Wikipedia:Standardy artykułów/standard ogólny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przykładowa ilustracja (jak osadzać ilustracje w artykułach, przeczytasz w Pomoc:Ilustrowanie)

Nazwa – definicja. W tym samym akapicie możesz dopisać b. krótki opis wstępny. Zobacz, jak napisać dobrą definicję: Pomoc:Jak napisać dobrą definicję

Jeżeli treści jest wystarczająco dużo, aby dla czytelności wydzielić osobne sekcje, tu będzie wstępny opis hasła, streszczający to, co rozpiszemy w sekcjach. Nie musisz tu podawać źródeł informacji, które tu zamieszczasz, ponieważ źródła i tak znajdą się poniżej, w sekcjach. Jeżeli nie ma potrzeby wydzielać osobnych sekcji, będzie to po prostu jedyny akapit (albo jeden z dwóch – trzech) i wtedy to tutaj umieścisz źródła. Zwróć uwagę na kolejność tzw. sekcji końcowych („zobacz też” i poniżej). Spośród nich tylko sekcja „Przypisy” jest konieczna. Wartościowe informacje, jak napisać artykuł, znajdziesz pod Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł.

Zarówno przypisy, jak i bibliografię dodasz z użyciem szablonów.

Tytuł rozdziału pierwszego[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli treści jest wystarczająco dużo, aby dla czytelności wydzielić osobne sekcje, to będzie pierwsza sekcja. Kliknij w "Edytuj kod" i zobacz w kodzie źródłowym jak wstawiamy przypisy[1]. Można też użyć tego samego przypisu wielokrotnie, np. tu[2] oraz tu[2].

Tytuł rozdziału drugiego[edytuj | edytuj kod]

To może być Twoja druga sekcja. Możesz tworzyć więcej sekcji, niekoniecznie równorzędnych, ale także…

Tytuł podrozdziału pierwszego rozdziału drugiego[edytuj | edytuj kod]

…sekcje niższego stopnia[3]. Oczywiście te trzy sekcje są tylko przykładowe; jeśli tak będzie bardziej klarownie, równie dobrze możesz nie wydzielić żadnej sekcji, możesz też wydzielić więcej, niż trzy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. To jest przypis, za pomocą którego informujesz czytelników, skąd zaczerpnąłeś informację, którą właśnie podałeś. Korzystaj z szablonów cytowania:{{Cytuj książkę}}, {{Cytuj pismo}}, {{Cytuj stronę}}.
  2. a b treść przypisu 2
  3. Kolejny przypis

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]