Skrót: WP:PDA, WP:PdDA

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Wikipedia:PDA”. Zobacz też: „Wikipedia:PdA” – prośby do administratorów.
Propozycje do Dobrych Artykułów

Propozycja DA-pro2.svg

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia statusem Dobrego Artykułu. Dyskusja trwa 2 tygodnie zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Aktualnie na Stronie Głównej
Codex Vaticanus 354 John 5,4.JPG

Kodeks Watykański Gr. 354 – grecki kodeks majuskułowy Nowego Testamentu zawierający tekst czterech Ewangelii. Kolofon kodeksu informuje, że rękopis powstał w 949 roku, a sporządzony został przez mnicha o imieniu Michał. Ten rękopis jest jednym z najstarszych posiadających datę greckich rękopisów Nowego Testamentu i zarazem jedynym odatowanym przez skrybę kodeksem majuskułowym. Rękopis był często cytowany w XIX-wiecznych wydaniach Nowego Testamentu. Dzisiaj jego tekst nie jest wysoko oceniany przez krytyków tekstu i w efekcie jest rzadko cytowany we współczesnych krytycznych wydaniach greckiego Nowego Testamentu. Rękopis cytuje zaginiony fragment dzieła Klemensa AleksandryjskiegoHypotyposes. Rękopis został przystosowany do użytku liturgicznego. Kodeks przechowywany jest w Bibliotece Watykańskiej. Czytaj więcej…

Zapraszamy do tworzenia i korekty ekspozycji na Stronę Główną. Aby zapoznać się ze szczegółami, przejdź na stronę Ekspozycje na Stronę Główną.
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Kryteria oceny

Wymagania do uznania artykułu za dobry
 1. Treść artykułu powinna zawierać wystarczający opis najważniejszych zagadnień związanych z tematem.
 2. Zasady – artykuł powinien być zgodny z zasadami Wikipedii (przede wszystkim z zasadami neutralnego punktu widzenia, weryfikowalności i praw autorskich).
 3. Forma – artykuł powinien być napisany bez błędów językowych (ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych) oraz sformatowany według zaleceń formatowania artykułów.
Tolerowane mankamenty
 1. Niewystarczająca liczba lub jakość ilustracji, jeśli nie stanowi zasadniczej wady artykułu.
 2. Braki w pobocznych zagadnieniach (np. rys historyczny przy substancjach chemicznych czy lekach, flora i fauna w art. o krajach itp.).
 3. Pewne usterki dotyczące akapitu wprowadzającego, sekcji Zobacz też czy Linki zewnętrzne.
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
 2. Artykuły oceniane są przez dwa tygodnie. Jeśli nie pojawią się w tym czasie wpisy akceptujące wyróżnienie artykułu od co najmniej 3 osób sprawdzających, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń – dyskusja może zostać przedłużona o dwa tygodnie.
 3. Artykuł zostaje uznany za Dobry Artykuł, jeżeli:
  1. zostanie sprawdzone przez minimum trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego. Głosy pacynek są nieważne.
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione (wymogi zostały przedstawione w sekcji Kryteria).
 4. Od biorących udział w dyskusji wymaga się rzetelnego przeanalizowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny. W przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Artykuły niesprawdzone przez 3 wikipedystów lub z poważnymi zastrzeżeniami są po terminie ustalonym w pkt. 2 usuwane z listy kandydatów, a strona nominacji zostaje umieszczona w archiwum.
 7. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 8. Zabrania się wypowiedzi niemających związku z treścią artykułu, szczególnie noszących znamiona ataków osobistych i nacisków na głosujących. Wypowiedzi te powinny być skreślane.

Przy zgłaszaniu istotne jest podanie, kto zgłasza i kiedy. Zgłoszenia anonimowe są automatycznie usuwane. Przed nominacją artykułu warto zapoznać się z poradnikiem Jak napisać doskonały artykuł, w którym w skrócie przedstawiono, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego radzimy przed umieszczeniem tu artykułu dostosować go do wszystkich obowiązujących na Wikipedii zasad i zaleceń edycyjnych. Jeżeli nie masz pewności co do nominacji artykułu do otrzymaniu statusu Dobrego Artykułu czy Artykułu na Medal, zapoznaj się z treścią strony Porównanie dobrych i medalowych artykułów.

