Pomoc:Pytania nowicjuszy

Skocz do: nawigacja, szukaj

O tej stronie

Witaj na stronie pomocy nowym wikipedystom

Na tej stronie doświadczeni wikipedyści (wolontariusze) odpowiadają na pytania dotyczące edytowania Wikipedii zadawane przez nowych użytkowników. Sformułuj pytanie tak precyzyjnie, jak potrafisz.

Jeżeli

 • potrzebujesz pomocy w pracy domowej albo w sprawach niedotyczących edytowania lub działania Wikipediinie pomożemy Ci,
 • nie masz konta użytkownika i chcesz, żebyśmy pomogli Ci opublikować Twój artykuł – rozważ utworzenie konta.

Na tej stronie uruchomiono Flow, nowe, jeszcze testowane i rozwijane narzędzie prowadzenia dyskusji. Brudnopis do testowania Flow jest na osobnej stronie.

Archiwum: część 1, część 2, część 3, część 4

Poprzez kliknięcie „Dodaj wątek”, akceptujesz Zasady używania oraz zgadzasz się na publikację twojego tekstu pod licencją CC BY-SA 3.0 oraz licencją GFDL
Laura Fanon (dyskusjaedycje)

witam, chciałabym z brudnopisu przenieść już profil do artykułu, a nie mam jeszcze ikony "przenieś "

Halibutt (dyskusjaedycje)

Witaj! Artykuł przeniosłem, poprawiłem też w nim co nieco. Nadal wymaga nieco miłości, ale jak na pierwsze hasło - dobra robota, dzięki!

Na przyszłość: łatwiej będzie Ci pisać i formatować wszystko w Edytorze wizualnym. Działający w nim Pomoc:Citoid pozwala łatwo dodawać przypisy zamiast prostych linków (a nawet konwertować już dodane linki na poprawne przypisy bibliograficzne). Pomocą służy też strona Pomoc:Jak przełączać się między edytorami :)

Odpowiedź na „Paweł Zbierski”
Laura Fanon (dyskusjaedycje)
 • Poprawnie napisać definicję. - co to znaczy definicja?
 • Poprawić błędy językowe. Nazwiska i imiona się odmienia. - to jasne :-)
 • Poprawić formatowanie. - co to znaczy formatowanie ?
 • Dodać źródła, którymi nie może być Wikipedia i poprawić linki wewnętrzne. - W wielu hasłach Wikipedii (!) Wikipedia jest źródłem. Dlaczego w tym przypadku nie może by zródłem? Czy to zródło nie jest wiarygodne? Co to znaczy POPRAWIC linki wewnętrzne?
WTM (dyskusjaedycje)

1. Pomoc:Jak napisać dobrą definicję, Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł#Układ idealnego artykułu

2. Czyli nie "syn Andrzej Zbierski", tylko "syn Andrzeja Zbierskiego", nie "z: Arkadiusz Rybicki, Paweł Huelle, Andrzej Zarębski", ale "z Arkadiuszem Rybickim, Pawłem Huellem, Andrzejem Zarębskim" (albo Pawłem Huelle http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Huelle;9496.html) Ewentualne linki do innych stron Wikipedii poprawimy, jeśli się popsują

3. Podział na akapity, nagłówki sekcji, poprawne wstawianie przypisów. Spokojnie, pomożemy.

4. Dodać źródła. To chyba jasne? Źródła to są te materiały, z których faktycznie korzystałaś przy pisaniu. Wikipedia nie może być źródłem sama dla siebie (bo każdy ją może edytować). Ani w tym przypadku, ani w żadnym innym. Niedopuszczalna jest sytuacja, że Wikipedia miałaby być źródłem. Wikipedia nie jest wiarygodna i nie ma być. Chcemy za to, aby była weryfikowalna - to znaczy każdy fakt powinien być opatrzony odnośnikiem do zewnętrznej publikacji, która go potwierdza.

