Wikipedia:VisualEditor/Dlaczego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Liczby[edytuj | edytuj kod]

Wykres powyżej przedstawia pozostawanie nowych oraz aktywnych użytkowników w Wikipedii. Jak widzisz, liczby zmniejszają się. Wikipedia jest w kryzysie, jeśli chodzi o liczbę wikipedystów. Zniechęcamy zbyt wielu nowicjuszy i tracimy siłę napędową każdego przedsięwzięcia opartego na współpracy: osoby wnoszące wkład.

Oznacza to, że po prostu nie ma ludzi do wykonywania potrzebnej pracy. Zaległości rosną wraz ze zmniejszaniem się liczby ludzi, którzy wykonują ogrom zadań związanych z nowymi stronami i z utrzymywaniem biografii osób żyjących.

Kłopoty z wyróżnianiem medalowych i dobrych artykułów są konsekwencją nie tylko zbyt małej liczby osób piszących te artykuły, ale także weryfikujących i utrzymujących je w dobrym stanie. Każdy może podać przykład obszaru zadań, gdzie po prostu nie ma wystarczającej liczby ludzi do ich wykonania.

Przyczyny[edytuj | edytuj kod]

Nasz problem wynika z wielu przyczyn. Niektórzy wikipedyści odchodzą, ponieważ nie chcą już dłużej współpracować, co jest w porządku. Inni odchodzą, ponieważ uważają, że społeczność jest zbyt nieprzyjazna, albo nie wiedzą, gdzie szukać pomocy.

W końcu wiele osób odchodzi, ponieważ edytowanie jest zwyczajnie zbyt skomplikowane. W 2001 roku, kiedy założono Wikipedię, wiele dużych witryn wymagało od użytkowników znajomości różnorodnych języków znaczników – Wikipedia była po prostu jedną z nich. Pisanie w językach znaczników stanowiło powszechną umiejętność wśród osób piszących w Internecie, czy był to BBCode, wikikod czy prosty HTML.

Problemem jest to, że mamy rok 2013, a jesteśmy jeżeli nie jedyną dużą stroną wciąż używającą znaczników, to jedyną stosującą je w tak złożony sposób.

Odchodzenie od wikikodu[edytuj | edytuj kod]

W 2013 roku ludzie nie spodziewają się, że będą musieli się nauczyć znaczników, by napisać coś w Internecie. Są zaskoczeni, kiedy przychodzą tutaj i zastają taką sytuację, a jak pokazuje doświadczenie, w większości nie są tym zachwyceni.

Wielu nowicjuszy nie zaczyna od dokonywania dużych zmian, tylko od drobnych. Tak czy inaczej muszą nauczyć się znaczników, żeby chociaż umieć przeczytać zawartość okna edytowania. Onieśmielają się i odchodzą, co wykazują nasze testy.

Potrzeba było lepszego sposobu na edytowanie, co społeczność przyznawała wielokrotnie i od dawna, już w 2004 roku. W odpowiedzi budujemy VisualEditora; dlatego, że ludzie o niego prosili, i, co ważniejsze, dlatego, że go potrzebują.

Wikikod jest krępujący dla nowicjuszy, a zakłopotanie będzie tylko rosło wraz z technicznym postępem innych witryn. Budujemy VisualEditora, ponieważ jeśli byśmy tego nie zrobili, za 5 lat wykres wyglądałby znacznie gorzej.

Nie oczekujemy, że wszyscy będą go używali (edytor wikikodu będzie wciąż dostępny), ani że wszyscy będą do niego przekonani. Jednak jesteśmy zdeterminowani, aby wykonać dobrą robotę i wykazać, jaki wpływ może mieć to nowe oprogramowanie, co przewidują testy użyteczności i dane ilościowe.