Skrót: WP:Pro

Wikipedia:Wikiprojekt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wikiprojekt – grupa wikipedystów pracujących zespołowo w celu poprawy Wikipedii. Zakres pracy wikiprojektu może być definiowany według kryterium tematycznego lub terytorialnego; celem założenia wikiprojektu może być także skoordynowanie zadań określonego rodzaju. Wikiprojekt to grupa ludzi, a nie strona do koordynacji ani spis osób zainteresowanych określonym tematem.

Strony wikiprojektów służą do koordynacji i organizacji działań. Wikiprojekty mogą wykształcać swoje know-how (np. formułować porady, wprowadzać standardy), śledzić zmiany za pomocą botów, gromadzić linki do przydatnych narzędzi i szablonów. Strony dyskusji wikiprojektów mają być wygodnym forum dyskusyjnym. Konsensus wikiprojektu nie może być sprzeczny z konsensusem ogółu społeczności.

Dołączanie do wikiprojektu[edytuj]

Tu był wikiprojekt, ale uczestniczki poszły spać…
 Osobna strona: Spis wikiprojektów.

Każdy zalogowany użytkownik, który umie edytować i zna zasady, może w każdym czasie dołączyć do każdego wikiprojektu. Wikiprojekty, do których nie dołączają nowi użytkownicy, są skazane na spadek aktywności i archiwizację, dlatego nowi użytkownicy są bardziej niż mile widziani.

Jeżeli chcesz, załóż konto (w razie problemów z edytowaniem śmiało pytaj), a następnie na stronie Wikipedia:Wikiprojekt/Spis wikiprojektów odszukaj wikiprojekt, do którego chcesz dołączyć i wkręć się do współpracy. Sprawdź jednak, czy uczestnicy tego wikiprojektu aktywnie działają w tym, co zadeklarowali – ilekroć dopisujesz się do nieaktywnego wikiprojektu, ktoś zasypia obok dziewczynek po lewej.

Tworzenie i utrzymywanie wikiprojektu[edytuj]

…a wydawało się, że coś będzie się działo.

Tworzenie wikiprojektu to tworzenie zespołu użytkowników, którzy zechcą ze sobą współpracować. Ze względu na niewielką liczbę wikipedystów w stosunku do tematów opisywanych w Wikipedii, samo to jest trudne. Następnie należy utworzyć użyteczną stronę wikiprojektu, co nie jest prostsze.

Poradnik tworzenia wikiprojektu znajduje się na stronie Pomoc:Jak utworzyć nowy wikiprojekt. Trochę wiedzy i dobrych praktyk zostało spisanych na tej stronie. Dla tych, którzy znają angielski, silnie zaleca się lekturę tego i tego poradnika[1]

Przypisy

  1. Notka od autora: anglojęzyczni mają Radę Wikiprojektów (WikiProject Council), która opracowała i wprowadziła w życie spójne zalecenia tworzenia i utrzymywania wikiprojektów, a także spisała najlepsze praktyki o wiele rzetelniej niż my, polskojęzyczni. Ujednolicono np. zasady wikiprojektowych ewaluacji artykułów. Na enwiki jest też WikiProject X, który bada i opracowuje najlepsze praktyki.