnoszącej się do sprawdzenia artykułu liczą się oceny wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie w momencie zgłoszenia artykułu minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej. Oceny dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone, niemniej zgłoszone z takich kont zastrzeżenia są uwzględniane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub też nie spełniasz ww. kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do Wikipedia:Warsztat PANDA.

O swoim zgłoszeniu możesz powiadomić tematyczny Wikiprojekt.

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz poniżej po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji „Propozycje” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa}}
 • W artykule, który chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|DA}}.
Każda kolejna nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|DA|Nazwa Numer}}.
ODŚWIEŻ


Propozycje[edytuj kod]

Codex Sangallensis 48[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 12 dni 18 godz. 3 min 34 s odśwież
Rozpoczęcie: 8 października 2015 15:36:45 Zakończenie: 22 października 2015 15:36:45


Wciąż szukam idealnych rozwiązań jak pisać te artykuły i chyba znalazłem. Profil Alanda, zapewne niezrozumiały dla wielu, staje się jaśniejszy skoro w następnej sekcji przedstawiono ów profil w pierwszym rozdziale Mateusza. Może to nudnawe i będzie się powtarzać w wielu artykułach w mało zmienionej formie ale służy czytelności. Dodam, że rękopis cieszył się zainteresowaniem w XIX wieku, teraz już nie za bardzo. LJanczuk qu'est qui ce passe 15:36, 8 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. John Belushi -- komentarz 15:53, 8 paź 2015 (CEST)
 2. Tremendo (dyskusja) 17:01, 8 paź 2015 (CEST)

Zespół nocnego jedzenia[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 22 godz. 11 min 49 s odśwież
Rozpoczęcie: 5 października 2015 19:45:00 Zakończenie: 19 października 2015 19:45:00


Ten artykuł opowiada, jak człowiek wstaje w nocy z łóżka i je. Jest bardzo krótki, ale omawia wszystkie najważniejsze kwestie, to nie jest też popularny temat, w dwóch moich podręcznikach nie było niczego, w 3. było 1 zdanie. NA DA wystarczy IMO. Mpn (dyskusja) 19:45, 5 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
 1. Niestety znowu czepiam się, ale cała masa literówek. Proszę o wytłumaczenia mi tego zdania „Objawy NES pogarsza stres, natomiast zaobserwowano łagodzenie ich przez redukcję stresu”, niestety ja tego nie rozumiem. Łagodzenie objawów, skutków ? Hermod (dyskusja) 21:32, 5 paź 2015 (CEST)
  popr Mpn (dyskusja) 22:03, 5 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. The Polish (query) 20:50, 5 paź 2015 (CEST)

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 2 godz. 32 min 18 s odśwież
Rozpoczęcie: 5 października 2015 00:05:29 Zakończenie: 19 października 2015 00:05:29


Hasło spełnia kryteria DA. Historię budynku opisano w wyczerpujący sposób. Aby wyczerpująco opisać architekturę, a zwłaszcza aktualny wystrój, brakuje źródeł. Trudno więc będzie na dzień dzisiejszy coś dopisać. Loraine (dyskusja) 00:05, 5 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Mikrus[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 8 dni 11 godz. 14 min 21 s odśwież
Rozpoczęcie: 4 października 2015 08:47:32 Zakończenie: 18 października 2015 08:47:32


Art jest tłumaczeniem FA z en.wiki. Opowiada o sympatycznym rodzaju lemurkowatych. Mpn (dyskusja) 08:47, 4 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
 1. Brakuje „polskiej wersji cudzysłowiu” Hermod (dyskusja) 21:40, 4 paź 2015 (CEST)
  @Hermod tak się zastanawiam, czy przy zapisie angielskich nazw nie powinniśmy używać angielskiego? Mpn (dyskusja) 21:45, 4 paź 2015 (CEST)
  Być może, ale w artykule są dwie wersje zapisu, chyba należy zastosować unifikację. W przypadku odgłosów jest „angielska wersja” ale "klasie A" to chyba wersja „polska” powinna być zastosowana. Hermod (dyskusja) 21:59, 4 paź 2015 (CEST)
  Powinniśmy zawsze używać polskiego, nie będziemy przecież sprawdzać i stosować reguł każdego języka, z którego cytujemy. Tremendo (dyskusja) 09:34, 5 paź 2015 (CEST)
  mam nadzieję, że wszystkie poprawiłem Mpn (dyskusja) 17:49, 5 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Tremendo (dyskusja) 09:22, 8 paź 2015 (CEST)
 2. Kobrabones (dyskusja) 21:33, 9 paź 2015 (CEST)

Lato Zet i Dwójki 2015[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 19 godz. 19 min 16 s odśwież
Rozpoczęcie: 26 września 2015 16:52:27 Zakończenie: 10 października 2015 16:52:27


Artykuł całkowicie przeze mnie napisany i uźródłowiony, w mojej opinii dokładnie opracowany. Bazowałem przede wszystkim na artykułach przedkoncertowych oraz materiałach archiwalnych TVP. Wzorowany na DA Lato Zet i Dwójki 2013 oraz Lato Zet i Dwójki 2014, stanowi ciąg dalszy artykułów o trasie. Zsuetam (dyskusja) 16:52, 26 wrz 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Serecki (dyskusja) 17:40, 27 wrz 2015 (CEST) Sprawdzałem hasło jeszcze przed zgłoszeniem do DA, naniosłem parę poprawek :)

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005[edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 24 września 2015 16:19:30 Zakończenie: 8 października 2015 16:19:30


