Pomoc:Pytania nowicjuszy

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

  • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
  • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Uwaga! Do edycji tej strony włączony jest nietypowy w Wikipedii system dyskusji strukturyzowanych (flow), w którym domyślny jest edytor wizualny. Osoby preferujące edytor kodu źródłowego mogą włączyć go klikając w ikonkę ołówka w prawym dolnym rogu okienka edycji odpowiedzi.

Kla.mir.95 (dyskusjaedycje)
Anonimowy 2 (dyskusjaedycje)

Po pierwsze artykuł ma wiele informacji nieuźródłowionych, a po drugie to zdanie do poprawy: "Fundacja realizuje wiele projektów", czyli ile projektów? A tak poza tym to co do encyklopedyczności to bym miał wątpliwości.

Kla.mir.95 (dyskusjaedycje)

Właśnie uzupełniłam. :)

Fundacja działa od ponad 20 lat, jest ważną instytucją dla III sektora, dyrektor Fundacji jest współprzewodniczącym Rady Działalności Pożytku Publicznego, więc myślę, że jak najbardziej hasło jest encyklopedyczne.

Anonimowy 2 (dyskusjaedycje)
Kla.mir.95 (dyskusjaedycje)

Dodałam kilka innych. :) Jeśli nadal uważają Państwo, że artykuł się nie nadaje, proszę o informację.

Agnieszka1215 (dyskusjaedycje)
Kla.mir.95 (dyskusjaedycje)
Kenraiz (dyskusjaedycje)

Konieczne są źródła dla wszystkich informacji w sekcji 'Historia". Przy czym brak źródeł zewnętrznych, niezależnych od fundacji, a ją opisujących, zwłaszcza doceniających jej działalność będzie istotnym powodem dla podważania jej encyklopedyczności (znaczenia/zauważalności). W szczególności sformułowania typu "pierwsza tego typu inicjatywa" muszą mieć oparcie w źródłach zewnętrznych.

Odpowiedz na „Proszę o przeniesienie artykułu”
Zocha (dyskusjaedycje)

Wprowadziłam poprawki zgodnie z sugestiami. Bardzo proszę o akceptację lub dalsze wskazówki. Dziękuję!

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Potrzebne są opublikowane źródła dla informacji w artykule. Teraz źródło wskazane jest dla jednego zdania.

Zocha (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, artykuł został uzupełniony. Będę wdzięczna za akceptację, bądź dalsze wskazówki. Dziękuję.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Jest już prawie idealnie. Zostaje kwestia źródła dla "pierwszy portal internetowy", bo nie może nim być numer archiwalny, ani reklama, na której nie ma informacji to potwierdzającej. Jeśli nie ma opublikowanego, najlepiej niezależnego źródła wskazującego O.pl jako pierwszy polski portal o sztuce, to bezpieczniej jest napisać standardową formułę "jeden z pierwszych". Przydałyby się też źródła potwierdzające wskazane osoby jako redaktorów (nie chodzi tu tylko o czepianie się formalne zasad, ale też po prostu o bezpieczeństwo informacji – bez źródła, w którym można ją zweryfikować, ktokolwiek będzie mógł to zmieniać, analogicznie nie podając źródeł...).

Zocha (dyskusjaedycje)

To był początek Internetu w Polsce nie kojarzę wówczas innych portali o tej tematyce (a np. culture.pl powstał w 2001 roku). Poszperam w archiwach i jeżeli coś znajdę to wówczas uzupełnię. A zatem na razie "jeden z pierwszych". A jeśli chodzi o drugą część to szperając po artykułach w Wikipedii redaktorzy naczelni byli po prostu wymienieni (bez potwierdzenia) ale oczywiście najlepiej podać źródło, postaram się znaleźć i uzupełnić.

Kenraiz (dyskusjaedycje)

Przejrzałem tymczasem już obecną wersję.

Odpowiedz na „O.pl”
Zocha (dyskusjaedycje)

Dzień dobry, chciałabym zapytać o artykuł Kamienica Pod Pająkiem w Krakowie

Jest tam informacja "Obecnie na budynku (głównie na parterze) znajduje się duża liczba reklam (jak pisze Monika Bogdanowska: parter budynku po prostu woła o pomstę do nieba – cały obklejony, obity, owinięty, przystrojony." Na towarzyszących zdjęciach widać te reklamy. I teraz tak: "obecnie" wskazuje, że wciąż tak jest, a nie jest to prawda i chciałabym usunąć tę informację, ale co zrobić ze zdjęciami, czy wymienić na nowsze czy dorzucić do istniejących a do tych poprzednich dopisać, że to zdjęcia z roku XX. Teraz kamienica prezentuje się dużo ładniej i nie ma już tych reklam, o których jest mowa w artykule. Będę wdzięczna za wskazówki.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Ten fragment i tak źle był napisany, niezależnie od łamania ponadczasowości, to co to jest tych kilka - nascie lat oklejenia (w historii kamienicy. Oklejenie Krakowa i innych miast, nawet na kilkanaście lat to inna sprawa). Fragment wyciąć można i należy. Zrób nowsze zdjęcia, dobre technicznie (mam nadzieję, że umiesz) i wtedy możesz je zamieścić w artykule, opisując jako zmiana fotografii na nowsze, bez reklam czy coś podobnego. Śmiało działaj. A. Wiesz jak przesłać zdjęcia, załadować, opisać itd?

