Skrót: WP:PDA, WP:PdDA

Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Wikipedia:PDA”. Zobacz też: „Wikipedia:PdA” – prośby do administratorów.

Przyznawanie DA[edytuj kod]

Propozycje do Dobrych Artykułów

Propozycja DA-pro2.svg

Ta strona służy do przedstawiania wartościowych stron jako kandydatur do wyróżnienia statusem Dobrego Artykułu. Dyskusja trwa 2 tygodnie zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału Instrukcja obsługi.

Aktualnie na Stronie Głównej
Załęska Hałda-Brynów Collage.jpg

Załęska Hałda-Brynówdzielnica Katowic, położona w zachodniej części miasta, pomiędzy autostradą A4 a rzeką Kłodnicą, na terenie czterech historycznych części Katowic: Załęskiej Hałdy, Brynowa, Starej Ligoty oraz Katowickiej Hałdy. Do początku XIX wieku obszar obecnej dzielnicy miał charakter rolniczy. W tym okresie, na obszarze Załęskiej Hałdy, Brynowa oraz Starej Ligoty nastąpił duży rozwój przemysłu, głównie wydobywczego. Dzielnica ta ma obecnie charakter przemysłowo-mieszkalny. Głównym zakładem przemysłowym jest Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek, funkcjonująca od 1899 roku. Załęska Hałda-Brynów charakteryzuje się znacznym udziałem terenów zielonych, głównie w jej zachodniej części, będących pozostałością Lasu Załęskiego. Powierzchnia dzielnicy wynosi 6,54 km², pod koniec 2007 liczyła 17 207 mieszkańców. Czytaj więcej…

Zapraszamy do tworzenia i korekty ekspozycji na Stronę Główną. Aby zapoznać się ze szczegółami, przejdź na stronę Ekspozycje na Stronę Główną.
Wyróżniona zawartość Wikipedii


Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Kryteria oceny

Wymagania do uznania artykułu za dobry
 1. Treść artykułu powinna zawierać wystarczający opis najważniejszych zagadnień związanych z tematem.
 2. Zasady – artykuł powinien być zgodny z zasadami Wikipedii (przede wszystkim z zasadami neutralnego punktu widzenia, weryfikowalności i praw autorskich).
 3. Forma – artykuł powinien być napisany bez błędów językowych (ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych) oraz sformatowany według zaleceń formatowania artykułów.
Tolerowane mankamenty
 1. Niewystarczająca liczba lub jakość ilustracji, jeśli nie stanowi zasadniczej wady artykułu.
 2. Braki w pobocznych zagadnieniach (np. rys historyczny przy substancjach chemicznych czy lekach, flora i fauna w art. o krajach itp.).
 3. Pewne usterki dotyczące akapitu wprowadzającego, sekcji Zobacz też czy Linki zewnętrzne.
Regulamin

 1. Zgłosić artykuł do nominacji może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
 2. Artykuły oceniane są przez dwa tygodnie. Jeśli nie pojawią się w tym czasie wpisy akceptujące wyróżnienie artykułu od co najmniej 3 osób sprawdzających, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń – dyskusja może zostać przedłużona o dwa tygodnie.
 3. Artykuł zostaje uznany za Dobry Artykuł, jeżeli:
  1. zostanie sprawdzone przez minimum trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu), nie licząc zgłaszającego. Głosy pacynek są nieważne.
  2. nie pojawią się wobec artykułu poważne zastrzeżenia, chyba że przed zakończeniem oceniania zostaną one naprawione (wymogi zostały przedstawione w sekcji Kryteria).
 4. Od biorących udział w dyskusji wymaga się rzetelnego przeanalizowania całego artykułu.
 5. Od osób wskazujących braki / zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny. W przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
 6. Artykuły niesprawdzone przez 3 wikipedystów lub z poważnymi zastrzeżeniami są po terminie ustalonym w pkt. 2 usuwane z listy kandydatów, a strona nominacji zostaje umieszczona w archiwum.
 7. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
 8. Zabrania się wypowiedzi niemających związku z treścią artykułu, szczególnie noszących znamiona ataków osobistych i nacisków na głosujących. Wypowiedzi te powinny być skreślane.

