Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wikipedia dla Odważnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dlaczego?
Wikipedia to największy projekt edukacyjny w historii ludzkości. Tworzy go społeczność wolontariuszy z całego świata. To przeszło 45 milionów artykułów w blisko 300 wersjach językowych. Wszystkie wersje Wikipedii miesięcznie odwiedza pół miliarda unikalnych użytkowników. Ponad 16 miliardów wejść miesięcznie to ponad 6 tysięcy wejść w każdej sekundzie. Jednak w tym ogromnym zbiorze wiedzy wciaż brakuje wielu biogramów encyklopedycznych kobiet, aktywnie zaangażowanych w działanie na rzecz praw człowieka. 20 maja spotkamy się na maratonie edycyjnym, aby wspólnie uzupełnić tę lukę i pisać biografie obrończyń praw kobiet. Organizatorem maratonu jest Amnesty International.


Kto może wziąć udział?
Kto może wziąć udział? Każda i każdy! Żeby dołączyć do nas nie musisz mieć żadnego doświadczenia w pisaniu haseł Wikipedii. To proste, nauczysz się. Na miejscu będzie wielu doświadczonych wikipedystów, będzie też wiele osób stawiających dopiero pierwsze kroki w Wikipedii. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja pod adresem...


Jak?
Jak się przygotować?

  1. Załóż konto w Wikipedii
  2. Zastanów się, czy jest jakaś osoba, której biogramu szczególnie brakuje. Jeśli tak - spróbuj znaleźć źródła na jej temat i przynieś je ze sobą. Będziemy też mieć ze sobą gotowe propozycje haseł wraz z linkami do odpowiednich źródeł, dlatego jeśli nie masz pomysłu, nie martw się i zdaj się na nas.
  3. Dołącz do nas 20 maja (najlepiej z własnym komputerem; edytowanie z tabletów czy nawet komórek też jest możliwe, ale dużo mniej wygodne)