Przejdź do zawartości

Wikipedia:Pytania merytoryczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Liczba ofiar Berezy Kartuskiej

Jakie źródła podaja jakie liczby ofiar Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej? Nasz artykuł twierdzi, że od 4 do 20, ale bez źródeł; na en wiki jest ukraińskie źródło które podaję ponad 300! Jedyne co znalazłem to w Bożym Igrzysku Davisa liczbę 17, ale bardzo by się przydało więcej. --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 20:27, 12 lut 2008 (CET)

Jak znajdę czas, to może skontaktuję się z prof. Misukiem, który badał problemy tego obozu. A w sieci nic nie można znaleźć, ale pewnie sam to wiesz :-) . Pzdr., Ency (replika?) 20:27, 17 lut 2008 (CET)
Ano :) Google Print tez juz przejrzalem.--Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 08:10, 18 lut 2008 (CET)

zatrudnienie

jak lepiej byc zatrudniony poza calym etatem dwa razy 1/2 czy 1/4 i 3/4 ?

Wikipedia nie udziela porad fachowych, medycznych, prawnych ani innych. Ency (replika?) 20:30, 17 lut 2008 (CET)

Kośći;(

co oznacza przysłowie "Kości zostały rzucone"??? pomocy!!!!!

Poszukaj w Wikicytatach. --Przykuta (dyskusja) 23:16, 24 lut 2008 (CET)
Etam, w Wikicytatach jest tylko napisane co to za powiedzenie, a nie co znaczy. Kontekst historyczny, z którego wynika sens, znajdziesz w haśle Gajusz Juliusz Cezar, sekcja Droga Cezara do jedynowładztwa. Dziś powiedzenie to używane jest jako akcent przy podjęciu nieodwracalnej (i zwykle ryzykownej) decyzji. --CiaPan (Odp.) 10:36, 25 lut 2008 (CET)

pytanie o jezyk

W szpalcie ( nie wiem czy tak sie mowi) o nazwie "inne jezyki", po stronie lewej, miedzy wymienionymi jezykami takimi jak angielski, francuski i wiele innych jezykow, jest podany jezyk ktory reprezentowany jest przez 3 male kwadraciki. Chcialem po prostu zapytac co to jest za jezyk .

Pozdrawiam, Czytelnik Wikipedii ← wpis dodał 172.181.22.58 01:47, 27 lut 2008

Prawdopodobnie jest to japoński. Naprowadź kursor na interesujący Cię link i zobacz jaki URL pod nim się kryje (możesz po prostu kliknąć i zobaczyć dokąd Cię zaprowadzi). Jeśli odkryty adres zaczyna się od http://ja.wikipedia.org/ to fakycznie jest to japoński. Jeśli u Ciebie widać tylko kwadraciki, to po prostu nie masz na swoim komputerze japońskiego kroju pisma. Doinstaluj (lub włącz) obsługę języków dalekiego wschodu, a kwadraciki przekształcą się w japońskie "krzaczki". --CiaPan (Odp.) 09:52, 27 lut 2008 (CET)

Tomaszewski, mój dziadek

Kiedy lub czy jest na liscie straconych Stanisław (Kazimierz)Tomaszewski lata1908-1915. Był moim dziadkiem. Poszukuje wnuk Mirosław Tomaszewski ur.1945

Liście straconych gdzie? Proszę o sprecyzowanie, choć nie wiem, czy ktokolwiek bedzie mógł pomóc, bo raczej nikt z użytkowników nie ma wglądu w tego typu dokumenty. Przykuta (dyskusja) 10:56, 27 lut 2008 (CET)

kopiowanie wiki

Czy to jest legalne? zarabianie-na-blogu.pl/import-wikipedia-wordpress/

Zobacz na górze tej strony - korzystanie z Wikipedii i prawa autorskie. Przykuta (dyskusja) 06:53, 2 mar 2008 (CET)

Nominowanie artykułów

Dzień dobry. Nie jestem zarejestrowany więc, o ile dobrze zrozumiałem, nie mam uprawnień do nominowania... Jednakże, prosiłbym o zwrócenie uwagi na artykuł: BOTNET (IRC) (http://pl.wikipedia.org/wiki/Botnet_%28IRC%29). Nie ma w nim grafiki itd. jednakże napisany jest naprawdę ciekawym, żywym językiem i baaaaardzo przejrzyście. Uważam, że mam prawo do tej uwagi!! bowiem absolutnie nie znam się na komputerach. A artykuł (tak mi się wydaje) zrozumiałem :)) I przeczytałem z ciekawością. Sorry za kłopot, pozdrowienia,

G. Stańko (grzegorz_stanko@o2.pl)

Artykuł został już zgłoszony :-) Dziękuję za zwrócenie uwagi. Pozdrawiam! Patrol110 dyskusja 12:13, 6 mar 2008 (CET)

Portale

Czy można przejąć portal, który jest ewidentnie zaniedbywany (jego opiekun nie dba o treść, która nie zmienia się od bardzo długiego czasu i nie rozwija go), a nie figuruje on w kategorii "Porzucone portale", lecz w kategorii "Portale w trakcie tworzenia" ? Z tego co widzę w historii edycji, ostatnia edycja opiekuna portalu jest "19:41, 4 mar 2006", a najnowsza edycja nieautora pochodzi z "00:30, 4 wrz 2007". Dokładnie chodzi mi o Portal:Białoruś. Proszę o odpowiedź, bo interesuje mnie zaopiekowanie się tym portalem i tchnięcie w niego życia.

--Graffer (dyskusja) 10:39, 4 mar 2008 (CET)

Można, a nawet trzeba :) Nie ma przypisania. Na stronie z portalami są tylko deklaracje, by było wiadomo, do kogo się zwrócić, jeśli portal leży, aby mu przypomnieć ;) ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się samemu jego aktualizacją. Przykuta (dyskusja) 12:22, 6 mar 2008 (CET)
Proszę zatem o dopisanie się (poprzez wstawienie swojego podpisu bez daty, tj. ~~~) obok wikipedysty Adam1993 w dziale Portale w trakcie tworzenia i życzę powodzenia w rozwijaniu tego portalu :-] i dziękuję za wyrażenie troski, i chęci pomocy. Ponadto proponuję podjąć próbę skontaktowania się z tym wikipedystą (tak na wszelki wypadek). Pozdrawiam! Patrol110 dyskusja 12:27, 6 mar 2008 (CET)

Papugi

Zauważyłam, że nie ma tu czegoś takiego jak z pasmi. Nie możesz sobie wybrać poszczególnej rasy papugi i znaleśc na jej temat informacje. Mam pewne informacje na temat różnych papug i mogłabym założyc taką wyszukiwarkę POSZCZEGÓLNYCH papug. Nie wiem tylko jak. Jezeli uzyskam pozwolenie to proszę mi napisac na gg 2098367

Pozdrawiam

Oczywiście, możesz wzbogacić Wikipedię o te informacje :-) Jednak na wstępie proszę zapoznaj się z Poradnikiem autora Wikipedii, który pomoże Tobie postawić pierwsze kroki. Następnie proponuję przetestowanie możliwości we własnym brudnopisie, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych i stresujących sytuacji. Na sam koniec poproszę jeszcze o podpisywanie się (poprzez wstawienie czterech tyld, tj. ~~~~) na stronach dyskusji - to taki nasz zwyczaj na Wikipedii :) Pozdrawiam! Patrol110 dyskusja 17:00, 8 mar 2008 (CET)

fizyka

jaki jest wpływ promieniowania na organizmy żywe?

