Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

28 lipca

 • W propozycjach na liście: Wikipedia:Propozycje tematów/Literatura i kultura zostało jeszcze tylko około 30 ważnych pisarzy (są oznaczeni jako ważni). To dość dogłębne spisy, sporządzone na podstawie rozmaitych wykazów z encyklopedii i Internetu. Kilka osób mogłoby błyskawicznie stworzyć tych "ważnych" i wtedy znaleźlibyśmy się w ciekawym punkcie, gdzie każdy znaczący pisarz miałby swoje hasło w polskiej Wiki. Marcin862 (dyskusja) 15:09, 28 lip 2015 (CEST)
 • W wielu wypadkach nawet nie trzeba tworzyć, wystarczyłoby przetłumaczyć. Myślę, że zachęcająco by wypadło, gdyby puścić na tej liście bota, żeby znalazł i podlinkował do niej (albo jakiegoś wyciągu) te artykuły, które istnieją w innych wiki. Gżdacz (dyskusja) 15:09, 29 lip 2015 (CEST)

24 lipca

23 lipca

 • Wszystkich patrolujących ozety regularnie lub od święta bardzo proszę o przesyłanie (kanałem prywatnym) wyrazów i podobnych kombinacji charakterystycznych dla edycji rewertowanych (wyrazów ściganych wszędzie lub tylko w main). Nie chodzi wyłącznie o to, co jest w filtrze nadużyć, ale też o wyrazy związane z językiem potocznym, slangowe skróty itede. Sprawa ma związek ze sztuczną inteligencją i Wikimanią, szczegóły wkrótce. Tar Lócesilion (queta) 02:37, 23 lip 2015 (CEST)

21 lipca

 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyznania uprawnień administratora użytkownikowi Andrzei111. Openbk (dyskusja) 12:50, 21 lip 2015 (CEST)

14 lipca

10 lipca

 • 15 lipca rozpoczyna się kolejny Tydzień tematyczny, tym razem popiszemy nieco o Włoszech. Zainteresowanych gorąco zapraszam do wzięcia udziału! Karol 1111 dyskusja 15:15, 10 lip 2015 (CEST)

8 lipca

7 lipca

5 lipca

 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyznania uprawnień administratora użytkownikowi Pwlps. tufor (dyskusja) 21:28, 5 lip 2015 (CEST)


29 czerwca

Map of Central America.png

22 czerwca

20 czerwca

 • Wszystkim wikipedystom i sympatykom Wikipedii obecnym na Facebooku chciałbym przypomnieć o naszym oficjalnym profilu, do którego śledzenia serdecznie zapraszamy. Swoje profile ma także Stowarzyszenie Wikimedia Polska, większość polskojęzycznych projektów siostrzanych, a także niektóre inicjatywy realizowane w Stowarzyszeniu, np. GLAM. Zachęcamy Was również do przekazywania wszelkich uwag i pomysłów dotyczących naszej obecności w social media. Głównym adminem profilu polskojęzycznej Wikipedii na FB jest niżej podpisany, natomiast całość zagadnień social media koordynuje w ramach Stowarzyszenia Magalia jako kierowniczka Biura Prasowego. Polecamy się Waszej uwadze i zapraszamy do współpracy! Powerek38 (dyskusja) 14:06, 20 cze 2015 (CEST)

15 czerwca

 • Tegoroczna edycja prowadzonych przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska Wikigrantów zbliża się do półmetka. Do tej pory wpłynęło 26 wniosków, z których zdecydowana większość została zaakceptowana. Z Wikigrantów mogą korzystać wszyscy zaangażowani wikimedianie (a więc nie tylko członkowie stowarzyszenia), a procedury tego projektu są naprawdę proste. Zapraszam więc do zapoznania się z podstronami projektu i do składania nowych wniosków. Przypomnę, że Wikigranty zostały właśnie wyróżnione nagrodą ProWikimedia w kategorii „efektywne pozyskiwanie treści”. W imieniu Komisji Wikigrantów dziękuję w tym miejscu wszystkim poprzednim członkom komisji za ich zaangażowanie, a członkom Zarządu Stowarzyszenia za wspieranie projektu i efektywną współpracę. Serdecznie zaś gratuluję dziesiątkom wikimedian, których ciekawe i inspirujące pomysły przy wsparciu Wikigrantów każdego dnia zmieniają projekty Wikimedia na lepsze. Ta nagroda jest przede wszystkim wynikiem pasji i pracy wikigrantobiorców :) Elfhelm (dyskusja) 14:45, 15 cze 2015 (CEST)

