Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Streszczenie autorstwa Strazak sam

Treść nie dotyczy edytowania i działania Wikipedii.

91.231.61.200 (dyskusjaedycje)

tvp sport

Strazak sam (dyskusjaedycje)

Strona służy do zadawania pytań dotyczących edytowania i działania Wikipedii.

J.D.K. (dyskusjaedycje)

Próbowałam edytować hasło "Jacek Bocheński" (dodam, że na prośbę samego pana Bocheńskiego). Po zedytowaniu kliknęłam zapisz i właśnie tu powstał problem: nic się nie zapisało. Ratunku!!!!! Mam przygotowane też artykuły do wszystkich jego książek, chcę je wkleić do wikipedii, ale najpierw muszę edytować biogram. Czy ktoś z Szanownych Redaktorów może mi "łopatologicznie" wyjaśnić, jak to zrobić? Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Wiklol (dyskusjaedycje)

Witam. Prawdopodobnie nastąpił przypadek, kiedy wielu edytorów (np. dwóch) próbowało zmienić treść artykułu w tym samym czasie (widać kilka zmian w tym czasie w historii zmian dokonanych przez Johna Belushi). Zapewne otrzymałeś o tym informację na ekranie, że nastąpił "konflikt edycji" i tylko zmiany widoczne w górnym oknie zostaną zapisane. W drugim miałeś treść Twoich zmian, ale jeśli nie poradziłeś sobie z odpowiednim przeniesieniem ich z dolnego do górnego okna, to utraciłeś treść przez siebie edytowaną. Nie jest to częsty przypadek, ale się zdarza. Nic się nie da zrobić, by odzyskać tę treść, jeśli już zamknąłeś okno edycji, np. przez zapisanie zmian zgodnie z treścią górnego okna czyli jakby zatwierdzenia wersji edytowanej przez kogo innego.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Na pocieszenie mogę tylko napisać, że konflikty edycji na stronach artykułów nie są zbyt częste i mogę poradzić: jeśli widzisz komunikat "konflikt edycji" nie działaj pochopnie. Zaznacz całą treść swojej wersji (np. kliknij w swój tekst, zaznacz Ctrl+A), zapamiętaj treść w schowku systemowym (np. Ctrl+C), otwórz to samo hasło (ale w nowszej już, zmienionej już przez kogo innego wersji) i ponownie klikasz Edytuj, wklejasz swoją wersję (np. Ctrl-V), klikasz Zmiany, żeby zobaczyć, jakie zmiany Twoje będą widoczne, a także jakie zmiany wprowadzone przez kogo innego mógłbyś utracić w tej edycji (bo Twoja ich nie zawierała), wprowadzasz pracowicie także te zmiany (czasem może to być trochę pracochłonne), sprawdzasz Zmiany, czy już wszystko uzupełniłeś ze zmian tego drugiego edytora, żeby nie psuć czyjejś pracy. Jak już wszystko jest OK, to klikasz Zapisz. Aha: mój opis dotyczy edycji kodu źródłowego. W przypadku używania Wikiedytora, nie wiem, bo go nie trawię. Nie zrażaj więc się i powodzenia

J.D.K. (dyskusjaedycje)

Dzięki serdeczne!

Rzeczywiście otrzymałam komunikat "konflikt edycji". Jutro podchodzę do edycji jeszcze raz.

Pozdrawiam

Wiklol (dyskusjaedycje)

Jeszcze dopowiem: Oczywiście konflikt edycji oznacza, że ktoś inny zapisał zmiany między momentem, gdy rozpocząłeś edycję a następującą w danej chwili próbą zapisania edycji przez ciebie. Oczywiście najprostszą metodą nieutracenia swoich zmian jest to, by po wyświetleniu komunikatu o konflikcie przepisać wszystkie zmiany z dolnego okna (nasza wersja) do górnego (wersja zapisana w międzyczasie przez kogoś innego). Podana przez mnie inna droga jest natomiast dobra, gdy to ja dokonuję w artykule wielu zmian w bardzo wielu miejscach i nie jest mi łatwo spamiętać wszystkich szczegółów, a nie chcę czegoś pominąć (w takiej sytuacji czas edycji mam zwykle długi i większa szansa na zmianę artykułu w międzyczasie przez kogoś). Zaletą mojej metody jest to, że w podglądzie (Zmiany) jestem w stanie wszystko widzieć (i zmiany swoje i kogoś) i niczego nie pominąć.

J.D.K. (dyskusjaedycje)

Dzięki!

Niestety pojawił się nowy problem. chcę zedytowac informację wstępna o Jacku Bocheńskim (tj. pierwsze zdanie). Nie mogę tego zrobić, nie wiem dlaczego. Głupio mi ciągle pisać do pana Bocheńskiego, żeby poczekał i coraz bardziej się załamuję.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Musisz dokładniej opisać, jaki masz problem. Co i jak robisz, i jakie są komunikaty/efekty. Nie sposób zgadnąć, gdy tak ogólnikowo piszesz o problemach.