Różne. Natomiast proszę zwrócić uwagę, że (jest to zapisane na górze tej strony):
1. Wikipedia nie udziela porad fachowych
2. Nie odrabiamy cudzych prac domowych. Ency (replika?) 13:56, 16 mar 2008 (CET)

roślina z rodziny selerowatych o intensywnym zapachu czosnku

Próbuję znaleźć informację o trzech spokrewnionych roślinach - dwie już znalazłam, to szczwół plamisty i szalej jadowity. Trzecia z roślin, nazywana po włosku cykutą mniejszą (cicuta minore) to roślina pokrewna do szczwołu plamistego, czyli ma należeć do rodziny selerowatych, a wyróżniać ma ją intensywny zapach czosnku. Co to może być? Proszę o pomoc! Czytelniczka Wikipedii

Przykro mi, ale nie udzielamy porad tego typu. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 11:49, 20 mar 2008 (CET) Na tej stronie własnie udzielamy odpowiedzi na pytania merytoryczne. Przykuta (dyskusja) 11:56, 20 mar 2008 (CET) A zatem pardon Patrol110 dyskusja 19:50, 23 mar 2008 (CET)
Na stronie http://www.ifepadova.it/home/italiano/schede%20piante/velenose/Conium%20maculatum%20L.html jest podana nazwa łacińska rośliny La cicuta minore, a mianowicie:Aethusa cynapium. Stąd można ją jednoznacznie zidentyfikować jako Blekot pospolity. O zapachu czosnku nic w artykule nie ma. Pozdrawiam. Mam nadzieję, że informacja, mimo że spóźniona jest przydatna. --Belfer00 (dyskusja) 06:42, 6 kwi 2008 (CEST)

Bardzo serdecznie dziękuję, odpowiedź nadeszła w samą porę i bardzo się przyda!!!

12 rund w walkach bokserskich

W ktorym roku wprowadzono 12 rund w boksie???

Radzę zapoznać się z artykułem dot. boksu, a w przypadku braku jednoznacznej odpowiedzi z odpowiednikiem na anglojęzycznej Wikipedii (sekcja Rules/Zasady). Patrol110 dyskusja 19:50, 23 mar 2008 (CET)

Chrzty w Wielką Sobotę

Nie mogę znaleźć informacji na temat chrztów w Wielką Sobotę. Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem w uroczystości Wielkosobotnie odbywały się uroczyste chrzty dzieci. Od dawna już tego się nie praktykuje. Moje pytanie jest następujące: Od kiedy i dla czego zaprzestano chrzcić dzieci w noc Wielkosobotnią?

podatek od nieruchomości

czy współmałżonek posiadający status rolnika chąc podjąć działalnośc pozarolniczą będzie musial płcić zwiekszony podaetek od nieruchomosci za budynki i jakiej wysokości ?

Nie odpowiadamy na pytania tego typu, radzę na przykład odpowiednią sekcje Google Groups. Wojciech Pędzich Dyskusja 14:52, 26 mar 2008 (CET)

Nazistowski indeks polskich ksiąg zakazanych

Ponoc w czasie IIWŚ Niemcy stworzyli indeks zakazanych pisarzy/książek; w Polsce obejmował on m.in. takich pisarzy jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stefan Żeromski, Stanisław Wyspiański czy Maria Konopnicka. Czy ktoś może do tego znaleźc źródło lub więcej informacji? --Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 07:00, 27 mar 2008 (CET)

gruzlica

czy gruzlica jest choroba smiertelna?

Tak, możesz o tym przeczytać w haśle Gruźlica. Poza tym Wikipedia nie udziela porad medycznych. Kamil Filip Ulryk (dyskusja) 23:26, 28 mar 2008 (CET)
To nie było pytanie o poradę :) Przykuta (dyskusja) 21:16, 29 mar 2008 (CET)
To moglo byc pytanie czy warto isc z tym do lekarza :) Kamil Filip Ulryk (dyskusja) 22:33, 29 mar 2008 (CET)

cementyt

skladnikiem jakiej farby lub gruntu pod powierzchnie malowane jest cementyt?

Czy na pewno chodzi o cementyt? Makawity (dyskusja) 22:10, 8 lip 2008 (CEST)

dodane

kuje mniw w prawym boku pod zebrem prosze napiszcie co to moze byc boje sie ze to kolka watrobowa mam 27 lat i 4 dzieci do szpitala nie moge isc nie mam opieki nad dziecmi prosze o odpis dziekuje sylwia

witaj - jak zauważyłaś, zadając pytanie - nie udzielamy porad fachowych. Zapytaj np. na liście dyskusyjnej pl.sci.medycyna Przykuta (dyskusja) 22:13, 5 kwi 2008 (CEST)

Oglądalność

Jak mierzy się oglądalność?

Oglądalność czego? Proszę sprecyzować swoje zapytanie. Patrol110 dyskusja 11:34, 6 kwi 2008 (CEST)
Jeżeli chodzi o oglądalność telewizyjną, to: "Z tego co mi wiadomo, selekcjonowane są grupy badawcze np. 1000 osób, którym płaci się za regularne wypełnianie ankiet. Rodziny takie piszą w ankietach, kiedy oglądają telewizję, jakie programy, jakie kanały itd. Z tego liczy się % i ekstrapoluje na całość społeczeństwa. Badanie obarczone jest błędem oczywiście -- tym mniejszym, im większa jest grupa badawcza." Źródło: http://www.zadajpytanie.pl/pytanie/401 - Mateusz

wyszukiwanie informacji w internecie

jak wyszukiwać informacji w internecie, co daje wpisyanie znaków tj.: +, -, "" w wyszukiwarkach internetowych??

http://www.googleguide.com/category/query-input/ --Belfer00 (dyskusja) 06:03, 8 kwi 2008 (CEST)

Jak sprawdzić ile mam edycji

Bo chciałbym zgłosić hasło do dobrych artykułów, a to wymaga przynajmniej 100 edycji. era32 (dyskusja) 19:58, 8 kwi 2008 (CEST)

Sprawdzić możesz tutaj, tutaj i tutaj. Dwie ostatnie statystyki są okrojone (bez wykresów), gdyż wymagają Twojej zgody. Jak wyglądają wykresy, możesz zobaczyć na moim przykładzie. Pzdr., Ency (replika?) 20:36, 8 kwi 2008 (CEST)

Święty Tomasz

chciał bym się dowiedzie jakim swiętym był tomasz bo nie wiem gdzie szukac a niedługo bierzmowanie

To zależy, o którego ci chodzi. Zobacz tutaj: Tomasz#Ludzie_religii. Przykuta (dyskusja) 16:47, 17 kwi 2008 (CEST)

Could you help me?

