Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Edytuj opis

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
91.232.102.2 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat praw autorskich do samego pomysłu wikipedii, układu graficznego i sposobu jej funkcjonowania. Czy można legalnie stworzyć kopię wikipedii dotyczącą wybranej tematyki przykładowo na potrzeby prywatnego przedsiębiorstwa?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Pomysł nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Układ graficzny jest na tej samej licencji, na której jest oprogramowanie MediaWiki (zob. więcej o oprogramowaniu), lub kompatybilnej. Można stworzyć swój serwis korzystający z tego oprogramowania, ale bez nazwy Wikipedia, bo to już jest znak towarowy. Wszystkie informacje są pod linkiem, który podałem w nawiasie.

Odpowiedź na „Prawa autorskie do wikipedii”

Ivan Binar – prośba o pomoc w tworzeniu hasła

3
Streszczenie autorstwa Maattik

Artykuł przeniesiono do przestrzeni głównej

AZieml (dyskusjaedycje)

Witam.

Proszę o pomoc w umieszczeniu hasła o czeskim pisarzu Ivanie Binarze. Utworzyłam ją w skróconym opaciu o Wikipedię czeską. Proszę zrozumieć, w natłoku spraw zawodowych nie mam czasowych możliwości doprawcowania notki, zależy mi , żeby była jej polska wersja, Autor niedługo przyjeżdża do Gdańska po odbiór nagrody. Z góry dziekuję za pomoc.

AZieml (dyskusjaedycje)

Jej wersja jest z moim brudnopisie:: Wikipedysta:AZieml/Ivan Binar

WTM (dyskusjaedycje)

Nie widzę strasznych błędów. Jako początkowa wersja do ewentualnego późniejszego dopracowania może być. Przenoszę z brudnopisu wikipedysty do przestrzeni artykułów.

Bossowski93 (dyskusjaedycje)

Witam,

Chciałbym napisać artykuł/hasło o EKONOMII KONTROLI POSIADANIA BRONI i czy takie może widnieć na wikipedii. Mam sprawdzone książki

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Może, nie zapomnij tylko umieścić wzmianki o osobnym artykule w treści prawo dostępu do broni.

Maattik (dyskusjaedycje)

@Tar Lócesilion Zwróciłeś uwagę a encyklopedyczność tego hasła? Ostatnio masa podobnych artykułów nas zalewa i trafia do DNU.

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Moim zdaniem one są do wybronienia, tylko trzeba trochę zmienić styl z eseju na encyklopedyczny. Ogólnie temat jest ency.

89.68.231.81 (dyskusjaedycje)

Witam serdecznie

Jako dość laicki użytkownik Wikipedii, ale czerpiący wiele z niej gdy tylko potrzebuję bardzo chętnie wpłaciłbym dotację, bo warto, tylko czy można wprowadzić przelewy?

Wiem że to nie do końca miejsce na takie zapytanie ale ciężko znaleźć kontakt do admina by bezpośrednio przekazać sugestię.

Pozdrawiam

;)

WTM (dyskusjaedycje)

Zbiórkę organizuje Wikimedia Foundation z siedzibą w USA i dotacje przekazywane są do USA. Przelew bankowy zagraniczny jest wściekle drogi, zatem taki sposób wsparcia jest niekorzystny dla darczyńcy. Ludzie z Wikimedia Foundation zdają sobie z tego sprawę, nie chcą obciążać swoich darczyńców bezsensownymi kosztami, dlatego przyjmują darowizny tylko za pomocą karty kredytowej albo płatności z konta PayPal.

Dla pełności informacji, istnieje możliwość wsparcia zwykłym przelewem stowarzyszenia Wikimedia Polska (polskiej organizacji posiadającej status organizacji pożytku publicznego): https://pl.wikimedia.org/wiki/Organizacja_po%C5%BCytku_publicznego

Halibutt (dyskusjaedycje)

Zobacz też opp.wikimedia.pl

Odpowiedź na „dotacje”
Keres 40 (dyskusjaedycje)

Spójnia Stargard

no tak:), nowicjuszem nie jestem:), no ale męczę się i nie wychodzi:) Prośba wielka. Otóż nie wychodzi mi z tymi strojami zespołu:(, dlatego bardzo proszę o odpowiednie wstawienie właściwego koloru stroju zespołu Spójni, obecnie jest raczej czerwony, a chodzi, aby wstawić stroje wyjazdowe jako bordowe - koszulka i spodenki, zaś stroje domowe należałoby wstawić tylko po bokach pasek bordowy (jest czerwony) na koszulkę i spodenki. Z góry serdeczne dzięki:) Pozdrawiam. --Keres 40 (dyskusja) 16:19, 10 maj 2017 (CEST)

WTM (dyskusjaedycje)

@Krisgola wprawdzie Spójnia nie jest klubem piłkarskim z Białegostoku, ale może potrafiłbyś pomóc koledze Keres 40? Widzę, że bawiłeś się kiedyś takimi grafikami strójow sportowych.

