Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

By clicking "Dodaj wątek", you agree to our Terms of Use and agree to irrevocably release your text under the CC BY-SA 3.0 License and GFDL
M monika (dyskusjaedycje)

Szanowni Państwo,

chciałabym opublikować już poprawioną stronę profesora Łukasza Sułkowskiego z mojego brudnopisu lecz jestem jeszcze z krótko zarejestrowana. Ewentualnie proszę o wskazanie co jeszcze powinnam zmienić / poprawić, jestem tu nowa, uczę się, proszę o wyrozumiałość. Czy mógłby mi ktoś pomóc?

Z poważaniem

Monika M.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Sporo błędów (brak źródeł, linki zewnętrzne w tekście, motto). Omówię w dyskusji autorki.

Odpowiedź na „Proszę o publikację strony”
Yumminsky (dyskusjaedycje)

Jak w tytule. Strona, ktorą opracowałem to: Michał Szostak.

Odpowiedź na „Proszę o publikację strony”
Sasaki.rafau88 (dyskusjaedycje)

1Witam! Chcialem opublikować już poprawioną/uzupełnioną strone na temat Hokushin Itto-ryu z mojego brudnopisu lecz jestem jeszcze z krótko zarejestrowany. Czy mógłby mi ktoś pomóc? Z góry dziękuję!

Halibutt (dyskusjaedycje)

Przeniosłem. To tłumaczenie z angielskiego, prawda? Jeśli tak, wstaw proszę na stronę dyskusji szablon {{Przetłumaczony}} (jeśli wiesz jak).

Odpowiedź na „Hokushin Itto-ryu”
Mjaroexpo (dyskusjaedycje)

Poprawiłam źródła zgodnie z zasadą weryfikalności (w przypisach). Proszę o publikację artykułu o World Travel Show :)

Gytha (dyskusjaedycje)

Przede wszystkim brak jakichkolwiek niezależnych źródeł świadczących o znaczeniu tych targów. Ponadto hasło ma wydźwięk promocyjny, a nie encyklopedyczny. Poza tym raptem dwie edycje, w tym jedna dopiero będzie? Bez przesady, to jest Wikipedia, a nie miejsce na reklamę - jeśli artykuł zostanie przeniesiony, a nie wykażesz, że jest to jakieś nadzwyczajne wydarzenie, to i tak zostanie skierowany do dyskusji nad usunięciem.

89.229.224.109 (dyskusjaedycje)

w ktorym starozytnym miescie egipcjanie zbudowali najwieksze piramidy

Odpowiedź na „World Travel Show”
Sawik03 (dyskusjaedycje)

chciałbym opublikować informacje na temat zawodnika skry bełchatów, które znajdują się w moim brudnopisie. co muszę zrobić abym mógł je opublikować?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przecież napisałem: Podać źródła informacji (czyli jakie gazety lub książki podają, w którym roku sie urodził i co po dziadku oddziedziczył) oraz wykazać encyklopedyczność, czyli dlaczego jest tak ważny, żeby o nim w encyklopedii pisać.

Z tym dziadkiem to żartowałem, takich wstawek dziennikarskich w encyklopediach nie piszemy. Mógł go (Ciebie?) dziadek jakoś zachęcić do sportu czy co, ale odziedziczyć można zegarek, majątek lub kolor oczu.

Sawik03 (dyskusjaedycje)

Dziękuję za odpowiedź. Mikołaj Sawicki jest oficjalnym zawodnikiem Skry Bełchatów i informacja o tym znajduje się w Wikipedii na stronie Skry: Skra Bełchatów#Kadra Informacje o dacie urodzenia są na stronie Młodej Ligi: http://www.mlodaliga.pl/players/id/422868.html. Nie wiem czy jest, aż tak ważny ale wielu kibiców Skry, chciałoby wiedzieć coś więcej na temat zawodnika swojego ulubionego zespołu.Mikołaj jest, też oficjalnie zgłoszony jako zawodnik Skry Bełchatów do Klubowych Mistrzostw Świata w Siatkówce.

