Wikipedia:WikiFaktoria/Podręcznik gracza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiFaktoria


Uwaga! Zanim przeczytasz poniższy tekst lub zaraz po przeczytaniu, zapoznaj się z regulaminem WikiFaktorii.

Jak przyłączyć się do WikiFaktorii?

Do WikiFaktorii, jak zostało to ujęte w regulaminie, może przyłączyć się każdy zarejestrowany użytkownik Wikipedii. Ważne jest jednak, aby wcześniej poznać ogólne zasady tutaj panujące.

To, jak należy wykonywać dane zadanie jest opisane przy opisie każdego zadania, jeżeli tak nie jest, należy to zgłosić tutaj. Rada MWM wówczas podejmie odpowiednie kroki, by zadanie było bardziej zrozumiałe. Oczywiście, ze względu na to, że jest to gra, przy każdym zadaniu jest jego bardziej poetycko sformułowana narracja. Nie musisz się w nią zbytnio wczytywać. Służy ona głównie ubarwieniu samego zadania.

Graczu, przed przystąpieniem do realizacji zadania, zobacz w opisie, na czym ono polega. Czasami bywa tak, że zgłaszana przez graczy realizacja zadania ma niezbyt wiele wspólnego z tym zadaniem. W razie wątpliwości zapytaj o to, jak należy wykonywać to zadanie WikiMistrza, do którego należy też ustalanie punktacji i ocenianie graczy. Gdyby się okazało, że WikiMistrz ocenia zbyt opieszale, możesz to zgłosić szwedzkiej inkwizycji, czyli jednemu z MWM opiekujących się WikiFaktorią.

Zalecenia i porady
  1. Przy każdym zgłoszeniu wykonanego zadania podpisuj się przez cztery tyldy ~~~~
  2. Pamiętaj, że WikiMistrzowie także mogą mieć inne sprawy i nie zawsze mają czas, by regularnie oceniać graczy. Dlatego staraj się być w takich przypadkach wyrozumiały i nie łam Wikietykiety.
  3. Nie przydzielaj sobie samemu punktów, nawet, jeśli jesteś WikiMistrzem. Wykonane przez ciebie zadania oceniać powinien w takim przypadku inny WikiMistrz.
  4. Staraj się wpisywać wykonane zadania w jakimś odstępie czasu, by nie zapychać nadmiernie bazy, najlepiej raz lub kilka razy w tygodniu, ewentualnie o danej porze dnia.
  5. Jeżeli realizujesz dane zadanie, wpisuj w pasku edycji odpowiedni opis, pozwoli ci to szybko odnaleźć danego typu edycje, które wykonałeś. Wystarczy w takim przypadku przejrzeć wkład użytkownika.
  6. WikiMistrz może przyznać Ci mniej punktów jeśli uzna, że zostało ono wykonane niezbyt dobrze. W takim przypadku zapytaj dlaczego otrzymałeś mniej punktów, aby nie popełniać podobnych błędów w przyszłości.
  7. Pamiętaj, że udział w WikiFaktorii to jednak zabawa i zdobywanie punktów nie jest głównym celem, jaki mają przed sobą Wikipedyści. Zadania mają przyczyniać się do poprawy jej jakości.
Typy zadań

Zadania zostały podzielone na stałe, czasowe, kampanie i zadania z IRCa. Część z nich ze względu na brak WikiMistrza określona została jako zadania nieaktywne.