Przy zgłaszaniu istotne jest podanie, kto zgłasza i kiedy. Zgłoszenia anonimowe są automatycznie usuwane. Przed nominacją artykułu warto zapoznać się z poradnikiem Jak napisać doskonały artykuł, w którym w skrócie przedstawiono, czego oczekuje się od zgłaszanego tu artykułu. Oprócz tego radzimy przed umieszczeniem tu artykułu dostosować go do wszystkich obowiązujących na Wikipedii zasad i zaleceń edycyjnych. Jeżeli nie masz pewności co do nominacji artykułu do otrzymaniu statusu Dobrego Artykułu czy Artykułu na Medal, zapoznaj się z treścią strony Porównanie dobrych i medalowych artykułów.

W sekcji odnoszącej się do sprawdzenia artykułu liczą się oceny wikipedystów spełniających kryterium stażowe, tj. zalogowanych po raz pierwszy minimum 1 miesiąc przed głosowaniem i mających na swym koncie w momencie zgłoszenia artykułu minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej. Oceny dodane po terminie oraz oceny użytkowników niespełniających kryterium stażowego i tzw. pacynek nie są liczone, niemniej zgłoszone z takich kont zastrzeżenia są uwzględniane. Jeśli jesteś anonimowym użytkownikiem lub też nie spełniasz ww. kryteriów, a uważasz, że artykuł zasługuje na wyróżnienie, zgłoś artykuł do Wikipedia:Warsztat PANDA.

O swoim zgłoszeniu możesz powiadomić tematyczny Wikiprojekt.

Instrukcja obsługi

Pierwsza nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz poniżej po ukośniku.


 • Na tej stronie – na górze sekcji „Propozycje” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa}}
 • W artykule, który chcesz nominować, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|DA}}.
Każda kolejna nominacja artykułu do statusu Dobrego Artykułu
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 2}}. Gdy zgłaszasz artykuł po raz trzeci, schemat wygląda następująco: {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Nazwa 3}}, analogicznie w ewentualnych kolejnych zgłoszeniach.
 • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|DA|Nazwa Numer}}.
ODŚWIEŻ


Propozycje[edytuj kod]

Rafał Kalinowski[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 22 godz. 30 min 25 s odśwież
Rozpoczęcie: 29 listopada 2015 13:04:07 Zakończenie: 13 grudnia 2015 13:04:07


Biografia Rafała Kalinowskiego, jednego z mniej znanych polskich świętych. Artykuł opiera się w głównej mierze na Benderze i Stabińskiej, a są to, o ile mi wiadomo, najpoważniejsze źródła dotyczące tego karmelity. Biografia i proces są opisane wyczerpująco. M. Sielicki 13:04, 29 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Pancerniki obrony wybrzeża typu Monarch[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 5 godz. 56 min 35 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 listopada 2015 20:30:17 Zakończenie: 12 grudnia 2015 20:30:17


Artykuł przetłumaczony z en.wiki, gdzie ma status DA; po obróbkach w Warsztacie PANDA. Mati7 (dyskusja) 20:30, 28 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

SMS Monarch[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 5 godz. 57 min 12 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 listopada 2015 20:30:54 Zakończenie: 12 grudnia 2015 20:30:54


Artykuł przetłumaczony z en.wiki, gdzie ma status DA; po obróbkach w Warsztacie PANDA. Mati7 (dyskusja) 20:30, 28 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

SMS Wien[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 5 godz. 57 min 37 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 listopada 2015 20:31:19 Zakończenie: 12 grudnia 2015 20:31:19


Artykuł przetłumaczony z en.wiki, gdzie ma status DA; po obróbkach w Warsztacie PANDA. Mati7 (dyskusja) 20:31, 28 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

