Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

16 lipca

 • Zapraszam wszystkich chętnych do dyskusji o encyklopedyczności Krzyża Walecznych. Dyskusję zagaiłem tu. Gruzin (dyskusja) 14:46, 16 lip 2017 (CEST)

14 lipca

 • Zapraszam wszystkich chętnych do Wikiprojektu Historia. Ten bardzo ważny projekt, od pewnego czasu jest mało aktywny. W wielu przypadkach pomoc osób uczestniczących w Wikiprojektach jest nieodzowna aby zachować i polepszać jakość całej Wikipedii. Historia jest dziedziną, która jest szeroko obecna w wielu artykułach polskiej Wikipedii. Ich jakość zależy głównie od pasji i zaangażowania osób posiadających wiedzę oraz znających warsztat i metodologię historyczną. Zapewne w społeczności PL Wiki są osoby znające terminologię i metodologię historyczną, które nie uczestniczą w projekcie Historia, a które swoją wiedzą i doświadczeniem mogą go wzmocnić tak, aby projekt był silnym filarem polskiej Wikipedii --Swd (dyskusja) 09:49, 14 lip 2017 (CEST)

12 lipca

 • Opublikowaliśmy właśnie szczegółową tabelkę zadań i dyżurów wolontariuszy podczas międzynarodowej konferencji Wikimedia CEE Meeting 2017 w Warszawie we wrześniu. Jeśli ktoś z Was ma chęć poznać dużą grupę zagranicznych wikipedystów, spędzić z nimi czas, a przy tym pomóc Stowarzyszeniu Wikimedia Polska, zapraszam do wpisywania się do konkretnych zadań. Jako koordynator wolontariuszy służę wszelkimi informacjami. Powerek38 (dyskusja) 11:58, 12 lip 2017 (CEST)

10 lipca

 • Za ponad 2 miesiące okrągłe, 16 urodziny polskojęzycznej Wikipedii. Do tego czasu powinniśmy mieć wykonanych 50 000 000 edycji (też okrągła liczba :). Teraz brakuje jeszcze 141 704 edycji, aby osiągnąć ten wynik. Jeżeli chcielibyście dokonać wielu pożytecznych edycji na rzecz poprawy jakości Wikipedii, ale nie wiecie, od czego zacząć, możecie skorzystać z zestawu kilkudziesięciu zadań związanych z dopracowywaniem artykułów. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:46, 10 lip 2017 (CEST)

8 lipca

6 lipca

 • W kawiarence toczy się dyskusja czy chcemy aktywować bota, który archiwizowałby wszelkie linki w przypisach. Opis propozycji w języku angielskim. Sidevar (dyskusja) 19:10, 6 lip 2017 (CEST)
 • Jutro (7 lipca) zapraszam do udziału w Dniu Nowego Artykułu. Przez cały dzień skupmy się na pisaniu nowych artykułów. Serdecznie zachęcam do udziału. Tournasol Słucham :) 22:48, 6 lip 2017 (CEST)

5 lipca

 • Wakacyjna lista artykułów zgłoszonych do odznaczeń. Zapraszam wszystkich do sprawdzania. Stanko (dyskusja) 11:48, 5 lip 2017 (CEST)
Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranie
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do List na medal
Wybrane sekcje Czywiesza

3 lipca

24 czerwca

23 czerwca

Są zamówienie na obrazki, a może by tak też w drugą stronę, to znaczy mogę się zaoferować, że jak ktoś znajdzie jakiś niezilustrowany artykuł z Francji (dokładniej Masyw Centralny) to oferuję swoją pomoc. Tournasol Słucham :) 15:03, 23 cze 2017 (CEST)

