Wikipedia:Zastrzeżenia dotyczące treści Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikipedia zawiera treści, które można kwestionować[edytuj | edytuj kod]

Jako encyklopedia, Wikipedia zawiera miliony haseł w rożnych językach, opisujących szeroki wachlarz zagadnień.

  • Część artykułów Wikipedii zawiera słownictwo, które niektórzy czytelnicy mogą uznać za wulgarne czy obraźliwe.
  • Artykuły mogą zawierać opisy, dźwięki i grafiki odnoszące się do ludzi i wydarzeń, które w określonych kulturach są szczególnie chronione.
  • Wikipedia zawiera szeroki wachlarz zasobów graficznych. Niektóre z nich czytelnikom mogą się wydać obraźliwe lub zakwestionowane na innych podstawach. Dla przykładu, Wikipedia zawiera artykuły, w których przedstawiono przemoc, anatomię organizmu ludzkiego, czy zachowania seksualne.
  • Wiele artykułów podejmuje kontrowersyjne tematy. Część przedstawianych zagadnień odpowiada czynom zabronionym w części systemów prawnych. Inne to opisy działań niebezpiecznych lub ryzykownych.
  • Wikipedia zawiera szczegóły wątków fabularnych dzieł literackich, filmowych i innych.
  • Wikipedia jest otwarta na współtworzenie przez ogół internautów, więc zawsze prawdopodobne jest zaistnienie w niej graffiti.
  • W artykułach odnaleźć można informacje medyczne, prawne i inne specjalistyczne, jednak Wikipedia nie może być zamiennikiem porady udzielonej przez profesjonalistę. Wikipedia nie udziela porad prawnych czy medycznych.

Założeniem Wikipedii jest zamieszczanie ww. rodzajów informacji, pod warunkiem, że nie naruszają one zasad Wikipedii, szczególnie reguły neutralnego punktu widzenia, jak też prawa Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdują się serwery Wikipedii.

Wikipedia jest ciągle w fazie tworzenia, a wiele z zawartych w niej artykułów jest niedokładnych lub nieobiektywnych, powiela treści z innych artykułów lub wymaga dopracowania pod innym względem. Zachęcamy, by czytelnicy pomagali nam w ulepszaniu Wikipedii. Artykuły są w przeważającej części współtworzone przez osoby niebędące ekspertami w opisywanej dziedzinie, mogące nie dysponować wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym w przedstawianych kwestiach.

Wikipedia zawiera artykuły dotyczące różnych obszarów tematycznych, także i tych mało popularnych, leżących poza obszarem zainteresowania tradycyjnych wydawnictw encyklopedycznych. Opisane w Wikipedii zagadnienia wynikają z zainteresowania poszczególnych jej współtwórców. Czytelnicy nie powinni osądzać istotności poszczególnych zagadnień na podstawie obszerności ich opisu w Wikipedii ani zakładać, że dane zagadnienie jest istotne tylko dlatego, że opisano je w Wikipedii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]