Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/ARA Hércules (1972)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

ARA Hércules (1972)[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Artykuł o argentyńskim niszczycielu rakietowym - brak jest znanych monograficznych źródeł, zebrano wszystkie najważniejsze (a w zasadzie wszystkie dostępne) informacje z roczników flot i innych źródeł. Przy tym, same szczegóły konstrukcji brytyjskich niszczycieli typu 42 w przyszłości powinny być szerzej opisane w artykule o typie. Artykuł na hiszpańskiej Wikipedii jest obszerniejszy, ale praktycznie nieuźródłowiony, na angielskiej słabiutki. Pibwl ←« 23:56, 6 kwi 2023 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Dwie drobne uwagi: 1. Wydaje się że pierwszy rozdział przyjęliśmy nazywać "Projekt i budowa" lub ewentualnie "Historia" samo Budowa może sugerować zagadnienia konstrukcyjne. Podobnie z nazwą drugiego rozdziału. W wielu ostatnich artach mamy "Dane taktyczno-techniczne" lub "dane techniczne" ale "skrócony opis" zupełnie tu nie pasuje.
    Nie twierdzę, że obecne tytuły rozdziałów są optymalne (może powinniśmy dorobić się tu jakichś zaleceń, bo sam nawet różnie tytułuję rozdziały), ale "Budowa" jest chyba lepsze, bo mówi o procesie budowy, natomiast nie rozpatrujemy tu kwestii projektowania (które ewentualnie powinny być w artykule o typie), natomiast "Historia" sugeruje także historię służby (chociaż sam tak kiedyś pisałem). Może "Zamówienie i budowa"? Co do drugiej kwestii, to nie są same suche dane, od jakich podawania już odeszliśmy. "Opis" jest moim zdaniem najlepszym tytułem (kwestia dyskusyjna, czy "skrócony" - moim zdaniem tak, odsyłając do pełnego w artykule o typie), chociaż niektórzy to krytykują. "Opis techniczny"? Pibwl ←« 10:19, 20 kwi 2023 (CEST)
    Od kilku lat wydawało się że mamy doskonały system trzech głównych rozdziałów- tj. 1 Projekt i budowa 2. Dane taktyczno-techniczne/dane techniczne 3.Służba . Nagle twierdzisz że jednak konsensusu nie ma i tworzysz zupełnie nowe tytuły. Zala tworzy moim zdaniem arty bliskie doskonałości i nic się tobie nie stanie jeżeli będziesz kopiował ten styl. Nowe arty okrętowe powinny mieć ten sam styl.
    Wezmę pod uwagę tę opinię odnośnie wzorcowych artykułów @Zala, jednak w artykułach o pojedynczych okrętach nie ma podstaw do opisywania "projektu" - po to jest artykuł o typie, żeby tu nie zajmować się kwestiami projektowania. Zmieniłem na "Zamówienie i budowa". Co do drugiej sekcji, w moim pojęciu zdecydowanie nie są to "Dane taktyczno-techniczne". Zmieniłem na "Opis techniczny". Ale Wikipedia:Śmiało modyfikuj strony. Pibwl ←« 20:59, 20 kwi 2023 (CEST)
    Rozumiem jednak cały urok określenie "Projekt i budowa" polega na tym że łączymy kwestię złożenia zamówienia na okręt z realizacją budowy. Nawet w seriach mamy drobne różnice konstrukcyjne, seria realizowana jest partiami itp
  1. W uzbrojeniu mamy "broń podwodną" konsekwentnie powinieneś do sea dartów podać info o broni powietrznej. Opis broni tego typu dajemy w połączeniu z określeniem że np " uzbrojenie ZOP reprezentowały torpedy takie a takie" np. Prometheus1 (dyskusja) 02:31, 20 kwi 2023 (CEST)
    Istnieje pojęcie broń podwodna, a nie ma broni powietrznej. Ale jeśli Cię razi, to zmień, bo nie jest powszechnie używane. Pibwl ←« 10:19, 20 kwi 2023 (CEST)
    Proste pytanie czy "broń podwodna" jest stosowana we współczesnej literaturze? Z tego co wiem to nie- Czy określenie ZOP jest stosowane we współczesnej literaturze? z tego co wiem tak- gdzie tu widzisz problem? Poza tym ewentualnie można by zastosować broń podwodną gdyby okręt miał także funkcje trałowca a ten nie ma Prometheus1 (dyskusja) 12:27, 20 kwi 2023 (CEST)
    Cóż, przynajmniej w 2010 roku było jeszcze stosowane w zeszytach naukowych AMW, ale może coś się zmieniło. Dział okrętowy III (broni podwodnej) — realizowane są w nim zadania zaopatrywania w sprzęt i uzbrojenie oraz środki materiałowo-techniczne broni podwodnej. Organizowany jest też proces prawidłowej eksploatacji uzbrojenia broni podwodnej w celu utrzymywania go w stałej gotowości bojowej... ;) Pibwl ←« 20:59, 20 kwi 2023 (CEST)
    Ok zwracam honor- miałem na myśli bardziej literaturę marynistyczną a nie specjalistyczną- bardziej jasny dla czytelnika byłby opis uzbrojenia typu np artyleryjskie, obrona przeciwlotnicza, ZOP.
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Kenraiz (dyskusja) 07:08, 9 kwi 2023 (CEST)
  2. Zala (dyskusja) 09:00, 19 kwi 2023 (CEST)
  3. Prometheus1 (dyskusja) 23:38, 20 kwi 2023 (CEST)