Skrót: WP:WLP

Wikipedia:Wikiwakacje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: WP:WikiWakacje.


Konkurs został zakończony
Dziękujemy za udział w konkursie. Wyniki konkursu

Logo konkursu

Wakacje z Wikipedią (w skrócie: Wikiwakacje) to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Wasze fotografie znajdą się w internetowej bibliotece multimediów Wikimedia Commons.

Zdjęcia mógł załadować każdy miłośnik fotografii w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2017. Wszystkie trafiły do Wikimedia Commons i będą mogły służyć do ilustrowania Wikipedii. Organizatorzy konkursu to Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Wakacje z Wikipedią – o konkursie
Dzięki Waszym zdjęciom poszerzyliśmy bazę zdjęć na wolnej licencji o cenne materiały ilustracyjne związane z polską naturą i kulturą. Posłużą one m.in. do zilustrowania haseł w różnych wersjach językowych Wikipedii. Konkurs stanowi połączenie dwóch wcześniejszych akcji - Wiki Lubi Zabytki oraz Wiki Lubi Przyrodę, dzięki którym pozyskano łącznie ponad 100 000 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Polski.

Wakacje z Wikipedią to również specjalne fotospacery organizowane w rozmaitych zakątkach naszego kraju. We wrześniu mogliście wziąć udział w bezpłatnych spacerach, podczas których lokalni przewodnicy opowiedzą o zabytkach lokalnej kultury i pozwolą zatrzymać się przy każdym z nich, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia! Spacery fotograficzne z Wikipedią organizują nasi partnerzy - instytucje kultury z różnych regionów Polski. Wkrótce opublikujemy listę i terminy wrześniowych fotospacerów.

3 września 2017 (Niedziela): fotospacer po najstarszych restauracjach Krakowa

Kulinarne historie – fotospacer po najstarszych restauracjach Krakowa
Gdzie: przy wejściu do Barbakanu (start)
Kiedy: 11.00
Czas trwania: ok. 2 godz.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

Na trasie spaceru znajdą się miejsca najstarszych krakowskich restauracji, w których w dawnych wiekach najchętniej biesiadowano i gdzie toczyło się życie towarzyskie miasta. Wyruszymy spod Barbakanu i przemierzymy pobliskie ulice: Szpitalną, Floriańską, św. Jana, Sławkowską, św. Tomasza i Pijarską oraz płytę Rynku Głównego. Organizator: Małopolski Instytut Kultury

6 września 2017 (Środa): fotospacer w Łodzi

Muzeum Kanału „Dętka” i okolice, budynek Muzeum Miasta Łodzi

Gdzie: pl. Wolności przy Muzeum Kanału „Dętka”
Kiedy: 6 września (środa), godz. 16:00

Wstęp wolny

Podczas fotospaceru uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić siedzibę główną Muzeum Miasta Łodzi - Pałac Izraela Poznańskiego - oraz Muzeum Kanału „Dętka”. Zdjęcia wykonane tego dnia zostaną udostępnione w zasobach Wikimediów na wolnej licencji.

9 i 10 września 2017 (sobota i niedziela): spacer w Świerklańcu

Szlakiem Markizy La Païva

Uczestnicy: spacer przeznaczony jest dla młodzieży i osób dorosłych, które lubią dłuższe wędrówki po nieutwardzonych szlakach. Udział bezpłatny.
Kiedy: start o godz. 10.00
Czas trwania: około 3 godziny
Miejsce zbiórki: przed restauracją Villa Park (dawniej Parkowa), ul. Parkowa 2 w Świerklańcu

W czasie spaceru poznamy historię parku i pałacu rodu Henckel von Donnersmarck. Odkryjemy tajemnicze zakątki kompozycji parkowej i obejrzymy zachowane budowle (m. in. pałac kawalerów, kościół z mauzoleum, tarasy pałacowe - obiekty będą też otwarte do zwiedzania). Dowiemy się również, co łączy zabytkowy park i sławną paryską kurtyzanę. Spacer poprowadzą pracownicy Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach oraz Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.

UWAGA: spośród fotografii nadesłanych na konkurs "Wakacje z wikipedią", wykonanych w zespole parkowo-pałacowym w Świerklańcu, jury złożone z pracowników Regionalnego Instytutu Kultury wybierze 3 najlepsze. Autorzy nagrodzonych zdjęć otrzymają nagrody - wydawnictwa Regionalnego Instytutu Kultury, Szczegóły tutaj.

