Wikipedia:Wiki Lubi Przyrodę

Skrót: WP:WLP
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Konkurs został zakończony
Dziękujemy za udział w konkursie.

Logo konkursu
Logo konkursu

Wiki Lubi Przyrodę 2015 to konkurs fotograficzny którego celem było sfotografowanie dziedzictwa przyrodniczego znajdującego się na terenie Polski oraz przesłanie prac do repozytorium Wikimedia Commons. Zdjęcia można było nadsyłać w dniach 1–31 maja 2015.

Dzięki niemu z jednej strony powiększamy bazę zdjęć na wolnych licencjach potrzebnych m.in. w Wikipedii, z drugiej chcemy zwiększać świadomość oraz wiedzę dotyczącą ochrony przyrody. Po kilku latach udanych konkursów pod szyldem Wiki Lubi Zabytki uznaliśmy, że tematyka przyrodnicza jest również warta swojego konkursu.

Konkurs jest częścią międzynarodowej inicjatywy pod nazwą Wiki Loves Earth. Po raz pierwszy konkurs o tematyce przyrodniczej odbył się w maju 2012 roku na Ukrainie. W 2014 roku odbyło się już 15 konkursów Wiki Loves Earth na czterech kontynentach: w Europie, Azji, Afryce oraz Ameryce. 3000 osób z całego świata przesłało ponad 70 000 zdjęć.

W Polsce konkurs organizowany jest po raz pierwszy. Pieczę nad nim sprawuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Zwycięskie zdjęcia

kategoria: szeroki plan obszaru chronionego

kategoria: charakterystyczne obiekty wodne

kategoria: zarejestrowany pomnik przyrody

kategoria: charakterystyczny obiekt skalny

Nagrody

najlepsza pojedyncza fotografia

  1. nagroda – 3000 zł
  2. nagroda – 1500 zł
  3. nagroda – 750 zł

najlepsza fotografia w każdej z czterech kategorii tematycznych

szeroki plan obszaru chronionego, charakterystyczne obiekty wodne, charakterystyczne obiekty skalne, zarejestrowane pomniki przyrody

  1. nagroda – 1000 zł
  2. nagroda – 750 zł
  3. nagroda – 500 zł

Komisja

Jarosław Ciuruś

fotograf amator, fotografuje głównie architekturę, wnętrza i krajobraz miejski, uczestnik Wikiekspedycji w roku 2013, laureat konkursu Wiki Lubi Zabytki w latach 2013 i 2014, laureat międzynarodowej edycji konkursu Wiki Loves Monuments 2013

Adam Kliczek

fotograf amator, współorganizator i uczestnik Wikieskpedycji w latach 2011–2013, dokumentującej m.in. zabytki; autor kilkudziesięciu fotografii, które uzyskały oznaczenie wysokiej jakości w Wikimedia Commons

Marcin Konsek

fotograf amator, podróżnik, pilot wycieczek. Autor wielu fotografii, które uzyskały oznaczenia wartościowej grafiki oraz grafiki wysokiej jakości w Wikimedia Commons

Cezary Korkosz

fotograf przyrody, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, autor wystaw, laureat wielu nagród i wyróżnień. Jego prace są publikowane m.in. przez National Geographic, Przyrodę Polski, Projekt Planeta.

Antoni Kreis

artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wiceprezes ds. edukacji Okręgu Śląskiego ZPAF. Uczestnik blisko stu fotograficznych wystaw zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych. Laureat dziesiątek nagród w konkursach fotograficznych i filmowych.

Justyna Suchecka

dziennikarka w dziale wydarzenia Gazety Wyborczej. Pisze głównie o edukacji oraz problemach i sukcesach młodych ludzi.

Jarosław Sadowski

przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Naczelnik Wydziału ds. Geoinformacji w Departamencie Informacji o Środowisku.

Kontakt

Krzysztof Machocki
rzecznikAtwikimedia.pl
+48 790 290 766

rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Natalia Szafran-Kozakowska
rzecznikAtwikimedia.pl
+ 48 790 290 275

kierownik biura prasowego

Paweł Marynowski
pawel.marynowskiAtwikimedia.pl

koordynator konkursu