22 czerwca

 • Z ogromną radością informuję Was, że z inicjatywy Zarządu SWMPL konkurs Tygodni Tematycznych wzbogacił się o jeszcze jedną nagrodę. Nagroda ta przyznawana będzie przez Komisję Wikigrantów wybranemu uczestnikowi czy uczestniczce TT w uznaniu wartościowego wkładu w ten projekt. Jej celem jest wyróżnienie tych osób, które, choć nie zdobywają nagrody głównej (za liczbę haseł), to mają bardzo cenny wkład w tygodnie. A więc - opracowują ważne tematy, doprowadzają swój wkład w TT do wyróżnień, aktywizują uczestników konkursu, piszą hasła często eksponowane w czywieszu itp. Jej celem jest wyrażenie wdzięczności i docenienie indywidualnych uczestników, którzy robią coś fajnego, co trudno ująć w regulaminy, a co mimo to zasługuje na wyróżnienie. Ze szczegółowym wpisem w regulaminie można zapoznać się tutaj. Zachęcam do udziału w Tygodniach! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:01, 22 cze 2017 (CEST)
 • 19 czerwca 2017 ogłoszono wyniki wyborów do Komitetu ds. Rozporządzania Środkami (FDC). Albertus teolog (dyskusja) 16:32, 22 cze 2017 (CEST)

21 czerwca

 • Zapraszam wszystkich do sprawdzania aktualnych artykułów zgłoszonych do odznaczeń. Stanko (dyskusja) 08:29, 21 cze 2017 (CEST)
Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranie
Propozycje do List na medal
Wybrane sekcje Czywiesza
 • Zbieram ekipę do poważnej pracy na temat artykułów dotyczących gramatyki języka polskiego. Celem jest doprowadzenie artykułów na temat języka polskiego do porządnego stanu, jak na polskojęzyczną Wikipedię przystało. Zainteresowanych proszę o kontakt na mojej stronie dyskusji. kićor Dajesz! 09:49, 21 cze 2017 (CEST)
 • Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematyką przemysłu w Polsce, a szczególnie na Śląsku, tematami industrialnymi, górnictwem i hutnictwem, do przyłączenia się do wikiprojektu 'Ślady ognia' prowadzonego przez EwkęC i Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Na stronie można znaleźć listę biogramów i artykułów o hutach do napisania lub rozbudowania - proponujcie też nowe tematy! RIK może pomóc w zdobyciu źródeł, dysponuje swoją biblioteką oraz może pomóc w pozyskaniu ilustracji. Zapraszam wszystkich do udziału! --Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 17:07, 21 cze 2017 (CEST)

20 czerwca

 • Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w ocenianiu trudności zadań, wpisując swoje oceny do tej tabelki (instrukcja nad tabelą). Gdyby ktoś jeszcze chciał dodać ocenę - gorąco zapraszam. Może ktoś przy okazji znajdzie coś dla siebie przy poprawianiu artykułów Wikipedii ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 11:47, 20 cze 2017 (CEST)
 • Podobno nie wszyscy wiedzą, więc przypominam, że od jakiegoś już czasu w konkursie Tygodni tematycznych oprócz nagrody za największą liczbę nowych lub poprawionych haseł powyżej 5 kB jest jeszcze nagroda losowana spośród wszystkich uczestników, którzy napisali hasło większe niż 2kB. Czasem nagroda losowana jest spośród zaledwie kilku osób, dlatego szanse na jej otrzymanie są zazwyczaj naprawdę spore. Warto więc napisać przynajmniej jeden artykuł. Ale uwaga! Ta nagroda przyznawana jest tylko w tych tygodniach, w których napisano co najmniej 40 haseł większych niż 2 kB, dlatego czasem warto napisać jedno czy dwa więcej, żeby tydzień spełnił to kryterium :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:04, 20 cze 2017 (CEST)