W sekcji odnoszącej się do sprawdzenia artykułu liczą się oceny wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie w momencie zgłoszenia artykułu minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej. Oceny dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone, niemniej zgłoszone z takich kont zastrzeżenia są uwzględniane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub też nie spełniasz ww. kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do Wikipedia:Warsztat PANDA.

O swoim zgłoszeniu możesz powiadomić tematyczny Wikiprojekt.

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz poniżej po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji „Propozycje” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa}}
 • W artykule, który chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|DA}}.
Każda kolejna nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|DA|Nazwa Numer}}.
ODŚWIEŻ

Propozycje[edytuj]

Hokej na lodzie na zimowych igrzyskach olimpijskich[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 12 dni 6 godz. 3 min 44 s odśwież
Rozpoczęcie: 24 października 2016 02:06:48 Zakończenie: 7 listopada 2016 02:06:48


Medalowe hasło z en.wiki, które przetłumaczył Pumpernikiel90. Bez wątpienia zasługuje na miano DA. Do medalu IMHO brakuje jeszcze porównania z turniejem paraolimpijskim. Szoltys [Re: ] 02:06, 24 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. W trzecim akapicie wstępu skrót NHL pojawia się sześciokrotnie. Wydaje mi się, że musisz tak sformułować tekst, aby zminimalizować liczbę tych powtórzeń. „Na igrzyskach olimpijskich w 1960 w Squaw Valley po raz pierwszy i jak dotąd ostatni wystąpiła reprezentacja Australii.” - to zdanie nie jest ponadczasowe, np Australia się zakwalifikuje i zdanie będzie trzeba redagować od nowa. Poza tym słowo „rok” czasami przy datach się pojawia, a czasami nie. Tyle błędów wyłapałem, może ktoś znajdzie inne. Nowy15 (dyskusja) 13:10, 24 paź 2016 (CEST)
@Nowy15 Ja bym jednak informację o Australii zostawił jak jest. Zdanie dosłownie ponadczasowe faktycznie nie jest, ale nie ma "zagrożenia" awansu tej reprezentacji na igrzyska, więc z tego punktu widzenia nic się nie ma prawa zmienić. Trzeci akapit trochę przeredagowałem -Pumpernikiel90 (dyskusja) 17:50, 24 paź 2016 (CEST).
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
 1. „amerykanie” na „Amerykanie” Nowy15 (dyskusja) 13:10, 24 paź 2016 (CEST)
Sprawdzone przez
 1. Świetna robota, aż miło się czyta. Fafik Napisz coś® 11:57, 24 paź 2016 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 21:30, 24 paź 2016 (CEST)

Masakra w więzieniu w Łucku[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 11 dni 17 godz. 33 min 36 s odśwież
Rozpoczęcie: 23 października 2016 13:36:40 Zakończenie: 6 listopada 2016 13:36:40


Artykuł poświęcony jednej z największych masakr więziennych dokonanych przez NKWD latem 1941 roku. Przy jego tworzeniu wykorzystano w zasadzie wszystkie kluczowe polskie źródła + jedno rosyjskie. Za ilustracje służą dwa zdjęcia. Niestety z racji braku dostępu i bariery językowej nie mogłem przy tworzeniu hasła korzystać ze źródeł ukraińskich; ostre przepisy jakie panują na Ukrainie w odniesieniu do prawa panoramy sprawiają ponadto, że na Commons brak zdjęć łuckich tablic i pomników. Niemniej w mojej ocenie uźródłowienie powinno starczyć na DA. Zapraszam do głosowania i dyskusji.Dreamcatcher25 (dyskusja) 13:36, 23 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. "...że z grona więźniów wybrano 14 osób skazanych na mocy rozporządzenia Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 26 czerwca 1940 r." - co to za rozporzadzenie? Jakich więźniów dotyczy? Może warto tym dopisać dwa słowa? D kuba (dyskusja) 23:59, 24 paź 2016 (CEST)
  @D kuba Rozwinąłem tę kwestię w uwadze "d".Dreamcatcher25 (dyskusja) 19:58, 25 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
 1. pochowku na pochówku. Nowy15 (dyskusja) 13:49, 24 paź 2016 (CEST)
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 17:37, 23 paź 2016 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 13:49, 24 paź 2016 (CEST)
 3. D kuba (dyskusja) 23:59, 24 paź 2016 (CEST)