SMS Budapest[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 13 dni 5 godz. 57 min 49 s odśwież
Rozpoczęcie: 28 listopada 2015 20:31:31 Zakończenie: 12 grudnia 2015 20:31:31


Artykuł przetłumaczony z en.wiki, gdzie ma status DA; po obróbkach w Warsztacie PANDA. Mati7 (dyskusja) 20:31, 28 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Trako (targi kolejowe)[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 10 dni 0 godz. 24 min 54 s odśwież
Rozpoczęcie: 25 listopada 2015 14:58:36 Zakończenie: 9 grudnia 2015 14:58:36


Utworzony przeze mnie oraz eksponowany w Czywieszu na stronie głównej w ramach zeszłorocznego Tygodnia Transportu artykuł o największych w Polsce i drugich w Europie targach transportu szynowego. Hasło opisuje decyzję o utworzeniu wydarzenia, wymienia organizatorów oraz przedstawia zmiany jakie zaszły w imprezie w ciągu całego jej istnienia. Tabelaryzuje statystyki wszystkich edycji oraz opisuje każdą z nich. Wszystkie te opisy są ilustrowane zdjęciem związanym z danymi targami bądź galerią fotografii z wydarzenia, a dodatkowo przy wybranych edycjach widnieją odnośniki do kategorii na Commons i fotoreportaży na Wikinews. Ostatnia odsłona, w której wziąłem udział, zakończyła się dokładnie dwa miesiące temu (dziękuję WMPL za sfinansowanie wyjazdu oraz Kolegom @Flyz1 i @ErichHot za współudział), dlatego zgłaszam to hasło do wyróżnienia w ramach Roku transportu szynowego póki temat jest jeszcze w miarę świeży. Zapraszam do dyskusji. :) Muri (dyskusja) 14:58, 25 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. "W połowie lat 90. XX w. jedyną wystawą taboru kolejowego w Polsce mającą charakter cykliczny były Międzynarodowe Targi Poznańskie" - Międzynarodowe Targi Poznańskie to organizator, a nie wystawa, D kuba (dyskusja) 21:29, 25 lis 2015 (CET)
  Rzeczywiście tak jest, ale nigdzie nie podano nazwy konkretnych targów kolejowych organizowanych w ramach MTP. Mogę zacytowany fragment jedynie przeredagować, co też uczyniłem. Muri (dyskusja) 21:59, 25 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. "Od tamtej pory są to największe w kraju i drugie w Europie targi transportu kolejowego[8]." - przydałoby się bardziej neutralne źródło na tak ważną informację. Informacja z podanego źródła wygląda jak reklama, D kuba (dyskusja) 21:29, 25 lis 2015 (CET)
  Trudno w tym miejscu o neutralne źródło, bo wszystkie inne podają to samo za stroną targów, ale zmieniłem przypis na portal branżowy. Muri (dyskusja) 21:59, 25 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Link z przypisu nr 30 nie działa. "MW: Komfortowy wagon Cegielskiego". Podobnie z linkiem z przypisu nr 4 "Adam Brzozowski: Targi Trako: 17 lat ewolucji (cz. I)", D kuba (dyskusja) 21:29, 25 lis 2015 (CET)
  Linki zmieniono na zarchiwizowane. Muri (dyskusja) 21:59, 25 lis 2015 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez

Pliobates[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 9 dni 3 godz. 32 min 24 s odśwież
Rozpoczęcie: 24 listopada 2015 18:06:06 Zakończenie: 8 grudnia 2015 18:06:06


