Wikipedia:Tablica ogłoszeń/2021-05

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

31 maja[edytuj | edytuj kod]

28 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Otwieramy możliwość aplikowania o legitymacje użytkowe dla wolontariuszy i wolontariuszek polskich projektów Wikimedia, wystawiane przez Wikimedia Polska. Dzięki legitymacjom możemy pokazać, że wspieramy Wikipedię i jej projekty siostrzane, co może zapewnić nam życzliwość i pomoc osób i instytucji. Uwaga, nie trzeba być członkiem Wikimedia Polska, żeby taką legitymację dostać – wystarczy edytować lub wspierać Wikimedia w inny sposób. Dokładne zasady i sposób zgłaszania się opisane są na tej stronie. Tam też można zobaczyć wzór legitymacji. Osoby, które mają już pamiątkowe legitymacje członkowskie, mogą również wystąpić o legitymacje użytkowe. Legitymacje będą wysyłane dwa razy do roku, więc jeśli komuś zależy na terminie, to zachęcam do zgłoszeń do końca czerwca! Wiemy, że czekaliście i wyglądaliście legitymacji, teraz my czekamy na Wasze zgłoszenia :) W razie pytań, zachęcam do kontaktu. Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 16:57, 28 maj 2021 (CEST)

27 maja[edytuj | edytuj kod]

25 maja[edytuj | edytuj kod]

Szykujcie źródła! Akcja BATUTA.png
 • Drodzy i Drogie, już za tydzień rozpocznie się konkurs BATUTA, czyli Bezwzględna Akcja Troskliwego Uźródławiania Artykułów! Po jedenastu latach od pierwszej i czterech latach od ostatniej edycji, przywracamy ją w nieco odświeżonej formie :) W tym roku czekają nas atrakcyjne nagrody w czterech konkursowych kategoriach, m.in. takich jak Najbardziej imponująca metamorfoza, czy Wezwanie z przeszłości, a także nagrody pamiątkowe dla aktywnych uczestników konkursu! Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na stronę konkursu! Konkurs potrwa od 1 do 30 czerwca. Szykujcie źródła! Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 09:39, 25 maj 2021 (CEST)
 • Zapraszam serdecznie do dyskusji nad dodaniem do gadżetów ciemnej skórki dla Wikipedii! (KLIK). Aramil Feraxa (Napisz do mnie!) 18:48, 25 maj 2021 (CEST)

24 maja[edytuj | edytuj kod]

Czy będzie szansa na koncert słynnego duetu?
 • Droga Społeczności, nie spodziewaliśmy się kolejnego sukcesu uczestników konkursu CEE Spring 2021 tak szybko! Dodatkowy próg nagród kaskadowych – 1111 nowych i poprawionych artykułów konkursowych – udało się pobić już wczoraj. Mamy nadzieję, że Wasza motywacja w ostatnim tygodniu konkursu nie spadnie, ponieważ jeżeli uda nam się pobić rekord z 2019-stego roku i napisać 1234 hasła, zespół wsparcia społeczności w składzie Natalia Szafran-Kozakowska oraz Paulina Anna Studniczka napisze i publicznie zaśpiewa dla Was piosenkę o CEE Spring! I choć boimy się kompromitacji, trzymamy płetwy i kciuki, aby udało się pobić rekord do następnego poniedziałku (wystarczy napisać lub rozbudować tylko 91 artykułów!) :)
 • Zwycięzcą ósmej rundy CEE Spring, poświęconej Ukrainie, Macedonii Północnej, Austrii oraz regionie Donu został Olos88. Gratulujemy i zachęcamy do dalszej zabawy podczas ostatniego już, dziesiątego tygodnia, w którym piszemy artykuły o Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Malcie oraz języku võro. To również ostatnia szansa, aby napisać hasła o Romach, a także ukończyć wyzwanie mistrzów! Powodzenia!
 • Przypominam, że już o godzinie 19.00 widzimy się na Towarzyskim Wikiponiedziałku, podczas którego wymienimy się ciekawostkami, anegdotami i wspomnieniami związanymi z Wikipedią, Wikimedianami i projektami siostrzanymi :) (link, hasło:wikiwiki). Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 17:46, 24 maj 2021 (CEST)

22 maja[edytuj | edytuj kod]

Drogie wikipedystki, drodzy wikipedyści,

Nadchodzą wybory do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation. Moją rolą, jako jednego z wolontariuszy wspierających ten proces, jest informowanie Was o tym procesie wyborczym. Rada Powiernicza, w skład której wchodzą członkowie wybrani przez społeczności projektów jak i zrekrutowani eksperci, jest ciałem nadzorującym pracę Wikimedia Foundation. Każdy członek Rady zasiada w niej na trzyletnią kadencję. Społeczności projektów Wikimedia mają w tym roku możliwość wybrania swoich czterech przedstawicieli, dokładających swoje różnorodne doświadczenie i kompetencje do składu Rady.