14 czerwca

 • Uprawnień CheckUsera pozbawiony został Leinad z uwagi na ponadroczny brak aktywności w korzystaniu z tej funkcji. Wojciech Pędzich Dyskusja 12:59, 14 cze 2015 (CEST)

13 czerwca

11 czerwca

9 czerwca

 • Na pewno zdarza się wam, że próbujecie pomóc nowicjuszowi, ale jak już zaczynacie, to... lista rzeczy, którą chcecie przekazać, robi się strasznie długa. Na razie w kawiarence pojawił się wątek dotyczący kategoryzacji (błe, paskudne, no nie :D). Jeśli udaje się wam łatwo (w miarę szybko) wytłumaczyć kwestie dotyczące dodawania kategorii (nie zawalając dyskusji tysiącem słów), dopiszcie swoje uwagi na linkowanej powyżej stronie. Jak już ten problem w miarę ogarniemy, weźmiemy się za kolejny. Hedger z Castleton (dyskusja) 15:20, 9 cze 2015 (CEST)
 • W dniu 31 maja 2015 zakończyły się wybory w Wikimedia Foundation, a wyniki ogłoszono 5 czerwca. W wyborach do Rady Powierniczej Fundacji oddano 5167 ważnych głosów i wybrano 3 nowych członków: James Heilman – Doc James, Denny Vrandečić – Denny oraz z najlepszym wynikiem, użytkownik z Polski: Dariusz Jemielniak – Pundit. Gratulujemy :) Emptywords (dyskusja) 18:18, 9 cze 2015 (CEST)

5 czerwca

 • Już jutro imieniny miesiąca, a co za tym idzie kolejna edycja Dnia Nowego Artykułu. Zachęcam do wzięcia udziału w akcji. tufor (dyskusja) 00:07, 5 cze 2015 (CEST)

4 czerwca

 • VisualEditor automatycznie generuje poprawne przypisy do większości materiałów, które mają swój URL albo DOI. Innymi słowy, wystarczy wkleić URL albo numer DOI, a parametry dobiorą się same. Zachęcam do korzystania. Dochodzenie pt. „komu to zawdzięczamy” w toku (na pewno przyłożył się do tego Halibutt). Tar Lócesilion (queta) 02:39, 4 cze 2015 (CEST)
Wtyczka Citoid, bo o niej mowa, oparta jest na silniku Zotero, dlatego będzie dobrze współpracować ze wszystkimi stronami, które ten program wychwytuje. Wystarczy w VE kliknąć w przycisk "Cytuj" i wkleić link do źródła. Ze stron nieźle działających warto wymienić Google Books, katalogi Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych, Uniwersytetu Pedagogicznego, UJK, czy UAM. Dla pozycji znalezionych w tych katalogach Citoid automatycznie sprawdzi czy dane źródło jest książką czy czasopismem - i wypełni właściwy szablon. Jeśli dla danej strony nie ma gotowego translatora - wtyczka spróbuje wypełnić jak najwięcej pól szablonu {{Cytuj stronę}}. //Halibutt 02:51, 4 cze 2015 (CEST)


28 maja

Flag of Denmark.svg

24 maja

 • W związku z brakiem akcji administracyjnych w okresie dłuższym niż rok, uprawnienia administratora utracił FreeBird. tufor (dyskusja) 23:24, 24 maj 2015 (CEST)

