Skrót: WP:ZDW, WP:AGF

Wikipedia:Zakładaj dobrą wolę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poniższa strona to propozycja zalecenia edycyjnego. Może zostać ona w każdej chwili przez kogokolwiek zmieniona na podstawie wniosków zawartych w dyskusji, dopóki nie zostanie osiągnięty konsensus. Wszelkie odniesienia i linki do tej strony nie powinny jej opisywać jako zawierającej obowiązujące reguły lub zalecenia.

Zakładanie dobrej woli to jedna z fundamentalnych podstaw wikietykiety. Zasadę tą można streścić następująco: „Przyjmij, że osoba, z którą dyskutujesz, z pewnością również działa w dobrej wierze.”

Co to oznacza? Jeśli się z kimś nie zgadzasz, załóż, że obydwoje działacie dla dobra projektu, a wasze nieporozumienie można łatwo wyjaśnić podczas spokojnej dyskusji. W ten sposób najlepiej doprowadzi się do trwałego konsensusu.

Jeśli masz poważne zastrzeżenia, czy druga strona edytuje w dobrej wierze, staraj się spokojnie rozważyć sytuację. Nie trać panowania, i jeśli jesteś pewien, że sam nie możesz rozwiązać konfliktu, poproś o pomoc innych – ale pamiętaj, by przedstawić sprawę neutralnie i z dowodami edycji. Staraj się unikać zgadywania motywacji innych.

Z drugiej strony, nie należy przesadzać z dobrą wolą, np. w przypadku oczywistych wandalizmów, na które nie wolno przyzwalać. Przypominanie innym, żeby zakładali dobrą wolę, może być samo w sobie przykładem nieprzestrzegania tej zasady...

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]