Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal

Skrót: WP:PdAnM, WP:PAnM
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Propozycje do Artykułów na Medal w Wikipedii
Ta strona służy do przedstawiania wartościowych artykułów jako kandydatur do wyróżnienia medalem. Dyskusja trwa 30 dni zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie poniżej. Jeśli artykuł jest dobry, ale jeszcze nie na poziomie medalowym, rozważ umieszczenie go na stronie kandydatów do przyznania mu miana Dobrego Artykułu (zobacz porównanie wymagań). Jeśli chcesz nominować nowy artykuł, przejdź do rozdziału „Instrukcja obsługi”.
Obecnie na stronie głównej

Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Czarnogórze – lista miejsc w Czarnogórze wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ustanowionej na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, przyjętej przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972 roku. Obecnie na liście znajdują się 4 obiekty: 3 dziedzictwa kulturowego oraz 1 o charakterze przyrodniczym. Są to: Park Narodowy Durmitor, Przyrodniczy i Kulturowo-Historyczny Region Kotoru, Stećci – średniowieczne cmentarze z kamiennymi nagrobkami oraz fortyfikacje weneckie z XVI–XVII wieku, zlokalizowane w gminie Kotor. Na czarnogórskiej liście informacyjnej UNESCO – liście obiektów, które Czarnogóra zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa – znajduje się 6 obiektów. Czytaj więcej…

Regulamin
  1. Nominować artykuł może każdy zalogowany użytkownik, edytujący co najmniej od miesiąca i mający na swym koncie minimum 100 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej.
  2. Nominowane artykuły oceniane są przez 30 dni.
  3. Nominowany do wyróżnienia artykuł uzyska wyróżnienie, jeżeli:
    • zostanie rzetelnie sprawdzony i pozytywnie oceniony (wpisem w rubryce Sprawdzone przez) przez minimum trzech zalogowanych wikipedystów (wymagania jak przy zgłaszaniu). Zgłaszający nie może występować jako sprawdzający. Wpisy pacynek o sprawdzeniu są nieważne.
    • zgłoszone w toku dyskusji istotne przeszkody formalne (usterki i braki) w ocenianym artykule – wymogi zostały przedstawione w sekcji „Kryteria oceny” – zostaną usunięte, uznane za bezzasadne lub nienaruszające kryteriów.
  4. Jeśli w podstawowym czasie zgłoszenie nie uzyska wymaganej liczby wpisów potwierdzających sprawdzenie i akceptację przyznania wyróżnienia, przy jednoczesnym braku istotnych i niepoprawionych zastrzeżeń – dyskusja może zostać przedłużona o 30 dni. Przedłużenie dyskusji jest możliwe w odniesieniu do zgłoszeń, w których:
    • podczas dyskusji nie pojawiły się zastrzeżenia do przyznania wyróżnienia artykułowi, ale nominacja została w tym czasie sprawdzona przez minimum jednego uprawnionego edytora,
    • zgłoszono zastrzeżenia w ostatnim momencie trwania dyskusji,
    • sprawdzający zgłosili, że na poprawę zastrzeżeń potrzeba więcej czasu,
    • zgłoszono poważne zastrzeżenia, ale artykuły aktualnie nie są poprawiane z powodu nieaktywności w projekcie zaangażowanych wikipedystów.
    Przedłużenia dokonuje opiekun danego rodzaju wyróżnień (w ramach WP:WZW). W uzasadnionych przypadkach opiekun może przedłużyć dyskusję o okres krótszy niż 30 dni.
  5. Decyzja o tym, że usterki lub braki zostały usunięte, są bezzasadne lub nie naruszają kryteriów oceny podejmowana jest przez sprawdzających, a w przypadku dalszych wątpliwości decyzja należy do opiekuna.
  6. Artykuły niesprawdzone przez wskazaną powyżej minimalną liczbę wikipedystów lub z poważnymi zastrzeżeniami są po terminach ustalonych w pkt. 2 i 4 usuwane z listy kandydatów.
  7. Po zakończeniu dyskusji informacja o wyniku jest umieszczana na stronie dyskusji artykułu, strona nominacji jest archiwizowana, a na stronie artykułu umieszcza się odpowiedni symbol wyróżnienia.
  8. Od biorących udział w dyskusji wymaga się rzetelnego przeanalizowania całego artykułu.
  9. Od osób wskazujących braki i zastrzeżenia wymaga się dokładnego merytorycznego uzasadnienia swojej oceny. W przypadku zastrzeżeń technicznych (pozamerytorycznych) należy powołać się na obowiązujące zasady lub zalecenia Wikipedii.
  10. Każdy artykuł można poddać ponownej ocenie, gdy zgłoszone zastrzeżenia zostaną naprawione.
  11. Zabrania się wypowiedzi niemających związku z treścią merytoryczną bądź aspektami technicznymi artykułu, szczególnie noszących znamiona ataków osobistych i nacisków na sprawdzających. Wypowiedzi te powinny być skreślane.
Kryteria oceny
Wymagania do uznania artykułu za medalowy
  1. Treść artykułu powinna zawierać wyczerpujący opis wszystkich zagadnień związanych z tematem. Użyte ilustracje powinny wyczerpująco ilustrować temat. Powinien być wykorzystany wyczerpujący przegląd źródeł właściwych dla tematu.
  2. Zasady – artykuł powinien być zgodny z zasadami Wikipedii (przede wszystkim z zasadami neutralnego punktu widzenia, weryfikowalności i praw autorskich).
  3. Forma – artykuł powinien być napisany bez błędów językowych (ortograficznych, gramatycznych czy stylistycznych) oraz sformatowany według zaleceń formatowania artykułów.
Instrukcja obsługi
Pierwsze zgłoszenie do przyznania wyróżnienia
  • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad wyróżnieniem. Nazwę artykułu wpisz po ukośniku.