14 września (Czwartek): Szlakiem dekoracji - Warszawskie Stare Miasto

Szlakiem dekoracji. Fotospacer

Uczestnicy: osoby dorosłe. Udział bezpłatny
Kiedy: 14 września o godz. 16.00 (czwartek)
Czas trwania: ok. 1,5 h
Miejsce zbiórki: Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42 (przy kasach)

Lubisz fotografować? Zabierz aparat i chodź z nami na spacer. Wędrując po Starym i Nowym Mieście przyjrzymy się artystycznym dekoracjom kamienic. Rozszyfrujemy symbolikę tajemniczych rzeźb i malowideł oraz porozmawiamy o ich twórcach. Najbardziej inspirujące miejsca sfotografujemy, a zdjęcia będą mogły wziąć udział w konkursie „Wakacje z Wikipedią”.

25 września (Poniedziałek): Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej, Warszawa

Spacer po dawnej dzielnicy żydowskiej, otoczenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Warszawa przed drugą wojną światową była drugim największym miastem na świecie ze społecznością żydowską. Podczas spaceru przejdziemy między innymi najważniejszą ulicą dawnej Dzielnicy Północnej, poszukamy niezatartych śladów przedwojennej żydowskiej Warszawy oraz porozmawiamy o jej mieszkańcach.Współorganizatorem spaceru jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Spacer poprowadzi Kasia Jankowska – przewodniczka Muzeum Polin, licencjonowana przewodniczka miejska po Warszawie.

Uczestnicy: osoby dorosłe. Udział bezpłatny
Kiedy: 25 września o godz. 16.00
Czas trwania: ok. 2,5 h
Miejsce zbiórki: Przed wejściem głównym do Muzeum POLIN. Koordynator grupy: Marta Moraczewska

Partnerzy

Narodowy Instytut Dziedzictwa opiekuje się zabytkami w Polsce i popularyzuje wiedzę o nich. NID prowadzi serwis zabytek.pl; jest także koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce – imprezy, której ideą jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego. To w ramach EDD odbędą się lokalne fotospacery w czasie naszego konkursu. Instytut poprzez swoje działania zwraca uwagę, że należy dbać nie tylko o zabytki, ale także o całe nasze dziedzictwo kulturowe, które jest świadectwem naszej przeszłości i stanowi fundament pod budowę wspólnej przyszłości. 

Partnerzy: Instytucje kultury

Partnerzy medialni

Jury

  • Agata Grzybowska, absolwentka fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Od 2012 r. związana zawodowo z „Gazetą Wyborczą”. Inicjatorka i współzałożycielka kolektywu fotograficznego inPRO. Nad swoimi reportażami pracowała m.in. w Syrii, Ukrainie, Ugandzie, Somalii, czy Egipcie. W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie, zajęła też pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze - Wydarzenia.  
  • Jacek Halicki, wikipedysta i ilustrator projektów Wikimedia. W repozytorium Wikimedia Commons udostępnił przeszło 11 tysięcy fotografii, z czego 87 otrzymało status grafik na medal, 2415 – wartościowej grafiki, a ponad 6 tysięcy zostało wyróżnionych jako grafiki wysokiej jakości. Laureat konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki w latach 2013 i 2014.
  • Radosław Jóźwiak, fotograf, fotoreporter. Absolwent fotografii w PWSFTViT w Łodzi.
  • Kacper Krajewski, fotograf, fotoreporter, dziennikarz i rysownik, a od kilkunastu lat – restaurator. W okresie stanu wojennego jego zdjęcia publikowały m.in. paryski Kontakt, a także „Libération” i „La Croix”. Po 1989 pracował jako fotoreporter dla „Życia Warszawy”, publikował także na łamach „Polityki”, „Wprost” i „Twojego Stylu”.
  • Bartosz Skaldawski, z-ca dyrektora Pionu Dokumentacji i Zarządzania Wiedzą o Zabytkach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z wykształcenia archeolog, autor i współautor licznych książek i artykułów dotyczących zarządzania dziedzictwem kulturowym i upowszechniania wiedzy o zabytkach. Jeden ze współautorów Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017.
  • Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, członek ZPAF (w latach 1991–1994 prezes, a od 2005 – przewodniczący Rady Artystycznej). Autor zdjęć prasowych i wielu wystaw, prowadzi zajęcia z historii fotografii, teorii reportażu i fotografii dokumentalnej w Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas. W latach 1992–2002 prezesował Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, jeden z jurorów Grand Press Photo 2016.

Kontakt

Krzysztof Machocki
rzecznikAtwikimedia.pl
+48 790 290 766

rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Marta Malina Moraczewska
kulturaAtwikimedia.pl
+ 48 790 290 275

koordynator GLAM-WIKI

Paweł Marynowski
pawel.marynowskiAtwikimedia.pl

koordynator konkursu


masz pytanie? pisz na stronie dyskusji