Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Uwaga! Do edycji tej strony włączony jest nietypowy w Wikipedii system dyskusji strukturyzowanych (flow), w którym domyślny jest edytor wizualny. Osoby preferujące edytor kodu źródłowego mogą włączyć go klikając w ikonkę ołówka w prawym dolnym rogu okienka edycji odpowiedzi.

Dzień dobry, w jaki sposób usunąć grafikę?

7
Kdrozdowski (dyskusjaedycje)

Znalazłem poradnik jak usunąć grafikę, ze ma się pojawić jakaś strzałka po wejściu w edytuj jednakże nic takiego mi się nie pojawia

PG (dyskusjaedycje)

Z ciekawości włączyłem sobie VisualEditor i też nie udało mi się usunąć obrazka (zakładam, że chodziło o okładkę czasopisma). Żadnej strzałki po kliknięciu "Edytuj" nie było. Usunąłem w edytorze kodu. Artykuł był w niewłaściwej przestrzeni nazw, więc przeniosłem z powrotem do brudnopisu, Wikipedysta:Kdrozdowski/Wolna Droga, gdzie możesz nad nim dalej pracować.

PawełMM (dyskusjaedycje)

W edytorze wizualnym po zaznaczeniu obrazu (podświetlony barwnie) wystarczy do usunięcia skorzystać z klawisza delete.

PG (dyskusjaedycje)

Istotnie, działa ten sposób. Szkoda, że zabrakło jakiejś podpowiedzi albo ekranowej alternatywy dla tego klawisza. Na telefonach na przykład go nie ma.

Kdrozdowski (dyskusjaedycje)

Dziękuję A czy możesz sprawdzić czy hasło nadaje się do publikacji. Niestety to mój pierwszy wpis i nie jestem pewien czy wszystko zrobiłem dobrze choć tak mi się wydaje

PG (dyskusjaedycje)

W tej chwili na pewno się jeszcze nie nadaje. Pierwszy akapit sugeruje, że artykuł jest o konkretnym periodyku, ale treść wydaje się być w znacznej mierze o kilku różnych. I nie bardzo wiadomo, z czego miałaby wynikać encyklopedyczność któregokolwiek z nich. Powinno też być więcej przypisów. Do tego mnóstwo drobniejszych problemów z formatowaniem i typografią.

Kdrozdowski (dyskusjaedycje)

OK dziękuję za podpowiedzi. Będę pracował dalej

Odpowiedz na „Dzień dobry, w jaki sposób usunąć grafikę?”
Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Wklejone ze strony Dyskusja pomocy:Przewodnicy/Dla kandydatów:

Strona Protokoły Mędrców Syjonu pomija od lat ostatnie polskie ich wydanie, SK-Oświatowego, opatrzone obszernym opracowaniem z pozycji nauki - organizacji i zarządzania, ekonomii, socjologii, politologii itd.

Tym sposobem Wikipedia - jako redakcja zapewne bezwiednie - fałszuje współczesny stan wiedzy o PMS-ach.

Moja próba sprostowania tego stanu rzeczy spotkała się kilka lat temu z agresywną reakcją... prawdopodobnie jakiegoś pojedynczego redaktora tej strony. Jednak teraz, ca w 100lecie pierwszego wydania PMS, czas najwyższy sprostować tę niedoskonałość Wikipedii i dać możliwość publicznego zaistnienia pełnej - lub przynajmniej pełniejszej - prawdy o PMS-ach. (Jednak nie chciałbym się narazić ponownie na atak ze strony kogoś, kto o przedmiocie prezentowanym w Wikipedii ma wiedzę "klasyczną", na poły religijną, tajemną, emocjonalną, a nie posiadł aktualnej wiedzy o nim, jaka powstała w ostatnich latach - zaś reredakcję/uzupełnienie strony o fakty... traktuje jako "reklamę"...)

Kontakt do mnie:Paweł Tomczak, ul. Rewolucji 76, 90-223 Łódź, korhil@o2.pl, 793070397.

Pozdrawiam PT

5.173.27.92 (dyskusjaedycje)

Minęły cztery lata i nikt z Wikipedii nie odpowiedział...

Czy faktycznie istnieje jakiś "przewodnik/Dla kandydatów?

Paweł Tomczak

Odpowiedz na „Protokoły Mędrców Syjonu”
Oandatmsbrokers (dyskusjaedycje)

Prośba o zmianę nazwy firmy Dom Maklerski TMS Brokers na "Dom Maklerski OANDA TMS Brokers". Firma jest obecnie częścią OANDA Global Corporation i oficjalnie posługuje się nową nazwą.