What does Starosc Rosnie Wraz Z Nami mean? Thanks =)

Literally it would be more or less The old age grows together with us. Airwolf {D} 13:42, 20 kwi 2008 (CEST)

bocian

Czy bocian jest wierny do końca życia?


Z reguły bociany łącząc sie w pary dochowują sobie wierności do końca życia. Abramow

obowiązki sprzedającego

jakie obowiązki ma sprzedajacy i kiedy mozna zerwać umowe kupna sprzedazy ?

Bradisismo, Bradyseism

Jaki jest polski odpowiednik wł. bradisismo lub ang. bradyseism? Z gόry dziekuję za odpowiedź.

Może epejrogeneza (ale zgaduję – nie wiem na pewno). --CiaPan (Odp.) 16:16, 22 kwi 2008 (CEST)

Kopiowanie tabeli

Chciałbym wydrukować sobie tabele z podanej niżej strony do Worda ponieważ łatwiej będzie mi się tego nauczyć mając to na kartkach niż patrząc w ekran. Niestety nie dysponuję drukarką więc musze najpierw przenieść je np. do Worda i zapisac na pendrive i zanieść do jakiegoś Copypointa. Problem w tym, że nie mogę znaleźć sposobu by całą tabele zapisać gdzies indziej w niezmienionej formie. Czy to jest możliwe czy muszę całą tabele samodzielnie przepisywać? Dziękuję za pomoc.

link do tabel: http://pl.wikipedia.org/wiki/Parlamenty_świata#Lista_zgromadze.C5.84_przedstawicielskich_w_pa.C5.84stwach_.C5.9Bwiata

Widzę że nikt nie kwapi się z odpowiedzią. Można tabelę przenieść do Worda przez Excela. Niestety zgubią się miniaturki flag, ale chyba nie są krytyczne. Powodzenia, Ency (replika?) 20:07, 23 kwi 2008 (CEST) (Aha, proszę się podpisywać).

Jugoslawia

Chcialbym sie dowiedziec czegos wiecej o dawnej jugoslawii przydalyby sie tutaj mapy europy z roznych lat

Jeśli chodzi o mapy, spory ich zasób znajduje się na stronie Atlas of European history w Wikimedia Commons. Jest tam także sekcja o Bałkanach. Rechta [dyskusja] 20:39, 23 kwi 2008 (CEST)

szukam

szukam korzeni rodow histori zwiazanych z nazwiskiem DANELCZYK bardzo prosze o odpowiedz na moja skrzynke e-mail z powazaniem canariadiament

nie znam słowa

Usłyszałam ostatnio słowo PANDYKACJA i nie wiem co ono oznacza. Nigdzie nie moge znaleźć wyjaśnienia. Proszę o pomoc.

Zgodnie z moją wiedzą oraz w oparciu o dostępne słowniki języka polskiego mogę stwierdzić, że podany przez Ciebie wyraz jest neologizmem. W związku z tym swoje pytanie powinieneś skierować do autora tego słowa lub odczytać znaczenie wyrazu na podstawie kontekstu. Patrol110 dyskusja 12:11, 25 kwi 2008 (CEST)

potomstwo myszy

czy mysz może zjeść swoje młode?

Niespokojne i agresywne samice potrafią zagryźć potomstwo. Abramow

Pojęcie "shifter" zaczerpnięte z Romana Jakobsona

Pytanie do lingwisty. Czy jest jakieś ustalone tłumaczenie pojęcia "shifter" z koncepcji Otto Jespersena czy Romana Jakobsona. Chodzi mi szczególnie o tego ostatniego. Z góry dziękuję. 79.173.11.252 (dyskusja) 10:32, 26 kwi 2008 (CEST)

kod pocztowy

chcialabym sie dowiedziec jaki jest kod pocztowy miasta Pec w Kosowie.

Proszę zapozanć się z tą stroną. Patrol110 dyskusja 21:14, 1 maj 2008 (CEST)

gdzie najlepiej zamienic złotówki na kuny?

Trudno będzie znaleźć kantor w Polsce, który prowadzi taką wymianę. Jedynie Narodowy Bank Polski i jego oddziały mogą Tobie pomóc. Patrol110 dyskusja 21:14, 1 maj 2008 (CEST)

Żyletka

z jakiego materiału jest żyletka

Współczesne żyletki są wykonywane ze stali nierdzewnej, natomiast dawniej były wykonywane m.in. z brązu czy kości słoniowej ;) Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 21:09, 1 maj 2008 (CEST)

klopoty z mitra i paschalem

Kiedy konretnie biskup uzywa mitry i paschalu?

Odpowiedzi na te i inne pytania należy poszukiwać w kodeksie prawa kanonicznego. Patrol110 dyskusja 18:23, 2 maj 2008 (CEST)


BODZISZEK CUCHNĄCY

Proszę o rozszerzenie hasła "bodziszek cuchnący".Zależy mi głównie na opisie działania(działanie pożądane i niepożądane)oraz co można i co nie można robić po zażyciu tego zioła(np.czy można stosować kąpiele słoneczne?) .W istniejących publikacjach znalazłem tylko bardzo podstawowe dane.

Polska nazwa dla urządzenia do pozyskiwania wody.

http://images31.fotosik.pl/243/a2c5d0b2c7abda74med.jpg (źródło - J. P. Oleson, Greek and Roman Mechanical Water-Lifting Devices: The History of a Technology, Toronto 1984) Moje pytanie dotyczy prostego, znanego od starożytności hellenistycznej urządzenia, służącego do poboru wody. Jego angielska nazwa to bucket-chain, w innej wersji pot-garland. Niby jest ono powszechnie znane, a jednak w żaden sposób nie mogę przekonać się, czy jest na nie jakaś zwyczajowa polska nazwa? Proszę o pomoc.

Może Noria? pozdrawiam Piastu βy język giętki... 18:11, 9 maj 2008 (CEST)


Niestety nie. Noria jest kołem napędzanym przez nurt wody a nie pojemnikami na sznurze. Autor hasła wstawił obrazek zgodny z rzeczywistością, ale opis błędny (w wersji angielskiej z tego co widzę jest prawidłowy). :(

English to Polish for Swedes

Hello, I'm writing the Polish-Swedish phraselist on the Swedish wikitravel site, and I wonder if someone could help me translate the following phrases to Polish:

 1. Do you speak Swedish? Czy mówisz po szwedzku? or Czy mówi Pan/Pani po szwedzku ? - polite
 2. ...the Swedish consulate? ... konsulat Szwecji?
 3. ...Swedish-language books. ... szwedzkie książki. or ... książki szwedzkojęzyczne
 4. ...Swedish-language magazines. ... szwedzkie magazyny. or as above
 5. ...an Swedish-language newspaper? ... szwedzkie gazety. or as above
 6. ...a Swedish-Polish dictionary? .. słownik szwedzko-polski
 7. I am a Swedish citizen. Jestem obywatelem szwedzkim.
 8. I need to talk to the Swedish embassy/consulate. Chciałbym rozmawiać z ambasadą szwedzką/konsulatem szwedzkim.

Thanks for helping!

