Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Wilczomlecz nadobny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wilczomlecz nadobny[edytuj | edytuj kod]

Artykuł grudnia w wikiprojekcie botanicznym. Gatunek szczegółowo opisany, chociaż do medalu brakuje pogłębionych informacji o odmianach, ekonomice produkcji. Dużo źródeł opisuje też bardziej obszernie uprawę. Dlatego w obecnej postaci nominuję do DA. Główni autorzy to: Pisum i niżej podpisany, poza tym rozwijali artykuł też Nova i Selso. Kenraiz (dyskusja) 22:48, 26 gru 2014 (CET)

Dostrzeżone błędy merytoryczne
  1. Błędu zapewne nie ma, ale tylko się chciałem upewnić, że na pewno kobiety robiły sobie okład na plecach dla pobudzenia laktacji? Chciałem zajrzeć do linku, ale trzeci dzień z rzędu nie działa :( --Felis domestica (dyskusja) 14:07, 6 sty 2015 (CET)
    Zmieniłem link na inny. Dosłownie robiły okład z poinsecji dodatkowo dodając do niego... zmiażdżonych pięć dżdżownic (ot, etnobotanika): "En Morelos, utilizan las flores preparadas en té o en cataplasmas; en una receta se aconseja machacar cinco lombrices de tierra y revolverlas con flor de pascua para untar en la espalda de la mujer que amamanta." Kenraiz (dyskusja) 22:23, 6 sty 2015 (CET)
  2. Nie błąd, ale do doprecyzowania - toksyczność to rzecz względna i kwestia dawki. Czy dacie radę podać, jakie dawki były testowane w tych doświadczeniach?Tebeuszek (dyskusja) 20:28, 6 sty 2015 (CET)
    Pisum dodał maksymalną wielkość testowanej dawki. Kenraiz (dyskusja) 22:07, 9 sty 2015 (CET)
  3. "Zapylacze kwiatów nie są znani[27]" – warto to przeformułować i rozwinąć, jeśli się da. Jak rozumiem nie jest to roślina wiatropylna/wodopylna/..(?), tylko istnieją zwierzęta zapylające ten gatunek, ale nie wiadomo które gatunki dokonują zapylenia? Tebeuszek (dyskusja) 20:28, 6 sty 2015 (CET)
    Znalazłem tylko jedno źródło odnoszące się do tej kwestii i stwierdza ono to co zawarte zostało w artykule. Są jacyś zapylacze, ale nie wiadomo jacy. Wolałbym nie spekulować dokonując interpretacji tej informacji, bo mimo że standardowo zapylaczami europejskich wilczomleczy są owady, to pewności nie mam co tam lata do kwiatów w Meksyku. Kenraiz (dyskusja) 22:23, 6 sty 2015 (CET)
  4. "Poszczególne, występujące w stanie dzikim populacje liczą zwykle niewiele okazów, najczęściej poniżej 20 roślin[27]" - nie mam pojęcia jak wygląda przeciętna liczebność populacji u poinsecji, ale to sformułowanie budzi mój niepokój w kontekście tego, co napisano o genetyce gatunku. Przy wysokiej jego wrażliwości na wzrost homozygotyczności, nieunikniony przy tak małej liczebności populacji, możnaby się spodziewać szybkiego wymierania takich populacji. Czy dałoby radę znaleźć jakieś bardziej konkretne źródło niż linkowana strona internetowa? Tebeuszek (dyskusja) 20:28, 6 sty 2015 (CET)
    Niestety trudno znaleźć publikacje naukowe o ekologii gatunku. Informację o małych zasobach populacji podaje strona uniwersytecka, więc traktuję ją jako wiarygodne źródło informacji. Sytuację tłumaczyć może to, że poza licznymi małymi populacjami występują nieliczne ale duże. To zapewne te mnożą się i ich potomstwo kolonizuje powstające mikrosiedliska (luki w lasach, obrywy). Przy takiej strategii większość populacji zapewne faktycznie szybko zanika, ale nieliczne trafiają w optymalne warunki i te mają eksplozję demograficzną. Kenraiz (dyskusja) 22:23, 6 sty 2015 (CET)
Dostrzeżone braki językowe
  1. Zastanowiłbym się nad sformułowaniem "istnienia legendy o toksyczności", aczkolwiek "szeroko rozpowszechniony pogląd" jest nudny; można by dać jakieś przykładowe źródło (jakąś książkę o kotach czy coś)--Felis domestica (dyskusja) 14:07, 6 sty 2015 (CET)
    Autorzy artykułu podają jako źródło legendy opisany w literaturze medycznej przypadek śmiertelnego zatrucia dwulatka na Hawajach w roku 1919. Przypisy prowadzą do dwóch książek w tym "Pediatric Toxicology". Tak więc to nie mit społeczny a rzeczywisty przypadek, który przez powtarzanie zadomowił się w literaturze. Ale nie mam dostępu to tych książek i nic więcej o tym nie wiem poza tym, że inne rośliny z rodzaju są faktycznie toksyczne i znana jest substancja czynna.--Pisum (dyskusja) 21:24, 6 sty 2015 (CET)
Dostrzeżone braki uźródłowienia
Dostrzeżone braki w neutralności
Dostrzeżone błędy techniczne
Poprawiono
Sprawdzone przez
  1. Carabus (dyskusja) 16:36, 27 gru 2014 (CET)
  2. Felis domestica (dyskusja) 14:07, 6 sty 2015 (CET)
  3. Kobrabones (dyskusja) 20:49, 9 sty 2015 (CET)