Ramy czasowe wyborów znajdziecie na stronie w serwisie Meta, zaś informacje dla potencjalnych kandydatów znajdują się tutaj. Nawet, jeśli nie zamierzacie kandydować w wyborach do Rady, możecie oddać w nich swój głos, podnosząc frekwencję! Wojciech Pędzich Dyskusja 20:21, 22 maj 2021 (CEST)

21 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Droga społeczności, czy wiecie, że w ramach programu Wikigrantów Wikimedia Polska może sfinansować potrzebne Wam źródła, sprzęt fotograficzny (i inny) lub np. koszty podróży czy biletów? Aż do kwoty 2000 zł! A teraz jest jeszcze łatwiej - dotychczas przedmioty wikigrantów kupowaliście sobie sami, a my refundowaliśmy ten koszt na podstawie faktury. Teraz zakupu może dokonać za Was Wikimedia Polska, kierując do Was przesyłkę ze sklepu internetowego. Dzięki temu formalności i faktury to nasze zmartwienie, a Wy macie tylko pięknie wzbogacać Wikimedia dzięki pozyskanym materiałom czy sprzętowi :) To co? Zachęcam do pobierania grantów! Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 15:24, 21 maj 2021 (CEST)

20 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Droga Społeczności, już w najbliższy poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Towarzyskich Wikiponiedziałków. Podczas spotkania będziemy mieli okazję powspominać i pomóc Wikitrenerom w tworzeniu Bazy Ciekawostek! Wymienimy się ciekawostkami, anegdotami i wspomnieniami związanymi z Wikipedią, Wikimedianami i projektami siostrzanymi :) Zapraszamy już w poniedziałek, 24 maja o godz. 19.00 na platformie zoom (link, hasło:wikiwiki). Do zobaczenia! Informacje o aktualnych spotkaniach i szkoleniach znajdziecie na stronie Wikipedia:Wsparcie. Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 09:08, 20 maj 2021 (CEST)

19 maja[edytuj | edytuj kod]

Fortress of Guaita 2013-09-19.jpg

18 maja[edytuj | edytuj kod]

Nagrody kaskadowe CEE Spring 2021 – wizualizacja 6.png
 • Droga Społeczności, ogromny sukces uczestników konkursu CEE Spring 2021, którym to udało się napisać aż 1000 haseł na dwa tygodnie przed końcem konkursu! Gratulujemy i dziękujemy! Oznacza to, że wszyscy uczestnicy konkursu, którzy napisali (lub napiszą!) przynajmniej 3 hasła w konkursie, otrzymają pełen zestaw nagród kaskadowych – wikiżelki i inne słodycze, pocztówki, torby oraz piękne, drewniane odznaki-przypinki CEE Spring 2021! Widząc ten ogromny sukces organizatorzy konkursu (Wikimedia Polska) postanowili wprowadzić dodatkowy próg nagród kaskadowych z nagrodą niespodzianką po przekroczeniu 1111-stu nowych i poprawionych artykułów konkursowych! Dziękujemy i zapraszamy Was do udziału w konkursie!
 • Zwycięzcą siódmej rundy CEE Spring, poświęconej Turcji, Estonii, Węgrom oraz Cyprowi został Patryk2710. Gratulujemy i zachęcamy do dalszej zabawy podczas trwającego właśnie dziewiątego tygodnia, w którym piszemy artykuły o Rosji, Łotwie, Litwie oraz esperanto. Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 11:53, 18 maj 2021 (CEST)
 • Wikimedia Polska w ramach programu wsparcia społeczności wykupiła dla wolontariuszy dostęp do Uniwersalnego Słownika Języka Polskiego. Mamy jeszcze parę stanowisk wolnych, chętnych proszę o kontakt na natalia.szafran@wikimedia.pl lub wsparcie@wikimedia.pl Dostęp do słownika nie wiąże się z żadnymi wymaganiami, koniecznością raportowania użytku itp. Po prostu - jest dla Was, do wykorzystania na rozwój Wikimediów! A jeśli potrzebujecie innych książek lub źródeł, to przypominam, że mamy Wikigranty oraz prenumeraty czasopism. Wszystko dla Was, żeby edytowało się jak najlepiej :) Natalia Szafran-Kozakowska (WMPL) (dyskusja) 16:18, 18 maj 2021 (CEST)