Ented (dyskusjaedycje)

Nazwa zmieniona.

Odpowiedz na „Zmiana nazwy firmy w tytule”

Prośba o pomoc w zamieszczeniu artykułu.

4
Noxikakatosh (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Przed przeniesieniem hasła do przestrzeni głównej należy uzupelnić źródła informacji przypisami do:

  • daty i miejsca urodzenia i śmierci
  • sekcja "Życiorys" - brak źródeł
  • niektóre pozycje w sekcji "Udział w wystawach"
Noxikakatosh (dyskusjaedycje)

Dodałem przypisy przy dacie i miejscu urodzenia oraz przy informacjach zawartych w sekcji "życiorys".

Nie wiem natomiast jak mogę sformułować przypis przy dacie śmierci ponieważ źródłem tej informacji jestem ja - wnuk artystki.

Pozycje w sekcji "udział w wystawach" nie posiadające przypisów dotyczą wystaw, które odbyły się po roku 1983 i posiadam zaświadczenia zachowane przez Marię Wawrzonek o tym że te wystawy miały miejsce oraz że artystka brała w nich udział, jednak nie wiem jak mam te informacje przedstawić w formie przypisu.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Ented (dyskusjaedycje)

Wszystkie informacje uźródławia się tak samo: dodając przypis odsyłający do rzetelnego, opublikowanego źródła informacji. Data śmierci również musi być opublikowana. Podobnie kwestia wystaw - zaświadczenia nieopublikowane nie będą honorowane.

Kwestia uźródławiania wynika z zasady weryfikowalności, która wyjaśnia dlaczego nie są akceptowane informacje z przekazu ustnego, domowego, rodzinnego, etc.: Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Artykuły Wikipedii powinny więc być weryfikowalne (w skrócie: WER), co oznacza, że informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Ta zasada Wikipedii wynika z filaru „Wikipedia to neutralny punkt widzenia”. Artykuły powinny być oparte wyłącznie na informacjach opublikowanych w wiarygodnych źródłach. Informacje nieopublikowane nie dają możliwości ich potwierdzenia.

188.147.0.74 (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Wygląda na przejrzaną.

Wizytator (dyskusjaedycje)

Czy są jakieś ustalenia, jak zapisywać w treści artykułów datę roczną? Czy jest jakiś wypracowany standard, żeby hasła były jednolite pod tym względem?

Czy piszemy: W 1997 nagrał płytę? W 1997 r. nagrał płytę? W 1997 roku nagrał płytę? (z możliwością - W roku 1997 nagrał płytę. Papierowe encyklopedie, aby oszczędzać miejsce podają zwykle "gołe" liczby. Czasem - rzadko - może to prowadzić do pewnych niezręczności. Np. W 1997 1923 ludzi zmarło na cholerę.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Przez lata pisałem gołą liczbę, w ten sposób omijając zawiłości językowe. Niedawno dowiedziałem się, że to trochę nieprawidłowe i lepiej pisać roku lub r.. Najważniejsze, żeby było tak samo w całym artykule.

Wizytator (dyskusjaedycje)

Mam wrażenie, że w tekstach nieliterackich raczej przyjęte jest używanie pewnych skrótów, typu np., m.in, jw., p.n.e itp. Po dacie rocznej zwykle używa się "r."

Kenraiz (dyskusjaedycje)

W tabelach, wykazach itp., gdzie zapis jest syntetyczny lub daty się powtarzają, albo gdzie kontekst wskazuje oczywiste znaczenie tych cyfr (standardowo umieszczone daty urodzin i śmierci) – wstawia się gołe liczby. W tekście pisanym prozą lepiej jest umieszczać rok/r. – ważne, by w artykule trzymać się w takim wypadku jednej konwencji. Wyjątkiem jest bardzo liczne podawanie dat w bloku tekstu – wówczas można ograniczyć ten dopisek do pierwszego wystąpienia w akapicie, a kolejne można podawać bez dookreślenia dla uniknięcia wielokrotnych powtórzeń.

