Skrót: WP:PN

Pomoc:Pytania nowicjuszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dla czytelników Pierwsze kroki Edytowanie
Załóż konto Interfejs Przewodnicy FAQ
O Wikipedii Konto użytkownika Edytowanie Prawa autorskie Akceptowanie zmian Multimedia Technikalia


Na tej stronie wikipedyści odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii. Postaraj się sformułować precyzyjne pytanie. Pytania niekulturalne i eksperymenty będą kasowane. Nie udzielamy porad fachowych i nie odrabiamy prac domowych.

Archiwum: część 1, część 2

Źródła na stronie[edytuj | edytuj kod]

Witam, co mam podać jako źródła, gdy pisze artykuł o kimś, kogo po prostu znam, i nie korzystałem z żadnych źródeł, tylko z własniej wiedzy?

Pozdrawiam Kamil

@FanFadeja: w Wikipedii właśnie opieramy się na źródłach - nie przedstawiamy własnej twórczości. To dość mocno przestrzegana zasada i w takim przypadku - po prostu nie powinieneś zamieszczać informacji "z głowy". Wojciech Pędzich Dyskusja 23:20, 24 lut 2015 (CET)
Zobacz co tu piszą w wymaganiach. Jeśli jest to znana/ważna osoba na tyle, aby mieć notkę w encyklopedii, to na pewno są źródła, które potwierdzają jej biografię - dokonania, jej wpływ itd. Sławek Borewicz, → odbiór 23:34, 24 lut 2015 (CET)
Porównaj: Stasiak (raper) i artykuły o innych polskich raperach. Sławek Borewicz, → odbiór 23:42, 24 lut 2015 (CET)

Proszę o pomoc[edytuj | edytuj kod]

Witam serdecznie, jestem od dzis zalogowany na Wikipedii, zwracam sie z prośbą (o ile mój artykuł sprostał Państwa wymaganiom)by z brudnopisu przenieść go bezpośrednio do bazy haseł. Nie ukrywam, iż bardzo mi zależy, poświęciłem tej pracy bardzo dużo czasu, a jednoczesnie jest ona moim zaliczeniem na studiach.( wykładowca mi zaliczył, ale muszę ją udostępnić w bazie danych Wikipedii :)

dziękuję pięknie za pomoc

To co jest w Twoim brudnopisie należy rozdzielić na dwie części. Pierwsza opisująca działalność inwestycyjną samorządu gminnego powinna w mojej opinii trafić jako sekcja pt. "Działalność inwestycyjna" do artykułu Samorząd gminny. Dalej następujące definicje terminów inwestycja i inwestor – należałoby wykorzystać do uzupełnienia tych artykułów. Kenraiz (dyskusja) 23:01, 25 lut 2015 (CET)


dzięki

Adamkozakiewicz (dyskusja) 09:50, 26 lut 2015 (CET)

a jak przeniesc tekst z brudnopisu, by wrzucić go na Wikipedię??Adamkozakiewicz (dyskusja) 09:52, 26 lut 2015 (CET)


a czy Ty Soldier of Wasteland (dyskusja) możesz tego dokonać ? jesli tak z góry wielkie dziękiAdamkozakiewicz (dyskusja) 14:45, 26 lut 2015 (CET)

  • Zintegrowałem wstawiony przez Ciebie tekst z artykułem Samorząd gminny. Wystarczyło wygładzić od strony redakcyjnej. Dzięki za edycje i zapraszam do edytowania Wikipedii. To tylko na pierwszy rzut oka skomplikowane. Kenraiz (dyskusja) 15:19, 26 lut 2015 (CET)

dzięki Kenraiz (dyskusja

Artykuł odnośnie zagadnienia nieopublikowanego[edytuj | edytuj kod]

Chciałbym dowiedzieć się czy mogę na Wiki utworzyć artykuł o zagadnieniu (już) istniejącym, ale nie publikowanym w innych źródłach. Chodzi mi o nowe (jak mi się wydaje) zjawisko w mediach publicznych. Nie ukrywam, że jestem jego autorem. Czy ograniczenie pisania na wiki dotyczy formy czy treści?

@Rockflame: No właśnie, na Wikipedii tworzymy na podstawie rzetelnych i opublikowanych źródeł. Mówi o tym zasada weryfikowalności. Jeśli temat nie jest opisany w źródłach zewnętrznych, to taki pozbawiony źródeł artykuł może zostać potraktowany jako twórczość własna i zostać usunięty. Pozdrawiam, tufor (dyskusja) 23:35, 28 lut 2015 (CET)
Wikipedia odzwierciedla rzeczywistość, czyli pokazuje to co już istnieje i powołuje się tutaj na tym, co już zostało gdzieś napisane. Czy mógłbyś przybliżyć o co konretnie chodzi? Być może jest to encyklopedyczne ale bez informacji podmiocie ciężko pisać. Stanko (dyskusja) 23:37, 28 lut 2015 (CET)
Proponuję opublikować w monografii naukowej/czasopiśmie. Odkryte zjawisko powinno się doczekać programu badawczego. Wtedy, na podstawie kilku/kilkunastu publikacji naukowych, można byłoby opracować hasło encyklopedyczne. Sławek Borewicz, → odbiór 00:28, 1 mar 2015 (CET)

Wikizacja[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ na stronie dyskusji szablonu dopracować zostałam zignorowana, to zapytuję tutaj ;). Czy i od kiedy wikizacja równa się wstawieniu linków wewnętrznych? Do niedawna byłam przekonana, że termin „wikizacja” obejmuje ogólnie formatowanie tekstu (w tym podział na sekcje).[1] SpiderMum (dyskusja) 17:10, 2 mar 2015 (CET)up! SpiderMum (dyskusja) 21:22, 4 mar 2015 (CET)

  • Wzięło się to chyba z szablonu dopracować. Kto to wymyślił – nie wiem. Tar Lócesilion|queta! 18:07, 2 mar 2015 (CET)
  • Też mi się wydaje że terminem wikizacja najlepiej określać całość zmian redakcyjnych dostosowujących surowy tekst do standardów Wikipedii. Czyli nie tylko linki zewnętrzne ale i sekcje a nawet usunięcie povu i tymczasowości. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 18:09, 2 mar 2015 (CET)
  • Chyba od samego początku. Sławek Borewicz, → odbiór 18:30, 2 mar 2015 (CET)
    • To, że pojęcie wikizacji odnosi się do całego formatowania tekstu, nie budzi wątpliwości. Nie wiemy tylko, odkąd zostało sprowadzone do synonimu wstawienia linków. Może przy przerabianiu szablonu dopracować na Lua? Tar Lócesilion|queta! 18:31, 2 mar 2015 (CET)
      • Czasami było używane jako synonim wstawiania linków, czasami jako synonim formatowania. Do sprawdzenia. Można dodać zapytanie o "formatowanie" + "wikizacja" oraz "linki" + "wikizacja". Raz jedno, raz drugie było wyłączane z wikizacji. Sławek Borewicz, → odbiór 21:08, 2 mar 2015 (CET)

Witam[edytuj | edytuj kod]

Jak dodać wiarygodne źródła i wstawić linki wewnętrzne do artykułu ?

Najkrótsze odpowiedzi na takie pytania znajdziesz na stronie Pomoc:FAQ/Edytowanie. Więcej jest na stronie Pomoc:Przypisy. Tu Ci nie odpowiem, bo nie wiem czy używasz edytora wizualnego (zakładka 'edytuj'), czy edytujesz kod źródłowy. Kenraiz (dyskusja) 20:08, 5 mar 2015 (CET)