17 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Zabrakło w tym tygodniu wielokrotnej liderki przeglądania i odpowiednio niestety wydłużyła się kolejka edycji czekających na akceptację. W sumie 389 redaktorów (+3) udostępniło 4578 edycji (-9,0%). Na przejrzenie oczekuje 5759 artykułów zmienionych (+7,3%) i 103 nowe (+26). Wersje przejrzane mamy w 99,61% artykułów (-0,03%) (stan na 00:05, 17.05.2021). Ponad 120 edycji udostępnili czytelnikom: PG (563), Cybularny (558), Nedops (173), Serecki (162), WTM (262), Sidevar (155), PawełMM (142), Czyz1 (131). Dziękuję! Kenraiz (dyskusja) 00:19, 17 maj 2021 (CEST)
 • Aktualizacja zgłoszeń w ramach Wikiprojektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:Zapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 08:19, 17 maj 2021 (CEST)


13 maja[edytuj | edytuj kod]

11 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Trwa Tydzień Bibliotek i jak co roku w ramach tego organizujemy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich akcję Wiosenne Porządki 1lib1ref. Na wydarzeniu na FB zbierają się chętni, będziemy też tam umieszczać najnowsze informacje. Jutro, 12 maja 2021, o 10:30 EwkaC rozpocznie spotkanie na zoomie (link: https://zoom.us/j/95578644076?pwd=UEdyV0ZBRnJMTGtxRjZWNTNNN0d1QT09), pokazując krótko jak dodawać przypisy, a potem wspólnie będziemy przez półtorej godziny edytować, uźródławiając hasła. Zapraszam! Klara Sielicka-Baryłka (WMPL) (dyskusja) 12:43, 11 maj 2021 (CEST)

10 maja[edytuj | edytuj kod]

 • W minionym tygodniu kolejka edycji czekających na przejrzenie nieco się skróciła. W sumie 386 redaktorów (+13) udostępniło 5032 edycji (-8,5%). Na przejrzenie oczekuje 5367 artykułów zmienionych (-2,1%) i 77 nowych (+27). Wersje przejrzane mamy w 99,64% artykułów (+0,01%) (stan na 00:20, 10.05.2021). Ponad 120 edycji udostępnili czytelnikom: Salicyna (590), PG (564), Cybularny (444), Czyz1 (262), Nedops (224), PawełMM (216), Michał Sobkowski (144). Dziękuję! Kenraiz (dyskusja) 00:30, 10 maj 2021 (CEST)

9 maja[edytuj | edytuj kod]

 • Dokonałem techniczną zmianę w implementacji stylów CSS dotyczących szablonów nawigacyjnych. Większość z nich została usunięta z MediaWiki:Common.css i umieszczona w Szablon:Navbox/styles.css. W związku z tym zaobserwowałem, że czasami na stronach szablon nawigacyjny może się pojawiać jako wąska wyśrodkowana tabelka. Teoretycznie powinno się to samo naprawić za jakiś czas. Niecierpliwi mogą wykonywać null edit, chociaż lepiej przy okazji dodać jakieś źródło do artykułu. Gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam do dyskusji. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:06, 9 maj 2021 (CEST)

6 maja[edytuj | edytuj kod]

5 maja[edytuj | edytuj kod]

Nld-language.png

4 maja[edytuj | edytuj kod]