J.D.K. (dyskusjaedycje)

Ok, opiszę dokładniej. Jutro mam wolny dzień i znowu siadam do wikipedii. Jeżeli znowu będą problemy, opiszę dokładnie. Dzięki

Odpowiedź na „Jak mam zmienić artykuł w wikipedii?”
37.247.79.126 (dyskusjaedycje)

Witam znalazłem części z Brytyjskiego samolotu z II wś.Jak mogę dojść po nr jaki to był typ samolotu?Bardzo mi na tym zależy ponieważ również znalazłem szczątki ludzkie i bardzo chciałbym żeby ten człowiek lub ci ludzie wrócili na swą ziemie po tylu latach

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Tutaj pytamy o edytowanie lub funkcjonowanie Wikipedii. Takie pytania sugerowałbym zadać pracownikom IPN.

89.160.181.28 (dyskusjaedycje)

..gdzie są te 2500 żydów uratowanych przez Irenę Sendler.Kim oni na dzień dzisiejszy są ? Czym się zajmują ? Kim byli lub są ludzie,którzy przyznawali nagrody i wyróżnienia,bo takich ludzi jak ona było wielu i jakoś o nich nikt nie pisze ani mówi.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Być może to jest gdzieś opisane, ale nie wiem, gdzie. To nie jest pytanie dotyczące edytowania ani funkcjonowania Wikipedii, więc zamykam wątek.

Chlipalski (dyskusjaedycje)

Witam,

chciałbym utworzyć nową podkategorię o nazwie "Producenci urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii" w kategorii Przedsiębiorstwa przemysłowe. Nie umiem znaleźć instrukcji. proszę o pomoc.

Bochnia i okolice to centrum chłodnictwa, znajduje się tu kilka firm z tej kategorii.

Chciałbym zdefiniować pojęcia: lada chłodnicza, witryna chłodnicza, szaf chłodniczych i mroźniczych, bemarów, witryn chłodniczych, dystrybutorów do lodów oraz witryn kwiatowych (szafa chłodniczo-grzewcza na kwiaty, schładzarki odpadów i wiele innych.

jeżeli mamy kategorię Producenci sprzętu AGD to powinni być również Producenci urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii lub inna odpowiedniejsza nazwa

jeżeli mamy definicję "chłodziarka" to powinna być również "szafa chłodnicza" ...

jeżeli mamy opis firmy ELECTROLUX to nasze rodzime firmy równiez powinny być opisane: IGLOO, COLD, CEBEA ...

będzie to wiązało się z dużą ilością pracy

jeszcze raz proszę o pomoc w utworzeniu podkategorii, jak powyżej

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Proponuję zapoznać się z zasadami, jak np. encyklopedycznością oraz weryfikowalnością. Electrolux ma dłuuugą historię i ponadrozpoznawalność (nawet to, co nie ma z nim związku nazywane jest elektroluksem).

Czym się różni szafa chłodnicza od chłodziarki? Nie jest maszyną obniżającą temperaturę w chłodzonej przestrzeni?

Kategorie zaś tworzymy, kiedy są co najmniej trzy artykuły do zgrupowania w niej.

Chlipalski (dyskusjaedycje)

Dziękuję, zatem mam sporo pracy, będę tworzył w brudnopisie mając nadzieje na publikacje.

Chlipalski (dyskusjaedycje)

proszę wybaczyć pytanie lecz troszkę mnie to gnębi, nie znałem firmy Manta, czy jest ona w czołówce producentów sprzętu RTV, AGD i IT ? czym się wyróżnia, że zasługuje na WIKIPEDIE?

proszę nie odpowiadać, muszę sam znaleźć uzasadnienie

pozdrawiam

Odpowiedź na „IGLOO”
Akademiabiznesu (dyskusjaedycje)

Witam, napisałam artykuł, który po weryfikacji został przeniesiony do brudnopisu z adnotacją co trzeba w nim poprawić. Poprawiłam, zatem proszę o udostępnienie artykułu.

Pozdrawiam

Odpowiedź na „Przeniesienie artykułu”
Mantissa8 (dyskusjaedycje)

Witam, dlaczego moje edycja w artykule TPM Total Productive Maintenance została usunięta? Mantissa8 (dyskusja) 22:49, 13 lut 2017 (CET)

Kenraiz (dyskusjaedycje)

W opisie edycji jest podana przyczyna: "brak źródeł (przypisów) - patrz zasada WP:WER". Nie tłumaczymy samodzielnie terminów obcojęzycznych, a na to wskazuje zarówno brak wskazania źródła polskich terminów, jak i błędna pisownia (duże litery w nawiasach). Edytorzy bardzo nie lubią też kasowania bez uzasadnienia treści uźródłowionych, a to zrobione zostało w sekcji "Wdrożenie TPM".

Wiklol (dyskusjaedycje)

Powiadomiłem anulującego Twoją edycję (Boston9) o tym zapytaniu (na jego stronie dyskusji, 13. lutego o 23:26). Czekam na jego odpowiedź tutaj.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Przepraszam, podczas gorączki nie powinienem edytować: pomyliłem się w ocenie zdarzeń – to Wikipedysta:Boston9 wyciął dodany przez Ciebie fragment ze źródłem. Inna rzecz, że chcąc przywrócić informacje i uzupełnić wskazaną notę bibliograficzną - nie udało mi się jej śladu namierzyć w Internecie. Jak na publikację z 2008 to trochę dziwna rzecz.

