Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

21 stycznia

 • Przypominam, że jutro zaczynamy kolejną akcję tematyczną, tym razem poświęconą Finlandii. Karol 1111 dyskusja 14:30, 21 sty 2018 (CET)

18 stycznia

 • Od 15 stycznia trwa międzynarodowa akcja 1Lib1Ref, której celem jest zachęcenie bibliotekarzy do uźródławiania przypisami haseł w Wikipedii. Dlatego, jeśli na OZ-etach zobaczycie edycję z #1Lib1Ref w opisie zmian, podejdźcie do autora życzliwie - to prawdopodobnie początkujący bibliotekarz, próbujący pomóc w poprawie weryfkowalności. Będziemy też w ramach akcji organizować szkolenia dla bibliotekarzy, zobaczcie, przyjdźcie, przyłączcie się! Szczegóły tutaj Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 20:49, 18 sty 2018 (CET)
 • Do 3 lutego 2018 mam wykupiony dostęp do Archiwum Gazety Wyborczej (ponad 4 miliony artykułów) i mogę pomóc każdemu, komu potrzebna jest pełna treść zarchiwizowanego artykułu. Szczegóły: Wikipedystka:Fiszka/Archiwum GW. Zapraszam Fiszka (dyskusja) 15:11, 18 sty 2018 (CET)

15 stycznia

 • Utworzyłem wczoraj stronę Pomoc:Wyświetlanie przypisów w kolumnach w związku z powtarzającymi się w różnych miejscach pytaniami o wyświetlanie przypisów w kilku kolumnach, a także biorąc pod uwagę, że wiele osób nie widziało poprzednich ogłoszeń na tej tablicy bądź dyskusji w Kawiarence. Wostr (dyskusja) 22:02, 15 sty 2018 (CET)

14 stycznia

 • W związku z brakiem widocznej w logach akcji administratorskiej w ciągu ostatniego roku uprawnienia admina utracił Skotos. Nedops (dyskusja) 07:53, 14 sty 2018 (CET)

13 stycznia

 • W gadżecie „Zgłoś do usunięcia” została wprowadzona mała zmiana. Przed poddaniem artykułu pod dyskusję konieczne jest teraz określenie rodzaju zgłoszenia, tj. wybranie jednego z trzech działów Poczekalni (artykuł, biografia, strona techniczna). Powinno to pomóc ograniczyć liczbę pomyłek i późniejsze ręczne przenoszenie hasła do właściwego działu. Boston9 (dyskusja) 09:43, 13 sty 2018 (CET)

11 stycznia

 • Ponieważ strasznie i trzykrotnie poległam na #100wikidays postanowiłam wymyślić zabawę na miarę moich możliwości. A w dodatku zastąpić postanowienia noworoczne czymś fajniejszym. Oto Zabawa edycyjna 2018. Będzie mi bardzo miło, jeśli przyłączycie się do mnie i spróbujecie sił w wykonaniu zadań edycyjnych. Będzie mi jeszcze milej, jeśli wymyślicie własne :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 13:16, 11 sty 2018 (CET)

9 stycznia

7 stycznia

5 stycznia

4 stycznia

 • Dostępne są nowe zestawienia TOP 500: najaktywniejsi wikipedyści oraz najpłodniejsi wikipedyści (stan na 1 stycznia 2018). --The Polish (query) 17:01, 4 sty 2018 (CET)
 • Jednym z zadań organizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska Olimpiady Cyfrowej, a ściślej II etapu Olimpiady, jest napisanie przez uczestników hasła w Wikipedii, na temat związany z mediami, edukacją medialną i kilkoma pokrewnymi dziedzinami. Więcej informacji znajdziecie na stronach Wikipedii oraz samej Olimpiady. Aby skutecznie poprowadzić uczestników, pomóc im w kwestiach technicznych i organizacyjnych, a kto wie? może zgłosić ich hasło do wyróżnienia, chcemy zbudować grupę wsparcia, której członkowie wyjaśnia kwestie techniczne, podpowiedzą, jak zrobić pewne rzeczy i ogólnie zaopiekują się uczestnikami Olimpiady. Nie będzie to pomoc w pisaniu, nie piszmy haseł za olimpijczyków - ale właśnie pomoc techniczno-organizacyjna. Będę wdzięczny za zgłaszanie się do mnie - mile widziane jakieś pojęcie z zakresu mediów (choć nie jest to warunek konieczny). Wojciech Pędzich Dyskusja 18:03, 4 sty 2018 (CET)