Done, but remark - we don't usually do it, so for you I make an exception :-)) . Reg., Ency (replika?) 23:56, 12 maj 2008 (CEST)

I wrote this on the Polish Wikitravel for over a month ago, but no one answered, that's why I wrote it here! Once again, thank you for the help :-D!
You are welcome! :-))) and good luck in Swedish wikitravel site. Ency (replika?) 22:05, 14 maj 2008 (CEST)

Problem czterach hetmanów

abcdefgh
8
c7 – Biały hetman
f6 – Biały hetman
e3 – Biały hetman
b2 – Biały hetman
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Rozwiązanie problemu

Poprawiłem artykuł Problem czterech hetmanów. Zaważyłem opcje w której wszystkie pola są szachowane. Prosze o sprawdzenie mojej poprawki. Opinie proszę wystawić w odpowiedzi.

Niestety Twoja propozycja jest błędna - jak widać nie wszystkie pola w tym układzie są szachowane. Pozdrawiam pjahr @ 16:28, 17 maj 2008 (CEST)

Chodzi tylko o pola ruchu nie o pozostałe a te o których mowie są szachowane. Proszę wskazać pomyłkę.To nie moja propozycja. Jeśli umieszczę hetmanów na polach B2 E3 F6 i C7 to czy wszystkie pola są szachowane?

Problem czterech hetmanów – problem polegający na znalezieniu takiego ustawienia czterech hetmanów na szachownicy by zaszachować możliwie jak największą ilość pól. Nie rozumiem, czego dotyczy Twoje rozwiązanie, ale na pewno nie problemu poruszonego w artykule. I pamiętaj proszę o podpisywaniu swoich wypowiedzi, opis jak to uczynić znajdziesz na swojej stronie dyskusji. Pozdrawiam pjahr @ 17:01, 17 maj 2008 (CEST)
abcdefgh
8
a8 – Czarny pionek
g8 – Czarny pionek
c7 – Biały hetman
f6 – Biały hetman
d5 – Czarny pionek
h5 – Czarny pionek
a4 – Czarny pionek
g4 – Czarny pionek
e3 – Biały hetman
b2 – Biały hetman
d1 – Czarny pionek
h1 – Czarny pionek
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Twoje ustawienie pozostawia OSIEM pól nie atakowanych. Na planszy obok obstawiłem je czarnymi pionami. Przeczytaj artykuł Problem 4 hetmanów – znajdziesz tam rozwiązanie, pozostawiające tylko dwa pola poza atakiem. --CiaPan (Odp.) 09:31, 20 maj 2008 (CEST)

rekord odcinków

Jaki serial miał(ma) najwięcej odcinków?

Moda na sukces bez wątpienia.

znaczenie slow polskich po niemiecku

chcialabym wiedziec jak brzmi po niemiecku slowo KOMORNICTWO oraz jak po niemiecku nazywa sie przystrojenie bram,budynkow itd do plebiscytu w Prusach w latach ok 1920

POSZUKUJE !

Czy jest mozliwe odszukanie znajomej - znam nazwisko panienskie, rok urodzenia, date i rodzaj ukonczonej szkoly sredniej, i wiem, ze po 1973 r. wyprowadzila sie do innego miasta gdzie wyszla za maz zmieniajac nazwisko.

Nie ma rzeczy niemożliwych :-) Patrol110 dyskusja 13:05, 24 maj 2008 (CEST)

Wady Wikipedii

Jakie są wady Wikipedii??

Wikipedioholizm Przykuta (dyskusja) 17:24, 27 maj 2008 (CEST)

Rodzina - Brzóskowie

Kapelan Powstania Styczniowego Stanisław Brzósko, stracony w Sopkołowie Podlaskim w 1865 roku miał brata. Conajmniej jednego. Nie wiem jak ten brat miał na imię, a wiem iż był ojcem licznego potomstwa. Pięć córek, z któróch najstarsza Zopfia była żoną Kryńskiego znanego polonisty. Bwilkonski

prosze o kontakt

Proszę o pomoc. Potrzebuję kontakt z panem Markiem Edelmanem , ponieważ mam pewną wiadomość o Getcie Warszawskim, chciałabym aby mi pomógł ją zweryfikować. mój ę-mail www. posel22@wp.pl. Dzięki.

Tamgi Szlacheckie

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaki tamg posiadał herb Pogonia ??? Serdecznie proszę o kontakt na maila deeponeassault@wp.pl

producenci hondy

mam honde cyvic i ciekawy jestem czy wszyskie samochody hondy sa produkowane tylko w japoni?

Produkcja samochodu jest nieco bardziej złożonym procesem niżby się to wydawało. Finalny produkt, który możesz nabyć w salonie, jest wynikiem procesu montowania (kolokwialnie: składania) z podzespołów i części dostarczonych przez podwykonawców (często z wielu różnych krajów). Zatem stwierdzenie, że dany samochód został wyprodukowany w jakimś kraju, jest wysoce błędne :-) W celu poszerzenia wiedzy na temat umiędzynarodowienia procesu produkcji (jak również międzynarodowego cyklu życia produktu) polecam specjalistyczną literaturę dot. prowadzenia działalności gospodarczej. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 18:34, 23 cze 2008 (CEST)

poland

Are there work possibilities in Poland, for people who do not speak Polish?

 • If you are an English language native speaker, than the answer is yes, you can teach English in language schools if you have a good (British or American) accent. Otherwise it depends on your qualifications. Mieciu K Whassup? 21:24, 19 cze 2008 (CEST)

Czy pracodawca...

Çzy pracodawca ma prawo jako stolarzowi RZEMIE,SLNIKOWI,wydać polecenie no. urządzeń mechanicznych......PZEPRASZAM ZA BŁĘDY 2ga grupa niedowidzący

To zależy od zawartej umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą (a w szczególności od zakresu obowiązków ujętych w tej umowie). Jednak w związku z zatrudnieniem osób z częściową niezdolnością do pracy zakład ten powinien być zakładem pracy chronionej. W związku z powyższym obowiązują go (zakład pracy) dodatkowe prawa i obowiązki. Polecam zasięgnąć rady u specjalisty z zakresu prawa pracy, gdyż tylko taka konkretna pomoc jest Panu/i najbardziej potrzebna. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 18:34, 23 cze 2008 (CEST)

Pytanie

Jak można założyc wikpedie w innym jezyku? Widze ze nie ma jednego jezyka wikipedii.

Proszę o zapoznanie się z tą stroną. Osobiście jestem ciekaw, jakiej wersji językowej jeszcze nie ma :) (mamy przecież już ponad 250 wersji, w tym polską i śląską). Patrol110 dyskusja 18:34, 23 cze 2008 (CEST)
Najpierw nowy język musi zostać uznany - tutaj. A kompletną listę projektów i wersji językowych znajdziesz tutaj. W razie pytań - zapraszam, interesowałem się wejściem w niezależne życie śląskiej Wikipedii, może pomogę? Wojciech Pędzich Dyskusja 20:34, 23 cze 2008 (CEST)

odbijanie

gdzie szukac objawow odbijania sie

Powyższy wpis umieścił 18:20, 29 cze 2008 anonim 85.177.150.224

http://www.e-manus.pl/disease,id,95,type,1,odbijanie_sie.html
Makawity (dyskusja) 22:16, 8 lip 2008 (CEST)

Gdzie mogę znależć.......

