Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

91.198.89.72 (dyskusjaedycje)

Witam jestem fanem modelu Phaeton od niedawna została utworzona nowa linia następczy modelu, jak można było tam wpisać Volkswagen Arteon przecież to nie nawet ten sam segment to tak jak by następcę A8 wpisać A7

Odpowiedź na „edytowałem”
Ten komentarz został ukryty przez 91.90.176.52 (historia)
Ten komentarz został ukryty przez 91.90.176.52 (historia)
Odpowiedź na „Nota biograficzna”
Blazej siennicki (dyskusjaedycje)

Witam. Chciałbym opublikować stronę o bitwie pod Kałuszem i zwracam się do Was o pomoc w tej sprawie, dziękuje, wikipedysta Blazej Siennicki

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Dodałeś jeden przypis, więc może dałbyś radę powiązać cały artykuł ze źródłami za pomocą przypisów zamiast ogólnej bibliografii? To preferowana forma redakcji artykułu umożliwiająca jego dalszy rozwój bez pisania go od nowa (jak to zwykle jest w przypadku wskazywania źródeł nie powiązanych odnośnikami z tekstem).

Blazej siennicki (dyskusjaedycje)

Dodałem więcej przypisów, czy jeszcze muszę coś poprawić. Dziękuje za pomoc .

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Mógłbyś powiązać informacje z całego artykułu ze źródłami? Pierwszy akapit nie wygląda tak dobrze jak drugi akapit. Pamiętaj, że na autorze artykułu spoczywa obowiązek stworzenia oryginalnego dzieła – nie można przepisywać tekstu ze źródeł w sposób dosłowny.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

BTW: Czym są wymieniane dwukrotnie "chrusty"? Internet pełen jest faworków i nie daje odpowiedzi (w każdym razie nie dogrzebałem się). W miejsce tego typu terminów należałoby użyć bardziej współczesnego słowa lub zmienić je w link wymagający zdefiniowania.

Blazej siennicki (dyskusjaedycje)

Pisałem cały artykuł z książek więc mam tylko literaturę czy nie wystarczy ? Zmieniłem chrusty.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Potrzebne są odnośniki do przypisów zamiast ogólnej bibliografii, bo ta nie spełni swojej roli w przypadku, gdy ktoś będzie chciał artykuł uzupełnić/przeredagować. Można do tego samego przypisu wstawić kilka odnośników w artykule, można też dla tej samej informacji podać kilka odnośników źródłowych, jeśli różne publikacje ją potwierdzają.

A co do "chrustów" jak rozumieć zdanie "przeprawił się przez Dniestr przez wielkie gęste zarośla"? Może nie wnikając w szczegóły napisać, że Sobieski zdołał się przeprawić z częścią wojska, a reszta z pomocą chłopa przeszła przez wskazany przez niego bród?

Blazej siennicki (dyskusjaedycje)

Nie wiem jak zrobić te odnośniki źródłowe ?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Hm, wstawiłeś już pięć, więc chyba wiesz. W razie potrzeby zobacz Pomoc:Przypisy.

Blazej siennicki (dyskusjaedycje)

Dodałem zobacz też czy to może być?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Do "Zobacz też" wrzucamy linki do powiązanych artykułów, które mogą lub powinny zainteresować czytelnika, nie podlinkowane z różnych powodów w artykule. W tym wypadku jeden link jest już obecny w artykule, więc nie trzeba go powtarzać w sekcji "Zobacz też", a drugi jest tak ogólny, że raczej też nie uzasadnia dodania tej sekcji.

Odpowiedź na „Bitwa pod Kałuszem”
KingaS1996 (dyskusjaedycje)

wczoraj napisałam krótki artykuł o postaci jaką jest Youssef Ziedan. Zaraz po próbie opublikowania jej, dostałam informację, że trzeba artykuł dopracować. Co to znaczy? Jest w nim jeden przypis.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

To znaczy, że jesteś proszona o podanie źródeł. Zapoznaj się z zasadą weryfikowalności. Przypisy służą do podawania źródeł. Przypis, który wstawiłaś, nic nie mówi o danym człowieku.

Skąd wiesz, kiedy się urodził? Skąd wiesz, że napisał takie czy inne ksiązki, że pracuje tam czy ówdzie, że jest profesorem?

Po drugie, zgodnie z zasadą neutralnosci unikamy wartościowania (ceniony).