SM UC-19[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 20 godz. 41 min 56 s odśwież
Rozpoczęcie: 21 października 2016 16:45:00 Zakończenie: 4 listopada 2016 16:45:00


Artykuł o niemieckim okręcie podwodnym, napisany od zera, z wielojęzyczną bibliografią. Zala (dyskusja) 16:45, 21 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. W sytuacji, gdy pewne informacje przedstawiane są różnie przez źródła (tu: okoliczności zatopienia okrętu) powinniśmy przedstawiać obie wersje bez faworyzowania którejkolwiek (teraz jedna wersja jest w głównym tekście, druga w uwadze). Można by postąpić jak w artykule, gdyby z określonych powodów (przedstawionych) okoliczności wskazywałyby jedną wersję jako bardziej prawdopodobną. W tym wypadku mamy dwa źródła twierdzące jedno i dwa coś innego. Kenraiz (dyskusja) 18:02, 21 paź 2016 (CEST)
  • Gdyby był remis, postąpiłbym tak jak piszesz. Ale mam 5 źródeł potwierdzające pierwszą wersję zatopienia, tylko dałem dwa przypisy, bo zostałem niegdyś skarcony za umieszczanie zbyt dużej ich liczby. Zatopienie przez „Ariel” potwierdza jeszcze: J. Gozdawa-Gołębiowski, T. Wywerka Prekurat: Pierwsza wojna światowa na morzu. Warszawa: 1994, s. 563, Andrzej Perepeczko: U-booty I wojny światowej. Warszawa: 2000, s. 269 i Conway's All the World's Fighting Ships 1906–1921. London: 1985, s. 182. Zala (dyskusja) 10:57, 22 paź 2016 (CEST)
   • Możnaby dopisać powyższe źródła w uwadze o publikacjach, które twierdzą inaczej. Mati7 (dyskusja) 14:07, 23 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Nowy15 (dyskusja) 19:57, 22 paź 2016 (CEST)
 2. Mati7 (dyskusja) 17:39, 23 paź 2016 (CEST)

Dyskusje przedłużone[edytuj]

Impact Grand Championship[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 8 dni 22 godz. 6 min 15 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 października 2016 18:09:19 Zakończenie: 3 listopada 2016 18:09:19


Artykuł o nowym mistrzostwie w federacji wrestling Total Nonstop Action Wrestling. Myślę, że zawarłem wszystkie informacje i wyczerpałem temat. Nowy15 (dyskusja) 18:09, 6 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. Krótki pierwszy akapit. Dobrym standardem jest streszczenie artykułu odpowiadające ilością treści zajawkom prezentowanym na stronie głównej. To ułatwia zapoznanie się z tematem czytelnikom nie chcącym poświęcać czasu na analizę tabel i dalej podanych treści. Kenraiz (dyskusja) 02:32, 16 paź 2016 (CEST)
  @Kenraiz Postaram się do jutra poprawić wstęp. Nowy15 (dyskusja) 13:03, 16 paź 2016 (CEST)
  Zrobione. Nowy15 (dyskusja) 16:32, 17 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
 1. Do wymagań stawianych artykułom wyróżnionym należy "Zawarte informacje są aktualne i zapisane w sposób ponadczasowy". Wymogu ponadczasowości nie spełniają sformułowania "Obecny posiadacz", "Odcinek zostanie wyemitowany 24 listopada". Kenraiz (dyskusja) 02:32, 16 paź 2016 (CEST)
  Zmieniłem wyrażenie "Obecny Impact Grand Champion, Moose", pozostawiając pod obrazkiem jedynie pseudonim zawodnika - Moose, resztę usunąłem. Wyrażenie "Odcinek zostanie wyemitowany 24 listopada" również skasowałem. Natomiast co do wyrażenia "Obecny posiadacz" w szablonie, wydaje mi się że jest poprawne, ponieważ każdy może od razu zobaczyć, kto jest aktualnym mistrzem w federacji i tak jak pisałeś wyżej, nie trzeba przewijać artykułu na sam koniec, aby się tego dowiedzieć. Poza tym informacja ta jest na bieżąco zmieniana, gdy pojawi się nowy czempion. Nowy15 (dyskusja) 13:03, 16 paź 2016 (CEST)
  Wiesz co, wydaje mi się, że zdjęcie Moose'a w infoboksie jest niepotrzebne. W infoboksie powinien być raczej wygląd pasa lub ewentualnie zdjęcie jego posiadacza z pasem. Samego obecnego mistrza możemy umieścić np. w sekcji posiadanie. - TheGLUTH (dyskusja) 15:41, 16 paź 2016 (CEST)
  Zrobione. Nowy15 (dyskusja) 16:32, 17 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Jest trochę linków do przekierowań. Kłują w oczy, gdy włączy się w Preferencjach w zakładce 'Gadżety' opcji "Kolorowanie na zielono linków wewnętrznych do przekierowań." Kenraiz (dyskusja) 02:32, 16 paź 2016 (CEST)
  Poprawione. Nowy15 (dyskusja) 13:03, 16 paź 2016 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. TheGLUTH (dyskusja) 17:28, 17 paź 2016 (CEST)