Mantissa8 (dyskusjaedycje)

Źródło jest opublikowane i w pełni weryfikowalne. Czy wikipedysta Boston9 może odnieść się dlaczego usunął dodany fragment ze źródłem? Niestety strona jego dyskusji jest zablokowana do dodania nowego wątku. ~~~~

Odpowiedź na „Usunięcie edycji”
M1etq (dyskusjaedycje)

Witam Serdecznie, chciałem zapytać jak mogę dodać nowy artykuł, ponieważ utworzyłem rekord i zapisałem go w kalendarzu jednak nie wyświetla się on na stronie głównej wikipedii.

Co należy zrobić żeby moje nowe hasło było wyświetlane na wikipedi?

Wikipedysta:M1etq/brudnopis

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

To, co masz w brudnopisie, do publikacji się niestety nie nadaje. Jest to czysta reklama, poparta własną stroną producenta, czyli niewiarygodna (bo każda pliszka swój ogon chwali) i nie widać ani trochę encyklopedyczności.

M1etq (dyskusjaedycje)

Rozumiem o co chodzi zredaguje artykuł, dzięki za podpowiedź

Odpowiedź na „Jak dodać pierwszy artykuł”

Kopiowanie zdjęć z artykułów obcojęzycznych

7
Mateusz3124 (dyskusjaedycje)

Witam, tłumaczę artykuł z języka niemieckiego i chciałbym umieścić w nim zdjęcia z artykułu oryginalnego. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, na co w takim przypadku powinienem uważać (licencje itp.) i jak taki skopiowany obrazek powinien zostać opisany? Link do jakiejs strony pomocniczej wyjaśniającej mój problem byłby mile widziany. Wielkie dzięki z góry! Link do artykułu oryginalnego: https://de.wikipedia.org/wiki/Strahlenburg

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Niemieckojęzyczna Wikipedia korzysta z multimediów trzymanych na serwerach Wikimedia Commons, wspólnych dla wszystkich projektów Wikimedia. Kiedy osadzasz ilustrację w polskojęzycznym artykule, niczego nie kopiujesz, po prostu "uwidaczniasz" w kolejnym miejscu.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Specem od prawa autorskiego nie jestem, więc dopytam (może przewrotnie): a jest jakiś link wskazujący, że pod takim zdjęciem nie musimy dać linku bezpośrednio do Wikimedia Commons i napisu "zobacz informację o autorze zdjęcia"?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

@Wiklol Pytanie celne, ale jak chcesz, to raczej w Kawiarence się dowiaduj. Pod żadnym zdjęciem w pl czy en-Wiki takiego linku nie widziałem, więc domniemam, że to konieczne nie jest.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Ja widziałem, jeśli mnie pamięć nie myli, ze dwa razy. Wypada mi więc założyć wątek, co uczynię niebawem.

Mateusz3124 (dyskusjaedycje)

@Wiklol Jak będziesz wiedział coś więcej na ten temat, mógłbyś mnie o tym poinformować? Dzięki z góry

Wiklol (dyskusjaedycje)

Dotychczas praktycznie zawsze stosowana jest praktyka swobodnego korzystania z zasobów Commons we wszystkich wersjach językowych Wikipedii i innych projektach Wikimedia. Utworzyłem w Kawiarence/Zasady wątek do ustalenia, czy to jest słuszne bez podawania odpowiedniego napisu o autorstwie ilustracji itp. Zdecydowanie jednak powinno być to realizowane przez rozwiązanie systemowe. Możesz śledzić wątek tam. Postaram się dać znać, jak coś będzie ustalone. Myślę, że w międzyczasie możesz śmiało edytować.

Odpowiedź na „Kopiowanie zdjęć z artykułów obcojęzycznych”
Michael Tav (dyskusjaedycje)

Czy moje fotografie okładek książek i stron gazet, ulotek itp. (młodszych niż 70 lat) to prace własne i mogę je zamieszczać, czy naruszenie czyichś praw autorskich?

Cesarz Świata (dyskusjaedycje)

~Jak dostać Admina.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Co do Admina, obecnie w polskojęzycznej Wikipedii jest raczej wystarczająca ich liczba, więc i wymagania są dość wysokie. Trzeba uzyskać ogromną większość głosów Za w głosowaniu nad przyznaniem uprawnień administratora. Zwykle wymaga to kilkuletniego znacznego zaangażowania w edytowanie Wikipedii, biegłej znajomości jej zasad i wykazania się umiejętnością współpracy w projekcie oraz potrzeby posiadania dodatkowych uprawnień. Realnie 3 lata dużej aktywności owocujące co najmniej liczbą kilkunastu tysięcy poprawnych edycji plus spore zaangażowanie w trudniejszych obszarach organizacji Wikipedii to minimum.

Odpowiedź na „Zdjęcia okładek i gazet”