3 stycznia

 • Szanowne wikipedystki, szanowni wikipedyści. Stowarzyszenie Wikimedia Polska również w 2018 roku kontynuuje program Wikigrantów, w ramach którego wikimedianie (nie tylko członkowie stowarzyszenia) mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 1500 zł) działań mających na celu poprawę jakości lub dodanie nowych treści w projektach Wikimedia. Może to polegać w szczególności na pokryciu kosztów podróży, zakupie biletów do muzeum lub na wydarzenie kulturalne, opłaceniu kosztów kopiowania (kserowania, skanowania) materiałów archiwalnych, nabyciu wartościowych pozycji bibliograficznych, uzyskaniu dostępu do elektronicznych baz danych. Przykłady projektów, na rzecz których przyznano dofinansowanie, znajdują się w archiwum Wikigrantów (polecam zwłaszcza najnowsze lata). Skorzystanie z programu jest łatwe i przyjemne, a refundacja kosztów odbywa się na bieżąco. Zachęcam do zapoznania się z programem, a następnie do składania nowych wniosków. Ewentualnej pomocy czy wyjaśnień udzielą w miarę potrzeby członkowie Komisji Wikigrantów, w tym niżej podpisany jej przewodniczący. Elfhelm (dyskusja) 21:19, 3 sty 2018 (CET)

2 stycznia

 • Zapraszam wszystkich na spotkanie w piątek, 19 stycznia, do siedziby Regionalnego Instytutu Kultury przy ul. Teatralnej 4 w Katowicach, początek - godz. 16.30. W czasie "Piątku z Wikipedią" będziemy wspólnie edytować, wymieniać doświadczenia, albo tak zwyczajnie rozmawiać przy kawie. Kolejne spotkania planowane są w każdy trzeci piątek miesiąca. Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj EwkaC (dyskusja) 21:46, 2 sty 2018 (CET)

31 grudnia

29 grudnia

Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do List na medal
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
odbieranie
Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

26 grudnia

 • Dzięki brakowi głosów i argumentów przeciw, zmieniłem sposób wyświetlania przypisów i uwag. Sztywną liczbę kolumn zastąpiłem automatyczną szerokością kolumny jeśli przypisów lub uwag jest więcej niż 10. Szczegóły dyskusji w kawiarence. Paweł Ziemian (dyskusja) 16:12, 26 gru 2017 (CET)
 • Pozwoliłem sobie w kilku aktywnych wikiprojektach wstawić szablon {{PetScan zestaw}}. Starałem się go umieścić w tych miejscach, w których istniały już zestawy linków z jego "poprzednika" CatScana (CatScan od jakiegoś czasu jest nierozwijany, a w niektórych przypadkach w ogóle nie działa). Jeśli nie będzie obiekcji, wstawiłbym go też w pozostałych aktywnych wikiprojektach. Przy okazji wrzucam informację (gdybyś ktoś nie wiedział lub zapomniał adres strony) o tym, gdzie znaleźć wikikiprojekty, do których można się włączyć: Wikipedia:Wikiprojekt/Spis wikiprojektów. Hedger z Castleton (dyskusja) 18:18, 26 gru 2017 (CET)

21 grudnia

17 grudnia

 • Rok 2017 zbliża się ku końcowi, więc chciałbym Was zaprosić na ostatnią w tym roku akcję tematyczną. Na zakończenie roku będziemy pisać o Czadzie, rzecz jasna chodzi tu o państwo afrykańskie ;). Zapraszam wszystkich chętnych do udziału, akcja trwa od 19 do 25 grudnia! Karol 1111 dyskusja 22:25, 17 gru 2017 (CET)

