Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Fobia społeczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fobia społeczna[edytuj | edytuj kod]

Artykuł zawiera wszystkie informacje jakich może ktoś szukać na temat tego zaburzenia (przyczyny, występowanie, leczenie, objawy i inne) oraz jest wiarygodnie uźrudłowiony (m. in strona WHO, serwisy zgodne z HONcode oraz inne naukowe publikacje). Oprócz tego brak błędów ortograficznych i stylistycznych oraz kilka grafik ciekawie ilustrujących artykuł. NeuroWikiTyk (dyskusja) 13:47, 15 lis 2009 (CET)

  • Głosy za:
  1. Loraine (dyskusja) 12:50, 16 lis 2009 (CET)
  2. Farary (dyskusja) 20:20, 23 lis 2009 (CET) Po licznych poprawkach wspólnymi siłami
  3. Kobrabones (dyskusja) 17:02, 25 lis 2009 (CET)
  • Głosy przeciw:
  1. kauczuk (dyskusja) 19:06, 25 lis 2009 (CET) Proszę porównać z treścią z en wiki – u nas zagadnienie nie jest tak dokładnie opisane, a na en wiki nie mają nawet żadnego wyróżnienia.
    W zgłoszeniu NeuroWikiTyk sprawia mylne wrażenie, jakoby wszystkie źródła w tym haśle były ok. Audycja radiowa na pewno nie jest dobrym źródłem, ponieważ nie wiadomo skąd dokładnie pochodzą informacje. Wystarczy oprzeć się na najlepszych źródłach wg WP:WER-M, a obecnie niestety nie wszystkie źródła są dobre pod tym kątem, ani nie wszystkie strony mają oznaczenie HONcode. Nadal nie rozwinięto sekcji o etiologii. Pewne ogólne czynniki są podane we wstępie, natomiast w tekście nie ma już niestety rozwinięcia. kauczuk (dyskusja) 11:30, 29 lis 2009 (CET)
  • Dyskusja:

Zbyt często w sekcji Objawy pojawiało się słowo "osoba" - przetrzebiłem je nieco i przeredagowałem paragraf, grupując zdania tematycznie. Plus inne drobne poprawki stylistyczne, interpunkcyjne (wraz z edycją IP - też moja, wyrzuciło mnie z systemu). Pozostałe wątpliwości:

  • zdanie: Ze względu na trudności w kontaktach międzyludzkich osoby takie mogą szukać kontaktu z innymi ludźmi poprzez Internet. Może lepiej napisać, że objawem może być ograniczenie kręgu (poszukiwań nowych) znajomości do sieci internetowej. Poza tym po mojej ingerencji w układ zdań, to twierdzenie straciło źródło, nie chciałem dodawać na własną rękę, żeby nie pomylić:)
Zrobione źródło dodałem, wydaje mi się, że lepsza wersja tego zdania jest taka jaka jest, ale jak ktoś jeszcze będzie uważał że Twoja propozycja jest lepsza to się poprawi NeuroWikiTyk (dyskusja) 16:15, 16 lis 2009 (CET)
  • sugeruję zmienić nazwę działu Skala lęku społecznego Liebowitza na Diagnozowanie - taki nagłówek zbliża do nadrzędnego zagadnienia hasła.
Zrobione NeuroWikiTyk (dyskusja) 16:15, 16 lis 2009 (CET)
  • chyba nie ma sensu w artykule z psychologii/psychiatrii dawać ilustracji chemicznej budowy cząstek substancji stosowanych przy leczeniu. Tym bardziej, że w haśle nie ma o tym ani słowa.
 Pytanie dlaczego nie ma sensu? przecież jest mowa o dopaminie: "W 2000 roku przeprowadzono badania w USA, których wynik sugeruje niski potencjał przyłączania się dopaminy do receptorów dopaminergicznych D2 u osób cierpiących na fobię społeczną. Istnieją spekulacje na temat prawdopodobnej, patologicznie niższej aktywności układu dopaminergicznego wobec aktywności układu współczulnego u osób dotkniętych tym zaburzeniem."
Zrobione po głębszym przemyśleniu doszedłem do wniosku, że jednak masz rację że zdjęcia są zbędne w tym artykule ;P :] NeuroWikiTyk (dyskusja) 19:28, 27 lis 2009 (CET)
  • czemu SAI kursywą? typy leków - skróty raz kursywą, raz nie, do ujednolicenia (usunąć kursywę).
Zrobione NeuroWikiTyk (dyskusja) 16:15, 16 lis 2009 (CET)
  • słabo rozbudowany rozdział o leczeniu, brakuje informacji: 1. jaki to tajemniczy instytut w Warszawie leczy tę fobię (wystarczyłaby nazwa, żeby nie wyszło na reklamę)? 2. jak długo trwa standardowe leczenie? 3. skuteczność terapii, czy fobia społeczna jest trudno wyleczalna (np. procent wyleczonych), czy zdarzają się nawroty zaburzenia itp. 4. od kiedy leczy się tę fobię, prekursorzy leczenia?
ad. 1: Zrobione info o instytucie w Warszawie wywaliłem; i tak nie było źródła a poza tym nie mogłem nic na temat tego instytutu znaleźć a terapią behawioralną w leczeniu jakichkolwiek zaburzeń lękowych zajmuje się prawie każdy gabinet psychoterapeutyczny w jakimkolwiek mieście
ad. 2:  Komentarz masz napisane: "Leki te podaje się zazwyczaj kilka do kilkunastu miesięcy, po czym stopniowo odstawia.", jeśli chodzi o psychoterapie to nie ma ram czasowych; w ogóle jeśli chodzi o zaburzenia psychiczne trudno jest mówić o jakimkolwiek okresie potrzebnym na wyleczenie (u jednych to jest rok a u innych trwa to kilka lat albo i więcej) i dotyczy to wszystkich zaburzeń a nie tylko FS
ad. 3:  Komentarz w przypadku zaburzeń nerwicowych u niektórych wyleczalność jest wysoka a u innych niska i tak jest z każdym tego typu zaburzeń więc informacja o tym powinna być raczej w haśle o nerwicy a nie o fobii społecznej
Zrobione (przynajmniej częściowo w odniesieniu do Twoich zastrzeżeń) - dodałem sekcje skuteczność leczenia
ad. 4: Zrobione dodałem od kiedy używa się terminu FS; o prekursorach ciężko będzie coś powiedzieć ponieważ jak jest napisane w samym artykule od dawien dawna leczono tego typu lęk (wszystkie zaburzenia nerwicowe należy traktować raczej jako jedno i leczenia nie należy rozbijać na różne typy zaburzeń tylko patrzeć na to bardziej globalnie - czyli od kiedy w ogóle zaczęto leczyć różne nerwice - a to już raczej informacja do hasła nerwica a nie do fobia społeczna) NeuroWikiTyk (dyskusja) 11:32, 17 lis 2009 (CET)

To tyle, pozdrawiam Farary (dyskusja) 15:24, 16 lis 2009 (CET)

Odpowiedź:

  • Zdjęcia to drobiazg, choć moim zdaniem nie powinno ich tam być, bo to nie ten temat.
 Pytanie dlaczego uważasz że nie na temat? zdjęcia jak najbardziej pasują do tematu, a jeśli uważasz że nie pasują, napisz jakie i dlaczego
Zrobione NeuroWikiTyk (dyskusja) 19:28, 27 lis 2009 (CET)
  • W angielskiej Wikipedii psychoterapia fobii społecznej to spory uźródłowiony passus na temat. Można z tego wybrać co najważniejsze, w twoim artykule brak opisu terapii. Jeśli istnieją specjaliści i instytuty tym się zajmujące, to znaczy, że występuje jakaś specyfika terapii - w innym wypadku, po co diagnozować pacjenta? po co lekarzowi specjalizować się w dziedzinie FS?
 Komentarz wcale nie taki spory i wcale nie za bardzo uźrudłowiony (żadnych konkretów - zwyczajne lanie wody), nie ma czegoś takiego jak specjalizacja z fobii społecznej; istnieją po prostu rożni psychoterapeuci którzy skupiają się na tym zjawisku, ale jako tako fobia społeczna leczona jest jak każde inne zaburzenie lękowe; wystarczy tylko informacja jaką terapię się stosuje, a forma terapii powinna być opisana w artykule o samej terapii a nie w haśle o FS
Zrobione jak widać nie jestem taki mądry jak myślałem :] zajrzałem do źródeł i na ich podstawie dodałem sekcję psychoterapia - NeuroWikiTyk (dyskusja) 20:06, 17 lis 2009 (CET)
  • To samo tyczy się historii zjawiska w ang. Wiki (Hipokrates - Darwin - XX wiek i sporo nazwisk), jeśli znajdę czas to może pomogę w tłumaczeniu tych mniej medycznych fragmentów (nie obiecuję). Poszukaj jak możesz we własnych źródłach i materiałach. Przy okazji, angielska wiki podaje że termin zaczęto stosować już latach 30. XX w. - do sprawdzenia.
 Komentarz termin stosuje się tak jak jest napisane w PL Wiki (i jest uźrudłowione), angielska wikipedia nie jest żadnym wykladnikiem, a o tym że lęk przed ludźmi był od dawna znany tylko że nie był wyszczególniony jest przecież napisane NeuroWikiTyk (dyskusja) 12:40, 17 lis 2009 (CET)
Zrobione zgodnie z wskazówką dodałem sekcję historia NeuroWikiTyk (dyskusja) 17:44, 17 lis 2009 (CET)
  • Wycinając info o leczeniu w Polsce, wylałeś dziecko z kąpielą - teraz brakuje tej informacji, to istotna sprawa (chyba że to szemrana instytucja, wtedy można by napisać, że brak poważnych instytucji, specjalizujących się w FS w Polsce).
 Komentarz jak już wspomniałem każdy psychoterapeuta może leczyć to zaburzenie a z tego co wiem w Polsce nie ma jakiejś organizacji która leczy tylko fobie społeczną NeuroWikiTyk (dyskusja) 12:40, 17 lis 2009 (CET)
  • definitywnie rozdzieliłem przemieszane do tej pory objawy somatyczne i zachowania chorych na NS. Angielska wiki do objawów somatycznych dodaje tez bóle brzucha.
 Komentarz dodałem tylko te objawy na które mam źrudła, jak znajdziesz uźrudłowioną informację że ból brzucha jest objawem to się dopisze (EN Wiki ma źrudło na ten objaw?) NeuroWikiTyk (dyskusja) 12:40, 17 lis 2009 (CET)
 Komentarz wstęp jest dobry, bo wstępem powinna być krótka i zwięzła definicja po której każdy wiem o co chodzi, a dokładniejsze informacje znajdują się w dalszej części artykułu; poza tym to ma być DA a nie artykuł na medal, a kryteria do DA spełnia jak najbardziej ("wyczerpanie" tematu jest kryterium w artykule na medal, ale w DA nie) NeuroWikiTyk (dyskusja) 12:40, 17 lis 2009 (CET)
Zrobione zgodnie z wskazówką rozbudowałem wstęp NeuroWikiTyk (dyskusja) 17:44, 17 lis 2009 (CET)

...i na koniec:

  • unikające zaburzenia osobowości? zaburzenia niczego nie unikają, to osobowość jest unikająca.
Zrobione poprawiłem to "zabawne" zdanie :] NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:42, 19 lis 2009 (CET)
a która nazwa jest popularniejsza, innymi słowy która powinna być zastosowana w artykule? NeuroWikiTyk (dyskusja) 15:29, 25 lis 2009 (CET)
 Komentarz jakbyś chciał zajrzeć do źródła działu psychoterapia to odsyłam Cię tutaj albo napisz po prostu co jest nie zrozumiałe i to przeredaguje NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:42, 19 lis 2009 (CET)
  • Pozwoliłem sobie zamienić "współchorobowość" na "zaburzenia współistniejące", ponieważ nie spotkałem się z takim określeniem i nie występuje w słownikach języka polskiego. kauczuk (dyskusja) 18:30, 25 lis 2009 (CET)
W fachowej literaturze występuje to określenie, ale zmiana może być. Farary (dyskusja) 18:33, 25 lis 2009 (CET)
  • Do poprawy stylistyki:
    • W związku z tym, że obiektem lęku są kontakty z innymi ludźmi, osoby cierpiące na to zaburzenie podlegają znacznym ograniczeniom życiowym. Fobia społeczna jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych (występuje zaraz po depresji i alkoholizmie). kauczuk (dyskusja) 19:06, 25 lis 2009 (CET)
Nie widzę w pierwszym zdaniu żadnego błędu stylistycznego. Określ dokładniej, co w nim jest nie tak. Farary (dyskusja) 19:10, 25 lis 2009 (CET)
jeśli przeczytasz to zdanie uważnie, to odkryjesz, że chodzi tu o lęk, który takie podejrzenia mogą wzbudzać:) Farary (dyskusja) 22:34, 25 lis 2009 (CET)
  • W jaki sposób można porównywać fobię społeczną z nieśmiałością, jeśli nieśmiałość nie jest jednostką chorobową czy zaburzeniem i nie jest opisywana w podręcznikach psychiatrycznych? Jeśli można, to proszę podać źródło, gdzie tak porównują. kauczuk (dyskusja) 22:04, 25 lis 2009 (CET)
Zrobione poprawiłem tą sekcję w której było porównanie FS do nieśmiałości

W sprawie uzasadnienia głosu Kauczuka To w kwestii formalnej, więc wydzieliłem w nową sekcję. Uzasadnienie, że w innej wiki jest więcej na dany temat, nie jest żadnym uzasadnieniem. Sugerujesz w ten sposób, że tamten artykuł jest tak duży, a to wciąż za mało na DA, więc nasz powinien być jeszcze większy, żeby na DA zasłużyć. W naszej Wikipedii jest także wiele dobrych i świetnych artykułów, których autorzy nie kwapią się do zgłaszania ich pod głosowanie, z różnych powodów: nie mają ochoty, artykuły nie spełniają pewnych specyficznych kryteriów Wikipedii, etc. Być może po głosowaniu angielski artykuł zyskałby medal, może nie - to nie ma znaczenia, bo tu oceniamy ten konkretny artykuł. Jeśli więc masz rzeczowe zastrzeżenia do niego, to umieść je w uzasadnieniu. Farary (dyskusja) 22:34, 25 lis 2009 (CET)

