Skrót: WP:ZB

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aby zgłosić błąd, kliknij tutaj (w polu „Nazwa strony” wpisz tytuł hasła lub nazwę pliku, którego dotyczy zgłoszenie).

Nie jest to miejsce na zgłaszanie braku informacji. Jeśli dostrzegasz jakiś brak, śmiało edytuj dane hasło.


Na tej stronie znajdują się błędy zgłoszone przez czytelników Wikipedii. Można tu także komunikować zgłoszenia, jakie czytelnicy wpisują na strony dyskusji haseł lub plików. Do zgłaszania służy link Zgłoś błąd (lub Zgłoś błąd w pliku) w menu bocznym Wikipedii.

W zgłoszeniu należy podać możliwie szczegółowe informacje dotyczące błędu. Jeśli istnieją źródła dowodzące, że popełniono błąd, również warto je podać. Należy też sprawdzić, czy poprawnie wstawiło się nazwę strony. Zgłoszenia błędów w oprogramowaniu należy kierować do odpowiedniego stolika w Kawiarence, zaś kwestie wymagające działań administratorów należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Jeśli zamieściłeś/-aś tu raport o błędzie, a teraz go tu nie ma, to zapewne już go naprawiono. Drobny błąd zwykle można szybciej poprawić samodzielnie, więc przeczytaj, jak to zrobić. Zgłoszenia, na które nikt nie zareaguje przez dwa miesiące, są przenoszone do dyskusji hasła (nie dotyczy ilustracji; zob. zalecenia poprawiania błędów).

Zgłaszanie błędu w artykule

Błędy merytoryczne, których nie uda się nam poprawić na tej stronie warto zgłaszać na strony dyskusji odpowiednich wikiprojektów. Lista otwartych na sugestie wikiprojektów znajduje się po prawej stronie.

Zgłaszanie błędów w plikach

Na tej stronie można również zgłaszać pliki (zdjęcia, grafiki, multimedia), jeżeli są one błędne lub niewłaściwe z różnych powodów, np.: prawa autorskie (brak licencji, błędna licencja, brak informacji o źródle/autorze tam, gdzie są wymagane), błąd merytoryczny w samym pliku, niewłaściwe użycie pliku w hasłach, itp. Sam fakt zgłoszenia pliku tutaj nie musi prowadzić do jego usunięcia, jeśli błąd uda się poprawić lub w toku dyskusji okaże się, że zgłoszenie nie było zasadne. Rozwiązaniem jest też odlinkowanie błędnego pliku z haseł i wskazanie błędów w jego opisie, a do usunięcia na Commons zgłaszamy pliki jedynie wtedy, gdy są zupełnie bezwartościowe.

Bot automatycznie usuwa po 48 godzinach z listy zgłoszenia oznaczone przez szablon {{Status zgłoszenia}} jako zgłoszenie {{Status zgłoszenia|załatwione}}.

Rejestr załatwionych spraw: 2012, 2013, 2014, 2015

Aktywne Wikiprojekty

Spis treści


Błędy w artykułach[edytuj | edytuj kod]

(w kolejności od najnowszego)

Kazimierz Brandys[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Jako ostatni z Polaków pochowany na paryskim cmentarzu Père Lachaise." – czy to zdanie jest potrzebne? Nawet jeśli nadal jest aktualne to w przyszłości może się to zmienić, a nie ma większego znaczenia. Zgłasza: 31.183.23.160 (dyskusja) 17:54, 27 mar 2015 (CET)

Jacek Wilk[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"udało mu się zarejestrować kandydaturę" - nie jemu się udało, bo to nie kandydaci się sami rejestrują. Zgłasza: mikał 31.61.131.172 (dyskusja) 16:16, 27 mar 2015 (CET)

David Bowie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Karierę artystyczną rozpoczął już w latach sześćdziesiątych jako wokalista i saksofonista w różnych zespołach bluesowych. To chyba nie do działu "Dzieciństwo"? Zgłasza: 31.0.3.248 (dyskusja) 13:16, 27 mar 2015 (CET)

