Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Adaptacja filmowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adaptacja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Artykuł drastycznie rozbudowany w sierpniu 2020 roku, możliwie dokładnie wyjaśniający historię i rodzaje adaptacji filmowych. Natenczas najporządniejsze hasło na ten temat spośród wszystkich wersji językowych Wikipedii. Zapraszam do dyskusji. Ironupiwada (dyskusja) 19:06, 12 lut 2021 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. Teraz, jak przejrzałem jeszcze raz, to brakuje mi chociaż kilku zdań na temat adaptacji komiksów. Jakby nie patrzeć, to obecnie są one najbardziej dochodowymi filmami. Mike210381 (dyskusja) 19:49, 21 lut 2021 (CET)
    Rozbudowałem artykuł o sekcję poświęconą adaptacjom filmowym. Ironupiwada (dyskusja) 22:03, 21 lut 2021 (CET)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
  1. Moim zdaniem problematyczny jest akapit Adaptacje filmowe literatury polskiej. Stanowi on ponad 1/3 pojemności artykułu (sprawdzałem po liczbie znaków samego tekstu). Sugerowałbym wydzielenie tej sekcji do osobnego artykułu. Artykuły wyróżnione nie powinny być zaburzone wagowo pod względem polonocentryzmu, a chyba nie chcemy, żeby pojawiły się tu sekcje dotyczące wszystkich możliwych literatur (przynajmniej z wystarczającymi do tego opracowaniami). PuchaczTrado (napisz tutaj lub wstaw ping) 11:40, 18 lut 2021 (CET)
    @PuchaczTrado Dziękuję za uwagę, ale chciałbym po pierwsze zauważyć, iż zasada polonocentryzmu odnosi się do „pisania wyłącznie z polskiej perspektywy artykułu, którego nazwa dotyczy nie tylko Polski”. Tymczasem wspomniana wyżej podsekcja jest wpisana w szerszy kontekst adaptacji filmowych, nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Po drugie, nie widzę możliwości wydzielenia podsekcji „Adaptacje filmowe literatury polskiej” do osobnego artykułu z tego względu, że o ile w ramach większego artykułu ma ona charakter skrótowy i przekrojowy, jako oddzielny artykuł musiałaby przyjąć formę kompleksowej, dokładnej listy (co jest średnio wykonalne, zważywszy na wymogi WP:ZTL oraz nieustannie rosnącą liczbę polskich dzieł literackich zaadaptowanych jako filmy). Nie mam po prostu pomysłu na inny tytuł artykułu, w którym mieściłaby się zawartość wspomnianej podsekcji. Po trzecie, feralna podsekcja powstała na podstawie uwag, które zgłoszono mi już po udziale w konkursie Wikipedia na zastępstwie – jurorzy uznali, że brak sekcji poświęconej adaptacjom filmowym literatury polskiej rzuca się mimo wszystko w oczy. Ironupiwada (dyskusja) 17:20, 20 lut 2021 (CET)
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. Mike210381 (dyskusja) 22:04, 12 lut 2021 (CET)
  2. Mike89 (dyskusja) 15:21, 13 lut 2021 (CET)