Gdzie mogę znależć dane dotyczące żołnierza Armii Ludowej,który zginą w 1945roku,w Nowych Laskach

Powyższy wpis umieścił 09:11, 1 lip 2008 anonim 91.94.254.176

IPA

Witajcie!
Mam pytanie dotyczące zapisywania słów polskich w IPA (w odpowiednim artykule "Fonetyka języka polskiego" nie znalazłem żadnych informacji). Jaka transkrypcja jest poprawna:

-ria, n.p. Austria: [ˈawstrja], [ˈawstrʲa] czy zupełnie inna?
-cja (-sja, -zja), n.p. policja: [pɔˈlʲiʦja], [pɔˈlʲiʦʲa] czy zupełnie inna?

Moim zdaniem zawsze pierwsza, ale chciałem się upewnić. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi! --Trevas (dyskusja) 17:51, 6 lip 2008 (CEST)

Moim zdaniem też pierwsza, ale nie gwarantuję. BartekChom (dyskusja) 20:25, 21 sie 2008 (CEST)

tworzenie Wikipedii

jak utorzyć Wikipedię? —Marcin Pyt 14:14, 10 lip 2008

Tworzenie Wikipedii to proces, który nigdy się nie kończy. Będziemy ją (wspólnie!) rozwijać do końca świata, każdy po trochu, tyle, ile może, dopisując, poprawiając, zmieniając, uzupełniając... A jeśli chodzi Ci o stworzenie innej wersji językowej Wikipedii (których jest już jakoś tak około 250), to najpierw język musi zostać uznany przez odpowiednią komisję w serwisie Meta, potem można zacząć tworzyć nową Wikipedię w Inkubatorze. Zerknij na listę projektów, które już działają - sporo tego.
Chyba ze chodzi Ci o coś zupełnie innego - postawienie niezależnie serwisu takiego jak Wikipedia, operującego na takim samym oprogramowaniu. Oprogramowanie Mediawiki jest darmowe, a każdy serwis hostingowy na którym możesz stosować bazy danych SQL i język skryptowy PHP umożliwi Ci stworzenie własnego projektu na takim mechanizmie. Doprecyzuj, proszę, pytanie, bo tak, to szukamy w ciemnym pokoju bez latarki czarnego kota, którego tam nie ma. Wojciech Pędzich Dyskusja 14:47, 10 lip 2008 (CEST)
Wikipedia:Lokalna wikipedia - jeśli chodzi o to ostatnie. Pzdr., Ency (replika?) 16:04, 10 lip 2008 (CEST)

Copyright in Poland

Could someone tell me what are the copyright status of a book that was published in Poland at 1940 and it's author died in 1943, is it in public domain?Ingsoc (dyskusja) 19:23, 10 lip 2008 (CEST)

The general rule in the Polish Copyright Act (ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych) is that a work becomes part of the public domain after 70 years from the first day of the year following the year of the author's death. So in this case it will become PD on Jan 1, 2014 (see Article 36 of the Act). Powerek38 (dyskusja) 00:06, 14 lip 2008 (CEST)
That is the general rule. But if the book was a property of Nazi Germany or the Polish underground state, than the book is probably PD. Can you specify what book it is? Mieciu K Whassup? 13:27, 14 lip 2008 (CEST)

pociagi

na jakim paliwie jezdza pociagi?

Parowe na węgiel, elektryczne na prąd, spalinowe na olej napędowy, a hybrydowe na mieszanym. Więcej -> lokomotywa :) Wojciech Pędzich Dyskusja 20:03, 13 lip 2008 (CEST)

Pociągi jeżdżą na kołach. --CiaPan (Odp.) 13:31, 14 lip 2008 (CEST)

Pytanie było na jakim paliwie ;) Wojciech Pędzich Dyskusja 13:34, 14 lip 2008 (CEST)
Parowozy jeżdżą czasem na drewnie lub oleju. Nie zapominajmy o wodzie :> louve 13:56, 14 lip 2008 (CEST)
Wiem. i to było błędne pytanie. Dlatego odpowiedź była: nie jeżdżą na żadnym paliwie; jeżdżą na kołach. Paliwem są napędzane. --CiaPan (Odp.) 14:16, 14 lip 2008 (CEST)
Ujezu... językowiec-purysta? :) to wypadłoby wspomnieć, że jeżdżą najczęściej na stali. (Wojciech Pędzich Dyskusja 19:44, 14 lip 2008 (CEST)

dot,: Tadeusz Walasek

Czy mogę się dowiedzieć jak miał na imię Ojciec Pana Tadeusza Walaska?

Przerośnięta błona dziewicza

Witam! Jestem mamą ośmiomiesięcznej dziewczynki. Córeczka ma zarośnięte błoną cewkę moczową i częściowo wargi sromowe mniejsze. Ma mieć zabieg przecięcia błony w znieczuleniu ogólnym. Czy można przeprowadzić zabieg przy użyciu innego znieczulenia? Proszę o odpowiedz.

Wikipedia nie udziela porad S99pl 13:45, 20 lip 2008 (CEST)

Religia

Przepraszam za smialosc Czy mogla bym zasiegnac informacji-moj syn przeszedl do Kosciola Zielonoswiatkowego czy ten kosciol jest takiego samego wyznania jak Kosciol Baptystow,niestety nie potrafie sobie pomoc sama bo ja jestem z Kosciola Rzymsko-Katolickiego. Z powazaniem Iwona Szoma (iwonaszoma <małpa> hotmail.co.uk)

Z tego co można wyczytać z artykułów Baptyzm oraz Pentekostalizm, są to dwa różne kierunki chrześcijaństwa. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 10:57, 21 lip 2008 (CEST)

Wodogłowie usznopochodne

Jezeli dziecko 9-miesieczne przeszło zapalenie ucha srodkowego,to czy po badaniu kontrolnym mozna stwierdzić,ze jest jakaś nieprawidlowośc ktora moze doprowadzic do wodogłowia? Jaki moze być czas od zapalenia ucha środkowego do wystąpienia objawów wodogłowie i czy są to widoczne objawy,przed wymiotami?Pytam poniewaz u naszych znajomych niedawno zmarło dziecko na wodogłowie w ciagu 5 godzin od wystąpienia wymiotow.

Na szczycie niniejszej strony widnieje: Wikipedia nie udziela porad fachowych. Encyklopedyści tworzący przecież projekt w ramach wolontariatu nie są tak pewni jak fachowcy. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:03, 31 lip 2008 (CEST)

lęk

z jakich zródeł można czerpać wiedze, aby obniżyć lęk ?

Proponuję zasięgnąć odpowiedniej literatury, np. takiej. Patrol110 dyskusja 22:12, 7 sie 2008 (CEST)

studia

czym różnią się studia pierwszego stopnia od studiów drugiego stopnia?