14 grudnia

 • Po włączeniu 11 grudnia dwóch zakładek edycji poprzez skrypt w lokalnych ustawieniach (diff), które było obejściem odmowy włączenia tej opcji przez WMF, dzisiaj zmiana ta została uwzględniona (phab), a lokalne ustawienia usunięte (diff). Wostr (dyskusja) 21:36, 14 gru 2017 (CET)
 • Z ogromną radością informuję, że polskie zdjęcie zajęło 24. miejsce w międzynarodowym finale konkursu Wiki Loves Monuments. Zdjęcie zostało wcześniej nagrodzone w konkursie Wakacje z Wikipedią. Ogłoszenie rezultatu znajdziecie tutaj, fotografię na Commons tu, a hasło o obiekcie przedstawionym na fotografii też możecie przeczytać, bo właśnie powstało. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 11:46, 14 gru 2017 (CET)
 • Przy dwóch stolikach Kawiarenki toczą się dyskusje dot. trzech spraw związanych z szablonem {{Przypisy}}:
  • Wprowadzenie automatycznego podziału na kolumny zamiast dotychczasowego ustawiania ich liczby w szablonie. Zamiast konkretnej liczby kolumn, kolumny miałyby określoną szerokość zależną od rodzaju przypisów (inną dla przypisów rzeczowych, tzw. uwag, inną dla przypisów bibliograficznych, inną dla przypisów bibliograficznych z przewagą {{odn}}). Dzięki temu liczba kolumn zależałaby od szerokości monitora każdego użytkownika.
  • Wycofanie automatycznej zamiany znacznika <references /> na {{Przypisy}} przez boty i narzędzia. Znacznik ten miałby nie być zamieniany na szablon z uwagi na problemy użytkowników edytujących z wykorzystaniem edytora wizualnego.
  • W tym samym wątku powstał pomysł połączenia {{Przypisy}} i {{Przypisy-lista}} (oraz ich odpowiedników dot. uwag) z zachowaniem funkcjonalności obu szablonów (tzn. dalej można by było grupować przypisy na końcu jak w {{Przypisy-lista}}, ale szablon sam by wykrywał, czy przed nim jest wstawiony nagłówek Przypisy, czy go nie ma – wtedy dodawałby nagłówek tak samo jak teraz {{Przypisy}}).
Wostr (dyskusja) 00:20, 14 gru 2017 (CET)


Propozycje do Dobrych Artykułów
odbieranie
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
Propozycje do Grup Artykułów
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

Kelvin (dyskusja) 09:40, 14 gru 2017 (CET)

12 grudnia

 • Gdyby jeszcze ktoś czuł niedosyt organizowanych akcji, to dziś jest ostatni w tym roku Dzień Nowego Artykułu. Przy opracowywaniu nowych tematów pamiętajcie o odpowiednim stylu (encyklopedycznym), źródłach (najlepiej recenzowanych umieszczanych w postaci przypisów) i neutralnym podejściu do zagadnienia. Powodzenia! :) Hedger z Castleton (dyskusja) 10:22, 12 gru 2017 (CET)

9 grudnia

 • Zapraszam społeczność na kolejną akcję z cyklu tygodnie tematyczne, tym razem skupimy się na nauce (11–17 grudnia). Akcja ta, organizowana już po raz czwarty, zawsze cieszyła się niemałą popularnością. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie ;). Karol 1111 dyskusja 12:34, 9 gru 2017 (CET)
 • Dla lubiących sprzątać Wikipedię utworzyłem nowy Wikiprojekt:Strony zawierające linki webowe do innych Wikipedii. Bot będzie okresowo aktualizował listy stron zawierających linki do innych Wikipedii w postaci linków webowych z pominięciem odwołań do plików. Na razie do sprzątnięcia jest ok 1200 stron. masti <dyskusja> 14:21, 9 gru 2017 (CET)

5 grudnia

Wikipedia Library owl.svg
 • Na wiki Stowarzyszenia opublikowałem porównanie Wikigrantów i The Wikipedia Library. Mam nadzieję, że będziemy częściej sięgali do baz danych oferowanych przez TWL. Możliwości są ogromne (zob. listę baz). Może ktoś zgłosi się na koordynatora TWL delegowanego na kontakty z polskojęzyczną społecznością? Może ktoś zaproponuje współpracę z wydawcą bazy gromadzącej źródła publikowane po polsku? Tar Lócesilion (queta) 23:55, 5 gru 2017 (CET)

3 grudnia

Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Artykułów na medal
odbieranie
Propozycje do Ilustracji na medal


Propozycje do Grup Artykułów
odbieranieZapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza.