Jest to dość ciekawy temat, którym zainteresował mnie Hoa, a napisanie umożliwił mi Piotr. Ciekawy, bo właśnie wśród mioceńskich naczelnych uczeni szukają źródeł człekokształtnych. Art powstał w znacznej mierze w oparciu o publikację ustanawiającą rodzaj, dość świeżą, więc za dużo o tym zwierzęciu nie wiadomo. W efekcie art zawiera właściwie wszystkie istotne informacje o rodzaju znane na dziś dzień nauce. Mpn (dyskusja) 18:06, 24 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. 1. Proponuję dodać link do zdjęć/cia szczątków kopalnych przedstawicieli rodzaju, żeby czytelnik miał możliwość zobaczyć, jak rzeczony Pliobates wygląda. 2. Nie udało mi się niestety znaleźć, w której części Katalonii (w sensie: centralnej, południowej itd.) leży basen Vallès-Penedès. Myślę, że warto to dodać. Soldier of Wasteland (dyskusja) 21:01, 25 lis 2015 (CET)
  link wstawiony, o lokalizacji znaleziska za dużo informacji nie ma Mpn (dyskusja) 19:07, 26 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez

Linia M2 metra w Warszawie[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 1 dzień 8 godz. 22 min 42 s odśwież
Rozpoczęcie: 16 listopada 2015 22:56:24 Zakończenie: 30 listopada 2015 22:56:24


Artykuł o II linii warszawskiego metra uruchomionej w marcu tego roku. Hasło jest rozwijane na wzór wyróżnionego artykułu o I linii. Opisuje dokładnie przebieg planowania inwestycji i budowę odcinka centralnego, prezentuje najnowsze informacje dotyczące toczącego się postępowania na rozbudowę 3+3 oraz przedstawia najważniejsze dane na temat kolejnych odcinków i zaniechanej odnogi na Białołękę. Tabelaryzuje informacje o stacjach, zawiera ich galerię oraz zbiera pierwsze dostępne statystyki przewozowe i dane techniczne. Artykuł bardzo rozwojowy, ale również leżący w kręgu moich najważniejszych zainteresowań, co jest gwarantem ciągłej aktualizacji. Zgłaszam go do wyróżnienia w ramach RTS jako ostatnie hasło wymagane do stworzenia grupy artykułów o tej linii, gdyż w okresie od lutego do marca rozwinąłem, a od maja do listopada wyróżniłem wszystkie 7 haseł o dotychczas powstałych stacjach tej nitki. Zapraszam do dyskusji. Muri (dyskusja) 22:56, 16 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Jak dla mnie takie artykuły powinny iść prosto do PAnM. Therud (dyskusja) 21:17, 19 lis 2015 (CET)
 2. OK.. Denerwują mnie tylko te kwoty w przetargach (może inna (większa) jednostka), czy grosze przy tak astronomicznych kwotach są konieczne ? Czy przy każdej kwocie musi być „PLN” Hermod (dyskusja) 21:10, 21 lis 2015 (CET)
  Zaraz po zgłoszeniu tej uwagi przedyskutowano ze zgłaszającym docelowe rozwiązanie i poprawiono. Muri (dyskusja) 14:30, 25 lis 2015 (CET)
 3. The Polish (query) 01:42, 22 lis 2015 (CET)

Cyceron[edytuj kod]

Dyskusja trwa jeszcze 19 godz. 24 min 39 s odśwież
Rozpoczęcie: 16 listopada 2015 09:58:21 Zakończenie: 30 listopada 2015 09:58:21


