Skrót: WP:ZB

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aby zgłosić błąd, kliknij tutaj (w polu "Nazwa strony" wpisz tytuł hasła lub nazwę pliku, którego dotyczy zgłoszenie).

Sprawdzaj, czy adres strony zaczyna się od http://pl.wikipedia.org lub https://pl.wikipedia.org. Jeśli jest inny, to jest to kopia Wikipedii, a my nie mamy wpływu na jej treść.

Nie jest to miejsce na zgłaszanie braku informacji. Jeśli dostrzegasz jakiś brak, śmiało edytuj dane hasło.


Na tej stronie znajdują się błędy zgłoszone przez czytelników Wikipedii. Można tu także komunikować zgłoszenia, jakie czytelnicy wpisują na strony dyskusji haseł lub plików. Do zgłaszania służy link Zgłoś błąd (lub Zgłoś błąd w pliku) w menu bocznym Wikipedii.

W zgłoszeniu należy podać możliwie szczegółowe informacje dotyczące błędu. Jeśli istnieją źródła dowodzące, że popełniono błąd, również warto je podać. Należy też sprawdzić, czy poprawnie wstawiło się nazwę strony. Zgłoszenia błędów w oprogramowaniu należy kierować do odpowiedniego stolika w Kawiarence, zaś kwestie wymagające działań administratorów należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Jeśli zamieściłeś/-aś tu raport o błędzie, a teraz go tu nie ma, to zapewne już go naprawiono. Drobny błąd zwykle można szybciej poprawić samodzielnie, więc przeczytaj, jak to zrobić. Zgłoszenia, na które nikt nie zareaguje przez dwa miesiące, są przenoszone do dyskusji hasła (nie dotyczy ilustracji; zob. zalecenia poprawiania błędów).

Zgłaszanie błędu w artykule

Błędy merytoryczne, których nie uda się nam poprawić na tej stronie warto zgłaszać na strony dyskusji odpowiednich wikiprojektów. Lista otwartych na sugestie wikiprojektów znajduje się po prawej stronie.

Zgłaszanie błędów w plikach

Na tej stronie można również zgłaszać pliki (zdjęcia, grafiki, multimedia), jeżeli są one błędne lub niewłaściwe z różnych powodów, np.: prawa autorskie (brak licencji, błędna licencja, brak informacji o źródle/autorze tam, gdzie są wymagane), błąd merytoryczny w samym pliku, niewłaściwe użycie pliku w hasłach, itp. Sam fakt zgłoszenia pliku tutaj nie musi prowadzić do jego usunięcia, jeśli błąd uda się poprawić lub w toku dyskusji okaże się, że zgłoszenie nie było zasadne. Rozwiązaniem jest też odlinkowanie błędnego pliku z haseł i wskazanie błędów w jego opisie, a do usunięcia na Commons zgłaszamy pliki jedynie wtedy, gdy są zupełnie bezwartościowe.

Bot automatycznie usuwa po 48 godzinach z listy zgłoszenia oznaczone przez szablon {{Status zgłoszenia}} jako zgłoszenie {{Status zgłoszenia|załatwione}}.

Rejestr załatwionych spraw: 2012, 2013, 2014, 2015

Aktywne Wikiprojekty

Spis treści


Błędy w artykułach[edytuj | edytuj kod]

(w kolejności od najnowszego)

Marmolada[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Wygląda na nieaktualny artykuł. Według SJP - marmelada, marmolada dawniej - http://sjp.pl/marmelada Zgłasza: 95.108.75.251 (dyskusja) 22:03, 27 lut 2015 (CET)


Sybin[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Klaus Iohannis już nie jest merem Sybina, gdyż został Prezydentem Rumunii. Zgłasza: Ale 95.49.106.202 (dyskusja) 19:57, 27 lut 2015 (CET)

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Po co w drugim akapicie wstawione są kropki? Zgłasza: Alex 95.49.106.202 (dyskusja) 18:55, 27 lut 2015 (CET)

Po co w ogóle tam był ten akapit? Usunąłem całą tę koszmarną laurkę promocyjną. Michał Sobkowski dyskusja 19:57, 27 lut 2015 (CET)

Gdańsk[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Odmiana nazwy miasta Lubin na dolnym śląsku. Zamiast w Lubiniu powinno być w Lubinie.( zawarte w pirwszym akapicie części historycznej) Zgłasza: mg 89.76.217.216 (dyskusja) 12:48, 27 lut 2015 (CET)

Mściwój II nie przebywał w mieście Lubin na Dolnym Śląsku. Powinno być Lubiń (powiat kościański) i Lubiniu. --WTM (dyskusja) 12:59, 27 lut 2015 (CET)
@WTM, jeśli rzeczywiście chodzi o Lubiń, to w artykule o Gdańsku nazwa ta jest źle podlinkowana, bo kieruje do Lubina. Ksymil (dyskusja) 15:21, 27 lut 2015 (CET)
T Załatwione --WTM (dyskusja) 20:40, 27 lut 2015 (CET)

Kategoria:User la-1[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

"Hic usor simplice latinitate contribuere potest".

No więc tak (w kolejności od najgorszego):

1) simplici (przymiotnik, abl. sg. ma końcówkę -i, bo to odmiana samogłoskowa),

2) contribuere wymaga dopełnienia (contribuere kogo? co?),

3) wyraz usor istnieje jedynie teoretycznie (nie ma go nawet w słowniku Sondela obejmującym średniowieczną łacinę),

4) Latinitate (rzeczownik pochodzący od nazwy własnej, konwencja nakazuje pisać z wielkiej litery). Zgłasza: Słabocoś 87.205.174.119 (dyskusja) 02:35, 27 lut 2015 (CET)

Wikipedysta:Paelius? Wikipedysta:Augurmm? Wikipedysta:D'Arnise? 2A02:25AA:1:4004:0:0:0:56 (dyskusja) 19:01, 27 lut 2015 (CET)
Nasi koledzy na enwiki, jak mi się wydaje, tak ten tekst ustalili, a powtarzają to inne wiki (chyba lawiki też), więc swoje racje ku takiemu zdaniu zapewne mają. Nie jestem specjalistą od współczesnej łaciny, nie piszę na lawiki, nie tłumaczę z polskiego na łacinę. Wiem jednak, że specjaliści od współczesnej łaciny mają swoje specyficzne uproszczenia i neologizmy, które się w sieci utarły. To zdanie zapewne na takich zasadach się opiera. Cyceron by go z pewnością nie wypowiedział.
ad 1 i 2 – contribuere jest tu z ablativem nie z accusativem, co używane przez klasyków było. Oczywiście, że ablativus od simplex latinitas powinien brzmieć simplici latnitate. Ale czy to jest forma od simplex? Nie wiem. Domyślam się, że od jakiegoś neologizmu, zapewne np. simplicus. Współczesna łacina pełna jest takich neologizmów, sięgających korzeniami baroku.
ad 3 - usor, zgadza się, że śmieszny neologizm (z łaciny do angielskiego, potem z angielskiego do łaciny z powrotem). Nie ma go nawet w słowniku watykańskich neologizmów. Ale powszechnie się go używa i wszyscy go rozumieją. Piękny to on nie jest, klasycy by zapewne napisali usurpator - ale słowo to ma dzisiaj inne znaczenie.
ad 4 - dyskusja nad tym, czy rzeczowniki od nazwy własnej piszemy dużą czy małą, trwa już kilkaset lat. lingua Latina czy linagua latina? Sam się zastanawiałem w hasłach na plwiki. Gdybym miał "na oko" oceniać, w jakiś 60% przypadków w publikacjach na świecie mamy z małej, 40% z dużej. Przy dużej upierają się zwłaszcza badacze niemieccy, anglosascy wolą pisać z małej (na ogół). W Polsce też różnie z tym bywa. Obie formy więc są dozwolone.
Reasumując – Seneka by takiego zdania nie napisał (zacząć od hic? fuj). Ale w barokowej łacinie, a zwłaszcza współczesnej, jest moim zdaniem dopuszczalne. Formuła jest zrozumiała dla każdego, który "liznął" łaciny, więc spełnia swoją funkcję. Augurmm (dyskusja) 20:29, 27 lut 2015 (CET)

Cogito ergo sum[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Rozprawę o metodzie Kartezjusz napisał po francusku – i maksyma ta brzmiała "je pense, donc je suis". Tłumaczenie łacińskie Rozprawy ukazało się już po śmierci Kartezjusza. Łacińskiej wersji maksymy użył Kartezjusz w swych Zasadach filozofii (późniejszych od Rozprawy). Zgłasza: 95.40.59.173 (dyskusja) 22:49, 26 lut 2015 (CET)

Lyon[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Niezrozumiała definicja. Zgłasza: Jan 31.178.85.94 (dyskusja) 22:08, 26 lut 2015 (CET)

Proces legislacyjny w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie
Wątek założony przed: 21:03, 26 lut 2015 (CET)

Artykuł wprowadza w błąd. To co opisuje jako pierwszy etap, w przypadku ustaw zgłaszanych przez Radę Ministrów jest którymś z kolei etapem, a cały proces zaczyna się znacznie wcześniej od przyjęcia przez RM założeń projektu ustawy (co też poprzedzone jest róznymi konsultacjami i procedurami). Więcej na ten temat jest na stronie Rządowego Centrum Legislacji: http://rcl.gov.pl/books/

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja
Wątek założony przed: 21:03, 26 lut 2015 (CET)

Bardzo ciężko jest zgłosić tu błąd. Strypt do zgłaszania błędów co raz się tu zacina – naciskanie przycisku „wyślij” nie powoduje jakiejkolwiek reakcji lub pojawia się komunikat „Wystąpił błąd podczas przesyłania zgłoszenia. Proszę spróbować jeszcze raz” (oczywiście próbowanie jeszcze raz daje taki sam efekt...). Problem ten miałem już wielokrotnie niezależnie od stosowanej przeglądarki (IE, Firefox). Może byście to w końcu naprawili.

Za mało danych. Nie wiadomo co naprawiać. --WTM (dyskusja) 22:55, 26 lut 2015 (CET)
Pisałem tutaj już niejednokrotnie, ale mnie ignorowano. Skoro powstała dyskusja, to się podepnę. Chodzi o zabezpieczenie obrazkowe. W formularzu zgłaszania błędu nie ma Captchy, a serwer jej wymaga i stąd problem ze zgłoszeniem. Oczywiście nie każdy użytkownik dostaje do przepisania kod, stąd może powstać problem z odtworzeniem błędu. 95.108.75.251 (dyskusja) 22:08, 27 lut 2015 (CET)

Enklawa Lado[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W artykule czytamy: "Enklawa Lado była enklawą Wolnego Państwa Kongo". Tymczasem z mapy zamieszczonej w samym artykule (to jest fragment tej mapy: link, jak i z innych map z tego okresu (np. polskich w atlasie świata Nałkowskiego, jak i dostępnych na Wikipedii, np. link2) wynika, że żadnej enklawy tu nie było, gdyż teren bezpośrednio sąsiadował z Kongiem (i to na długim odcinku). Być może w samej nazwie własnej tego terytorium było słowo "enklawa", jednak terytorium to enklawą nie było. Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 17:15, 26 lut 2015 (CET)

Wskazany powyżej skan oryginalnej mapy z epoki zamieszczony w artykule jednak nazywa ten twór Lado Enclave. o ile zatem nazwa tego obszaru jako własna powinna zawierać tytułowe określenie o tyle do rozważenia jest usunięcie z artykułu określeń "enklawa" nie funkcjonujących jako nazwa własna (bezpieczniej pisać o 'tym terytorium' lub 'obszarze'). Kenraiz (dyskusja) 00:29, 27 lut 2015 (CET)
O to właśnie mi chodzi, tym bardziej że enklawa Wolnego Państwa Kongo, to enklawa znajdująca się na jego terytorium (jak San Marino, które jest enklawą Włoch). To, że w nazwie własnej sobie nazwali „Enklawa”, niech im będzie – nazw z błędnym określeniem mamy wiele: Ile-de-France nie jest wyspą, Wielkie Księstwo Luksemburga jest małe, Wolne Państwo nie jest ani państwem, ani wolne... (ytanie tylko, czy należy taką pełną nazwę dawać jako tytuł artykułu, czy samo Lado by nie wystarczyło – taka krótka nazwa też stosowana jest na mapach z epoki). A tu należałoby jasno napisać, że wbrew nazwie terytorium to bezpośrednio graniczyło z Kongiem, ba nawet na niektórych mamach oznaczane jest po prostu jako jedna z kongijskich prowincji, i nie jest ani enklawą, ani eksklawą jak podają na angielskiej wersji Wikipedii. 89.67.244.106 (dyskusja) 14:07, 27 lut 2015 (CET)

Birdman (film)[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

tutaj pisze, że dostał trzy Oskary, a na stronie główniej w wydarzeniach pisze, że cztery. Więc jak to z nim było? Zgłasza: Iwona 195.160.178.141 (dyskusja) 16:18, 26 lut 2015 (CET)

W haśle jest informacja o czterech nagrodach. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 17:09, 26 lut 2015 (CET)

Instytut Wydawniczy „Pax”[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Zmieniła się nazwa firmy do której należy Instytut Wydawniczy Pax

Nie jest to już Inco-Veritas S.A. oddział w Warszawie tylko od 2012 roku nazwa firmy to: GRUPA INCO S.A. Zgłasza: Małgorzata Kowalska, specjalista ds. marketingu GRUPA INCO S.A. Instytut Wydawniczy Pax 213.77.11.148 (dyskusja) 11:33, 26 lut 2015 (CET)

Poprawiłem, na "Grupa Inco SA" (zgodnie z zasadami polskiej pisowni). Michał Sobkowski dyskusja 12:49, 27 lut 2015 (CET)

Stanisław Jagusz[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

błąd w odniesieniu do jego wyzwolenia w KL Oranienburg. Stanisław Jagosz 19 marca 1942 r. został zwolniony z KL Auschwitz. Źródła: APMA-B (Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau). Schutzhaftlagerführung, Kartotheke des Blocks 11, sygn. D-AuI-3/711, s. 711; APMA-B. Schutzhaftlagerführung, Stärkebücher, t. 2, sygn. D-AuI-3/1/2, s. 153.

Powyższe archiwalia nie są źródłem w rozumieniu WP:WER. — Paelius Ϡ 11:23, 26 lut 2015 (CET)
 • Czy strona Muzeum Auschwitz wystarczy? Tam podano rok zwolnienia (1942). Informacji o Oranienburgu nie ma na podanej w haśle jako przypis stronie (stankiewicze.com) więc dodałam szablon 'fakt'. Merete25 (dyskusja) 17:06, 26 lut 2015 (CET)

Stanisław Mazur (1897-1940)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Dąb Pamięci dla uhonorowania Stanisława Mazura został posadzony 8 października 2012 roku ((jest 18 kwietnie 2009 )przez krewnych Jego żony - Barbarę i Aleksandra Pankiewiczów oraz phm. Jarosława Pankiewicza Zgłasza: Krystyna Chowaniec, organizatorka uroczystości 94.251.137.125 (dyskusja) 06:52, 26 lut 2015 (CET)

Dziękujemy za zgłoszenie błędu. Rzeczywiście data była błędna, potwiedzają to przypisy w haśle. Poprawiłem Andrzei111 (dyskusja) 08:24, 26 lut 2015 (CET)

Jan witold suliga[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Witam

Tworząc hasło popełniłam błąd (nieumyślnie), dlatego drugie imię oraz nazwisko nie zostało zapisane z wielkich liter. System nie pozwala mi tego już poprawić. Stąd prośba o pomoc. (Informacja ta została również wysłana mailem do info-pl@wikimedia.org. Przepraszam za kumulację próśb).

