Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Sindbad (przedsiębiorstwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sindbad (przedsiębiorstwo)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł opisuje szeroko największego polskiego oraz jednego z największych w tym regionie Europy przewoźnika autokarowego, który de facto zapoczątkował potężny rynek autokarowych przewozów międzynarodowych z Polski, a także związanej z nim platformy przewozowej. Szeroko opisana historia spółki, obecna działalność, a także główne nagrody i wyróżnienia. Jedyne, czego moim zdaniem brakuje do medalu, to większych danych nt. wyników finansowych spółki, jednak nigdzie nie udało mi się do nich dotrzeć. Uźródłowienie najlepsze, na jakie w tym temacie sobie można pozwolić, tzn. głównie portale branżowe, a częściowo materiały samego Sindbada. Zachęcam do sprawdzania i dyskusji Michozord (dyskusja) 21:37, 21 mar 2020 (CET)

Uwagi merytoryczne
 1. "W 2009 r. zmieniono nazwę przedsiębiorstwa na „Sindbad” Sp. z o.o." - to nie jest kwestia zmiany nazwy (która de facto nie uległa zmianie), a formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. I to nawet nie w formie przekształcenia z PBP Sindbad (brak informacji o tym w rubryce 6 wpisu do KRS). Z wpisu do KRS spółki możemy się też dowiedzieć o przejęciu w 2015 roku spółki BIURO TURYSTYKI NORD SP. Z O.O., warto o tym wspomnieć w sekcji historia. D kuba (dyskusja) 14:40, 29 mar 2020 (CEST)
  @D kuba Poprawiłem informację nt. zmian w 2009 r. - tak to jest ujęte na stronie internetowej Sindbada. Nie znam się na tyle na formach prawnych spółek w Polsce i ich przekształceniach, by to lepiej opisać. Jeżeli ten opis jest nadal nieodpowiedni, to muszę to zostawić komuś bardziej kompetentnemu w tej kwestii ode mnie. Informację nt. przejęcia Norda dodałem. Michozord (dyskusja) 16:10, 30 mar 2020 (CEST)
 2. "W 2016 r. poinformowano o połączeniu polskiej konkurencyjnej platformy Eurobus z platformą Sindbad" - czy nie chodzi o słowacką firmę Eurobus a.s.? Poza tym na pewno platformę? Kawałek dalej jest mowa również o zwiększeniu przez tę operację floty autokarów, D kuba (dyskusja) 15:09, 29 mar 2020 (CEST)
  Nie, chodzi o polską firmę Eurobus z siedzibą w Katowicach [1], która de facto jest stowarzyszeniem kilku mniejszych przewoźników o profilu działalności podobnym do Sindbada, a obecnie przewoźnicy, którzy wchodzą w jej skład jeżdżą po prostu dla organizatora, jakim jest Sindbad. Nie linkowałem do niej, gdyż IMO jej encyklopedyczność jest mocno wątpliwa, a nawet jeśli, to i tak mało prawdopodobne, żeby ktoś taki artykuł popełnił. Powiększenie floty autokarów po tym połączeniu jest naturalną konsekwencją "wchłonięcia" kilku przewoźników do platformy Sindbada, natomiast sama flota należąca do Sindbad Sp. z o.o. nie uległa zmianie w tej operacji (wydaje mi się, że stwierdzenie "Łącznie przewoźnicy obsługujący trasy w ramach platformy dysponowali ponad 300 autokarami" jest jasne, iż chodzi o wszystkich przewoźników jeżdżących dla organizatora, jakim jest Sindbad). Co do określenia platforma, wydaje mi się ono zasadne, gdyż mowa jedynie o wspólnych biletach, sieci ich sprzedaży, skomunikowanych rozkładach jazdy i ogólnej współpracy na rynku przewozowym. Michozord (dyskusja) 16:10, 30 mar 2020 (CEST)
  Ok, w takim razie możemy chyba mówić o platformie. Stwierdzenie z łączną liczba autokarów w ramach platformy też jest dobrym rozwiązaniem, przeczytałem to drugi raz i dotarło:) D kuba (dyskusja) 22:19, 31 mar 2020 (CEST)
 3. "Flota własna przedsiębiorstwa składa się z ponad 120 autokarów. Niemal wszystkie pojazdy są marki Setra, a ich średni wiek wynosi poniżej 3 lat." - konieczna jest tu informacja Stan na:. Te informacje szybko się zdezaktualizują, D kuba (dyskusja) 15:00, 30 mar 2020 (CEST)
  Zrobione Michozord (dyskusja) 16:10, 30 mar 2020 (CEST)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
 1. kilka przypisów kieruje do archiwum, podczas gdy te podstrony na stronie Sindbada działają normalnie, D kuba (dyskusja) 12:38, 29 mar 2020 (CEST)
  Wolałem je zawczasu zarchiwizować i wrzucić do przypisów linki do archiwum, gdyż za rok czy dwa Sindbad może zaktualizować stronę i być może usunąć część informacji bądź po prostu zerwać obecne linki. Wydaje mi się, że błędu w takim sposobie podawania przypisów nie ma, a i tak mamy link w przypisie do oryginalnego adresu. Jeśli jednak to błąd, to jak najbardziej mogę to usunąć. Michozord (dyskusja) 16:10, 30 mar 2020 (CEST)
  raczej nie może to być błędem, choć nie spotkałem się z takim rozwiązaniem, D kuba (dyskusja) 22:19, 31 mar 2020 (CEST)
 2. Przydałoby się dodać inne, bezstronne źródła w sekcji "Nagrody i wyróżnienia", D kuba (dyskusja) 22:37, 31 mar 2020 (CEST)
  Częściowo załatwione, częściowo musi raczej pozostać, jak jest, ewentualnie w ogóle wyrzucić te informacje, gdyż nie udało mi się dogrzebać do żadnych innych wzmianek nt. niektórych z nagród. Aczkolwiek IMO sama strona Sindbada jest źródłem i nie ma przeszkód, by te dane zostawić. Michozord (dyskusja) 15:28, 1 kwi 2020 (CEST)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Dyskusja

W związku z brakiem dostatecznej liczby sprawdzających, proszę o przedłużenie dyskusji o 14 dni. Michozord (dyskusja) 19:39, 4 kwi 2020 (CEST)

Sprawdzone przez
 1. D kuba (dyskusja) 22:37, 31 mar 2020 (CEST)
 2. Kobrabones (dyskusja) 00:52, 4 kwi 2020 (CEST)
 3. Kelvin (dyskusja) 14:50, 5 kwi 2020 (CEST)
Podsumowanie – uwaga
 • @Michozord, przypis 37 nie uźródłowaia treści do której jest przypisany. Plus nie wiadomo skąd się bierze informacja: „Ponadto przedsiębiorstwo Sindbad było oficjalnym przewoźnikiem m.in. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r., Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2016 r. oraz podczas konkursów Miss World i Miss Polonia.” Jacek555 22:03, 18 kwi 2020 (CEST)
  • @Jacek555 Przypis dodany. W przypadku przypisu 37, nie wiem, dlaczego, ale archiwum w tym przypadku wszystko psuje i przekierowuje do strony głównej, a nie konkretnej podstrony. Usunąłem link na rzecz oryginalnego i działa. Michozord (dyskusja) 22:13, 18 kwi 2020 (CEST)