Wikipedia:Strategia Wikimedia 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dysputa o strategii ruchu Wikimedia.

W wyniku 1 cyklu dyskusji zgromadzono 1800 stwierdzeń tematycznych, które zostały zebrane w 5 głównych tematów z pod-tematami. Nie były to finalne tematy, lecz tylko wstępny szkic roboczy podstawowych koncepcji. Koncepcje te zostały przedyskutowane w ramach 2 cyklu debaty strategicznej, która zakończyła się 12 czerwca 2017. W ramach polskich społeczności Wikimedia, w dyskusji wzięło udział 25 osób on-line w samej Wikipedii, 14 osób w dyskusji na żywo w czasie Konferencji Wikimedia Polska i 17 osób w trakcie specjalnie zorganizowanego spotkania z zewnętrznymi ekspertami. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tych debatach !

W tej chwili trwa finalne podsumowanie dyskusji z cyklu 2, które prawdopodobnie zostanie ogłoszone po 20 czerwca i przygotowania do 3 cyklu, który będzie trwał cały lipiec 2017.

Tymczasem, cząstkowe, tygodniowe sprawozdania z dyskusji w ramach cyklu 2:

Inne relacje:

5 tematów dyskutowanych w ramach II cyklu[edytuj]

Book-cover-A-Z.svg

Do każdego tematu zadaliśmy pięć pytań, aby zrozumieć ich znaczenie i kompromisy, na jakie będziemy musieli się zdecydować. Aby osiągnąć sukces w jakimkolwiek procesie strategicznym, musimy bowiem nie tylko zadeklarować, co będziemy robić, ale także to, czego nie. Po kinięciu na poszczególne tematy można się zapoznać z dyskusjami nad każdym z nich.

Zdrowe, otwarte społeczności[edytuj]

User-online.svg

Do 2030 r. kultura wolontariuszy Wikimedia będzie sprawiała radość, dawała satysfakcję i będzie otwarta zarówno dla obecnych jak i nowych współtwórców. Będziemy witali nowych wolontariuszy w naszym ruchu i wspierali ich, aby nabrali własnego, pozytywnego doświadczenia i trwale zaangażowali się w projekty. Ludzie z każdego środowiska będą czuli się włączeni w sieć grup i organizacji tworzących głębokie relacje. W rezultacie nasz ruch wzrośnie zarówno pod względem rozmiarów, jak i natury, ponieważ projekty rozwijają się dzięki naszej trosce.

Rozwój technologiczny[edytuj]

Media-audio-visual-slide.svg

Do 2030 r. Ruch Wikimedia będzie aktywnie wykorzystywał innowacje technologiczne aby zwiększyć wydajność i czas na twórczość naszych wolontariuszy. Zaczniemy wykorzystywać maszyny uczące się i lepsze projektowanie aby uczynić wiedzę łatwo dostępną i łatwą do stosowania. Na przykład, aby zwiększyć znacząco jakość i ilość treści w większej liczbie języków, wolontariusze będą mieć dostęp do lepszych narzędzi tłumaczenia maszynowego. Będziemy udostępniali i organizowali wiedzę w sposób, który poprawi jej użyteczność do nauki i współtworzenia, poza to co może dać przeglądarka, apki i encyklopedia.

Ruch prawdziwie globalny[edytuj]

Applications-internet.svg

Do 2030 staniemy się ruchem prawdziwie globalnym. W szczególności, skierujemy naszą uwagę na te regiony, których dotąd nie obsługiwaliśmy dobrze: Azja, Afryka, Środkowy Wschód, Ameryka Łacińska. Będziemy pracować w tych częściach świata ze społecznościami czytelników, współtwórców i partnerami. Będziemy budować miejsce dla nowych form tworzenia, odpowiednich dla tych regionów. Będziemy budować świadomość siły wolnej wiedzy i przełamywać bariery w dostępie do niej. Będziemy budować produkty odpowiednie dla potrzeb tych nowych członków naszego ruchu.

Najbardziej szanowane źródło wiedzy[edytuj]

History.svg

Będziemy tworzyć bardziej dokładną i weryfikowalną treść. Do 2030 projekty Wikimedia będą uznawane za wysokiej jakości, neutralne i wiarygodne źródło wiedzy. Będziemy zwiększać głębię dostępnej wiedzy i utrzymywali nasze standardy weryfikowalności i neutralności. Zaprosimy ekspertów. Pomożemy ludziom zrozumieć w jaki sposób osiągamy te wartości. Będziemy udostępniać ludziom najistotniejsze informacje, tam i wtedy gdzie ich najbardziej potrzebują.

Uczestniczenie w systemie edukacji[edytuj]

Alumni-group.svg

Zbudujemy relacje z wieloma różnymi organizacjami zajmującymi się wolną wiedzą. Społeczności Wikimedia będą pracować z nowymi sojusznikami. Nasze treści i technologie staną się centralną częścią systemu formalnej i nieformalnej edukacji na całym świecie. Staniemy się partnerem najważniejszych instytucji edukacyjnych, artystycznych, rozrywkowych, społeczeństwa obywatelskiego, nauki i technologii. Wspólnie zaprosimy nowe generacje ludzi, którzy będą się uczyć, tworzyć i dbać o rozwój biblioteki wolnej wiedzy dla wszystkich.