Pozdrawiam. Katarzyna Słodkowska-Stolarska vel Gandalea Zgłasza: Gandalea (dyskusja) 00:10, 26 lut 2015 (CET)

Artykuł został na razie przeniesiony do brudnopisu. Mkw98 (dyskusja) 00:40, 26 lut 2015 (CET)

Anka Kowalska[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Dot. "Twórczość" Pozycje: Ołtarze, Ptasznik, Wieża zostały napisane przez Annę Kowalską Źródło:Anna Kowalska "Dzienniki 1927 - 1969" Zgłasza: Anna Łukaszewicz 89.75.145.79 (dyskusja) 21:05, 25 lut 2015 (CET)

Dziękujemy za zwrócenie uwagi – błąd poprawiony – oczywiście autorką tych opowiadań jest Anna KowalskaDarekm135 (dyskusja) 21:22, 25 lut 2015 (CET)

Se-ma-for[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Mapa pokazuje dworzec Łódź Fabryczna, a Se-ma-for jest na terenie EC I, zresztą jeśli "zjedziemy" na mapie trochę w dół to zobaczymy przy Tuwima czerwony znaczek z literą "w" określający mniej więcej położenie semafora. Zgłasza: 31.182.139.227 (dyskusja) 17:33, 25 lut 2015 (CET)

T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 21:51, 25 lut 2015 (CET)

ZSU-23-4MP Biała[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"działko 4×23 mm AZP-23 chłodzone cieczą " Wydaje mi się, że chłodzone powietrzem Zgłasza: JMjr 89.71.149.231 (dyskusja) 11:21, 25 lut 2015 (CET)

To wydaje ci się, czy tak jest w istocie? --31.175.151.203 (dyskusja) 17:10, 27 lut 2015 (CET)

Antonín Pich[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

ostatni akapit jest niestylistycznie napisany, nie wiadomo o co w nim chodzi Zgłasza: Mateusz 89.74.33.190 (dyskusja) 10:55, 25 lut 2015 (CET)

trochę poprawiłem, ale bez źródła, z którego to było tłumaczone ciężko jest to wyszlifować. --tadam (dyskusja) 13:37, 25 lut 2015 (CET)

Okrągły Stół (historia Polski)[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie

Dwie sprawy:

 • W sekcji "Kontrowersje" mylący jest cytat "Większość z nich (...) do dzisiaj zmieniła zdanie." Wymienionych jest 11 osób, z których co najmniej 5 raczej zdania nie zmieniło, a na pewno więcej niż połowa tych 11 jest kojarzona ze środowiskiem kontestującym Okrągły Stół także współcześnie.
 • W angielskiej wersji artykułu en:Polish Round Table Agreement w sekcji "Opposition players" i "Communist coalition" są jakieś bzdurne nazwiska. Może warto, by ktoś kompetentny na to spojrzał. Zgłasza: szafka 31.61.131.203 (dyskusja) 00:05, 25 lut 2015 (CET)
z anglojęzycznej wiki coś tam pousuwałam, ale jest późno i muszę się wylogować, więc niech ktoś jeszcze na to koniecznie spojrzy. Mkw98 (dyskusja) 00:46, 25 lut 2015 (CET)
Zmieniłem "większość" na "część". Obawiam się przy tym, że cała ta sekcja, a także inne fragmenty zostały skopiowane z http://okragly-stol.pl/okragly-stol/ i stanowią WP:NPA. Michał Sobkowski dyskusja 07:39, 25 lut 2015 (CET)
Skopiowane pewnie zostały, ale strona ma w stopce dopisek "Kopiowanie dozwolone z podaniem źródła". Michał Sobkowski dyskusja 07:46, 25 lut 2015 (CET)

Anna Ferens[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Błąd jest w dacie urodzenia pani Anny Ferens. Anna Ferens urodziła się w 1963 roku. Jestem jej córką, dlatego nie potrzebuję żadnego źródła, by mieć taką wiedzę. Zgłasza: Marta Mach 178.42.200.136 (dyskusja) 16:38, 24 lut 2015 (CET)

Podstawą Wikipedii są wiarygodne źródła. Proszę o wskazanie takiego, które potwierdzałoby podaną przez Panią datę. Usunąłem z infoboksu hasła datę ur. 1957 bo na nią nie było (także) żadnych źródeł. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 16:58, 24 lut 2015 (CET)

Wilhelm Feldman[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

jako dziecko uczył się w chederze, przeznaczony do stanu duchownego. W judaizmie nie ma "stanu duchownego". Rabini nie są duchownymi, a kohenem jest się z urodzenia. Zgłasza: 5.174.56.42 (dyskusja) 12:09, 24 lut 2015 (CET)

Babeszjoza[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

żywicielem ostatecznym są kleszcze, a pośrednim ssaki. w artykule jest napisane odwrotnie. Zgłasza: safago 89.228.168.182 (dyskusja) 11:52, 24 lut 2015 (CET)

Ping @The boss. Biolodzy, zoolodzy: @Marek Mazurkiewicz, @Mpn, @Ark.
À propos, w definicji żywiciel ostateczny, żywiciel pośredni jest mowa o tym, że pasożyt osiąga formę dorosłą, która rozmnaża się płciowo. Czy u pierwotniaków można powiedzieć, że osiągają dojrzałość płciową? --WTM (dyskusja) 13:23, 24 lut 2015 (CET)
Babesia sp. rozmnażają się zarówno w organizmie ssaków jak i kleszczy, ale to u kleszczy dochodzi do rozmnażania płciowego, więc jeśli mówić o żywicielu ostatecznym to będą nim raczej kleszcze, acz trzeba by zerknąć co jest w źródle z przypisu na końcu akapitu. Carabus (dyskusja) 15:22, 24 lut 2015 (CET)
Dziubek, s. 514, pisze Trofozoity (...) bytują w erytrocytach kręgowców i początkowa faza cyklu rozwojowego może przebiegać również w limfocytach. Czyli kleszcz jest otateczny Mpn (dyskusja) 19:23, 24 lut 2015 (CET)
Ależ oczywiście że żywicielem ostatecznym są kleszcze a nie ssaki. Sądzę że to mój lapsus w trakcie pisania artykułu. Pomyłkę poprawiam, zgłoszenie oznaczam jako wykonane. The boss (dyskusja) 14:28, 26 lut 2015 (CET)

Misheel Jargalsaikhan[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nazwisko powinno być napisane przez J (Jargalsajkhan). Tak jest w dziale Linki zewnętrzne. Zgłasza: 83.10.47.141 (dyskusja) 20:28, 23 lut 2015 (CET)

Pisownia Jargalsaikhan jest zgodna z dowodem osobistym aktorki. IMDb, Filmweb i Filmpolski podają błędne nazwisko. 17 lutego własnie Halibutt przeniósł artykuł pod poprawną nazwę. --The Polish (query) 20:42, 23 lut 2015 (CET)

A czy jedną z reguł nie jest możliwość samodzielnego sprawdzenia podanych informacji? Nigdzie nie widzę zdjęcia dowodu osobistego, widzę natomiast od groma stron z pisownią przez J. Chyba należy się opierać na innych serwisach, a nie na przypuszczeniach przypadkowych anonimowych edytorów? Widzę, że zmieniono już nazwę w dziale Linki zewnętrzne, ale tytuły tych stron internetowych pozostały bez zmian. Jest to przekłamanie. Skąd wiadomo, że wiarygodne strony filmowe podają błąd a nie edytor?

Trochę niżej w zgłoszeniu o zespole Daab w odpowiedzi dla zgłaszającego jest napisane, że „Podstawową zasadą działania Wikipedii jest raportowanie tego, co zostało napisane w weryfikowalnych źródłach” – 31.182.139.227 (dyskusja) 21:20, 23 lut 2015 (CET)
Skąd ja wiedziałem, że to wypłynie. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie sama zainteresowana i wyjaśniła, że serwisy filmowe powielają błąd sprzed lat (bodaj w liście płac filmu). Ona sama używa wersji przez i (na Facebooku, LinkedIn i gdzie tam jeszcze). Zaproponowałem wywiad dla Wikinews, żebyśmy mieli źródło na poparcie przenosin artykułu, ale niestety kontakt się urwał. Czyli to jest klasyczny przykład błędu systemowego: zgodnie z zasadami Wikipedia:WER powinniśmy pozostawić artykuł pod błędnym tytułem bo filmweb i IMDB wydają się lepszym źródłem niż Facebook samej zainteresowanej. No, chyba że za cenniejsze źródło uznamy jej agencję aktorską [1]. Podesłałem linka do tej dyskusji pani Misheel, zobaczymy, może sobie o nas przypomni :) //Halibutt 23:58, 23 lut 2015 (CET)
Niestety w powyższej wypowiedzi pokutuje ciągle chęć przekazania jakiejś obiektywnej prawdy absolutnej, o której w zasadach wikipedii nie ma słowa. Obowiązuje nas przede wszystkim WP:WER. Co do danych osobowych podawanych przez samych zainteresowanych należy być sceptycznym (vide: Violetta Villas czy Nina Andrycz). &mdash Paelius Ϡ 12:56, 24 lut 2015 (CET)
Filmweb poprawił już pisownię na tę przez i, więc już jakieś źródło jest... Żyrafał (Keskustelu) 14:56, 25 lut 2015 (CET)
@Halibutt Może strona Liceum? [2] A jakby OTRS? [porównaj Filip Bobek]. --WTM (dyskusja) 00:50, 27 lut 2015 (CET)
Dotkliwie daje się odczuć brak wątku o pisowni przez "y".
@Paelius, @WTM, nie chodzi o przekazanie prawdy absolutnej, nie raz i nie dwa podawałem w artykułach sprzeczne daty z adnotacją że ten autor twierdzi coś-tam, a ten - co innego. Natomiast tu mieliśmy jednak do czynienia z trochę inną sytuacją niż klasyczny konflikt między dwoma równie wiarygodnymi źródłami, z którym Wikipedia radzi sobie od lat - podając obie wersje. Tak czy inaczej - mam numer telefonu do pani Jargalsaikhan, umówię się w poniedziałek na rozmowę dla Wikinews i będziemy mieli źródło, z którego będzie można zrobić przypis, że niektóre źródła podają nazwisko w takiej to a takiej formie, a to dlatego że..., i tak dalej. Tak czy siak - nie upieram się przy pisowni przez i. Można artykuł przenieść gdzie był i poczekać. Tak czy siak - to coraz bardziej przypomina dyskusję, która powinna się odbyć na Dyskusja:Misheel Jargalsaikhan.
OTRS rozważaliśmy podczas dyskusji na FB, ale stanęło na tym, że OTRS raczej nie spełnia warunków weryfikowalności: to nie jest paywall albo odległość geograficzna, którą zainteresowany czytelnik jednak będzie mógł pokonać by samemu zweryfikować źródło. Do OTRS się nie dostanie - i już. Stąd pomysł z Wikinews. //Halibutt 01:30, 27 lut 2015 (CET)

Daab[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Witam Nazywam się Piotr Strojnowski i jestem pierwszym wokalistą zespołu Daab.

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które są zamieszczone w • Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s.114-116. ISBN 83-7129-570-7 , na które powołuje się Wikipedia oraz inne media przedstawiam poprawiony tekst, który powinien się znaleźć na Wikipedii. W poprawionym tekście jest opis faktycznych zdarzeń i sytuacji związanych z zespołem Daab oraz osobami z nim związanymi. Jest mi osobiście bardzo przykro, że zamieściliście nie zweryfikowane informacje, które są niezgodne z prawdą, a naruszają moje dobra osobiste. Proszę o sprostowanie tego tekstu. Pozdrawiam Piotr Strojnowski Tekst, który cytujecie, a który nie jest zgodny z faktami:

„Zespół został założony w 1983 roku w Warszawie przez Dariusza Gierszewskiego, Andrzeja Zeńczewskiego, Artura Miłoszewskiego i Piotra Strojnowskiego. Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę, Andrzeja Krzywego i Jarosława Woszczynę. W tym składzie z udziałem trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała piosenki na pierwszy singel Do plastica/Przed nami wielka przestrzeń, wydany w roku 1984. Piosenki te śpiewali Strojnowski (Do plastica) i Zeńczewski (Przed nami wielka przestrzeń). Po przeniesieniu się Zeńczewskiego na stałe do T.Love pierwszoplanowe partie wokalne przejął Strojnowski. W tym czasie Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce, a także wystąpił w Holandii, Francji, Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii. W połowie roku 1985 grupa nagrała debiutancki album Daab, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów - Kalejdoskop moich dróg, Fala ludzkich serc, W zakamarkach naszych dusz, instrumentalny Fryzjer na plaży, Ogrodu serce. Ten ostatni cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie - odszedł Woszczyna, usunięto Strojnowskiego. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę drugiego wokalisty przejął Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka (eks-XXCS i Oddział Zamknięty; później m.in. T.Love i Chocolate Spoon). W tym zestawieniu zespół nagrał płytę Ludzkie uczucia, która ukazała się pod koniec roku 1987. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre.”

Tekst powinien brzmieć tak jeśli chcecie opisywać fakty:

„Zespół został założony w 1982 roku w Warszawie przez Dariusza Gierszewskiego, Artura Miłoszewskiego i Piotra Strojnowskiego. Wkrótce powiększył się o Andrzeja Zeńczewskiego , Jacka Szymoniaka, Jarosława Woszczynę oraz Wojciecha Sawickiego.. W tym składzie z udziałem trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała piosenki na pierwszy singel Do plastica/Przed nami wielka przestrzeń, wydany w roku 1984. Piosenki te śpiewali Strojnowski (Do plastica) i Zeńczewski (Przed nami wielka przestrzeń). Po odejściu J. Szymoniaka do zespołu Kult na klawiszach zaczął grać Waldemar Deska, który do tej pory pełnił rolę managera zespołu. Pod koniec 1984 roku doszedł do zespołu Andrzej Krzywy. Po usunięciu z zespołu A. Zeńczewskiego („FAMA” lipiec 1985r.), który grał na gitarze solowej i śpiewał chórki jego rolę przejął A. Krzywy. W tym czasie Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce, a także wystąpił w Holandii i Francji. Pod koniec roku 1985 grupa nagrała debiutancki album Daab, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów - Kalejdoskop moich dróg, Fala ludzkich serc, W zakamarkach naszych dusz, instrumentalny Fryzjer na plaży, Ogrodu serce. Ten ostatni cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. Do wszystkich utworów na pierwszym LP słowa napisał P. Strojnowski.W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie - odszedł J. Woszczyna, W. Sawicki oraz gitarzysta, wokalista i lider zespołu P.Strojnowski. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę wokalisty i lidera przejął A. Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka (eks-XXCS i Oddział Zamknięty; później m.in. T.Love i Chocolate Spoon). W tym zestawieniu zespół nagrał płytę Ludzkie uczucia, która ukazała się pod koniec roku 1987. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre. W tym czasie Daab w zmienionym składzie grał w całej Polsce, a także wystąpił w Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii.” Zgłasza: Strojnowy (dyskusja) 12:12, 23 lut 2015 (CET)

Strojnowy/Piotr Strojnowski: Obawiam się, że może być problem. Podstawową zasadą działania Wikipedii jest raportowanie tego, co zostało napisane w weryfikowalnych źródłach. Nie można tego zmieniać na podstawie wiedzy własnej. A może istnieje jakieś źródło pisane, które przedstawia historię zespołu zgodnie z ww. opisem? Jeśli nie, to w grę wchodzi jeszcze zamieszczenie odpowiedniego sprostowania na swojej własnej stronie WWW. W każdym razie musi być jakaś twarda podstawa do zmiany treści hasła. Najlepiej z podaniem, jakie błędy w haśle Daab zawiera "Encyklopedia Polskiego Rocka". Michał Sobkowski dyskusja 18:27, 23 lut 2015 (CET)

Sitkówka-Nowiny (gmina)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Na terenie gminy nie planuje się budowy krytego lodowiska, nie istnieje tor gokartowy, ani skyte park. W zakładce "Miejscowości" jest miejscowość Słowik, a nie Słowik-Markowizna."Markowizna" to nazwa głównej ulicy w Słowiku. Jest w Gminie 5 sołectw a nie 6. Zgłasza: Witold Mroczek Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny 83.19.95.170 (dyskusja) 09:13, 23 lut 2015 (CET)

Ignacy Hoffman[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Ja przepraszam ale mój dziadek nazywał się Hofman a nie Hoffman Zgłasza: Leszek Hofman syn Józefa Hofman ojciec Ignacy Hofman 95.171.98.53 (dyskusja) 09:13, 23 lut 2015 (CET)

Którego hasła dotyczy błąd? Michał Sobkowski dyskusja 11:52, 23 lut 2015 (CET)

Konkurs Sopot Festival 1964[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Festiwal w Sopocie w 1964 roku, czyli za głębokiej komuny, na pewno nie nazywał się z amerykańska Sopot Festival. Zgłasza: Maryla 89.79.134.10 (dyskusja) 15:11, 22 lut 2015 (CET)

Nie tylko to, jakieś 2/3 haseł w Kategoria:Konkursy Sopot Festival jest do przeniesienia pod właściwe nazwy. Michał Sobkowski dyskusja 19:06, 23 lut 2015 (CET)

Franz Thamm[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Cytowana literatura nie potwierdza informacji z hasła. Zapewne twórczość własna Zgłasza: 217.99.235.53 (dyskusja) 14:55, 22 lut 2015 (CET)

