Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Gretchen Whitmer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gretchen Whitmer[edytuj | edytuj kod]

Artykuł przetłumaczony z angielskiej wikipedii, myślę, że dość obszerny i w ciekawy i wystarczający sposób opisuje postać Gubernator Michigan, Gretchen Whitmer. Artykuł przeszedł (otrzymał 3 potrzebne głosy) CzyWiesz, jest dobrze uźródłowiony (w razie jakichkolwiek wątpliwości, znajdę dodatkowe). Zapraszam do dyskusji. O propozycji powiadomię Wikiprojekt:Polityka. Pozdrawiam, Qba0202 (dyskusja) 21:20, 11 kwi 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
 1. Artykuł to 26 znań, w tym kilkanaście krótkich. Fakty minimalne, głównie podstawowe. Brak rozwinięcia i wykorzystania większej ilości źródeł. Na enwiki jest więcej faktów, ale nawet gdyby przetłumaczyć je wszystkie to wg mnie, zdecydowanie za mało na DA. Acz jest to solidny, normalny artykuł. Masur juhu? 12:58, 12 kwi 2020 (CEST)
  1. @Masur Witaj, rozwinąłem artykuł, tak, jak się dało, ale oczywiście, postaram się dodać informacje o poglądach politycznych i rozwinąć sam artykuł, ale jak zapewne wiesz, o Gubernator, która pełni funkcję przez dwa lata trudno jest napisać dłuższy artykuł. IMO, jak go trochę rozwinę w wystarczający i maksymalnie (jak to jest możliwe) wyczerpujący sposób będzie opisywał postać Gretchen Whitmer. W ciągu najbliższych kilku godzin pojawi się nowy rozdział oraz dotychczasowe rozdziały będą rozwinięte. Ponadto artykuł jest przedstawiony w atrakcyjnej formie (np. tabelka na końcu artykułu i logo kampanii wyborczej), co pogłębia zainteresowanie tematem czytelnika i mam nadzieję, że będzie wzięte pod uwagę podczas oceniania artykułu. TPoprawiono
   1. Wciaż mało danych, jak na 20 lat działalności. To nie twoja wina, kwestia dotarcia do źródeł. Solidne, acz niemedalowe (ani DA) hasło. Masur juhu? 16:56, 12 kwi 2020 (CEST)
 2. Coś nie zgadza się arytmetycznie ilość synów ("z dwójką synów oraz z trójką przybranych synów"). Henry39 (dyskusja) 13:11, 12 kwi 2020 (CEST)
  1. @Henry39Mój błąd, chodziło o dwie córki TPoprawiono Qba0202 (dyskusja) 13:15, 12 kwi 2020 (CEST)
 3. Artykuł zawiera podstawowy zestaw informacji o powiązaniach rodzinnych, wykształceniu i karierze zawodowej. Trochę detali pojawia się w postaci szczegółowych wyników części wyborów. Nie ma nic o powodach, dla których robi karierę zawodową i polityczną - aktywności zawodowej i partyjnej. Czym zajmowała się między ukończeniem studiów (1993) i zostaniem członkinią Izby Reprezentantów (2000). Zrobienie doktoratu to zwykle jeszcze nie powód do takiej kariery. Brak też streszczenia w leadzie. Kenraiz (dyskusja) 15:16, 12 kwi 2020 (CEST)
  1. @Kenraiz, korzystam z dostępnych źródeł, postaram się jeszcze coś znaleźć, dopisałem o napaści seksualnej oraz o byciu prokuratorem hrabstwa Ingham (szczegóły) więc sprawdź, zapewne wtedy, gdy pisałeś to nie spojrzałeś, że dodałem kolejne 6200B, postaram się znaleźć wiarygodne źródła i uzupełnić artykuł według Twojej sugestii, a teraz spójrz jeszcze raz na artykuł i sprawdź czy napewno Ci o to nie chodziło. Jak poprawię, napiszę do Ciebie na PV. TPoprawiono Qba0202 (dyskusja) 15:25, 12 kwi 2020 (CEST) A i PS. Nie podstawowy, tylko IMO wzorcowy, zawierający szczegóły nt. życia prywatnego, politycznego, rozwoju kariery :).
