Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Kaglow (dyskusjaedycje)

Hej! Proszę o odpowiedź, czy artykuł z brudnopisu nadaje się do publikacji. Chciałabym to popchnąć dalej, lub poprawić ewentualne błędy, których nie widzę.

Odpowiedź na „Czy artykuł nadaje się do publikacji?”
J.dzidowski (dyskusjaedycje)

Czy ktoś może opublikować mój artykuł na temat Lekarza Jana Zagierskiego. Dopracowałem go, ale nie mam widocznej zakładki "Przenieś". Zależy mi na publikacji, ponieważ za dwa dni będzie 110 rocznica urodzenia tej postaci.

Odpowiedź na „Jan Zagierski”
M4ciek (H4UNT3D) (dyskusjaedycje)

jak zrobić taką ramke z informacjami o mnie, kraj zamieszkania itd.

Wargo (dyskusjaedycje)
Odpowiedź na „Edycja strony użytkownika”
Xaafuun1 (dyskusjaedycje)

Witam, Tworzyłem artykuł i padła mi bateria w laptopie.

Przy ponownym otwarciu przeglądarki, nie dałem opcji przywróć utracone strony i teraz w brudnopisie nie widzę/nie mogę znaleźć efektów mojej pracy. Czy jest szansa, że ten tekst wraz ze spisem treści, rozdziałami zachował się gdzieś na serwerze?

pozdraiwam

Rafał

89.25.210.104 (dyskusjaedycje)

Nie ma na to szans, bo do chwili zapisu serwer nie przechowuje żadnych zmian edycyjnych. Być może na dysku laptopa pozostały jakieś ślady edycji (pliki tymczasowe), które dałoby się odnaleźć przeszukując cały dysk po fragmentach tekstu jakimś edytorem do dysków (np. DMDE).

Xaafuun1 (dyskusjaedycje)
Odpowiedź na „Histioria w brudnopisie”
DayronPL (dyskusjaedycje)

Zalecono mi, aby dodać "szablon odnoszący się do innych stron na Wikipedii" do mojego jeszcze nie opublikowanego artykułu o fikcyjnej postaci. Domyślam się, że chodzi o te boksy, w których umieszcza się spis innych postaci i produkcji z danych serii. Czy można prosić o jakieś uproszczone wyjaśnienie jak te szablony wstawić bo kompletnie się gubię?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Chodzi o Tristana Medeiros? kij z infoboksem - każda informacja, którą podajesz, ma być poparta przypisem do opublikowanego źródła tej informacji!

DayronPL (dyskusjaedycje)

Prawie cały artykuł opiera się na artykule, do którego link podany jest w bibliografii. Chyba nierozsądne byłoby wstawianie przypisu do tej samej strony po każdym zdaniu?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie nierozsądne. Moim zdaniem zbędne, aczkolwiek znam wikipedystów, którzy by to poparli. Z epoki podawania wyłącznie bibliografii na końcu artykułu wyszliśmy dobre 8 lat temu. Przydałby się przypis przynajmniej jeden na końcu każdego akapitu, skoro źródło jest to samo.

89.25.210.104 (dyskusjaedycje)

Do każdego zdania/akapitu to nie, ale do ważnych/kluczowych informacji to przypis ze źródłem (innym niż to z bibliografii) rozszerzającym wiedzę na ten temat by nie zaszkodził.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Do każdego akapitu. Niekoniecznie do każdego zdania, ale do każdego akapitu. Ogólnie - do każdej informacji. Nie tylko do ważnych/kluczowych. Nie wiem, kim jesteś, drogi anonimowy przedpiśco, ale mylisz się i wprowadzasz innych w błąd. Przestań.

Odpowiedź na „Szablony”

Jak wykonać edycję z opisem zmian w Wikidata?

1
Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Jak wykonać edycję w wikidata z opisem zmian (żeby uniknąć wojny edycyjnej)? Np. w taki sposób, że kasuje opis w ramce in more languages i opisuję: original research, albo NPOV?

Odpowiedź na „Jak wykonać edycję z opisem zmian w Wikidata?”
Dawid2009 (dyskusjaedycje)
WTM (dyskusjaedycje)

Pewnie coś leciało w TV tego dnia. "Milionerzy" albo "Postaw na milion".