Pozdrawiam Piotr Sawicki

Odpowiedź na „Mikołaj Sawicki”
Francis PL (dyskusjaedycje)

Chciałem dodac nowe miniaturki (każda w tym samym rozmiarze) przykładowo w Komisji Amber Gold. Jedna miniaturka wieksza inna mniejsza ... Niestetz ale dostaje komunikat Cross-wiki upload filter.... dyiaanie sykodliwe.

Wanted (dyskusjaedycje)

Jakie przykładowo miniaturki chciałeś wrzucić? Generalnie zdjęcia do Wikipedii (a dokładniej do repozytorium Commons) należy ładować w jak największej rozdzielczości. Następnie przy umieszczaniu obrazka w artykule wybiera się rozmiar miniatury jaka ma być umieszczona.

Należy też pamiętać, że ładowane zdjęcia muszą być na jednak z dopuszczalnych wolnych licencji: c:Commons:Licensing/pl.

Wanted (dyskusjaedycje)

Jeszcze a propos rozmiarów, warto zwrócić uwagę że obecne miniaturki w tym artykule są jednakowej szerokości. Różnią się jedynie wysokością ze względu na poziomą orientację niektórych zdjęć. Jeśli chcesz je poprawić, to najlepiej bezpośrednio na Commons zuploadować nową przyciętą wersję. Nie nadpisuj istniejących plików tylko załaduj jako nowe. Można użyć takiego narzędzia: c:Commons:CropTool.

Francis PL (dyskusjaedycje)

Przycinałem, te zdjecia, które sa załadowane do Wikipedi. Duze zdjecia zmniejszałem w programie XnView. Program zmiejszał zachowując proporcje. Z powstałej miniaturki (wiekszej jak potrzebowałem bo była szersza i wyższa po zachowaniu proporcji) ustawiałem wielkość jaką chciałem wyciąć i gotowe. Łatwo coś takiego zrobic. Wikipedia traktuje moje próby jako działalnosć szkodliwa i nie pozwala na upload.

Wanted (dyskusjaedycje)

Tak jak pisałem absolutnie nie zmniejszaj rozdzielczości zdjęć. To nie ma sensu. Zmień tylko proporcje (crop).

Jeśli chcesz załadować pliki do Commons, użyj formularza na: c:Special:UploadWizard?uselang=pl

Opis wstawiania do artykułu wcześniej załadowanych zdjęć przy użyciu edytora wizualnego (domyślnego) jest tutaj: Pomoc:Ilustrowanie#Ilustrowanie_w_edytorze_wizualnym

Odpowiedź na „Cross-wiki upload filter”
Rafał Pilśniak (dyskusjaedycje)

Witam, próbuję opublikować swój pierwszy artykuł (Tadeusz Nestorowicz (muzyk)), pierwsza próba została „odesłana“ do brudnopisu z zaleceniem poprawienia stylu i źródła. Styl mam nadzieję poprawiłem i jest już prawidłowo. Co do źródła – tekst został przygotowany we współpracy i zaakceptowany przez pana Tadeusza Nestorowicza. Co potrzebuję teraz zrobić aby artykuł został opublikowany?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przeczytaj o weryfikowalności. Nie ma znaczenia czy sam piszesz, czy muzyk o sobie czy razem. Źródła muszą być ogólnodostępne i wiarygodne. Czyli książki, artykuły w pismach i poważne strony internetowe. Źródła muszą być podane. Zobacz też jak wstawiać przypisy.

Dodatkowo trzeba poprawić pod względem stylu (nie piszemy w encyklopediach wspaniała przygoda) (Zobacz o stylu) a także formatowania (Pomoc:Formatowanie). Ogólnie o biogramach mówi ten poradnik

Wiklol (dyskusjaedycje)

Na wstępie serdecznie dziękuję za zainteresowanie Wikipedią i wysiłek włożony w napisanie tego biogramu. Co do poprawy artykułu, niestety dobrze nie jest. Proszę zwrócić uwagę, że podane w uwagach co do tego artykułu na stronie Dyskusja wikipedysty:Rafał Pilśniak napisy "styl" oraz "źródła" to hiperłącza odsyłające do zasad i zaleceń Wikipedii odpowiednio: Pomoc:Styl – poradnik dla autorów oraz Wikipedia:Weryfikowalność.

