Skrót: WP:POPE/PU, WP:PUR

Wikipedia:Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „WP:PUR”. Zobacz też: „WP:PUOS” – przyznawanie uprawnień rewizora.

Wniosek o przyznanie uprawnień redaktora lub automatycznie przeglądającego może dotyczyć:

 • wcześniejszego uzyskania uprawnień – może go złożyć użytkownik, który wykonał co najmniej 150 nieusuniętych edycji w artykułach encyklopedycznych (sprawdź swój wkład!), ma konto zarejestrowane od co najmniej 30 dni, czysty rejestr blokad i nie popełnił wandalizmów. Dla lepszej komunikacji z innymi wikipedystami warto jest także utworzyć stronę użytkownika. Weryfikacja odbywa się, między innymi, przez sprawdzenie, czy:
  • nie ma ostrzeżeń ani poważnych uwag w dyskusji wikipedysty a w historii edycji nie ma wandalizmów
  • edycje wskazują na podstawową umiejętność formatowania stron i stosowanie najważniejszych zasad Wikipedii.
 • przyznania uprawnień nienadanych automatycznie lub ponownego ich przyznania – może go złożyć użytkownik spełniający tylko niektóre wymogi automatycznego przyznawania uprawnień (przykładowo mający w rejestrze blokadę) lub uprzednio ich pozbawiony, jeśli od dłuższego czasu wykonuje edycje niebędące wandalizmami. Nie ma formalnego terminu, po jakim czasie jest to możliwe – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Nie przyznaje się uprawnień ubiegającym się o nie wyłącznie w celu oznaczania konkretnych stron (na przykład dotyczących jednej osoby, miejscowości, firmy).

Uprawnienia nadają administratorzy. Administrator rozpatrujący wniosek ma prawo odmówić, jeśli ma zastrzeżenia co do jego zasadności. Uprawnieniami zarządza się za pomocą strony Specjalna:Prawa użytkowników/nazwa użytkownika; spis zarządzania uprawnieniami znajduje się w rejestrze.


Manitarski

Wikipedysta:Manitarski (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Manitarski Dyskusja 17:36, 15 lip 2020 (CEST)

 • Ponieważ raz już przyznawałem uprawnienia, tym razem powinien zrobić to ktoś inny. LJanczuk qu'est qui se passe 16:39, 17 lip 2020 (CEST)


@Manitarski. W tej edycji szeroko rozbudowałeś biogram oraz w kolejnej dodałeś bibliografię do stron:

Czy mógłbyś wskazać z którego źródła, a dokładnie której strony w pdf (bo każda strona ma podstrony, a te z kolei linki do stron w pdf) zaczerpnąłeś informacje zawarte w sekcji "Młodość"? Ented (dyskusja) 00:15, 20 lip 2020 (CEST)


Adelkaa

Wikipedysta:Adelkaa (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Adelkaa (dyskusja) 15:22, 22 lip 2020 (CEST) Dzień dobry, nazywam się Adelina Piotrowska. Od 15 listopada 2018 prowadzę regularną edycję wikipedyjnych treści. Interesuje mnie, przede wszystkim, tematyka filmowa, jednak często koryguję losowe artykuły. Nie ma użytkowników idealny, także na Wikipedii, ale wspólnie możemy sprawić, że treści, dostępne dla wszystkich internautów, będą rzetelne i napisane w poprawnej językowo formie. Dokonałam już 201 edycji i chciałabym sprawdzić swoje umiejętności na poziomie redaktora. Spełniam wszystkie wymogi, dotyczące przyznania mi tego statusu. Dlatego uprzejmie proszę o rozważenie mojego wniosku.

Pozdrawiam Adela Piotrowska


Kulawik.pl

Wikipedysta:Kulawik.pl (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Kulawik.pl Napisz do mnie 16:56, 26 lip 2020 (CEST)

Prawdopodobnie spełniłem już wszystkie kryteria: mam przynajmniej 150 nieusuniętych edycji (a dokładniej 2,353), od odebrania mi tych uprawnień minęło już ponad 1,5 miesiąca, nie popełniam wandalizmów, posiadam już chyba podstawową wiedzę o formatowaniu oraz edycji (zarówno na wizualnym jaki i źródłowym edytorze). Ostatnia zła edycja na mojej dyskusji była 30 lipca, co prawda była to sprawa ważna, jednak nie aż tak porażająca. Kulawik.pl Napisz do mnie 13:09, 10 sie 2020 (CEST)


Ynnarski

Wikipedysta:Ynnarski (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Ynnarski ( podyskutujmy) 12:29, 28 lip 2020 (CEST)