Linki wewnętrzne to są te niebieskie "Maria Żmigrodzka Maria Żmigrodzka): m.in. Gazeta GdańskaGazeta Gdańska, Tygodnik Powszechny Tygodnik Powszechny, W Drodze W Drodze, Gazeta Wyborcza Gazeta Wyborcza". Powinno zaś być: "Maria Żmigrodzka): m.in. Gazeta Gdańska, Tygodnik Powszechny, W Drodze, Gazeta Wyborcza (jeśli edytujesz w kodzie: [[Maria Żmigrodzka]]): m.in. [[Gazeta Gdańska]], [[Tygodnik Powszechny]], [[W Drodze (miesięcznik)|W Drodze]], [[Gazeta Wyborcza]]).

Laura Fanon (dyskusjaedycje)

dzieki, próbuję dalej :-)

Odpowiedź na „pytanie”
Pter.zg (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

kilka dni temu dodałem wpis. Uwzględniłem uwagi redakcyjne. Artykuł nadal jest w brudnopisie i nie wiem jak go ponownie aktywować.

Proszę o wparcie i jednocześnie dziękuję

Piotr M.

Ten komentarz został ukryty przez Halibutt (historia)
Halibutt (dyskusjaedycje)

W haśle nadal brakuje przypisów, więc trudno powiedzieć by było zgodne z zasadą Weryfikowalności. Rzuć proszę okiem na inne hasła na podobny temat, na przykład na Wikipedia:Dobre Artykuły znajdziesz kilkanaście haseł na temat gier komputerowych. Każde z nich można wziąć za wzór do naśladowania, zarówno pod względem technicznym, jak i treści.

Pter.zg (dyskusjaedycje)

Dodałem przypisy. Proszę o sprawdzenie.

Halibutt (dyskusjaedycje)

O, gratuluję pierwszych dodanych przypisów! Niestety, artykuł nadal nie nadaje się do publikacji (możesz oczywiście go przenieść, ale nie sądzę, by ostał się w przestrzeni głównej - czyli tam, gdzie znajdują się wszystkie artykuły Wikipedii - dłużej niż kilkanaście minut. Jest parę spraw do załatwienia:

 • Wikipedia nie może być źródłem sama dla siebie. Patrz: Wikipedia:Źródło.
 • W ogóle może być problem ze źródłami. Sprawdziwszy na szybko w Google nie znalazłem ani jednej wzmianki o grze w mediach. Tylko Facebook, strona producenta, Twitter itp. To może być za mało nie tylko na uźródłowienie artykułu (Wikipedia:Weryfikowalność), ale też na to, by wykazać encyklopedyczność tematu (Wikipedia:Encyklopedyczność). Bo Wikipedia nie jest stroną reklamową, nie promujemy firmy Krzakexpol ani artystów bez dokonań na koncie, ani gier komputerowych, których rozpoznawalność jest niska. Bo artykuł Wikipedii o nich byłby de facto ich reklamą, a nie informowaniem czytelnika o encyklopedycznym fenomenie.
 • W związku z brakiem źródeł brak jest danych by spełnić też wytyczne projektu Gry komputerowe (Wikiprojekt:Gry komputerowe/Zalecenia dotyczące artykułów). Ale patrzyłem bardzo pobieżnie i może w zalecanych przez ten wikiprojekt źródłach faktycznie coś się znajdzie? Patrz: Wikiprojekt:Gry komputerowe/Źródła
 • Zgodnie z zasadą weryfikowalności powinniśmy mieć źródła nawet na informacje, które dla Ciebie wydają się oczywiste. Piszesz na przykład, że gra oferuje "losowo generowany świat". A skąd czytelnik ma wiedzieć, że go nie wkręcamy i tak naprawdę świat jest zaskryptowany i zaprojektowany przez kogoś? Nie może zaufać anonimowym autorom Wikipedii, musi mieć możliwość sprawdzenia w zewnętrznych źródłach.
 • W haśle nadal jest trochę nieencyklopedycznego języka (patrz: Wikipedia:STYL). Wykrzyknik, "Czy uda Ci się przetrwać?" itp.

Najważniejszy problem to brak źródeł, reszta to w sumie drobnostki do wyszlifowania w try miga.

Pozdr.

Halibutt (dyskusjaedycje)

Aha, no i właśnie zauważyłem, że artykuł jest bezpośrednim tłumaczeniem materiału chronionego prawem autorskim (z tej strony; Copyright © 2016 Unity Technologies). Możemy parafrazować dane ze źródeł, opisywać je własnym językiem. Ale wklejanie 1:1 czy tłumaczenie 1:1 może być uznane za Wikipedia:Naruszenie Praw Autorskich. Takie hasła trafiają do kosza natychmiast.

Odpowiedź na „nowy artykuł”
89.228.199.96 (dyskusjaedycje)

Kultowy Yutober

WTM (dyskusjaedycje)

Chyba Wierzgoń, a nie Wiegrzoń. A jakie masz pytanie związane z edytowaniem Wikipedii?

Odpowiedź na „Remigiusz Wiegrzoń-Rezi”
Streszczenie autorstwa Tar Lócesilion

Brak pytania

94.254.145.224 (dyskusjaedycje)

Wg mojej wiedzy Rokocin graniczy także ze STARYM LASEM.

Streszczenie autorstwa Neonek12

Problem został załatwiony.

Alisanka (dyskusjaedycje)

Witam. Wczoraj dodałam artykuł, który nie został zaakceptowany z uwagi na kilka błędów. Został przeniesiony na moją stronę wikipedysty. Wikipedysta:Alisanka/Alisa Popracowałam nad edycją, zmieniłam to i owo i według mnie artykuł nadaje się do ponownej publikacji. Jestem nowym użytkownikiem i nie mogę sama skorzystać z opcji "przeniesienia artykułu". Czy mogłabym uzyskać pomoc?

Ten komentarz został ukryty przez Alisanka (historia)
Halibutt (dyskusjaedycje)

Alisanko, dzięki za kawał dobrej roboty, jak na początek - świetnie się zapowiada. Niestety została jeszcze jedna, bardzo ważna sprawa do załatwienia: przypisy.

Jak już pisali na Twojej stronie dyskusji @Szoltys i Viatoro, Wikipedia wymaga weryfikowalności zamieszczanych informacji, czyli podawania źródeł informacji, najlepiej w formie przypisów (patrz: Pomoc:Przypisy). W Twoim szkicu brak choćby jednego przypisu, więc czytelnik nie ma możliwości sprawdzić, czy źródła faktycznie takie informacje podają, czy też wszystko zostało zmyślone przez anonimowego wikipedystę. Rzuć może okiem na któryś z naszych Artykułów na medal, w mig załapiesz o co chodzi. Albo chociaż na hasło o tym zespole po rosyjsku lub angielsku ( lub Alisa)...

W razie problemów - pisz (tutaj albo na mojej stronie dyskusji), chętnie pomogę.

Alisanka (dyskusjaedycje)

Drogi Halibutt,

Bardzo dziękuję Ci za miłą i co najważniejsze - pomocną odpowiedź. Zgodnie z Twoimi zaleceniami edytowałam swój szkic dodając źródła w formie przypisów. Mam nadzieję, że teraz z artykułem jest wszystko w porządku. Pozdrawiam. :)

Ten komentarz został ukryty przez Alisanka (historia)
Ten komentarz został ukryty przez Alisanka (historia)
Halibutt (dyskusjaedycje)

No i super! Bardzo się cieszę, że znalazł się ktoś o pokrewnych gustach muzycznych komu chce się opisać legendarne zespoły.

Od siebie też dodałem sporo treści z jednego czy dwóch źródeł, żeby pokazać że nie trzeba aż tak skrótowo pisać :) Rzuć okiem na historię hasła i poklikaj na "poprz.", zobaczysz co konkretnie zmieniłem.

Aha, źródła dużo wygodniej dodaje się w edytorze wizualnym, polecam zwłaszcza korzystanie z Citoida.

Alisanka (dyskusjaedycje)

O zainteresowaniach pisze się najlepiej. :) To, że na rodzimej wiki nie ma chociażby wzmianek o wielu wspaniałych zespołach z kraju naszych bliskich sąsiadów wymagało podjęcia jakiegoś działania.

Zauważyłam twoje zmiany i bardzo mnie ucieszyło, że komuś chciało się pogrzebać w tej edycji. Dzięki za opisanie źródeł! Ja dopiero się w to wdrażam, wprawa pewnie przyjdzie z czasem.

Dziękuję także za Twoją radę dot. edytora! :) Pozdrawiam raz jeszcze.

Mandradom (dyskusjaedycje)

W moim brudnopisie [[[Wikipedysta:Mandradom/brudnopis|https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mandradom/brudnopis]] ] zamieściłem projekt artykułu dotyczącego pisma Mandragora wydawanego w latach osiemdziesiątych we Wrocławiu. Proszę o ewentualne uwagi. Mam również pytanie: czy jest możliwe zamieszczenie na Wikimedia Commons skanów spisów treści poszczególnych numerów.

mandradom

Halibutt (dyskusjaedycje)

Odpisałem już na Twojej stronie dyskusji, ale w razie czego możesz też pisać tutaj :)

Odpowiedź na „Mandragora”
94.254.225.37 (dyskusjaedycje)

Witam Ostatnio przeglądałem stronę na Wikipedii dotyczącą mojej osoby. Wpisałem w Google "Robert Górski -piłkarz " Artykuł się zgadza ale ktoś żartując sobie wstawił zdjęcie Roberta Górskiego tyle, że tego z Kabaretu Moralnego Niepokoju :-) Czy jest tu ktoś, kto pomogły mi wstawić prawidłowe zdjęcie...? Bardzo proszę o pomoc i kontakt. Wstawiłbym swoje aktualne zdjęcie. Robert Górski robert_gorski@vp.pl

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Ale przy okazji prosimy o przesłanie zdjęcia. Zdjęcie przesłać powinna osoba, która nacisnęła spust migawki, czyli autor zdjęcia, albo trzeba dodawać jego zgodę na zamieszczenie zdjęcia na wolnej licencji.

WTM (dyskusjaedycje)

Są dwa artykuły: Robert Górski (twórca kabaretowy) oraz Robert Górski (piłkarz). W artykule o twórcy kabaretowym jest prawidłowe zdjęcie. W artykule o piłkarzu nie ma żadnego zdjęcia i nigdy nie było. Nie potwierdzam opisanej sytuacji.

Paweł Ziemian (dyskusjaedycje)

Było w wikidanych.

Odpowiedź na „Zmiana zdjęcia”
Pomocny3333 (dyskusjaedycje)

Witajcie, mam pytanie, mianowicie czy jak tworzy się stronę o miejscowości to trzeba samemu dodawać te wiadomości z boku (Wieś infobox czy jakoś tak, liczba ludności, SIMC itd. ;)) czy potem jakiś redaktor zrobi to za mnie? Jeśli samemu mam to zrobić to jak? Przepraszam za zamieszanie.

