Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
DoktorDawid (dyskusjaedycje)

Szanowni Państwo,

utworzyłem swój pierwszy wpis dotyczący publicysty lotniczego - Lecha Szutowskiego pod nazwą "Szutowski Lech" (Wikipedysta:DoktorDawid/Szutowski Lech). Chciałbym prosić o zmianę nazwy na "Lech Szutowski". Uprzejmie proszę ponadto o dalsze wskazówki co ew. poprawić w samym opisie.

Z poważaniem

Odpowiedź na „Zmiana tytułu”
83.2.178.80 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry!

Dokonałam zmian w artykule ,,Miriam Rosenbloom" Wikipedysta:Brudnopis gościnny/Miriam rosenbloom

Proszę o jego opublikowanie.

Wiklol (dyskusjaedycje)

Witam. Sporo pracy włożonej w podanie wielu informacji i źródeł do nich. To na plus. Ale tekst wymaga jeszcze wielu poprawek, aby mógł nadawać się do encykolpedii. Przede wszystkim styl. Obecnie brzmi trochę jak laurka, a tu potrzebne są suche fakty bez oceniania, wartościowania, bez interpretacji faktów, choć byśmy jakąś uznawali nawet za prawidłową. Np. od 10 lat - to znaczy od kiedy, jak będę to czytał np. w 2030 roku? Chętnie dzieli się - nieencyklopedyczne, chyba że w ten sposób zainspirowała/wychowała kilku picassów. Wiele szablonów cytowania do poprawy, bo wyświetlane są na czerwono ostrzeżenia o błędach. Ja teraz muszę wychodzić. Powodzenia

Mirzani (dyskusjaedycje)

Czy mój artykuł po poprawie nadaje się już do opublikowania?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mirzani/Alliance_Isra%C3%A9lite_Universelle

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Alan ffm przeniósł już hasło do przestrzeni głównej. Przydałyby się w nim jeszcze przypisy wewnętrzne, sama lista publikacji to trochę mało... Spróbujesz dodać? Rzuć proszę okiem na Pomoc:Przypisy, w razie czego - pisz, chętnie pomożemy.

Streszczenie autorstwa Halibutt

Ziemia Hurdów w przestrzeni głównej

W Buchwald (dyskusjaedycje)

Witam. Jako nowy użytkownik Wikipedii nie mam możliwości przeniesienia swojego artykułu z brudnopisu. Trafił on tam ponieważ nie podałem źródeł. Mam nadzieję że tym razem umieściłem dobre przypisy.

Pozdrawiam

Halibutt (dyskusjaedycje)

Hej! Witaj w Wikipedii! Jak na początek - całkiem niezła robota. Hasłu przydałoby się jednak trochę miłości. Popracujesz jeszcze nad nim?

  • Koniecznie, koniecznie trzeba to hasło zredagować. Już w leadzie były dwa błędy w nazwiskach (jeden pan nazywał się zupełnie inaczej, drugi nie był kobietą i miał na imię Eli, czyli Eliezer), jeszcze nie patrzyłem co jest dalej. Do tego literówki, wielkie litery wskakujące nie wiadomo dlaczego w środek... No, redaktor by się przydał.
  • Rozumiem, że to jest tłumaczenie z angielskiego, ale nie zwalnia to nas z odpowiedzialności za źródła. Na podstawie tego jednego artykułu (poprawiłem przypis) można by to hasło napisać dużo lepiej. Albo choć rozszerzyć.
  • Przy pisaniu takich haseł dobrze jest rzucić okiem jaki jest polski tytuł tego filmu. Bo może się okazać - jak w tym wypadku - że po polsku nazywany bywa zupełnie inaczej.

Tak czy siak - przeniosłem hasło do przestrzeni głównej, trochę nad nim posiedziałem i liczę, że pomożesz doprowadzić go do jakiego-takiego stanu. To jak, pomożesz? :)

Frowro (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

napisałem 2 artykuły (FinTech i Syngrapha), po ich wysłaniu nie dostałem jednak żadnej wiadomości dotyczącej ich treści. Czy jeśli jest ona poprawna, mogę prosić o przeniesienie notek?

Pozdrawiam

Halibutt (dyskusjaedycje)

Zajrzyj proszę na swoją stronę dyskusji, masz tam sporo komentarzy wyjaśniających dlaczego strona FinTech została przeniesiona do dopracowania do brudnopisu (pod adres Wikipedysta:Frowro/Fintech). W razie niejasności - pisz, chętnie odpowiemy.

Odpowiedź na „Prośba o zaakceptowanie artykułu”

Bezzasadne usuwanie artykułu przez admina PG.

4
Streszczenie autorstwa Halibutt

Przekierowanie A z kółkiem przywrócone

Ment08 (dyskusjaedycje)

Witam.

Mam pretensje dotyczące artykułu A z kółkiem (a właściwie przekierowania), ponieważ zostało uznane przez tego wikipedystę za zbędne przekierowanie do artykułu å, a przekierowanie dodałem, bo litery NIE MA na polskiej klawiaturze, a jest to dobry artykuł. Boję się wstawiać przekierowania ponownie. Czy ktoś mi pomoże?

