Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

23 czerwca

22 czerwca

 • Rozpoczęło się głosowanie nad przyznaniem uprawnień administratora dla użytkownika Fafik. Rzuwig 21:43, 22 cze 2018 (CEST)

21 czerwca

14 czerwca

 • Informuję, że właśnie ruszył MiniWikiProjekt Kościoły Poznania. Wszystkich zainteresowanych historią, architekturą i obiektami sakralnymi zachęcam do udziału w tej akcji. Na razie jest nas mało, ale wiele prac już ruszyło. Pozdrawiam. MOs810 (dyskusja) 23:20, 14 cze 2018 (CEST)
 • Z ogromną radością informuję, że decyzją Komisji Wikigrantów, nagrodę jakościową Wikiwyzwania zdobywa użytkownik Pit rock. Nagroda ta przysługuje mu jako autorowi wielu ważnych, potrzebnych i znakomicie opracowanych haseł, których brakowało w Wikipedii. Dopowiadam też, że jutro skontaktuję się z wszysktimi zwycięzcami (tygodniowymi również), żeby rozpocząć proces puszczania w świat nagród niespodzianek :) Gratuluję Pit rockowi i dziękuję wszystkim, którzy w tym roku wzięli udział w Wikiwyzwaniu! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 21:06, 14 cze 2018 (CEST)
 • Zapraszam do sprawdzania zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do List na medalZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 08:34, 14 cze 2018 (CEST)

13 czerwca

 • W ostatnia sobotę (9 czerwca), podczas Walnego Zebrania Członków WMPL, udzielono absolutorium ustępującemu składowi Sądu Koleżeńskiego (Borys Kozielski - przewodniczący, Julia M. Koszewska/Lantuszka, Tomasz Bladyniec/Bladyniec) oraz wybrano nowy skład na lata 2018-2020. Wybrani zostali: Maria Drozdek/Gytha, Tomasz Ganicz/Polimerek oraz Julia M. Koszewska/Lantuszka. W trakcie pierwszego posiedzenia sąd ukonstytuował się i nizej podpisana została jednogłośnie wybrana przewodniczącą Sądu Koleżeńskiego. Więcej informacji oraz sprawozdania z posiedzeń Sądu dostępne są tu. Lantuszka dyskusja 12:21, 13 cze 2018 (CEST)
 • Od dziś zespół strategiczny przyjmuje zgłoszenia osób, które chciałyby zostać członkami grup roboczych w 9 obszarach tematycznych. „Zadaniem grup roboczych będzie sporządzenie aktualnej mapy ich obszaru tematycznego – mapy przeszkód i szans oraz zmian koniecznych do tego, by nasz ruch postępował na drodze kierunku strategicznego. Grupy będą rozpoznawać, jakie strategie są potrzebne do wprowadzenia tych zmian i stworzą konkretne rekomendacje, wskazujące w jaki sposób ruch może te strategie zatwierdzić i wdrożyć”. Więcej informacji w Kawiarence. Tar Lócesilion (queta) 01:32, 14 cze 2018 (CEST)

12 czerwca

 • W ostatnią sobotę, 9 czerwca, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Wikimedia Polska wybrało władze statutowe na kadencję 2018-2020. Nowym prezesem WMPL został Aegis Maelstrom, zaś pozostałymi członkami Zarządu będą przez najbliższe dwa lata Maire, Wojciech Pędzich, Masti, Yarl, PMG i Jacek Fink-Finowicki. Pracę w Zarządzie zakończyli natomiast Polimerek, Elfhelm oraz niżej podpisany. Powerek38 (dyskusja) 14:20, 12 cze 2018 (CEST)
  Chyba obok, choć to oczywiście zależy od CSS i powiększenia czcionki. Dziękuję dotychczasowym członkom Zarządu za pracę i współpracę, wyrażam głębokie nadzieje co do nowego składu. Wojciech Pędzich Dyskusja 20:31, 13 cze 2018 (CEST)

11 czerwca

 • 15 czerwca w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach (ul. Teatralna 4) odbędzie się kolejny "Piątek z Wikipedią". Naszym gościem będzie Andrzej Błaszczak, który będzie mówił na temat "Zdjęcia w Wikipedii - najczęstsze błędy okiem zawodowego fotografa". Jeżeli nie mieliście okazji posłuchać wystąpienia Andrzeja na Zlocie Zimowym - zapraszamy, jeżeli słyszeliście - zapraszamy również. Początek 16.30 EwkaC (dyskusja) 12:01, 11 cze 2018 (CEST)