16 czerwca

 • Drodzy wikipedyści! Nasi przyjaciele z białoruskich Wikimediów chcieliby zaprosić 1 lub 2 osoby z Polski na swój Wikicamp. Odbędzie się on w dniach 11-17 lipca, 2 godziny drogi od Mińska. Pobyt i transport oczywiście na koszt organizatorów. Osoby zainteresowane proszę o pilny kontakt ze mną, nie później niż do wtorkowego popołudnia (czyli do ok. godz. 16.00). Wymagana jest znajomość języka rosyjskiego. Więcej o WikiCampie tutaj. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 12:07, 16 cze 2017 (CEST)
Komentarze przeniesione na stronę dyskusji. Nostrix (dyskusja) 22:51, 20 cze 2017 (CEST)

15 czerwca

Wygląd interfejsu po zmianie
 • W poniedziałek (19 czerwca) zmieni się domyślny wygląd przycisków „Zapisz”, „Pokaż podgląd” i „Podgląd zmian”, a także pól „To jest drobna zmiana” i „Obserwuj”. Ponadto w pasku opisu edycji będzie widniała liczba znaków, jakie jeszcze można wstawić do opisu zmian. Inaczej to będzie wyglądało w skórce Vector, inaczej w Monobooku.
  Szczegółowe wytłumaczenie wkrótce w Kawiarence technicznej. W skrócie: bardziej niż o estetykę, chodzi o oprogramowanie. O dostosowanie do Web Content Accessibility Guidelines w wersji 2.0, o podobny wygląd na różnych urządzeniach, systemach operacyjnych i przeglądarkach, oraz o uporządkowanie kodu, z którego korzysta się do pisania skryptów, personalizacji itp.
  Ten kod lekko gryzie się z naszym gadżetem „Uporządkowany interfejs pod polem edycji.”, z którego korzysta 40 osób. W poniedziałek prawdopodobnie formatowanie przycisków zostanie usunięte z gadżetu. Zwróćcie uwagę, że gadżetowy wygląd jest niemalże identyczny z planowanym domyślnym dla Monobooka. Tar Lócesilion (queta) 14:16, 15 cze 2017 (CEST)

13 czerwca

9 czerwca

 • Zapraszam do głosowania na moim PUA. ~CybularnyNapisz coś ✉ 20:26, 9 cze 2017 (CEST)
 • Jeszcze do jutra włącznie (10 czerwca) trwa Tydzień Artykułu Tajlandzkiego. Dotychczas artykuły dodało tylko 5 użytkowników. Dlatego też bardzo zachęcam do udziału. Mamy jutro jeszcze cały dzień, żeby się wykazać. A temat jest bardzo przyjemny, bo kto nie marzy o podróży do Tajlandii :) Tournasol Słucham :) 23:13, 9 cze 2017 (CEST)

8 czerwca

 • Znany wielu z Was Malta Festival Poznań zaprosił nas do współtworzenia odbywających się wkoło festiwalu warsztatów. Dlatego my z kolei możemy zaprosić wszystkich na wikiwarsztat i wspólne edytowanie, które odbędą się 23 czerwca o godz. 18.00 i 24 czerwca o godz. 11 w Centrum Kultury Zamek. Warsztaty będą częścią bloku poświęconego tematowi migracji i konfliktu, dlatego edytować będziemy hasła o encyklopedycznych migrantach. Zapraszamy Was wszystkich, ale też zachęcamy do podawania tej informacji wszystkim waszym przyjaciołom, których dotychczas nie udało się zachęcić do edytowania - może nam się uda :) Na wydarzenie obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie festiwalu Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:26, 8 cze 2017 (CEST)

5 czerwca

 • Już niebawem (jutro, 6 czerwca) odbędzie się kolejna edycja Dnia Nowego Artykułu. Zachęcam wszystkich, aby w tym dniu szczególnie skupili się na pisaniu nowych artykułów. Tak więc do dzieła :) Tournasol Słucham :) 21:35, 5 cze 2017 (CEST)