23 maja

 • Przypominam o ogólnoświatowych wyborach przy Wikimedia Foundation.
10 maja zakończyły się wybory przedstawicieli społeczności w Komitecie Finansowym: wybrani zostali: Lorenzo Losa, Michał Buczyński, Liam Wyatt, Michael Peel i Itzik Edri. Pełne wyniki.
Od 17 do 31 maja trwają najważniejsze wybory powszechne w Wikimediach - do Rady Powierniczej Fundacji. Rada jest najwyższą instancją nadzorującą Wikimedia Foundation. Wybieramy troje przedstawicieli społeczności edytorów: strona wyborów na Meta.
Ordynacja wyborcza pozostaje ta sama, co przy wyborach do FDC i kryteria przyznające prawo głosu są łatwe do spełnienia. Głosujemy na bezpiecznej stronie, anonimowo, a wynik będzie znany po zakończeniu. System wyborczy przypomina wybory do Komitetu Arbitrażowego: głosujemy na każdego z kandydatów z osobna, liczy się stosunek głosów pozytywnych do sumy: pozytywnych i negatywnych. Głos neutralny przy danym kandydacie oznacza de facto brak wzięcia udziału w głosowaniu na konkretnego kandydata.
Kandydaci: dwadzieścioro osób z całego świata, w tym jeden kandydat z Polski - kończący kadencję pierwszy przewodniczący Komitetu Finansowego przy WMF, użytkownik @Pundit.
Poza prezentacjami kandydatów można zapoznać się z ich odpowiedziami na publiczne pytania.
Wybory przedstawicieli społeczności w Radzie Powierniczej odbywają się co dwa lata.
aegis maelstrom δ 22:22, 23 maj 2015 (CEST)

16 maja

Levant.gif

15 maja

12 maja

Przypominajka z kilkoma terminami dotyczącymi tegorocznej Konferencji Wikimedia Polska:

 • rezerwacja noclegu w trakcie konferencji - do 15 maja włącznie
 • rezerwacja wyżywienia w trakcie konferencji - do 30 maja włącznie
 • wnioskowanie o dofinansowanie dojazdu na konferencję / zwolnienie z donacji - do 15 maja włącznie
Wojciech Pędzich Dyskusja 21:25, 12 maj 2015 (CEST)

10 maja

aegis maelstrom δ 19:05, 10 maj 2015 (CEST)

9 maja

 • W dniach od 9 do 15 maja 2015. Rozpoczyna się Tydzień Artykułu Austriackiego. Akcja nie ma medali i oznaczeń - ale może ktoś je stworzy. W końcu piszemy artykuły dla siebie a nie dla medali. Zapraszam do udziału w akcji. --Adamt rzeknij słowo 00:17, 9 maj 2015 (CEST)
 • Zapraszam do udziału w akcji pisania i uźródławiania artykułów dotyczących Rosji Wikipedia:CEE Spring 2015/Rosja. Dla najlepszych - przewidziane nagrody nawet do 100zł! Oraz wyjazd Marycha80 (quaere) 10:52, 9 maj 2015 (CEST)

5 maja

4 maja

3 maja

 • Przez cały maj trwa konkurs fotograficzny Wiki Lubi Przyrodę. Tematem konkursowych zdjęć są wybrane formy ochrony przyrody w Polsce. Kenraiz (dyskusja) 17:48, 3 maj 2015 (CEST)
 • Majówka, za tydzień wybory prezydenckie, a tymczasem rozpoczął się sezon wyborów przy Wikimedia Foundation.
  Wybory są trzy:
  • Pięciu nowych członków Funds Dissemination Committee – ciała doradczego przy Wikimedia Foundation zajmującego się wydatkami, w tym opiniującego wnioski o finansowanie organizacji afiliowanych przy WMF.
  • Nowego Ombudsmana przy FDC - zajmującego się skargami na proces wydatkowy.
  • Trzech nowych członków Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.
Wybory na członków FDC oraz Ombudsmana rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 10 maja. Na Ombudsmana startuje dwóch kandydatów. O miejsce w FDC ubiega się jedenaścioro kandydatów.
Wybory do Rady Powierniczej: kandydatury przyjmowane są do 5 maja.
Niniejsze wybory wśród społeczności edytorów odbywają się co dwa lata i dzięki nim uczestnicy projektów mogą wybierać swoich reprezentantów i mieć wpływ na Wikimedia. Rada jest najwyższym ciałem Wikimediów: nadzoruje Fundację i wyznacza priorytety w rozwoju projektu: czy będzie to nowy interface użytkownika, otwieranie i zamykanie projektów, zmiany techniczne czy w zasadach użytkowania. FDC jest ciałem doradczym w sprawach związanych z finansami: m.in. wytyczaniem kierunków rozwoju i oceną działań Fundacji oraz krajowych organizacji przy niej afiliowanych.
W tym roku startuje dwóch kandydatów z Polski: do FDC piszący te słowa aegis maelstrom δ (Wikimedia Polska), do Rady Wikipedysta:Pundit (obecnie: przewodniczący FDC). Pytania w sprawie FDC można kierować do mnie na stronie dyskusji (lub ew. Pundita, który kończy tam kadencję przewodniczącego).
Uprawnienia wyborcze: niewygórowane. Każdy użytkownik, nie bot, zablokowany w najwyżej 1 projekcie i nie głosujący z tego projektu, posiadający co najmniej 300 edycji w całych Wikimediach, w tym co najmniej 20 edycji od 15 października 2014 do 15 kwietnia 2015. Wybory odbywają się za pośrednictwem bezpiecznego łącza.
Z pozdrowieniami, aegis maelstrom δ 16:07, 3 maj 2015 (CEST)
P.S. Przykro mi z powodu braku oficjalnego tłumaczenia prezentacji i odpowiedzi na pytania na polski. Czy to z niewielkiej liczby użytkowników, czy niskiego zainteresowania, język polski nie załapał się do krótkiej listy 18 obsługiwanych języków. Jeśli trzeba, mogę przetłumaczyć swoją prezentację.

