Skrót: WP:WLP

Wikipedia:Wikiwakacje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Logo konkursu

Wakacje z Wikipedią (w skrócie: Wikiwakacje) to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Wasze fotografie znajdą się w internetowej bibliotece multimediów Wikimedia Commons.

Zdjęcia może ładować każdy miłośnik fotografii w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2017. Wszystkie trafią do Wikimedia Commons i będą mogły służyć do ilustrowania Wikipedii. Organizatorzy konkursu to Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Autorzy najlepszych zdjęć, wybranych przez konkursowe jury, otrzymają nagrody. Zdjęcia prześlesz łatwo poprzez tę stronę (zobacz niżej!) lub przez stronę www konkursu. Na tej stronie możesz przeczytać więcej o konkursie, jury i nagrodach, oraz załadować swoje zdjęcia. Dowiedz się więcej i weź udział w akcji!
Czekamy na Wasze zdjęcia i zapraszamy!

Wakacje z Wikipedią – o konkursie
Dzięki Waszym zdjęciom poszerzymy bazę zdjęć na wolnej licencji o cenne materiały ilustracyjne związane z polską naturą i kulturą. Posłużą one m.in. do zilustrowania haseł w różnych wersjach językowych Wikipedii. Konkurs stanowi połączenie dwóch wcześniejszych akcji - Wiki Lubi Zabytki oraz Wiki Lubi Przyrodę, dzięki którym pozyskano łącznie ponad 100 000 fotografii przedstawiających zabytki i przyrodę Polski.

To druga edycja Wakacji z Wikipediązobaczcie zwycięskie zdjęcia lub wszystkie zdjęcia przesłane w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że w tym roku zrobicie jeszcze więcej ciekawych zdjęć polskiej przyrody i kultury! Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a głównym patronem – Narodowy Instytut Dziedzictwa, który opiekuje się polskimi zabytkami i m.in. prowadzi serwis zabytek.pl.

Weź udział!

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy skorzystać z wygodnej mapy:
Mapa, po zbliżeniu na odpowiednie miejsce, wyświetla wszystkie zabytki rejestrowe, wszystkie obszary przyrodnicze i część dzieł sztuki (na przykład, pomników czy instalacji) znajdujących się w przestrzeni publicznej. Mapa wstępnie wypełni formularz przesyłania w Wikimedia Commons, gdy klikniesz na odpowiedni obiekt, który jest na niej zaznaczony.Możesz również przesłać zdjęcia według ich tematu:

Home Icon.svg
zdjęcia zabytków

przedstawiające obiekty wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków, w tym budynki oraz parki

Cloud font awesome.svg
zdjęcia natury

przedstawiające obszary chronione przyrodniczo (w tym parki narodowe oraz rezerwaty przyrody) oraz pomniki przyrody

Octicons-puzzle.svg
zdjęcia sztuki

dzieła sztuki wystawione na stałe w publicznych miejscach oraz obiekty małej architektury o walorze historycznym


Przesłać można dowolną liczbę zdjęć – jeśli zrobisz dużo dobrych fotografii, możesz załadować je wszystkie!

Digital camera (icon)

Fotografie muszą być przesłane w formacie JPEG, w oryginalnej rozdzielczości. Zdjęcia nie powinny być opatrzone znakami wodnymi ani innnymi formami podpisu autora ani ramkami czy dekoracjami. Informacja o autorze może się znajdować w metadanych EXIF. Więcej informacji znajdziecie w regulaminie.

Nagrody

Najlepsza pojedyncza fotografia

Za najlepsze zdjęcia uczestnicy otrzymają od Organizatorów atrakcyjne nagrody (zobacz regulamin konkursu). Każdy autor zwycięskiego zdjęcia może wybrać dowolny sprzęt fotograficzny od naszego partnera o wartości:

 1. nagroda – do 600 zł
 2. nagroda – do 300 zł
 3. nagroda – do 150 zł.