  • Na tej stronie – na górze sekcji „Propozycje” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{/Nazwa}}.
  • W artykule, który chcesz poddać pod dyskusję, wstaw szablon {{Propozycja wyróżnienia|AnM}}.
  • Poinformuj głównych autorów artykułu i odpowiednie wikiprojekty o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do przyznania wyróżnienia
  • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Nazwa/2}}. Analogicznie tworzy się podstronę dyskusji, gdy artykuł jest zgłaszany po raz trzeci i następny.
  • W uzasadnieniu zgłoszenia podaj link do poprzedniej dyskusji oraz wyjaśnij, jakie zmiany zaszły w artykule od ostatniej oceny.
  • Do artykułu wstaw szablon: {{Propozycja wyróżnienia|AnM|Numer}}.
Zgłoszenie z użyciem gadżetu
Alternatywnym sposobem zgłoszenia jest skorzystanie z gadżetu, dostępnego w preferencjach. Kiedy zostanie włączony, na pasku bocznym w artykule dostępny będzie przycisk Zgłoś do wyróżnienia. Po jego naciśnięciu wystarczy wypełnić pola w formularzu, który się wyświetli, aby dokonać nominacji.

Propozycje[edytuj | edytuj kod]

Liahona[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Kompletny, dokładnie uźródłowiony artykuł o jednym z najciekawszych artefaktów opisanych w Księdze Mormona. Zawiera wszystkie istotne informacje, włącznie z opisem jego roli w mormońskiej teologii i kulturze. Uzyskał DA w 2021, od tego czasu sukcesywnie był rozbudowywany i doźródławiany. Myślę, że w obecnej formie spełnia wszystkie wymagania stawiane AnM, Bacus15 • dyskusja 14:13, 17 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]

Uwagi merytoryczne
  1. Book of Mormon Match 3 nie jest ency grą. Użycie konkretnej ikony to też nie jest nic wielkiego. Sidevar (dyskusja) 16:07, 17 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
  • @Sidevar Zawsze można odlinkować, nie znam się na grach. Może nie jest to nic wielkiego, ale przecież pokazuje trwałą obecność Liahony w kulturze świętych w dniach ostatnich, wpisuje się też w jej współczesne iteracje. Bo w końcu tak można chyba nazwać obecność tak w grze, jak i w nazwie kościelnej sieci wifi. Poza tym, chcemy czy nie, wzmianka o owej grze znalazła się w poważnym artykule o inspirowanych Księgą Mormona grach komputerowych i jako taka moim zdaniem zasługuje na uwzględnienie, Bacus15 • dyskusja 17:46, 17 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Filet 123 --> (filet czeka na usmażenie) 17:49, 19 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
  2. Witold1977 (dyskusja) 21:07, 21 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]