Strazak sam (dyskusjaedycje)

Hej, najlepiej dodawać to od razu - oszczędzisz wtedy pracy innym, niemniej nic wielkiego się nie stanie jeśli nie dodasz infoboksu. Sam infoboks to w dużym skrócie miejsce, gdzie zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące danego artykułu. Jeśli chodzi o to jak dodawać ten szablon... no cóż za dużo by tu pisać :) Wstawiłem do Twojego brudnopisu infoboks wieś - możesz tam dowolnie testować (o tutaj -> Wikipedysta:Pomocny3333/brudnopis) pozmieniaj nazwy, pododawaj różne brakujące parametry - (wystarczy, że klikniesz edytuj kod źródłowy lub edytuj, w zależności jak Ci wygodnie). Pooglądaj też jak wyglądają infoboksy w innych artykułach np. tutaj: Bogumiłowice (województwo małopolskie). Wszelkie testy przeprowadzaj w swoim brudnopisie, do którego link zostawiłem Ci wyżej. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania pisz śmiało w tym wątku, albo na mojej stronie dyskusji. Pozdrawiam.

Pomocny3333 (dyskusjaedycje)

Chciałem jeszcze zadać pytanie z innej beczki. Ktoś zepsuł artykuł (Żuków (województwo podkarpackie) ) i w artykule jest stary i nowy tekst. Jakbym teraz chciał dodać nowe wiadomości to mógłbym to przy okazji jakoś naprawić??

Odpowiedź na „Pytanie typowego nowicjusza”
WitoldJJ (dyskusjaedycje)

"11:00, 11 wrz 2016 Felis domestica @Felis domestica(dyskusja | edycje) usunął stronę Bitwa pod Adamclisi (fałszowanie źródeł - wyrwane z https://de.wikipedia.org/wiki/Trajan a treść nie wiadomo skąd)"

Dlaczego "Feliks domescika" zlikwidował stronę która jest odpowiednikiem stron En, De i Innych języków?

obecnie można ją znaleźć jedynie tutaj:

http://web.archive.org/web/20151029151934/https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Adamclisi

Nie każdy jest 'posiadaczem' języków totalnie obcych (i na dodatek germańskich) więc argument "wyrwania treści z niemieckiej Wiki" jest bzdurny... nic nie stoi na przeszkodzie by było to nawet tłumaczenie!

Argument o fałszowaniem źródeł jest nieudokumentowane (w świetle opinii 'wyrwane z...' ) a treść zazwyczaj bierze się "z głowy".

W związku z powyższym wnoszę o natychmiastowe przywrócenie strony [[Bitwa pod Adamclisi|Bitwa pod Adamclisi [pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Adamclisi]]]

Po ewentualnym naniesieniu koniecznych poprawek.

Felis domestica (dyskusjaedycje)

@WitoldJJ Przeczytaj proszę dyskusję (długą, ale zrozumiesz o co chodzi): Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Hasła Wikipedysty Arche - a potem obejrzyj listę haseł do zweryfikowania:</nowiki>Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Arche i ile się po ponad roku udało sprawdzić: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Arche/zrobione Tłumaczyć strony można, ale z zaznaczeniem, że to tłumaczenie (bo inaczej narusza się prawa autorskie), ale nie można sobie przetłumaczyć kawałka stąd, a źródła wziąć przypadkowo z innego artykułu, co niestety było nagminną praktyką kol. Arche. Jeśli chcesz pomóc w sprawdzaniu haseł, serdecznie zapraszam, weź książki w garść. Każda klawiatura się przyda :)

WTM (dyskusjaedycje)

Absolutnie niedopuszczalne jest branie treści "z głowy". Przestrzegam, że pisanie "z głowy" zwykle kończy się nieprzyjemnie dla piszącego. W Wikipedii treść bierze się ze źródeł. Przy czym należy wskazać (za pomocą przypisów lub bibliografii) jakie to były źródła - z jakim materiałów faktycznie korzystał piszący. Niezgodne z naszymi zasadami jest podawanie - jako źródeł do napisanej przez siebie treści - pozycji literaturowych, których piszący na oczy nie oglądał (tylko np. skopiował je z Wikipedii w innym języku).

Nie widzę, żeby bitwa pod Adamclisi była opisana w en, de bądź w innych językach.