Przedstawiam kolejny artykuł dotyczący Konkursu Piosenki Eurowizji. Hasło było przeze mnie rozszerzane od kilku miesięcy, uźródłowiłem je oraz zilustrowałem. Serecki (dyskusja) 16:19, 24 wrz 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Dyskusje przedłużone[edytuj kod]

Weryfikacja DA[edytuj kod]

Procedura weryfikacji DA
 1. Artykuł do weryfikacji DA może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PDA,
 2. Należy podać poważne zastrzeżenia, z powodu których dokonano zgłoszenia.
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu DA następuje po dwóch tygodniach od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji z hasła nie należy usuwać szablonu DA,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci wyróżnienie, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić go do Warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji DA
 • W wygenerowanej poniżej linijce dopisz w miejsce Nazwa artykułu tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji DA. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie DA.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa artykułu}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu|DA}}, gdzie w miejsce Nazwa artykułu należy wpisać tytuł hasła.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji DA
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa 2}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane do odebrania DA po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu Numer|DA}}.


Propozycje do weryfikacji[edytuj kod]

Dworzec kolejowy[edytuj kod]

Głosowanie trwa jeszcze 5 dni 23 godz. 21 min 33 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 października 2015 20:54:44 Zakończenie: 15 października 2015 20:54:44


"Dobry Artykuł" obwieszony szablonem z zarzutem OR, kilka zaledwie umieszczonych w nim przypisów to same uwagi i komentarze a nie źródła, do tego pokaźna wielojęzyczna (od czeskiego do japońskiego) bibliografia której pewnie piszący na oczy w ogóle nie widział. Hoa binh (dyskusja) 20:54, 1 paź 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Dorota Rabczewska[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 6 dni 10 godz. 1 min 28 s odśwież
Rozpoczęcie: 18 września 2015 07:34:39 Zakończenie: 16 października 2015 07:34:39


Artykuł napisany w oparciu o tabloidy (jastrzabpost.pl, plejada.onet.pl., afterparty.pl, se.pl. +ma również szablon {{fakt}}). Ten artykuł przede wszystkim dlatego nie może być dłużej dobrym artykułem, że staje się przykładem dla innych artykułów o polskich celebrytach i pojawia się argumentacja, że skoro DA o Dodzie napisany jest w oparciu o byle jakie źródła, to pozostałe artykuły do DA też można tak pisać ([1]). W artykule występują informacje nieistotne oraz streszczenia wywiadów. Artykuł nie spełnia wymogu Istotne źródła wykorzystane Enstropia 07:34, 18 wrz 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
Dyskusja

Można było powiadomić głównych autorów :) Ostatnio artykułem zajmowała się SuperPower, a jeszcze za czasów zgłaszania do DA ja i DingirXul. Zgłoszenie jest zastanawiające, ponieważ, odwrotnie jak w przypadku większości zgłaszanych tutaj artykułów, nie mamy tutaj problemów z brakami w treści. Uźródłowienie można poprawić samemu, ewentualnie napisać do SuperPower, która jest bardzo aktywna. Masz rację, że niektóre treści są uźródłowione materiałem sprzecznym z WP:WER, są to jednak tylko pojedyncze fragmenty. Art. jest regularnie aktualizowany i wyczerpuje temat (choć być może warto byłoby się zastanowić, czy wszystkie zawarte w nim informacje są encyklopedyczne). myopic pattern can I help? 09:44, 24 wrz 2015 (CEST)

Proszę państwa, Ja nie zajmuję się tym hasłem i nigdy tego nie robiłam, także niestety nie mogę wziąć odpowiedzialności za stan tego artykułu. Proszę uważniej sprawdzić "Historię autorów hasła" zanim mi się je przypisze; na pierwszej stronie historii widnieje tylko jedna moja edycja (w dodatku wycofanie wandalizmu). Jeśli wgłębilibyście się bardziej w historię edycji to zauważycie [2], że jeśli wykonywałam kiedyś w tym haśle jakiekolwiek edycje to tylko drobne, nie wprowadzałam nigdy treści. Najpoważniejszą moją zmianą w tym artykule było zgłoszenie poważnych nieścisłości odnośnie grupy inwalidzkiej wokalistki. Proszę sprawdzać uważniej następnym razem :) ѕuperÞOWER 16:27, 24 wrz 2015 (CEST)
Masz rację, przepraszam, pomyliłem się. user:ArturSik. myopic pattern can I help? 19:38, 27 wrz 2015 (CEST)
juz kiedyś robiłem porządek, przyjrzę sie w wolnej chwili, ale nie obiecuje ze stanie sie to prędko. W kazdym bądź razie na pewno DA powinno zostać. ArturSik (dyskusja) 21:02, 28 wrz 2015 (CEST)

Karabin przeciwpancerny PTRD[edytuj kod]

Głosowanie trwa jeszcze 12 godz. 7 min 13 s odśwież
Rozpoczęcie: 12 września 2015 09:40:24 Zakończenie: 10 października 2015 09:40:24


DA z 2007 roku. Artykuł pozbawiony przypisów bibliograficznych, nie spełnia obecnych kryteriów weryfikowalności. Sirmann (dyskusja) 09:40, 12 wrz 2015 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Dodałam szablon informujący o potrzebie dodanie przypisów bibliograficznych. Farary (dyskusja) 16:34, 7 paź 2015 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj kod]

Hasła oznaczone jako DA (nowe dopisujemy na końcu)

Dzierzbowron, Þór, Sobota (miasto), Adam Koc, Czerniak złośliwy

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia DA (nowe dopisujemy na końcu)

Gmach Muzeum Śląskiego w Katowicach (nieistniejący), Opowieść wigilijna (Doktor Who), HMS Minerva (1897), All Through the Night, Reprezentacja Polski w Letnim Grand Prix w skokach narciarskich 2012