Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania i działania Wikipedii zadawane przez nowych wikipedystów. Postaraj się sformułować pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Uwaga

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Jemuel jak widzicie, stworzyłem nowy artykuł, który trochę już przetrwał. Jednak w Biblii, zwłaszcza w Piecioksięgu, jest mnóstwo drzew genealogicznych, które róźnią się od siebie, niewiele, ale zawsze coś. W dodatku sam Pięcioksiąg jest bardzo rozległy (jakieś 200 stron dużych kartek zapisanych malutką kreską), więc chociaż go przeczytałem, to dość dawno i mógł mi wylecieć z głowy. Do czego zmierzam? Na tym, że mogłem pominąć jakąś ważną rzecz. Co, jeżeli znane jest Plemię Jemuelowe, a ja napisałem, że jego potomstwo jest nieznane? Czy w takim razie nie przejmować się tym przy tworzeniu nowych artykułów z tej serii, tylko liczyć, że ktoś to poprawi, czy też przy każdym nowym arcie przelatywać wzrokiem po Pięcioksięgu? I drugie pytanie: czy encyklopedyczne są marginalne postacie z tak znanych ksiąg, jak Biblia? Bo taki Onan na pewno z pewnych powodów, ale co jakimiś postaciami, o których niewiele wiemy, poza faktem istnienia? widzę bowiem że jeden z synów Symeona, Jamin, został już opisany.

Emptywords (dyskusjaedycje)

Generalnie Biblia jest mocno ency. Jednak, żeby umieścić osobny biogram na temat danej postaci, to musi być coś więcej niż czyim był synem i czyim ojcem - przynajmniej takie jest moje zdanie. Takie biogramy już były usuwane w DNU. Postaram się znaleźć przykłady.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Naprawdę, naprawdę dziękuję za odpowiedź, jednak co z tym Pięcioksięgiem? Postaram się to lepiej wyjaśnić. Czy przy dość zróżnicowanym materiale (choć nie aż tak, jak np. mitologia grecka) jak historie biblijne oraz podania ludowe je dopełniające (tradycja) mogę opisać tylko to, zawarto w jednym z drzewek rodowych albo rozdziałów, czy też mam przeszukać cały Pięcioksiąg (a czasami również inne księgi) z których wszystkie trochę się od siebie różnią? zauważ, że na końcu artu podałem informacje o niewymienieniu w danym fragmencie.

Emptywords (dyskusjaedycje)

Wiadomo, że najlepiej by było dotrzeć do wszystkich wzmianek, źródeł itd. Jednak najczęściej nie zawsze jest to możliwe, aby w artykule umieścić wszystkie istotne informacje. Stopień dociekliwości zależy od autora. Nawet niektóre artykuły na medal nie dają rady - obecny kształt danego artykułu zależy więc od Ciebie :)

napisalam wiele o zurawnicy,gdzie to jest?Jestem zalogowana

3
Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Jakie podstawowe kryteria powinna spełniać edycja.

188.146.84.150 (dyskusjaedycje)

Gdzie tekst.ktory napislam n.t.Żurawnicy pow.zamojski.Czy to jest przekreslone?

PG (dyskusjaedycje)

Czyżby chodziło o [https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=%C5%BBurawnica&diff=43562690&oldid=43562681 ? Wprowadzony tekst był wyjątkowo niechlujny i całkowicie niezrozumiały, poza tym brakowało źródła wpisanych informacji, więc edycja słusznie została wycofana.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Wprowadzone do Wikipedii informacje są zawsze zapisywane i można je odzyskać. Jeżeli możesz przeredagować ten tekst (zobacz Pomoc:Styl – poradnik dla autorów) i dodać źródła informacji (zobacz Wikipedia:Weryfikowalność), to pierwotną wersję znajdziesz w zakładce 'Historia i autorzy' – możesz ją skopiować, naprawić i wstawić ponownie do artykułu. Pamiętaj by ograniczyć się do informacji istotnych z encyklopedycznego punktu widzenia.

Echo+Flow: Wypisałem się z tej strony

7
Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Powiadomienia wysyłane ze strony zawierającej Flow.