4 czerwca

3 czerwca

 • Ogłoszenie porządkowe. Przypominam, że do czywiesza powinny trafiać artykuły w pełni uźródłowione, najlepiej (chociaż teraz to już właściwie wymóg) w formie przypisów. Od sprawdzających oczekuje się rzetelnego podejścia do sprawdzania. Najwłaściwszą praktyką w przypadku uwag, jest najpierw ich wskazanie, a dopiero po poprawkach autora lub dowolnego innego użytkownika pozostawienie podpisu w tabelce zgłoszenia, zwłaszcza gdy dotyczy to błędów merytorycznych lub braków w uźródłowieniu. „Samozgłaszających” uczulam na to, by zaglądać co jakiś czas do swoich zgłoszeń i obserwować, czy nie wysunięto wobec nich uwag. Oczywiście, istnieją pewne formy powiadamiania autora, ale nie zawsze są one stosowane lub stosowane niewłaściwie, toteż część uwag może być niezauważana. Przypominam również o konieczności spełnienia wymogu 2kb samej treści, poza nielicznymi wyjątkami w postaci naprawdę ciekawych artykułów, których rozwinięcie nie jest już możliwe z uwagi na egzotyczność tematu lub brak źródeł. Na koniec, korzystając z okazji, dziękuję wszystkim za zaangażowanie w prace wikiprojektu i życzę nam dalszej i owocnej współpracy. Torrosbak (dyskusja) 13:18, 3 cze 2017 (CEST)

31 maja

 • W związku z wygaśnięciem konta Beau na serwerze narzędziowym przestał działać jego konwerter szablonów. Dzięki malarzowi pl konwerter znowu jest dostępny, obecnie pod adresem http://tools.wikimedia.pl/~malarz_pl/cgi-bin/convert.pl. Michał Sobkowski dyskusja 11:25, 31 maj 2017 (CEST)
 • 1 czerwca rusza ekspresowy konkurs WikiCamp 2017 w Armenii: troje autorów haseł czywieszowych ma szansę wyjechać na WikiCamp, czyli obóz młodzieżowy z Wikipedią w tle. Jeśli znacie wikipedystów albo możliwych wikipedystów w przedziale wiekowym 18-22 - dajcie im znać. Taka szansa może się prędko nie powtórzyć :) //Halibutt 18:35, 31 maj 2017 (CEST)

29 maja

 • Może nie jest to jakieś nowe, niecierpiące zwłoki ogłoszenie, ale raczej przypomnienie istniejących możliwości. W grupie na Facebooku wywołało to zainteresowanie, okazało się, że niewiele osób o tym wie, więc wrzucę i tutaj. Każdy wikipedysta może sprawdzić przy pomocy tego narzędzia liczby wyświetleń stworzonych przez niego artykułów w zadanym okresie. A przy pomocy tego narzędzia liczbę wyświetleń artykułów w danej kategorii. Dzięki nim można się dowiedzieć np. które tworzone przez nas artykuły wzbudzają szczególne zainteresowanie wśród czytelników, a które artykuły z naszej działki trzeba pilnie poprawić, bo korzysta z nich wielu użytkowników. Emptywords (dyskusja) 23:39, 29 maj 2017 (CEST)

28 maja

26 maja

 • Komunikat do raczej młodszych stażem. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy przyłączyć się do wikipedystów, którzy działają w jakimś węższym lub szerszym obszarze tematycznym, ale nie wiedzieliście, gdzie znaleźć takie osoby, to przekazuję informację, że zestaw wikiprojektów tematycznych jest ukryty pod tym linkiem Wikipedia:Wikiprojekt/Spis wikiprojektów ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 13:25, 26 maj 2017 (CEST)
 • W związku z tym wątkiem na stronie WP:PdA utworzona została kolejna podstrona do masowej poprawy haseł. Tym razem chodzi o przeredagowanie pod kątem NPA. Społeczność zachęcam do włączenia się w poprawę. --Teukros (dyskusja) 21:11, 26 maj 2017 (CEST)

