Wikipedia:Zastrzeżenia dotyczące treści Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wikipedia zawiera treści, które można kwestionować[edytuj]

Jako encyklopedia, Wikipedia zawiera miliony haseł w rożnych językach, opisujących szeroki wachlarz zagadnień.

  • Część haseł Wikipedii zawiera słownictwo, które niektórzy czytelnicy mogą uznać za wulgarne czy obraźliwe.
  • Hasła mogą zawierać opisy, dźwięki i grafiki odnoszące się do ludzi i wydarzeń, które w określonych kulturach mają szczególnie chroniony charakter.
  • Wikipedia zawiera szeroki wachlarz zasobów graficznych. Niektóre z nich czytelnikom mogą się wydać obraźliwe lub zakwestionowane na innych podstawach. Dla przykładu, Wikipedia zawiera artykuły, w których przedstawiono przemoc, anatomię organizmu ludzkiego, czy zachowania seksualne.
  • Wiele haseł podejmuje kontrowersyjne tematy. Część przedstawianych zagadnień odpowiada czynom zabronionym w części systemów prawnych. Inne to opisy działań niebezpiecznych lub ryzykownych.
  • Wikipedia zawiera szczegóły wątków fabularnych dzieł literackich, filmowych i innych.
  • Wikipedia jest otwarta na współtworzenie przez ogół internautów, więc zawsze prawdopodobne jest zaistnienie w niej graffiti.
  • W hasłach odnaleźć można informacje medyczne, prawne i inne specjalistyczne, jednak Wikipedia nie może być zamiennikiem porady udzielonej przez profesjonalistę. Wikipedia nie udziela porad prawnych czy medycznych.

Założeniem Wikipedii jest zamieszczanie ww. rodzajów informacji, pod warunkiem, że nie naruszają one zasad projektu, szczególnie reguły neutralnego punktu widzenia, jak też prawa Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdują się serwery projektu. Przykłady haseł kontrowersyjnych można znaleźć na tej stronie.

Wikipedia jest projektem ciągle będącym w fazie tworzenia, a wiele z zawartych w niej artykułów jest niedokładnych lub nieobiektywnych, powiela treści z innych haseł lub wymaga dopracowania pod innym względem. Zachęcamy, by czytelnicy pomagali nam w ulepszaniu Wikipedii. Hasła są w przeważającej części współtworzone przez osoby niebędące ekspertami w opisywanej dziedzinie, mogące nie dysponować wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym w przedstawianych kwestiach.

Wikipedia zawiera artykuły dotyczące różnych obszarów tematycznych, także i tych mało popularnych, leżących poza obszarem zainteresowania tradycyjnych wydawnictw encyklopedycznych. Opisane w Wikipedii zagadnienia wynikają z zainteresowania poszczególnych jej współtwórców. Czytelnicy nie powinni osądzać istotności poszczególnych zagadnień na podstawie obszerności ich opisu w Wikipedii ani zakładać, że dane zagadnienie jest istotne tylko dlatego, że opisano je w Wikipedii.

Zobacz też[edytuj]