Po trzecie Wyreżyserował? Rozgraniczenie rękopisów? Zdaje się, że zostały jakieś kalki językowe.

Ented (dyskusjaedycje)

Hasło należy napisać neutralnie: jeżeli bohater biogramu jest "ceniony", to winno to wynikać z treści. Dalej: jeżeli jest autorem wielu książek - to jakich? Należy wymieć najważniejsze pozycje. "Wyreżyserował także szereg projektów" - co to znaczy, że wyreżyserował? Strona internetowa w przypisie odnosi się ogólnie do nagrody i nie ma tam słowa na temat, że bohater biogramu ją otrzymał - więcej: brak jest uźródłowienia pozostałych informacji, a wszystkie muszą mieć przypisy. Na koniec przydałoby się porządnie sformatować tekst - zobacz jak są napisane inne hasła biograficzne o naukowcach czy pisarzach.

Odpowiedź na „Youssef Ziedan”

Jak przenieść tekst z brudnopisu do Wikipedii?

4
FilologUwr (dyskusjaedycje)

Witam, chciałabym opublikować tekst z mojego brudnopisu. Hasło "Historia Mody" i zwracam się do Was o pomoc w tej sprawie.

Dziękuję,

FilologUWr

Ented (dyskusjaedycje)

Część treści została wprost zerżnięta (słowo w słowo) z pozycji w podanej w przypisach: W cieniu koronkowej parasolki. Haseł nie tworzymy przepisując pozycje bibliograficzne – hasła piszemy na ich podstawie. Zdecydowanie do poprawy. Ented (dyskusja) 20:36, 11 cze 2018 (CEST)

FilologUwr (dyskusjaedycje)

Witam,

ale przecież podałam po każdym zacytowanym fragmencie przypis właśnie do tej ksiażki, nawet z numerem strony. Czy powinnam to w takim razie wziąć w cudzysłów i później przypis żeby była jasność że cytuje i żeby nie wprowadzać czytelnika w błąd? Oczywiście mogę to zredagować, ale chciałam dodać te cytaty.

Proszę o komentarz,

pozdrawiam

Ented (dyskusjaedycje)

Haseł nie piszemy cytatami (zob. Prawo cytatu (Polska)), zatem cudzysłowy odpadają - treść należy przeredagować. Cytat pełni funkcję pomocniczą, nie może zastępować treści, ani tworzyć zasadniczej konstrukcji hasła, czyli jeżeli cytat znajdzie się w haśle, które stanowi pewną całość, to hasło bez cytatów wciąż musi być utworem mającym logiczną treść. Naruszenie prawa cytatu jest naruszeniem praw autorskich.

Odpowiedź na „Jak przenieść tekst z brudnopisu do Wikipedii?”

Prośba o przeniesienie artykuły z brudnopisu do Wikipedii

2
Marek Wybraniec (dyskusjaedycje)

Witam, chciałbym opublikować stronę o najmłodszej Polce z Koroną Ziemi. Hasło Bogumiła Raulin

Ented (dyskusjaedycje)

Hasło należy dopracować. Po pierwsze i najważniejsze: przypisy wstawia się po tej treści w haśle, którą owe przypisy uźródławiają (zob. np. hasło Jan Szynaka - jak sformatowane są przypisy przy pomocy szablonu {{cytuj}} i jak są wplecione w treść odwołując się do danej treści). Ważne: wszystkie informacje muszą mieć uźródłowienie, a nie tylko wybrane. Po drugie infoboks: nie tworzymy go przy pomocy tabeli, ale wykorzystujemy szablon {{Biogram infobox}}. Ponadto hasła piszemy w czasie przeszłym gdy dane wydarzenie dokonało się oraz nie używamy równoważników zdań poza zajawką/definicją hasła.

Odpowiedź na „Prośba o przeniesienie artykuły z brudnopisu do Wikipedii”
Barbara Górska (dyskusjaedycje)

Zwracam się z prośbą o sprawdzenie tekstu, zmiany kategorii Wikipedysta na Artykuł oraz pomoc w umieszczeniu na Wikipedii. Dziękuje.

Wikipedysta:Krzysztof Karewicz

Ented (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Podobna prośba (o dodanie źródeł do wszystkich informacji) jest już na Twojej stronie dyskusji, zatem proszę nie przenosić artykułu kolejny raz bez jego poprawienia.