Jeżeli dzieciństwo to okres do lat 14 to zły dział. Doctore→∞ 13:27, 27 mar 2015 (CET)

Stanisław Borzym[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

wymaga uaktualnienia Zgłasza: duszan 89.69.167.15 (dyskusja) 11:20, 27 mar 2015 (CET)

Zapraszamy. Wikipedię może edytować każdy podając weryfikowalne źródła. Blackfish (dyskusja) 11:43, 27 mar 2015 (CET)

Hasan Nasr Allah[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

"kwatera Nasr Allaha" - skoro przyjęliście (notabene błędną) rozdzielną pisownię jego nazwiska, to bądźcie konsekwentni i odmieniajcie oba człony: "kwatera Nasra Allaha".

 • Dlaczego niby błędna? Rozłączna pisownia imienia odzwierciedla zapis arabski oraz jego semantykę. Jest to imię dwuczłonowe, które należy traktować jako całość, ale odmienieć tylko ostatni człon. Khan Tengri (dyskusja) 00:14, 27 mar 2015 (CET)
  • W nazwiskach dwuczłonowych należy odmieniać oba człony. W tym wypadku nie najlepiej by to po polsku brzmiało. W (prawie?) wszystkich językach europejskich przyjęto pisownię Nasrallah.
   • Bratanki też mają rozdzielnie. --WTM (dyskusja) 00:51, 27 mar 2015 (CET)
    • Niekoniecznie. Google: Naszr Alláh - 318 razy, Naszralláh - 1110.
     • Google nie jest tu rozstrzygający. Rozstrzygająca jest polska transkrypcja i/lub naukowa (arabistyczna) literatura przedmiotu. — Paelius Ϡ 11:21, 27 mar 2015 (CET)
      • Jaka naukowa (arabistyczna) literatura przedmiotu?

Skoro to podwójne nazwisko, odmieniać należy oba człony.

 • To nie nazwisko tylko imię. Jedno. Dwuczłonowe. We francuskich imionach dwuczłonowych też się pierwszego członu nie odmienia (uzusowo). — Paelius Ϡ 16:25, 27 mar 2015 (CET)
  • W podwójnych imionach francuskich można odmieniać oba imiona lub tylko drugie. "Jeana-Paula" jest równie poprawne jak "Jean-Paula". Skoro Nasr Allah to podwójne imię, czym jest "Hasan"? I dlaczego niemal we wszystkich językach przyjęto pisownię "Nasrallah"?
   • Hasan jest imieniem. A w innych językach mają inne zasady transkrypcji arabskiego (co, uprzedzając, jest całkowicie normalne). Zgadzając się, że jednoznacznie poprawnie jest Jeana-Paula należy jednak nadmienić, że powszechna jest odmiana Jean-Paula (abstrahuję tutaj od faktu, że Jean Paul i Jean-Paul to dwa różne przypadki. Jean Paul to dwa imiona, Jean-Paul to jedno imię dwuczłonowe. Dla mnie jest to dość istotna przesłanka, by przynajmniej w mowie poczynić rozróżnienie) — Paelius Ϡ 18:48, 27 mar 2015 (CET)
    • Niewątpliwie Hasan jest imieniem. Ale co do pozostałych części to byłbym ostrożny w jednoznacznym przekładaniu zachodnich szablonów imię i nazwisko do j. arabskiego (vide Usama ibn Ladin). Ze wzajemnością - jeżeli posiadasz drugie imię, to Arabowie w karcie wjazdowej zawsze wpiszą Ci je w rubrykę "imię ojca" - nawet mimo protestów :) Po odpowiedź dlaczego niemal we wszystkich językach przyjęto pisownię "Nasrallah" należy się udać po zasady transkrypcji w tych językach. W j. ang. bardzo często transkrypcja jest pochodną wymowy danych słów a Arabowie wymawiając Nasr Allah zawsze zbiją to w jedno słowo Nasrallah. Doctore→∞ 19:09, 27 mar 2015 (CET)