  • Proszę bardzo: należy uzupełnić epidemiologię o informacje podane na en wiki, źródła w miejscach gdzie powstawiałem "fakty" (poza tym przydałoby się jeszcze więcej cytowań źródeł). Etiologia u nas to tylko streszczenie tej kwestii. W pewnych przypadkach warto odszukać lepsze źródła (np. dla tego artykułu). kauczuk (dyskusja) 22:48, 25 lis 2009 (CET)
 Komentarz w niektórych miejscach usunąłeś źródło i wstawiłeś {{fakt}} (chodzi mi o wyrzucenie przez Ciebie źródła jako encyklopedii WIEM), w innym miejscu wstawiłeś {{fakt}} chociaż źródło było podane przed wypunktowaniem (chodzi mi o sekcję "zaburzenia współistniejące" NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:25, 26 lis 2009 (CET)
W tym wypadku co ciekawe źródło wcale nie potwierdzało treści i wcale nie odnosiło się do fobii społeczenej. Inaczej całe to zdanie to OR. kauczuk (dyskusja) 09:19, 26 lis 2009 (CET)
Hej, doceniam twój wkład w artykuł:) mam tylko jedną prośbę: nie szafuj zbyt łatwo oskarżeniami o o OR, przeczytaj najpierw streszczenie tego artykułu w linku w przypisie, zapoznaj się z artykułem Rabe-Jabłońskiej (jest w linkach zewnętrznych), który przytacza wyniki amerykańskich badań. Pozdrawiam Farary (dyskusja) 13:32, 26 lis 2009 (CET)
Moje oskarżenie miało podstawy, ponieważ nie było źródeł potwierdzających stwierdzenia w 100%. Obecnie jak widzisz cała sekcja została usunięta jako OR. kauczuk (dyskusja) 14:11, 26 lis 2009 (CET)
    • Apropos – hasłu na en wiki odebrano status DA. Moje rzeczowe zastrzeżenia dotyczące braków w naszym haśle na razie opierają się na tym haśle, warto więc postarać się o co najmniej tak dokładny opis zagadnienia. kauczuk (dyskusja) 22:51, 25 lis 2009 (CET)
Jeszcze raz przypominam, nie porównujemy, piszemy własne hasło - choć twoje zastrzeżenia mają swoją wagę, nie przykładaj kalki do enWiki, hasło wcale nie musi być co najmniej tak dokładnejak tam. Farary (dyskusja) 13:32, 26 lis 2009 (CET)
Twoim zdaniem nie musi być, ale jednak przyjął się pewien standard haseł DA w medycynie, a braki merytoryczne w haśle są wyraźne, dlatego w razie problemów z dostępem do źródeł proponuję porównać z en wiki. kauczuk (dyskusja) 14:11, 26 lis 2009 (CET)
 Komentarz Polska Wikipedia jest autonomiczna; może od razu przejmiemy z en wiki wszystkie zasady i zrobi się u nas taki sam bałagan jaki oni mają? NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:25, 26 lis 2009 (CET)
Co to ma do rzeczy? Gdyby nasze hasło było bardziej zbliżone do angielskiego, tylko lepiej by na tym wyszło. kauczuk (dyskusja) 09:19, 26 lis 2009 (CET)
 Komentarz jak nie ma to dodaj NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:25, 26 lis 2009 (CET)
Może zaczniesz podchodzić do sprawy poważnie i zachowasz się jak osoba zgłaszająca, której na czymś zależy? kauczuk (dyskusja) 09:19, 26 lis 2009 (CET)
Zrobione dodałem kryteria do rozpoznania tego zaburzenia według DSM-IV NeuroWikiTyk (dyskusja) 20:06, 27 lis 2009 (CET)
 Komentarz po co dublować informacje? poza tym kto powiedział, że takie jest kryterium dla DA? NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:25, 26 lis 2009 (CET)
Wystarczy odenieść się do tego. kauczuk (dyskusja) 09:19, 26 lis 2009 (CET)
Zrobione rozbudowałem wstęp NeuroWikiTyk (dyskusja) 20:18, 27 lis 2009 (CET)
  • "tłumią odpowiedź układu współczulnego" – nie widzę konieczności podawania tego akurat mechanizmu działania (brak uzasadnienia w haśle), a jeśli miałoby zostać, to należy wyrazić się precyzyjnie językiem naukowym, a nie w taki sposób. kauczuk (dyskusja) 22:58, 25 lis 2009 (CET)
 Komentarz po co jest precyzyjny język naukowy? jeżeli uważasz że coś jest nieprecyzyjne to to popraw, łatwo jest powiedzieć że coś jest nie tak, ale poprawić to już trudniej ... ja nie widzę konieczności żeby na Wikipedii istniało takie hasło jak wiatraczek czy szmata a jednak są NeuroWikiTyk (dyskusja) 08:25, 26 lis 2009 (CET)
Dzięki za docenienie. Nie wystarczy tyle, co już poprawiłem? Nie jest moim obowiązkiem poprawianie wszystkich błędów czy niedociągnięć, tylko Twoim, jako zgłaszającego, jeśli chcesz aby mój głos przestał być ważny. Jeśli wolisz takie podejście, to od teraz będę zgłaszać problemy i nic nie będę poprawiać. kauczuk (dyskusja) 09:19, 26 lis 2009 (CET)
Zrobione NeuroWikiTyk (dyskusja) 19:32, 27 lis 2009 (CET)