10 czerwca

3 czerwca

31 maja

Do tej pory
Odtąd
Porównanie zmian: przed i po wdrożeniu funkcji wikidiff2
 • Wdrożono wikidiff2, nową funkcję autorstwa programistów Wikimedia Deutschland. Ta funkcja powinna zainteresować m.in. arbitrów, adminów, CU i inne osoby, które oglądają dużo diffów. Odtąd porównanie wersji (diff) potrafi pokazać, że zmieniliśmy kolejność akapitów.
  Do tej pory było tak, że po lewej stronie diffa akapit był zaznaczony jako w całości usunięty, a po prawej – jako w całości dodany. Jeżeli dodatkowo zmieniliśmy coś w treści (np. podzieliliśmy akapit na mniejsze albo coś dopisaliśmy), to żeby zauważyć różnicę, trzeba było samemu przeanalizować czym różni się akapit niby-dodany od niby-usuniętego.
  Tutaj znajduje się lista losowych diffów w wersji starej i nowej. Autorzy oprogramowania szacują, że zmienił się wygląd ok. 20% diffów.
  Funkcja ta została „zamówiona” przez niemieckojęzyczną społeczność w ramach projektu Technische Wünsche (WMDE Technical Wishes). Przypominam, że w 2015 roku, na kanwie sukcesu Technische Wünsche, Wikimedia Foundation uruchomiła Community Wishlist Survey. Każdy może zgłosić i zagłosować na projekt ulepszenia oprogramowania z działki szeroko pojętego moderowania Wikipedią. W ten sposób wprowadza się zmiany istotne głównie (albo wyłącznie) dla doświadczonych wikipedystów. Tar Lócesilion (queta) 00:59, 31 maj 2018 (CEST)

28 maja

 • W związku z brakiem akcji związanych z posiadanymi uprawnieniami w ciągu ostatniego roku:
  • Matma Rex utracił uprawnienia biurokraty,
  • Jadwiga utraciła uprawnienia administratorki.

Openbk (dyskusja) 20:43, 28 maj 2018 (CEST)

Ponieważ niektórzy się o mnie martwią, zapewniam, że pozostaję aktywnym edytorem i administratorem (choć raczej mało aktywnym) – ale nie miałem okazji do użycia przycisków biurokraty. Pozostali biurokraci dają sobie radę. Matma Rex dyskusja 21:02, 28 maj 2018 (CEST)

25 maja

19 maja

Light-Bulb icon by Till Teenck blue.svg
 • Pod koniec marca zostało opublikowane narzędzie Interaction Timeline. Zestawia ono edycje dwóch użytkowników, którzy w podobnym czasie edytowali te same artykuły strony (popr. – narzędzie wyszukuje edycji we wszystkich przestrzeniach). Może pomóc w rozpoznaniu sytuacji konfliktowej między użytkownikami, w podjęciu decyzji co do rozwiązania konfliktu czy co do nałożenia blokady. Może być użyteczne dla adminów, arbitrów, osób, które chcą przedsięwziąć środki przedarbitrażowe albo złożyć wniosek do KA.
  Interaction Timeline powstało w ramach Community Health Initiative („Inicjatywy ws. zdrowia społeczności”), nad którą pracują fundacyjne zespoły: Community Tech (ci od narzędzi dla zaawansowanych użytkowników), Trust & Safety (którzy m.in. reagują na naruszenia dóbr osobistych wolontariuszy), badacze i prawnicy. Tar Lócesilion (queta) 22:49, 19 maj 2018 (CEST)

18 maja

Movement Strategy 2017 - williamsworks final presentation to the Wikimedia Foundation.pdf
 • Utworzyłem stronę Wikipedia:Strategia Wikimedia. Możecie się z niej dowiedzieć jak wyglądały przeszłe procesy strategiczne i jakie są plany dotyczące obecnego procesu. Są też linki do różnych raportów, które polecam przeczytać. Tar Lócesilion (queta) 21:35, 18 maj 2018 (CEST)

17 maja

Zapraszamy do Katowic!
 • Już ponad 70 osób zapisało się na Konferencję Wikimedia Polska 2018, która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Katowicach. Przyjedź i Ty, jeśli zależy Ci na rozwoju polskich projektów Wikimedia. Poznasz na żywo ludzi znanych Ci dotąd jedynie jako nicki, będziesz mieć okazję wypowiedzieć się na ważne dla wikipedystów tematy, a także wziąć udział w bogatym programie kulturalno–rozrywkowym (Industriada!) i skosztować przysmaków kuchni śląskiej, a jeśli jesteś członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska również wybrać władze na kolejną kadencję. Do zobaczenia! Gdarin dyskusja 11:05, 17 maj 2018 (CEST)

