Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Rzeki na Węgrzech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rzeki na Węgrzech[edytuj | edytuj kod]

Dobrze uźródłowiony artykuł, który może być wzorcowy dla innych list w tematyce geograficznej. Druga pod względem liczby bajtów lista rzek (po USA) na polskiej wiki i, moim zdaniem, najobszerniejsza merytorycznie. Poza tym wszystkie artykuły na ten temat w innych językach to suche listy danych, często kopiowane z enwiki, więc polska wersja może stanowić bazę wyjściową dla edytorów z obcojęzycznych Wikipedii. Sama treść artykułu raczej dobrze rozbudowana i dość przystępna. Katolicki Towarzysz Kulturalny (dyskusja) 02:05, 18 sty 2021 (CET)

Uwagi merytoryczne
 1. Artykuł wyraźnie odbija się od dna na jakim leżą artykuły geograficzne nie tylko na naszej wiki. Przydałoby się jednak standardowo w charakterystykach sieci rzecznej podawane opisanie skrótowo choćby jej genezy, zestawienie dorzeczy z podaniem wielkości (w obrębie Węgier lub optymalnie ogólnej i udziału w granicach Węgier), informacje o gęstości sieci rzecznej i jej zróżnicowaniu przestrzennym. We wstępie wyraźnie warto napisać, że cały kraj znajduje się w dorzeczu Dunaju (bo chyba tak jest?). Kenraiz (dyskusja) 18:06, 18 sty 2021 (CET)
  T Poprawione. Rzeczywiście, lista rzek pod względem powierzchni zlewni to dość ważny aspekt, chociaż śródlądowość Węgier i przynależność tylko do 1 dorzecza raczej nie upraszcza merytorycznie tego wątku. Tak czy inaczej, udało mi się stworzyć listę popartą niemal w 100% danymi z publikacji naukowych, geneza geologiczna również została przeze mnie generalnie opisana, tak samo jak rozszerzone info nt. sieci rzecznej. Katolicki Towarzysz Kulturalny (dyskusja) 03:48, 19 sty 2021 (CET)
 2. Może udałoby się stworzyć artykuł Hortobágy-Berettyó? Czerwony link na liście 10 najdłuższych rzek przy DA raczej nie jest pożądany, a choćby krótki, ale uźródłowiony artykuł by to rozwiązał. LadyDaggy (dyskusja) 14:38, 23 sty 2021 (CET)
  @LadyDaggy: Napisałem stuba, ale przydałoby się to rozbudować. Żyrafał (Dyskusja) 22:34, 27 sty 2021 (CET)
 3. Jest jakiś powód by różnicować porty w tekście "porty w Baja, Mohaczu, Komárom i port śródlądowy Győr" – przecież wszystkie są śródlądowe. Kenraiz (dyskusja) 21:27, 24 sty 2021 (CET)
  T Poprawione. oczywiście nie powinno być takiej formy. Chodziło mi o wyróżnienie oficjalnej nazwy portu Győr-Gönyű od nazw miejscowości z portami, ale już zostało to zmienione. Katolicki Towarzysz Kulturalny (dyskusja) 14:33, 25 sty 2021 (CET)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
 1. Opis licznych źródeł wymaga uzupełnienia, bo czasem teraz podany jest goły link z tytułem – brak wydawcy, autora, daty publikacji itp. Z tym trochę wiąże się kwestia "wykorzystania istotnych źródeł" (kryterium DA) – chodzi o wykazanie, że artykuł nie jest tylko zbiorem informacji po prostu dostępnych w sieci, ale oparty jest o kwerendę i wykorzystanie najważniejszych źródeł dla danego tematu (nie wiem czy za którymś linkiem nie kryje się jakieś naukowe opracowanie hydrografii Węgier). Kenraiz (dyskusja) 18:06, 18 sty 2021 (CET)
  T Poprawione. Niestety nie istnieje żadna praca naukowa poświęcona bezpośrednio hydrografii tego kraju, a przynajmniej nie jest ogólnodostępna w internecie (znalazłem jedynie dość dobre opracowania na temat Dunaju i Cisy - są podane w bibliografii). Przypisy w miarę ogarnąłem, także w artykule nie ma już żadnych gołych linków do prac naukowych i książek. To prawda, że bibliografia jest w tym przypadku całkiem mocno rozbudowana, więc dziękuję za propozycję zmiany. Katolicki Towarzysz Kulturalny (dyskusja) 18:44, 21 sty 2021 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
 1. Proponuję przenieść trzy pierwsze sekcje z listami przenieść na koniec artykułu. Poza tym dobrze byłoby część tekstu że wstępu przenieść do głównej części artu i tam przenieść przypisy. D kuba (dyskusja) 16:57, 1 lut 2021 (CET)
Sprawdzone przez
 1. Kenraiz (dyskusja) 21:27, 24 sty 2021 (CET) + jeszcze jedna drobna uwaga wyżej.
Podsumowanie

Niestety brakło ilości głosów, ale @Katolicki Towarzysz Kulturalny nie zrażaj się. Zgłaszaj kolejne artykuły do odznaczenia. Jacek555 09:18, 15 lut 2021 (CET)