Wikipedia:Zasady usuwania stron

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zasady usuwania stron określały, w jaki sposób odbywało się w Wikipedii usuwanie stron. Codziennie w Wikipedii tworzone są dziesiątki nowych artykułów: niektóre z nich tworzą „na próbę” nowi użytkownicy, którzy chcą przekonać się, czy naprawdę mogą edytować Wikipedię; inne nie spełniają niektórych zasad Wikipedii (zobacz też: Neutralny punkt widzenia, Weryfikowalność czy Jak napisać doskonały artykuł) lub ich temat nie jest encyklopedyczny. Usuwanie artykułów jest więc niezbędnym elementem weryfikacji jakości artykułów w Wikipedii przez społeczność wikipedystów. Wikipedyści sprawdzają nowe artykuły, w miarę możliwości je poprawiają, lub zgłaszają do usunięcia.

Usunięte strony nie są widoczne dla zwykłych użytkowników; w niektórych przypadkach mogą jednak być przywrócone przez administratorów. Każda operacja usunięcia lub przywrócenia strony jest widoczna w rejestrze usunięć.

Procedury usuwania

Jeśli Twoim zdaniem któreś z haseł Wikipedii nie spełnia jej zasad, możesz zgłosić je do usunięcia. Zanim to jednak zrobisz, przeczytaj poniższe zasady i zastosuj się do nich.

Niezależnie od powodu dla którego chcesz aby stronę usunięto, koniecznie sprawdź jej historię. Zobacz:

 • czy nie umknął gdzieś wandalizm, czy jedna z edycji nie pogorszyła artykułu. W takim przypadku możesz wycofać edycję, tj. dokonać rewertu.
 • kiedy powstała strona: jeżeli niedawno, być może autor ciągle nad nią pracuje albo serwery Wikipedii mogą być dla niego nieosiągalne. Nie każdy nowicjusz używa funkcji „podgląd”. Daj nowemu hasłu co najmniej 15 minut od momentu jego utworzenia i nie dodawaj od razu na listę SDU.

W zależności od powodu zgłoś hasło:

Skontaktuj się z autorem strony, najlepiej porozmawiaj z nim na jego stronie dyskusji. Wytłumacz, co widzisz błędnego w haśle. Możesz użyć szablonów {{Kom/nowy}}, {{Kom/substub}}, {{Kom/npa}}, {{SDUinformacja}}. Często autorami usuwanych haseł są nowi wikipedyści; pamiętaj że mogą nie znać zasad tworzenia haseł, nie gryź nowicjuszy.

Ekspresowe kasowanie

Strony takie jak testy edycyjne, wandalizmy, skrajne przypadki naruszenia prawa autorskiego możesz zgłosić do ekspresowego kasowania. Na górze strony wstaw szablon {{ek}}:

{{ek|powód do natychmiastowego usunięcia}}

Spowoduje to dodanie artykułu do kategorii stron wymagających ekspresowego skasowania. Istnieją spisane zasady ekspresowego kasowania – zapoznaj się z nimi przed oznaczeniem artykułu tym szablonem.

Naruszenie praw autorskich

Jeżeli podejrzewasz, że strona narusza prawa autorskie, to zgłoś ją używając przeznaczonej do tego strony. Jest to procedura niezależna od pozostałych: artykuł naruszający prawa autorskie może zostać skasowany nawet gdy wcześniej dyskutowano o nim na stronie SDU.

Usuwanie grafik

Usuwanie zdjęć i innych plików odbywa się za pomocą osobnej strony. W tym celu poprzez stronę danej grafiki należy użyć linka ‘zgłoś grafikę’ w menu bocznym (widocznym na stronie grafiki). Zobacz szczegóły: Wikipedia:Zgłoszone grafiki.

Zgłoś do poprawy

Często zamiast usunąć artykuł lepiej jest go poprawić. Może umiesz to zrobić samemu.

 • Spróbuj rozbudować artykuł, aby stał się co najmniej wzorcowym zalążkiem artykułu.
 • Mało znaczące hasło możesz zintegrować z innym, np. artykuł o mało znaczącej postaci serialu możesz złączyć z samym serialem.
 • Hasło słownikowe możesz przenieść do Wikisłownika.
 • Źle napisany akapit możesz przenieść do dyskusji artykułu.

Jeżeli nie potrafisz samemu poprawić artykułu, skorzystaj z szablonów takich jak: {{Dopracować}} czy {{Integracja}}; ich listę znajdziesz na Wikipedia:Szablony/Dyskusje.

Hasło możesz zgłosić także do któregoś z wikiprojektów (Wikiprojekt:Klinika Ważnych Artykułów, Wikipedia:Zalążek miesiąca, Wikipedia:Ważne artykuły).

W każdym razie poza skrajnymi przypadkami nie zgłaszaj do usunięcia haseł encyklopedycznych (potrzebujących dopracowania, a nie likwidacji).