Krisgola (dyskusjaedycje)

Coś tam wstawiłem, pzdr ~~~~

Dawid2009 (dyskusjaedycje)

Istnieje strona przedstawiająca liczniki edycji użytkowników z różnych Wikipedii. Żeby zalogować się w tamtym projekcie siostrzanym, trzeba zgodzić się na jakieś warunki, z których korzysta aplikacja '''X!'s Tools''', mógłby mi ktoś wyjaśnić co to dokładnie jest?

Maattik (dyskusjaedycje)

@Dawid2009 Masz tu taką stronę ze swoją aktywnością - http://tools.wmflabs.org/guc/?user=Dawid2009

Odpowiedź na „Czym jest aplikacja X!'s Tools ?”
Streszczenie autorstwa Maattik

Odpowiedź została udzielona, brak dalszych pytań lub uwag

94.254.179.122 (dyskusjaedycje)

Czy jest w Wikipedii hasło: "osioł somalijski"?

Tar Lócesilion (dyskusjaedycje)

Nie ma. W artykule pod hasłem osioł afrykański jest krótko opisany podgatunek somalijski.

Przeniesienie artykułu

3
Streszczenie autorstwa Maattik

Artykuł opublikowano

Akademiabiznesu (dyskusjaedycje)

Witam, napisałam artykuł, który po weryfikacji został przeniesiony do brudnopisu z adnotacją co trzeba w nim poprawić. Poprawiłam, zatem proszę o udostępnienie artykułu.

Pozdrawiam

Halibutt (dyskusjaedycje)

Wskazałem w Twoim brudnopisie kilka miejsc, gdzie zgodnie z zasadą Weryfikowalności przydałyby się przypisy, najchętniej do rzetelnych źródeł niezależnych od opisywanego tematu.

Akademiabiznesu (dyskusjaedycje)

Uzupełniłam, przypisy.

Prośba o udostępnienie artykułu.

Kokosy (dyskusjaedycje)

Dokonałam poprawek w artykule jednak nie wiem czy są one właściwe. Byłabym wdzięczna, jeśli ktoś mógłby je sprawdzić.

Pozdrawiam.

Kokosy (dyskusjaedycje)

Wikipedysta:Kokosy/brudnopis

Streszczenie autorstwa Maattik

Temat dawno przeminął

Lwi3 (dyskusjaedycje)

Napisałam, a raczej zaczęłam pisać tekst "Celso Grebogi", który mam bardzo krótki na razie, ale nie chcę tego stracić tylko rozbudować jak się nauczę jak to zrobić. Hasło jest w Wiki w kilku językach, ale nie w polskim. Mam brudnopis i co dalej, żeby ktoś coś podpowiedział co dalej jak pokazać brudnopis?

Lwi3 (dyskusjaedycje)

dzisiaj ostatni dzień tego tygodnia brazylijskiego w Wiki to się zmobilizowałam.

Lwi3 (dyskusjaedycje)

Celso Grebogi ur. 27 lipca 1947 r. w Kurytybie jest Brazylijczykiem polskiego pochodzenia, brazylijskim fizykiem teoretykiem, matematykiem i chemikiem znanym z osiągnięć w dziedzinie teorii chaosu. Obecnie pracuje na Uniwersytecie w Aberdeen, Szkocja, Wielka Brytania. Razem z dwoma amerykańskimi fizykami (Edward Ott i James York) należy do grupy twórców metody nazwanej od pierwszych liter nazwisk jej autorów metodą OGY(Otto-Grebogi-York), z dziedziny kontrolowania chaosu. Za opracowanie tej teorii jej twórcy byli m.in. w 2016 r. jednymi z najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Źródła: Wywiad z naukowcem zamieszczony w "Gazeta do Povo" 29 stycznia 1997 r., w którym wspomina swoje polskie korzenie

Lwi3 (dyskusjaedycje)

zajrzałam, że 9-15 maja będzie tydzień fizyki i astronomii, czyli mam jeszcze trochę czasu na ten projekt, a może ktoś pomoże

Wiklol (dyskusjaedycje)

Pomogłem. Przeredagowałem w twoim brudnopisie. W razie potrzeby pisz tu ponownie, tylko nie ma potrzeby przytaczania całej treści.

Lwi3 (dyskusjaedycje)

dziękuję bardzo!!!

Wargo (dyskusjaedycje)

Jak sobie radzisz?

Maattik (dyskusjaedycje)

Artykuły można tworzyć nie tylko podczas tygodni tematycznych. Te tygodnie mają za zadanie jedynie promować dany temat wśród użytkowników aby zwiększyć ilość artykułów w danej tematyce. Czyli twój artykuł można opublikować kiedykolwiek :)

Wiklol (dyskusjaedycje)

Chyba kolega czeka na specjalną okazję. Od 9 do 15 maja będzie Tydzień Fizyki i Astronomii.

Maattik (dyskusjaedycje)

@Lwi3 Utworzyłem stronę tygodnia - Wikiprojekt:Tygodnie tematyczne/Tydzień Fizyki i Astronomii. Można zaczynać!