Wikipedia:Wiki-pierwiastek kobiecy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wiki-pierwiastek kobiecy to maraton edycyjny w dniu 11 marca 2017 w ramach akcji Wikipedia też jest kobietą.

Dołącz do nas!FacebookEnglishUczestnicyGaleria


Wikipierwiastek logo.svg

Dlaczego?
Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy, jeśli będzie w niej brakowało biogramów pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu.

Tymczasem, kiedy porównano Wikipedię z encyklopedią Britannica, okazało się, że wśród brakujących wirtualnej encyklopedii biogramów znacznie więcej jest haseł o kobietach[1][2]. A porównując polską Wikipedię z anglojęzyczną odkryliśmy, że nasza wersja językowa ma niemal o pół miliona haseł o kobietach mniej.


Gdzie?
Żeby to zmienić, spotkamy się 11 marca 2017 w godz. 11.00-16.00 w Warszawie w Wielokulturowym Liceum Humanistycznym im. Jacka Kuronia przy ul. Kłopotowskiego 31, aby wspólnie pisać biogramy encyklopedycznych kobiet.


Co?
Maraton edycyjny (ang. Edit-a-thon) to wydarzenie, podczas którego dowolnie duża grupa osób w jednym miejscu tworzy artykuły encyklopedyczne na jeden wspólny temat. Nasze spotkanie, planowane jako element akcji Wikipedia też jest kobietą, jest też częścią szerszego ruchu. W jego ramach na całym świecie odbywają się setki podobnych spotkań pod hasłem Women in Red oraz Art + Feminism. Wszystkim tym akcjom przyświeca idea lepszego opisania kobiet w Wikipediach.Wiki-pierwiastek - poster - print.pdf

Kto?
Kto może wziąć udział? Każda i każdy! Żeby dołączyć do nas nie musisz mieć żadnego doświadczenia w pisaniu haseł Wikipedii. To proste, nauczysz się. Na miejscu będzie wielu doświadczonych wikipedystów, będzie też wiele osób stawiających dopiero pierwsze kroki w Wikipedii.

Organizatorem spotkania jest Wikimedia Polska. Wstęp jest wolny (ale prosimy o wcześniejsze wypełnienie krótkiej ankiety; nie zajmie to nawet minuty).

A o kim będziemy pisać? Encyklopedycznych kobiet nieopisanych w polskiej Wikipedii jest mnóstwo. Przeszło 600 kobiet związanych z Polską opisano już w Wikipediach w innych językach, ale nie w polskim. Przykładowe listy brakujących malarek, pisarek, dziennikarek czy kobiet nauki można też znaleźć na stronie projektu Wikipedia też jest kobietą.


Jak?
Jak się przygotować?

  1. Załóż konto w Wikipedii i wypełnij krótką ankietę (zajmie to w sumie około minuty)
  2. Zastanów się, czy jest jakaś kobieta, której biogramu szczególnie brakuje. Jeśli tak - spróbuj znaleźć źródła na jej temat i przynieś je ze sobą. Możemy też wspólnie poszukać wiarygodnych źródeł w internecie, już podczas spotkania.
  3. Dołącz do nas 11 marca (najlepiej z własnym komputerem; edytowanie z tabletów czy nawet komórek też jest możliwe, ale dużo mniej wygodne)


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joseph Reagle, Lauren Rhue, Gender Bias in Wikipedia and Britannica, „International Journal of Communication”, 5 (0), 8 sierpnia 2011, s. 21, ISSN 1932-8036 [dostęp 2017-02-20] (ang.).
  2. Dariusz Jemielniak, Życie wirtualnych dzikich: netnografia Wikipedii największego projektu współtworzonego przez ludzi, Warszawa: Poltext, 2013, s. 34–36, ISBN 978-83-7561-285-1 (pol.).