Trzy kolory. Czerwony[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

DA z 2023 roku, uźródłowiony i szczegółowy artykuł o ostatnim filmie Krzysztofa Kieślowskiego. Moim zdaniem ma potencjał, by został uznany za hasło medalowe. Zapraszam do dyskusji. Ironupiwada (dyskusja) 17:32, 15 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]

Uwagi merytoryczne
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. "Czerwony jest trzecią częścią trylogii Trzy kolory, w skład której wchodzą także Trzy kolory. Niebieski (1993) oraz Trzy kolory. Biały (1993)." Trochę mi ten powtarzany 193 zgrzyta. Zrealizowane rok wcześniej? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:13, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
    Poprawione. Ironupiwada (dyskusja) 13:45, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
  2. "Bohaterką filmu jest szwajcarska studentka Valentine (Irène Jacob), która poznaje emerytowanego sędziego Josepha Kerna (Jean-Louis Trintignant), podsłuchującego elektronicznie swoich sąsiadów." Tu też mi zgrzytają nawiasy. W dalszej części mogłoby tak być, szczególnie, gdy wymienia się wielu odtwórców ról, ale dla dwóch można rozbić na dwa zdania :) Hedger z Castleton (dyskusja) 13:13, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
    @Hedger z Castleton Nie wiem, czy o to chodziło, ale przeniosłem odtwórców głównych ról do wcześniejszego akapitu we wstępie. Rozbiłem też wspomniane zdanie na mniejsze części. Ironupiwada (dyskusja) 13:46, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
  3. "Muzykę do filmu skomponował Zbigniew Preisner, którego ścieżka dźwiękowa podkreślała podobieństwo strukturalne Czerwonego do sonaty muzycznej" Którego ścieżka dźwiękowa - to nieco gmatwa - ścieżka filmu czy ścieżka Preisnera? Chodzi o ścieżkę na płycie, czy kolejne sekwencje muzyczne w filmie? Hedger z Castleton (dyskusja) 13:13, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
    Chodzi o sekwencje muzyczne, poprawiłem :) Ironupiwada (dyskusja) 13:47, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 14:38, 17 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
  2. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:13, 22 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]

Syreny i Odyseusz (obraz Williama Etty’ego)[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Na enwiki jest medal, jest to tłumaczenie tego hasła. Wydaję mi się, że dostępne źródła wyczerpują to co można o tym obrazie napisać. Hasło już ma status Dobrego Artykułu. Jeżeli są uwagi to bardzo proszę o pinga. SkrzydlatyMuflon Pisz tutaj 11:40, 3 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]

Uwagi merytoryczne
  1. W sekcji "Kompozycja i odbiór" opisany jest odbiór w zasadzie jednej osoby, tj. Daniela Granta. Czy obraz ten nie wzbudził poza tym jakiegoś zainteresowania? --Teukros (dyskusja) 15:11, 9 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez

96. ceremonia wręczenia Oscarów[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Nominuję przeredagowany przeze mnie artykuł o ostatniej gali oscarowej. W mojej ocenie wyczerpuje on temat samych nagród, jak i gali ich wręczenia. Jest dokładnie uźródłowiony (z archiwami w przypisach) i ilustrowany zdjęciami laureatów. King10 (dyskusja) 21:25, 30 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Uwagi merytoryczne
  1. Myślę, że na DA by spokojnie wystarczyło, ale tak to wypada jeszcze rozbudować. Na en.wiki art. jest dłuższy, wspomnieli np. o tych "diversity rules". Mithoron (pedo mellon) 15:47, 4 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
    Diversity rules są wspomniane na początku sekcji "Organizacja". Nie cytowałem wprost tych zasad a-e, bo moim zdaniem nic z nich wprost nie wynika, zamiast tego napisałem po prostu, że "Dotyczą one postaci przedstawionych w filmie i pracujących nad nim twórców". Poza tym jedyne rzeczy z angielskiej wiki, których tu nie ma, to kilka – w mojej ocenie – nieszczególnie istotnych, nie przełomowych i nie wartych wspominania ciekawostek, typu: "The acting nominees included portrayals from three openly LGBTQ+ actors", "Willie D. Burton, who received his eighth nomination as a below-the-line crew member", box office nominowanych filmów (nic nie jest wspomniane o wpływie gali na ich późniejsze wyniki finansowe). King10 (dyskusja) 18:48, 4 kwi 2024 (CEST)[odpowiedz]
Uwagi do stylu (język, struktura)
Uwagi do uźródłowienia
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Ironupiwada (dyskusja) 12:07, 3 kwi 2024 (CEST) Po poprawkach.[odpowiedz]