Jacek555 11:49, 3 gru 2017 (CET)

2 grudnia25 listopada

 • Ledwo rozpoczęliśmy Weekend Artykułu Lesotyjskiego (i w sumie już niedługo zakończymy ;p)., a już mam przyjemność zaprosić Was do innej akcji z cyklu tygodnie tematyczne. Następnym tematem, po Lesotho, będzie również kraj afrykański – Egipt. Akcja potrwa od 27 listopada do 3 grudnia. Uczestnictwo mile widziane, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie! Karol 1111 dyskusja 14:26, 25 lis 2017 (CET)

24 listopada

 • O północy startuje konkurs „Łódź – podaj dalej”, polegający na pisaniu i rozwijaniu artykułów związanych z Łodzią, ilustrowanych zdjęciami przekazanymi przez Muzeum Miasta Łodzi. Zapraszam do udziału! Gytha (dyskusja) 22:01, 24 lis 2017 (CET)

23 listopada

20 listopada

17 listopada

 • Do końca roku jeszcze niby daleko, jednak nieuchronnie coraz bliżej. Natomiast w rubryce rocznic przeznaczonych do prezentacji na stronie głównej pozostaje niekompletne około 60 dni na przyszły rok. Lista wszystkich modułów (na każdy dzień) jest dostępna tutaj. Należy w niej odszukać pozycje oznaczone ostrzeżeniem UZUPEŁNIĆ. Chodzi zwłaszcza o te, przed którymi znajduje się liczba 2003 (na przykład „2003: 4, 1, 802UZUPEŁNIĆ;”). Dodając nowe pozycje należy zwrócić uwagę, że ostatnia cyfra roku powinna być równa 3 lub 8. Jeśli ktoś zna jakieś ciekawe wydarzenie, którego nie ma jeszcze na liście do prezentacji, to zapraszam do uzupełniania. Paweł Ziemian (dyskusja) 00:17, 17 lis 2017 (CET)

15 listopada

 • Droga społeczności! Otwarto zapisy na Zlot Zimowy Wikimedian 2018, który odbędzie się w dniach 12-14 stycznia 2018 w Hotelu nad Mrogą niedaleko Koluszek. Przez 3 dni będziemy dyskutować, edytować, lepiej poznawać nasz projekt i... siebie nawzajem :) Chciałabym szczególnie zachęcić te osoby, które w spotkaniach społeczności na żywo nie uczestniczyły nigdy wcześniej lub nie uczestniczyły od bardzo dawna. To będzie dla Was okazja poznać innych członków społeczności, porozmawiać o tym, co nas w projektach cieszy i o wyzwaniach, które przed nami stoją. Dzięki temu Wasza praca w projektach Wikimedia będzie o wiele lepsza. Przybywajcie indywidualnie lub całymi wikiprojektami. Stowarzyszenie Wikimedia Polska serdecznie zaprasza :) W razie pytań lub wątpliwości - zapraszam Was do kontaktu. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 14:47, 15 lis 2017 (CET)
 • Witam wszystkich! Pragnę poinformować szanowną społeczność, że zostałem opiekunem akcji z cyklu Tygodnie tematyczne. Z uszanowaniem Karol 1111 dyskusja 22:03, 15 lis 2017 (CET)

11 listopada

 • Droga Społeczności, jak zauważył na FB nasz niezastąpiony @WTM, ktoś dzisiaj z wielką dumą opublikował na Wykopie relację, jak to kiedyś zwandalizował hasło Pławikoniki i jak wpisane przez niego bzdurne zdanie przez prawie 9 lat pozostało niezauważone, a nawet krążyło po internecie. Moja propozycja: odpowiedzmy na to wyznanie w naszym stylu! Sam hoax już usunąłem, ale jeśli chociaż trochę znacie się na tej dziedzinie i macie źródła, zachęcam do rozbudowy hasła, dodawania przypisów itd. Powerek38 (dyskusja) 19:16, 11 lis 2017 (CET)

8 listopada

***Opiekun dla Tygodni Tematycznych – pilnie poszukiwany!***

Profil: systematyczny, lubiący intensywnie pracować na czas, obecny najlepiej każdego dnia na Wikipedii, o szerokiej wiedzy ogólnej i umiejętnościach techniczno-graficznych, umiejący współpracować w zespole i z zespołem uczestników.