Franz Thamm[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Artykuł jest tłumaczony z wersji niemieckiej o czym nie ma ani słowa Zgłasza: 217.99.235.53 (dyskusja) 14:54, 22 lut 2015 (CET)

Zachęcam do samodzielnej rozbudowy, jak coś się nie uda to będzie można to poprawić. Tu zgłaszamy błędy (a nie braki czy propozycje), więc oznaczam dla bota jako załatwione bo brak to nie błąd. --The Polish (query) 21:09, 23 lut 2015 (CET)
@The Polish to chyba chodzi o naruszenie praw autorskich jako że nie ma {{Przetłumaczony}} na stronie dyskusji. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 01:24, 26 lut 2015 (CET)
Marek Mazurkiewicz, T Załatwione. --The Polish (query) 07:04, 26 lut 2015 (CET)

7 Łużycka Dywizja Desantowa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

sprzeczne z biogramem "Henryk Rzepkowski" Zgłasza: JMjr 89.71.149.231 (dyskusja) 10:05, 20 lut 2015 (CET)

Tikycz[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Artykuł opisuje wyłącznie jeden punkt widzenia na istnienie tej rzeki, na podstawie nieoficjalnych opracowań. Natomiast wg oficjalnej mapy topograficznej (http://download.maps.vlasenko.net/map1k-2006/map1k-2006-152-uman.jpg) sytuacja wygląda odmiennie i takiej rzeki w ogóle nie ma – to co tu jest nazywane Tikyczem jest wg niej ujściowym odcinkiem Gniłego Tykicza. Taki stan rzeczy potwierdza również polska publikacja (http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/wykaz_polskich_nazw_geograficznych.pdf, s. 348-349), gdzie współrzędne ujścia Tykicza Gniłego są identyczne ze współrzędnymi początku Siniuchy. Chyba jednak stan oficjalny powinien być jak najbardziej uwzględniony, o ile w ogóle nie przedstawiany jako podstawowy, gdyż to on jest formalnie obowiązujący. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 10:05, 19 lut 2015 (CET)

@Pit rock? (autora rozbudowy hasła woła Michał Sobkowski dyskusja 10:17, 19 lut 2015 (CET))
Google już przed połączeniem z rzeką Wełyka Wyś widzi Siniuchę. KSNG rzeczywiście nie uwzględnia tego recypienta, a Tykicz Gniły kończy swój bieg na wysokości granicy obwodów. Na podesłanej mapce także się potwierdza wersja zgłaszającego. Tylko nie wiemy z którego roku ta mapa jest. W jej wiarygodność nie wątpię, ale może być już nieaktualna. Ten (s.12) oficjalny dokument z rządowych stron Ukrainy z roku 2013 wyraźnie mówi inaczej. Może 20–30 lat temu było inaczej, ale teraz formalnie nazewnictwo w tym obrębie zostało zmodyfikowane. Zastanawia jednak wykaz nazw geograficznych wg KSNG. Czy to oznacza, że polska komisja ma inne źródła niż zarządzający zagospodarowaniem wodnym Ukrainy oraz naukowcy redagujący pismo? Trudno mi jest oceniać, ale ewidentnie ta 4km rzeczka jest problematyczna. Kilka interwiki włącznie z ukraińską musiałyby być w błędzie. Wspomniany dokument opracowywali uk:Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія naukowcy-geografowie wydający periodyk pod szyldem Ukraińskiego Towarzystwa Geograficznego i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego. Napisałem do KSNG wiadomość, także mam nadzieję, że sprawa raz na zawsze zostanie zamknięta, niezależnie od wyniku. --Pit rock (dyskusja) 01:01, 20 lut 2015 (CET)
Prawie tydzień minął od napisania maila, i nie wygląda na to by na niego odpisano. Albo uznali tę sprawę za mało istotną, albo informacje zawarte w ich zeszytach uznali za wystarczające, albo po prostu sprawy Wikipedii są im obce i nie mają zamiaru się udzielać. Pewne jest natomiast, że na archiwalnych mapach recypientem jest Gniły Tykicz, a wg danych z 2013 opracowanych przez ukraińskich uczonych zajmujących się tematem tamtejszej geografii, ciek ten nazywa się Tikycz. Nie widzę powodu by nie wierzyć specjalistom w swej dziedzinie, których prace opublikowano raptem 2 lata temu.--Pit rock (dyskusja) 16:59, 25 lut 2015 (CET)
Może się wtrącę, ale czy to naukowcy określają jaka rzeka, do której wpada i jak się po połączeniu nazywa? Przecież z hydrograficznego punktu widzenia to Narew wpada do Bugu (i krótsza i ma mniejszy średni przepływ), a nie odwrotnie, jak jest jednak powszechnie przyjęte, a kwestie nazw samych odcinków rzek są często wyłącznie konwencjonalne i z hydrografią nie mają wiele wspólnego (np. różne nazwy dla jednej rzeki zmieniające się z jej biegiem, jak Nil Górski, Nil Biały, Nil Wiktorii itp.). Przebieg hydrograficzny nie musi być tożsamy z przebiegiem nazewniczym. Warto to wziąć pod uwagę, bo być może jedna publikacja podaje jeden, a druga ten drugi przebieg.

Ewa Siemaszko[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"badaczka ludobójstwa dokonanego na wołyńskich Polakach" - podobno czystki etnicznej, a nie ludobójstwa. Zgłasza: Roman Szuchewicz 93.154.142.160 (dyskusja) 20:43, 18 lut 2015 (CET)

Sejm uznał zbrodnie na Wołyniu za czystkę etniczną o znamionach ludobójstwa, ale Sejm chyba nie decyduje o opisie i ocenie wydarzeń historycznych.

Janowa Dolina[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Miejscowość Bazaltowe to zupełnie nowe osiedle powstałe po wojnie na wschód od Janowej Doliny, zniszczonej w trakcie walk UPA z Polakami. Zgłasza: Piotr Olejnik 93.154.142.160 (dyskusja) 20:38, 18 lut 2015 (CET)

Stepan Wytwyćkyj[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nazwisko powinno być zapisane jako Wytwycki, tak jak nakazują zasady ortograficzne. Zgłasza: Stefan Bandera 93.154.142.160 (dyskusja) 20:19, 18 lut 2015 (CET)

Niee, umówiliśmy się, że Wikipedia to jest miejsce, gdzie ścisłość naukowa będzie brana pod uwagę, stąd właśnie nie mają u nas zastosowania te zasady. --WTM (dyskusja) 23:02, 26 lut 2015 (CET)

Matrioszka[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

zdrobnienie od dawnego imienia "Matriona". Dlaczego "dawnego"? Imię Matriona jest używane i współcześnie. I dlaczego cudzysłów? Zgłasza: 95.40.212.251 (dyskusja) 19:18, 18 lut 2015 (CET)

Hubert Lenk[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

miejsce pochówku cmentarz Powązkowski cwilny al zasłużonych mogiła zbiorowa harcerzy Zgłasza: Hubert Lenk ur 1949 syn Huberta ur 1896 więżnia Oświęcimia 109.241.91.79 (dyskusja) 16:30, 18 lut 2015 (CET)

Orisa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Już cztery lata temu nazwa stanu została zmieniona na Odisha, a artykuł jest jeszcze pod stara nazwą. Tak samo wymieniona w nim nazwa języka – obecnie to odia, a nie orija. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 10:21, 17 lut 2015 (CET)

Edward Stachura[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jest: "...Charvieu (jako miejsce urodzenia podawał również Pont-de-Cheruy i Reveil...

Wszystko to jest prawdziwe. Reveil to dzielnica albo osiedle wchodzące w skład Charvieu. A Pont-de-Cheruy to... po naszemu byłaby nazwa powiatu. Czasem jako miejsce urodzenia podawał Delfinat - to z kolei historyczna nazwa krainy geograficznej. Zgłasza: Marian 89.79.134.10 (dyskusja) 15:51, 16 lut 2015 (CET)

Metrocentro (Sevilla)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Trzeci etap rozbudowy planowany jest poprzez budowę torów do dworca Sevilla Santa Justa wraz z budową przystanków San Francisco Javier i Luis de Morales, prace wykończeniowe tego etapu są przewidziane na 2011." - mamy juz 2015... Zgłasza: adas 87.204.205.50 (dyskusja) 15:10, 16 lut 2015 (CET)

Margaret Mead[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Przypisy 1 i 2 – nie wiadomo do czego się odnoszą, nie ma takich pozycji w bibliografii / przypis 4 – kilka razy angielskie "in" zamiast [w:] / przypisy 6, 7 i 8 – tytułu angielskie niepotrzebnie tłumaczone na język polski, raczej nieudolnie, może to translator, w tych przypadkach wystarczyło podać prawidłowy tytuł w języku angielskim. Zgłasza: 31.182.139.227 (dyskusja) 10:39, 16 lut 2015 (CET)

Nazywam się Czerwień[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W opisie fabuły pierwsze zdanie jest z błędem. Miasto nazywa się Stambuł ( w polskiej wersji) lub w oryginalnej tureckiej Istanbul. Nie ma takiej nazwy jak Istambuł Zgłasza: Agnieszka Czapska 83.3.181.250 (dyskusja) 20:42, 15 lut 2015 (CET)

Wg. słownika Polańskiego Stambuł albo Istambuł. Potwierdza to: http://sjp.pwn.pl/slowniki/Istambu%C5%82.html
Link prowadzi do „Wielkiego słownika ortograficznego PWN”, w którym hasło ma postać: Istam•buł -ułu, -ule; zob. Stambuł. Po najechaniu myszką na „zob.” pojawia się dymek „zobacz (odsyła do formy przez słownik zalecanej)”. A więc zalecaną formą jest Stambuł, nie Istambuł. W tym samym słowniku pod hasłem Stambuł nie ma żadnego innego wariantu, co jeszcze potwierdza większą poprawność formy bez I. Ksymil (dyskusja) 08:34, 16 lut 2015 (CET)
W tym przypadku istotna jest forma użyta w powieści. Jeśli tłumacz konsekwentnie stosuje Istambuł (a jest to forma dopuszczalna), to i w opisie taka powinna być użyta. Gytha (dyskusja) 08:58, 16 lut 2015 (CET)
A skąd taka reguła? Jeżeli Pan Prezydent używał "rencami", to my też?! Odnośnik "Istambuł" w arcie "Nazywam się..." prowadzi do hasła "Stambuł", w którym nie ma ambig - w żadnym miejscu hasła nie pojawia się "Istambuł"! Nadmiarowe byłoby odwołanie do KSNG (tam tylko Stambuł + turecka nazwa Istanbul). Jeżeli nawet przyjmiemy, że Istambuł to forma archaiczna, użyte w opisie określenie "osmański" wystarczająco "zarchaizowałoby" użyty po nim Stambuł [@]
To, że Stambuł jest formą zalecaną, nie znaczy, iż Istambuł jest formą niepoprawną - wręcz przeciwnie: gdyby Istambuł był formą niepoprawną, Stambuł nie byłby formą zalecaną, lecz obowiązującą.

Kultura ludowa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Po II wojnie światowej kultura ludowa została w Polsce uznana za ważny nurt tradycji narodowej i współczesnej kultury. Podjęto nad nią szeroko zakrojone badania, łożono środki na skanseny, izby regionalne, konkursy i festiwale sztuki i muzyki ludowej, a także ożywiano niektóre formy folkloru w ramach folkloryzmu. Nie całkiem. Ze względu na liczne i silne powiązania kultury ludowej z tradycjami i obrzędami religijnymi, wymienione działania miały charakter mocno wybiórczy i tendencyjny. Zgłasza: 5.174.103.143 (dyskusja) 17:24, 15 lut 2015 (CET)

Ambroise Paré[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Żyjemy w XXI wieku, a nie w wieku XVI, dlatego użyte określenie "chirurg długiej togi" współcześnie już nic nie znaczy. Nikt dzisiaj nie wie dlaczego kilkaset lat temu rozróżniano chirurgów krótkiej togi od chirurgów długiej togi i czym właściwie różnili się jedni od drugich. Proszę doprecyzować. Zgłasza: 31.174.136.0 (dyskusja) 16:40, 15 lut 2015 (CET)

Lykeion[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Według angielskiej wikipedii Liceum przestało działać w 86 p.n.e., po zajęciu Aten przez Rzymian. Tymczasem w polskiej wersji lista scholarchów jest doprowadzona aż do Ptolemeusza 100-168 n.e.. W dodatku na rzekomo chronologicznej liście tuż przed nim jest Ammoniusz sprawujący scholariat 100 lat później. Pomieszanie z poplątaniem. Zgłasza: 93.105.178.233 (dyskusja) 11:16, 15 lut 2015 (CET)

Musimy poczekać tydzień, jak wróci Laforgue. --WTM (dyskusja) 12:28, 15 lut 2015 (CET)
Ja bym usunął ze względu na brak źródeł i tryb przypuszczający. — Paelius Ϡ 13:09, 15 lut 2015 (CET)

To wszystko nie jest takie proste. Główne szkoły filozoficzne (w tym Lykejon) prawdopodobnie zostały w pewnym sensie reaktywowane w czasach Marka Aureliusza. Co do tego czy (i w jakiej formie) szkoła perypatetycka w Atenach mogła funkcjonować pomiędzy 86 p.n.e. a tym domniemanym wskrzeszeniem w II wieku - są różne interpretacje, na podstawie rozproszonych wzmianek u różnych autorów starożytnych, często wzajemnie sprzecznych. Stąd te liczne znaki zapytania. To się wszystko da uźródłowić, lecz niestety trzeba poświęcić na tę pracę sporo czasu i energii. Na pewno warto jednak jakoś wyraźniej rozróżnić to, co jest prawie pewne i powszechnie przyjęte od kwestii mocno wątpliwych. Mkw98 (dyskusja) 01:52, 16 lut 2015 (CET)

PS. błędy w chronologii wynikały z faktu, że część osób była błędnie podlinkowana. Mkw98 (dyskusja) 02:26, 16 lut 2015 (CET)

Śluzice[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Śluzice mają słabo rozwinięty móżdżek. ??? Zgłasza: 77.115.39.107 (dyskusja) 15:56, 14 lut 2015 (CET)

na czym polega błąd? Mpn (dyskusja) 16:52, 14 lut 2015 (CET)
Wikipedia: "Móżdżek - (łac. cerebellum) część mózgowia występująca u wszystkich kręgowców, odpowiadająca za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała". Tu zdaje się użyto (niezbyt encyklopedycznie) słowa "móżdżek" jako określenie małego mózgu.
na jakiej podstawie tak sądzisz? Móżdżek to móżdżek. Mpn (dyskusja) 17:10, 14 lut 2015 (CET)
Dziwne, że jest o móżdżku, a o mózgowiu nic.
móżdżek zalicza się do mózgowia :-) Ale wybiórczość informacji często pojawia się w naszych artach. Zawsze możesz uzupełnić :-) Mpn (dyskusja) 17:33, 14 lut 2015 (CET)

Monety obiegowe III RP[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

ad #Specyfikacja monet obiegowych - w obiegu są teraz równocześnie monety 1,2 i 5 groszy z mosiądzu manganowego, jak i (wprowadzone do obiegu wiosną 2014) ze stali powlekanej mosiądzem. Docelowo te pierwsze mają być zastąpione przez te drugie. Zgłasza: 31.175.151.203 (dyskusja) 14:01, 14 lut 2015 (CET)

Hotel Polesie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Dlaczego przetłumaczono nazwę hotelu? Przecież to jest nazwa wlasna i powinna być oddana w oryginalnej formie, czyli Polissia. Zgłasza: Stefan 37.209.138.80 (dyskusja) 12:47, 14 lut 2015 (CET)

 • Hotel raczej nieency sam z siebie, pytanie, jak nazywany jest w polskich przewodnikach i CoD? Ciacho5 (dyskusja) 12:53, 14 lut 2015 (CET)

Benito Mussolini[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Okres do końca I wojny opisany fatalnie i niechlujnie. Mussolini nie wyjechał do Szwajcarii, aby uniknąć służby wojskowej. Przecież w 1904 powrócił do Włoch i przez następne dwa lata służył w wojsku. Opisał to A. James Gregor w Young Mussolini and the intellectual origins of Fascism, Berkeley: University of California Press, 1979.