16 maja

 • 23 maja o godz. 17.00 w rezydencji Ambasadora Szwecji w Warszawie odbędzie się spotkanie edycyjne poświęcone pisaniu haseł o szwedzkich pisarkach. Spotkanie ma charakter zamknięty, ale Ambasada uruchomiła konkurs dla osób, które chciałyby otrzymać zaproszenie. Zachęcam Was serdecznie - to dobra okazja na poedytowanie w interesującym miejscu. Ale jeśli nie możecie tam być, to nie martwcie się - WikiGap to również konkurs edycyjny na hasła biograficzne o szwedzkich pisarkach, który będzie odbywał się online w dniach 23-25 maja. Wygrać będzie można upominki od Ambasady i Stowarzyszenia. Zachęcam do brania udziału! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:33, 16 maj 2018 (CEST)
 • 14 maja zakończyło się kolejne Wikiwyzwanie. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom i uczestniczkom i podziwiam wysyp nowych haseł. Nagrodę główną otrzymuje ptjackyll, natomiast nagrody tygodniowe powędrują również do Eurohuntera, Zielu20, Delta 51 i katafrakta. Przyznana zostanie jeszcze nagroda za jakość, ale na tę jeszcze chwilę poczekamy. Ze zwycięzcami skontaktuję się prywatnie, wszystkim dziękuję za udział i za napisanie tylu artkułów, że lista zawiesiła mi dziś przeglądarkę :) A botowi Mastiego za sprawne codzienne przeliczanie tego ogromu. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:03, 16 maj 2018 (CEST)

14 maja

 • Jeżeli macie niedosyt inicjatyw, to przypominam, że poza TT, CEE i wikiwyzwaniem można się załapać do zabawy edycyjnej. Na razie paręnaście osób przeszło pierwszy etap i część z nich zabrała się za kolejne (dodatkowe zabawy). Przy okazji przypominam, że jedna z nich (Matrix Mistrzów) kończy się w dniu dziecka ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 14:10, 14 maj 2018 (CEST)

13 maja

Flag of IsraelKat.JPG

12 maja

Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

8 maja

 • Za zgodą autora serdecznie zapraszam do korzystania z nowego gadżetu, który opracował i rozwija Paweł Ziemian. Po jego włączeniu, w każdym artykule pojawia się dodatkowy infobox, zawierający wyłącznie dane z Wikidanych (WD). Pozwala to bardzo wygodnie sprawdzać, jakie informacje na dany temat są już w WD, dzięki czemu widać, co wymaga tam uzupełnienia czy poprawek. Gadżet można włączyć na dwa sposoby:
 1. Zaznaczyć opcję „WDbox [preferencje] – eksperymentalny gadżet do generowania automatycznego infoboksu na podstawie Wikidanych.” na stronie Preferencje/Gadżety oraz funkcję Wyświetlanie testowych infoboksów LUB
 2. Zaznaczyć funkcję Wyświetlanie testowych infoboksów (jak wyżej) oraz wkleić na swoją stronę common.js ten kod:
( function ( mw, $ ) {
	mw.loader.using( ['mediawiki.api'], function(){
		mw.loader.load('/w/index.php?title=Wikipedysta:Pawe%C5%82_Ziemian/wdbox.js&action=raw&ctype=text/javascript');
	});
}( mediaWiki, jQuery ) );

Polecam! Powerek38 (dyskusja) 10:32, 8 maj 2018 (CEST)

5 maja

Algarve - Silves - Portuguese flag at the castle (25803263426).jpg

4 maja

 • W ciągu ostatnich 24 godzin wiele osób dostało informację o próbie zalogowania na ich konto. Fundacja wie o problemie, ale na ten moment przyczyny nie są znane. Źródło. Sidevar (dyskusja) 12:08, 4 maj 2018 (CEST)

1 maja

Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.


30 kwietnia

27 kwietnia

 • Od dziś można rejestrować się na Konferencję Wikimedia Polska 2018, która odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Katowicach. Jedynym kosztem udziału w Konferencji jest 50 zł donacji na Stowarzyszenie, inne koszty (noclegi i wyżywienie) są pokrywane przez SWMPL. Osoby, które chcą zgłosić wykład, prezentację, warsztat, mogą to zrobić poprzez formularz lub na stronie Konferencji. Jeśli chcecie rejestrować sie inaczej niż przez formularz lub macie dodatkowe pytania, prosimy o kontakt przez konferencja@wikimedia.pl Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:02, 27 kwi 2018 (CEST)
 • Przypominam, że do dziś przyjmowane są wnioski w ramach programu stypendialnego Stowarzyszenia Wikimedia Polska na konferencję Wikimania 2018, która odbędzie się w dniach 18-22 lipca. Szczegółowy regulamin na wiki SWMPL. Pamiętajcie, że Najważniejszym kryterium wyboru kandydatów będzie wiarygodny opis celu wyjazdu oraz zobowiązanie do wykorzystania zdobytej na Wikimanii wiedzy, doświadczenia, kontaktów i podejmowanych tam czynności do realizacji działań na rzecz rozwoju projektów Wikimedia, w szczególności tych wspieranych przez Stowarzyszenie.
Zatem jeśli zapomnieliście się nad nowym infoboksem czy serią krążowników na medal ;) lub tylko nie wiecie co zrobić z piątkiem wieczór, do klawiatur! :) aegis maelstrom δ 19:55, 27 kwi 2018 (CEST)

