Skrót: WP:Pro

Wikipedia:Wikiprojekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikiprojekt – grupa wikipedystów pracujących zespołowo w celu poprawy Wikipedii. Zakres pracy wikiprojektu może być definiowany według kryterium tematycznego; celem założenia wikiprojektu może być także skoordynowanie zadań określonego rodzaju.

Strony wikiprojektów służą do koordynacji i organizacji działań. Wikiprojekty mogą wykształcać swoje know-how (np. formułować porady, wprowadzać standardy), śledzić zmiany za pomocą botów, gromadzić linki do przydatnych narzędzi i szablonów. Strony dyskusji wikiprojektów mają być wygodnym forum dyskusyjnym. Konsensus wikiprojektu nie może być sprzeczny z konsensusem ogółu społeczności.

Dołączanie do wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

Article Collaboration and Improvement Drive.svg
 Osobna strona: Spis wikiprojektów.

Każdy zalogowany użytkownik, który umie edytować i zna zasady, może w każdym czasie dołączyć do każdego wikiprojektu.

Aby się zapisać, załóż konto (w razie problemów z edytowaniem śmiało pytaj), a następnie na stronie Wikipedia:Wikiprojekt/Spis wikiprojektów odszukaj wikiprojekt, do którego chcesz dołączyć i wkręć się do współpracy. Sprawdź, czy uczestnicy tego wikiprojektu aktywnie działają. Jeżeli dawno nic się nie działo (zobacz na stronę dyskusji), pewnie uda ci się znaleźć nowy temat, który zmobilizuje ludzi do współdziałania.

Tworzenie i utrzymywanie wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

Tworzenie wikiprojektu to tworzenie zespołu użytkowników, którzy zechcą ze sobą współpracować. Po zebraniu ludzi należy utworzyć użyteczną stronę wikiprojektu.

Poradnik tworzenia wikiprojektu znajduje się na stronie Pomoc:Jak utworzyć nowy wikiprojekt. Trochę wiedzy i dobrych praktyk zostało spisanych na tej stronie. Dla tych, którzy znają angielski, silnie zaleca się lekturę tego i tego poradnika[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notka od autora: anglojęzyczni mają Radę Wikiprojektów (WikiProject Council), która opracowała i wprowadziła w życie spójne zalecenia tworzenia i utrzymywania wikiprojektów, a także spisała najlepsze praktyki o wiele rzetelniej niż my, polskojęzyczni. Ujednolicono np. zasady wikiprojektowych ewaluacji artykułów. Na enwiki jest też WikiProject X, który bada i opracowuje najlepsze praktyki.