Skrót: WP:WLP

Wikipedia:Wikiwakacje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: WP:WikiWakacje.


Konkurs został zakończony
Dziękujemy za udział w konkursie. Wyniki konkursu

Logo konkursu

Wakacje z Wikipedią (w skrócie: Wikiwakacje) to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Wasze fotografie znajdą się w internetowej bibliotece multimediów Wikimedia Commons.

Zdjęcia będzie mógł załadować każdy miłośnik fotografii w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2018 roku. Wszystkie trafią do Wikimedia Commons i będą mogły służyć do ilustrowania Wikipedii. Organizatorzy konkursu to Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Autorzy najlepszych zdjęć, wybranych przez konkursowe jury, otrzymają nagrody. Zdjęcia prześlesz łatwo poprzez tę stronę (zobacz niżej!) lub przez stronę www konkursu. Na tej stronie możesz przeczytać więcej o konkursie, jury i nagrodach, oraz załadować swoje zdjęcia. Dowiedz się więcej i weź udział w akcji! Czekamy na Wasze zdjęcia i zapraszamy!


O konkursie

Dzięki Waszym zdjęciom poszerzyliśmy bazę zdjęć na wolnej licencji o cenne materiały ilustracyjne związane z polską naturą i kulturą. Posłużą one m.in. do zilustrowania haseł w różnych wersjach językowych Wikipedii. To już trzecia edycja wakacyjnego konkursu fotograficznego, który powstał poprzez połączenie dwóch wcześniejszych akcji - Wiki Lubi Zabytki oraz Wiki Lubi Przyrodę, dzięki którym pozyskano łącznie ponad 100 000 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Polski.

To trzecia edycja Wakacji z Wikipediązobaczcie zwycięskie zdjęcia lub wszystkie zdjęcia przesłane w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że w tym roku zrobicie jeszcze więcej ciekawych zdjęć polskiej przyrody i kultury! Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a głównym Partnerem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się zabytkami w Polsce i prowadzi serwis zabytek.pl. Wasze zdjęcia polskich zabytków mogą trafić do tego serwisu!

Weź udział!

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy skorzystać z wygodnej mapy:
Mapa, po zbliżeniu na odpowiednie miejsce, wyświetla wszystkie zabytki rejestrowe, wszystkie obszary przyrodnicze i część dzieł sztuki (na przykład, pomników czy instalacji) znajdujących się w przestrzeni publicznej. Mapa wstępnie wypełni formularz przesyłania w Wikimedia Commons, gdy klikniesz na odpowiedni obiekt, który jest na niej zaznaczony.Możesz również przesłać zdjęcia według ich tematu:

Home Icon.svg
zdjęcia zabytków

przedstawiające obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, w tym budynki oraz parki

Cloud font awesome.svg
zdjęcia natury

przedstawiające obszary chronione przyrodniczo (w tym parki narodowe oraz rezerwaty przyrody) oraz pomniki przyrody

Octicons-puzzle.svg
zdjęcia sztuki

dzieła sztuki wystawione na stałe w publicznych miejscach oraz obiekty małej architektury o walorze historycznym

Przesłać można dowolną liczbę zdjęć – jeśli zrobisz dużo dobrych fotografii, możesz załadować je wszystkie!
Fotografie muszą być przesłane w formacie JPEG, w oryginalnej rozdzielczości. Zdjęcia nie powinny być opatrzone znakami wodnymi ani innnymi formami podpisu autora ani ramkami czy dekoracjami. Informacja o autorze może się znajdować w metadanych EXIF. Więcej informacji znajdziecie w regulaminie.

Nagrody

Najlepsza pojedyncza fotografia

Za najlepsze zdjęcia uczestnicy otrzymają od Organizatorów nagrody w postaci voucherów do zrealizowania w sklepach fotograficznych (zobacz regulamin konkursu). Każdy autor zwycięskiego zdjęcia otrzyma voucher na nagrody o wartości:

  1. nagroda – do 600 zł
  2. nagroda – do 300 zł
  3. nagroda – do 150 zł.

Najlepsza fotografia w każdej z trzech kategorii tematycznych

  1. nagroda – 500 zł
  2. nagroda – 250 zł
  3. nagroda – 100 zł.
Zwycięskie zdjęcia zostaną wybrane przez jury złożone z fotografików i redaktorów Wikipedii. Informacje o wynikach konkursu zamieścimy na tej stronie, stronie wikiwakacje.pl oraz na blogu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Fotospacery i ładowanie zdjęć do Wiki Commons

Jeśli chcesz zorganizować fotospacer i grupowe spotkanie, podczas któego uczestnicy nauczą się, jak udostępniać własne fotografie w Wikimedia Commons, napisz do nas. Prześlemy materiały promocyjne i instruktażowe i pomożemy zorganizować wydarzenie w ramach Wakacji z Wikipedią. Listę wrześniowych spotkań opublikujemy w połowie sierpnia.

Jury

Fotografie zgłoszone do konkursu zostaną ocenione przez Jury, w którego składzie znajdują się przedstawiciele instytucji kulturalnych, fotograficy oraz doświadczeni edytorzy Wikimedia Commons. W skład Jury Konkursu w roku 2018 wchodzą: Karol Czajkowski (NID), Andrzej Błaszczak, Ewa Caban, Jarosław Ciuruś, Anna Maria Machocka, Adam Kliczek.

Kontakt

Agnieszka Marszał
rzecznikAtwikimedia.pl
+48 790 290 766

rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Natalia Szafran-Kozakowska
natalia.szafranAtwikimedia.pl
+48 790 290 275

specjalistka ds. wspierania społeczności

Paweł Marynowski
pawel.marynowskiAtwikimedia.pl

koordynator konkursu


masz pytanie? pisz na stronie dyskusji