26 kwietnia

 • Z kilkudziesięciogodzinnym opóźnieniem informuję, że dziś rozpoczął się Tydzień Geografii Fizycznej w ramach wikiprojektu tygodnie tematyczne. Podczas tej akcji poruszane są zagadnienia związane m.in. z rzekami, jeziorami, wyspami, górami, lasami, osobami zajmującymi się geografią fizyczną. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do udziału! Maattik (dyskusja) 22:25, 26 kwi 2018 (CEST)

24 kwietnia

Propozycje do Artykułów na medal
Odbieranie odznaczenia
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Odbieranie odznaczeniaZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.Jacek555 18:05, 24 kwi 2018 (CEST)

23 kwietnia

21 kwietnia

 • Dziś dowiedziałem się, że istnieje narzędzie Entrez Direct, które może być użyteczne także dla wikipedystów piszących arty z dziedzin biomedycznych. Narzędzia Entrez Direct oferują różne funkcje dające dostęp do baz danych NCBI, np. PubMed. Narzędzia wymagają perla, są przeznaczone przede wszystkim dla Linuksa/Uniksa i MacOS-a, a działają z poziomu terminala (CLI).
Kpjas φ 18:41, 21 kwi 2018 (CEST)

19 kwietnia

 • Do końca dnia 27 kwietnia 2018 przyjmowane są wnioski w ramach polskiego programu stypendialnego na konferencję Wikimania 2018, która odbędzie się w dniach 18-22 lipca w Kapsztadzie. Szczegółowe informacje na temat tego, jakie są wymagania znajdziecie na stronie programu stypendialnego. Zapraszam osoby mające dobry pomysł na swój udział w tym ważnym spotkaniu i na uzasadnienie tego, jakie korzyści będą wynikać z niego dla projektów Wikimedia. Gdarin dyskusja 09:30, 19 kwi 2018 (CEST)

18 kwietnia

 • Hej ho. Może nie wszyscy z Was wiedzą, ale mamy zestaw całkiem fajnych narzędzi usprawniających edytowanie i przeglądanie zawartości Wikipedii. Jeżeli jeszcze tego nie robiliście, warto odwiedzić stronę: Wikipedia:Narzędzia. A jeżeli sami dłubiecie przy jakichś narzędziach usprawniających wyszukiwanie / edytowanie, podzielcie się i dorzućcie je na stronę :)) Hedger z Castleton (dyskusja) 13:53, 18 kwi 2018 (CEST)

16 kwietnia

13 kwietnia

 • Zapraszam do uczestnictwa w WikiWyzwaniu 2018, zaczynamy w niedzielę 15 kwietnia. Akcja potrwa cały miesiąc. Skupiamy się na pisaniu nowych haseł z dużą liczbą interwiki. Sidevar (dyskusja) 17:47, 13 kwi 2018 (CEST) Poprawił Ented (dyskusja) 19:36, 13 kwi 2018 (CEST)
 • Do tego ogłoszenia pozwolę sobie dodać, że w tym roku zasady są nieco inne. Przede wszystkim pojawiła sią nagroda za jakość, która zostanie przyznana decyzją Komisji Wikigrantów temu spośród aktywnych uczestników, kto napisał haseł nie tylko dużo, ale też dobrej jakości i ważnych. Drugą zmianą jest zmiana liczby interwiki, za którą otrzymuje się maksymalną liczbę punktów (rok temu było to 30, w tym roku - 20). A trzecią - zmiana nagrody głównej. Tym razem będzie to specjalny wiki-puchar i spersonalizowany gadżet-zagadka. Aha! Rok temu zwycięzcy tygodniowi otrzymali specjalne kubki ze swoim nickiem. W tym roku otrzymają coś innego, więc warto walczyć ponownie (chyba, że ktoś nie wygrał kubka rok temu, a bardzo go chce i woli od niespodzianki) :) Dodatkowo zliczanie ręczne zastąpi zliczanie botem Mastiego. Zapraszamy! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 20:53, 13 kwi 2018 (CEST)

12 kwietnia

9 kwietnia

 • Zapraszam wszystkich na kolejny Piątek z Wikipedią, 20 kwietnia, do siedziby Regionalnego Instytutu Kultury przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach, początek - godz. 16.30. W programie wspólne edytowanie, wymiana doświadczeń i rozmowy przy kawie. Spotkania odbywają się w każdy trzeci piątek miesiąca. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj EwkaC (dyskusja) 11:19, 9 kwi 2018 (CEST)

5 kwietnia

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych ArtykułówZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.Jacek555 08:56, 5 kwi 2018 (CEST)

3 kwietnia


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.