Zocha (dyskusjaedycje)

Dzięki wielkie. Powinnam mieć trochę lepszych zdjęć w archiwum, ew. zrobię nowe i postaram się je zamienić (chociaż teraz smutna pogoda). I spokojnie - zdjęcia będą dobre technicznie . Jeśli będę mieć kłopoty z podmianą to oczywiście się odezwę. :)

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Zdjęcia z archiwum, rozumiem, są Twego autorstwa? W przeciwnym razie są zabawy z pozwoleniami albo łamanie praw autorskich. A na pogodę nie ma co narzekać, robi co może. Ponoć ostatnio Wam nawet smog rozwiało (co akurat do zdjęć może być niekorzystne, bo wyjdzie za ostre światło) ;)

Odpowiedz na „Kamienica Pod Pająkiem w Krakowie”
Burag123 (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Prośba o uźródłowienie dyskografii.

Odpowiedz na „Prośba o dodanie artykułu”
Dramatyczny123 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

Bardzo proszę o przejrzenie zmian w haśle "Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy". Hasło zostało znacząco rozbudowane, dodano przypisy, bibliografię, linki zewnętrzne itd.

Pozdrawiam

Ented (dyskusjaedycje)

Witaj. Wersja jest przejrzana.

Ented (dyskusjaedycje)

Małe uwagi: hasła opisujące historię piszmy w czasie przeszłym. Groteskowo brzmi "w latach 60. teatr jest...", bo lata 60. XX w. były dość dawno, a XXI w. jeszcze sporo przed nami. Ponadto nie linkujemy wewnętrznie w jednym nagłówku więcej niż jeden raz do tego samego hasła.

Odpowiedz na „Prośba o weryfikację zmian w haśle”
Levi2207 (dyskusjaedycje)
Kenraiz (dyskusjaedycje)

Edycja została anulowana, ponieważ nie wskazano opublikowanego źródła, a dotychczas podane dla informacji o zarządzie nie potwierdza zmiany w składzie.

Odpowiedz na „Prośba o przejrzenie i akceptacje”
Gmina Raszyn (dyskusjaedycje)

Proszę o akceptację i publikację artykułu Austeria w Raszynie

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Niestety, ale to się nie kwalifikuje. Naprawdę nie widzisz, że różni się od poprawnych artykułów? Choćby wizualnie, raczej nie ma takich wielkich liter na początku.

Po drugie, tytuł mówi o austerii, a artykuł o mieście, kościele, ratuszu i "Popiołach".

Pozwolę sobie też poprosić (z naciskiem) na podawanie źródeł w postaci przypisów. Przy takiej objętości i ilości informacji trudno dojść, co skąd pochodzi, a stosowane źródła są bardzo różnej wiarygodności.

Dalej: Czy praca doktorska została opublikowana? Jeśli nie, to nie można jej użyć jako źródła. Zwróć też uwagę, że nie stosujemy ibidiem w Wikipedii, mechanizm używania wielokrotnie tego samego przypisy jest opisany w Pomoc:Przypisy (to akurat każdy może poprawić, ale sprawa jest prosta i przydatna.

Anonimowy 2 (dyskusjaedycje)
Ciacho5 (dyskusjaedycje)

@Gmina Raszyn Prawo polskie i większości państw zabrania kopiowania treści. Jeżeli strona nie jest na wolnej licencji (nie mniej restrykcyjnej niż licencje stosowane w Wikipedii) to jest niedopuszczalne. Trzeba pisać "swoimi słowami". Można też przesłać odpowiednią zgodę, zobacz tutaj.

Odpowiedz na „Prośba o dodanie artykułu”
1Holy2 (dyskusjaedycje)

Jak mogę zmienić zdjęcie w artykule, który dotyczy mnie?

AramilFeraxa (dyskusjaedycje)
1Holy2 (dyskusjaedycje)

Dziękuję

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Czyli ktoś musi Ci zrobić zdjęcie (albo sam zrobisz autoportret, pls, nie w lusterku łazienkowym ;)), albo użyjesz zdjęcia legitymacyjnego. Osoba robiąca zdjęcie (czyli faktyczny autor)(nie dotyczy zdjęcia legitymacyjnego/paszportowego, jako że nie jest ono dziełem sztuki) musi przesłać na Commons (link w menu po lewej Prześlij plik). Jeżeli przesyłałbyś osobiście zdjęcie zrobione przez kogoś innego, trzeba byłoby dołączać jego zgodę na zamieszczenie na wolnej licencji, co jest bardziej pracochłonne niż założenie konta i przesłanie zdjęcia. Zdjęcie nie może być wcześniej publikowane (bo będzie to wymagało kolejnych pozwoleń).

Takie zdjęcie, po przesłaniu na Commons, zamieścisz w artykule stosując sie do tych porad.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Aha, nieważne, czy artykuł dotyczy Ciebie czy czegokolwiek innego, zasady są takie same.

Odpowiedz na „Pytanie”
Burag123 (dyskusjaedycje)
Odpowiedz na „Prośba o przeniesienie tekstu”
J.D.K. (dyskusjaedycje)

Bardzo proszę o przejrzenie hasła Jacek Bocheński, pisarz. Zastąpiłam nieaktualną informację informacją aktualną. Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz na „Edycja”