1 maja

 • To ogłoszenie dotyczy całego ruchu Wikimedia. Dzięki opisanym niżej zmianom WMF ma być bliżej wikimedian, a nam ma być łatwiej współpracować w międzynarodowym gronie.
  • W lutym powstał dział Community Engagement (Zaangażowanie społeczności), który połączył zespoły pracujące ze społecznością. Jest on drugi co do wielkości (po Engineering), w jego skład wchodzą m.in. zespół wspierający grantami, mentorujący mniejszym organizacjom itd. (Community Resources), łącznicy pracujący w ramach zespołów technicznych (Community Liaisons), łącznicy z prawnikami (Community Advocacy), zespół koordynujący warsztaty edytowania (Wikipedia Education Program), łącznicy developerów WMF z developerami ze społeczności (Community Engineering).
  • 21 kwietnia zmieniono dział Engineering (Inżynieryjny). Jego szefowi podlegają bezpośrednio szefowie 6 dużych zespołów oraz Chief Technical Officer, który kieruje „funkcjami”. Struktura podzielona wg zadań (wyznaczonych wewnętrznie) zmienia się w podzieloną wg potrzeb (zewnętrznych):
   1. Community Tech buduje narzędzia potrzebne wolontariuszom tworzącym rdzeń projektów (np. narzędzia, z których korzystamy do moderacji),
   2. Editing rozwija narzędzia do edytowania (VisualEditor, narzędzia mobilne, Flow i powiadomienia, multimedia itp.),
   3. Reading pilnuje, żeby czytelnicy chcieli odwiedzać Wikipedię, żeby wygodnie się z niej korzystało (dobry interfejs na różnych urządzeniach i w różnych językach),
   4. Search & Discovery bada, jak wyszukuje się informacje, jak porusza się po stronach (poprawa wyszukiwania i nawigacji),
   5. Infrastructure zajmuje się technicznymi fundamentami (analizy, wdrażanie, serwisowanie, Wikimedia Labs itp.),
   6. Fundarising Tech odpowiada za narzędzia do przekazywania i obsługi darowizn.
   „Funkcje” to Architecture, Performance, Privacy, Security i User Experience.
Więcej informacji o Community Engagement tu, a o Engineering tu i tu. Opisałem zmiany w tej części struktury WMF, która ma najbliżej do społeczności. Wcześniej zmieniono dział Fundraising (został poszerzony o partnerstwa strategiczne i nazwany Advancement) oraz działy administracyjno-kadrowe (tymczasowo połączone). Wszystko to wprowadza Lila Tretikov, która przez pierwsze miesiące pracy poznawała WMF i ruch Wikimedia. Warto dodać, że oprócz przeprowadzenia dużych zmian w gronie szefów, WMF oferuje wiele nowych niższych miejsc pracy. Opóźnienie tego komunikatu wynika z opóźnienia na stronie pracowników WMF. Tar Lócesilion (queta) 04:03, 1 maj 2015 (CEST)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.