Saper (dyskusjaedycje)

Miałem stronę w obserwowanych - i zaglądałem wtedy, gdy oglądałem moje obserwowane. Niestety, po włączeniu Flow dostaje się powiadomienie z kategorii pilnych na górze ekranu obok nicka, a to nie to samo.

Stanko (dyskusjaedycje)

Dokładnie. Czy można usunąć to powiadomienie u góry koło nicka, a zostawić jedynie pogubienie w obserwowanych?

Strazak sam (dyskusjaedycje)

czy chodzi o preferencje -> powiadomienia -> flow - na stronie ?

Stanko (dyskusjaedycje)

Nie wiem, potestujmy, odznaczyłem, dam znać później co działa a co nie.

Strazak sam (dyskusjaedycje)

Ok bo sam się już pogubiłem w tych powiadomieniach.

Stanko (dyskusjaedycje)

Ok, więc po odznaczeniu nie mam kolejnego numerka na górze strony, a pogrubione w obserwowanych jest (trochę nie według moich ustawień, ale to już szczegół) . {{re|Saper}}, spróbuj czy Tobie też o to chodziło. (Szablon re tu nie działa, ale nie mam czasu się tym zajmować)

Saper (dyskusjaedycje)

Ustawiłem jak mówisz, zobaczymy.

Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Pole "Narodowość" w infoboksie w artykule biograficznym.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Zainspirował mnie do tego Sylwester Wardęga. Czy w infoboxie wstawiamy, przy ,,narodowość" link do Polacy czy Polska, Dania czy Duńczycy? w końcu ktoś może pojmować narodowość nie w sposób etniczny itd. pojęcie narodowości nawet współcześnie jest skomplikowane Dyskusja:Maria Skłodowska-Curie

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Narodowość do Polacy (nie dla wszystkich krajów/narodów jest takie rozróżnienie), natomiast jeżeli związany jest z krajem, nie narodem, to do Polska. Pojęcie narodowości jest dość proste, kłopoty zaczynają się, gdy nie odpowiada ona obszarowi działania. MSC według mnie powinna być opisywana jako francuska uczona narodowości polskiej czy Polka, francuska uczona. Ciacho5 (dyskusja) 12:26, 4 wrz 2015 (CEST)

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

To dyskusja do kawiarenki raczej niż do pytań nowicjuszy. Czy piszesz tutaj ze względu na Flow? Co do tematu to uważam że proponuję unikać określania narodowości w definicji. "Polski twórca" to powinien być tylko ten którego umieszczono w jakimś wiarygodnym spisie polskich twórców. Zaznaczam że nie jestem pewien konsensusu w tej sprawie. O Marii mamy zapisane: " fizyczka i chemiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla" i myślę że to dobrze że w tym miejscu nie ma mowy o narodowości.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Dobrze, skieruję pytanie do kawiarenki, ale chyba mnie nie zrozumiałeś, bo chodziło mi o Linki w infoboxach (i w definicji), nie zaś o samo pisanie o narodowości - rozumiesz? Nie chodziło mi o przypisywanie narodowości, tylko o to czy się to bardziej tyczy państwa, czy danego ludu.

Marek Mazurkiewicz (dyskusjaedycje)

Myślę że zrozumiałem tylko stawiam problem gdzie indziej. No bo jeżeli uznamy że nie należy w danym miejscu o czymś pisać to odpada problem jak/czy linkować.

[[Adam Zdrójkowski]]

3
Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Wątpliwości co do oznaczania edycji jako przejrzanej.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Czy to, co zatwierdziłem (,,znany z roli") także kwalifikuje się do próżnego wyrażenia? W końcu nie podano źródeł. W każdym razie na pewno nic złego nie zrobiłem bo nie jest to widoczny gołym okiem wandalizm :P

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Adam Zdrójkowski

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Zmieniłem na grał w roli. Stwierdzenie znany z roli jest bardzo niefortunne, bo jednej strony próżne, z drugiej błędne (jednym znany z takiej roli, innych z innej, a jeszcze innym może być całkiem nieznany).