  2. Poprawiłem zgodnie z Twoimi zaleceniami @Kenraiz Gretchen Whitmer, jeżeli nie masz żadnych innych wątpliwości proszę o zapisanie się do listy osób, które sprawdziły w/w artykuł. Proszę o to również @Henry39, @Masur, @tufor, zgodnie z których zaleceniami poprawiłem artykuł, zostawiając pod każdym z ich postów odpowiedź. Qba0202 (dyskusja) 15:48, 12 kwi 2020 (CEST). PS. A i jeszcze jedno, Kenraiz, Juris Doctor otrzymała w 1998, a nie w 1993 jak wcześniej napisałeś, w artykule było dobrze napisane, po prostu Ty coś źle zinterpretowałeś, w latach 1998-2000 pracowała w jakiejś kancelarii, ale więcej o tym w w/w linku. Qba0202 (dyskusja) 15:50, 12 kwi 2020 (CEST)
 4. Zostałem poproszony przez autora o przyjrzenie się temu hasłu. Jeżeli chodzi o rubrykę Czy wiesz, to super - dodałem swój głos. Ale jeżeli chodzi o DA, to pomimo ostatniej rozbudowy raczej zbyt ogólny i krótki. To nie jest okręt, który służył w czasie wojny przez 2-5 lat, to nie jest ptak, gad, minerał. To bardzo ważny polityk jednego z najważniejszych państw świata. 20 lat kariery politycznej. Niby wszystko poprawne, niewielkie uwagi, jednak gdzieś z tyłu głowy dzwoneczek. Żeby nie zniechęcać autora - hasło bardzo dobre, ale czy w tym samym czasie Czy wiesz i DA, to dobre rozwiązanie? --Pablo000 (dyskusja) 16:44, 12 kwi 2020 (CEST)
  1. @Pablo000 w tym samym czasie? :) W CzyWieszu pojawi się zapewne do 20.04, a dyskusja trwa do 25.04, jak piszesz o tych ptakach, gadach, okrętach itp., bardzo chętnie napisałbym o nich artykuł, ale w tych dziedzinach nie mam kompletnie wiedzy. Znam angielski na poziomie szkoły średniej (ciągle się uczę) i muszę się posługiwać amerykańskimi źródłami, co więcej nie ma gotowców, którymi mógłbym się posłużyć (np. przy uźródławianiu), muszę każde pojedyncze zdanie uźródławiać źródłami z gazet, czy strony michigan.gov, niby 20 lat kariery, a jednak 2 lata gubernatorstwa. Zastanówmy się głęboko, czy o radnym wojewódzkim miałbyś dużo źródeł? Jasne, że nie. Pani Whitmer była do 2018 roku radną wojewódzką, tylko w USA i nie wojewódzką, tylko radną stanu. Idźmy dalej, przy opisywaniu kariery musiałem się posługiwać jakimiś znalezionymi po 1h szukania źródłami z 2012 roku z senatu Michigan, które mi uźródłowiły z tego co pamiętam jedno zdanie. I tak na zakończenie powiem do wszystkich osób, nie chcę się przechwalać, ale artykuł o tej pani jest chyba najlepszym artykułem o osobie, która nie pełniła funkcji prezydenta USA lub wiceprezydenta. Spójrzcie tu czy tu. Jeśli moja propozycja zostanie rozpatrzona pozytywnie obiecuję, że artykuł ten będzie służył mi jako szablon (tu wykształcenie, zdjęcia, tu kariera w samorządzie itp.) A i wracając do tych gadów, okrętów itp., na pewno nt. tego zwierzęcia/okrętu będzie napisana jakaś książka, natomiast nt. pani, pełniącej urząd gubernatora przez ostatnie 2 lata raczej nie. Sam w domu mam kilkanaście książek biologicznych, chociaż, że tą dziedziną niezbyt się interesuję, ale nie mam i nie znam żadnej książki o p. Whitmer. Qba0202 (dyskusja) 17:00, 12 kwi 2020 (CEST) PS. Jeśli chodzi o to, że artykuł jest zbyt krótki, to pragnę zaznaczyć, że są artykuły (np. Oslac, Sweneld, Alaksandr Ahiejeu (polityk)) krótsze/takie same pod względem ilości tekstu, które zostały uznane za DA, a nie mają tylu źródeł, zdjęć, tak ciekawej formy jak w/w artykuł.