Świetne hasło autorstwa Augurmm na temat jednej z najważniejszych postaci rzymskiej republiki. Na temat Cycerona napisano tysiące dzieł, trudno więc o wyczerpanie tematu. Obok hasła głównego, autor rozwinął wiele haseł pobocznych (m.in. opisujących poszczególne dzieła). Artykuł jest najlepszy spośród wszystkich wersji językowych Wikipedii, a na kilku ma status DA (m.in. Niemcy) lub AnM (m.in. Francja). Tomasz Raburski (dyskusja) 09:58, 16 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. Sekcja "Recepcja:Starożytność": "Odpowiadając przytoczył zaginiony fragment z Liwiusza, w którym ten rzymski historyk stwierdził, że wielkość Cycerona mógłby w odpowiednich słowach wychwalać tylko sam Cyceron". Czy znamy ten fragment z Seneki, w którym przytacza on Liwiusza? Jeśli tak, to fragment z Liwiusza nie jest "zaginiony". Chyba, że chodzi o to, że jest to (znany nam) fragment z zaginionego dzieła Liwiusza. Tomasz Raburski (dyskusja) 14:45, 19 lis 2015 (CET)
  Masz rację, napisałem nieściśle. Chodziło o zacytowany przez Senekę fragment pochodzący z zaginionego dzieła Liwiusza. Poprawiłem. Augurmm (dyskusja) 18:25, 20 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
 1. Nadmierna egzaltacja - nieencyklopedyczny język. "Z jego imieniem na ustach szli mordercy Cezara" - tego typu poetyckie figury retoryczne nadaja się to zaangazowanej prasy publicystycznej, czy podręczników szkolnych, nie pasują zaś do języka encyklopedycznego gdzie wymagana jest duża dyscyplina językowa. "Jego dzieła zapładniały twórczość europejską" - nie lepiej było napisać "wywarły wpływ"? Takich zwrotów jest więcej. Prosiłbym więc o uważne przejrzenie artykułu pod tym kątem i usunięcie wszelkich kwiecistych zwrotów. --Matrek (dyskusja) 03:20, 29 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
 1. W nagłówku pełno jest przypisów gdzie nie ich miejsce. Nagłówek stanowi streszczenie zawartości artykułu, nie powinno w nim być żadnych informacji których nie ma w głónej części artykułu, gdzie właśnie każda infomracja powinna być uźródłowiona. Nie w nagłówku. Inaczej mówiąc, poprzenoś wszystkiew przypisy z nagłówka do artykułu. --Matrek (dyskusja) 03:09, 29 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. W całym, obszernym tekście brak jednego chociażby czerwonego linku, co stanowi istotną przesłankę do podejrzenia erytrofobii u autora... Zresztą w egzotycznej dla czytelnika tematyce sięgającej starożytności generalnie linków wewnętrznych powinno być sporo. Podlinkowane powinny być wszystkie encyklopedyczne postacie (np. Sulla, Antioch z Askalonu - nie potrafię ocenić encyklopedyczności licznie wymienianych filozofów, retorów i innych postaci, ale wydają się w większości ency), wszystkie nazwy geograficzne (np. Sabinum, Arpinum, Epifania, Formia). Kenraiz (dyskusja) 10:33, 16 lis 2015 (CET)
  Celna uwaga. Postaram się przejrzeć i polinkować, artykuł jednak jest na tyle długi, że zachęcam każdego sprawdzającego do dodawania linków. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:36, 16 lis 2015 (CET)
  W tym wypadku potrzebne jest rozeznanie w temacie. Starożytne nazwy geograficzne lubią się powtarzać i można zrobić błąd linkując pochopnie, a w odniesieniu do licznie pojawiających się postaci trudno bez znajomości tematu ocenić ich encyklopedyczność. Kenraiz (dyskusja) 10:58, 16 lis 2015 (CET)