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Według artykułu Å: W języku polskim litera nosi nazwę "a z kółkiem", więc przekierowanie faktycznie jest zasadne.

Ment08 (dyskusjaedycje)

To nie jedyny jego "dorobek".

Skasował Szablon:Nie-pacynka, który miał służyć do oznaczania użytkowników, którzy nie są uważani już za pacynkę, ale uznał (też bezzasadnie) go za eksperyment i zrobił EK-a. Warto też dodać że przekierowanie A z kółkiem usunął pomimo tego, że miesiąc przed usunięciem przejrzano je. Napisał, że to "OR-owata nazwa wprowadzona przez IPka."

Halibutt (dyskusjaedycje)

Przywróciłem przekierowanie. Choć faktycznie w haśle o tej literze przydałoby się jakieś źródło potwierdzające, że taka nazwa faktycznie jest w użyciu.

37.47.9.95 (dyskusjaedycje)

Bardzo malo jest wiadomosci o tym dworku zbudowanym w latach 70tych 19w.Zostala po nim tylko zabytkowa BRAMA WJAZDOWA do folwarku.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Może to właśnie dzięki Tobie powstanie hasło Dwór w Żywkach? Śmiało!

Odpowiedź na „Dworek dziedzica Skrzecka w Zywkach”
Streszczenie autorstwa Halibutt

Autor już wie

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Ta tutaj: https://stats.wikimedia.org/EN/CategoryOverviewIndex.htm

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Aaa, już wiem o co w tym chodzi.

Jak skopiować tekst z artykułu do brudnopisu

5
NazwaNr1 (dyskusjaedycje)

Jak skopiować (nie przenieść!) tekst artykułu z przestrzeni głównej do brudnopisu?

Stok (dyskusjaedycje)

Pierwsze zwróć uwagę, na to z jakiego edytora korzystasz, może to być edytor kodu, albo edytor wizualny. Jeżeli jesteś w edytorze wizualnym, musisz znaleźć nad okienkiem edycji klawisz przełączania na edytor kodu, jest z prawej strony, jak zatrzymasz na moment na nim kursor myszki, to pojawi się podpowiedź "Przełącz na edycję kodu źródłowego".

Przełącz się na edycję kodu źródłowego, później to tak jak w notatniku np. Ctr_A, Ctrl_C, przejdź do edytora tekstu i w nim Ctr_V.

Po edycji odwrotnie.

Tufor (dyskusjaedycje)

Metodą Kopiuj-Wkleja, w opisie zmian podaj z jakiego artykułu pochodzi tekst.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Oczywiście najlepiej jest wcześniej wejść w edytowanie kodu, bo inaczej stracisz wszystkie linki, formatowanie etc.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Koledzy @Stok i @Ciacho5 nie mają racji. Kopiowanie metodą Ctrl+C, Ctrl+V działa dokładnie tak samo w edytorze wizualnym. Zaznaczasz cały tekst (choćby skrótem klawiaturowym Ctrl+A), kopiujesz, wklejasz do innego okna gdzie masz otwarty w edytorze wizualnym brudnopis - i gotowe.

Nie zadziała jedynie wklejanie między edytorami: jeśli hasło otworzysz w wizualnym a przekleisz do okna edytora kodu i odwrotnie.

Odpowiedź na „Jak skopiować tekst z artykułu do brudnopisu”

Prośba o przeniesienie poprawionego artykułu

3
Bdopoland (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:Bdopoland/Andre Helin (dr André Helin)

Halibutt (dyskusjaedycje)

@Bdopoland, niestety Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji. Przede wszystkim brakuje w nim źródeł potwierdzających kluczowe informacje. Rzuć proszę okiem na stronę Wikipedia:Weryfikowalność, zrozumiesz o co chodzi.

Do tego z hasła nie wynika encyklopedyczność postaci (patrz: Wikipedia:Encyklopedyczność). Co bohatera wyróżnia spośród setek tysięcy ekonomistów? Czy jest encyklopedyczny jako autor iluś-tam książek? Czy jako naukowiec? Czy może jako szef encyklopedycznej firmy?

Przydałoby się też temu hasłu nieco miłości jeśli chodzi o precyzję języka. Jest doktorem - ale czego konkretnie? I skąd czytelnik ma mieć pewność, że to prawda skoro brak przypisu do źródła które by to potwierdzało?

Halibutt (dyskusjaedycje)

Aha, dodam że mam problem z wgranym przez Ciebie zdjęciem. Wprawdzie nie znalazłem jego kopii nigdzie w sieci, ale inne zdjęcie z tej samej sesji najwyraźniej zostało wykonane przez PAIWG (© 2010 - 2016 Polsko Austriacka Inicjatywa Współpracy Gospodarczej). Czy jesteś pewien/pewna, że faktycznie jesteś autorem tego zdjęcia? Czy może jednak prawa autorskie należą do kogoś innego? Patrz: Wikipedia:Prawa autorskie

Odpowiedź na „Prośba o przeniesienie poprawionego artykułu”