Studia pierwszego stopnia to te, które się zaczyna zaraz po szkole ponadgimnazjalnej (inżynierskie, licencjackie - o ile nie ma jednolicie magisterskich), drugiego stopnia to studia uzupełniające - magisterskie, które kontynuuje się po zakończeniu studiów licencjackich lub inżynierskich. Przykuta (dyskusja) 19:22, 6 sie 2008 (CEST)

Znak recyklingu

Witam . Chciałbym sie zapytać o znak recyklingu i prawny aspekt używania go na opakowaniu.Zacząłem produkować ogranicznik do okien i drzwi i zastanawiam się czy mogę umieścić ten znak na etykiecie opakowania.Dodam ze produkuje go z tworzywa sztucznego(poliamid). jeżeli nie mogę go stosować to gdzie powinienem sie udać po informacje. Z góry dziękuje za odpowiedz. Z poważaniem Rafał Wolff. Mój e-mail rafal.wolff@op.pl

Witam! Na wstępie proponuję zapoznać się z artykułem Recykling, z którego treści wynika, że produkty nadające się do powtórnego przetworzenia są znakowane właśnie takim logo. Aspekt prawny, niestety nie posiadam tak dogłębnej wiedzy - proszę zatem przeszukać Internetowy System Aktów Prawnych prowadzony przez Kancelarię Parlamentu RP (w chwili obecnej nie mogę się z nim połączyć). Patrol110 dyskusja 22:11, 7 sie 2008 (CEST)
Hm, czy tu chodzi o kwestię opakowania? Przykuta (dyskusja) 22:40, 7 sie 2008 (CEST)

krosno tkackie

jak inaczej nazywa się proces rozkładania krosna?

Rozkładania w sensie biologicznym...? Pewnie gnicie ;) Wojciech Pędzich Dyskusja 21:00, 20 sie 2008 (CEST)

Merete Lien Zapomniany Ogród

Kiedy ukarzą sie kolejne tomy Sagi Zapomniany Ogród?

Szklaną kulę mi kot sąsiadki pobił, nie umiem udzielić odpowiedzi. Wojciech Pędzich Dyskusja 21:00, 20 sie 2008 (CEST)
A za co miałyby się ukarać??? --CiaPan (Odp.) 12:03, 15 wrz 2008 (CEST)
I jak. Odcinek może co najwyżej zaplątać się swoją taśmą, bo wychłostać się nie dadzą rady. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:04, 15 wrz 2008 (CEST)

Linki

Czy linkowanie do strony "lewica bez cenzury" jest moralne? Czy strona jawnie propagująca i wychwalająca totalitaryzm, obrażająca na swoich łamach m.in. pamięć AK-owców może być linkowana na wikipedii? Z podobnych względów usunęliśmy kiedyś linki do stron Blood and Honour. Stoigniew >pogadaj< 12:24, 29 sie 2008 (CEST)

Wikipedia:WikiProject Check Wikipedia

Hallo, ich spreche keine polnisch, aber ich möchte hier in der polnischsprachigen Wikipedia gerne das Wikipedia:WikiProject Check Wikipedia aufbauen und bekannt machen. Ich weiß leider nicht, welche Formalien man für so ein Projekt beachten muss. (In der niederländischen Wikipedia muss man es irgendwo vorstellen!) Vielleicht kann das ja hier jemand bekannt machen (z.B. Wikipedia Kurier). Freue mich über jede Hilfe. Viele Grüße aus Dresden. -- sk (dyskusja) 14:47, 7 wrz 2008 (CEST)

Otwarte fundusze emerytalne

Witam,

Uprzejmie proszę o podanie definicji i krótkiego komentarza: co to jest stopa zwrotu i realna stopa zwrot w funduszach emerytalnych? Jeśli to możliwe, proszę o przesłanie informacji na adres: runinski.jerzy@wp.pl

Z góry serdecznie dziękuję

Pozdrawiam Jerzy Runiński

pytanie o hasło

Skąd mam wziąć hasło żeby się zalogować na zajęcia w-fu w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu uł?

Na pewno nie od nas. Wikipedia jest wolną encyklopedią, nie poradnikiem hackera. Wojciech Pędzich Dyskusja 10:52, 15 wrz 2008 (CEST)
Należy zgłosić się do dziekanatu ds. studenckich wydziału, na którym się studiuje. PS> Najprawdopodobniej jest to te same hasło, co do systemu USOSweb. Patrol110 dyskusja 15:24, 16 wrz 2008 (CEST)

Nikotynizm

Czy nikotynizm jest "jednostką chorobową" posiadającą numer statystyczny choroby?

W klasyfikacji ICD-10 figuruje pod oznaczeniem F17.2. Rechta [dyskusja] 19:53, 1 paź 2008 (CEST)

Poszukuję nazwy drzewa

Witam i mam prośbę o podanie mi nazwy drzewa którego nie mogę znaleźdź w internecie i katalogach.Jest to drzewo o wysokości około 10 - 15 metów kora drzewa ciemno-szara ,gładka.Liście duże o średnicy do 25 cm., z trzema wyrostkami ostro zakończonymi w kształcie trójzęba.Na okrągłej długiej około 15-20 cm. łodyszce z ciemnowiśniowej górnej części przechodzącej w jasno zieloną od spodu części tej łodygi.Kwiatostany podobne do kwiatostanów Kasztanowca lecz pojedyncze kwiatki są nieco podobne do kwiatu róży koloru białego i na krawędziach lekko różowe.Nasiona o długości dochodzącej do 30 cm. lekko owalne grubości troszkę cieńsze od ołówka,po przełamaniu rozpadają się na trzy części pomiędzy którymi są małe podłużne nasiąnka,przekroju półokrągłego zakończonymi na końcach krótkimi (włoskami).Mój adres wojtekgieczewski@o2.pl

83.4.220.149, 17 września 2008

Gdzie miała miejsce ta legenda?

W 1932 r mając 9 lat mieszkałem w Żorach i tego roku uczestniczyłem w obozie harcerskim jakie 20 km na południe od Żor.Tam spotkaliśmy Pustelnika,który..(poniżej wicinek opowiadania) Dwa popołudnia spędziliśmy u Pustelnika. Pokazywał nam kieszonkowy zegarek z budzikiem i opowiadał tak ciekawie, że dech zapierało. Jedną z tych historyjek do dzisiaj pamiętam. „ Było to podczas najazdu Szwedów na Polskę. Tu, w niedalekiej okolicy, ksiądz jechał na koniu do konającego z monstrancją i zauważył, że ścigają go Szwedzi. Wiedział, że to się źle skończy. Trafiony kulą, jeszcze przed śmiercią zdążył monstrancję schować w dziupli przydrożnego drzewa. Od tej pory co wieczór drzewo promieniowało niesamowitą jasnością. Kiedy Szwedzi polecili ściąć drzewo, okoliczni chłopi znaleźli monstrancję. Po klęsce Szwedów, kiedy opuścili Polskę, postanowiono tam postawić kościół ”,który podobno stoi do dzisiaj. Od Pustelnika dostałem na pamiątkę broszurę,ale gdzieś się zawieruszyła.