@Ented Tak, odpowiem.
  • Co do ujednoznacznienia, lepiej żeby wiedzieć co się czyta, chociaż wiem że w tym przypadku niepotrzebne było te dookreślenie.
  • Co do szablonu "ek", wstawiłem go, ponieważ nie widziałem encyklopedyczności artykułu. Nie miałem w tym czasie dostępu do komputera więc nie mogłem zgłosić atykułu do poczekalni.
  • Co do hasła I wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej, większość informacji pochodzi ze strony [1].
  • Co do przypisu ze strony [2], nie wiem, co jest z nim nie tak. Ynnarski ( podyskutujmy) 12:58, 28 lip 2020 (CEST)

@Ynnarski. Odpowiedź wypunktuję:

 1. tak, niepotrzebne dookreślenie. Kwestia tworzenia stron ujednoznaczniających i właśnie ich nazewnictwa jest opisana na WP:SU
 2. szablon {{ek}} stosuje się zgodnie z zasadami opisanymi na stronie Wikipedia:Zasady ekspresowego kasowania, czyli służy do oznaczania stron, których treść w sposób oczywisty nie kwalifikuje się do zachowania w Wikipedii. Skoro miałeś dostęp aby wstawić "ek", to i mogłeś zgłosić do DNU.
 3. szablon o braku źródeł należy umieszczać w wyjątkowych wypadkach (gdy np. informacje są zaskakujące, są kontrowersjami lub krytyką, wnioski opisane mogą wskazywać na WP:OR etc.), bo jak napisałem czytelnik i tak widzi, że nie ma źródeł, a zawalenie haseł szablonem (który dodaje ukrytą kategorię jako informację dla wikipedystów) nie spowoduje ich szybkiego naprawienia. Dlatego wstawienie przez Ciebie szablonu do hasła o wsi, w którym informacjami są położenie administracyjne dawne i obecne nie ma sensu.
 4. sprawa najważniejsza w tym i następnym punkcie: uźródłowienie. Jeżeli faktycznie większość informacji pochodzi z podlinkowanej strony histmag to OK, tylko że należy owym przypisem uźródłowić całą treść napisaną na podstawie tego źródła, a nie tylko wstawić przypis w jednym miejscu (w dodatku w środku akapitu i tylko w jednym z nagłówków). Preferowanym rozwiązaniem jest wstawianie przypisu nie rzadziej niż po każdym akapicie.
 5. no i sprawa przypisu do prezi.com. Serwis prezi.com to oferowane m.in. w modelu chmury obliczeniowej (SaaS) oprogramowanie tworzenia i przedstawiania prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie. Witryna Prezi.com nie jest autorem tekstów (przedstawianych treści) a jedynie umożliwia publikowanie - co nie daje gwarancji rzetelności publikowanych treści. Dodana przez Ciebie strona jest anonimowa a opracowanie nie zawiera bibliografii - tym bardziej brak możliwości stwierdzenia jej wiarygodności. To nie jest tak, że jak znajdziemy cokolwiek w necie to wstawiamy to jako źródło. Zasada WP:WER mówi o rzetelnych źródłach - czyli takich, które będą gwarancją jakości treści. Rzetelne mogą być: strony (np. uznane w danej dziedzinie portale), autorzy o uznanej reputacji, lub opracowania naukowe. Oczywiście rzetelność źródła będzie adekwatna do wagi tematu.

Bardzo proszę o porządne uźródłowienie hasła I wojna domowa na Wybrzeżu Kości Słoniowej: zweryfikuj treść za źródłem z histmag.org (dodając właściwą liczbę odnośników do tego źródła) oraz usuń przypis do prezi.com (zamiast prezi można użyć do uźródłowienia histmag.org). OK? Ented (dyskusja) 22:06, 28 lip 2020 (CEST)

@Ented OK, już poprawiam. Ynnarski ( podyskutujmy) 08:10, 29 lip 2020 (CEST)

Niecałe dwa miesiące temu utworzyłeś hasło bez źródeł, w którym nie potrafiłeś utworzyć poprawnej formy przymiotnika fatymidzki, zmyślając zamiast tego kilka form niepoprawnych. Od tego czasu natworzyłeś tylko kilka substubów typu Gaobeidian. Skąd admin przyznający ci uprawnienia może mieć pewność, że twoich edycji nie trzeba będzie w kółko sprawdzać pod każdym kątem? Hoa binh (dyskusja) 14:55, 30 lip 2020 (CEST)

@Hoa binh Rozumiem, że mówiąc o „kilku substubach” masz na myśli 19 artykułów, z których przynajmniej 5 ma powyżej 2 kB kodu (dwa z nich mają powyżej 5 kB). Ynnarski ( podyskutujmy) 19:29, 30 lip 2020 (CEST)
Wiadomo, że hasło składające się z infoboksu, trzech zdań i długaśnej listy nazw będzie objętościowo dłuższe niż większość artykułów. Tak, o tym mówię. I o tym, że nadają się one tylko do tego - Carabus napisał wszystko od nowa i uźródłowił. Porównaj swoją wersję i Carabusa, znajdź co najmniej 10 różnic. Hoa binh (dyskusja) 20:02, 30 lip 2020 (CEST)