Hoa binh (dyskusjaedycje)

Jeżeli dbamy o poprawność, to należy stosować rok lub skrót r. Tak używa się w fachowych tekstach drukowanych, często pomijanie tego prowadzić może jak napisano wyżej do niezręczności typu W 1997 1923 ludzi zmarło na cholerę, gdzie mamy dwie następujące po sobie liczby, co się stylistycznie gryzie. Najważniejsze to jak napisał Ciacho5 - ważne przede wszystkim, żeby w tekście był jednolity sposób zapisu. Dlatego zawsze dostaję białej gorączki, jak jakiś "poprawiacz" wchodzi do napisanego przeze mnie tekstu tylko po to, żeby hurtowo pousuwać z hasła słowo rok. Niestety są tacy. Hoa binh (dyskusja) 17:30, 3 paź 2021 (CEST)

Litwin Gorliwy (dyskusjaedycje)

Ba, kilka(naście) lat temu Stowarzyszenie WMPL sfinansowało płytę z wierszami Or-Ota (Artur Oppman) i biogramem z Wikipedii. Nikt nie powiedział aktorowi głosowemu, żeby po liczbie dodawał słowo "roku". Nie da się tego słuchać (dochodzi jakaś nienaturalna intonacja, ale to moje moje wrażenie związane z wymienionym powyżej brakiem).

Maslanype (dyskusjaedycje)
Odpowiedz na „Jak zapisujemy datę roczną?”

Prośba o dodanie w zamieszczeniu artykułu

3
217.96.148.181 (dyskusjaedycje)
PawełMM (dyskusjaedycje)

Nic nie wskazuje na encyklopedyczność opisywanej fundacji założonej w 2022. Brak jakichkolwiek źródeł. Szczegółowy opis zakresu działań rady fundacji zbędny i robiący wrażenie naruszenia praw autorskich. Artykuł nie kwalifikuje się do umieszczenia w przestrzeni głównej.

Ented (dyskusjaedycje)

Jw. Cele są szczytne, ale aby hasło było encyklopedyczne muszą być wykazane rzeczywiste dokonania (nie tylko cele), szeroka zauważalność, nagrody i uhonorowania, etc. Większość informacji zbędna - cała sekcja "Rada fundacji" - to informacje oczywiste, bo wynikające z samej działalności pozamerytorycznej.

Odpowiedz na „Prośba o dodanie w zamieszczeniu artykułu”
Legia100 (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Przed przeniesieniem proszę uźródłowić przypisami:

  • datę i m-ce urodzenia
  • zajawkę hasła: "Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Historii Centrum Badań Humanistycznych Sieci Badawczej im. Eötvös Loránd oraz starszym pracownikiem naukowym w Instytucie Badań Europy Środkowej Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie"
  • publikacje

Proszę ;)

Legia100 (dyskusjaedycje)

Dokonałem zmiany. Publikacje oparte są na bazie danych Węgierskiej Akademii Nauk. Zobacz link pod pierwszym zewnętrznym linkiem.

Ented (dyskusjaedycje)

Poprawiłem formatowanie oraz dodałem przypis do publikacji i poprawiłem link do daty ur. (poprzedni link nie potwierdzał).

Zostało do uźródlowienia zdanie: "W 2004 r. ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Loránda Eötvösa, a w 2018 r. studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya"

Legia100 (dyskusjaedycje)

Podałem źródło do tego akapitu.

Odpowiedz na „Zmiana nazwy strony”

Prośba o zaakceptowanie rozwijanych przeze mnie artykułów

12
89.228.181.186 (dyskusjaedycje)

Gwardia Ludowa WRN – Wikipedia, wolna encyklopedia

Polska Partia Socjalistyczna – Wolność, Równość, Niepodległość – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wolnomyślicielstwo – Wikipedia, wolna encyklopedia

Szlacheccy rewolucjoniści – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rewolucyjni demokraci – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ruch robotniczy na ziemiach polskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Bronisław Baranowski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zjednoczenie Emigracji Polskiej (1837–1846) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ustawa o ochronie zwierząt – Wikipedia, wolna encyklopedia

89.228.181.186 (dyskusjaedycje)
176.221.120.7 (dyskusjaedycje)

Akademicki Związek Walki Młodych „Życie” – Wikipedia, wolna encyklopedia

Stowarzyszenie Przyjaciół ZSRR – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ryszard Suski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Proces proletariatczyków – Wikipedia, wolna encyklopedia

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Polskie Stronnictwo Ludowe – Lewica (1946–1949) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Proces świętojurski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Proces łucki – Wikipedia, wolna encyklopedia

176.221.120.7 (dyskusjaedycje)
89.228.176.79 (dyskusjaedycje)

Polscy rewolucjoniści XIX wieku – Wikipedia, wolna encyklopedia

Armia Ludowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską (1993) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Sejm Ustawodawczy (1919–1922) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji (1930–1935) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Feminizm w Polsce – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kółka socjalistyczne – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gromada Ludu Polskiego Grudziąż – Wikipedia, wolna encyklopedia