Zadania: branie udziału w dyskusjach o planowanych tygodniach tematycznych, przygotowywanie na czas stron tygodni tematycznych, umieszczanie na SG i TO ogłoszeń o nadchodzących tygodniach tematycznych, rozsyłanie zaproszeń, czuwanie nad przebiegiem, wstawianie i koordynowanie wstawiania propozycji do Czywiesza i ich sprawdzania, robienie bilansu i umieszczanie podziękowań oraz przyznawanie gwiazdek najaktywniejszym uczestnikom.

Na początku konieczne będzie uporządkowanie „stajni Augiasza” ze względu na zaległości, ale później wszystko będzie chodziło jak w szwajcarskim zegarku. Chętny musi jedynie wpisać się na stronie projektu jako opiekun i zaraz może zaczynać. Jeżeli byłoby więcej chętnych, to można podzielić się obowiązkami lub opiekować się tygodniami tematycznymi na przemian. Wszystko do ustalenia. Hortensja (dyskusja) 10:20, 8 lis 2017 (CET)

Ogłoszenie zostało zamieszczone za sprawą dyskusji, która miała miejsce w kawiarence [1]. Hortensja (dyskusja) 10:20, 8 lis 2017 (CET)

7 listopada

 • Przy okazji przypominam (na zachętę!), że w tygodniach tematycznych nagrodę otrzymuje nie tylko osoba, która napisze najwięcej haseł wielkości 5kB, ale też osoba wylosowana spośród wszystkich, którzy napiszą co najmniej 1 hasło wielkości 2kB. Ale uwaga! Aby nagroda losowana została przyznana, w danym tygodniu musi powstać co najmniej 40 haseł o wielkości 2kB. Tak więc warto, choćby jednym hasłem, włączyć się do tego i innych TT :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 10:51, 8 lis 2017 (CET)
 • Na fali rozmów podczas WikiKonferencji bodaj w roku 2016 stworzyłem w oparciu o Pywiki bota umożliwiającego masowe przesyłanie plików na serwisy działające w oparciu o oprogramowanie MediaWiki. Skrypt do swojej pracy wymaga zainstalowanego Pythona 3.x oraz Pywikibota. Jeśli komuś się coś takiego przyda, to proszę o kontakt majlowy (przez Wiki) lub na mojej stronie dyskusji. Pawel Niemczuk (dyskusja) 01:37, 7 lis 2017 (CET)

6 listopada

Stamp of Russia 2013 No 1741 The Bouquet by Viktor Maly.jpg
 • Zakończył się Tydzień Artykułu Rosyjskiego, w którym wzięły udział 24 osoby. Ogółem powstało 169 większych i mniejszych nowych artykułów, a 20 istniejących haseł zostało nieznacznie lub kompleksowo rozbudowanych. Z wyróżniających się haseł zostały utworzone 2 ekspozycje czywieszowe, które ukażą się na stronie głównej 10 i 15 listopada. Najaktywniejszymi uczestnikami byli: Carabus, Zala i Loraine, zaś najobszerniejsze hasło, o gramatyce języka rosyjskiego, napisał Macedo. Dla wszystkich uczestników oraz innych, którzy w jakiś sposób pomogli w przebiegu akcji – podziękowania i gratulacje. Hortensja (dyskusja) 12:02, 6 lis 2017 (CET)

5 listopada

Użytkownik Nedops 5 listopada 2017 dołączył do grona CheckUserów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 •  Za przyznaniem uprawnień oddano 91 głosów
 •  Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 0 głosów
 • Wstrzymało się 0 osób. --Wiklol (Re:) 21:14, 5 lis 2017 (CET)

3 listopada

2 listopada


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.