Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Odbieranie/Historia Żydów w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Historia Żydów w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 29 listopada 2019 08:15:28 Zakończenie: 13 grudnia 2019 08:15:28

Artykuł na temat tak ważny i umówmy się – budzący liczne kontrowersje – powinien być wizytówką Wikipedii. Obawiam się natomiast, że w tej formie nie spełnia naszych aktualnych standardów, a wręcz naraża nas na wizerunkowe konsekwencje. Moje szczegółowe „zarzuty” pod jego adresem są następujące: 1) Liczba ponad 200 przypisów jest pozornie imponująca, w zasadzie jednak brakuje tam poważnych naukowych monografii poświęconych historii czy kulturze Żydów mieszkających przez wieki w Polsce. Mnóstwo za to linków internetowych, dokumentów źródłowych, przypadkowych źródeł itp. 2) Wiele fragmentów dotyczących kontrowersyjnych aspektów polsko-żydowskiej historii jest uźródłowionych odniesieniami wyłącznie do pozycji autorstwa osób lub środowisk prezentujących albo wyłącznie określoną wizję historii (P. Gontarczyk, P. Wieczorkiewicz, L. Pietrzak, „Glaukopis”), albo takie wizje, które – delikatnie mówiąc – nie cieszą się uznaniem poważnej nauki (E. Kurek). Na chwilę obecną stawia to pod znakiem zapytania neutralność hasła. 3) Zamiast encyklopedycznych informacji mamy momentami nadmiar cytatów. 4) Część artykułu dot. II wojny światowej jest IMHO napisana bardzo chaotycznie i nie uwzględnia wielu wydarzeń i zjawisk, jak chociażby głosów z gorącej debaty nt. problemu wydawania czy mordowania przez Polaków ukrywających się Żydów, stosunków polsko-żydowskich na Kresach, żydowskiego ruchu oporu itp.

Status dobrego artykułu hasło może moim zdaniem zachować wyłącznie po gruntownej poprawie, do której pierwszym krokiem powinna być solidna kwerenda źródeł i uzgodnienie/wskazanie solidnych, szanowanych naukowych publikacji, które w pierwszym rzędzie powinny być wykorzystane przy jego tworzeniu i uźrodłowieniu. Jeżeli znajdzie się grupa wikipedystów gotowa by wspolnie się tego podjąć, deklaruję swoje pełne wsparcie.Dreamcatcher25 (dyskusja) 08:15, 29 lis 2019 (CET)

Uwagi merytoryczne
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
  1. Gdarin dyskusja 11:23, 29 lis 2019 (CET) za bezzwłocznym odebraniem wyróżnienia (bez kierowania do Pandy), hasło nie spełnia obecnych wymogów WP:WER (spore fragmenty bez przypisów, a niektóre w oparciu o źródła, których wiarygodność budzić może wątpliwości)
  2. Po przejrzeniu również jestem za odebraniem. Nie spełnia wymogów WP:WER. Boston9 (dyskusja) 21:52, 29 lis 2019 (CET)
  3. PMG (dyskusja) 14:04, 2 gru 2019 (CET) za odebraniem
  4. Również jestem podobnego zdania, w wielu miejscach brakuje przypisów Witold1977 (dyskusja) 20:34, 3 gru 2019 (CET)
  5. Unfortunately Hermod (dyskusja) 22:31, 6 gru 2019 (CET)
  6. Jestem za odebraniem wyróżnienia. Np. "New York Times" określony jako "gazeta żydowska"... To świadczy nie tylko o złym uźródłowieniu, ale też o tendencyjności i nieencyklopedyczności języka artykułu. Jakub.zabinski (dyskusja) 16:01, 10 gru 2019 (CET)
  7. Po przejrzeniu za odebraniem. Brak przypisów w wielu akapitach, dość tendencyjny wybór źródeł. Kelvin (dyskusja) 13:26, 11 gru 2019 (CET)
  8. Za brak przypisów, tendencyjny dobór materiałów źródłowych spoza nurtu ogólnie szanowanych historyków, za manipulacje w tekście, które uogólniając przypisują Żydom negatywne postawy. Strona jest niewiarygodna i w wielu miejscach skrajnie nieobiektywna. Powinna być napisana od początku.--Hasmonea (dyskusja) 12:01, 13 gru 2019 (CET)