Odpowiedź na „Krzysztof Karewicz”
Jtgierlinski (dyskusjaedycje)

Witam. Dziękuję za uwagi otrzymane od Ciacho5.  Ale z całą pokorą przyznaję, że są one dla mnie niejasne, a do tego nie wiem, jak nawiązać korespondencję z komentatorem.

Pierwsza uwaga dotyczy encyklopedyczności i brzmi 'nie wystarczy być i mieć światłe cele'. To słuszne!

Chcę stworzyć hasło na temat istniejącej od ponad 10 lat międzynarodowej organizacji EFPSNT. Działalność EFPSNT przedstawiona jest na stronie http://www.efpsnt.org/. Przy tworzeniu hasła EFPSNT posługiwałem się przykładem istniejącego w Wikipedii hasła FEANI, które dotyczy podobnej organizacji.

Jak w tym kontekście mam rozumieć uwagę o encyklopedyczności? Czy w haśle należy w jakiś sposób uzasadniać sens istnienia EFPSNT?

Z góry dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam,

Jacek

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

A czy możesz posłużyć się źródłami niezależnymi? Jednym ze wskaźników encyklopedyczności jest to, czy o danym przedmiocie piszą w książkach (najlepiej naukowych) i prasie branżowej. Mam nadzieję, że ktoś tu wyjaśni sprawę encyklopedyczności jaśniej niż ja potrafię, ale niezależne publikacje są ważne.

Jtgierlinski (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Wstawiłem do tekstu odniesienie do strony internetowej EFPSNT oraz do kilku źródeł niezależnych. Czy mam teraz stworzyć nową wersję brudnopisu? Czy nagłówek zawiera tylko opis merytoryczny, a pozostałe informacje, jak np. lista stowarzyszeń członkowskich jest umieszczana jakoś inaczej? Czytałem wskazówki o formatowaniu, ale ciągle niewiele z tego rozumiem. Tam jest używany jakiś żargon i niejednoznaczność. Np. jest wskazówka 'zapisz' a u mnie jest przycisk 'opublikuj' - czy to jest to samo?

Pozdrawiam, Jacek

Odpowiedź na „EFPSNT”

Kategoria:Polscy fotografowie/ Polscy fotografowie współcześni

7
Cloefor (dyskusjaedycje)

Zapytam - osoby żyjące w jakich latach kwalifikują się do umieszczenia w kategorii:Polscy fotografowie współcześni?, rozumiem, że ci którzy jeszcze żyją - na pewno. Natomiast ci, którzy zmarli? - jakie lata życia kwalifikują ich do polskich fotografów współczesnych? - zakładam, że ci którzy żyli wcześniej (w jakich latach?) powinni być umieszczeni w kategorii:Polscy fotografowie?.

Ented (dyskusjaedycje)

Współcześni to niekoniecznie wyłącznie żyjący, podobnie jak współcześni poeci, do których zaliczymy np. Stanisława Barańczaka. Dla fotografików na pewno cezurą może być okres po II wojnie światowej.

Cloefor (dyskusjaedycje)

Okej - mamy jasność jeśli urodził się i tworzył po II wojnie światowej. Może dam przykład: Marian Stamm, który tworzył od 1924 do 2005 - czy może być współczesny czy już nie?

Ented (dyskusjaedycje)

Zdecydowanie tak. Data urodzenia nie może być wyłączną cezurą, a raczej okres "twórczy".

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Zwrócić chcę uwagę, że to nie jest sprawa na tutaj (pytania nowicjuszy), lecz do Kawiarenki. Chyba więcej osób tam zagląda.

Cloefor (dyskusjaedycje)

Dziękuję :)

Ented (dyskusjaedycje)
Odpowiedź na „Kategoria:Polscy fotografowie/ Polscy fotografowie współcześni”
Moitchimp (dyskusjaedycje)

Czy istnieje możliwość aby dwa hasła/tytuły kierowały na jedną stronę?

Thraen (dyskusjaedycje)

Tak, nazywa się to przekierowanie (redirect).

Moitchimp (dyskusjaedycje)

Dziękuję. Jak to technicznie zrobić?

Ented (dyskusjaedycje)

Zobacz Pomoc:Przekierowanie. Jeżeli chcesz poradzić się w konkretnej sprawie podaj tutaj przykład.

Odpowiedź na „2 hasła kierujące na 1 stronę”