Wikipedia:Skarga na postanowienie administratora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artykuł ten jest poddawany pod dyskusję w celu przyjęcia nowej zasady Wikipedii

Komitet Arbitrażowy zajmuje się skomplikowanymi sprawami dotyczącymi zachowania jednego lub więcej wikipedystów lub konfliktami związanymi z edycja konkretnych artykułów. Skarga na decyzje administratora ma być procedurą rozpatrującą skargi na pojedyncze, konkretne postanowienia administratorów znacznie szybciej niż to zrobiłby Komitet Arbitrażowy.

Regulamin składania skarg na decyzje administratora.

1. Przez postanowienie administratora rozumiemy:

  • nałożenie, zdjęcie, przedłużenie lub skrócenie blokady nałożonej na konto wikipedysty lub na adres IP
  • nałożenie, zdjęcie, przedłużenie lub skrócenie całkowitego lub częściowego zabezpieczenia nałożonego na stronę Wikipedii
  • skasowanie lub przywrócenie artykułu z ogólnodostępnej części bazy danych Wikipedii.

2. Przed rozpoczęciem procedury skargi wnioskodawca ma obowiązek odbyć dyskusję z administratorem, którego postanowienie uważa za niesłuszne i poprosić aby uzasadnił swoją decyzję.

3. Skargę można złożyć w terminie 14 dni od chwili wejścia w życie postanowienia administratora.

4. Zarówno skarżący jak i administrator mogą podczas rozpatrywania i składania skargi działać poprzez pełnomocnika.

5. Brak udziału oskarżonego administratora lub jego przedstawiciela nie wstrzymuje rozpatrzenia skargi.

6. Skarżący ma obowiązek w krótki, jasny sposób przedstawić treść skargi, powołując się na konkretne zasady lub zalecenia Wikipedii ewentualnie powołując się na przyjęte na Wikipedii zwyczaje. Skargi napisane w sposób emocjonalny będą uznawane za trolling i kasowane bez rozpatrzenia.

7. W ciągu 7 dni od czasu złożenia skargi, skargę muszą poprzeć co najmniej 2 osoby posiadającemu uprawnienia do głosowania na stronie Wikipedia:Strony do usunięcia. Brak poparcia powoduje odrzucenie skargi, która pozostaje nierozpatrzona.

8. W ciągu 7 dni od złożenia wymaganej liczby głosów poparcia dla skargi, 3 osoby posiadające uprawnienia do głosowania na stronie Wikipedia:Przyznawanie uprawnień, muszą zgłosić swoją kandydaturę na arbitrów. Arbitrów wybiera się z listy według zasady "pierwszy w czasie lepszy w prawie" (Prior tempore potior iure). Brak zgłoszenia się wymaganej liczby arbitrów powoduje odrzucenie skargi, która pozostaje nierozpatrzona.

9. Każda ze stron ma możliwość odwołania maksymalnie 2 arbitrów z przyjętego składu w ciągu 3 dni od ich przyjęcia w poczet składu arbitrów, jeżeli strona udowodni że są uzasadnione obawy co do bezstronności arbitrów. W miejsce arbitrów usuniętych ze składu rozstrzygającego wchodzą w kolejności chronologicznej pozostałe osoby zgłoszone na listę kandydatów na arbitrów.

10. Oskarżony ma w ciągu 48 h od upłynięcia terminu możliwości zaskarżenia arbitrów, prawo napisać odpowiedź na skargę, skarżący ma w ciągu 48 h dni od napisania odpowiedzi na skargę odpowiedź na skargę napisać podsumowanie skargi na które oskarżony ma możliwość w ciągu 48 h napisać podsumowanie obrony swojej decyzji.

11. W ciągu 7 dni od upłynięcia terminu możliwości zaskarżenia arbitrów, arbitrzy wybierają spośród siebie przewodniczącego składu arbitrów i po naradzie wydają decyzję o: - utrzymaniu w mocy zaskarżone postanowienie administratora albo - uchyleniu zaskarżonego postanowienia administratora w całości albo w części - umarza postępowanie odwoławcze.

12. Decyzje składu arbitrów wraz z krótkim uzasadnieniem publikuje przewodniczący składu arbitrów. Decyzja wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia. Jeżeli w składzie arbitrów nie ma osób o uprawnieniach administratora, przewodniczący składu może się zwrócić z prośbą o wykonanie decyzji składu arbitrów do jednego z biurokratów Wikipedii.

13. Od decyzji składu arbitrów nie przysługuje odwołanie, w przypadku wykazania istotnych błędów proceduralnych możliwe jest unieważnienie decyzji składu arbitrów przez Komitet Arbitrażowy.

Aktualnie złożone skargi