 Komentarz Ponieważ w dyskusji zapanował lekki chaos, pozwolę sobie podsumować. Jeśli dobrze rozumiem, postulaty Kauczuka zostały uwzględnione (tu podziękowania dla samego zgłaszającego zastrzeżenia, który znacznie się do tego przyczynił), pozostał tylko zarzut że hasło nie przypomina tego z angielskiej Wikipedii. Farary (dyskusja) 10:18, 29 lis 2009 (CET)

 Komentarz Zauważyć można również, że niektóre z haseł które otrzymały DA wcale nie są aż takie długie i rozbudowane. Należy przede wszystkim pamiętać, że głosujemy tutaj nad przyznaniem DA a nie medalu. NeuroWikiTyk (dyskusja) 10:28, 29 lis 2009 (CET)

Co jeszcze pozostało do zrobienia:

  • "Jako przyczyny tego zaburzenia podaje się czynniki genetyczne, psychologiczne, społeczno-kulturowe i neurobiologiczne" – jeśli nie mamy powodów, aby wyróżnić tylko część z tych czynników, to należy opisać po równo wszystkie.
  • Kwestia stosunku chorobowości w ciągu całego życia u kobiet i mężczyzn – zaburzenie występuje w stosunku 2:1 czy 3:2 wśród kobiet i mężczyzn? Sam artykuł Rebe-Jabłońskiej nie jest źródłem pierwotnym, należałoby więc ustalić, za jaką pracą podaje ona takie dane i skonfrontować to jakoś ze źródłem dotyczącym stosunku 3:2.
 Komentarz a gdzie w haśle masz napisane że stosunek wynosi 2:1? przecież informacja, że stosunek wynosi 3:2 jest uźródłowiona dwoma źródłami więc o co chodzi? NeuroWikiTyk (dyskusja) 16:13, 6 gru 2009 (CET)
  • Dla informacji opatrzonych źródłem "Audycja W domu najlepiej – fobia społeczna" potrzebne lepsze źródło zgodne z WP:WER-M. Takie źródło byłoby może wystarczające w haśle wiatraczek czy szmata, ale nie tutaj. Źródło: [1] też przydałoby się wymienić na lepsze. kauczuk (dyskusja) 22:34, 1 gru 2009 (CET)
  • "Według Janusza Rybakowskiego fobia..." – jeśli to rzeczywiście jego zdanie, to należy je skasować, ale przypuszczam, że jednak podaje te dane za jakimiś badaniami. kauczuk (dyskusja) 00:06, 7 gru 2009 (CET)

 Komentarz siedem czeronych linków, szablon {{fakt}} i jako źródło (patrz zgłoszenie) podana audycja radiowa, budzą poważne zastrzeżenia (weryfikowalność). Klondek dyskurs 12:51, 10 gru 2009 (CET)

  • akurat czerwone linki to moim zdaniem nie powinien być zarzut. Oceniamy to hasło a nie całą wikipedię, zgłaszający nie ma obowiązku zaniebieszczać wszystkich linków (chociaż jest to mile widziane). Poszukam lepszego źródła niż ta audycja. Filip em 15:13, 10 gru 2009 (CET)