Poważne braki, które w przypadku tak znaczącej postaci jak Mussolini są po prostu błędami, bowiem uniemożliwiają choćby częściowe zrozumienie pewnych kwestii. To, że ojciec nadał mu takie a nie inne imię ma zapewne mniejsze znaczenie niż fakt, że wpoił mu zasadę, jakoby społeczeństwo dzieliło się tylko na dwie klasy: wyzyskiwaczy i wyzyskiwanych. Dodatkowo młodzieńcza fascynacja Leninem, którego być może spotkał w Szwajcarii; na pewno czytał w tym okresie jego pisma, sam przyznał, że go porwały. Przed wybuchem wojny był zdecydowanym przeciwnikiem przystąpienia do niej, groził, że pozostający pod jego wodzą socjaliści odpowiedzą na nią obywatelskim nieposłuszeństwem; mówił jasno, że wojna między państwami może zostać przekształconą w wojnę między klasami. Do tego zdublowane informacje o pełnieniu funkcji red. nacz. Avanti! i ran odniesionych w zmaganiach wojennych. Zgłasza: Jan 31.178.85.94 (dyskusja) 13:45, 13 lut 2015 (CET)

Żelazna kasa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Skopany definiens, bo to nie artykuł o potocznym określeniu, tylko o środkach finansowych. Zgłasza: mikał 178.37.244.211 (dyskusja) 01:27, 13 lut 2015 (CET)

Religie a homoseksualizm[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Ten fragment: "Protestantyzm

Wyznania protestanckie w zdecydowanej większości potępiają homoseksualizm jako grzech i wynik odrzucenia Boga i nieposłuszeństwa wobec Niego. Nieliczne liberalne wspólnoty powszechnie uważane za protestanckie akceptują homoseksualizm na równi z heteroseksualizmem powołując się na trudność odniesienia biblijnych cytatów bezpośrednio do dyskusji w nowoczesnym społeczeństwie[53]." jest błędny i może wprowadzać zamieszanie u czytelników, bo mówi o nielicznych wspólnotach protestanckich akceptujących homoseksualizm, kiedy kilka linijek dalej napisano, że kościół anglikański i luterański na przykład akceptuje. Powinno się ten fragment usunąć, zwłaszcza, że następne fragmenty opisują właśnie poszczególne kościoły protestanckie. Zgłasza: ABC 95.49.111.19 (dyskusja) 09:12, 12 lut 2015 (CET)

a może zamiast nieliczne dać pewne? Trochę łasiczo, ale później ejest doprecyzowanie. Mpn (dyskusja) 16:58, 14 lut 2015 (CET)

Leń marcowy[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nie wierzę w tę etymologię. Skoro to jest bibio marci, to pewnie raczej Marka (marci), jak w innych językach, niż marca (martii). W bibio bezpośrednio od bibo też nie bałdzo wierzę, to dziwna deformacja słowa; ale jest taka łacińska mucha w w winie, więc może jakoś pośrednio wywodzi się od picia: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0059%3Aentry%3Dbibio

Proszę nie zapomnieć skrzywdzić autora tej ludowej etymologii!

@Tebeuszek? Michał Sobkowski dyskusja 08:49, 12 lut 2015 (CET)
Sekcja etymologia do usunięcia. Nie ma źródeł na taką etymologię (Słowniki łaciny w kwestii nazewnictwa systematycznego takowymi nie są). — Paelius Ϡ 14:16, 12 lut 2015 (CET)
Nie cała sekcja, bo nazwa angielska ma źródło. A w edycji dot. nazwy pl i łac. Tebeuszek dodał też bibliografię, więc może źródło jest, tylko źle podane. Teraz kolej na ruch Tebeuszka. Michał Sobkowski dyskusja 14:50, 12 lut 2015 (CET)
Tyle że etymologia angielskiej nazwy wobec istnienia miana polskiego jest na polskojęzycznej wikipedii całkowicie zbędna. — Paelius Ϡ 14:53, 12 lut 2015 (CET)
Nawet jeśli ta etymologia jest w źródle Tebeuszka, to jest tak bardzo wątpliwa, że koniecznością będzie dalsza weryfikacja. 83.6.15.104 (dyskusja) 15:03, 12 lut 2015 (CET)
Podałem mniej ludową etymologię nazwy naukowej ;)Tebeuszek (dyskusja) 22:56, 12 lut 2015 (CET)
Tyle że sekcja etymologia nazwy na polskojęzycznej wikipedii winna traktować jedynie o etymologii nazwy leń marcowy a nie St. Mark's Fly czy nazewnictwie łacińskim. — Paelius Ϡ 23:21, 12 lut 2015 (CET)
Nazwy łacińskie są oficjalnymi, międzynarodowymi, systematycznymi nazwami organizmów, więc jak najbardziej można o nich pisać. Natomiast co do nazwy angielskiej, niemieckiej czy jakiejkolwiek innej, to można dyskutować. IMHO informacja dlaczego w jakimś języku organizm nosi jakąś nazwę jest ency i na temat. Michał Sobkowski dyskusja 11:55, 13 lut 2015 (CET)
Żadnego z powyższych twierdzeń (poza zbędnym moim zdaniem mianem angielskim) nie neguję. Neguję natomiast ich obecność w sekcji etymologia nazwy. Jedynym de facto na temat zdaniem w tej części hasła jest zdanie Geoffroya. — Paelius Ϡ 12:08, 13 lut 2015 (CET)
opisywanie etymologii nazwy naukowej stosujemy bardzo często i jest to stały składnik artuo taksonie, o ile takie dane są dostępne Mpn (dyskusja) 17:00, 14 lut 2015 (CET)

Audi A8[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Witam.Chciałbym zgłosić błąd czyli to ,że przy Audi A8 D3 oraz D4 jest wpisany segment D a auto należy do segmentu F. Zgłasza: 109.199.67.158 (dyskusja) 19:49, 11 lut 2015 (CET)

Medycyna rodzinna[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Za każą zadeklarowaną osobę lekarz rodzinny otrzymuje stawkę kapitacyjną w wysokości 8 zł miesięcznie..." - styczeń 2015: nowa stawka to 11,40 + dodatki... itp itd. Albo obecny wpis zaopatrzyć w datę (umocować czasowo), albo usunąć konkretne wielkości wycen. Zgłasza: [@] 31.6.136.19 (dyskusja) 01:42, 11 lut 2015 (CET)

 • Jeśli dostarczysz nam źródła, to bardzo chętnie zmienimy tę informację. Zachęcam do samodzielnej zmiany, w razie problemów np. z wywołaniem szablonów cytowania możesz pisać do mnie. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:27, 23 lut 2015 (CET)

Star 266[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Model ten może sprawnie działać przy wilgotności wynoszącej do 98% oraz zapyleniu wynoszącym 1,5 g/cm³. Zdaje mi się, że to zapylenie jest o kilka rzędów za duże. Ale czy 1,5g m sześcienny to duże zapylenie? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 20:29, 10 lut 2015 (CET)

Przy dobowej normie dla pyłu zawieszonego 50 µg/m³, 1,5 g/m³ wydaje się dość dużym. Pytanie, jakie jest zapylenie w czasie np. burzy piaskowej ? Doctore→∞ 21:07, 10 lut 2015 (CET)

Maxim w Gdyni[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W małej ramce po prawej stronie jest błąd w użyciu znaków dotyczących likwidacji owego miejsca. Nie znam dokładnej daty. Pozdrawiam Zgłasza: Robert Barciński 89.174.214.122 (dyskusja) 19:51, 10 lut 2015 (CET)

To błąd szablonu Galeria sztuki infobox --WTM (dyskusja) 20:43, 10 lut 2015 (CET)
Infoboks poprawiony, przydałaby się aktualizacja – czy został już wyburzony? – 31.182.139.227 (dyskusja) 12:48, 11 lut 2015 (CET)
Nie bardzo jest co aktualizować, sytuacja się nie zmieniła. Nadal „Maxim” (na którym ciąży obowiązek rozbiórki) i teren, na którym znajdował się lokal, jest przeznaczony na sprzedaż. Nadal teren przy ul. Orłowskiej 13 nie został sprzedany. --WTM (dyskusja) 14:17, 11 lut 2015 (CET)

Anna Wałek-Czernecka[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

błędny link do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi Zgłasza: Kra77 (dyskusja) 13:12, 10 lut 2015 (CET)

Uważam, że szkoła, o którą chodzi (państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna istniejąca w latach 1946-1956, od 1 października 1956 włączona do Uniwersytetu Łódzkiego) jest ency i pod tytułem Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi czytelnik powinien trafić na disambig. --WTM (dyskusja) 13:41, 10 lut 2015 (CET)

Piersi (zespół muzyczny)[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Cały opis powstania zespołu (że niby w przeddzień festiwalu w Jarocinie) jest niezgodny z opisem w haśle Paweł Kukiz, gdzie napisano, że zespół powstał w Niemodlinie. Zgłasza: Kriis (dyskusja) 12:42, 10 lut 2015 (CET)

Ten akapit był bez źródeł. Ponadto (bez rozstrzygania o dacie i miejscu powstania zespołu) zawierał tak straszne błędy, że człowiekowi słabo się robi: utwór „W Poroninie” NIE JEST Tuwima, tylko Minkiewicza ze zbioru Lenin w Poroninie (1951). Mozliwe, że ten przeddzień festiwalu w Jarocinie to prawda, ale nie mogłem w tej postaci pozostawić. --WTM (dyskusja) 13:13, 10 lut 2015 (CET)
Usunąłeś błąd z hasła, wobec czego zmieniam mylący status. Michał Sobkowski dyskusja 13:55, 10 lut 2015 (CET)
Niezałatwione, bo w haśle Paweł Kukiz jest napisane Szkołę podstawową i średnią ukończył w Niemodlinie, tam też został założony zespół „Piersi" (1984) i przypis [3]. --Kriis (dyskusja) 14:10, 10 lut 2015 (CET)
Dajmy pokój. Nie mamy obowiązku, żeby za wszelką cenę dojść jak było naprawdę. Czas włączyć tryb "weryfikowalność a nie prawda absolutna". Jeśli w obydwu artykułach zaznaczymy, że: w Encyklopedii Polskiego Rocka Gnoińskiego i Szkaradzińskiego napisano coś tam, ale gdzieś indziej napisano coś innego, to będzie zgodnie z zasadami. --WTM (dyskusja) 14:22, 10 lut 2015 (CET)
Nie wiem jak było naprawdę, może się już nie dowiemy. Sęk w tym, żeby nie było jawnych sprzeczności w tych dwóch hasłach. --Kriis (dyskusja) 14:40, 10 lut 2015 (CET)

Całkowite wewnętrzne odbicie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nieprawdą jest, że promień świetlny nie przechodzi do drugiego ośrodka. Zgłasza: Fizyk 87.246.251.2 (dyskusja) 22:48, 9 lut 2015 (CET)

 • Co znaczy "nieprawdą"? Chyba na tym polega całkowite, że nic nie przechodzi. Jeżeli przechodzi, to nie jest całkowite (?). Ciacho5 (dyskusja) 22:54, 9 lut 2015 (CET)
 • Wg optyki klasycznej nie przechodzi, ale wg optyki falowej natężenie fali świetlnej w drugim ośrodku nie jest zerowe ale zanika eksponencjalne. Jest to zjawisko odpowiadające z efektowi tulowemu dla cząstek. Obecnie w artykule nic nie napisano o efektach falowych, można to uzupełnić, ale wg przyjętego tu zwyczaju brak to nie błąd. StoK (dyskusja) 06:47, 10 lut 2015 (CET)

Grega Bole[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Zawodnik ten obecnie jeżdzi w CCC Sprandi Polkowice. Zgłasza: Adam R. 188.117.151.186 (dyskusja) 18:36, 8 lut 2015 (CET)

Strona grupy potwierdza to [4] – w składzie na 2014 nie było go, czyli jeździ od 2015 – 31.182.139.227 (dyskusja) 12:59, 11 lut 2015 (CET)

Region Ennedi[edytuj | edytuj kod]

Wątek założony przed: 21:03, 7 lut 2015 (CET)
Status: nowe zgłoszenie

W 2012 roku region ten został podzielony na dwie jednostki: Ennedi Est i Ennedi Ouest. Zob. dekret Prezydenta: http://sgg-tchad.org/ordonnances/ORD_70001.pdf

Zarządzanie relacjami z klientami[edytuj | edytuj kod]

Status: niezałatwione

Artykuł napisany przez osobę, która jest na bakier z poprawną polszczyzną. Zgłasza: Bartek 89.69.6.7 (dyskusja) 10:43, 7 lut 2015 (CET)

Proszę wskaż konkretny błąd. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:52, 7 lut 2015 (CET)
No choćby taki akapit:
Koncepcja CRM istnieje w świecie biznesu przez długi czas [chyba: od długiego czasu], ale w ostatnich latach wykorzystanie CRM wzrosło ze względu na lepszy dostęp do technologii i integracji danych [co to jest: „lepszy dostęp do integracji danych”?]. Przedsiębiorstwa powinny przeanalizować rozwiązania CRM w celu utrzymania istniejących klientów [może: „obecnych klientów”?] i służyć ich unikalnym potrzebom [co to „unikalne potrzeby”?]. Jeśli przedsiębiorstwa koncentrują się na dostarczaniu wysokiej jakości usług, które są dostosowane dla tych klientów [„dostosowane dla”?], a następnie, będą budować lojalność, co z kolei będzie skutkować zwiększeniem przychodów. [to co?, bo zdanie zaczyna się od „jeśli”]
Kolejny akapit rozpoczyna się od: CRM jest inwestycją dla przedsiębiorstwa i jego zarządu, które musi być akceptowane przez handlowców. —— Jak widać, część to dość proste pomyłki gramatyczne, część – bełkot przetłumaczony chyba dosłownie z ingliszu, a część – pourywane zdania pozbawione sensu. Dalej w haśle tego bełkotu jest dużo więcej: jeśli prowadzenie sprzedaży nie jest odpowiednio monitorowane i prawidłowo przechwytywane; albo: Rozwiązanie CRM wykorzystywane przez wyszkolonych pracowników w przedsiębiorstwach, które nie oszczędzają na przeszkalaniu personelu dają nam krótszy cykl sprzedaży; albo: sprzedawcy działającego na terenie Polski północnej nie są dostarczane informacje o klientach z z Polski południowej; albo: Jego zadaniem jest obsłużenie wszystkich możliwych kanałów kontaktu klienta z organizacją oraz uniezależnienia standardu obsługi klienta od kanału komunikacji itp. itd. Ksymil (dyskusja) 08:18, 8 lut 2015 (CET)

Miary rzymskie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W sekcji "miary długości", z tabeli wynika, że stopa to 29,6 cm, a jedna mila to 5000 stóp czyli 1478 metrów. Ale 0,296 * 5000 to jest 1480, a nie 1478! Zgłasza: pp 78.8.91.23 (dyskusja) 10:39, 7 lut 2015 (CET)

Różnica mieści się w obrębie błędu wynikającego z zaokrąglenia długości stopy. 1478 m wychodzi dla stopy długości 29,56... Kenraiz (dyskusja) 18:38, 7 lut 2015 (CET)
Zaokrąglenie nie jest błędem. Wielkości te zostały podane na podstawie zamieszczonej pozycji bibliograficznej. Michał Sobkowski dyskusja 15:21, 8 lut 2015 (CET)

Gładkość[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W pierwszym zdaniu mamy tzw. idem per idem.