  Pisząc ten artykuł przy okazji czytania długo odkładanych lektur, nie zwracałem rzeczywiście należytej uwagi na podlinkowania. Tomasz pięknie to teraz uzupełnia. Będę miał w tym tygodni nieco czasu, to również zabiorę się do pracy. Jest przy okazji sporo problemów, gdyż linkować można by w tym tekście praktycznie każde zdanie. Jak daleko to ma sięgać? Czy w pierwszym zdaniu linkujemy już filozofa i kapłana? Sulla na przykład, na którego zwrócił uwagę Kenraiz, został podlinkowany przy pierwszym pojawieniu a później już nie - co rzeczywiście może przy tak długim tekście spowodować konfuzję czytelnika, który zaczyna lekturę od któregoś kolejnego rozdziału. Czy więc takie postacie jak Sulla podlinkować wielokrotnie? Czerwonych linków możemy w artykule namnożyć kilkaset. Samych wymienionych dzieł Cycerona jest około 100, a z nich mamy na plwiki hasła zaledwie do kilku. Każde z tych dzieł jest w oczywisty sposób encyklopedyczne. Mamy więc je wszystkie zaczerwienić? (Gdyby jeszcze rozwijać tekst, należałoby dodać kilkadziesiąt prac zaginionych i przypisywanych Cyceronowi). To samo z bohaterami tych prac - skoro encyklopedyczne są różne postacie fikcyjne literatury fantasy, to rzecz jasna powinny być równie encyklopedyczne postacie z czytanych przez wieki dzieł Cycerona, zwłaszcza że są to osoby historyczne a nie fikcyjne. Czy jednak, gdy podlinkujemy to wszystko, nie zrobimy z długiego artykułu choinki, nad której tekstem trudno się będzie skupić? Szczerze mówiąc, nie jestem pewien odpowiedzi na te pytania. Augurmm (dyskusja) 00:39, 17 lis 2015 (CET)
  Ja linkuję do potencjalnie encyklopedycznych postaci, miejscowości i ważnych wydarzeń. Do pojęć tylko wtedy, gdy są specyficzne czy szczegółowe. Nie linkuję więc do filozofa czy kapłana. Jeśli będziemy mieć kiedyś hasło filozofia rzymska czy kapłani w starożytnym rzymie (czy coś podobnego), wtedy będzie można podlinkować. Do dzieł nie linkuję jeśli nie ma na ich temat artykułu. Artykuły takie powstają niezwykle rzadko, a jeśli już powstaną to bardzo łatwo je podłączyć. Właściwie, każde dzieło starożytne, które przetrwało i można o nim napisać z dwa akapity jest encyklopedyczne. Nawet wiele egzemplarzy dzieła jest encyklopedycznych samo w sobie (niezależnie od utworu). Nie ma co przesadzać i trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie linkuję też w cytatach, bo to rozbija kompozycję, ale to może być jedynie moja subiektywna opinia. Tomasz Raburski (dyskusja) 10:14, 17 lis 2015 (CET)
  Przejrzałem cały artykuł i podlinkowałem wszystko co uznałem za istotne. Tomasz Raburski (dyskusja) 15:34, 19 lis 2015 (CET)
Poprawiono
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 20:39, 24 lis 2015 (CET) Aczkolwiek nie wygląda mi to na Dobry Artykuł. W wymaganiach dla medalowych artykułów mamy kryterium "wyczerpania tematu", które źle zrozumiane, w każdym przypadku odnoszącym się do spraw, którym poświęcono wiele publikacji, byłoby warunkiem wykluczającym stworzenie takiego artykułu (kiedyś uważało się (sorry - nie mam linku), że artykuł Wikipedii nie powinien raczej przekraczać 100kB tekstu). W tym wypadku artykuł zawiera ogrom informacji (dobija do 200kB) odnosząc się przekrojowo do wszelkich aspektów dotyczących Cycerona. Niewątpliwie wiele wątków i zagadnień można rozwijać, jednak moim zdaniem już nie w tym artykule, ale odrębnych, a tu podlinkowanych, w razie potrzeby z użyciem szablonu 'Osobny artykuł' i streszczeniem w sekcji. Reasumując – ten artykuł powinien być zgłoszony jako propozycja do medalu.
 2. Kobrabones (dyskusja) 22:03, 26 lis 2015 (CET)