24 maja

23 maja

 • Dziś rozpoczął się ostatni tydzień konkursu CEE Spring 2017. Poświęcony on jest Gruzji, Esperanto i Turcji. W wielu krajach uczestniczących w konkursie pisanie haseł o Turcji stało się sposobem na okazanie wsparcia tureckiej społeczności, wobec blokady Wikipedii w ich kraju. Mamy sygnały od wikipedystów stamtąd, że takie gesty mają dla nich duże znaczenie w tych trudnych chwilach. Zachęcam serdecznie do włączenia się. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 12:40, 23 maj 2017 (CEST)
 • 20 maja 2017 ogłoszono wyniki wyborów do Rady Powierniczej. Cytując klasyka: Następna taka okazja za trzy lata. Albertus teolog (dyskusja) 20:49, 23 maj 2017 (CEST)
 • Informacja o zakończonym głosowaniu w sprawie przyznawania uprawnień
Użytkownik Wiklol 23 maja 2017 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Ikona głosu „za” Za przyznaniem uprawnień oddano 57 głosów
 • Ikona głosu „przeciw” Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 3 głosy
 • Ikona głosu „wstrzymuję się” Wstrzymało się 9 osób.
Torrosbak (dyskusja) 21:07, 23 maj 2017 (CEST)

20 maja

Slave Coast map.png

19 maja

 • Rozpoczęły się zapisy na międzynarodową konferencję Wikimedia CEE Meeting 2017, na którą we wrześniu zjadą do Warszawy delegaci z całego wikiregionu CEE (Europa Środkowa i Wschodnia), a także goście z Fundacji Wikimedia i niektórych organizacji Wikimediów spoza naszego regionu. Polska społeczność Wikimediów jest w tym roku gospodarzem, stąd dla nas obowiązują specjalne zasady zapisów, nieco inne niż dla gości. Istnieją dwa sposoby, aby wziąć udział w konferencji:
  • jako prelegent/ka - zgłoszenia przyjmowane są tutaj, ale muszą przejść przez sito międzynarodowego Komitetu Programowego;
  • jako wolontariusz/ka, biorący/a udział w zadaniach organizacyjnych w czasie konferencji - zgłoszenia przyjmuję mailowo pod adresem jaroslaw.blaszczak@wikimedia.pl.
Dodatkowa strona z informacjami o konferencji po polsku, specjalnie dla polskiej społeczności, znajduje się tutaj. Zapraszamy do udziału! W imieniu komitetu organizacyjnego, działającego w ramach Stowarzyszenia Wikimedia Polska: Powerek38 (dyskusja) 22:58, 19 maj 2017 (CEST)

18 maja

 • Ented przypomniał mi o tym, żeby napisać na TO o zmianie mojej nazwy użytkownika, zatem: 12 maja nastąpiła zmiana mojej nazwy użytkownika z Velvet Underground 1967 na Onemusic.--Onemusic (dyskusja) 18:51, 18 maj 2017 (CEST)