Sass1906

Wikipedysta:Sass1906 (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Na Wikipedii edytuję już od niespełna 4 lat. Zajmuję się przeważnie edycją artykułów dotyczących seriali dla młodzieży. Sass1906 (dyskusja) 20:55, 1 sie 2020 (CEST)


AniaRaziye

Wikipedysta:AniaRaziye (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . AniaRaziye (dyskusja) 11:01, 3 sie 2020 (CEST)


Witaj, to nie ja przyznaję uprawnienia, lecz powinnaś wybrać, o które uprawnienia składasz wniosek, ponieważ nie możesz dwóch naraz. Należy skreślić niepotrzebną nazwę uprawnień znacznikami <del> i </del>.

Pozdrawiam, FilutekPL niebot (dyskusja) 09:53, 5 sie 2020 (CEST)

JaśkoBaśko

Wikipedysta:JaśkoBaśko (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . JaśkoBaśko (dyskusja) 19:25, 5 sie 2020 (CEST)

O jakie uprawnienia się ubiegasz? Proszę zaznaczyć to we wniosku, odrzucając jedno poprzez użycia znacznika <del>...</del>. XaxeLoled AmA 19:28, 5 sie 2020 (CEST)


Bolszewski Wikipedysta

Wikipedysta:Bolszewski Wikipedysta (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Bolszewski Wikipedysta (dyskusja) 16:42, 6 sie 2020 (CEST)

SebastianGałecki

Wikipedysta:SebastianGałecki (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . SebastianGałecki (dyskusja) 21:13, 6 sie 2020 (CEST)

Odmowa. Dopiero co wróciłeś z blokady. tufor (dyskusja) 21:25, 6 sie 2020 (CEST)


Deangdter

Wikipedysta:Deangdter (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień Już wykonałem 85 edycje i wnioskuję nadawanie mi uprawnienia redaktora. Deangdter (dyskusja) 16:47, 9 sie 2020 (CEST)

Odmowa. Za mało edycji w main. XaxeLoled AmA 16:52, 9 sie 2020 (CEST)
po konflikcie edycji: @Deangdter Odmowa Po pierwsze masz za mały wkład. Zobacz warunki na górze strony. Po drugie Twoje edycje są niedbałe: w tworzonych przez Ciebie artykułach brakuje przypisów, poprawnego formatowania. Robisz też błędy językowe. Stąd Twoje edycje muszą być jescze przez kogoś przeglądane. PawełMM (dyskusja) 16:57, 9 sie 2020 (CEST)


Laked98

Wikipedysta:Laked98 (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Laked98 (dyskusja) 09:40, 10 sie 2020 (CEST) Witam! Mam wrażenie, że spełniłem warunki do automatycznego przyznania uprawnień przez system (konto istniejące od ponad 90 dni, odpowiednia liczba edycji przejrzanych przez redaktorów itp.), ale ponieważ ten mechanizm nie działa, składam wniosek dotyczący uprawnień automatycznie przeglądającego. Laked98 (dyskusja) 09:40, 10 sie 2020 (CEST)

Włączone. Włączyłem uprawnienia redaktora, widać, że dobrze poruszasz się w projekcie. Szoltys [Re: ] 11:19, 10 sie 2020 (CEST)

Iidicas

Wikipedysta:Iidicas (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Od lat korzystam z Wikipedii i zauważyłem, że często zdarza się, że artykuł czeka dniami ze zmianami na przejrzenie. Zwykle czytam te nieprzejrzane, które spokojnie mogłby zostać zatwierdzone, ponieważ oczekujące zmiany są merytoryczne i nie zawierają wandalizmów. W związku z tym proponuję swoją kandydaturę na Redaktora by wspomóc Społeczność w szybszym zatwierdzaniu oczekujących zmian. Iidicas (dyskusja) 12:34, 11 sie 2020 (CEST)

 • Włączone Dniami to bardzo krótko tak naprawdę, problem zacząłby się z chwilą, gdyby czekały miesiącami. LJanczuk qu'est qui se passe 21:34, 12 sie 2020 (CEST)


Pomkiar

Wikipedysta:Pomkiar (DyskusjaWkładUsunięty wkładHistoria blokadStatystykiUtworzone) wnioskuje o przyznanie uprawnień redaktora | automatycznie przeglądającego . Pomkiar (dyskusja) 21:05, 12 sie 2020 (CEST)