Michał Woźniak (harcerz)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W biografii Michała Woźniaka są błędy ;miał siostrę Celinę,brata Tadeusza,siostrę Stanisławę i siostrę Barbarę. W ceremonii pogrzebowej uczestniczyła przede wszystkim rodzina...dalej jak w biografii. Zgłasza: Anna Żochowska ,córka Stanisławy (siostrzenica Michała Woźniaka ;też harcerka..) 83.142.198.4 (dyskusja) 23:14, 26 mar 2015 (CET)

Sebastian Świderski[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Ksywa? Czy niedługo przeczytamy w wiki: Leopold Okulicki, ksywa Niedźwiadek? Zgłasza: 164.127.85.99 (dyskusja) 20:09, 26 mar 2015 (CET)

Usunąłem. Michał Sobkowski dyskusja 20:20, 26 mar 2015 (CET)

Demografia ateizmu[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

http://pl.wikipedia.org/wiki/Religia_w_Czechach Tutaj jest napisane, że 65% Czechów jest ateistami, a nie 45%, jak napisano w poniższym artykule. Jest to jednak znacząca różnica. Zgłasza: Alex 95.49.89.233 (dyskusja) 19:07, 26 mar 2015 (CET)

błędem jest przede wszystkim sama definicja hasła. Pierwszy akapit nie odpowiada w ogóle na pytanie co to jest "demografia ateizmu" tylko tłumaczy, że " trudno podać liczbę żyjących obecnie na świecie ateistów". --tadam (dyskusja) 12:58, 27 mar 2015 (CET)

William Wilberforce[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

W nazwisku Wilberforce, tuż nad zdjęciem, brakuje L ,i jest napisane W I B E R F O R C E.

Może to nie istotne, no ale!!! ,dzieki. Zgłasza: pawel 77.86.112.148 (dyskusja) 18:16, 26 mar 2015 (CET)

Szczekuszka północna[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W sekcji Relacje z człowiekiem: "Szczekuszki są często wykorzystywane przez miejscowe ludy pasterskie, które zbierają zgromadzone przez nie zapasy, a także wypasają bydło na terenach zamieszkiwanych przez te zwierzęta, przez co te często nie przeżywają zimy." Tak trochę mnie zatkało, że nie wiem jak poprawić. Zgłasza: Blackfish (dyskusja) 17:52, 26 mar 2015 (CET)

Bitwa pod Verdun[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

W rozdziale "Taktyka" jest podana błędna kalkulacja ilości wystrzelonych przez siły francuskie pocisków różnych kalibrów. Autor, korzystając z danych źródłowych, podaje błędnie, że Francuzi wystrzelili przez 116 dni 15.000.000 pocisków rozmaitych kalibrów, co daje łącznie ponad 300.000/dobę. A mi z prostego rachunku dzielenia wyszło ponad 129.310. Jeśli chodziłoby o liczbę wystrzelonych pocisków w tym czasie przez armię francuską oraz niemiecką, należałoby to ująć inaczej, iż chodzi o sumę wystrzelonych pocisków przez obie strony (jeśli faktycznie tak było), gdyż zdanie się logicznie wyklucza. Zgłasza: Rafał 89.69.43.210 (dyskusja) 16:59, 26 mar 2015 (CET)

Słusznie, ze źródła nie wynikało, żeby to tylko Francuzi wystrzeliwali 300 tys. dziennie, więc błędne przeliczenie usunąłem. Dzięki za zgłoszenie i zapraszam do samodzielnych poprawek!--Felis domestica (dyskusja) 20:26, 26 mar 2015 (CET)

