Wikipedia:Wolna Polska – Wolna Wiedza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
O wydarzeniu Nagrody Weź udział Zgłoś siebie lub zespół Wybór haseł i rezultaty

Świętuj stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości razem z Wikipedią! Dziel się wiedzą o kulturze, sztuce, geografii, dokonaniach i wybitnych postaciach naszego kraju i wygrywaj nagrody w konkursie Wolna Polska – Wolna Wiedza.

Pomóż nam poszerzyć zasoby największej na świecie encyklopedii tak, by wszyscy jej czytelnicy i czytelniczki mieli dostęp do rzetelnej i dobrze opracowanej wiedzy na najważniejsze tematy związane z Polską. I wygrywaj bilety na wybrane przez Ciebie wydarzenia kulturalne, koncerty, przedstawienia teatralne, filmy i wystawy, dla Ciebie i osoby towarzyszącej.

Wyboru najlepszych haseł dokona komisja konkursowa złożona z polskich ludzi kultury i nauki wspomagana przez komisję wikipedystów.

Logo Wiki100lecie-02.png

O konkursie

Wolna Polska – Wolna Wiedza to konkurs polegający na rozbudowie i poprawianiu haseł w Wikipedii związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesienią 2018 roku wikipedystki i wikipedyści (zarówno doświadczeni jak i początkujący!) połączą siły, aby poprawiać, rozbudowywać i weryfikować hasła z tzw. polskiego kanonu Wikipedii, a więc listy najważniejszych i najciekawszych tematów związanych z Polską. Efekty ich pracy zostaną następnie ocenione przez zewnętrzne jury, złożone z ludzi kultury i nauki. Osoby, które przyczyniły się do stworzenia najlepszych haseł otrzymają wyjątkowe nagrody, a wszyscy, których hasła zakwalifikowały się do finału – pamiątkowe, okazjonalne gadżety z Wikipedią.

Partnerzy konkursu Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski
Patroni medialni Portal historia.org.pl
Mówią Wieki


Weź udział
Czas trwania konkursu
  • 25 września 2018 – otworzenie możliwości rezerwacji haseł
  • 1 października – 30 listopada – czas pracy nad hasłami
  • do 5 grudnia – przekazanie haseł do Komisji Wikigrantów
  • 5-19 grudnia – Komisja dokonuje preselekcji haseł i kieruje wybrane maks. 10 do jurorów
  • od 20 grudnia – praca jurorów
  • styczeń 2019 r. – ogłoszenie wyników
Komisja Konkursowa
Edwin Bendyk Dziennikarz. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie pełni rolę publicysty działu naukowego. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności.
Paweł Cywiński Orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Publicysta oraz redaktor działu Poza Europą w „Magazynie Kontakt”. Współtwórca projektu post-turysta.pl
Piotr M.A. Cywiński Historyk mediewista, działacz społeczny, wikipedysta. Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, współtwórca i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2005–2007 wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Anna Herbich-Zychowicz Dziennikarka i reportażystka. Finalistka Nagrody „Nesweeka” im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu za książkę Dziewczyny z Solidarności. Członkini zarządu w Fundacji “Rodacy’37” zajmującej się upamiętnieniem ofiar operacji polskiej NKWD.
Dariusz Jemielniak Profesor tytularny zarządzania specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy. Kierownik Katedry MINDS (Management in Networked and Digital Societies) w Akademii Leona Koźmińskiego. Wikipedysta, członek rady powierniczej Wikimedia Foundation. Autor pierwszej etnograficznej analizy środowiska wikipedystów.
Jacek Kołtan Filozof, zastępca Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności. Zajmuje się historią idei solidarności, nowymi ruchami społecznymi, antropologią i teorią społeczną. Prowadzi wydawnictwo ECS podejmujące wolną politykę licencyjną.
Radosław Kotarski Dziennikarz i przedsiębiorca. Prowadzący i reżyser programu Podróże z historią tworzonego dla Telewizji Polskiej. Twórca kanału edukacyjnego Polimaty w serwisie YouTube. Autor książek o charakterze popularnonaukowym.
Justyna Suchecka Dziennikarka związana z serwisem wyborcza.pl, gazeta.pl i magazynem „Książki”. Zajmuje się głównie tematyką edukacyjną. Wraz z Natalią Szostak prowadzi w serwisie YouTube poświęcony kulturze kanał Krótka Przerwa.
Jakub Wygnański Socjolog, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych, m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.