Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Edward Flatau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Edward Flatau[edytuj | edytuj kod]

Bardzo dobre opracowanie wikipedysty:Pflatau (szkoda że nie udzielającego się już na Wikipedii). Uprzedzając wątpliwości, jest całkowicie NPOV. B. dobry ze strony ilustracyjnej i dobrze uźródłowiony. Do medalu moim zdaniem brakuje trochę przypisów i za dużo czerwonych linków; zacząłem już nadrabiać oba mankamenty i powinienem skończyć w ten weekend, w tej chwili na pewno dobry artykuł. Filip em 15:14, 29 mar 2008 (CET)

  • Głosy za:
  1. Filip em 15:14, 29 mar 2008 (CET) (hmmm... ale już chyba nie możesz głosować, podpunkt regulaminu 3.1) Kkaktus (d*b*r) 09:00, 1 kwi 2008 (CEST) zapomniałem ;-) Filip em 19:19, 1 kwi 2008 (CEST)
  2. Kkaktus (d*b*r) 09:00, 1 kwi 2008 (CEST)
  3. Kenraiz (dyskusja) 10:40, 2 kwi 2008 (CEST)
  4. Mroman (dyskusja) 14:59, 2 kwi 2008 (CEST)
  5. podoba mi się - zagłosuję za artem. Ale trzeba zwrócić uwagę że został napisany przez osobę z rodziny (małe problemiki z NPOV mogą być) i że są tu i ówdzie kosmetyczne niedoróbki (które powinny zniknąć do 12.04) Kpjas φ 16:17, 2 kwi 2008 (CEST)
  6. StoK (dyskusja) 22:50, 2 kwi 2008 (CEST) ładnie
  7. kauczuk (dyskusja) 19:59, 12 kwi 2008 (CEST)
  8. Teraz ok. Tylko jeszcze ta dodatkowa bibliografia. Przypomina mi to, a zupełnie nie widze w tym celu, "further reading" z en wiki. No ale nic. Masur juhu? 15:44, 18 kwi 2008 (CEST)
  • Głosy przeciw (podaj, co należy poprawić):
  1. Chcę wiedzieć, która z pozycji bibliograficznych została wykorzystana w którym miejscu hasła - w tym momencie to przykład "jak nie podajemy bibliografii". Dodatkowo jego formatowanie odbiega od obecnych standardów (za rozwlekłe wyliczanki można sformatować b kompaktowo). Masur juhu? 17:08, 29 mar 2008 (CET)
    też chciałbym to wiedzieć :-) nie mam podstaw przypuszczać że autor nie korzystał z bibliografii, ale faktycznie, lepiej wyglądałoby to w przypisach. z drugiej strony, na pewno nie jest to przekopiowana lista źródeł (nie sądzę w każdym razie - nie widziałem podobnego opracowania na temat E. Flataua) tylko stworzona przez autora lista. Najwyżej zostawi się kilka pozycji a resztę przeniesie do dyskusji hasła, bo trochę szkoda.. ja dysponuję w tej chwili (dzięki Masurze!) jednym artykułem, tym z Journal of Neurology. Jeśli chodzi o listę prac będę jej bronił - można zawsze zmniejszyć czcionkę i jakoś sformatować żeby nie zajmowała zbyt wiele miejsca. Filip em 15:14, 30 mar 2008 (CEST)
    Sekcję można nazwać literatura dodatkowa. Kkaktus (d*b*r) 12:08, 31 mar 2008 (CEST)
    Nie no, książki poświęcone E. F., w osobnej sekcji, są encyklopedycznym elementem jego biografii, ale obecnie to tak troszke ubogo ze źrodłami w tym haśle. ja wiem, że te dane gdzieś tam są w tych książkach, ale... Masur juhu? 13:19, 31 mar 2008 (CEST)
  • Dyskusja:
  1. Jako autor oczywiscie popieram. Co do listy publikacji mojego dziadka Edwarda Flatau - to korzystałem z kilku zródeł. Po pierwsze mam sporo jego publikacji, które kupowałem w internecie, głównie w Niemczech i w Austrii, ale polskie wydanie książki o migrenie kupiłem za 10 zlotych na Allegro rok temu. Cześc publikacji została przewieziona po II wojnie z Nowego Jorku przez znajomego rodziny (Bychowski). W Głównej Bibliotece Lekarskiej (GBL) w Warszawie są opracowania (Konopka) wszystkich lekarzy przedwojennych oraz członkow PAU i tam też są listy publikacji. Coraz więcej tekstow jest teraz dostępnych dzięki projektowi firmy "google" (patrz google books). Lista publikacji do 1928 jest też w księdze pamiatkowej Edwarda Flatau wydanej z okazji jubileuszu. Lista publikacji nie jest zreszta kompletna! Natomiast jeżeli chodzi o literature biograficzna - czyli o nim, to też wiele artykułow, książek jest z moich zbiorow. Znałem osobiście Hermana, ucznia Edwarda, po wojnie jednego z najbardziej znanych neurologow w Łodzi. Herman napisał znakomitą książkę o historii polskiej neurologii i jest tam sporo materialow (ale nie wszystkie) jakich używam; to jest najbardziej autorytatywne źródło - książka wydana przez PAN. Szukałem też cytowań do prac EF w Science Citation Index w "artykulach cytowanych" i tam znalazłem, m.in. pracę Eldridge'a, w którym twierdzi (Eldridge), że Flatau był prekursorem genetyki w medycynie (w tym czasie nie był to popularny poglad ze względu na negatywne konotacje związane z eutanazją). Na różne tropy - np świetne opisy Marianowicza, wpadałem, czasami przypadkowo, przez wiele lat. Marianowicza zreszta znalem i rozmawialem na temat tamtych czasow. Profesor Noszczyk, chirurg, dał mojej matce kopię swojego artykułu - stąd referencja. Rozmawiałem też z profesorem Zielińskim o historii Instytutu Neckiego (stąd referencje w tekście artu). Informację o monumentalnej książce (ponad 1000 stron) o bólach głowy (Isler i Rose), w której Flatau jest wymieniony jako jeden z pionierow badań migreny w XX wieku dostalem kilka lat temu od jego kontynuatorow w Łodzi - profesora Niewodniczego. Artykuł kiedyś uzupełnię o materiały dotyczące działalności lekarskiej Flatau'a w Warszawie. Pflatau.
  • wydaje mi się, że jest zbyt dużo entuzjazmu w przedstawianiu zasług Edwarda Flatau'a w rozwoju neurologii światowej. Nie jestem pewien czy nie jest to trochę laurka i czy ton i wydźwięk art. jest w pełni neutralny ? Nie mam dostępu do literatury "History of Neurology" czy "History of Neurosciences", ale rzut okiem do Internetu np tu - Founders of Neurology pozostawia pewne wątpliwości. Nie wykluczam też że zachodnie źródła pomijają uczonych z mniej znanych krajów europejskich. Kpjas φ 12:43, 5 kwi 2008 (CEST)