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

wiem że powinienem o tym poczytać, ale wolę zadać pytanie tutaj. Ostatnio bardzo często wklejam szablon inne znaczenia - np. jeśli w artykule, w ,,zobacz też" był link do ujednoznacznienia, to go usuwam i wklejam szablon, który wygląda np. tak:

Ta strona dotyczy osady Golin. Zobacz też: inne znaczenia.

zauważyłem jednak, że w innych artykułach pisze inaczej. Np. jeśli w Polsce jest 180 miejscowości X, to nikt w szablonie nie pisze ,,ten artykuł dotyczy osady X" lecz podają jakąś cechę wyróżniającą - np. położenie nad rzeką, albo, jeśli jako jedyna z X-sów leży np. w woj. zachodniopomorskim, to piszą właśnie o tym. Czy ja też powinienem tak robić? Może zamiast ,,osady Golin" powinno być ,,osady w powiecie myśliborskim".

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nagłówek informacji ujednoznaczniającej określa czego dotyczy dany artykuł w odróżnieniu od innych noszących taką samą nazwę. Jeśli jest wiele miejscowości pod tą samą nazwą oczywiście w komunikacie ujednoznacznienia warto wskazać o jaką w tym wypadku chodzi (podając niepowtarzalny adres administracyjny, tj. w razie potrzeby województwo, powiat lub gminę).

Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Jak opublikować nowy artykuł i jakie podstawowe kryteria powinien spełniać.

Skrzys64 (dyskusjaedycje)

Zauważyłem, że nie ma w Wikipedii tego hasła. Napisałem krótki tekst w brudnopisie. Jak jest ścieżka do pełnej publikacji?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nad oknem brudnopisu jest zakładka 'Więcej' po kliknięciu pokazuje się polecenie 'Przenieś'. Wpisujesz tytuł docelowy i gotowe.

Zanim jednak to zrobisz dopracuj jeszcze artykuł. Masz surowy tekst nie spełniający zasady Wikipedia:Weryfikowalność. Poza tym brakuje odsyłaczy w artykule – zobacz stronę Pomoc:Jak wstawić link.

Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Edycja bez źródeł a linki zewnętrzne.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

The Hitmen usunąłem edycję usera, który wstawił edycje bez źródeł. Zgodnie z tym, co wiem, linki zewnętrzne rozszerzają wiedzę zawartą w haśle. Czy może jednak w takich przypadkach warto pomyszkować w linku zewnętrznym, który został tam podany? A co z aktualizacjami w stylu zmiana liczby goli piłkarza z 35 na 42? Opierać je na linkach zew. zawartych w arcie? Czy może wszystkie edycje bez źródeł = kosz?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jeśli wstawiana informacja bez źródeł budzi jakieś wątpliwości to edycja taka może zostać anulowana z opisem wskazującym na brak źródła informacji. Jeśli nie budzi zastrzeżeń, to można zastanowić się nad oznaczeniem jej szablonem Szablon:Fakt ewentualnie jeśli w całym artykule brakuje źródeł – można oznaczyć go Szablon:Dopracować. Jeśli wstawieniu informacji towarzyszy dodanie linku zewnętrznego to zawsze warto sprawdzić czy strona, do której prowadzi odsyłacz nie potwierdza dodanych informacji i jeśli tak jest to najlepiej podać ją w formie przypisu.

Aktualizacje informacji liczbowych w tabelach dot. sportu to alternatywna rzeczywistość Wikipedii. Jacyś ludzie zmieniają cyferki, nigdzie nie ma źródeł dla tych danych, ale ponoć są pasjonaci, którzy pilnują ich poprawności... W razie jakichś wątpliwości odsyłam na stronę dyskusji Wikiprojekt:Sport.

Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Jak opublikować nowy artykuł i jakie podstawowe kryteria powinien spełniać.

Piotr.gerono (dyskusjaedycje)

Witam,

chciałbym opublikować artykuł na temat krakowskiej profesor Ewy Kucharskiej.

Wszelkie źródła posiadam od niej samej - autoreferat oraz ze strony internetowej, ewakucharska.pl (której również jestem autorem).

Nie wiem czemu widzę tylko swoje edycje, co mam zrobić aby ta strona stała się widoczna?