Bez czarny[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 8 dni 19 godz. 46 min 21 s odśwież
Rozpoczęcie: 6 października 2016 15:49:25 Zakończenie: 3 listopada 2016 15:49:25


Przeglądam właśnie sobie właśnie ten artykuł i według mnie jest wystarczająco dobry, aby uzyskać status "dobrego artykułu". Zachęcam do letury i ewentualnych uwag. Tournasol Demande-moi! 15:49, 6 paź 2016 (CEST)

Parę razy podchodziłem już do tego artykułu, teraz po powrocie z wikiurlopu chętnie jeszcze go podciągnę. Docelowo można by go umedalowić, bo literatury o nim jest sporo i solidnie można artykuł rozwinąć. Kenraiz (dyskusja) 17:24, 6 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. "W Tatrach osiąga wysokość 900 m, w Kaukazie 1200 m, w Alpach osiąga 1600 m, a w afrykańskim Atlasie 2200 m" - według mnie powinno być napisane, że rośnie na wysokości, inaczej zdanie to jest trochę absurdalne :). Nowy15 (dyskusja) 18:20, 6 paź 2016 (CEST)
T Poprawione. Tournasol Demande-moi! 00:42, 7 paź 2016 (CEST)
 1. "Badania na myszach z wykorzystaniem ekstraktu wodnego z suszonych kwiatów potwierdzają wpływ na transport i glikogenezę w mięśniach." - na transport czego? Czegoś brakuje. D kuba (dyskusja) 19:40, 9 paź 2016 (CEST)
  Chodziło o transport glukozy. Dodałem brakujące słowo. Kenraiz (dyskusja) 01:13, 11 paź 2016 (CEST)
 2. "W Polsce jest w pełni mrozoodporny (strefy mrozoodporności 4–9)." - Czy to oznacza, że w strefie 10 i wyższej nie przetrwa zimy? Bo w drugą stronę skala jest zrozumiała. D kuba (dyskusja) 19:49, 9 paź 2016 (CEST)
  Z "ciepłej strony" skali czynnikiem ograniczającym jest brak okresu spoczynku, którego wymagają drzewa i krzewy strefy umiarkowanej w okresie zimowym. Kenraiz (dyskusja) 01:13, 11 paź 2016 (CEST)
 3. "Z pędów (gałązki z liśćmi) otrzymuje się wywary używane do ekologicznego zwalczania kretów, norników, rolnic," - rolnice jako chwast, rozumiem?D kuba (dyskusja) 19:55, 9 paź 2016 (CEST)
  Nie no, chodziło o sówkowate z rodzaju Agrotis, poprawiłem link. Kenraiz (dyskusja) 01:13, 11 paź 2016 (CEST)
  ok, dzięki za wyjaśnienia, D kuba (dyskusja) 18:06, 15 paź 2016 (CEST)
 4. krajach skandynawskich, od Danii po Finlandię, Finlandia nie jest krajem skandynawskim Mpn (dyskusja) 19:04, 13 paź 2016 (CEST)
  Zmieniłem na „w krajach nordyckich”. Tournasol Demande-moi! 19:50, 13 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Nowy15 (dyskusja) 09:03, 7 paź 2016 (CEST)
 2. D kuba (dyskusja) 18:06, 15 paź 2016 (CEST)