Dyskusje przedłużone[edytuj | edytuj kod]

Informacje o dyskusji

Tutaj znajdują się zgłoszenia, w których:

  1. podczas dyskusji nie pojawiły się zastrzeżenia do przyznania wyróżnienia artykułowi, nominacja została w tym czasie sprawdzona przez minimum jednego uprawnionego edytora, ale nie uzyskała wymaganej liczby wpisów potwierdzających sprawdzenie i akceptację przyznania wyróżnienia,
  2. zgłoszono zastrzeżenia w ostatnim momencie trwania dyskusji,
  3. sprawdzający zgłosili, że na poprawę zastrzeżeń potrzeba więcej czasu,
  4. zgłoszono poważne zastrzeżenia, ale artykuł aktualnie nie jest poprawiany z powodu nieaktywności w projekcie zaangażowanych wikipedystów.
Dyskusja może zostać przedłużona o 30 dni. Przedłużenia dokonuje opiekun. W uzasadnionych przypadkach opiekun może przedłużyć dyskusję o okres krótszy niż 30 dni.

Karnawał w Wenecji[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

... moja opinie nie ma znaczenia. Inni decydują, a art. broni się sam. Pamulab (dyskusja) 07:53, 2 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Od siebie dodam, że artykuł został wprost fenomenalnie zilustrowany przez Gythę, która również udzieliła mi wielu cennych wskazówek, zaś tekst został oparty o polskie opracowanie Karnawałów w kulturze Wojciecha Dudzika oraz o ponad 50 materiałów źródłowych obcojęzycznych. Pomponick (dyskusja) 22:52, 6 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Uwagi merytoryczne
  1. Hasło jest dobre, DA - jasne. Ale na medal, hmm. Widzę sekcję o literaturze, i o muzyce - ale to od razu nasuwa pytanie - co z filmem czy grami? Na en, gdzie ogólnie jest słabsze hasło, jest jakieś zdanie tych mediach. Bardziej poważny zarzut mam do braku dyskusji o kulturze w ujęciu szerszym (patrz. np. artykuł naukowy tutaj). Albo co sądzą Wenecjanie o karniwale? Patrz art. nauk. tutaj. Artykuł jest dobry, ale nie wydaje się, by temat wyczerpywał. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 09:38, 18 mar 2024 (CET)[odpowiedz]
    Artykuł na en.wp zawiera błędy. Np. wzmianka o filmie: The short story The Cask of Amontillado, written by Edgar Allan Poe, is set in Venice during the carnival (n.b. bez przypisu). Podczas gdy inne materiały źródłowe mówią: (ze wstępu do książki) The story, set in an unnamed Italian city at carnival time in an unspecified year (...). Pomponick (dyskusja) 11:15, 18 mar 2024 (CET) O roli weneckich masek w różnych produkcjach filmowych, Operze Wiedeńskiej i Cirque du Soleil dopisałam w osobnym rozdziale. Pomponick (dyskusja) 12:07, 18 mar 2024 (CET) Dopisałam, uzupełniłam wg powyższych uwag. Pomponick (dyskusja) 20:50, 19 mar 2024 (CET) Zrobione[odpowiedz]
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. Fajnie, gdyby ktoś jeszcze przejrzał i ugładził to pod względem stylistycznym i interpunkcyjnym. LadyDaggy (dyskusja) 11:00, 23 mar 2024 (CET)[odpowiedz]
    Zrobione dzięki pomocy i życzliwości Beno. Pomponick (dyskusja) 18:15, 23 mar 2024 (CET)[odpowiedz]
Uwagi do uźródłowienia