Szczególnie zagadkowe jest jednak drugie (i ostatnie) zdanie artykułu. Czym jest "czas prędkości", "prędkość spływająca", "czas wobec współczynnika" (a może "prędkość wobec współczynnika" albo "spływającej wobec współczynnika")? Współczynnik oporu jest "jej", ale cieczy, czy powierzchni (chyba cieczy na powierzchni)? Zgłasza: szyszka 31.61.131.5 (dyskusja) 01:09, 7 lut 2015 (CET)

 • Język nieskładny, a i samo istnienie terminu skrajnie rzadkie. Skierowałem do naprawy, może ktoś ma to opisane. Ciacho5 (dyskusja) 10:12, 7 lut 2015 (CET)

Poligamia[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

wiele informacji to zwykłe bzdury, inne niepoparte źródłami informacje, wreszcie część to tfurczość własna. Do które z tych grup zaliczyć to np. zdanie: "Budowa fizyczna i funkcjonowanie męskich genitaliów przemawiają za tym, że na przestrzeni wielu tysięcy lat ewolucji ludzie żyli w strukturach społecznych, w których mężczyźni współdzielili partnerki seksualne (a z drugiej strony: kobiety spółkowały z wieloma mężczyznami) – i do życia w takich strukturach ludzie do dziś są usposobieni." (czytaj: przeciętny mężczyzna usposobiony jest do tego, że inni bzykają mu żonę, a żona usposobiona jest do tego, że jej mąż posuwa inne) Zgłasza: 109.243.250.104 (dyskusja) 18:30, 6 lut 2015 (CET)

jak patrzę na ten art, to połowa tego nadaje się do wywalenia Mpn (dyskusja) 17:05, 14 lut 2015 (CET)

Podział administracyjny Portugalii[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Formalnie Portugalia podzielona jest od 1976 roku na 20 dystryktów" – tyle, że ten podział z 1976 roku przestał obowiązywać w 1991 roku. Zaś od 2013 roku obowiązuje kolejny podział dzielący kraj na 2 áreas metropolitanas, 21 comunidades intermunicipais i 2 regiony autonomiczne. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 11:46, 6 lut 2015 (CET)

Katastrofa lotu Flash Airlines 604[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Wśród możliwych przyczyn wymienia się usterkę sterolotek, natomiast nie widziałem ich w opisie żadnego Boeinga pasażerskiego. Może niedokładnie widziałem? Czy B-737 ma sterolotki? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 23:34, 5 lut 2015 (CET)

Regiony Anglii[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

To jest kompletne pomieszanie z poplątaniem. Regiony (a właściwie „Government Offices Regions of England”) nie miały nic wspólnego z samorządem terytorialnym, a z administracją rządową. W 2011 roku zostały rozwiązane. Obecnie regiony te nie maja jakichkolwiek funkcji administracyjnych. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 14:18, 5 lut 2015 (CET)

Grudziądz[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

w opisie ryciny przedstawiającej zamek krzyżacki w Grudziądzu podano, iż zamek ten został zniszczony w 1945 roku. W 1945 roku wojska niemieckie broniące się przed zbliżającą się armią czerwoną wysadziły wieżę "Klimek", była to praktycznie jedyna pozostałość po zamku pokrzyżackim, gdyż sam zamek został rozebrany w czasach pruskich a cegły z zamku w Grudziądzu a częściowo i z zamku w Świeciu i Chełmnie zostały użyte do budowy cytadeli grudziądzkiej. Zgłasza: sebik 109.243.72.219 (dyskusja) 10:04, 5 lut 2015 (CET)

Marian Hemar[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Pochowany wraz z żoną Kają na cmentarzu w Coldharbour" - żona nie była Kaja tylko Caroll Ann. Zgłasza: 31.175.39.149 (dyskusja) 17:42, 4 lut 2015 (CET)

Na grobie jest napisane Caja Hemar – 31.182.139.227 (dyskusja) 13:32, 11 lut 2015 (CET)

Ernests Smits[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Właściwy tytuł to "Ernests Šmits". Zgłasza: szyszka 31.61.140.104 (dyskusja) 01:52, 4 lut 2015 (CET)

Dziękuję za zgłoszenie. Można prosić o źródło do takiej zmiany. Zachęcam też do samodzielnego edytowania. Andrzei111 (dyskusja) 10:42, 4 lut 2015 (CET)
Chyba nie mam możliwości samodzielnego zmieniania tytułów haseł. Jeśli chodzi o źrodła: ciężka sprawa. W takiej formie to nazwisko jest na stronie lv:28. Bārtas policijas bataljons. Co więcej, jest to zletonizowana postać nazwiska "Schmidt", które brzmi tu sensownie. Jako że nie ma źródeł także na formę "Smits", myślę, że trafniej będzie zaufać Łotyszom. szyszka 31.61.129.158 (dyskusja) 11:49, 4 lut 2015 (CET)
To może mieć niewielkie znaczenie w kontekście Twojego wcześniejszego zgłoszenia tego hasła do usunięcia. Trzeba było powiedzieć, bym się nie kompromitował. szyszka 31.61.129.158 (dyskusja) 11:53, 4 lut 2015 (CET)

Wojna iracko-irańska[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Wojna iracko-irańska – zwana również Narzuconą wojną i Świętą obroną (w Iranie), Al-Kadisijją Saddama (w Iraku) oraz Pierwszą wojną w zatoce". Jak to się ma do artylułu I wojna w Zatoce Perskiej? Zgłasza: 46.112.65.127 (dyskusja) 18:54, 1 lut 2015 (CET)

Jest niesprzeczne. Jeżeli ktoś nazywa wojna iracko-irańską „pierwszą wojną w zatoce”, to oczywiście konsekwentnie I wojnę w Zatoce Perskiej musi nazywać „drugą wojną w zatoce”. Proszę rzucić okiem na odnośniki do innych wersji językowych, a konkretnie niemiecki. --WTM (dyskusja) 00:38, 2 lut 2015 (CET)
Czyli I wojna w Zatoce Perskiej to druga wojna w zatoce. Może to i niesprzeczne, ale chyba tylko z punktu widzenia logiki formalnej, bo na zdrowy chłopski rozum - bez sensu.

Andrew Wyeth[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W 1940 roku Wyeth ożenił się z Betsy Merle James, która poznała go ze swoją przyjaciółką z lat dziecinnych, Christiną Olsen, pozującą mu po latach do obrazu Świat Christiny[2]. Akurat do tego obrazu pozowała żona artysty, Betsy. Częściowo sparaliżowana Christina Olson (nie "Olsen") była inspiracją dzieła. Zgłasza: 46.169.120.80 (dyskusja) 16:23, 1 lut 2015 (CET)

MS Wilhelm Gustloff[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

IP zgłosił w dyskusji, że brak informacji skąd i dokąd płynął w ostatnim rejsie. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 18:18, 30 sty 2015 (CET)

Wypłynął oczywiście z Gotenhafen. Jest informacja
Quote-alpha.png
Do 1945 roku cumował w Gdyni. W wyniku ofensywy sowieckiej i podczas wycofywania się Niemców z Polski statek jako transportowiec został użyty do ewakuacji niemieckiej ludności i zdrowych oraz rannych żołnierzy (w tym personelu 2. Flotylli Szkolnej Okrętów Podwodnych) z Gdyni przed nacierającymi wojskami radzieckimi
(notabene ww. ewakuacja nosiła nazwę operacja Hannibal). --WTM (dyskusja) 21:31, 30 sty 2015 (CET)

Jakub Kania[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jakub Kania nie jest patronem szkoły w Chruścicach, a był patronem nieistniejącej już PSP nr 2 w ChrÓścicach - błąd ortograficzny, przez który link odnosi się do zupełnie innej miejscowości. Zgłasza: D K 80.53.148.245 (dyskusja) 16:47, 30 sty 2015 (CET)

Oczywiście w gminie Dobrzeń Wielki (przypis 2) są Chróścice – Poprawione – 31.182.139.227 (dyskusja) 13:43, 11 lut 2015 (CET)

Fronda (czasopismo)[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Rozmnożone są przez odpychanie, odwrotnie niż zwykle rozmnażanie.

Teraz są trzy: Jeża/Matyszkowicza , Grzesika/Terlikowera oraz Górnego. Nie wiem, która jest "ta prawdziwa", przerasta mnie to intelektualnie i nie wiem, w jaki sposób ta sytuacja powinna być przedstawiona w artykule. Podejrzewam, że rynek uzna za taką Górnowera. Zgłasza: Afrykanka 83.6.16.224 (dyskusja) 07:49, 30 sty 2015 (CET)

Ta ostatnia liczy już jeden numer. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 22:54, 30 sty 2015 (CET)
 • z informacji wydawcy wynika, że będą dwie równocześnie - miesięcznik i kwartalnik, ta trzecia to portal internetowy--Pbk (dyskusja) 17:16, 1 lut 2015 (CET)

Wektor powierzchniowy[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Wektor powierzchniowy zdefiniować można tylko dla powierzchni płaskich."

Można też dla zakrzywionych, jako całka po wektorach powierzchniowych infinitezymalnych elementów powierzchni. Tak piszą na angielskiej Wikipedii. Zgłasza: szyszka 31.61.129.99 (dyskusja) 01:00, 30 sty 2015 (CET)

Wg definicji, które znam do właśnie te wektory powierzchni infinitezymalnych czyli po polsku nieskończenie małych :) są wektorami powierzchniowymi a ich całka, o której wspomina enwiki to nic innego, jak wektor normalny powierzchni (może być zakrzywionej). Ale skonsultujmy: Mpfiz ? Jotempe ? Doctore→∞ 02:00, 30 sty 2015 (CET)
Na powierzchniach lokalnie płaskich.
Chyba niesłusznie sugerujesz, Doctore, że słowo infinitezymalny jest mniej po polsku niż nieskończenie mały. szyszka 31.61.140.151 (dyskusja) 15:46, 30 sty 2015 (CET)
Dobrze sugeruje. Słowa takiego nie ma w żadnym ogólnym słowniku języka polskiego. Słowo to jest ordynarną kalką z angielskiego infinitesimal, które to słowo oksfordzkie wydawnictwa (w znaczeniu matematycznym) tłumaczą na polskie nieskończenie mały. — Paelius Ϡ 18:16, 30 sty 2015 (CET)
Wielu terminów naukowych nie ma w słownikach ogólnych. Inna sprawa, że akurat to słowo możesz znaleźć w Wikisłowniku. Przy okazji: to nie kalka, tylko zapożyczenie właściwe. Co to jest kalka językowa przeczytałem w Wikipedii. Ordynarność zapożyczenia nie czyni go niepełnoprawnym, a samo słowo jest bardzo nowołacińskie, a mało angielskie. W serwisie Wikidata można znaleźć listę tłumaczeń tego wyrazu na wiele języków świata. Okazuje się, że wiele narodów różne formy infinitesimusa zaakceptowało. Słusznie, bo to ładne słowo. Obawiam się, że schodzimy z tematu. Pozdrawiam, szyszka 31.61.140.74 (dyskusja) 20:48, 30 sty 2015 (CET)
Ale od dziś będę się starał mówić „nieskończenie mały”. Lepiej powalczcie z „funkcją ekspotencjalną”. szyszka 31.61.140.74 (dyskusja) 20:58, 30 sty 2015 (CET)
A znasz dobry odpowiednik ? Doctore→∞ 21:04, 30 sty 2015 (CET)
Odpowiednik czego? szyszka 31.61.140.74 (dyskusja) 21:53, 30 sty 2015 (CET)
Nie "ekspotencjalny", lecz eksponencjalny, czyli wykładniczy.
Chodziło mi o to, że niemała część dyplomowanych przedstawicieli nauk ścisłych mówi przez „t”. Co z tym wektorem powierzchniowym? szyszka 31.61.140.74 (dyskusja) 22:08, 30 sty 2015 (CET)
Aa, ok. Przeszukałem wiki ale nie znalazłem takich potencjalnych ekspoTencjałów - jeśli gdzieś widzisz daj znać. Z wektorem cierpliwie poczekajmy na mądrzejszych ode mnie. Doctore→∞ 22:11, 30 sty 2015 (CET)
A przepraszam czy to czasem nie jest duplikat hasła wektor powierzchni i jako taki do wyrzucenia? JoteMPe dyskusja 12:16, 3 lut 2015 (CET)
Zaiste. Zrobione, Doctore→∞ 00:03, 5 lut 2015 (CET)
Ale co zrobione? W haśle wektor powierzchni też nie ma definicji dla powierzchni zakrzywionych, a jedynie dla nieskończenie małych ich elementów. Czy całka po d\vec{A} to też "wektor powierzchni"? Swoją drogą, wektor normalny, o którym wspominałeś kilka akapitów wyżej, to co innego. szyszka 31.61.129.23 (dyskusja) 19:22, 5 lut 2015 (CET)

Wiesław Banach[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Proszę poprawić datę urodzenia na 28 stycznia. Zgłasza: Wiesław Banach 83.17.118.21 (dyskusja) 10:22, 28 sty 2015 (CET)

Wiesław Banach składał oświadczenie majątkowe [5]. Był zobowiązany do wypełnienia zgodnego z prawdą, starannego i zupełnego - każdej z rubryk, włącznie z rubryką o danych osobowych. Wiesław Banach własnoręcznie podpisał się pod oświadczeniem, w którym jako datę urodzenia wpisał 26 stycznia... --WTM (dyskusja) 10:38, 28 sty 2015 (CET)

Walter Gropius[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Dwa ostatnie zdjęcia pod nazwą Walter Gropius to jakiś żart. Nie wiem jak to się stało, że wyświetlają się wille z drwasko pomoskego na stornie tego architekta. Poprawcie to. Zgłasza: Krzysztof 89.73.234.159 (dyskusja) 23:25, 27 sty 2015 (CET)

 • Tzn. te projekty to są jakieś juwenilia i mają tylko ciekawostkowy charakter. Dwa to za dużo, ale jedno (spichlerz?) bym może zostawił. "Juwenilia, polonika, varsaviana, judaika" :). Laforgue (niam) 23:35, 27 sty 2015 (CET)

Przydałby się lepszy opis bo nie pasuje to do całości wpisu.

 • Umieszczenie tego wątku w dziale "Zgłoś błąd" jest oczywistą pomyłką. Zdjęcia przedstawiają bowiem obiekty z całą pewnością zaprojektowane przez Gropiusa. Można oczywiście dyskutować o doborze zdjęć (najlepiej na stronie dyskusji artykułu). Wydaje mi się, że zdjęcia te mają dużą wartość poznawczą dla polskiego czytelnika (a tacy właśnie czytelnicy korzystają z naszej Wikipedii) - mało osób bowiem wie, że w niewielkiej wsi Jankowo, czy też w Drawsku Pomorskimn znajdują się dzieła "wielkiego" Gropiusa. --Kapitel (dyskusja) 22:46, 28 sty 2015 (CET)
 • Przecież to nie są dzieła wielkiego Gropiusa, tylko właśnie jakieś juwenilia. Polskiego czy nie, mniej świadomego czytelnika te ilustracje mogą właśnie łatwo wprowadzić w błąd co do Gropiusa, o ile nie będą wyraźnie opisane jako wczesne, bo są przecież zupełnie nietypowe. Wartość poznawcza tego jest imho nikła: to są jakieś chopiniana rodzaju Chopin w Dusznikach i fajeczka Kopernika ("kijek Kościuszki, króla Piasta garnuszki"), gdzie tu wartość poznawcza... Laforgue (niam) 02:46, 29 sty 2015 (CET) Co ma dużą wartość poznawczą, to np. modernistyczne wille w Podjuchach [6], które też miewają sławnych architektów (już nie pamiętam kogo, niestety, ale trafiają się szyszki). Laforgue (niam) 03:02, 29 sty 2015 (CET)

Edward Zając[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Edward Zając nie był członkiem PZPR. Należał do SD. Zgłasza: Krystyna Chowaniec 94.251.209.155 (dyskusja) 12:54, 27 sty 2015 (CET)

Dziękuję za zgłoszenie. Czy ma pani jakieś źródła wskazujące na przynależność p. Zająca do SD? Bo przynależność do PZPR nie ma w artykule źródeł, a szybkie przeszukiwanie internetu też nie daje rezultatów. @Lowdown ty sporo edytowałeś to hasło - może będziesz bardziej kompetentny, by odpowiedzieć. pozdrawiam, Andrzei111 (dyskusja) 13:47, 27 sty 2015 (CET) [podpis uzupełnił Michał Sobkowski dyskusja 14:14, 27 sty 2015 (CET)]

Symcha Keller[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Symcha Keller nie ma smichy, nie jest więc rabinem. Zgłasza: Baruch 5.174.90.5 (dyskusja) 12:22, 26 sty 2015 (CET)

W artykule jest link potwierdzający informację, że jest rabinem, choć nie wiem czy to wystarczające źródło. Bo gdzie indziej raczej podpisywany jest tylko jako przewodniczący gminy wyznaniowej. @Slav, może ty jako twórca tego hasła pomożesz rozwiać wątpliwości. Andrzei111 (dyskusja) 13:18, 26 sty 2015 (CET)

Metagram[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

metagram może różnić się od innego wyrazu dowolną literą niekoniecznie musi być to pierwsza litera np. święta - śnięta Zgłasza: 31.178.128.19 (dyskusja) 11:55, 24 sty 2015 (CET)

Słownik języka polskiego PWN mówi właśnie o początkowych głoskach lub sylabach wyrazu. Choć jednocześnie definiuje ten termin jako „grę słów, zabawę”, a nie jako „wyraz”. Hasło w ogóle nadaje się chyba bardziej do Wikisłownika niż do Wikipedii. Pozdrawiam. Ksymil (dyskusja) 09:21, 25 sty 2015 (CET)
Poprawione + źródło – 31.182.139.227 (dyskusja) 14:05, 11 lut 2015 (CET)

Hymn Gibraltaru[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W drugiej zwrotce tłumaczenie się wykoleja. Jest tryb oznajmujący zamiast rozkazującego, "wdzięk" zamiast "łaski", "silna" jest "pieśń" zamiast nas. Zgłasza: szyjka 31.61.140.189 (dyskusja) 02:29, 24 sty 2015 (CET)

Hymn Szkocji[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Tytuł artykułu jest ryzykowny, zwłaszcza, że Szkocja nie ma oficjalnego hymnu. W kontekście tej informacji dziwnie brzmi zdanie "Hymn Szkocji zmieniono z kilku względów (...)", nawet abstrahując od tego, że zabrakło informacji o tym, kto miałby go zmienić, z czego i na co, a także od tego, że owe względy są zmyślone.