   Przyrównywanie pod kątem wiadomości, którymi dysponujemy, postaci X-wiecznych do współcześnie żyjącej polityk, to duże przegięcie. — Paelius Ϡ 10:46, 14 kwi 2020 (CEST)
   Proszę o wskazanie, w którym miejscu przyrównałem obecnie żyjącą polityczkę do X-wiecznych postaci. Wskazałem tylko, że 20 lat w samorządzie (w tym 18 w legislaturze - odpowiedniku naszego sejmiku wojewódzkiego) nie oznacza, że źródła są w jakiś sposób lepiej dostępne. Sam musiałem odnaleźć źródło ze strony stanowego senatu z 2012 roku, które mi uźródławiało tylko jedno zdanie. Więc uważam, że wkładanie w moje usta czegoś, czego nie powiedziałem to duże przegięcie. Być może masz dostęp do jakichś źródeł, które w lepszy sposób opisywały historię życia tej pani, którymi ja niestety nie dysponuje. Qba0202 (dyskusja) 20:59, 14 kwi 2020 (CEST)
   pragnę zaznaczyć, że są artykuły (np. Oslac, Sweneld, Alaksandr Ahiejeu (polityk)) krótsze/takie same pod względem ilości tekstu, które zostały uznane za DA, a nie mają tylu źródeł, zdjęć, tak ciekawej formy jak w/w artykuł. — Paelius Ϡ 00:17, 15 kwi 2020 (CEST)
   Alaksandr Ahiejeu (polityk) nie jest X-wiecznym politykiem i pokazuje, że Wasze uwagi co do tego, że artykuł jest za krótki są bezzasadne. Ba, napisany przeze mnie artykuł jest bogatszy w przypisy i zdjęcia. Ponadto jest o 20 lat starszy od p. Whitmer, a artykuł o nim jest krótszy. Qba0202 (dyskusja) 11:56, 15 kwi 2020 (CEST)
   Oslac i Sweneld są. — Paelius Ϡ 12:34, 15 kwi 2020 (CEST)
   No i? Nie zmienia to faktu, że artykuł ma wystarczająco dużo treści, aby zostać uznanym za DA. Qba0202 (dyskusja) 15:59, 15 kwi 2020 (CEST)
 5. Amerykańskie media spekulowały o możliwym starcie Whitmer w wyborach wiceprezydenckich w Stanach Zjednoczonych w 2020 rok – nie ma (osobnych) wyborów wiceprezydenckich, trzeba to inaczej ująć. Ogólne wrażenie na temat artykułu jak Masur. tufor (dyskusja) 13:49, 14 kwi 2020 (CEST)
  1. @tufor, rzeczywiście, nie ma wyborów wiceprezydenckich (bezpośrednich), jednakże Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych wybiera VP w oddzielnych wyborach, dlatego powyższe zdanie jest całkowicie poprawne. I zgodnie z obecnym amerykańskim stanem prawnym rzeczywistymi wyborami są właśnie te, w których elektorzy wybierają prezydenta i wiceprezydeta, nie zaś wybory powszechne. Jak zapewne wiesz w niektórych stanach (np. w Teksasie, Nowym Jorku, Pensylwanii, New Jersey) elektorzy nie ponoszą kary kryminalnej ani kary ze strony swojej partii za zagłosowanie niezgodnie z wynikami wyborów (są to tzw wiarołomni elektorzy). Wiąże się to z tym, że rzeczywistymi wyborami są wybory Prezydenta przez Kolegium. A co do drugiej części wypowiedzi: pragnę zaznaczyć, że bywały krótsze hasła uznawane za DA (np. Oslac, Sweneld, Alaksandr Ahiejeu (polityk)), które ponadto nie były tak bogate w zdjęcia i przypisy. Qba0202 (dyskusja) 20:59, 14 kwi 2020 (CEST)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
 1. Przypis [1] nie uźródławia niczego co znajduje się w tabelce. Dodatkowo w treści artykułu jest napisane: Po raz pierwszy do Izby Reprezentantów Michigan wystartowała w latach 90. XX wieku, jednak nie udało się jej do niej dostać, a nie zostało to ujęte w tabelce. tufor (dyskusja) 13:02, 12 kwi 2020 (CEST)
  1. Witaj @tufor rzeczywiście, startowała w latach 90., ale się nie dostała, nie ma źródła, potwierdzającego ile głosów otrzymała oraz tego, w którym dokładnie roku wystartowała, więc dodanie do tabelki: lata 90., organ: Izba Reprezentantów stanu Michigan, dalej w miejscu na liczbę głosów, nie podając jej byłoby co najmniej nieodpowiedzialne. Najlepiej byłoby usunąć informację o tym starcie, bo potwierdzają to tylko źródła medialne. Co do drugiego zarzutu: rzeczywiście, mea culpa, miałem dodać źródło [2]. Jak klikniesz w wybrane wybory w tabelce ''RACES'', będziesz miał jej wynik oraz liczbę głosów, które otrzymała. TPoprawiono Qba0202 (dyskusja) 13:13, 12 kwi 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez