Wikipedia:Reguła trzech rewertów

Skrót: WP:R3R
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


W wyniku głosowania (drugiego) zakończonego 12.03.2006 zostało stwierdzone, że reguła nie ma wystarczającego poparcia, aby uważać, że stanowi regułę polskiej Wikipedii. Wszelkie powoływanie się na autorytet społeczności przy stosowaniu tej reguły jest nieuzasadnione.

Podsumowanie pierwszego głosowania i dyskusji nad głosowaniem w sprawie reguły znajduje się tutaj

Nie rewertuj żadnej strony więcej niż trzy razy w ciągu 24 godzin.
(Jeśli tak zrobisz, to administratorzy mogą, choć nie muszą, Cię zablokować)

Reguła trzech rewertów (R3R) odnosi się do każdej osoby. Użycie pacynek (dodatkowych kont) nie będzie traktowane jako prawny sposób obejścia tego ograniczenia. R3R nie odnosi jednak się do grup. Jeśli jakaś edycja naprawdę wymaga cofnięcia, ktoś inny prawdopodobnie to zrobi – i będzie to dowód na to, że cała społeczność zgadza się na temat tego, która z wersji jest poprawna. Jeśli chcesz, porozmawiaj z wikipedystami, których szanujesz, zapytaj ich, czy mogą ocenić sytuację. Jeśli ty i osoba, którą poprosisz o pomoc, dokonacie po 3 rewerty, to prawdopodobnie znaczy, że już czas poprosić o zablokowanie strony i zacząć szukać rozwiązania przez szersze negocjacje.

Zasada ta jest stosowana do każdego artykułu osobno – jeśli wikipedysta w ciągu 24 godzin zrewertuje dwa oddzielne artykuły po trzy razy każdy, to takie sześć rewertów nie stanowi jej naruszenia.

Po wykonaniu pierwszego rewertu nie powtarzaj go więcej niż 2 razy w ciągu 24 godzin od pierwszego. Zasada ta nie dotyczy autopoprawek i usuwania zwykłego wandalizmu. Dozwolone są też rewerty wynikające z potrzeby utrzymania strony w porządku tak jak na przykład w brudnopisie lub we wstępie.

Intencje związane z regułą

Reguła trzech rewertów nie jest przywilejem trzech rewertów. Ma ona służyć za rodzaj "płotu pod napięciem", który ma zapobiegać wojnom edycyjnym. Nie przyznaje ona wikipedystom niezbywalnego prawa do trzech rewertów co 24 godziny ani nie jest argumentem za stosowaniem rewertów jako techniki redagowania artykułów. Rewertowanie "zaraz po terminie" czy też dokładnie trzy razy na dzień przeczy duchowi tej zasady i może zakończyć się blokadą. Zdecydowanie odradza się popadania w nieustające rewertowanie – takie działanie raczej nie sprzyja budowaniu atmosfery współpracy.

Jeśli zorientujesz się, że zrewertowałeś jakąś stronę więcej niż raz w ciągu dnia, prawdopodobnie oznacza to powstanie poważnego problemu i powinieneś zapoznać się ze sposobami rozwiązywania konfliktów i zacząć je stosować, zaczynając od rozpoczęcia rozmowy na stronie dyskusji.

Niektórzy wikipedyści zalecają stosowanie najwyżej jednego rewerta dziennie:

 • Drugiej osobie może przez ten czas coś zaświtać.
 • Można samemu dojść do wniosku, że druga osoba ma rację!
 • Łatwiej jest innym wkroczyć z pomocą.
 • Odstępy dzienne jest łatwiej kontrolować. Unika się sytuacji przypadkowego zrewertowania cztery razy w ciągu 24 godzin.

Przykładowy scenariusz

Ala i Bartek interesują się hasłem cukierek.

 1. 1. dzień, 9:02
  • Hasło: Cukierki zawierają cukier i dlatego są szkodliwe.
 2. 1. dzień, 9:03 - Ala modyfikacja:
  • Hasło: Wszyscy Polacy bardzo lubią cukierki.
  • Opis zmian: Każdy się z tym zgodzi.
 3. 1. dzień, 9:30 - Bartek rewert: (pierwszy rewert Bartka)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:02.
  • Opis zmian: Ja się zgodzę, ale chyba nie każdy.
 4. 1. dzień, 19:00 - Ala rewert: (pierwszy rewert Ali)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:03.
  • Opis zmian: Skoro się zgodzisz, to się zgódź.
 5. 1. dzień, 20:30 - Bartek rewert: (drugi rewert Bartka)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:02.
  • Opis zmian: Mnóstwo ludzi nie lubi słodyczy.
 6. 1. dzień, 21:30 - Ala rewert: (drugi rewert Ali)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:03.
  • Opis zmian: Nieprawda, nie znam nikogo, kto by nie lubił.
 7. 1. dzień, 22:30 - Bartek rewert: (trzeci rewert Bartka)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:02.
  • Opis zmian: No to co z tego? Bartek.
 8. 2. dzień, 8:00 - Ala rewert: (trzeci rewert Ali)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:03.
  • Opis zmian: Rewert, ludzie lubią słodycze.
 9. 2. dzień, 9:00 - Bartek rewert: (czwarty rewert Bartka)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:02.
  • Strona dyskusji: Zapytałem mojego tatę - on nie lubi. Bartek
  • Opis zmian: Rewert - wyjaśnienie na stronie dyskusji.
  • W tym momencie obserwujący sytuację administrator powinien zablokować Bartka.
 10. 2. dzień, 9:01 - Ala rewert: (czwarty rewert Ali)
  • Hasło: przywrócone do wersji z 9:03.
  • Strona dyskusji: Może mu lekarz zabronił? Ala
  • Opis zmian: Rewert - wyjaśnienie na stronie dyskusji.
  • W tym momencie obserwujący sytuację administrator powinien też zablokować Alę, ale ponieważ Bartek powinien być też zablokowany, to artykuł będzie w stanie nie sprzed, ale po rozpoczęciu wojny edycyjnej.

Rewertowanie a wandalizm

Jeśli zorientujesz się, że rewertujesz dużą liczbę edycji wykluczonego wikipedysty lub wandala, to sensowne może być zablokowanie go lub jego adresu IP. Jeśli nie jesteś administratorem, to powinieneś zasygnalizować osobę sprawiająca kłopoty - widocznemu na OZ administratorowi. Jeśli jesteś administratorem, to powinieneś zablokować użytkownika zgodnie z zasadami blokowania. Jimbo Wales powiedział:

W ogólności uważa się, że reguły trzech rewertów nie stosuje się do rewertów prostych wandalizmów dokonywanych przez użytkowników, którzy tylko czekają, aż administrator zablokuje ich adres IP. W zasadzie administratorzy nie muszą rewertować zwykłych wandali nawet dwa razy, gdyż do tego czasu powinni oni zostać zablokowani. (Jednak czasami administratorzy mogą sensownie zdecydować, aby nie blokować adresu IP, bojąc się, że dotknie to niewinnych użytkowników.) W niektórych wypadkach może się zdarzyć, że wandalizm dotrwa do trzeciego rewertu; reguły trzech rewertów nie powinno się interpretować tak, że tego rodzaju wandalizm ma pozostać nie usunięty przez użytkownika, który już trzy razy rewertował. Tego wyjątku należy używać z ostrożnością – lepiej, o ile to możliwe, zapewnić, aby wandal był zablokowany. Ach, i należy się upewnić, że to jest wandalizm zgodnie z przyjętą definicją. Ten wyjątek nie dotyczy rewertów edycji użytkownika o ustalonej pozycji, nawet gdy uważasz, że jego edycja jest "wandalizmem". Zwykły wandalizm jest bezdyskusyjny; nie mylmy go z edycjami, z którymi się po prostu nie zgadzamy.

Strony wikipedystów

R3R w ogólności nie jest stosowana do wikipedystów rewertujących zmiany w swojej własnej przestrzeni stron użytkownika. Z zasady twoja przestrzeń użytkownika należy do ciebie (w celach związanych z projektem).

Wprowadzanie w życie

Na polskiej Wikipedii zwyczajowo administratorzy po stwierdzeniu naruszenia reguły trzech rewertów blokują wikipedystę na 24 godziny. Zdarza się jednak, że zakładają krótsze lub dłuższe blokady.

Oprócz tego reguła jest wprowadzana dzięki:

 • Informowaniu wikipedystów, którzy mogą nie być świadomi, jak wygląda w związku z tą kwestią prawidłowy sposób postępowania na Wikipedii.
 • Naciskowi społeczności i przez dawanie dobrego przykładu.
 • Strony zabezpieczone w wyniku wojny edycyjnej mogą być blokowane przez administratorów z zatrzymaniem na wersji, która nie podoba się podsycającym rewertowanie. Praktyka ta jest sankcjonowana przez reguły zabezpieczania stron. Administrator może też zabezpieczyć stronę na aktualnej wersji, zachowując w ten sposób neutralność.

Administratorom zablokowanym w wyniku zastosowania R3R nie wolno się odblokowywać.

Administrator może według swojego uznania znieść blokadę, jeśli łamiący regułę wikipedysta wyrazi żal z powodu jej złamania.

Zostałem zablokowany w wyniku R3R! Co mam zrobić?

Najpierw sprawdź, czy rzeczywiście zrobiłeś czwarty rewert w ciągu 24 godzin, czy też tylko byłeś bliski tego.

 • Jeśli nie dokonałeś czwartego rewertu, to powinieneś wysłać email do administratora, który cię zablokował (lub innego administratora), wskazując grzecznie na ten fakt oraz prosząc o odblokowanie.
 • Jeśli jednak dokonałeś czwartego rewertu, to powinieneś albo poczekać 24 godziny, albo wysłać email do administratora, który cię zablokował (lub innego administratora) ze stwierdzeniem, iż popełniłeś błąd oraz prośbą o odblokowanie. (Administrator oczywiście może nie cofnąć blokady).

Przy ocenie możliwości odblokowania niektórzy administratorzy biorą pod uwagę jakość problematycznych edycji, inni jednak na to nie zważają.

W historii zwykle publiczne ogłaszanie, iż administrator dokonał blokady, nie budziło sympatii. Możesz jednak w przypadku szczególnie drastycznego nadużycia tej reguły wpisać administratora do sekcji Nadużycie uprawnień strony Wikipedia:RFC.

Zobacz też