Kontaktowałem się już z Hufcem D.Harcerskiej w Żorach; Kurią w Katowicach i bez powodzenia.

              moje namiary
             Włodek Kałdowski
             Wrocław tel.071/3219824
             w.kaldowski@yahoo.pl 
       serdecznie Wszystkich pozdrawiam i z góry dziękuję za wiadomość.

W.kaldowski (dyskusja), 20 września 2008

fundusz alimentacyjny

czy jeśli mam na dziecko przyznane alimenty w kwocie 200 to czy dostane z funduszu alimentacyjnego tyle ile mam przyznane czy więcej?

drugi rozpad chrześcijaństwa

co zarzucał Kościołowi Marcin Luter?(95 czegośtam) --79.185.12.177 (dyskusja) 19:07, 22 wrz 2008 (CEST)EWA 22.09.2008 godz. 19:07

Myślę, że dobrym rozwiązaniem problemu będzie skorzystanie z wyszukiwarki. Rechta [dyskusja] 21:39, 22 wrz 2008 (CEST)

NAPIĘCIE ELEKTRYCZNE

MAM W DOMKU JEDNORODZINNYM PROBLEM ZE SPADKIEM NAPIĘCIA CO POWODUJE USZKODZENIE NIEKTÓRYCH URZĄDZEŃ LUB ICH ZŁE DZIAŁANIE NP. RUTER PRZY SPADKACH NAPIĘCIA ZRYWA MI POŁĄCZENIE Z INTERNETEM. MAM ZŁOŻYĆ PODANIE DO ZAKŁADU ENERGETYCZNEGO , BO PRACOWNICY KTÓRZY BYLI NA POMIARACH PRĄDU STWIERDZILI ŻE WSZYSTKO JEST DOBRZE I MAM SIĘ ODWOŁYWAĆ WYŻEJ. JA NIE MAM POJĘCIA JAKIE MUSI BYĆ NAPIĘCIE W KONTAKTACH, JAKA JEST DOPUSZCZALNA NORMA. SKŁADAJĄC TAKIE PODANIE NIE CHCIAŁA BYM BYĆ TAKIM LAIKIEM GDZIE MAM TEGO SZUKAĆ? MOŻE POTRAFICIE MI DORADZIĆ JAK MAM NAPISAĆ TAKIE PODANIE? POZDRAWIAM.

 • Po pierwsze, w internecie nie piszemy z dużej litery, to odpowiednik krzyczenia. Do pomiarów napięcia elektrycznego używa się woltomierz a więc najlepiej poprosić zakład energetyczny o zainstalowanie u Pani woltomierza, w celu udowodnienia, że spadki napięcia rzeczywiście mają miejsca, bo na razie jedynym dowodem są Pani relacje. Pisma urzędowe nie mają żadnej szczególnej formy wystarczy napisać kto pisze, do kogo, w jakiej sprawie i czego się oczekuje + data, własnoręczny podpis i ewentualnie adres korespondencyjny. Powinna się Pani spytać jakiegoś elektryka czy spadki napięcia mogą być spowodowane przez wadliwą instalacje elektryczną w domku jednorodzinnym za tą instalacje zakłąd energetyczny już nie odpowiada. Powinna Pani zabezpieczyć Komputer i inne drogie urządzenia elektryczne przed skokami napięcia prądu za pomocą listw przepięciowych (działają tylko w instalacji elektrycznej z uziemieniem czyli z bolcem w gniazdku), albo powinna Pani zmienić bezpieczniki na nowsze. Mieciu K Whassup? 12:32, 4 paź 2008 (CEST)

Chciałbym dodać zdjęcie z angielskiej wersji wikipedii do hasła na polskiej wikipedii...

Witam. Tak jak w temacie chcę dodać zdjęcie do hasła 'Wredny Szpon', próbowałem dodać zdjęcie, które już znalazłem Wikimedia Commons, tylko to zdjęcie jest już używane w haśle 'The hooded claw' w angielskiej wersji... Proszę o poradę jak dodać to zdjęcie :)

Nie ma takiej możliwości. Zdjęcie Image:HoodedClaw.JPG nie jest bowiem udostępnione na wolnej licencji, a tylko takie można wykorzystywać w polskiej Wikipedii. pjahr @ 08:51, 12 paź 2008 (CEST)
Kadry filmowe, ilustracje z książek, okładki płyt, plakaty filmowe są w Polsce objęte prawem autorskim. W USA oczywiście też, ale tam jest taka "furtka", która się nazywa "fair use" (po pol. "dozwolony użytek"), czyli w pewnych określonych przypadkach można takich materiałów używać bez pytania o to właściciela praw autorskich. Dlatego właśnie w anglojęzycznej Wikipedii są m.in. kadry z filmów animowanych, a w polskiej - nie ma. Pliki tego typu nie znajdują się na Commons, ale w zasobach anglojęzycznej Wiki i tylko dla niej są przeznaczone. Pozdrawiam, awersowy rewers 08:56, 12 paź 2008 (CEST)

witam

mam mały dylemacik mam forda mondeo tdci z 2003r.ze zwykłymi kołami 205/55/16.a chciałbym wlozyc alumfelgi z mondeo ST 220 225/40/18.czy nie sa za duze?

A ja czytając wczoraj tę stronę nieźle się uśmiałem, więc myślę, ze jest z niej pożytek. Irdyb (dyskusja) 18:44, 16 paź 2008 (CEST)

drzewo

Mój syn do zielnika przyniósł gałązkę z bardzo ciemnoczerwonymi liśćmi kolor jak buraczki lub ciemna wiśnia.Długość liści do ok. 8cm.kształt owalny.Drzewo ma ok.10 m.Jest gęste a kolor ma taki(nie jestem pewna)od samego zakwitnięcia.Może jakieś nazwy podobnych drzew to sobie porównamy.Dziękuję i pozdrawiam

Jakie są różnice i podobieństwa skrzydeł ptakow i owadów.

jak pielegnowac orchide

Wszystkie powyższe pytania nie są właściwe dla encyklopedii - nie jesteśmy jasnowidzami i nie możemy powiedzieć na podstawie ogólnego opisu gałązki z jaką rośliną mamy do czynienia, nie odrabiamy zadań domowych (ptaki a owady) i nie jesteśmy poradnikiem pielęgnacji roślin. Wojciech Pędzich Dyskusja 18:30, 18 paź 2008 (CEST)

szukam wyjaśnienia pojcia "merytporyczności"

mech lesny do jakiej rodziny nalezy?

Karol Kranikowski

Czy ktoś zna może datę śmierci Karola Kranikowskiego, właściciela zakładu litograficznego przy ul. Krupniczej 6 w Krakowie na przełomie XIX i XX w.? Szukając w Googlach można znaleźć sporo z jego litografii, ale nie daty jego życia. Chciałbym ustalić, czy grafiki jego autorstwa są jeszcze objęte prawem autorskim, a tym samym, czy można je umieścić na Commons. kpalion (dyskusja) 17:44, 25 paź 2008 (CEST)

Pierwsze damy w Polsce.

Czy pierwsze damy w Polsce , które nie pracują zawodowo są ubezpieczone w ZUS-ie przez nasze państwo.