OXO[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 5 dni 23 godz. 55 min 48 s odśwież
Rozpoczęcie: 3 października 2016 19:58:52 Zakończenie: 31 października 2016 19:58:52


Pełne tłumaczenie dobrego hasła z angielskiej Wikipedii (wyróżnienie przyznane na enwiki w styczniu tego roku[1]) o grze sprzed ponad 60 lat na komputer, który jest kilka razy większy (i masywniejszy) od lodówki. Artykuł nie jest długi, opisuje historię i rozgrywkę. Cóż, dużo więcej o tej grze napisać nie można. Kamil-b DYSKUSJA 19:58, 3 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. Jest tworzona replika tego komputera, informacje z CCS pochodzą sprzed kilku lat. Po polsku znalazłem to [2], czytamy ...która ma stanąć w Museum of Computing do roku 2015., może nawet został już zbudowany. IMO warto o tym dodać. Stanko (dyskusja) 09:45, 6 paź 2016 (CEST)
  Przejrzałem internet w poszukiwaniu o tym informacji, ale nawet na oficjalnej stronie CCS informacje są nieaktualne – piszą o późnym 2015 roku[3]. Co do samej informacji: na pewno? raczej wstawiłbym do artykułu o EDSACu. EDIT: Jednak coś się tam dzieje: The first recreated parts of the re-built Edsac machine have been switched on at The National Museum of Computing.[4]. Postaram się coś tam skrobnąć.Kamil-b DYSKUSJA 18:15, 7 paź 2016 (CEST)
  Zrobione Kamil-b DYSKUSJA 19:13, 7 paź 2016 (CEST)
 2. Warto przejrzeć przypisy z francuskiej DA, niektóre są po angielsku (chyba że znasz francuski), a na szybko znalazłem tam informacje o wpisie do Księgi rekordów Guinessa. Jest też nieco rozpisane (chyba) o tym która gra miałaby być wcześniej, może dałoby radę to rozbudować i u nas? Stanko (dyskusja) 09:55, 6 paź 2016 (CEST)
  dzieki za propozycje, zajme sie tym w weekend, wtedy bede mial czas. (Pisze z komorki jako ipek, ale to ja, Kamil-b)--46.215.19.221 (dyskusja) 21:47, 6 paź 2016 (CEST)
  Zrobione. Troszkę rozbudowałem na postawie francuskich przypisów Kamil-b DYSKUSJA 19:04, 7 paź 2016 (CEST)
 3. Zamiast "A.S. (Sandy) Douglasa" i "A.S. Douglas" powinno być chyba Sandy Douglas, dodatkowo brak linku we wstępie (jest w infoboksie). Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Zrobione Kamil-b DYSKUSJA 19:06, 7 paź 2016 (CEST)
 4. "Według niektórych" – według kogo? Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Przypis znajduje się w tekście, dlatego nie dałem we wstępie (chyba że muszę) Kamil-b DYSKUSJA 19:52, 7 paź 2016 (CEST)
 5. "OXO może zatem kwalifikować się jako pierwsza gra wideo, choć inni wykluczają go ze względu na brak ruchu ani aktualizacji grafiki w czasie rzeczywistym." – "może", "inni". Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Bez tych dwóch, no jednak wyrażeń zwodniczych, tekst prezentował by się dosyć dziwnie. Czym to zastąpić? Nazwiskami autorów źródeł? Kamil-b DYSKUSJA 19:13, 7 paź 2016 (CEST)
  Przeredagowałem Kamil-b DYSKUSJA 19:52, 7 paź 2016 (CEST)
 6. Nie wiadomo z czego wynika, że sekcja historia zaczyna się od EDSAC. Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Nie rozumiem o co chodzi. Myślę, że warto czytelnikowi przedstawić kilka faktów nt. EDSACa na początek lektury. Kamil-b DYSKUSJA 19:19, 7 paź 2016 (CEST)
  Zgadza się, jednak według mnie brakuje tej sekcji spójności. Eurohunter (dyskusja) 20:19, 7 paź 2016 (CEST)