Poprawne przygotowanie artykułu wymaga zastosowania się do podanych tam wskazówek. W szczególności

  • język ma być taki, jak ten "w którym pisane są wszystkie encyklopedie i dzieła naukowe", nie artykuły w prasie, więc odpadają wszelkie stwierdzenia w stylu "Nagrał kilkadziesiąt albumów. Tworzył i grał w wielu zespołach", bo to są stwierdzenia zbyt ogólnikowe, "Koncertował z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi", ponieważ różne osoby mogą innych artystów uznać za najwybitniejszych, "z którym wciąż ma bardzo silne więzi", bo jest to zbyt ogólnikowe i naładowane emocjonalnie, "Jego rodzinnym miastem jest Dzierżoniów" - też nieencyklopedyczny styl, bo nie wiadomo, o jak szeroką rodzinę tu chodzi, "Jak sam często powtarza, właśnie w Dzierżoniowie rozpoczęła się jego wspaniała przygoda z muzyką." - też odpada, bo tak się nie pisze w encyklopediach, "popularnego w mieście muzyka" - raczej nie do obrony, bo na "popularnego" musiałoby być bardzo mocne źródło (wątpię, że na coś takiego istnieje), "Dzięki rodzinie, przyjaciołom oraz własnemu talentowi udało się połączyć naukę w dwóch szkołach." - tak nie piszemy w encyklopedii (do usunięcia). "zdał egzaminy do średniej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu" - istotne jest jedynie, czy uczył się długo lub czy skończył tę szkołę, zdawanie egzaminów to naprawdę za mało istotny szczegół. Itd., itd. Dalej np."wrócił do jazzowego życia" też do zmiany, tekst "obchodził jubileusz 40-lecia pracy artystycznej" jest raczej nieistotny dla encyklopedii, natomiast jakby napisać, że "w 2017 roku, po 40 latach, nadal był aktywnym twórcą, to byłoby całkiem dobrze.
  • wszystkie nietrywialne informacje (czyli w zasadzie wszystkie) muszą mieć podane niezależne od tego twórcy, wiarygodne, opublikowane źródła, np. w jakiej książce, jakiego autora, gdzie i w którym roku wydanej, na której stronie była podana ta informacja (i może być nr ISBN), albo np. w jakim czasopiśmie, w którym numerze, z jaką datą wydania, na których stronach był tekst z tymi faktami. Najlepiej wszystkie te dane bibliograficzne w odpowiednim szablonie cytowania po każdym zdaniu lub akapicie, którego treść uźródławia. Natomiast formalnie nie ma żadnego znaczenia potwierdzanie treści przez bohatera biogramu, choć oczywiście sam tenże bohater może być osobą, której łatwo jest sprawdzić artykuł, czy nie zawiera błędów merytorycznych. Nas tutaj obowiązują jednak przywołane zasady.
  • Popraw proszę większość błędów, dodaj jakieś źródła (albo od razu wszystkie, jakie potrzeba), usuń to, czego nie da się podeprzeć źródłami i zobaczymy co dalej. W razie dalszych pytań, proszę pisać tu ponownie.
Rafał Pilśniak (dyskusjaedycje)

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Będę "walczył" z tym tekstem.

Odpowiedź na „Jak opublikować, problem ze źródłem”
Anavoo (dyskusjaedycje)

Dzień dobry

Mam wielką prośbę o opublikowanie/ponowne zweryfikowanie mojej pierwszej edycji. Dziękuję za wyrozumiałość!

Fafik (dyskusjaedycje)

Jeżeli chodzi o powieść Problemski Hotel to strona jeszcze nie istniej, masz ją w swoim brudnopisie. Strona jeszcze nie jest gotowa na publikację, przeczytaj Pomoc:Pierwsze kroki. Pozdrawiam, ~~~~

Odpowiedź na „prośba o weryfikację edycji”

Jedna z pierwszych edycji czy ktoś może "rzucić okiem" czy spełnia podstawowe standardy :D ?

6
Lobeum (dyskusjaedycje)

Witam wszystkich serdecznie. Jedna z pierwszych edycji czy ktoś może "rzucić okiem" czy spełnia podstawowe standardy? Jestem początkującym wikipedystą. Z góry dziękuję.