Może warto zmienić tytuł na "Flower of Scotland", albo treść na podobieństwo en:National anthem of Scotland.

Przy okazji: data podana w rubryce "Lata obowiązywania" to data przeprowadzenia niezobowiązującej sondy internetowej w sprawie hymnu Szkocji, w której istotnie wygrał "Flower of Scotland". Zgłasza: szynka 31.61.140.189 (dyskusja) 02:06, 24 sty 2015 (CET)

Stadion Wojska Polskiego w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Wojska Polskiego =/= Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Proszę się zdecydować na jedno. Zgłasza: 31.174.226.180 (dyskusja) 00:54, 24 sty 2015 (CET)

Dziękujemy za zgłoszenie błędu. Rzeczywiście trzeba ujednolicić w którąś ze stron. @Abronikowski, @Masti - wy mieszaliście ostatnio przy zmianie nazwy i przenoszeniu - możecie się wypowiedzieć/dokonać odp. zmiany? pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 19:14, 24 sty 2015 (CET)

Wilczy Szaniec[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie
Quote-alpha.png
Linki; czerwone oczekują na polską wersję językową, różowe prowadzą do wersji obcych, czarne nie zostały jeszcze w Wiki napisane, choć istnieją w sieci.

Ale o co chodzi?! Linki różowe, linki czarne? --WTM (dyskusja) 22:45, 23 sty 2015 (CET)

Linki różowe to interwiki ale w tekście a linki czarne to po prostu tekst wytłuszczony. --The Polish (query) 22:52, 23 sty 2015 (CET)

Żubardź[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Zdanie: "Żubardź – osiedle w Łodzi, w delegaturze UMŁ (dzielnicy) Bałuty" zawiera dwie nieprawdziwe informacje: 1) od 1990 w Łodzi nie ma dzielnic, a jedynie osiedla, 2) delegaury Urzędu Miasta Łodzi zlikwidowano w 2011. Zgłasza: Kra77 (dyskusja) 15:34, 23 sty 2015 (CET)

Nie ma dzielnic administracyjnych (tj. sankcjonowanych prawem lokalnym), ale dzielnice są. szyszka 31.61.131.111 (dyskusja) 16:49, 23 sty 2015 (CET)


do szyszki: skoro nie ma dzielnic administracyjnych, to co znaczy "ale dzielnice są"? W jakim sensie? Logika zer0-jedynkowa tu nie wystarcza.

Błędem jest pozostawienie informacji o delegaturach Urzędu Miasta Łodzi.

Chyba najłatwiej wyjaśnić przez analogię. Żaden akt prawny nie określa, gdzie kończy się Warmia a zaczynają Mazury, a mimo to nikt nie wątpi w istnienie tych krain. Jeszcze inaczej mówiąc: zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN w Łodzi są dzielnice w znaczeniu 1., nie ma dzielnic w znaczeniu 2. Z delegaturami UMŁ to fakt (zresztą co to znaczy, że osiedle jest "w delegaturze" - raczej "w jurysdykcji delegatury UMŁ"). szyszka 31.61.131.163 (dyskusja) 19:34, 26 sty 2015 (CET)

Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Czy związki z Polską są na tyle istotne, jak relacje z Iranem albo Stanami Zjednoczonymi?

W ogóle nie są istotne. W najmniejszym stopniu, ani trochę, ani tyci-tyci. Czynią cały artykuł Artykułem o Bliźniaczkach Syjamskich. Encyklopedia to nie pokaz cudaków. Zgłasza: Halszka Wasilewska 83.6.37.200 (dyskusja) 02:26, 23 sty 2015 (CET)

Zachęcamy do samodzielnej rozbudowy o związki z Iranem czy USA. Opis relacji z Polską błędem nie jest. Doctore→∞ 18:45, 23 sty 2015 (CET)
Znaj proporcją, mocium panie. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:25, 23 sty 2015 (CET)
Artykuł nie może być swoją parodią, a zajmowanie niemal połowy jego objętości kwestią z punktu widzenia tej biografii mniej niż nieistotną, takim go czyni. Jeśli biografia Abd Allaha będzie na kilka ekranów, a w niej będzie rozbudowana sekcja o jego działalności charytatywnej, to w ramach tej sekcji będzie można w jednym zdaniu wspomnieć o tym wydarzeniu. W obecnej postaci artykułu cała ta informacja jest do usunięcia. Aotearoa dyskusja 21:48, 23 sty 2015 (CET)
Tyle, że właśnie tak go kojarzę chyba nie tylko ja, ale również i ktoś, kto to wpisał. Często tutaj widziałem formułkę mówiącą, że brak to nie błąd, jednak czy wpisanie informacji wyróżniającej tego króla w tym kręgu kulturowo-językowym jest błędem? Ilu z was potrafiło podać prawidłowo jego imię? Króla "od bliźniaczek" jednak kojarzyło wielu, w tamtym czasie media to naprawdę szeroko komentowały. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 23:21, 23 sty 2015 (CET)
„Często tutaj widziałem formułkę mówiącą, że brak to nie błąd” – ta formułka to kuriozum nie mające jakiegokolwiek znaczenia. Brak to jednak bardzo często błąd: jeśli wymienię główne miasta w Polsce, a w tej wyliczance pominę np. Wrocław, to będzie to błąd; jęli opiszę Wiedeń i nie napiszę, że jest stolicą Austrii to będzie to błąd; jeżeli napiszę biogram Obamy i nie wspomnę w nim, że jest prezydentem USA, to też to będzie błąd. Tak samo błędem jest opisywanie trywialnych, z punktu widzenia danego tematu, zagadnień, gdy pominięte są informacje wielokroć istotniejsze. Właśnie ten biogram wygląda jak jakaś kopia z Faktu – niemal nic o jego biografii, karierze politycznej, poglądach (wystarczy zerknąć na enWiki jak to może wyglądać), za to rozbudowany akapit o jakiejś mało istotnej, przez chwilę szumnej medialnie, akcji. Nie zapominajmy, że Wikipedia to encyklopedia i nie stawiajmy na głowie tego jak powinien wyglądać encyklopedyczny artykuł – najpierw musi być w nim to co jest istotne, a jak to ma w miarę rozsądny wygląd, to można dodać jakieś mniej istotne drobiazgi. Aotearoa dyskusja 15:51, 24 sty 2015 (CET)
Zgłaszając błąd formularzem mamy: Formularz nie służy do zgłaszania próśb o rozwinięcie bądź stworzenie nowych artykułów, ale czy służy do cięcia prawdziwych i niezupełnie nieważnych informacji? Należy zastanowić się, czy tu albo w poczekalni (Wikipedia:DNU), czy gdziekolwiek indziej (np. Wikipedia:BAR) jest sens dyskutowania tego. Jeszcze raz: Polacy (olbrzymia większość użytkowników tego języka i jedyna nacja, że tak powiem, tutaj znacząca) kojarzą tak tego króla. Absurd? Może i tak. Co to jest Wrocław (poza tym, że kocham to Miasto)? Jeśli napiszę, że Obama jest premierem Chile i rezyduje w tym Wiedniu, bo znalazłem takie poważne akademickie źródła, to choć to będą jawne bzdury, to niby żadne moje przewinienie, tylko wina naukowych autorów... Niestety – jesteśmy wolontariuszami, nie alfami i omegami i nie musimy znać wszystkich źródeł. Dobrze by było mieć wszystko o wszystkim. Wiadomości o bliźniaczkach jednak znaleźć łatwiej niż te o Iranie i USA. Jeśli ktoś chce to dopisać, to chwała mu za to, ale po co kasować bliźniaczki? --Adam z Czerskiej (dyskusja) 23:24, 24 sty 2015 (CET)

Wybory parlamentarne na Islandii w 2013 roku[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Dlaczego wybory na Islandii? Chodzi tu przecież o wybory w państwie Islandia, a nie na wyspie Islandia – powinno być wybory w Islandii. Zgłasza: 31.182.139.227 (dyskusja) 18:12, 22 sty 2015 (CET)

Czy aby na pewno? W przypadku Cypru, Madagaskaru, Kuby, a nawet Antarktydy (gdyby odbwały się tam wybory) mamy zawsze połączenie z przyimkiem „na”. --WTM (dyskusja) 18:19, 22 sty 2015 (CET)
Gdyby chodziło o Węgry – choć nie są wyspą – również będą wybory na Węgrzech, ale np. w Irlandii / jednak w przypadku Islandii PWN rozróżnia wyspę (na Islandii) i państwo (w Islandii) – mamy do wyboru dwie możliwości, a wybory wiążą się jednak z państwem Islandia – 31.182.139.227 (dyskusja) 18:39, 22 sty 2015 (CET)
 • Węgry (Litwa, Ukraina itp.) to zupełnie inna kwestia. W przypadku zaś państw wyspiarskich to faktycznie mamy dosyć duże pomieszanie z poplątaniem i powinno się raczej rozróżniać wyspę (na) od państwa (w) – np. wyborów na Cyprze od kilkudziesięciu lat nie było, była zaś osobne w Cyprze (Republice Cypryjskiej) i w Cyprze Północnym, podobnie na Malcie odnosi się do wyspy o tej nazwie, zaś jeśli wybory to w Malcie, po poza wyspą Maltą jest tam jeszcze Gozo... Zatem jeżeli tylko słowniki na to pozwalają, to w odniesieniu do państw powinniśmy stosować „w”. Aotearoa dyskusja 21:54, 23 sty 2015 (CET)
Językoznawcy raczej stają okoniem przeciwko takim ujednoliceniom. Oto trzy porady z Poradni językowej PWN: Cypr, Malta (w obu przypadkach przyimek na w odniesieniu do państwa) oraz Islandia (rozróżnienie: na wyspie, ale w państwie). Pozdrawiam. Ksymil (dyskusja) 08:28, 24 sty 2015 (CET)
Jedna porada taka, inna owaka. Zwłaszcza pierwsza raczej niewiele warta: „Słowem na poprzedzamy nazwy państw położonych w całości na wyspie i wyjątkowo kilku innych” – zatem proszę radośnie pisać o wyborach „na Irlandii”, „na Papui-Nowej Gwinei”, „na Japonii”, „na Wielkiej Brytanii”... W sprawie tej zabrał głos także Zespół Ortograficzno-Onomastyczny Rady Języka Polskiego (tu przytoczona jest jego opinia – ostatni akapit na pierwszej stronie) i stwierdził, że w przypadku państw wyspiarskich, poza nazwami zawierającymi słowo wyspa/wyspy i w nazwach zbiorowych (to chyba chodzi o nazwę w liczbie mnogiej?) dopuszczalne jest stosowane, w zależności czy mówimy o wyspie, czy o państwie, na lub w. Aotearoa dyskusja 16:05, 24 sty 2015 (CET)
Nie jedna taka, a inna owaka, bo odnoszą się do różnych krajów, więc jest oczywiste, że odpowiedzi będą różne. Porada jest jedna: „używać takiego przyimka, jaki stosuje się powszechnie” (czyli decyduje uzus językowy). A to można sprawdzić jeśli nie w słowniku, to np. w Narodowym Korpusie Języka Polskiego. Uwaga na temat Nowej Gwinei, Japonii czy Wielkiej Brytanii jest nieadekwatna, bo żadne z tych państw nie leży „w całości na wyspie”, tylko na kilku wyspach (to raczej na Kubie byłoby wyjątkiem, ale porada mówi też o „kilku innych” państwach – na zasadach sankcjonowanych uzusem), zaś Irlandia nie zajmuje całej wyspy. Ksymil (dyskusja) 09:37, 25 sty 2015 (CET)
Oczywiście, że uwaga na temat Nowej Gwinei, Japonii czy Wielkiej Brytanii jest adekwatna, gdyż „w całości na wyspie” [jednej, a nie kilku] leży tylko jedno niepodległe państwo – Nauru, wszystkie inne zajmują po kilka wysp. Zatem jeśli trzymać się ściśle, tego co zapisano w poradzie, to wychodzi na to, że jej udzielający nie za bardzo zna się na temacie. Aotearoa dyskusja 12:10, 25 sty 2015 (CET) PS. A co do NKJP to „w Islandii” wskazuje 76 razy, „na Islandii” 57 razy, przy czym ten pierwszy raczej właśnie w odniesieniu do państwa, a ten drugi w odniesieniu do wyspy. I jeszcze GoogleBooks: 186 razy „w Islandii” i 154 razy „na Islandii” (wynik po zweryfikowaniu, wartości podawane na początku to odpowiednio 3660 i 2680). Zatem wniosek jest tu raczej oczywisty – „w Islandii” nie dość, że jest poprawne z punktu widzenia języka polskiego, to dodatkowo jest częściej stosowane od „na Islandii” zwłaszcza w kontekście państwa. Tytuł artykułu powinien być zmieniony. Aotearoa dyskusja 12:23, 25 sty 2015 (CET)
Jednak nieadekwatna. Jeśli jest, jak piszesz, to reguła nie ma sensu, bo odnosi się tylko do tego jednego państwa. Ale na pewno nie upoważnia do mówienia na Japonii czy na Wielkiej Brytanii, jak wyraźnie sugerowałeś. —— A co do nazwy hasła: oczywiście, że powinno być Wybory w Islandii, tutaj uzus jest jasny (co też zgodne z przytaczaną przeze mnie poradą). Natomiast proponowane ujednolicanie przyimków na + wyspa oraz w + państwo (co by skutkowało absurdalnymi sformułowaniami typu: Wybory w Kubie, Wybory w Malcie) należy odrzucić. I o nic więcej mi nie chodziło. Ksymil (dyskusja) 07:48, 26 sty 2015 (CET)

Łasica[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Łasica zamieszkuje skraje lasów, łąki i pola Europy (oprócz Islandii, Irlandii, Cypru i małych wysp), północnej Afryki, północnej Azji oraz Ameryki Północnej. Z mapy wynika, że łasica występuje np. w Turcji, którą trudno zaliczyć do północnej Azji. Zgłasza: 46.215.52.71 (dyskusja) 21:23, 21 sty 2015 (CET)

 • Najwyraźniej ktoś uznał, że Turcja leży w Europie lub te leżenie na dwóch kontynentach sobie uprościł. Bardziej martwi mnie brak źródeł, ale to poza tą kwestią; oznaczam jako załatwione. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:40, 23 lut 2015 (CET)
Nic nie jest załatwione. Według mapki łasica występuje w Libanie, Syrii, Iraku, Iranie i Korei Południowej, a w tekście jest, że w północnej Azji. To jakby twierdzić, że Węgry są w północnej Europie. Zmieńcie albo mapkę, albo opis.

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny w piłce nożnej[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Niezgodność tabeli "Najwięcej występów..." i "Najwięcej bramek w reprezentacji" Konkretnie chodzi o S. Barbareza, który ma na swoim koncie 17 bramek (tabela występów, a także na jego stronie w Wiki) a nie jest uwzględniony w tabeli bramek strzelonych w reprezentacji. Zgłasza: Shybeeckx 92.124.106.127 (dyskusja) 15:38, 21 sty 2015 (CET)

Modern Talking[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Co to za dziwna informacja o singlu z 2014 roku "Just We Two"? Ewidentna pomyłka. Zgłasza: m 87.206.190.44 (dyskusja) 12:58, 21 sty 2015 (CET)

Wieniec (Gdańsk)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W rozdziale HISTORIA: - karczma Niedżwiedzia w 1676 roku już istniała.Rok jej założenia nie jest znany.

- w 1857 roku powódź zniszczyła ostatni dom osiedla powstałego przy wale wiślanym (Kronhofer Freiheit) a nie wsi Wieniec.

- na przełomie XIX i XX wieku wieś jak najbardziej istniała i miała zabudowę drewnianą.Od tego okresu powstawały we wsi zabudowania murowane.

