Wikipedia:Wikipedia też jest kobietą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Noun Project information icon 216932 cc.svg
Strona główna
Noun Project - Sculpture.svg
Historia i herstoria
Noun co-creation 697362.svg
Jak się włączyć
Noun Project women icon 1186957 cc.svg
Uczestnicy i uczestniczki
Noun project - Calendar.svg
Wydarzenia
/ Co potem?
Noun Project knowledge icon 1677705 cc.svg
Materiały dla początkujących
Noun project - Mona Lisa - in frame.svg
Grafika
Idea (89054) - The Noun Project.svg
Propozycje haseł
Noun Project check icon 1596070 cc.svg
Stworzone i rozbudowane artykuły
[Akcja Wikipedia też jest kobietą odbywała się w marcu w latach 2011, 2016, 2017 i 2019 r. Począwszy od 2020 roku zastąpiła ją akcja (Nie)znane kobiety Wikipedii
WWWW2018 test 2.svg

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy bez kobiet. Są one potrzebne zarówno wśród osób tworzących i edytujących Wikipedię, jak i wśród artykułów: w encyklopedii nie może zabraknąć biogramów kobiet (pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu, aktywistek i działaczek społecznych, etc.) Szacuje się, że na każde 5 biogramów w Wikipedii to biogram kobiety. A przecież obecność kobiet w Wikipedii to nie tylko biogramy - jest tyle haseł dotyczących życia, sytuacji czy historii kobiet na świecie, które powinny być tu opisane. A więc do dzieła!

Dlatego właśnie powstała akcja Wikipedia też jest kobietą. W ramach tej akcji, przez cały marzec (i dłużej) poszerzaliśmy zawartość Wikipedii o biogramy encyklopedycznych kobiet oraz szkolimy nowe Wikipedystki. W tym roku (2020) działania te odbędą się w ramach akcji "(Nie)znane kobiety Wikipedii". Być może jednak zebrane tu materiały oraz opisy działań z lat ubiegłych będą dla Was pomocne.

Dlaczego teraz? Bo marzec to nie tylko miesiąc, w którym przypada Dzień Kobiet – w niektórych krajach to miesiąc poświęcony kobiecej historii (eng. herstory). Choć akcja poświęcona była kobiecym biogramom, uczestniczyć w niej mogły (a nawet powinny!) nie tylko kobiety. Każdy jest mile widziany.

Nie możesz się doczekać marca? Nie ma problemu, zacznij już teraz.

Przeczytaj uważnie opis projektu, dopisz się do listy osób uczestniczących i śmiało edytuj!

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Masz pytania? Napisz na stronie dyskusji

  • w mediach społecznościowych:
    • FB grupa siostrzanego projektu "Wikiprojekt Kobiety"
    • znajdź nas pod hasztagami: #WikipediaTeżJestKobietą , #WomenInRed, #WikiWomen, #WikiKobiety, #Wiki4Women - i oczywiście możecie stworzyć własne. Podzielcie się swoimi pomysłami.