Mieszkaniec Targówka

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

NIestety, gazetka lokalna wychodząca od niecałych 3 lat nie spełnia warunków Wikipedia:Encyklopedyczność

Lobeum (dyskusjaedycje)

http://mieszkaniec.pl/ to też jest lokalna gazeta z tej okolicy. Ona może mieć stronę na wikipedii ? Nie wyczytałem tam jakiegoś kryterium odnośnie długości wydawania. Gazeta nie jest wydawana 3 miesiące, tylko 3 lata. Gazeta brała udział w różnych akcjach społecznych i wpisała się w życie dzielnicy. W związku z tym proszę o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. Chyba, że jest jakiś punkt w regulaminie, który na to wskazuje. Czy od tej decyzji mogę się odwołać do innego redaktora? Pozdrawiam

Jeszcze przykład innej lokalnej gazety

Gazeta Lokalna

Lobeum (dyskusjaedycje)

Nowy Robotnik tu jest ciekawy casus. Pismo ukazywało się 3 lata. 2003 -2006. Jest pismem regionalym/lokalnym. W formacie A4 i w cyklu miesięcznym. Skoro Nowy Robotnik z takimi "parametrami" można było uznać za termin encyklopedyczny, czy można to samo zrobić z innym czasopismem o podobnych "parametrach" ?

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Nie możesz się odwołać! A przyczyną tego braku jest to, że żadna decyzja nie została podjęta. To jest po prostu moja opinia. Możesz dodać (podają źródła), wtedy ewentualnie będzie dyskutowane. Zobacz jednak [[[Wikipedia:Poczekalnia/artykuły#Gazeta Prudnik24]]] oraz Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Polskie tygodniki lokalne.

Lobeum (dyskusjaedycje)

Dzięki za odpowiedź

Odpowiedź na „Jedna z pierwszych edycji czy ktoś może "rzucić okiem" czy spełnia podstawowe standardy :D ?”

Przetłumaczyłem artykół jak go opublikować i podłączyć do listy tłumaczeń

2
KrisTheNBGamer (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

Jako że znam płynnie jezyk Polski i Angielski postanowiłem zacząć tłumaczyć artykuły na Wikipedii w wolnym czasie. Moja pierwsza stron odnosi się następnego sezonu FIA WEC (Oryginał w języku angielskim: https://en.wikipedia.org/wiki/2018–19_FIA_World_Endurance_Championship, moje tłumaczenie w brudnopisie: Wikipedysta:KrisTheNBGamer/2018–19 FIA Światowe Mistrzostwa Wytrzymałości (World Endurance Championship) ).

Nie jestem jednak pewien w jaki sposób opublikować moje tłumaczenie tak żeby było dostępne w wyszukiwarce Polskiej Wikipedi, oraz jak to potem podłączyć je do listy tłumaczeń oryginału?

Dziękuje za pomoc

Wiklol (dyskusjaedycje)

Osobiście popieram tłumaczenie artykułów, które mają już źródła, i te źródła są dostępna dla tłumaczącego. Ale na moje oko, to język trzeba jeszcze dopracować. Widzę kilkanaście błędów gramatycznych, literowych, interpunkcyjnych, niezbyt polskie tłumaczenie. Poza tym w języku polskim wszystkie przypisy piszemy (odwrotnie niż w angielskim) przed kropką, a nie po niej. Większość mógłbym poprawić sam, ale jest kilka stwierdzeń, które nie wiem, co znaczą lub jak właściwie oddać, np.:

wyścig nie będzie działać w połączeniu z

To też nie po polsku:

- Zato (chyba: Natomiast)

- z rozmowami o powrocie do Mexico city.

- aby uniknąć konfliktu z (chyba: tak, aby terminy nie kolidowały z)

Popraw trochę, to resztę pomogę w wolnym czasie. Potem przeniesienie pod właściwy tytuł artykułu w najlepszy sposób zrobi którykolwiek administrator. I nie będzie też problemu z podpięciem pod właściwy element w Wikidanych, by było widać wersje odpowiednie w różnych językach.

Daj tu znać, jak trochę poprawisz język artykułu.

Odpowiedź na „Przetłumaczyłem artykół jak go opublikować i podłączyć do listy tłumaczeń”