Paweł Niewinny – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gromady Ludu Polskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pieśni rewolucyjne – Wikipedia, wolna encyklopedia

Federacja Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia

Niezależna Socjalistyczna Partia Pracy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pułk Biełgorodzki – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zjednoczenie Socjalistyczne Polskie – Wikipedia, wolna encyklopedia

176.221.121.188 (dyskusjaedycje)
176.221.121.252 (dyskusjaedycje)
176.221.120.18 (dyskusjaedycje)

Powstanie zamojskie (1918) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Liga Kobiet Polskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Front Ludowy – Wikipedia, wolna encyklopedia

Zjazd paryski – Wikipedia, wolna encyklopedia

Liga Obrony Praw Człowieka i Obywatela – Wikipedia, wolna encyklopedia

Lewica socjalistyczna w Polsce – Wikipedia, wolna encyklopedia

Związek Parlamentarny Polskich Socjalistów – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rady Delegatów Robotniczych w Polsce – Wikipedia, wolna encyklopedia

Rada Delegatów Robotniczych w Lublinie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Jedność Robotnicza (organizacja) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Komunistyczna Partia Górnego Śląska – Wikipedia, wolna encyklopedia

Lewica Związkowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Socjalistyczny Związek Studentów Polskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Federacja Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej – Wikipedia, wolna encyklopedia

176.221.120.18 (dyskusjaedycje)
176.221.120.18 (dyskusjaedycje)
87.116.246.20 (dyskusjaedycje)
176.221.121.74 (dyskusjaedycje)
Odpowiedz na „Prośba o zaakceptowanie rozwijanych przeze mnie artykułów”

Prośba o pomoc w zamieszczeniu artykułu

11
Artfactcheck (dyskusjaedycje)

Potrzebuję pomocy, by sprawdzić mój artykuł i zamieścić go.

Ented (dyskusjaedycje)
Artfactcheck (dyskusjaedycje)

Jest to artykuł biograficzny, co zatem zrobić by to udowodnić?

Artfactcheck (dyskusjaedycje)

Artykuł spełnia wszystkie wymogi, przynajmniej merytoryczne

Ented (dyskusjaedycje)

Nie spełnia podstawowego -> WP:ENCY.

Artfactcheck (dyskusjaedycje)

Spełnia, bowiem jest dużo odniesień do tej osoby. Poza tym osoba ta jest ważna w historii Skierniewic oraz piłki nożnej Skierniewic, co poświadczają liczne, niezależne artykuły. Pan Jacek jest ponadto wielokrotnym Mistrzem Polski w hodowli gołębi młodych.

Ented (dyskusjaedycje)

Skoro jako MP w hodowli gołębi młodych, to proszę o pełne uźródłowienie treści przypisami, np. brak przypisu do daty urodzenia oraz na "założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Magboss sp. z o.o. największej w Polsce hurtowni akcesoriów i części GSM. Prezes Magboss sp. z o.o. sp.k. Rentier, Inwestor i Anioł Biznesu. Pomysłodawca marek Tanie-zakupy.pl i E-Hedo.pl oraz JB-Domy.pl" i hasło będzie można opublikować.

Artfactcheck (dyskusjaedycje)

ok. Tak zrobię. A w jakim sensie ma być przypis do daty urodzenia?

Ented (dyskusjaedycje)

W takim samym jak przypisy do pozostałej treści hasła - źródło ma ją potwierdzić.

Artfactcheck (dyskusjaedycje)

Cześć, pododawałam linki, przypisy, udowadnjaąc encyklopedyczność tematu. Czy mógłbyś mi przenieść tekst?

Ented (dyskusjaedycje)

Raz jeszcze proszę o przypis do fragmentu: "założyciel, współwłaściciel i prezes międzynarodowej Magboss sp. z o.o. największej w Polsce hurtowni akcesoriów i części GSM. Prezes Magboss sp. z o.o. sp.k. Rentier, Inwestor i Anioł Biznesu. Pomysłodawca marek Tanie-zakupy.pl i E-Hedo.pl oraz JB-Domy.pl" oraz daty urodzenia.

W tym brudnopisie -> Wikipedystka:Artfactcheck/Jacek Budek1 przypisy 1, 2, 3 nie potwierdzają treści. Dalej nie sprawdzałem.

Odpowiedz na „Prośba o pomoc w zamieszczeniu artykułu”