Wikipedia:Zastrzeżenia dotyczące ryzyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Korzystasz z Wikipedii na własną odpowiedzialność[edytuj | edytuj kod]

Miej świadomość, że jakiekolwiek informacje zamieszczone w Wikipedii mogą być niedokładne, mylące, niebezpieczne, uzależniające, nieetyczne bądź nielegalne. Część z zamieszczonych w Wikipedii danych może wywołać zagrożenia u osób, które zdecydują się wykorzystać znalezione w Wikipedii informacje do działań własnych lub przekaże je osobom trzecim.

Nikt w gronie współtwórców, administratorów, wandali i osób w jakikolwiek inny sposób związanych z Wikipedią nie jest odpowiedzialny za skutki korzystania z informacji zamieszczonych w poszczególnych hasłach bądź też dolinkowanych w poszczególnych artykułach.

Należy dokładnie upewnić się, czy informacje pozyskane z Wikipedii są dokładne i zweryfikowane. W tym celu należy sprawdzić sekcję „Przypisy”, stronę dyskusji hasła oraz historię zmian w artykule, co pozwoli stwierdzić, czy nad poszczególnymi zapisami w haśle są prowadzone dodatkowe ustalenia. Wszystkie informacje należy sprawdzić z niezależnymi źródłami.

Należy pamiętać, że dostęp do publikowania treści w Wikipedii ma każdy chętny. Poszczególni autorzy mogą nie posiadać wystarczających kwalifikacji do udzielenia całościowej informacji o danym zagadnieniu, jak też porad dotyczących bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu urazom ciała, uszkodzeniu mienia czy utraty reputacji. Osoby poszukujące porady w określonej dziedzinie (medycznej, prawnej, finansowej, rodzinnej, czy związanej z zarządzaniem ryzykiem) powinny zgłosić się do specjalisty w danej dziedzinie.

W stosunku do Wikipedii nie można dochodzić odszkodowań, gdyż stanowi ona dobrowolne zrzeszenie ochotników, których celem jest tworzenie dóbr edukacyjnych, informacyjnych i kulturowych dostępnych na wolnej licencji. Wikipedia udostępnia swoje treści bezpłatnie, a pomiędzy czytelnikiem a Wikipedią nie zachodzi żadne porozumienie ani umowa, które mogłyby regulować wykorzystywanie i modyfikowanie materiałów Wikipedii, poza ustaleniami licencji Creative Commons-Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported oraz GNU Free Documentation License.

W Wikipedii nie działa jednolity system recenzowania treści; czytelnicy mogą poprawiać i aktualizować wpisy, lecz nie są do tego w żaden sposób zobowiązani. Informacje zawarte w Wikipedii nie niosą ze sobą gwarancji przydatności do jakichkolwiek celów. Nie należy liczyć na wiarygodność informacji zawartych w Wikipedii bez ich uprzedniej weryfikacji.