- w żadnej ze znanych publikacji,z "Wyspą Sobieszewską " W. Nocnego włącznie,nie ma informacji,że wiatrak w 1933 r przeniesiono do Oliwy z Wieńca (uważa się,że z Ostaszewa)

- spalone elementy wiatraka przeniesione zostały z Oliwy do Wieńca w częściach.Planowano wcześniej przenieść helikopterem wiatrak w całości ale pożar wiatraka zmienił plany.Pożar wiatraka miał miejsce w Oliwie w październiku 1977 r. (Źródło tych informacji - "Wyspa Sobieszewska" W. Nocny wyd.2000 r) Zgłasza: ryszardc 89.71.29.245 (dyskusja) 18:47, 17 sty 2015 (CET)

Völuspa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

1) powstała krowa Audumla, która liżąc Ymira nadała mu kształt człowieka Búriego. 2) W haśle Buri, prócz altenatywnej wersjo - "wylizała" go z lodu krowa Audhumla "

Z czego więc krowa Audumla wylizała Buriego? Zgłasza: 83.6.14.204 (dyskusja) 14:19, 17 sty 2015 (CET)

To świeży artykuł. Ping @Sylwia503, @H.Rabiega --WTM (dyskusja) 20:06, 18 sty 2015 (CET)

Lucjan Brychczy[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Autor nie uwzględnił występów Lucjana Brychczego w meczach pozaligowych rozgrywanych przez Legię (np Puchar Polski czy KPME i inne mecze o stawkę), a jest tych spotkań 84 Zgłasza: Marek Melikiewicz 89.72.84.213 (dyskusja) 12:41, 17 sty 2015 (CET)

Czy chodzi o spotkanie w infoboksie po prawej stronie? Tam podaje się tylko mecze ligowe. pozdrawiam Andrzei111 (dyskusja) 15:05, 20 sty 2015 (CET)

Podhale[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Bogata kultura ludowa rozwinęła się wśród wolnej od dawna od powinności pańszczyźnianych ludności góralskiej. Podobnie jak w przypadku ludności kurpiowskiej i łowickiej, miało to związek z jej znaczną swobodą. - Często słyszy się, że górale (a co najmniej podhalańscy) nie odrabiali pańszczyzny. Ja się nie znam, ale z przeglądu sieci wynika raczej, że po prostu była mniejsza, albo zamiast niej był rodzaj czynszu, w serach. Ważniejsze dla sprawy jest to, czy istnialo takze poddaństwo osobiste. Co do łowiczan i części Kurpiów (puszcza Biała), to oni też odrabiali płańszczyznę, bo to byli poddani kościelni (tyle że też mniejszą/łagodniejszą). Zgłasza: 83.24.101.56 (dyskusja) 18:04, 15 sty 2015 (CET) Według tego tesktu tam były normalne folwarki: [7]

Hedging[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Hedging nie jest strategią zabezpieczania się przed nadmiernym wahaniem cen papierów wartościowych tylko jest to zabezpieczenie przed wahaniem cen instrumentu bazowego, np. kursu walutowego, która nie jest papierem wartościowym. Zgłasza: Arkadiusz 89.79.157.62 (dyskusja) 17:56, 15 sty 2015 (CET)

Katastrofa lotu Japan Airlines 123[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Naprawy grodzi nie wykonali specjaliści Boeinga, jak twierdzi Autor artykułu. Przeciwnie. Naprawy dokonali mechanicy lotniskowi, wbrew zaleceniom Boeinga, wobec których tylko specjaliści Boeinga mogą dokonywać tego typu napraw. Boeing nie wiedział nawet o tej usterce. Zgłasza: Rec 77.46.116.23 (dyskusja) 11:50, 15 sty 2015 (CET)

Cmentarz żydowski w Kołbieli[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Witam chciał bym zapytać odnośnie artykułu poświęconego cmentarzowi żydowskiemu w Kolbieli,napisano w nim iż stacjonowali tam w 1944 radzieccy żołnierze,a te okopy które tam są,są po niemieckie raczej,a z kąt wiem.Świadczy o tym drut kolczasty którego armia niemiecka używała do robienia zasieków,kiedyś ktoś znalazł tam łuski od małzera,a Rosjanie używali mossina .Wiec sprawcie dobrze. 31.1.200.38 21:58, 14 sty 2015‎ przeniósł i podpisał Doctore→∞ 22:11, 14 sty 2015 (CET)

Polska[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Nieprawidłowa pozycja Polski w kategoriach: - Liczba ludności - 34. na świecie (a w zakładce http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_liczby_ludno%C5%9Bci - polska jest na 33 miejscu) - Powierzchnia całkowita - 70. na świecie (a w zakładce http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_powierzchni Polska jest na 69 miejscu) Zgłasza: Damian 89.171.52.18 (dyskusja) 17:33, 14 sty 2015 (CET)

 • To problemy z aktualizacją, do tego źródłem (jedni twierdzą, że Sahara Zachodnia to państwo, inni, że nie, trzeci robili te listy przed powstaniem Sudanu Południowego itd.). Wg tej listy jesteśmy na 70. miejscu. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:48, 23 lut 2015 (CET)

Horatio Nelson[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Proszę o poprawienie błędu. W biografii Emmy Lyon kiedy ona zmarła jej córka miała lat 12, natomiast w biografii Horatio Nelsona córka miała lat 13 kiedy zmarła jej matka. Który wiek jest prawdziwy? Oba źródła informacji pochodzą z Wikipedii. Zgłasza: Małgorzata Goch, e-mail: ann33@wp.pl 188.47.92.193 (dyskusja) 15:25, 14 sty 2015 (CET)

 • Miała niecałe 14. Emma zmarła 15.01.1815, a jej córka urodziła się 29.01.1801.

Kwark[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Cytat mówi o trzech "kwarkach", a w owym czasie Gell-Mann i Zweig postulowali istnienie właśnie trzech cząstek. W art. o Zweigu jest mowa o czterech (asach). Zgłasza: 77.114.26.165 (dyskusja) 22:26, 13 sty 2015 (CET)

Ciekawa sprawa bo enwiki tez wspomina o 4 asach ale uźródławia to oryginalną pracą Zwieiga z 1964, która wspomina o 3 asach. Doctore→∞ 22:38, 14 sty 2015 (CET)

Unia brzeska[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Mapy dotyczące sytuacji religijnej w I RP

https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_brzeska#mediaviewer/File:Religie_w_I_Rz-plitej_1573.svg https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_brzeska#mediaviewer/File:Religie_w_I_Rz-plitej_1750.svg

Oraz szereg innych map z tej serii uważam za wyssane z palca. Dla każdej osoby mającej minimalne pojęcie o dziejach Polski jest jasne, że choćby na Wołyniu katolicy obrządku zachodniego nie stanowili nawet 10% ludności. Nie jest to większość.

W sposób drastyczny i szokujący pomniejszone są zasięgi tak katolicyzmu obrządku wschodniego, jak i prawosławia. Dotyczy to całych regionów, setek tysięcy kilometrów kwadratowych. Sugerują np., że katolicka (o.ł.) była łemkowszczyzna itp.

Zgłaszam tu, nie do plików, ponieważ nie powinny się znajdować właśnie w artykułach,a poza tym jest to sprawa raczej pilna i dużej wagi.

Oczywiście nie mają żadnych źródeł i już choćby dlatego nie powinny być używane. @Loraine ? Zgłasza: 83.24.101.95 (dyskusja) 18:25, 13 sty 2015 (CET)

 • Podobne sprawy dot. map religii w IRP były już zgłaszane parokrotnie. Sprawy umierały śmiercią naturalną. Proponowałbym usunięcie tej mapy. 178.43.227.212 (dyskusja) 20:00, 18 sty 2015 (CET)

Zielona Góra[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Informacja na temat powierzchni zielonej góry jest bardzo nie prawdziwa, obecnie miasto po połączeniu gmin i zwiększeniu granic wynosi ponad 278 km kwadratowych, obecny wpis wprowadza ludzi w błąd, to samo tyczy się liczby ludnosći która zwiększyła się o ponad 20 000 prosze o korekte tych błędów i nie wprowadzania ludzi w błąd Zgłasza: paweł 89.65.34.85 (dyskusja) 11:56, 13 sty 2015 (CET)

Dane podane są na 2013 rok, co jest podane w infoboksie. Jeżeli GUS opublikuje aktualne dane na temat ludności w powiększonym mieście, to będzie można je dodać. Aotearoa dyskusja 15:10, 13 sty 2015 (CET)
Zsumowanie powierzchni miasta i powierzchni gminy daje wynik większy, niż powierzchnia Poznania. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 00:39, 17 sty 2015 (CET)
Zaiste, Litwinie, Zielona Góra zwiększyła obszar prawie pięciokrotnie i teraz pod względem powierzchni wyprzedza m.in. Poznań. Czekamy na dane GUS-u na temat ludności w powiększonym mieście.

Koleje wąskotorowe na Pomorzu Zachodnim[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Mowa jest o remoncie odcinka Gryfice-Rewal-Niechodze w latach 2011-2013. Jest to bardzo nieprecyzyjne okreslenie, trasa nadmorska powstala całkowicie od nowa, łącznie z wymianą szyn i nasypów, a na trasie od Gryfic do pasa nadmorskiego zostały wykonane tylko pobiezne prace konserwacyjne(bardzo pobieżne!), ze względu na fakt, że to w Gryficach znajduje się lokomotywownia i skład musi tam w bezpieczny sposob dojechać. Zgłasza: pomorzanin 2620:117:C080:520:5E26:AFF:FEFE:8DBC (dyskusja) 18:36, 12 sty 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Koleje wąskotorowe na Pomorzu Zachodnim. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:52, 26 lut 2015 (CET)

Mechanika klasyczna[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Położenie i wielkości pochodne. We wzorze na położenie występuje znak sumy, a we wzorach na prędkość i przyspieszenie zastosowano (tylko) konwencję sumacyjną Einsteina. Laik, a zwykle tacy korzystają z Wikipedii, może się pogubić. Zgłasza: 95.41.22.135 (dyskusja) 23:18, 10 sty 2015 (CET)

Obawiam się, że laikowi rozwinięcie konwencji na sumy zrozumienia nie ułatwi, nie mówiąc o tym, co pomyśli gdy dojdzie do formalizmu Hamiltona. Wzór na położenie definiuje wektor \mathbf{x}(t), który jest używany poniżej. Ja raczej błędu nie widzę choć ten artykuł mógłby być prostszym językiem pisany. Doctore→∞ 23:38, 12 sty 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Mechanika klasyczna. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:52, 27 lut 2015 (CET)

Qlimax[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Qlimax od kilku lat porzucił hard trance jako rozpoczynajacy set, wiec proponuje poprawke od kilku lat event rozpoczyna sie od basic hardstylu nastepnie euhporic, raw i na koncu hardcore Zgłasza: 217.99.232.248 (dyskusja) 13:02, 8 sty 2015 (CET)

Jeśli uważasz, że artykuł w Wikipedii wymaga zmian, poprawek lub rozbudowy – kliknij przycisk Edytuj u góry strony. Każdy może wprowadzać zmiany, nawet nie trzeba w tym celu zakładać konta! Należy tylko pamiętać o podaniu źródeł. W Wikipedii trzymamy się zasady „śmiałego edytowania”, więc nie obawiaj się, że popełnisz błędy. Zajrzyj na stronę dotyczącą tworzenia artykułów lub poeksperymentuj na stronach testowych. Andrzei111 (dyskusja) 15:08, 13 sty 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Qlimax. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:52, 27 lut 2015 (CET)

Jules Massenet[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Podpisy pod dwoma pierwszymi zdjęciami są chyba zamienione. Zgłasza: 77.112.66.21 (dyskusja) 21:09, 3 sty 2015 (CET)

 • Taki opis to przepisany angielski, już poprawiam i mam nadzieję, że będzie dobrze. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 21:21, 4 sty 2015 (CET)
  • Ale we francuskiej Wikipedii to pod pierwszym zdjęciem jest podpis "Massenet à l'âge de ses premiers succès" (Massenet w okresie swoich pierwszych sukcesów), a w polskiej o "początkach kariery" jest pod zdjęciem, na którym kompozytor jest ewidentnie sporo starszy.
   • Kariera Masseneta to 30 lat z okładem, a gość dożył 70 wiosen. Opis angielski tego drugiego zdjęcia jest taki: French composer Jules Massenet (1842–1912), in his early career, czyli właśnie oznacza to tyle, co początki kariery/wczesne lata. Zdjęcie, gdzie kompozytor jest ewidentnie młodszy, podpisałem: młody Jules Massenet. Zapraszam do samodzielnego edytowania artykułu. Myślę, że pisząc tutaj w ZB, wiesz jak to zrobić. Drobne zmiany redakcyjne (czyli takie właśnie jak tu, plus ortografia, interpunkcja) można robić przecież bez posiadania jakichkolwiek źródeł, z tymi grubszymi też zapewne sobie poradzisz. Najlepszą formą jest ta po wcześniejszym zarejestrowaniu się, co daje rozpoznawalność edycji i upraszcza kontakt z Tobą, ale równie dobrze (gdy absolutnie nie chcesz się za bardzo angażować) możesz wszelkie poprawki robić nadal spod IP, problemu nie ma ;-) Naprawdę będzie miło mieć tutaj kolejną poważną edytującą osobę. --Adam z Czerskiej (dyskusja) 12:21, 13 sty 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Jules Massenet. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:52, 27 lut 2015 (CET)

Andrzej Błasik[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Skoro przedstawia się Władysława Andersa jako generała, a odzyskał ten stopień po śmierci, to Andrzej Błasik powinien być przedstawiany jako generał czterogwiazdkowy. Nie jesteście Państwo konsekwentni w tych opisach i jak dotąd otrzymywałem odpowiedzi że nie można wpisywać stopnia uzyskanego po śmierci to jak w końcu rozumieć przypadek gen. Andersa??? Zgłasza: KS 88.103.252.38 (dyskusja) 09:44, 2 sty 2015 (CET)

W chwili obecnej w Wikipedii zaleca się odnośnie wojskowych tylko tyle i aż tyle:
  • biogram powinien być wypełniony przede wszystkim treścią biograficzną związaną ze zdarzeniami mającymi miejsce za życia osoby opisywanej
  • zdarzenia pośmiertne (co do zasady) opisujemy tylko wtedy, gdy są bardzo istotne i zamieszczamy je w końcowej części hasła lub na końcu sekcji Biografia
  • awanse pośmiertne wojskowych jeśli już, to opisujemy jak inne zdarzenia pośmiertne - w związku z tym nie umieszczamy stopni pośmiertnych w sekcji nagłówkowej hasła ani w infoboksie (tzn. pod zdjęciem, w tej tabelce po prawej)
Informację o stopniu uzyskanym po śmierci wpisujemy, lecz pod koniec hasła. W części nagłówkowej i w infoboksie pod zdjęciem jest miejsce dla stopnia uzyskanego za życia. --WTM (dyskusja) 10:55, 2 sty 2015 (CET)

Anders został mianowany na generała broni przez Zaleskiego. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 00:47, 17 sty 2015 (CET)

Saksofon[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Saksofon sopraninowy - w kształcie prostej rury. Sopranina są proste i zakręcone. Zgłasza: 37.7.119.77 (dyskusja) 15:19, 27 gru 2014 (CET)

Zgadza się, ale potrzebne źródła. — Paelius Ϡ 15:35, 30 gru 2014 (CET)
http://www.sax.co.uk/saxophones-sopranino-saxophones.irc
Chodziło mi o teksty pisane. — Paelius Ϡ 18:27, 10 lut 2015 (CET)
Napisane jest "curved sopranino"; tu też: http://www.ramponecazzani.com/eng/2001c_j_ag.html - nie wystarczy? Tu piszą więcej: http://www.shwoodwind.co.uk/Reviews/Saxes/Sop/Orsi_sopranino.htm . A poza tym, jak mówi chińskie przysłowie, jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów (Wikicytaty).

Błędy w plikach[edytuj | edytuj kod]

Plik: Superego ?[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Przy definicji "superego" napisanej jest "(w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności)", co oznacza, że id nie kieruje się zasadą przyjemności. W definicji "zasada przyjemności" natomiast napisane jest "to zasada, którą kieruje się nieświadoma część osobowości – id". Wyraźnie widoczna jest sprzeczność, którą również potwierdza definicja samego "id", mianowicie "Zasada redukcji napięcia, zgodnie z którą działa id nosi nazwę zasady przyjemności. ".

