Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Edytuj opis

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
MagdalenaD (dyskusjaedycje)

Chcę założyć stronę zespołu muzycznego i potrzebuję pomocy w wielu kwestiach :) Z góry dziękuję za każdy odzew, pozdrowienia :)

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Po pierwsze, spójrz na zasady dotyczące pisania tekstów:

  • Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
  • Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…

Wrzuciłaś 3 okładki albumów z oznaczeniem wolnej licencji Creative Commons - czy znasz skutki opublikowania utworu na wolnej licencji?

  • Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
Odpowiedź na „John Mineton”
Michał skrzypczak (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, proszę o opublikowanie mojego artykułu Wikipedysta: Michał Skrzypczak/brudopis

Halibutt (dyskusjaedycje)

Michale, dokonałem nieco poprawek technicznych w Twoim brudnopisie, oznaczyłem też miejsca, gdzie bardzo brakuje przypisów. Przypis już raz dodany można wywołać kolejny raz przyciskiem Przypis na górnej wstędze edytora wizualnego. Daj znać jeśli potrzebujesz pomocy.

Odpowiedź na „Michał Skrzypczak”

Prośba o opublikowanie

8
Streszczenie autorstwa Halibutt

Oba artykuły przeniesione

W wolf (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:W wolf/Józef Grunhut

Artykuł został uzupełniony o linki, poprawiono formatowanie.

Źródłem są dokumenty wojskowe pozyskane z Polish Institute and Sikorsky Museum w Londynie , a także zeznania świadków z akt sądowych.

Z poważaniem

MT

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Dokumenty z Instytutu (nieopublikowane, jak mniemam?) ani zeznania świadków (też nie widać, żeby zostały upowszechnione drukiem) nie mogą być źródłem. A Artykuł bez źródeł nie może być umieszczony w przestrzeni głównej.

Natomiast jeżeli owe materiały zostały wydane drukiem lub umieszczone na poważnej stronie internetowej, to trzeba jeszcze zastanowić się, co z nich jasno widać, a co wymaga badań i jest [[WP:OR|ORem]]., zabronionym w Wikipedii.

Kristoff1981 (dyskusjaedycje)

Proszę o publikację artykułu "Mateusz Eugeniusz Korczak" o franciszkańskim zakonniku. Z góry wielkie dziękuję! Pozdrawiam Krzysiek

Work.Warsaw (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, czy mogłabym prosić o ponowne opublikowanie mojego artykułu "Detecon International"? Niestety ja jeszcze nie moge tego zrobić. Pozdrawiam.

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Alan ffm już był łaskaw przenieść hasło Detecon International gdzie trzeba. Przydałyby się w nim jednak jakieś źródła potwierdzające, że temat naprawdę jest encyklopedyczny. Najlepiej niezależne od opisywanego tematu.

Luseriana (dyskusjaedycje)

Slitherin

Halibutt (dyskusjaedycje)

Hę? Obawiam się, że nie rozumiem.

Streszczenie autorstwa Halibutt

artykuł przeniesiony

Przegralek (dyskusjaedycje)

Proszę o opublikowanie Wikipedysta:Przegralek/Alaria alata

Artykuł został uzupełniony o kategorię, przypisy i treść

Misiolekar (dyskusjaedycje)

@Przegralek Pierwszy przypis się nie otwiera. Poza tym przypisy dajemy przed kropką, bez spacji. Infobox trochę niedokończony. Dziwnie wyglądające pierwsze zdanie. Powinieneś to poprawić.

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Misiolekar, ale to chyba nie jest powód by hasła nie przenieść, prawda? To w większości sprawy, które WP:SK załatwi samo, a do "dziwnie wyglądającego zdania" trudno się odnieść, zwłaszcza nowicjuszowi... Przeniosłem hasło do Alaria alata, dzięki @Przegralek za dobrą robotę. Czy to jakiś projekt akademicki jest?

Misiolekar (dyskusjaedycje)

@Halibutt Nieotwierający przypis jak dla mnie jest powodem. Jeśli artykuł jest w brudnopisie, to powinien zostać ukończony do końca. A jeśli autor ma chęć do dokończenia, to dopyta się jak co zrobić, poprawi i poprosi jeszcze raz.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Tylko że nie :) Żadna zasada Wikipedii nie mówi o tym, że to, że Misiolekarowi nie otwiera się jakiś link jest wystarczającym powodem, by jakiś artykuł trzymać w brudnopisie. Sprawdziłem, w wersji z 21 lipca wszystkie przypisy też są poprawne i mnie się otwierają jak trzeba. Więc to nie jest wina Przegralka, a artykuł był jak najbardziej poprawny. Jasne, miał niedociągnięcia, ale każdy je ma. Nawet hasła medalowe.

Kuba Walczak (dyskusjaedycje)

Nie jestem na Wikipedii od wczoraj, jestem nawet redaktorem, jednak nie wiem, co mam z tym zrobić. Znalazłem ten artykuł: Malcolm McDowell. W artykule podane są dwa miejsca narodzin i na dodatek obydwa posiadają wiarygodne źródła. Na Wikipedii zajmuje się głównie uzupełnianiem kategorii typu Ludzie urodzeni w... Co mam jednak zrobić w takim oto przypadku? Pominąć artykuł, czy dodać kategorię, albo kilka?

Wiklol (dyskusjaedycje)

Moja opinia: Jeżeli te inne źródła to ''niektóre'', a przeważają te pierwsze, to wg mnie wystarczy jako kategoria ta związana z pierwszym podanym miejscem urodzenia. Drugi bym pominął, mimo że czytelnik w artykule jest uczciwie informowany o wątpliwościach w tej kwestii.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Ja bym dodał hasło do obu kategorii. W końcu nie decydujemy na wiki co jest prawdą, my tylko raportujemy co inne źródła podają. Skoro nie są zgodne - niech hasło znajdą i przeglądający jedną, i drugą kategorię. Aha, dwa miejsca czy dwie daty urodzenia się zdarzają, też miałem taki przypadek: Józef Maroszek (inżynier)

Odpowiedź na „Dwa miejsca narodzin”
Ten komentarz został ukryty przez Aleksnder (historia)
Streszczenie autorstwa XaxeLoled

Problem został rozwiązany.

BrakPomysłuNaNazwę (dyskusjaedycje)

Chciałem się dowiedzieć, czy istnieje jakaś komenda, aby wypunktowany tekst był ułożony w kolumny (tak jak można to zrobić z przypisami dodając "|3") . Chodzi mi dokładnie o artykuł Wybory prezydenckie w Kirgistanie w 2017 roku; wyniki testu językowego. Pozdrawiam.

XaxeLoled (dyskusjaedycje)

Istnieje szablon {{układ wielokolumnowy}}.

BrakPomysłuNaNazwę (dyskusjaedycje)

O to chodziło, dzięki wielkie.

Pawko201 (dyskusjaedycje)

Witam,

Proszę o opublikowanie Wikipedysta:Pawko201/Szaniec IS-V-6

Artykuł został uzupełniony o dokładniejszą lokalizację i przypisy.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Jeden przypis do jednej informacji. Reszta zdań też powinna mieć przypisy:

  • Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
  • Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
PawełMM (dyskusjaedycje)

Przypis dodany. Strona opublikowana.

Skad pochodzi Rodzina kushner

2
Streszczenie autorstwa Wiklol

Nie dotyczy edytowania Wikipedii.

108.23.8.66 (dyskusjaedycje)

Skad pochodzi Rodzina kushner

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Może encyklopedia na to odpowiada. Btw, nie Rodzna kushner, tylko rodzina Kushnerów (odmieniawszy języka polskiemu, polska ortografia).

Jednakowoż tutaj zadajemy tylko pytania o edytowanie lub funkcjonowanie Wikipedii.

comożna powiedzieć o szyfru cezara

4
Streszczenie autorstwa Wiklol

Żartowniś nie pyta o edytowanie Wikipedii. Zamykam wątek.

89.73.243.246 (dyskusjaedycje)

szczeże otryto słowo o szyfru cezara lugins flut to znasze mocna śła tu jest tylko jest jedno rozwionzanie poszukać szyfru cezara w internecie szyfry som zawsze zakodowane i nieznamy kodu ja gbyś otwierał sejw i niewiedział hasła bo jest poczebne zdanie takie jak szyfr ajaki? cezara 1920 został odnaleziony szyfr cezara znalazł go cezar najszlak i miał szyfr do rozwionzania i wymyślił że to bendzie jego własny szyfr czyli szyfr cezara

89.73.243.246 (dyskusjaedycje)

jest wiele zdań muwionc a zarazem pisonc o szywsze cezara

Misiolekar (dyskusjaedycje)

Czy można wypowiedzieć się wyraźniej?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nawet jeśli można, to nie ma sensu, bo pytanie nie dotyczy edytowania ani funkcjonowania Wikipedii.