Wikipedia:Wikitroll

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WikiTroll
Trollus vicipedicum
Azemiennow, 2021
Okres istnienia: 2001 - dziś
Ilustracja
WikiTroll zastanawiający się, który stolik BARu strollować
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

internetowce

Podrząd

Griefokształtne

Rodzina

Trollidae

Rodzaj

trollus

Gatunek

WikiTroll

Synonimy

Trollus wikipedis Maciej Nadzikiewicz, 2021

Kategoria zagrożenia (CKGZ)

Wikitroll – gatunek ssaka z rodzaju trollus, zamieszkujący wszystkie wersje językowe Wikipedii.[potrzebny przypis] Dawniej systematycy mylili go z gatunkiem vandalus vicipediae i błędnie był uznawany za podgatunek powyższego, jednak w przeciwieństwie do ww. gatunku, gatunek tutaj opisywany nie niszczy przestrzeni głównej, tylko przestrzeń meta (głównym celem jest zazwyczaj WP:BAR). Jednym z najbardziej znanych okazów jest PC, szerzej znany jako Wikinger. Wikitroll jest jednym z młodszym gatunków trolla, będąc o 31 lat młodszym od wymierającego trollus usenetus. 8 stycznia 2021 polski zoolog Janusz Kowalczyk opublikował pracę "Wikinger, czyli o krzyżówkach międzyrodzajowych"[potrzebny przypis], w której udowodnił, że okaz T. vicipedium o imieniu Wikinger jest krzyżówką V. vicipediae i gatunku tu opisywanego. Wydarzenie to z powodu przełomu, którego dokonał Kowalczyk, jest nazywane przez media "Przewrotem Kowalczyka", a sam Kowalczyk nazywany był "drugim Kopernikiem".

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce obrad Sejmu Ogólnego Trolli w Lewinie Brzeskim

Przedstawiciele gatunku żyją głównie w norach lekko przypominających ludzkie domy. Jedyną okazją, przy której wikitrolkle opuszczają miejsce zamieszkania, jest "Sejm Ogólny Trolli Polskiej Wikipedii", zbierający się corocznie 27 stycznia w Lewinie Brzeskim, a co 4 lata 3 lutego w Helu, na którym decydują na której metastronie skupić się przez następny rok. Na sejmie w Helu Wybiera się Przywódcę trolli. Od 2008 r. wybierany był wyłącznie opisywany wcześniej Wikinger.[1] WikiTrolle prowadzą powolny tryb życia polegający głównie na uprzykrzaniu życia wikipedystom i wylewaniu żali na wszelakich forach internetowych.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Wikitroll jest przystosowany do trawienia wyłącznie czasu wikipedystów, z tego powodu często jest porównywany do koali australijskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wikipedia:Przyznawanie uprawnień/Wikinger, Wikipedia, wolna encyklopedia, 16 lutego 2020 [dostęp 2021-06-30] (pol.).