Wikipedia:Wikipedia też jest kobietą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Strona główna
Historia i herstoria
Jak się włączyć
Uczestnicy i uczestniczki
Wydarzenia
/ Co potem?
Materiały dla początkujących
Grafika
Propozycje haseł
Stworzone i rozbudowane artykuły
[Akcja Wikipedia też jest kobietą odbywała się w marcu w latach 2011, 2016, 2017 i 2019 r. Począwszy od 2020 roku zastąpiła ją akcja (Nie)znane kobiety Wikipedii

Celem Wikipedii jest zebranie całości ludzkiej wiedzy. Tego celu nie zrealizujemy bez kobiet. Są one potrzebne zarówno wśród osób tworzących i edytujących Wikipedię, jak i wśród artykułów: w encyklopedii nie może zabraknąć biogramów kobiet (pisarek, artystek, przedstawicielek świata nauki, polityki, sportu, aktywistek i działaczek społecznych, etc.) Szacuje się, że na każde 5 biogramów w Wikipedii to biogram kobiety. A przecież obecność kobiet w Wikipedii to nie tylko biogramy - jest tyle haseł dotyczących życia, sytuacji czy historii kobiet na świecie, które powinny być tu opisane. A więc do dzieła!

Dlatego właśnie powstała akcja Wikipedia też jest kobietą. W ramach tej akcji, przez cały marzec (i dłużej) poszerzaliśmy zawartość Wikipedii o biogramy encyklopedycznych kobiet oraz szkolimy nowe Wikipedystki. W tym roku (2020) działania te odbędą się w ramach akcji "(Nie)znane kobiety Wikipedii". Być może jednak zebrane tu materiały oraz opisy działań z lat ubiegłych będą dla Was pomocne.

Dlaczego teraz? Bo marzec to nie tylko miesiąc, w którym przypada Dzień Kobiet – w niektórych krajach to miesiąc poświęcony kobiecej historii (eng. herstory). Choć akcja poświęcona była kobiecym biogramom, uczestniczyć w niej mogły (a nawet powinny!) nie tylko kobiety. Każdy jest mile widziany.

Nie możesz się doczekać marca? Nie ma problemu, zacznij już teraz.

Przeczytaj uważnie opis projektu, dopisz się do listy osób uczestniczących i śmiało edytuj!

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Masz pytania? Napisz na stronie dyskusji

  • w mediach społecznościowych:
    • FB grupa siostrzanego projektu "Wikiprojekt Kobiety"
    • znajdź nas pod hasztagami: #WikipediaTeżJestKobietą , #WomenInRed, #WikiWomen, #WikiKobiety, #Wiki4Women - i oczywiście możecie stworzyć własne. Podzielcie się swoimi pomysłami.