  • Tych zadań jest najwięcej i najlepiej jest od nich zaczynać. Są to najczęściej zadania wymagające prostych, ale bardzo potrzebnych działań w projekcie. Podzielone one zostały na:
    • Zadania związane z dodawaniem treści - te zadania polegają na rozbudowywaniu istniejących artykułów, tworzeniu nowych, lub ilustrowaniu ich odpowiednimi grafikami, czy też uzupełnianiu infoboxów. To bardzo dobre zadania na początek, choć w niektórych przypadkach (Kartografia), dość trudne, ze względu na specjalne wymogi.
    • Zadania administracyjne - to zadania związane z prostą administracją, wymagają one zazwyczaj patrolowania ostatnich zmian
    • Zadania promocyjne - to zadania związane z promowaniem Wikipedii i innych projektów Wikimedia
    • Zadania tematyczne - to ciągle rozrastający się dział zadań stałych związany z pisaniem, poprawianiem, kategoryzowaniem itd. artykułów z danej dziedziny.
    • Zadania specjalne - to właściwe zadania, których jeszcze nie udało nam się zaszufladkować, a ich wykonywanie jest dosyć ważne.
  • Manufaktura
    • Manufaktura to świeży projekt polegający na tym, że gracze wykonując dane zadanie mogą sięgać do zadań wykonanych przez innych graczy. Przykładowo, gracz który wstawia linki do artykułów, może zerknąć do zadania związanego z kategoryzacją i sprawdzić, czy nie ma tam artykułów do zlinkowania. Zazwyczaj jest ich tam niewiele, ale za to może wstawić do tych artykułów Interwiki, co z kolei może być przydatne dla gracza tłumaczącego artykuły z innych języków.
    • Do usprawnienia działania manufaktury służy odpowiedni szablon nawigacyjny w kilku zadaniach stałych mający taką postać:
PWN     Nowe     Stuby     Kategorie     Wikizacja     Interwiki     Babel     Infoboxy     Grafiki
  • PPZ
    • PPZ to z kolei pomysł na integrowanie wysiłków Wikipedystów zajmujących się podobnymi zagadnieniami w Wikipedii. Związany jest on z zadaniami tematycznymi. Obecnie na stronach kilku zadań umieszczony został odpowiedni szablon, jak np. w zadaniu związanym z opisywaniem filmów. Dzięki temu gracze w tym zadaniu mogą łatwiej obserwować zmiany zachodzące w danym Wikiprojekcie związanym z filmem, czy zmiany w Portalu filmowym. Dzięki temu szablonowi możesz szybko zajrzeć do portalu i zobaczyć np. jakich artykułów brakuje do opisania. Z kolei opiekun portalu, może zobaczyć co udało ci się wnieść do Wikipedii i umieścić informacje w dziale np. Nowe artykuły. PPZ oznacza skrót od Projekt, Portal, Zadanie.
  • Zadania czasowe, to zadania, które ogłaszane są na pewien czas. Może zdarzyć się tak, że pewne zadania czasowe staną się w końcu zadaniami stałymi, o ile z taką inicjatywą wyjdzie WikiMistrz. Zazwyczaj są wyżej punktowane i często związane są z jakimś wydarzeniem, które ma w czasie realizacji zadania miejsce - np. bot wrzuca jakieś informacje, a zadaniem graczy jest uzupełnianie tych informacji lub zdarzenie czasowe związane jest z mistrzostwami świata w piłce nożnej itp.
  • To są zadania, które ogłaszane mogą być praktycznie przez każdego na IRC-u. Po wykonaniu zadania zgłasza się to też danej osobie na IRC-u, a ta z kolei wpisuje punkty za wykonanie zadania. Zazwyczaj są to zadania związane z potrzebą chwili.
  • Tutaj ogłaszane są zadania dla kilku osób związane z jakimś większym problemem, który trudno byłoby realizować jednej osobie. Z drugiej strony nie powinni też takiego zadania robić wszyscy, by nie było zamętu. Dlatego zadania tam ogłaszane wymagają współpracy kilku Wikipedystów, najlepiej takich, którzy mają już jakieś doświadczenie.
    • Kampanie są najbardziej zbliżone do klasycznego RPG. WikiMistrz przedstawia jakieś zadanie, ale nie ujawnia całego scenariusza. W trakcie realizacja zadania może dodatkowo przedstawiać specjalne misje do wykonania.
    • Za zadania wykonywane w kampaniach nie otrzymuje się zwykłych punktów, które można by wpisać do Hali Sław, tylko otrzymuje się Punkty Doświadczenia, dzięki którym rozbudowywać można Karty postaci.
    • Gracze uczestniczący w kampaniach mogą stykać się z typowymi wikipedyjnymi problemami, które muszą rozwiązywać.
    • Scenariusze kampanii rozgrywają się w świecie Wikilandii (jeszcze nie opisanej).
  • Kampanie to dość świeży pomysł i jeszcze nie zostały na tyle spopularyzowane by można było w tej chwili coś więcej o nich napisać.
  • Zadania nieaktywne to zadania, które w danej chwili nie mają WikiMistrza, który oceniałby działania graczy. Każdy może w tej chwili zostać ich WikiMistrzem, lecz dobrze byłoby, by przed zdecydowaniem się na ten krok przeczytać Podręcznik WikiMistrza. Ocenianie zadań wymaga bowiem pewnego doświadczenia, a z całą pewnością dłuższego stażu w Wikipedii.
    • Dopóki nie zostaną one przeniesione przez WikiMistrza w odpowiednie miejsce, nie zgłaszaj tam wykonanych zadań. Ewentualnie możesz poprosić kogoś, kto zajmuje sie daną dziedziną, by wziął je pod swoją opiekę. Pamiętaj jednak, by się nikomu z tym nie narzucać. Nie wszyscy Wikipedyści są entuzjastycznie nastawieni wobec WikiFaktorii, chociaż sporo osób do niej się przekonało.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania związane z WikiFaktorią, możesz zadać je tutaj