Odpowiedzi na powyższe pytanie należy szukać w Kancelarii Prezydenta lub też w siedzibie głównej ZUS. Patrol110 dyskusja 19:20, 7 gru 2008 (CET)

Gdzie środki odurzające w Katowicach?

Witam kilka dni temu oglądałem ekspres reporterów i między innymi był materiał o sklepie kolekcjonerskim w katowicach sklep ten sprzedaje różnego rodzaju środki odurzające czy ktos może mi podać adres tego sklepu?
Powyższy wpis dodał 193.151.48.247 (dyskusja), 7 lis 2008

Proponuję skontaktować się z redakcją przygotowującą owy program telewizyjny. Patrol110 dyskusja 19:20, 7 gru 2008 (CET)

Gdzie ustawowe delegacje do prawa miejscowego?

ktore ustawy o organach rzadowej administracji zawieraja upowaznienia do stosowania aktow prawa miejscowego
Powyższy wpis dodał 80.50.127.154 (dyskusja), 13 lis 2008

definicja radia internetowego i link

Dodałem definicję radia internetowego(urządzenie). Proszę o informację czy można umieścić poniższe linki do definicji: http://whathifi.com/blogs/mp3/archive/2008/01/31/internet-radio-the-new-blik.aspx oraz http://www.reghardware.co.uk/2007/07/30/review_revo_pico_dab/. Wydaje mi się, że nie muszą one być uważane za komercyjne jednak prosiłbym o Wasz opinie. Artykułow i filmów na temat radii internetowych jest mnóstwo jednak wszystkie są zdecydowanie bardziej komercyjne niż te. Dziękuję i pozdrawiam.

Pytane o pomoc...

Witaj! Jestem studentką i pisze referat na temat komunikacji w Wikipedii. Chciałabym dowiedzieć jak przebiega współpraca z osobami z zewnątrz, nowicjuszami? Jakie występują najczęściej problemy? Pozdrawiam Wioldi (dyskusja) 19:20, 20 lis 2008 (CET)

Najczęstszym problemem są: niezrozumienie zasad obowiązujących na Wikipedii, dyletanctwo oraz brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Pozdrawiam, Patrol110 dyskusja 19:20, 7 gru 2008 (CET)

Elektrotechnika i elektronika

Chciałbym uzyskać pomoc z zakresu pracy elementów R, L i C w różnych układach i przebiegach prądu i napiecia. Pilnie proszę o kontakt na priva: peugeot3062@wp.pl Pozdrawiam :-)

Gdzie w necie mogę znaleźć pomoc w rozwiązywaniu zadań z podtaw elektrotechniki? jezeli to mozliwe to proszę o kontakt na prv:
peugeot3062@wp.pl

Pozdrawiam :-) Mirek

Gdzie mogę w necie znaleźć pomoc w rozwiązywaniu zadań z podstaw elektrotechniki i elektroniki? Odpowiedzi proszę zamieszczać tu lub przesłać na prv:
peugeot3062@wp.pl

Wikipedia nie udziela porad fachowych. Patrol110 dyskusja 19:20, 7 gru 2008 (CET)

epoki gospodarcze

Witam, potrzebuję zagadnień na temat: Epoki gospodarcze w dziejach ludzkości, potrzebuję jakichkolwiek haseł jakie może zawierać ten temat. Proszę o pomoc. Z góry dziękuje

Kalorie

Ile dziennie kalorii spożywa człowiek w Polsce?

Ciężko stwierdzić. Ja na pewno za dużo :( Wojciech Pędzich Dyskusja 23:22, 6 gru 2008 (CET)
Z tego co można przeczytać z etykiet różnych produktów spożywczych, zalecana dzienna porcja kalorii dla dorosłego człowieka wynosi 2000 kcal. Jednak jaka jest prawda, to pewnie zależy od trybu życia i innych czynników ;) Patrol110 dyskusja 23:58, 22 gru 2008 (CET)

Dodatek do płacy tzw.dieta.Na jakiej zasadzie jest wypłacana.

W okresie letnim pracowałem poza swoim miejscem zamieszkania /120 km/.Ponieważ kończyłem pracę o godz.18 tej za zgodą pracodawcy wynająłem tzw.kwaterę aby nie jeżdzić codziennie do domu.Pracę rozpoczynałem o godz. 7.00 Za kwaterę zakład pracy mi płacił ,lecz obciążył mnie za to podatkiem dochodowym.Jednak gdy poprosiłem o wypłatę diety zignorowano to. /posiłki były na mój koszt.Proszę o wyjaśnienie tej kwesti.

Mam pytanie. W andrzejki urodził się mój mały kuzyn. Okazało się ze ma prawą komorę serca mniejsza. Szukam odpowiedzi czy da się to wyleczyć. Czy można z tym żyć. Jakie są szanse na przeżycie? Proszę o odpowiedź jak najszybciej....

Do obydwu Państwa powyżej: Wikipedia:Zrzeczenie się odpowiedzialności. Polecam dobrego prawnika lub ksiegowego w pierwszym przypadku a w drugim kardiologa dziecięcego, kontakt przez pediatrę. Wojciech Pędzich Dyskusja 11:42, 3 gru 2008 (CET)

2 artykuły

witam, chciałabm spytać o 2 artykuły. konkretnie, nie istniały na wikipedii artykuły monika młódzik oraz monika adrjanowska, więc takowe utworzyłam... niestety z nieznanych mi przyczyn, zostały one usunięte... chciałabym wiedzieć dlaczego, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Nie każda osoba może być opisana w Wikipedii - patrz Wikipedia:Encyklopedyczność. Artykuł o danej osobie musi udowodnić, że zasługuje ona na bycie w encyklopedii, czyli spełnia wymagania, jest wystarczająco znana, ważna. Wojciech Pędzich Dyskusja 23:20, 6 gru 2008 (CET)

ulica Orszta

W Lubiczu Górnym istnieje ulica Orszta.Kto to był?

Najprawdopodobniej osoba o nazwisku Orszt była postacią historyczną, która zasłużyła się dla tej konkretnej miejscowości. Jeśli jednak oczekujesz bardziej szczegółowej odpowiedzi, możesz skontaktować się z urzędem miasta Lubicz Górny i zapytać o nurtującą Ciebie kwestię. Jestem przekonany, że magistrat na pewno udzieli rzetelnej odpowiedzi. Patrol110 dyskusja 19:07, 7 gru 2008 (CET)

Aga

Czy Bank Spółdzielczy jest bankiem komercyjnym?

Jeśli nie satysfakcjonują cię informacje zawarte w Bank spółdzielczy radzę zajrzeć do publikacji wymienionych u dołu strony.Plushy (dyskusja) 20:28, 9 gru 2008 (CET)

Mam opracować...

Mam opracować pewne zagadnienie : ,,Dla dowolnego ładunku - towaru opracować a) rodzaj opakowania jednostkowego i zbiorczego b) urządzenie przeładunkowe c) środki transportu d) w oparciu o parametry ładunku opracować założenia przewozu pomiędzy dwoma punktami ( logistycznymi) e) wnioski

Wikipedia nie udziela porad fachowych a tym bardziej nie wykonuje zleceń tego typu, Patrol110 dyskusja 18:29, 28 gru 2008 (CET)