 7. "Douglas nie nadał produkcji innego tytułu niż kółko i krzyżyk (...)" – niezrozumiałe. Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Trudno napisać to inaczej. Masz jakiś pomysł? --Kamil-b DYSKUSJA 20:15, 13 paź 2016 (CEST)
 8. "OXO oraz warcaby Stracheya są najwcześniejszymi znanymi grami" – "znanymi". Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  W tym kontekście «wiedzieć, że coś istnieje». Nie jako "sławny" Kamil-b DYSKUSJA 19:19, 7 paź 2016 (CEST)
 9. "(...) wciąż pozostaje niewyjaśniona sprawa, która z tych dwóch gier została wyświetlona jako pierwsza" – styl. Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Przeredagowane Kamil-b DYSKUSJA 19:27, 7 paź 2016 (CEST)
 10. "uznawany za pierwszą grę wideo w historii" – "uznawany" Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Przeredagowane --Kamil-b DYSKUSJA 20:13, 13 paź 2016 (CEST)
 11. "(...) jednakże niektórzy nie uważają go za takową ze względu na brak ruchu i aktualizacji grafiki w czasie rzeczywistym" – "niektórzy" Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Przypis dodany Kamil-b DYSKUSJA 19:52, 7 paź 2016 (CEST)
  Chodziło o wyjaśnienie kim są ci niektóźi. Eurohunter (dyskusja) 20:17, 7 paź 2016 (CEST)
 12. "W każdej grze uczestniczył jeden gracz, który grał przeciwko sztucznej inteligencji." – niezrozumiałe. Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Poprawione (patrz 15 uwaga) --Kamil-b DYSKUSJA 17:59, 14 paź 2016 (CEST)
 13. Opis drugiego linka zewnętrznego po angielsku. Eurohunter (dyskusja) 18:57, 7 paź 2016 (CEST)
  Poprawione. Kamil-b DYSKUSJA 19:01, 7 paź 2016 (CEST)
 14. Podajesz, że wyświetlacze miały rozdzielczość 36x15. Jednak dołączona ilustracja ma rozdzielczość 35x16. Gżdacz (dyskusja) 17:49, 13 paź 2016 (CEST)
  Zrobione. Faktycznie, wkradł się tam błąd. Na enwiki sprawdziłem, tam też 35x16. Dzięki za uwagę! --Kamil-b DYSKUSJA 20:08, 13 paź 2016 (CEST)
 15. Nawiązując do uwagi numer 12: sam termin "sztuczna inteligencja" (i) jest późniejszy niż gra i (ii) użyty poprawnie odnosiłby się do specyficznych cech algorytmu grającego po stronie maszyny, o którym skądinąd w arcie nie ma nic. Zastąpiłbym to czymś neutralnym, w stylu "W każdej rozgrywce człowiek grał przeciwko algorytmowi zaprogramowanemu w komputerze." Gżdacz (dyskusja) 20:53, 13 paź 2016 (CEST)
  Zrobione: Zmieniłem na zaproponowane przez Ciebie zdanie. Kamil-b DYSKUSJA 22:16, 13 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
 1. Przydałoby się naprawić niekonsekwencję w rodzaju gramatycznym słowa OXO. Vebace [dyskusja] 21:43, 18 paź 2016 (CEST)
  Zrobione [5] --Kamil-b DYSKUSJA 22:04, 18 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. Sekcja "Ekran startowy gry" bez źródeł. Wątpliwa encyklopedyczność tejże sekcji. Eurohunter (dyskusja) 18:28, 7 paź 2016 (CEST)
  Usunięta Kamil-b DYSKUSJA 19:22, 7 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Podpisuję się. Artykuł opisany chyba już w całości, wymóg DA został spełniony. No i z ciekawości zagrałbym, ale to mi chyba nie będzie dane ;) Stanko (dyskusja) 19:21, 13 paź 2016 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 09:51, 14 paź 2016 (CEST)
 3. Vebace [dyskusja] 22:20, 18 paź 2016 (CEST)
Dyskusja
 • Myślę, że można przedłużyć. Brakuje jednej osoby sprawdzającej. --Kamil-b DYSKUSJA 19:21, 18 paź 2016 (CEST)