Z góry dziękuję za pomoc

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Tak średnio zrozumiałem, o co Ci chodzi, z tym, że ,,widzisz tylko swoje edycje", ale wystarczy po prostu wpisać w wyszukiwarce ,,Ewa kucharska" i napisać artykuł. Ponieważ jednak został on przeniesiony do brudnopisu, ponowne opublikowanie go jest banalnie proste – wystarczy kliknąć ,,więcej" obok ,,historia i autorzy" żeby przenieść go ponownie jako oficjalny artykuł. W najbliższym czasie zostanie on obejrzany przez doświadczonych wikipedystów (np. redaktorów). Mam nadzieję że dobrze Ci to wyjaśniłem i nie popełniłem żadnych błędów. pozdrawiam.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

zobacz pomoc Pomoc:Zmiana nazwy strony

Piotr.gerono (dyskusjaedycje)

Witam,

przede wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedź, tak też zrobiłem, ale jedna Ewa Kucharska już jest, gdyż jest taka sportsmenka.

Komunikat jest taki:

Nie masz uprawnień do przeniesienia tej strony z następujących powodów:

  • Nazwy stron źródłowej i docelowej są takie same. Strony nie można przenieść na nią samą.
  • Strona o podanej nazwie już istnieje albo wybrana przez Ciebie nazwa nie jest poprawna. Wybierz inną nazwę. Jeżeli uważasz, że istniejący artykuł należy zastąpić innym, wstaw do niego szablon {{ek}} z uzasadnieniem opisującym, jaki artykuł i dlaczego powinien zostać przeniesiony.

To są dwie różne osoby o takich samych nazwiskach, nie chcę nadpisywać strony pani sportsmenki.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jeśli jest więcej niż jedna osoba pod takim samym imieniem i nazwiskiem wówczas hasło (tytuł artykułu) uzupełniamy dodatkowym słowem zapisanym w nawiasach, w tym wypadku artykuł można by zapisać np. pod hasłem Ewa Kucharska (reumatolog).

Jeśli zawarte w projekcie artykułu informacje oparte są na stronach wymienionych w sekcji 'Linki zewnętrzne' to nagłówek sekcji trzeba zmienić na 'Bibliografia' i przenieść ją na koniec artykułu (więcej zobacz Wikipedia:Zasady wstawiania linków zewnętrznych). Poza tym w artykule przydałoby się dodać linki do encyklopedycznych terminów i biogramów (zobacz Pomoc:Jak wstawić link).

Piotr.gerono (dyskusjaedycje)

Witam,

dokonałem zmian czy coś jeszcze należy uzupełnić aby stronę opublikować?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Nadal brakuje źródeł informacji – w sekcji "Linki zewnętrzne" wstawiamy odsyłacze do stron istotnie uzupełniających artykuł, ale nie wskazujemy tam stron wykorzystanych jako źródło informacji. Takie strony umieszczamy pod nagłówkiem "Bibliografia". Poza tym z treści artykułu trzeba usunąć linki zewnętrzne (prowadzące do stron poza Wikipedią) – w tekście umieszczamy wyłącznie linki do innych artykułów Wikipedii.

Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Oznaczanie artykułów po raz pierwszy.

Prywaciarz101 (dyskusjaedycje)

Jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli strona nie jest oczywistym wandalizmem, to mogę ją od razu zaznaczyć jako przejrzaną, a dopiero później nasz kolektyw zdecyduje, czy ją zostawić, czy nie, czy jest ency, czy nie? Np. zatwierdziłem Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi, mimo że mial na początku charakter czysto reklamowy, a w dodatku użytkownik już chyba wcześniej dostawał ostrzeżenia za reklamowanie, poza tym nadal mam co do tego artykułu pewne wątpliwości, mimo, że są już o innych pałacach młodzieży.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Zgodnie ze stroną Wikipedia:Wersje przejrzane oznaczając artykuł jako przejrzany stwierdzasz tylko, że jest on wolny od wandalizmów. Wandalizmem nie jest wstawianie artykułów zawierających wady redakcyjne lub nawet sprzecznych z zasadami (weryfikowalności, czy jak w tym przypadku – opisujących byty nieencyklopedycznyce). Przeglądanie jest jednak dobrą okazją, by zauważone istotne wady naprawić lub wytknąć w artykule umieszczając w nim odpowiedni szablon problemu, ewentualnie zgłaszając je w dyskusji autora, a artykuł wątpliwy co do encyklopedyczności można zgłosić do poczekalni.