Dyskusje przedłużone[edytuj kod]

Ernest Hemingway[edytuj kod]

Dyskusja zakończona
Rozpoczęcie: 1 listopada 2015 13:07:49 Zakończenie: 29 listopada 2015 13:07:49


Ernest Hemingway - jeden z ważniejszych pisarzy straconego pokolenia. W Polsce znany jest głównie z opowiadania Stary człowiek i morze, jednak jego dorobek pisarski jest dużo większy, a sama biografia bogata w różne wydarzenia takie jak udział w wojnach światowych czy safari. Zapraszam do czytania.

Artykuł rozbudowany dzięki grantowi WG 2015-20 Sidevar (dyskusja) 13:07, 1 lis 2015 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
 1. Brak choćby skrótowego (czyli przynajmniej z 10 przyzwoitych akapitów) omówienia twórczości. Bez tego nie może się obyć "dobry artykuł" o pisarzu. Gytha (dyskusja) 10:33, 4 lis 2015 (CET)
  Daj mi kilka dni. Sidevar (dyskusja) 21:18, 4 lis 2015 (CET)
  Przyznaję że na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie tego napisać. W internecie nie znalazłem rzetelnych materiałów, a angielska sekcja Themes chociaż długa to jest niespójna. Zamiast opisać twórczość jako całość, dali tam urywki z kilku dzieł. Sidevar (dyskusja) 21:14, 8 lis 2015 (CET)
  Dopisaliśmy pokrótce parę zdań. Farary (dyskusja) 15:28, 21 lis 2015 (CET)
  Dzięki, jak dla mnie wystarczy ;-). Gytha (dyskusja) 13:15, 22 lis 2015 (CET)
 2. Co to jest "wpływ na popkulturę" i dlaczego nie ma tam rzeczywistego wpływu osoby Hemingwaya i jego twórczości na kulturę (popularną czy nie), a informacje o nazwaniu planetoidy czy przekazaniu zbiorów bibliotece? Gytha (dyskusja) 10:33, 4 lis 2015 (CET)
  Spróbuję coś dodać, ale nie jest to łatwe. Sidevar (dyskusja) 21:18, 4 lis 2015 (CET)
  Napisałem ile mogłem. Wiem że nie jest tego dużo, ale nic więcej nie mogę znaleźć. Sidevar (dyskusja) 20:22, 7 lis 2015 (CET)
 3. Prowadzenie oddziału i jednoczesne pisanie reportaży wojennych jest niezgodne z konwencjami genewskimi, za co Hemingway usłyszał zarzuty - to potoczne, bardzo ogólnikowe sformułowanie. Czy oznacza to, że miał sprawę karną? Przed jakim sądem? Czy zakończyła się wyrokiem skazującym, czy może uniewinnieniem (albo w inny sposób)? Skazanie to najczęściej istotny epizod w życiorysie, dobrze byłoby coś na ten temat napisać. --Teukros (dyskusja) 11:51, 4 lis 2015 (CET)
  Zrobione Poprawiłem na tyle na ile mogłem. Szybko oczyszczono go z zarzutów więc biografowie nie opisują tego tak szczegółowo. Sidevar (dyskusja) 21:18, 4 lis 2015 (CET)
  Ale chyba nie chodzi o pisanie reportaży, tylko o status reportera wojennego, który nie jest żołnierzem, więc przysługują mu osobne prawa.--Felis domestica (dyskusja) 10:29, 7 lis 2015 (CET)
  Doprecyzowałem. Sidevar (dyskusja) 20:22, 7 lis 2015 (CET)
 4. "kiedy to korzystał z łodzi „Pilar” w celu patrolowania wód przybrzeżnych Kuby" - patrolował w celu...? Prywatna inicjatywa, czy coś konkretnego?--Felis domestica (dyskusja) 10:29, 7 lis 2015 (CET)
  Zrobione Opisałem w sekcji Kuba. Chronologicznie podchodzi to pod kolejną sekcję o II wojnie światowej jednak wolę, żeby każdy fragment tekstu był o jednym kontynencie. Sidevar (dyskusja) 20:22, 7 lis 2015 (CET)
 5. Sekcja "wpływ na popkulturę" raczej do rozbicia na "upamiętnienie" (pomniki i planetoidy) i "wpływ na popkulturę jako taki" - chyba nie ma nic o ekranizacjach, a samego Starego człowieka filmowano trzykrotnie, a stronę na IMDB ma dłuugą :)
  Zrobione W sekcji adaptacje pozwoliłem sobie na mały POV. Spisałem tylko te pozycje, które są według mnie ency i ograniczyłem się tylko do kina i telewizji. Sidevar (dyskusja) 20:22, 7 lis 2015 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
 1. Niektóre tytuły bez kursywy. Gytha (dyskusja) 10:33, 4 lis 2015 (CET)
  Zrobione Sidevar (dyskusja) 21:18, 4 lis 2015 (CET)
Poprawiono
Dyskusja