Dyskusja nad usunięciem

Przejrzyj historię hasła, jego stronę dyskusji, linkujące i kategorie, do których ono należy. Okazać się bowiem może, że znajdziesz powody, dla których powinno ono pozostać w Wikipedii, odnajdziesz to samo hasło pod innym tytułem lub ukazujące jego zawartość w innym świetle albo znajdziesz więcej haseł, które należałoby usunąć.

Przed zapisaniem zgłoszenia uargumentuj precyzyjnie i zrozumiale dlaczego hasło nie spełnia zasad Wikipedii. Możesz posłużyć się Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest, Wikipedia:Nie przedstawiamy twórczości własnej, Wikipedia:Weryfikowalność, Wikipedia:Encyklopedyczność. Podpisz się używając czterech tyld. Bądź przy tym rzeczowy, nie stosuj określeń, które mogłyby obrazić lub urazić zarówno podmiot, jak i autora hasła; stosuj się do zasady „Żadnych osobistych ataków”. Jeśli nie możesz tego zrobić, poproś innego użytkownika, aby zrobił to za Ciebie.

Sprawdź w dyskusji strony czy nie była ona już zgłaszana do usunięcia. Jeżeli tak, przejrzyj poprzednie zgłoszenia i podaj argumenty różniące się od poprzednich. Zrób to bardzo starannie. Zgłoszenie nie różniące się od poprzednich może zostać natychmiastowo wycofane. Stare zgłoszenia znajdziesz z pewnością za pomocą ‘linkujących’, historii hasła lub jego strony dyskusji (zobacz też szablon {{SdUplus}}). Przy ponownym zgłoszeniu danego hasła należy podać link do starszego zgłoszenia.

Jeżeli już zastanowiłeś się nad powodem zgłoszenia, postępuj według instrukcji na Wikipedia:Lista SDU.

Możesz zgłosić kilka związanych ze sobą haseł razem w jednym zgłoszeniu (np. kilka list z podziałem na narodowości, albo dualne hasła „X lewy” – „X prawy”). W takim wypadku użyj parametru {{SDU|tytuł=Nazwa pierwszej zgłoszonej strony}}.

Zasady dyskusji nad usunięciem

Na stronie zgłoszenia mogą się wypowiadać wszyscy wikipedyści. Zwróć uwagę że nie jest to głosowanie – należy podawać konkretne argumenty za lub przeciw usunięciu hasła. Głosy bez uzasadnienia, w szczególności pochodzące od nowych kont, mogą nie być brane pod uwagę.

Czas trwania dyskusji

Na dyskusję nad usunięciem hasła przeznaczone jest 7 dni (168) godzin od momentu zgłoszenia. Po tym czasie każdy z administratorów po przejrzeniu dyskusji może zdecydować o wyniku dyskusji. Przed zamknięciem debaty nie należy ani kasować hasła, ani usuwać szablonu „SDU” lub linku ze strony Wikipedia:Lista SDU.

Dyskusja może trwać krócej tylko gdy:

 • hasło spełnia jedno z kryteriów ekspresowego kasowania;
 • jednoznacznie ustalono, że artykuł należy usunąć w trybie przyspieszonym (np. jest to hoax) – strona może zostać usunięta co najmniej po 24h.
 • zgłoszenie zostaje wycofane (patrz niżej).

Dyskusja może trwać dłużej, gdy jej wynik nie jest jednoznaczny lub istnieją poważne powody do jej przedłużenia (np. hasło zostało przebudowane, znaleziono inne źródła itp.). W takim wypadku należy wstawić słowa „Dyskusja przedłużona”, a link przenieść na górę wykazu SDU. W przypadku gdy dyskusja trwa co najmniej 2 tygodnie i gdy osiągnięcie konsensusu jest mało prawdopodobne, SDU zostaje zakończone jako nierozstrzygnięte.

Wycofanie zgłoszenia

W niektórych przypadkach dyskusja na stronie SDU może zostać zakończona przed upływem 7 dni. Dzieje się to w przypadku, gdy:

 • Artykuł został podczas dyskusji zdecydowanie rozszerzony lub poprawiony, tak, że powód do usunięcia jest już nieaktualny.
 • Zgłoszenie jest bezpodstawne:
  • uzasadnienie zgłoszenia jest stanowczo niewystarczające (np. „Ten artykuł to obornik” albo „Artykuł jest źle zbudowany”)
  • chodzi o encyklopedyczność, a nie ma najmniejszych wątpliwości, że podmiot jest encyklopedyczny według wypracowanych zasad
  • wobec tematu artykułu ustalone zostały już specjalistyczne kryteria (zob. Wikipedia:Głosowania)
  • zgłoszenie jest żartem, np. prośba o usunięcie artykułu na medal. Takie zgłoszenia można bez dalszej dyskusji usunąć.
 • Duża i zdecydowanie przeważająca liczba dyskutujących ma bardzo silne argumenty przeciwko usunięciu. (Nie tyczy się to przypadków z punktu 1). Dotyczy to także sytuacji, kiedy osoba zgłaszająca dany artykuł do SDU doszła do wniosku, że zgłoszenie było bezzasadne i chce je wycofać, a nikt nie podał argumentów przemawiających za usunięciem artykułu.
 • Usunięcie artykułu było już wcześniej szeroko dyskutowane i odrzucone. Przykładowo, ktoś zakłada nowe SDU, w którym nie padł żaden nowy argument za usunięciem.