Nie jestem studentem filozofii, dlatego nie umiem poprawić błędu. Wydaje mi się, że jest w opisie "superego", ale mogę się mylić. Zgłasza: Animeolog 85.221.138.143 (dyskusja) 21:05, 21 lut 2015 (CET)

Na czym polega błąd, w jakim pliku? --The Polish (query) 21:01, 23 lut 2015 (CET)

Plik:POLSKA mapa powiaty2.png[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jeżeli Wałbrzych jak jest podawane jest ponownie od 1 stycznia 2013 miastem na prawach powiatu (powiatem grodzkim) powinien być na tej mapce dodatkowo, osobno zaznaczony Zgłasza: pl 83.25.46.254 (dyskusja) 11:37, 19 lut 2015 (CET)

Plik:POLSKA woj pow gminy.png[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jeżeli Wałbrzych jak jest podawane jest ponownie od 1 stycznia 2013 miastem na prawach powiatu (powiatem grodzkim) jego granica powinna być cała zaznaczona na czerwono Zgłasza: pl 83.25.46.254 (dyskusja) 11:35, 19 lut 2015 (CET)

Plik:Polska 49 i 16.PNG[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jeżeli Wałbrzych jak jest podawane jest ponownie od 1 stycznia 2013 miastem na prawach powiatu (powiatem grodzkim) jego granica powinna być cała zaznaczona na czerwono Zgłasza: pl 83.25.46.254 (dyskusja) 11:34, 19 lut 2015 (CET)

Plik:Krzywa_kompresji_A.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W pliku jest informacja o konwersji z 12- na 8-bitowy zakres, a widać, że konwersja następuje z zakresu -4096...4096 na -128...128, czyli z zakresu 13-bitowego na 8 bitowy. Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 08:37, 18 lut 2015 (CET)

Plik:Kompresjadynamiki.gif[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Tak jak ktoś napisał w Dyskusji do tego pliku - kompresja dynamiki nie powoduje "obcinania". Ponadto z rysunku wynika, że dynamika się znacznie zwiększyła, więc jak może to być opis kompresji dynamiki... Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 09:04, 18 lut 2015 (CET)

Plik:Eurovision winners map.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Granica rosyjsko-fińska, rosyjsko-estońska, rosyjsko-łotewska,rosyjsko-ukraińska i rosyjsko-azerbejdżańska jest na tej mapce za blada ona powinna być tego odcieniu jak między Estonią a Łotwą, jak była na wcześniejszej mapce przed tym jak "doszła" Australia Zgłasza: fan Eurowizji 83.11.190.131 (dyskusja) 10:52, 15 lut 2015 (CET)

Plik:East Slavic tribes peoples 8th 9th century.jpg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Zgłaszam do poprawki wykorzystywaną przez wikipedię błędną mapę: Plik:East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.jpg Dlaczego Biali Chorwaci zostali na niej oznaczeni jako Słowianie WSCHODNI? Takie ich zaliczenie jest kontrowersyjne i niespotykane, ponadto nie podparte źródłami. Stoi to ponadto w jawnej sprzeczności z wikipediowymi artykułami o Białych Chorwatach i Białej Chorwacji: Biała Chorwacja, en:White Croatia, en:White Croats które to nie tylko nie mówią nic, by Biali Chorwaci byli plemieniem wschodniosłowiańskim, ale ponadto nawet łączą ich z protoplastami Polaków (a więc ze Słowianami Zachodnimi). Zgłasza: brak podpisu 62.93.44.120 (dyskusja) 09:35, 14 paź 2014 (CEST)

 • "Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne poszukanie informacji na dany temat i uzupełnienie źródeł, wraz z ewentualnymi poprawkami treści" - a do tego czasu wątpliwy materiał wątpliwego autora, zatwierdzony przez watpliwego redaktora, powisi na Wiki jako oficjalna tejże publikacja, nicht wahr? [@]
 • nikt z nas nie twierdzi, że Wikipedia jest już doskonała, jednak samo krytykowanie w żaden sposób Wikipedii nie ulepszy - potrzebna jest praca w oparciu o źródła a angielska Wikipedia, ani jakakolwiek inna zresztą, takim źródłem nie jest. dlatego właśnie potrzebni są chętni, którzy w oparciu o źródła poprawią artykuł tak by jego treść nie budziła wątpliwości. - John Belushi -- komentarz 12:51, 14 paź 2014 (CEST)

Plik:Physico-Geographical Regionalization of Poland.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Na południe od Beskidu Makowskiego i Kotliny Rabczańskiej jest nieopisany obszar. Prawdopodobnie ma to być: Pasmo Babiogórskie lub Beskid Orawsko-Podhalański. Jeśli ilustracja ma być „na medal”, to czy nie należy jej poprawić? --Wojciech Słota (dyskusja) 13:56, 17 cze 2014 (CEST)

Ponieważ Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski dopuszcza, aby region fizycznogeograficzny był w obszarze Polski podzielony na dwa izolowane obszary (środkowa część jest w Słowacji), wystarczy dodanie do ilustracji strzałek (jak np. dla Gór stołowych) lub umieszczenie w sąsiedztwie opisu Beskid Żywiecki dopisków: część zachodnia i część wschodnia. --Wojciech Słota (dyskusja) 14:24, 17 cze 2014 (CEST)

Plik:Sierzant k.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Przedstawiony obraz stopnia wojskowego sierżanta jest zły.

 • Krokiewka jest zbyt mała w stosunku do pola tła.
 • Wierzchołek krokiewki powinien niemalże dotykać podstawy tła.
 • Końce ramion krokiewki powinny być równoległe do podstawy i kończyć się przy górnej krawędzi. Zgłasza: Marcin Pawłowski 195.13.39.26 (dyskusja) 19:03, 22 mar 2014 (CET)

@Lonio17: Jakiś komentarz? Rozporządzenia nie mogę znaleźć, ale tutaj widać, że dystynkcje na kurtę są całkiem inne. Blackfish (dyskusja) 19:41, 22 mar 2014 (CET)

@Lonio17:Rozporządzenie MON inaczej definiuje obraz oznaki stopnia wojskowego sierżanta na naramienniku, a inaczej na czapce (otoku), berecie i furażerce. W rozporządzeniu nie ma nic o oznakach na rękawach mundurów, ale oznaki te, jak wskazuje link podany przez @Blackfisha, są zgodne z tymi na czapkach. Krokiewka w takim kształcie jak w pliku występuje na naramienniku, ale tam jest wpisana w obwódkę, która „maskuje” zakończenia krokiewki. Na czapce nie ma obwódki i kształt oznaki: zakończenia krokiewki, usytuowanie jej względem górnej i dolnej krawędzi tła (na otoku) i proporcje są zgodne z tym co pisze zgłaszający. Zgłoszenie jest zasadne. --Wojciech Słota (dyskusja) 01:43, 18 gru 2014 (CET)

Plik:Verbreitungsgebiet der Tataren.PNG[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

A gdzie są Tatarzy krymscy? Zgłasza: Kriis (dyskusja) 11:04, 18 mar 2014 (CET)

Plik:Anatomia czlowieka - nowy.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Dla lepszego zrozumienia dlaczego o tym piszę powiem, że do pliku dostałam się z artykułu "homo sapiens". Po pierwsze - źle podpisane "sutki", czyli brodawki sutkowe. Sutek to cała pierś, a nie tylko jej ciemniejsza część, obrazek wprowadza w błąd. Po drugie - czy ilustrując gatunek, naprawdę powinno się wklejać zdjęcie homo sapiens sztucznie pozbawionego owłosienia? Pomijam kwestie estetyczne i kulturowe, wydaje się jednak, że zdjęcie odnoszące się do takiego artykułu powinno pokazywać stan jak najbardziej naturalny i fizjologiczny. Zgłasza: Julia B. 212.49.41.155 (dyskusja) 01:52, 6 lut 2014 (CET)

Dziwna ta wersja polska tego opisu. Dlaczego u mężczyzny nie opisano brodawki sutkowej, tak jakby występowała tylko u kobiety? Czemu między nogami kobiety jest jakieś tajemnicze miejsce bez nazwy. Tłumacz nie wiedział co to jest? :))) też myślę, że włosy nie powinny być usunięte. Tylko niech Julia B. powie skąd wziąć takie zdjęcie? Bosm (dyskusja) 08:34, 6 lut 2014 (CET)
ponadto kobieta pozbawiona została pachy i kostki... 94.254.131.74 (dyskusja) 19:35, 2 cze 2014 (CEST)

Plik:Municipalities in Poland deprived of town privileges.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Mapa nie przedstawia wszystkich byłych miast, bo nie ma na niej osiedla Szczecina Podjuchy, które przez kilka lat miało prawa miejskie. Zgłasza: 83.6.12.216 (dyskusja) 13:21, 27 gru 2013 (CET)

Mapa dla byłych ziem niemieckich zawiera tylko prowizoryczne dane. Artykuł i mapa wymaga licznych uzupełnień. Zapraszam do uzupełnienia brakujących informacji, proszę tylko pamiętać o konieczności opierania się i wskazywania wiarygodnych źródeł danych. Kenraiz (dyskusja) 20:27, 29 gru 2013 (CET)
Mapa na medal z brakami? Blackfish (dyskusja) 16:38, 11 lut 2014 (CET)
Pierwsze słyszę, żeby Podjuchy miały prawa miejskie. Na terenie dziejszego Szczecina, oprócz Szczecina (Starego Miasta) prawa miejskie miało jeszcze Dąbie, które było miastem od średniowiecza i Grabowo, które stało się miastem w XIX wieku. Jeżeli rzeczywiście Podjuchy są wymienione tylko raz w Roczniku Statystycznym 1947, a rok później już nie są wymienione, to mogła być to tylko pomyłka, o którą w powojennym chaosie było nietrudno. W 1948 zostały ponownie przyłączone do Szczecina, do którego należały w czasach niemieckich już od roku 1939. W artykule (Podjuchy) brak jakichkolwiek innych wiarygodnych źródeł o tym, żeby kiedykolwiek działały w Podjuchach władze miejskie. Jeśli nie było takowych i nic nie wiadomo, gdzie był urząd miasta, to lepiej skasować tu informacje o rzekomych prawach miejskich. Nie ma o tym też nic w artykule w Encyklopedii Szczecina.Podjuchy Jeżeli chodzi o mapkę miejscowości pozbawionych praw miejskich w Polsce, to jest ona bardzo przydatna, nawet jeśli wymaga uzupełnień. Odoaker (dyskusja) 21:57, 2 mar 2014 (CET)

Na mapie brak wsi Koziniec w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Proszę sprawdzić, np. w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów, t. 21, Wrocław 2008, s. 244 lub w źródle pierwotnym czyli "Księdze Henrykowskiej". Już ten fakt zgłaszałem. A tak przy okazji mapa na medal z brakami to nieporozumienie. Kompromituje Wikipedię podobnie jak opór przed naniesieniem poprawek. Jeśli nie chcą Państwo poprawić to lepiej odebrać medal. Zgłasza: 83.10.120.103 (dyskusja) 06:40, 14 maj 2014 (CEST)

i jak już ktoś będzie poprawiał to nich dopisze jeszcze "Cieplice Śląskie-Zdrój" (obecnie dzielnica Jeleniej Góry), które są zaznaczone na mapie kropką ale nie podpisane. --tadam (dyskusja) 09:01, 14 maj 2014 (CEST)

Plik:Plemiona polskie.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Rycina przedstawiać ma plemiona polskie. Zaliczono do nich błędnie Pomorzan, którzy wraz ze Słowianami połabskimi i plemionami polskimi tworzą plemiona lechickie. Zgłasza: Kenraiz (dyskusja) 00:55, 20 lis 2013 (CET)

Takie podejście też jest spotykane. Jak pisałem w plemiona polskie: "Tradycyjnie dialekty języka polskiego i obszary historyczno-geograficzne łączy się z pięcioma przedpiastowskimi skupiskami plemiennymi – Pomorzanami (Pomorze), Polanami (Wielkopolska), Wiślanami (Małopolska), Mazowszanami (Mazowsze) i Ślężanami (Śląsk)[1]." Jest też pewnie jakiś wariant z wydzielonymi Lędzianami, a poza tym raczej tradycyjny. Wystarczy, żeby zaakceptować, czy trzeba czekać na źródło, które przedstawia dokładnie takie podejście, jak na dyskutowanej mapce? BartekChom (dyskusja) 15:07, 24 wrz 2014 (CEST)
Mapkę wykonałem na podstawie skanu przesłanego przez Gardomira opracowania prof. Andrzeja Buko. Niestety obecnie nie jestem już wstanie podać z jakiej konkretnie publikacji pochodzi ten skan. Poznaniak odpowiedz 20:59, 3 gru 2014 (CET)
 1. Stanisław Dubisz, Halina Karaś, Nijola Kolis: Dialekty i gwary polskie. Wyd. I. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1995, s. 169. ISBN 83-2140989-X.

Plik:Inflanty 1260.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Błędy w mapce 1. Kolory są wyblakłe – por. mapę i legendę, jeśli chodzi o biskupstwo ozylskie i kurlandzkie.

2. Brak w legendzie określenia siedzib biskupich – nie wiadomo, czy są to aktualne (w 1260), czy byłe (przed 1260) – dotyczy to biskupstwa ozylskiego, gdzie są oznaczone 3 stolice (Leal, Hapsal i Arensburg).

3. W związku z pkt 2: Biskupstwo w Leal, powstałe teoretycznie w 1211, faktycznie poczęło istnieć w Leal, według dokumentu fundacyjnego 1 X 1228, w 1251 przeniesiono go do Perona (ob. Vana-Pärnu), a w 1263 do Hapsal, a w 1381 do Arensburga. W 1260 roku – figurującym w mapce – była tylko rezydencja biskupia w Perona. Zatem żadna z tych trzech miejscowości oznaczonych na mapce w 1260 (Leal, Hapsal i Arensburg), nie powinna figurować jako siedziba biskupa, ale powinna być stolica diecezji w Peronie. A jeśli chcemy zachować w mapce wszystkie te etapy przenoszenia stolicy diecezji, to powinny być zaznaczone Leal i Perona, bo tylko te dwie były do 1260. Takie znów potraktowanie sprawy domaga się podobnej korekty w przypadku diecezji kurlandzkiej, bo istniała tam najpierw diecezja Selonii – 1218-1225 a następnie Semigalii 1225-1251. Wymienianie Arensburga w przypadku diecezji ozylskiej przeczy tytułowi mapki.

4. Ponadto na mapce nie oznaczono biskupstwa w Rewlu (ob. Tallinn), powstałego przecież w 1219 r. Choć przynależało do metropolii lundzkiej i politycznie do Danii, to jednak w latach 1227-1236 było w rękach kawalerów mieczowych (ostatecznie od 1346).

Zgłosił: --Ken 95.40.126.231 (dyskusja) 00:17, 2 lut 2011 (CET) wstawił --Kriis (dyskusja) 13:02, 2 lut 2011 (CET)

 • Ad p. 1: błąd jest w legendzie, która jest poza plikiem grafiki: przede wszystkim w artykule Biskupstwo kurlandzkie (najdłuższa legenda); kolory trochę zależą od konkretnego monitora, a tak nie powinno być, trzeba ujednolicić RGB z mapką (da się, to plik svg). Błąd czysto techniczny.
Pozostałe błędy dotyczą grafiki. Nie mam wiedzy merytorycznej, aby zweryfikować. mulat(napisz) 11:56, 4 lut 2011 (CET)
Poniewaz to SVG, to moge poprawic, tylko musze wiedziec co - no i zrodla by sie przydaly. Wg mnie, taka mapka bez zrodel w ogole nie powinna znalezc sie w hasle. Masur juhu? 08:09, 8 lut 2011 (CET)
Źródła są w pliku źródłowym, który tylko przetłumaczyłem. Skopiowałem je również do tej mapki. Oznaczenie siedzib biskupa faktycznie jest mało precyzyjne. Mapka w zamyśle autora prawdopodobnie miała przedstawiać sytuację w Inflantach w II poł. XIII w. a nie tylko w roku 1260. Co do diecezji rewelskiej to nie została umieszczona gdyż nie było to, w przeciwieństwie do arcybiskupstwa ryskiego, biskupstw Ozylii, Dorpatu i Kurlandii, władztwo terytorialne, a jedynie zwykła jednostka kościelna. Poznaniak odpowiedz 21:43, 31 maj 2012 (CEST)
Ad 1. Poprawione. --CiaPan (dyskusja) 16:52, 21 lis 2013 (CET)


Przypisy