Anwar as-Sadat[edytuj]

Dyskusja trwa jeszcze 3 dni 21 godz. 34 min 56 s odśwież
Rozpoczęcie: 1 października 2016 17:38:00 Zakończenie: 29 października 2016 17:38:00


Artykuł o 3 prezydencie Egiptu i laureacie Pokojowej Nagrody Nobla w r. 1978. Dyskusja artykułu pusta....a przepisy oparte są na książce (Stępniewska-Holzer B., Holzer J.: Egipt. Stulecie przemian. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie DIALOG, 2006, s. 106. ISBN 9788389899583). Bardzo dobrze napisany w tym duży wstęp w artykule. TharonXX (dyskusja) 17:38, 1 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. Nie rozumiem zdania „Po przyjęciu projektu zmian w referendum as-Sadat po raz kolejny skupił w swoim ręku urzędy prezydenta i premiera”. Skoro wtedy po raz kolejny, to kiedy był pierwszy raz? --WTM (dyskusja) 20:39, 5 paź 2016 (CEST)
W 1972 r. Było w tekście, ale przeredagowałam to, żeby się bardziej w oczy rzucało. Loraine (dyskusja) 14:38, 6 paź 2016 (CEST)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Inne
 1. Zastanawiam się nawet, czy aby ten wstęp nie jest za długi. (air)Wolf {D} 22:33, 4 paź 2016 (CEST)
  Dlaczego tak uważasz ? Według mnie jest dobry TharonXX (dyskusja) 09:22, 5 paź 2016 (CEST).
  Też uważam, że ta sekcja jest za długa. Gdy wchodzę na artykuł biograficzny, to oczekujęod wstępu, że przekaże mi wyłącznie najważniejsze informacje o bohaterze. Jeśli interesują mnie szczegóły, to czytam treść. Teraz mamy 2 wstępy. Pierwszy to definicja, a pod niąjest jakby oddzielny, krótki artykuł. Dla chcącego dowiedzieć się kim jest ta postać, wystarczyłoby pierwsze zdanie poszerzone o około pięć słów na każdą z sekcji drugiego wstępu. Jeśli chciałbym przeczytać cały artykuł, to czytanie tego wstępu jest dla mnie stratą czasu, bo o wszystkim i tak przeczytam w treści. PuchaczTrado (dyskusja) 11:12, 5 paź 2016 (CEST)
  Skróciłem wstęp....teraz moim zdaniem jest dobrze TharonXX (dyskusja) 18:19, 5 paź 2016 (CEST).
  Popieram; też uważam, że teraz jest OK. (air)Wolf {D} 16:53, 10 paź 2016 (CEST)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Birke (dyskusja) 21:10, 10 paź 2016 (CEST)
 2. Nowy15 (dyskusja) 13:34, 11 paź 2016 (CEST)
 3. Kenraiz (dyskusja) 19:56, 25 paź 2016 (CEST)

Weryfikacja DA[edytuj]

Procedura weryfikacji DA
 1. Artykuł do weryfikacji DA może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PDA,
 2. Należy podać poważne zastrzeżenia, z powodu których dokonano zgłoszenia.
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu DA następuje po dwóch tygodniach od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji z hasła nie należy usuwać szablonu DA,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci wyróżnienie, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić go do Warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji DA
 • W wygenerowanej poniżej linijce dopisz w miejsce Nazwa artykułu tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji DA. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie DA.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa artykułu}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu|DA}}, gdzie w miejsce Nazwa artykułu należy wpisać tytuł hasła.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji DA
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa 2}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane do odebrania DA po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu Numer|DA}}.


Propozycje do weryfikacji[edytuj]

Ryugyŏng Hot’el[edytuj]

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 11 października 2016 13:46:01 Zakończenie: 25 października 2016 13:46:01


DA od 2008 roku. Przypisy to głównie linki do stron internetowych, w tym nawet do postu na forum. Niektóre z przypisów mają charakter uwag i objaśnień, a nie uźródłowienia treści. Część linków niesformatowana, wstawiona z palca. Wiele zdań bez przypisów, styl momentami kuleje. Część przypisów nie wiadomo do czego odsyła ("N Korea resumes construction of luxury hotel", Hotels, wyd. Reed Business Information (2008-05-20)), a porównania z hasłem w en wiki wskazuje, że stamtąd je skopiowano. Hoa binh (dyskusja) 13:46, 11 paź 2016 (CEST)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj]

Hasła oznaczone jako DA

Wolfenstein: The New Order, SM UC-11, SM UC-12, SM UC-13, Sicco, ORP Wilia, Starcie pod Boernerowem, SM UC-16, Kostniakomięsak, Carcharhinus sealei

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia DA