Wikipedia:Propozycje do List na medal/Honorowi obywatele Poznania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honorowi obywatele Poznania[edytuj | edytuj kod]

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 2 września 2019 09:04:56 Zakończenie: 2 października 2019 09:04:56

Uzasadnienie: Lista zawiera pełen spis honorowych obywateli Poznania, jest dobrze uźródłowiona i opisana. Trudno cokolwiek więcej do niej dodać, gdyż zweryfikowane w kilku miejscach źródła nie przytaczają żadnych dodatkowych danych, dlatego też zgłaszam do wyróżnienia i uprzejmie proszę o głosy lub komentarze, do których postaram się odnieść. Zsuetam (dyskusja) 09:04, 2 wrz 2019 (CEST)

  • Głosy za:
  1. Nowy15 (dyskusja) 21:44, 10 wrz 2019 (CEST)
  2. Kobrabones (dyskusja) 20:37, 20 wrz 2019 (CEST)
  3. PMG (dyskusja) 12:47, 27 wrz 2019 (CEST)
  • Głosy przeciw:
  • Dyskusja:
  • W sekcji "Uregulowania prawne" informacja odnosząca się do "pierwszego przyznanego wyróżnienia" dotyczy przepisów polskich z 1920. Tymczasem wiadomo, że honorowe obywatelstwo Poznania przyznawane było wcześniej w czasach władztwa pruskiego. Zapis zatem o "pierwszych wyróżnieniach" wymaga sprostowania. Podobnie korekty wymaga definicja, gdzie wspomina się, że tytuł przyznawany był/jest za "wyjątkowe zasługi dla Polski i Poznania". No i kluczowa sprawa w kontekście kryteriów przyznawania wyróżnienia, czy niepełny artykuł (wyrywkowe info o honorowych obywatelstwach sprzed 1918), spełnia wymóg "kompletności". Rozwiązaniem byłoby przeniesienie artykułu pod coś w rodzaju "Honorowi obywatele polskiego Poznania" lub "Honorowi obywatele Poznania w czasie przynależności miasta do Polski", ale to byłoby bardzo sztuczne. Najlepiej byłoby znaleźć jakieś opracowanie o honorowych obywatelach Poznania z czasów pruskich. Poza wymienionymi w artykule np. w biografii pt. "1848 gezeichnet: der Berliner Polizeipräsident Julius von Minutoli" na 99 stronie jest mowa o jednogłośnym nadaniu honorowego obywatelstwa Poznania dla Minutoliego (zresztą za zdławienie polskiego powstania z 1846). Rzecz jest o tyle istotna w wypadku tego tematu, że jak twierdzi en.wiki - pomysł nadawania honorowych obywatelstw przez miasta narodził się na ziemiach niemieckich, a Polacy to po prostu kontynuowali... Kenraiz (dyskusja) 18:50, 11 wrz 2019 (CEST)
To prawda, artykuł odnosi się do do przepisów polskich i definicja wyróżnienia za "wyjątkowe zasługi dla Polski i Poznania" podobnie (to zapis literalny z uchwały Rady Miasta Poznania z 2003 roku). Zgoda co do obywateli pruskich wyróżnionych, natomiast w bibliotekach miejskich brakuje źródła ich opisującego (poprosiłem o pomoc pracowników bibliotek, zarówno typowo miejskiej Biblioteki Raczyńskich, jak i biblioteki urzędu miejskiego), a samo miasto Poznań stoi na stanowisku, że wyróżnienia sprzed 1920 są anulowane i uznaje wyłącznie te po I wojnie światowej. Stąd też taka zaproponowana forma. Być może wyeksponowanie polskiego pochodzenia (jako "Honorowi obywatele Poznania polskiego pochodzenia"?) faktycznie miałoby sens, gdyż w tym obszarze nic więcej się nie znajdzie, a w przypadku wieku XIX, to brak kompleksowego źródła może powodować, że zawsze pojawi się ryzyko niepełności listy. Zsuetam (dyskusja) 19:04, 11 wrz 2019 (CEST)
Nie no, bibliotekarze tu raczej niewiele pomogą (chyba że wiadomo czego się szuka w sensie konkretnego źródła). Nie mając namiarów na opracowania przedwojenne trzeba by zwrócić się o pomoc do ziomkostw, ale nie wiem gdzie mają swoją bibliotekę ci poznańscy. Dużo można znaleźć w bibliotece państwowej w Berlinie. Piśmiennictwo niemieckie przedwojenne, jak i historyczne ukazujące się po wojnie jest imponujące, ale niestety Niemcy mało digitalizują i umieszczają w sieci. A polskiego pochodzenia nie miała Mrgaret Thaczer i Arpad Goncz. Kenraiz (dyskusja) 10:09, 12 wrz 2019 (CEST)
Autor powinien się zapoznać z artykułem o Hindenburgu bodajże z numeru czwartego Kroniki Miasta Poznania z 1995 roku oraz poznańskimi Verwaltungsblattami. — Paelius Ϡ 20:34, 19 wrz 2019 (CEST)
Serdecznie dziękuję za wskazówki, treści z artykułu z „Kroniki Miasta Poznania” z 1995 już dodane. Zsuetam (dyskusja) 07:23, 23 wrz 2019 (CEST)