  1. Trzeba poprawić formatowanie przypisów. Są braki. Np. "An overview of the types of Venetian carnival masks. imperiumest" - brak informacji o dacie, autorze. To w ogóle jest źródło do wywalenia i zastąpienia - co czyni je rzetelnym? To chyba jakiś sklep z kosmetykami... nie, takie źródła w haśle na Medal nie moga być. W innym przypadku widzę "brak numeracji w podglądzie". No niestety, trudno. Na medal trzeba pójść do biblioteki i sprawdzić. Albo skorzystać z np. Z-library - książkę tam widzę, w epubie, można podać numerację z epubu, ew. rozdział. W innym przypadku - użyto art. naukowego, fajnie, czemu nie podlinkowano? Na koniec kwiatek: "Manuela Manfredini: Il Sabatini Coletti Dizionario di Italiano. Edigeo, 2018, s. website.". Co to jest "s. website"? Nie analizowałem wszystkich przypisów, ale na medal uporządkowane nie są, a do rzetelności kilku miałbym wątpliwości (sklepy, witryny dla turystów...). Aczkolwiek 90% hasła jest oparte na rzetelnych źródłach, więc źle nie jest - tylko jeszcze nie na poziomie medalowym. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 09:38, 18 mar 2024 (CET)[odpowiedz]
    Wymienione powyżej przypisy zostały poprawione lub zastąpione książkowymi. W najbliższym czasie przejrzę pozostałe pod kątem poprawności. Pomponick (dyskusja) 12:09, 20 mar 2024 (CET) Zrobione Wszystkie pozostałe przypisy zostały również przejrzane i poprawione tam, gdzie zachodziła taka potrzeba. Pomponick (dyskusja) 20:20, 20 mar 2024 (CET) Zrobione[odpowiedz]
Uwagi dot. neutralności
Uwagi dot. problemów technicznych
Sprawdzone przez
  1. Zdecydowanie za! Rhodesian05 (Zostaw wiadomość!✉︎) 18:49, 17 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Weryfikacja wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Regulamin weryfikacji wyróżnienia
  1. Od zgłaszającego do weryfikacji wyróżnienia wymaga się podania argumentów, z powodu których zgłosił propozycję.
  2. Zgłoszony artykuł traci wyróżnienie, gdy w momencie zakończenia dyskusji nie spełnia standardów wyróżnienia i w okresie przeznaczonym na dyskusję nie zostanie poprawiony.
  3. W przypadku odebrania wyróżnienia usuwany jest jego symbol z artykułu.
  4. Pozostałe ustalenia regulaminu przyznawania wyróżnień stosuje się odpowiednio do ich weryfikacji.
Instrukcja techniczna
Pierwsze zgłoszenie do weryfikacji wyróżnienia
  • Za pomocą poniższego formularza utwórz podstronę dyskusji nad weryfikacją wyróżnienia. W wygenerowanej poniżej linijce w miejsce „Nazwa” wpisz tytuł artykułu, który chcesz zgłosić do weryfikacji.

  • Na nowo utworzonej podstronie oceny uzasadnij, dlaczego uważasz, że artykuł nie zasługuje na wyróżnienie.
  • Na tej stronie – na górze sekcji „Weryfikacja wyróżnienia” – wstaw link do nowo utworzonej strony dyskusji w formacie {{/Nazwa/weryfikacja}}.
  • W artykule, który chcesz poddać pod dyskusję, wstaw szablon {{Weryfikacja wyróżnienia|AnM}}.
  • Poinformuj głównych autorów artykułu i odpowiednie wikiprojekty o trwającej dyskusji.
Każde kolejne zgłoszenie do weryfikacji wyróżnienia
  • Utwórz podstronę dyskusji z użyciem powyższego formularza według schematu {{Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Nazwa/weryfikacja/2}}. Analogicznie tworzy się podstronę dyskusji nad weryfikacją, gdy artykuł jest zgłaszany po raz trzeci i następny.
  • Do artykułu wstaw szablon: {{Weryfikacja wyróżnienia|AnM|Numer}}.


10 ostatnich rozstrzygnięć[edytuj | edytuj kod]

Hasła wyróżnione jako AnM
Hasła, które nie uzyskały wyróżnienia AnM
Hasła, którym po dyskusji pozostawiono wyróżnienie AnM
Hasła, którym odebrano wyróżnienie AnM