Sposób

 • W wymienionych przypadkach szablon SDU powinien być zdjęty ze strony. Musi to być zaznaczone na stronie SDU i krótko uzasadnione.
 • Jeżeli jeden z użytkowników uważa, że SDU nie powinno zostać wycofane, może ponownie wstawić szablon; musi jednak ku temu mieć dobre powody i przedstawić je na stronie SDU. W takim przypadku nie należy usuwać hasła ponownie wstawionego na SDU, a całą sprawę należy przedyskutować.

Powody

Niniejsze sposoby są uzasadnione i przynoszą korzyści, także dla użytkownika zgłaszającego stronę do usunięcia:

 • Powód 1: Autorzy haseł, szczególnie nowi użytkownicy, z powodu niesprawiedliwego lub niezgodnego z zasadami usunięcia napisanych przez nich artykułów, mogą zniechęcić się i odejść z Wikipedii.
 • Powód 2: Umieszczanie haseł na liście stron do usunięcia często nie jest dalej potrzebne, artykuły bywają często znacznie poszerzane lub dopracowane. Często także zdarza się, że użytkownicy zgłaszają do usunięcia już nieaktualną – gorszą – wersję hasła.

Przywracanie artykułów

Jeśli uważasz, że któryś z artykułów zgłoszonych do usunięcia został usunięty niezgodnie z powyższymi zasadami, najlepiej porozmawiaj z administratorem, który danego usunięcia dokonał. Wpisz się na jego stronie dyskusji i poproś o wyjaśnienie sytuacji. Informacje o tym, kto usunął dany artykuł, znajdziesz w rejestrze usunięć. Jeśli po rozmowie z administratorem ciągle uważasz, że usunięcie nie było zgodne z zasadami, zgłoś to na stronie WP:KPWE. Któryś z innych administratorów z pewnością zainteresuje się Twoim zgłoszeniem.

Administratorzy mogą przywracać strony:

 • gdy zostanie osiągnięty konsensus, np. na stronie WP:KPWE;
 • gdy omyłkowo usunięto stronę;
 • z przyczyn technicznych (np. podczas łączenia historii stron).

Wskazówki dla administratorów

Tylko administratorzy mają techniczną możliwość usuwania stron. Powinni przeczytać i przestrzegać następujące reguły:

 • Osoba wnioskująca o usunięcie strony nie powinna jej usuwać, z wyjątkiem usuwania w trybie EK (zob. też: Wycofanie zgłoszenia). Tak więc jeżeli administrator zgłosił stronę do usunięcia, nie może samodzielnie zamknąć dyskusji; musi to zrobić inny administrator.
 • Przed usunięciem strony należy koniecznie sprawdzić w historii, czy treść artykułu nie została wcześniej zmieniona. Byłoby fatalnie, gdyby dobry artykuł został usunięty, tylko dlatego, że jedna z wersji została zwandalizowana.
 • Nie zapomnij usunąć strony dyskusji, podstron (sprawdź Specjalna:Strony według prefiksu), zerwanych przekierowań i linkujących (sprawdź Specjalna:Linkujące). Jeżeli usunięcie szablonu wymaga zmiany więcej niż ok. 50 artykułów, możesz poprosić na stronie Wikipedia:Zadania dla botów.
 • Aby było jasne, że dokonano usunięcia, zostaw uwagę „Usunięto”, „Zostawiono”, „Zintegrowano” lub podobny komentarz w nagłówku dyskusji oraz umieść podpis osoby, która poprawiła artykuł na dole dyskusji z odpowiednią informacją (np. Znacznie poprawiono przez x). W przypadku szczególnie niejednoznacznych dyskusji często zdarza się, że złe uzasadnienie decyzji jest początkiem kłótni/konfliktu.
 • Usuwając strony zawierające ataki osobiste, insynuacje itp. (tzw. flame’y) usuń z pola „Powód usunięcia” wszystkie takie treści i zastąp neutralnym komentarzem, np. „strona była obraźliwa”. Log usuwań jest indeksowany przez wyszukiwarki. Gdy nie usuniesz takich treści, pozostaną w logu i będą nadal widoczne. Z pola „Powód usunięcia” usuń także treści podejrzane o NPA.
 • Jeżeli stronę zostawiono, wstaw do jej dyskusji {{SdUplus}} / {{SdUbrakwyniku}}. Sprawdź czy z wszystkich podlinkowanych artykułów został usunięty szablon SDU.
 • W celu zapobieżenia wojnom edycyjnym administratorów, wprowadza się zasadę, że decyzji o usunięciu lub zostawieniu hasła nie może zmienić inny administrator, chyba że po uzgodnieniu tego z autorem pierwotnej decyzji.