17 maja

 • Uwaga! Uwaga! Zostało już tylko 5 dni (do 22 maja włącznie) na zgłaszanie propozycji wystąpień lub warsztatów, które pojawią się na tegorocznej Konferencji Wikimedia Polska 2017, która odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Bydgoszczy. Można zgłaszać nie tylko takie punkty programu, które chcecie poprowadzić, ale też propozycje tematów, w których chętnie wzięlibyście udział.
Jeżeli chcesz uczestniczyć razem z nami w tym wspaniałym wydarzeniu w grodzie nad Brdą, to nie zwlekaj – zapisz się już dziś! Zostały tylko dwa dni na zapisanie się na Konferencję. W imieniu komisji programowej Fafik Napisz coś® 18:14, 17 maj 2017 (CEST)
 • Bardzo miło mi poinformować, że projekt Faras w Wikipedii, realizowany razem z Muzeum Narodowym w Warszawie, otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016, w kategorii Digitalizacja i nowe technologie. W tej kategorii było to jedyne wyróżnienie, zaś nagrodę otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, z którym także współpracujemy (co prawda nie przy projekcie, który został nagrodzony). Sybilla to nagroda przyznawana muzeom, więc to MNW zostało uhonorowane, ale Stowarzyszenie Wikimedia Polska jako współorganizator także otrzymało dyplom (mam nadzieję, że ktoś podzieli się zdjęciem, choćby na Facebooku ;-)). Wszystkim współpracującym przy tym projekcie serdecznie gratuluję i jeszcze raz dziękuję! Gytha (dyskusja) 18:28, 17 maj 2017 (CEST)
 • Przy technicznym stoliku Kawiarenki pojawiła się wiadomość o planowanej funkcji edytowania infoboksów za pomocą danych z Wikidanych. Chodzi o to, że edytując szablon w Wikipedii, będziemy mogli edytować zawartość Wikidanych. Funkcja w fazie beta ma być dostępna w 2018. Obecnie jesteśmy proszeni o opinie, sugestie itp. Tar Lócesilion (queta) 21:02, 17 maj 2017 (CEST)

16 maja

15 maja

 • Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ocenę trudności i czasochłonności zadań z kategorii haseł do dopracowania. Zostało jeszcze kilka nieocenionych kategorii. To akurat nie jest jeszcze czasochłonne. Część kategorii oznaczonych jako zawierajacych zadania łatwe (dla nowicjuszy / nieekspertów) nie jest opisana, więc nowicjuszowi nie będzie łatwo zmierzyć się z zadaniem. W tabelce oznaczyłem, które kategorie są / nie są opisane na tyle, aby móc włączyć się do poprawiania. Niektóre są opisane, ale tylko wtajemniczona osoba będzie wiedziała, jak się wziąć do rozwiązywania problemu... Jeżeli tylko 10 osób opisze po jednej nieopisanej dotąd kategorii, to już będzie sukces :) Hedger z Castleton (dyskusja) 14:03, 15 maj 2017 (CEST)

14 maja

11 maja

10 maja

1
Pierwsze miejsce
Jubilee i Munin, kruki z Tower of London
3
Trzecie miejsce
Polujący niedźwiedź polarny, północna część archipelagu Svalbard

8 maja

5 maja

 • Dzień dobry wszystkim. Mam wielką prośbę o pomoc przy ocenie stopnia trudności i czasochłonności wykonywania zadań z gatunku "strony do dopracowania / poprawienia". Na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Ogólne#Sprzątanie Wikipedii - trudne, łatwe i czasochłonne prace do wykonania przedstawiłem w tabelce listę kategorii i stron specjalnych dotyczących różnych prac naprawczych. Po prawej można wpisać własną ocenę trudności i czasochłonności wykonywanych prac. Wiem, że jest tego sporo. Wpisujcie się proszę z uwagami pod tabelą, aby jej nie zapaćkać :)) Co wpisywać - pogrubiłem w tekście nad tabelą i w jej nagłówku. Hedger z Castleton (dyskusja) 13:39, 5 maj 2017 (CEST)
 • Jeszcze do północy trwa Dzień Nowego Artykułu. Rywalizacja jest bardzo wyrównana. Dajcie z siebie wszystko, zostało już niewiele czasu :) Tournasol Słucham :) 23:20, 5 maj 2017 (CEST)

3 maja

2 maja

 • W imieniu Wikimedia Polska i Państwowego Muzeum Etnograficznego zapraszam Was do udziału w specjalnym międzynarodowym wyzwaniu, łączącym w sobie konkurs CEE Spring 2017 i projekt Etnografia Karpat. Pięć osób, które w ramach CEE Spring napiszą najwięcej haseł z listy przygotowanej przez ekipę EtnoKarpat, otrzyma specjalne nagrody przygotowane przez Muzeum i SWMPL. Szczegóły na stronie na meta. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 18:56, 2 maj 2017 (CEST)
Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.