Nagrody kaskadowe CEE Spring 2021 – wizualizacja 4.png
 • Droga Społeczności, dobre wieści z CEE Spring 2021! Podczas weekendu udało nam się przekroczyć kolejny próg nagród kaskadowych (aż 800 artykułów!), co oznacza, że wszyscy uczestnicy, którzy napisali przynajmniej 3 artykuły w konkursie oprócz słodkości i pocztówek otrzymają również ekologiczne torby na zakupy! Niestety w rankingu międzynarodowym spadliśmy z podium, wyprzedzeni przez bułgarską Wikipedię o 3 hasła. Zachęcam Was do tworzenia artykułów o Turcji, Estonii, Węgrzech oraz Cyprze w ramach aktualnego tygodnia CEE Spring, a także artykułów o Romach.
 • Minął już ponad miesiąc od zakończenia konkursu (Nie)znane kobiety Wikipedii. W ramach konkursu powstało 400 haseł, a ponad 10% z nich (43 artykuły) zostało wyeksponowanych w rubryce Czy wiesz na stronie głównej! Autorką największej liczby eksponowanych artykułów (17) została Ludmiła Pilecka – gratulujemy zwycięstwa nagrody specjalnej! Paulina Studniczka (WMPL) (dyskusja) 11:58, 4 maj 2021 (CEST)

3 maja[edytuj | edytuj kod]

 • W minionym tygodniu troszkę skróciła się kolejka edycji oczekujących na przejrzenie. W sumie 373 redaktorów (+7) udostępniło 5497 edycji (-0,9%). Na przejrzenie oczekuje 5483 artykułów zmienionych (-3,3%) i 50 nowych (+15). Wersje przejrzane mamy w 99,63% artykułów (+0,02%) (stan na 00:00, 3.05.2021). Ponad 120 edycji udostępnili czytelnikom: PG (631), Nedops (528), Salicyna (514), Czyz1 (297), Kbigeo (229), Maniu13 (223), Kylofon (187), Cybularny (173), Frangern (128). Dziękuję! Kenraiz (dyskusja) 00:09, 3 maj 2021 (CEST)

2 maja[edytuj | edytuj kod]

1 maja[edytuj | edytuj kod]

Czy wiesz... – statystyki – kwiecień 2021
W kwietniu na stronie głównej wyeksponowano 213 artykułów, które zaprezentowano w formie 207 zajawek.
Autorami artykułów było 82 wikipedystów, dla 10 użytkowników (zarejestrowanych) była to pierwsza ekspozycja w Czywieszu.
Dokonano łącznie 699 sprawdzeń, przynajmniej jeden artykuł sprawdziło 81 wikipedystów.
Zgłoszeń zakończonych marcową ekspozycją dokonało 65 użytkowników, spośród których 6 wikipedystów zgłosiło artykuły nowicjuszy.
Artykuły prezentowane w rubryce uzyskały łącznie 197 671 odsłon podczas ekspozycji.
Ranking autorów
 • najwięcej ekspozycji (kwiecień)
1. Carabus – 15
2. Bacus15 – 12
3. Hoa binh – 10
3. Ludmiła Pilecka – 10
 • najwięcej ekspozycji (2021)
1. Carabus – 72
2. Bacus15 – 55
3. Hoa binh – 30


Ranking zgłaszających
 • najwięcej zgłoszeń (kwiecień)
1. Jamnik z Tarnowa – 33
2. Mpn – 22
3. Bacus15 – 12
3. Bolszewski Wikipedysta – 12
 • najwięcej zgłoszeń (2021)
1. Mpn – 73
2. Jamnik z Tarnowa – 63
3. Bacus15 – 55


Ranking sprawdzających
 • najwięcej „sprawdzeń” (kwiecień)
1. Witold1977 – 65
2. Mpn – 49
3. Marencja – 45
 • najwięcej „sprawdzeń” (2021)
1. Jamnik z Tarnowa – 201
2. Witold1977 – 187
3. Mpn – 182


Statystyki wyświetleń
 • najwięcej odsłon w dniu ekspozycji (kwiecień)
1. Mobilna komora gazowa – 3417 (autor: Lelek 2v)
2. Halina Regulska – 3074 (autor: Ludmiła Pilecka)
3. SS-Hütte Porombka – 2909 (autor: Ynnarski)
 • najwięcej odsłon w dniu ekspozycji (2021)
1. Mobilna komora gazowa – 3417 (autor: Lelek 2v)
2. Bouvet (1896) – 3280 (autor: Zala)
3. Halina Regulska – 3074 (autor: Ludmiła Pilecka)


Dziękujemy i prosimy o więcej! W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Szoltys [Re: ] 09:48, 1 maj 2021 (CEST)
Zapraszam do sprawdzania kolejnych zgłoszeń w ramach projektu Wyróżniona zawartość Wikipedii:Zapraszam też do sprawdzania propozycji do Czywiesza. Jacek555 23:35, 1 maj 2021 (CEST)