Bitwa pod Gorlicami[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Skoro rosyjskich żołnierzy było 80.000, to jak mogło ich zginąć 100.000 i zostać rannych 240.000? Może ktoś zgubił zero w liczbie 80.000? Patrz boczna rubryka. Zgłasza: Rafał 89.69.43.210 (dyskusja) 16:47, 26 mar 2015 (CET)

To jest akurat częsty pozorny błąd: na raz / w początkowej fazie było 80 tys., potem ginęli, przychodziły uzupełnienia, ginęły itp. Taki morderczy taśmociąg... Na raz było 80 tys., ale przez pole bitwy przewinęło się 350 tys. Natomiast artykuł podaje dane sprzeczne w tekście i odmienne od danych cytowanych przez inne Wiki, więc należy go sprawdzić--Felis domestica (dyskusja) 19:27, 26 mar 2015 (CET)

The Times They Are a-Changin' (utwór)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

"Pierwsze fortepianowe wersje zaskakują swoim monotonnym bębnieniem na pianinie.". Co to właściwie znaczy? Jakiś fortepian bębni na pianinie? Zgłasza: 164.127.82.103 (dyskusja) 15:46, 26 mar 2015 (CET)

T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 18:37, 26 mar 2015 (CET)

Monety polskie Rygi[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Cytat: "Stempel do niej starannie wykonany przez tego samego artystę, który stemple do ostatnich trojaków ~ tego roku przysposabiał." Nie rozumiem składni, choć doceniam staropolski język. Czy ta tylda oznacza "mniej więcej"? Zgłasza: 195.249.127.231 (dyskusja) 15:00, 26 mar 2015 (CET)

26 marca[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Mieczyslaw Swiecicki urodzil sie 27 marca 1936 roku (a nie 26 marca) Zgłasza: Krystyna Glowacz - Ambler 93.180.189.81 (dyskusja) 13:02, 26 mar 2015 (CET)

sir michu[edytuj | edytuj kod]

Dotyczy hasła Sir Michu

Status: błędne

Witam, nie życzę sobie zamieszczania informacji o moim życiu prywatnym, związkach etc. Proszę o usunięcie akapitu dotyczącego moich relacji z Panią Izabelą. Zgłasza: Michalkozuchowski (dyskusja) 05:30, 26 mar 2015 (CET)

T Załatwione samodzielnie przez zgłaszającego jeszcze przed zgłoszeniem. Nie ma błędu. Michał Sobkowski dyskusja 07:33, 26 mar 2015 (CET)

Herakles[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Na początku artykułu krótkie stwierdzenie Jego żoną była Hebe. Była jego ostatnią, ale chyba najbardziej znaną była jednak Dejanira (a po drodze jeszcze inna). Jakby to ładnie napisać? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 21:31, 25 mar 2015 (CET)

Nie "jakby", tylko "jak by". A tę Hebe to przenieść na koniec; wszak jej małżonkiem został dopiero po śmierci (wniebowzięciu).

Gubin (Niemcy)[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Do zmiany nazwa artykułu: zgodnie z konwencjami ONZ obowiązuje niemiecka nazwa Guben. Wprowadzanie bytów typu Gubin (Niemcy) grozi pojawieniem się kolejnych tworów, takich jak np. Zgorzelec (Niemcy) czy Słubice (Niemcy) dla Frankfurtu (O). Zgłasza: 5.172.247.252 (dyskusja) 19:39, 25 mar 2015 (CET) 5.172.247.252 (dyskusja) 19:39, 25 mar 2015 (CET)

Gubin jest prawidłową nazwą w języku polskim, tego samego rodzaju co Paryż, Mediolan, Ołomuniec, Wiedeń czy Brema, Getynga, Hanower, Miśnia, Monachium, Norymberga i Ratyzbona. --WTM (dyskusja) 19:50, 25 mar 2015 (CET)
Przypominam, że w tym wypadku nie SJP jest wiążącą wykładnią, a KSNG. Co ona na to?
A ona na to "Gubin; niem. Guben". :-) Dodałem przypis. Michał Sobkowski dyskusja 20:23, 25 mar 2015 (CET)

