Wikipedia:Prosta administracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Poniżej przedstawiony jest opis zestawu narzędzi związanych z prostą administracją. Strony te znajdują się w zestawie stron specjalnych w menu bocznym.

Z narzędzi tych może korzystać każdy zalogowany wikipedysta. Należy jednak używać ich bardzo ostrożnie, w szczególności np. unikać częstego odświeżania stron, gdyż obciąża to bazę danych.

Podwójne przekierowania

Wikipedia zawiera także wiele tzw. stron przekierowujących. Czasami zdarza się, że strona przekierowująca prowadzi do innej strony przekierowującej zamiast do strony zawierającej treść artykułu. Sytuacja taka jest niepożądana, gdyż oprogramowanie Wikipedii jest w stanie tylko wyświetlić stronę, do której przekierowano. Jeśli jest nią kolejna strona przekierowująca, to czytelnik będzie musiał kliknąć jeszcze co najmniej raz by dostać się do właściwego artykułu.

Narzędzie Podwójne przekierowania ma pomóc wykryć takie niekorzystne sytuacje. Pożądane byłoby by wszystkie artykuły odwoływały się bezpośrednio do stron zawierających treść artykułu, a nie przekierowanie.

Zerwane przekierowania

Z kolei zerwane przekierowania są wielce niepożądane, gdyż sugerują istnienie artykułu, prowadząc w rzeczywistości czytelnika na stronę, która nie istnieje. Należy je odszukać, za pomocą narzędzia Zerwane przekierowania. Sporządzi ono listę takich przekierowań. Jeśli okaże się, że istnieje strona docelowa o pożądanej treści (bo np. w przekierowaniu była literówka) należy przeedytować stronę przekierowującą. Jeśli nie istnieje – to napisać stub albo artykuł.

Nieaktualne narzędzia

W aktualnej wersji oprogramowania nie ma dostępu do funkcji:

Strony ujednoznaczniające

Wikipedia zawiera wiele tzw. stron ujednoznaczniających. Często pewne hasła mają więcej niż jedno znaczenie i każdemu z nich poświęcony jest osobny artykuł. Z kolei inne artykuły powinny odwoływać się bezpośrednio do stron opisujących właściwe znaczenie. W celu wykrycia artykułów, które tego nie robią (odwołują się jedynie do strony ujednoznaczniającej) używa się strony administracyjnej o nazwie Strony ujednoznaczniające.

Strona ta korzysta ze spisu wszystkich stron ujednoznaczniających, dostępnego do edycji tak jak normalny artykuł Wikipedii. Strona ujednoznaczniająca jest niejako rejestrowana poprzez wpisanie jej do powyższego spisu. Każdy wikipedysta może ją "zarejestrować". Narzędzie wyszukujące uwzględnia tylko strony, które tam się znalazły! Z tego też względu na tej stronie mogą się znaleźć tylko linki do stron ujednoznaczniających. Nie można dodawać w preambule innych linków, gdyż zostaną uznane za ujednoznaczniające, a w raporcie pojawią się niepotrzebne pozycje.

Aby narzędzie to było użyteczne, koniecznością jest unikanie także sytuacji gdy strona zawierająca jedną z definicji odwołuje się do swojej własnej strony ujednoznaczniającej, czyli np. gdy strona Hel (miasto) odwołuje się do strony Hel wśród linków z kategorii Zobacz też.

Strony zawierające odwołania do samych siebie

Odwołanie strony do samej siebie (tak jak tu: Wikipedia:Prosta administracja) nie wprowadza żadnej dodatkowej informacji, nie ma praktycznego zastosowania, a w dodatku wprowadza do bazy danych niepotrzebną informację o linkach (potocznie mówiąc: po prostu ją zaśmieca). Narzędzie to (Strony zawierające odwołania do samych siebie) sporządza listę takich stron. Należy przeedytować każdą z nich usuwając zbędne linki.

Strony z błędami pisowni

Tutaj sprawa jest jasna: należy pisać poprawną polszczyzną. To narzędzie (Strony z błędami pisowni) jest prowizorycznym korektorem (ang. spellchecker). Korzysta ono ze strony Wikipedia:Lista najczęstszych błędów pisowni zawierającej listę słów, które prawdopodobnie zostały błędnie napisane. W każdej linijce znajduje się słowo zawierające błąd pisowni - tych słów będzie szukało oprogramowanie Wikipedii. W nawiasach znajduje się słowo w poprawnym zapisie. Wikipedia nie dokona automatycznej zamiany, można więc w nawiasie umieścić kilka słów objaśniających. np.

  • łać (łac - skrót od łacina, łaciński)

Ze względu na fleksyjność polskiego języka, obecność obcojęzycznych nazw własnych, przykłady wyrażeń żargonowych itp., mogą się zdarzyć przypadki, gdy na liście stron z błędami pisowni pojawią się wpisy, które w rzeczywistości dotyczą poprawnego użycia danego słowa. Nie oznacza to wcale, że narzędzie jest bezużyteczne. Jak w przypadku każdego korektora należy go używać "z głową".

Znajdź brakujące odnośniki

Wikipedia jest projektem wielojęzycznym. W tej chwili istnieje już kilkanaście aktywnych podprojektów językowych. Konsekwencją podziału na podprojekty jest to, że każdy z nich ma pewien rodzaj linków nazywanych interwiki. By wykryć artykuły polskojęzycznej Wikipedii, które nie mają swojej wersji w języku X należy wybrać język X z listy i wcisnąć przycisk z lewej strony. Pojawi się lista artykułów, które nie mają tłumaczenia lub swojej oryginalnej wersji w języku X. Jeśli sprawdzimy, że w podprojekcie w języku X istnieje strona o odpowiednim tytule powinniśmy dodać odpowiedni odsyłacz interwiki (np. [[en:Group]] by wstawić odsyłacz do artykułu Group znajdującego się w angielskojęzycznym projekcie).