Michalwadas (dyskusjaedycje)
WTM (dyskusjaedycje)

To sobota była. "Milionerzy" lecą od poniedziałku do czwartku, ale "Postaw na milion" akurat w sobotę. Załatw sobie odcinek "Pnm" emitowany 24 marca i sprawdź czy pojawiło się trudne pytanie o szczyty Polski. Obstawiam, że tak właśnie było.

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Jak będę miał czas, to może sprawdzę -;)

Odpowiedź na „dziwne statystyki na tools.wmflabs.org”

Prośba o publikację

2
Streszczenie autorstwa XaxeLoled

Strona przeniesiona do maina.

89.66.180.237 (dyskusjaedycje)
WTM (dyskusjaedycje)
Patelnia (dyskusjaedycje)

Może ktoś mi wytłumaczyć, czym różnią się DOKŁADNIE uprawnienia redaktora od uprawnień bota? Może to głupio zabrzmi, ale na stronie WP:BOT uprawnienia nie są wytłumaczone prawie w ogóle.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

To są zupełnie różne parafie uprawnień.

Uprawnienia bota dają ukrycie edycji na Ostatnich zmianach, w Obserwowanych itd. - tak, że użytkownicy nie widzą edycji bota, chyba że sobie zaznaczą, że chcą widzieć. To uprawnienie sprawia, że przy przeglądaniu zmian nie trzeba się oglądać na mnóstwo drobnych, masowych edycji.

Uprawnienia redaktora polegają na oznaczaniu edycji jako wolnych od wandalizmów i w pakiecie dają to, że własnych edycji inny redaktor nie musi oznaczać. To uprawnienie jest narzędziem dbania o jakość.

Patelnia (dyskusjaedycje)

Dzięki za wytłumaczenie

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przede wszystkim, trzeba powiedzieć, że nie chodzi o uprawnienia. Redaktor to żywy człowiek, bot to nie użytkownik tylko program.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie, chodzi o uprawnienia, a bot to użytkownik. Każdy posiadacz konta użytkownika to użytkownik. Przy statystykach edycji liczba kont użytkowników oznacza także boty.

Z perspektywy MediaWiki, i tak też Patelnia spytał, są to tylko zestawy uprawnień ze wspólnymi nazwami "bot", "redaktor". Technicznie rzecz biorąc, konto człowieka też może dostać uprawnienia bota. Tego się nie robi, bo jak nazwa wskazuje, uprawnienia bota są szyte pod programy. Ale nie można powiedzieć, że same uprawnienia wymagają tego, żeby bot był programem. Nie, tego wymagają zasady przyznawania uprawnień.

Patelnia (dyskusjaedycje)

Tak, @Tar Lócesilion, chodzi mi tylko o techniczne uprawnienia, bo wiem, co robią boty, nawet znam się na AWB, a nie kto kim jest, jak mówił @Ciacho5.

Odpowiedź na „Uprawnienia bota, redaktora?”
Kawuel (dyskusjaedycje)

Witam serdecznie,

bardzo proszę o weryfikację wpisu: Wikipedysta:Kawuel/brudnopis pod kątem wytycznych Wiki.

Z góry dziękuję za informacje zwrotne.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przede wszystkim, to wątpliwa jest encyklopedyczność takiego wydawnictwa. Po drugie, cała druga i trzecia sekcja nie mają podanych źródeł. Ponadto, zasadniczo nie używamy obecnie, bo sprzeczne jest z ponadczasowością. Do drobiazgów należy zaliczyć używanie najważniejszych bibliotek czy osobistości (brak neutralności). To, że książkę przesłano do 3 bibliotek nie znaczy, że mają ją najważniejsze.

Kawuel (dyskusjaedycje)

Dzięki za uwagi, poprawię w wolnej chwili. Wydaje mi się, że wpis ma potencjał encyklopedyczny - jakby nie patrzeć mamy tu do czynienia z międzynarodowym wydawnictwem, o charakterze biograficznym. Zastosuję się do uwag, a później jeszcze podeślę do weryfikacji - niech społeczność podejmie decyzję, czy nadaje się do zasobów czy nie.

Odpowiedź na „Weryfikacja wpisu”