Dobrze byłoby powiadomić odpowiedni wikiprojekt o tej dyskusji. Gytha (dyskusja) 10:33, 4 lis 2015 (CET)

Dałem tam szablon do czywiesza. Niestety według mnie ten projekt jest martwy. Na głównej stronie są nieaktualizowane tabele z 2008. Sidevar (dyskusja) 21:18, 4 lis 2015 (CET)
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 18:17, 3 lis 2015 (CET) Trochę to nie moja bajka, ale przejrzałem i nie mam większych zastrzeżeń. Z pewnością przydałaby się skrupulatna lektura i poprawki kogoś od stylu i interpunkcji, bo trochę takich błędów znalazłem i poprawiłem, ale zapewne nie wszystko dostrzegłem. Nie cieszą mnie linki do Wikipedii angielskiej przy niektórych czerwonych linkach, ale jestem w stanie je ścierpieć. Do medalu z pewnością trzeba by przerobić więcej źródeł. Na tym etapie brakuje trochę wyodrębnionej sekcji o warsztacie autora (ukazała się m.in. książka w jęz. polskim o jego sztuce pisania [1]). Kenraiz (dyskusja) 18:17, 3 lis 2015 (CET)
 2. --Teukros (dyskusja) 12:15, 5 lis 2015 (CET)
 3. Tremendo (dyskusja) 15:32, 5 lis 2015 (CET)

Weryfikacja DA[edytuj kod]

Procedura weryfikacji DA
 1. Artykuł do weryfikacji DA może zgłosić każdy zalogowany wikipedysta, który spełnia wymogi określone w regulaminie PDA,
 2. Należy podać poważne zastrzeżenia, z powodu których dokonano zgłoszenia.
 3. Decyzja o pozostawieniu lub odebraniu DA następuje po dwóch tygodniach od zgłoszenia,
 4. W trakcie dyskusji z hasła nie należy usuwać szablonu DA,
 5. Zgłoszony do weryfikacji wyróżnienia artykuł traci wyróżnienie, jeśli nie spełnia wymogów zawartych w regulaminie i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.

Przed zgłoszeniem artykułu tutaj, zaleca się zgłosić go do Warsztatu PANDA.

Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji DA
 • W wygenerowanej poniżej linijce dopisz w miejsce Nazwa artykułu tytuł hasła, które chcesz zgłosić do weryfikacji DA. W ten sposób zostanie utworzona podstrona oceny hasła.


 • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie DA.
 • W sekcji Propozycje do weryfikacji wstaw link w formacie {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa artykułu}} do nowo utworzonej i zapisanej podstrony oceny hasła. Nowe zgłoszenia znajdują się na górze sekcji.
 • W haśle, które chcesz poddać pod ocenę, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu|DA}}, gdzie w miejsce Nazwa artykułu należy wpisać tytuł hasła.
 • Poinformuj autora hasła o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji DA
 • Utwórz podstronę dyskusji bez użycia powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Nazwa 2}}. Analogicznie tworzy się podstronę oceny, gdy hasło jest zgłaszane do odebrania DA po raz trzeci i następne.
 • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|Nazwa artykułu Numer|DA}}.


Propozycje do weryfikacji[edytuj kod]

10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj kod]

Hasła oznaczone jako DA

Zespół nocnego jedzenia, Sofija, Pancerniki typu Shikishima, Stadion Narodowy (stacja metra), Pesa Acatus Plus, Tkacz (ptak)

Hasła, które nie uzyskały oznaczenia DA

All Through the Night, Reprezentacja Polski w Letnim Grand Prix w skokach narciarskich 2012, Letycja Knollys, Marina Gorzów. MV Kuna (lodołamacz)