Wikipedia:Wikipedia na Kurpiowszczyźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaProjekt Wikipedia na Kurpiowszczyźnie
Wycinkanka kurpiowska Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce (cropped).jpg
Projekt nadrzędny

EtnoWiki

Powiązane projekty

Rok obrzędowy z Wikipedią Etnografia Karpat Etnografowie w Wikipedii

Żywa tradycja w Wikipedii

Pochodne projekty

Antropologia UAM
Wiki UAM

Mapa wskaźników zaangażowania w rozwijanie haseł o wsiach:
1. liczba bajtów do liczby haseł o wsiach wg powiatów
2. liczba grafik do liczby haseł o wsiach
Im ciemniejsze kolory, tym wyższe wskażniki. Zliczano od 18 czerwca do 9 lipca 2022
Wyk. Sławek Borewicz

Bogactwo lokalnego dziedzictwa Kurpiowszczyzny zasługuje na odpowiednie opisanie i udokumentowanie. To właśnie jest celem projektu realizowanego przez Wikimedia Polska w ramach wikiprojektu EtnoWiki. Chodzi o tworzenie, poprawę i uzupełnianie haseł związanych regionem kurpiowskim.

W wakacje 2022 angażujemy lokalną społeczność do wspólnej pracy na rzecz uzupełniania Wikipedii o kluczowe dla Kurpiowszczyzny informacje. W dniach 14–15 lipca 2022 Stowarzyszenie Wikimedia Polska zorganizowało w Kadzidle serię działań pod nazwą Wikipedia na Kurpiowszczyźnie. Współorganizatorami byli Urząd Gminy Kadzidło, Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle oraz Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.

Klara Sielicka-Baryłka z Wikimedia Polska, etnografka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i wikipedystka Amudena Rutkowska oraz historyczka i wikipedystka Maria Weronika Kmoch przeszkoliły uczestników i uczestniczki spotkania z zasad edytowania Wikipedii, przedstawiły stan źródeł nt. Kurpiowszczyzny, omówiły konieczność włączania dokumentacji dziedzictwa materialnego i niematerialnego do otwartych zasobów edukacyjnych. Małgorzata Makowska (Koło Przewodników Turystycznych „Kurpie” w Myszyńcu) poprowadziła spacer po Kadzidle w celu wykonania zdjęć do Wikimedia Commons i poznania dziedzictwa wsi. W ramach projektu piszemy nowe i poprawiamy istniejące hasła dotyczące Kurpiowszczyzny. Cele spotkania są podobne m.in. do celów projektu „Żywa tradycja w Wikipedii” realizowanego także na Kurpiach Zielonych.

Projekt powstał z inicjatywy historyczki i wikipedystki Marii Weroniki Kmoch. Jego potrzebę uzasadnia m.in. mapa wskaźników zaangażowania w edycje haseł o regionach. Kurpie są zbyt mało reprezentowane w Wikipedii. Czas to zmienić! Zróbmy to razem! Zapraszamy do udziału w projekcie. Na tej stronie można też śledzić postępy.

Projekt realizowano w dniach 14 lipca – 5 września 2022 r.


Jak możesz wziąć udział w akcji?

Noun Project revision icon 1067088 cc.svg

Popraw istniejący artykuł w Wikipedii

  • Jeśli artykuł jest zbyt krótki – dodaj dodatkowe informacje, opierając się na wiarygodnych źródłach. Pamiętaj, żeby na końcu dopisanego przez siebie zdania lub akapitu dodać przypis z informacją o źródle informacji.
  • Jeśli artykuł zawiera szablony problemowe (np. potrzebne źródło albo informujące o problemach z neutralnością lub stylem) pomóż rozwiązać ten problem poprzez dodanie przypisu, poprawki językowe lub merytoryczne.
  • Sprawdź język hasła, dopracuj ortografię i interpunkcję.

Noun Project quill icon 1182188 cc.svg

Napisz nowe hasło

Wybierz temat, na który chcesz pisać (tylko upewnij się, że jest encyklopedyczny!), zgromadź źródła i... zacznij pisać! To dość proste. Zerknij do naszej sekcji z materiałami do początkujących, jeśli to dopiero Twój wikidebiut.

Noun Project translation icon 24074 cc.svg

Przetłumacz hasło z innego języka

W innej wersji językowej jest już artykuł, który Ci się podoba, jest dobrze uźródłowiony, a może nawet został wyróżniony ze względu na jakość? Świetnie! Możesz go przetłumaczyć, pamiętaj tylko, żeby w opisie zmian przy zapisywaniu lub na stronie dyskusji tego hasła zaznaczyć, że jest to tłumaczenie.