WitoldJJ (dyskusjaedycje)
 1. W: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła utworzone przez Arche - nie ma żadnego wpisu zawierającego "Adam" a więc i Adamclisi
 2. Wszystko cokolwiek się pisze, pisze się z głowy - w innym przypadku się jedynie "przepisuje" co nie jest zgodne z zasadami które znalazłem : Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Hasła Wikipedysty Arche. Nawet tłumaczenia są 'z głowy' - bo żadnego języka nie da się przetłumaczyć automatycznie na drugi.
 3. Pod tekstem podane były trzy źródła - nie czytałem ich ale jeżeli Ty ich nie czytałeś (ani nie udowodniłeś, że nie istnieją) nie możesz założyć, że nie są potwierdzeniem treści. Jeżeli jednak te źródła nie istnieją, lub po przeczytaniu ich stwierdzisz, że nie ma w nich opisu bitwy pod Adamclisi to będę musiał przeprosić i przyznać Ci rację. Tekst na tej stronie można zdyskwalifikować na podstawie twierdzenia że "nie dotyczy" - gdyż tak na prawdę cały opis dotyczy Pierwszej wojny dackiej a o bitwie jest jedynie wzmiank

Niemniej jednak dziękuję za informację i... niestety muszę usunąć link do tej strony z mojego bloga.

Miłego dnia

WTM (dyskusjaedycje)

Ad. 1. Diagnozuję brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Zaraz na samej górze, w drugim z kolei zdaniu mamy Dla czytelności strony artykuły uznane za poprawione, zweryfikowane lub usunięte umieszczono na oddzielnej podstronie. Jeżeli coś od Wikipedysty Arche zostało poprawione, zweryfikowane lub usunięte, to będzie wymienione na podstronie Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła_utworzone_przez_Arche/zrobione (Felis domestica podał ci oba linki)

Ad. 3. Po przeanalizowaniu ponad 100 przykładów twórczości Wikipedysty Arche nasza społeczność ma już przekonanie graniczące z pewnością, że ów przetłumaczył kawałek tekstu z jednego miejsca, a źródła wziął przypadkowo z innego.

Felis domestica (dyskusjaedycje)

@WitoldJJ: Ad 1. Link do (nieistniejącego) hasła jest na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły/Hasła_utworzone_przez_Arche/zrobione - gdzie przenosimy załatwione artykuły Ad. 2. Pisze się ze źródeł, ale własnymi słowami (te pochodzą z głowy) Ad. 3. Źródła istnieją, ale problem nie polega na tym, że ja mam udowadniać, że w nich opisu bitwy nie ma. Problem jest w tym, że Arche ich na oczy nie widział - wstawił tytuły sobie kilku książek, które znalazł w innym artykule na innej wikipedii. Skąd to wiem? Bo został na takich praktykach wielokrotnie przyłapany, także przeze mnie. Daleko nie szukając: w rzekomo przez Archego cytowanej pozycji "Trajan. Optimus Princeps" Adamklisi jest wspomniane tylko jako miejsce wzniesienia obelisku upamiętniającego wojnę, na miejscu bitwy z 90 r., w której XXI Legion został wycięty w pień. Przyjmujemy tu zasadę domniemania dobrej wiary (jeśli piszę, to prawdę, jeśli wymieniam źródło, to je miałem w ręku, jeśli tłumaczę dokładnie z innej wiki, to wiernie i jasno to zaznaczam), ale w tym przypadku to domniemanie się nie sprawdza. Wszystko co napisał Arche należyć uznać za podejrzane, dopóki nie zostanie sprawdzone.

WitoldJJ (dyskusjaedycje)

OK.

Mam nadzieję, że ktoś napisze o bitwie pod Adamclisi. Na razie do bloga wstawiłem wersję angielską.

Miłej niedzieli

Odpowiedź na „Usunięcie polskojęzycznej strony”