Najlepsza fotografia w każdej z trzech kategorii tematycznych

 1. nagroda – 500 zł
 2. nagroda – 200 zł
 3. nagroda – 100 zł.
Zwycięskie zdjęcia zostaną wybrane przez jury złożone z fotografików, dziennikarzy i redaktorów Wikipedii. Informacje o wynikach konkursu zamieścimy na tej stronie, stronie wikiwakacje.pl oraz na blogu Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Fotospacery

Wakacje z Wikipedią to również specjalne fotospacery organizowane w rozmaitych zakątkach naszego kraju. We wrześniu możecie wziąć udział w bezpłatnych spacerach, podczas których lokalni przewodnicy opowiedzą o zabytkach lokalnej kultury i pozwolą zatrzymać się przy każdym z nich, aby zrobić jak najlepsze zdjęcia! Spacery fotograficzne z Wikipedią organizują nasi partnerzy - instytucje kultury z różnych regionów Polski. Wkrótce opublikujemy listę i terminy wrześniowych fotospacerów.

Partnerzy

Narodowy Instytut Dziedzictwa opiekuje się zabytkami w Polsce i popularyzuje wiedzę o nich. NID prowadzi serwis zabytek.pl; jest także koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce – imprezy, której ideą jest promocja regionalnego dziedzictwa kulturowego. To w ramach EDD odbędą się lokalne fotospacery w czasie naszego konkursu. Instytut poprzez swoje działania zwraca uwagę, że należy dbać nie tylko o zabytki, ale także o całe nasze dziedzictwo kulturowe, które jest świadectwem naszej przeszłości i stanowi fundament pod budowę wspólnej przyszłości. 

Partnerzy: Instytucje kultury

Partnerzy medialni

Jury

 • Agata Grzybowska, absolwentka fotografii na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Od 2012 r. związana zawodowo z „Gazetą Wyborczą”. Inicjatorka i współzałożycielka kolektywu fotograficznego inPRO. Nad swoimi reportażami pracowała m.in. w Syrii, Ukrainie, Ugandzie, Somalii, czy Egipcie. W 2015 roku wygrała Grand Prize BZ WBK Press Photo za zdjęcie „Czarnego czwartku” na Majdanie w Kijowie, zajęła też pierwsze miejsce w kategorii zdjęcie pojedyncze - Wydarzenia.  
 • Jacek Halicki, wikipedysta i ilustrator projektów Wikimedia. W repozytorium Wikimedia Commons udostępnił przeszło 11 tysięcy fotografii, z czego 87 otrzymało status grafik na medal, 2415 – wartościowej grafiki, a ponad 6 tysięcy zostało wyróżnionych jako grafiki wysokiej jakości. Laureat konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki w latach 2013 i 2014.
 • Radosław Jóźwiak, fotograf, fotoreporter. Absolwent fotografii w PWSFTViT w Łodzi.
 • Kacper Krajewski, fotograf, fotoreporter, dziennikarz i rysownik, a od kilkunastu lat – restaurator. W okresie stanu wojennego jego zdjęcia publikowały m.in. paryski Kontakt, a także „Libération” i „La Croix”. Po 1989 pracował jako fotoreporter dla „Życia Warszawy”, publikował także na łamach „Polityki”, „Wprost” i „Twojego Stylu”.
 • Bartosz Skaldawski, z-ca dyrektora Pionu Dokumentacji i Zarządzania Wiedzą o Zabytkach Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Z wykształcenia archeolog, autor i współautor licznych książek i artykułów dotyczących zarządzania dziedzictwem kulturowym i upowszechniania wiedzy o zabytkach. Jeden ze współautorów Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2014-2017.
 • Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, członek ZPAF (w latach 1991–1994 prezes, a od 2005 – przewodniczący Rady Artystycznej). Autor zdjęć prasowych i wielu wystaw, prowadzi zajęcia z historii fotografii, teorii reportażu i fotografii dokumentalnej w Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas. W latach 1992–2002 prezesował Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej, jeden z jurorów Grand Press Photo 2016.

Kontakt

Krzysztof Machocki
rzecznikAtwikimedia.pl
+48 790 290 766

rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska

Marta Malina Moraczewska
kulturaAtwikimedia.pl
+ 48 790 290 275

koordynator GLAM-WIKI

Paweł Marynowski
pawel.marynowskiAtwikimedia.pl

koordynator konkursu


masz pytanie? pisz na stronie dyskusji