Haga[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Haga nie ma praw miejskich, choć Napoleon nadał jej takie prawa to sami Holendrzy odebrali temu "miastu" prawa miejskie. Zgłasza: Janusz Lucak 83.12.105.58 (dyskusja) 18:20, 25 mar 2015 (CET)

Dziękuję za zgłoszenie. Aby jednak można dokonać korekty w haśle potrzebne jest weryfikowalne źródło. Michał Sobkowski dyskusja 19:35, 25 mar 2015 (CET)
Jest to dość osobliwe stwierdzenie w przypadku informacji zawartej w artykule, dla której nie ma jakiegokolwiek źródła. Czyli zgodnie z tym tokiem rozumowania, informacji błędnych wpisanych przez kogoś z głowy, nie można poprawić nie spełniając dość uciążliwych procedur. A zamiast wciskać takie "drętwe kawałki", może warto poczytać co piszą na innych Wikipediach, lub na stonie miasta (http://www.denhaag.nl/en/residents/to/Is-The-Hague-really-a-city.htm), gdzie przyznają, że formalnie praw miejskich Haga nie miała, a obecnie w Holandii nie ma rozróznienia pomiędzy gminami miejskimi i wiejskimi.
Możesz sprecyzować, na co nie ma źródła w haśle odnośnie praw miejskich? Co jest złego w prośbie o podanie źródła? A de:wiki i en:wiki, owszem, podają informacje o statusie, ale bez przypisów. Dlaczego zamiast tych ironicznych uwag po prostu nie poprawisz/uzupełnisz hasła? Michał Sobkowski dyskusja 21:21, 26 mar 2015 (CET)

Lewiatan (potwór)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

hebr. לִוְיָתָן, Livyatan - to chyba angielska transkrypcja. Zgłasza: 164.127.28.40 (dyskusja) 16:53, 25 mar 2015 (CET)

Kollana[edytuj | edytuj kod]

Status: błędne

Muszę zająć stanowisko tu bo mój wpis w dyskusji hasła został skasowany, widzę że w Wikipedii nawet nie ma swobody dyskusji. Ale do rzeczy. Zauważyłem że hasło kollana jest wyprowadzane od włoskiego słowa kollare ale od jego francuskiej wersji jest wyprowadzane słowo kolia, bardzo znane a którego w Wikipedii nie ma! Jaka jest logika Wikipedii skoro hasłem jest kollana a nie ma kolia? Można je znaleźć w wikisłowniku! Zauważyłem też że jest hasło biżuteria z 2007 i tam wśród różnych określeń nie ma słowa kollana.Wnoszę stąd że słowo jest nowe i w 2007 nie znane. Wikipedia popiera czyjeś własne widzimisię i facet może popadać w samouwielbienie że taki mądry. czy to jest zgodne z zasadami Wiki? Według mnie nie ale wasze zasady są na miarę adminów.Gratuluję. Zgłasza: 89.73.178.38 (dyskusja) 15:01, 25 mar 2015 (CET) 89.73.178.38 (dyskusja) 15:01, 25 mar 2015 (CET)

Trolling wielokrotnie blokowanego użytkownika. Gytha (dyskusja) 15:15, 25 mar 2015 (CET)

Alicja w Krainie Czarów[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W bazie Biblioteki Narodowej występuje zarówno zapis "Alicja w Krainie Czarów", jak i "Alicja w krainie czarów". Wydaje się jednak, że ten drugi jest poprawniejszy, gdyż nie jest to nazwa, lecz określenie. Zgłasza: 37.7.3.142 (dyskusja) 13:08, 25 mar 2015 (CET)

Metis (księżyc)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

"Metis krąży wokół Jowisza po kołowej orbicie". W ramce podany jest mimośród 0,0012. Zgłasza: 37.7.3.142 (dyskusja) 12:45, 25 mar 2015 (CET)

Szybciej byłoby dodać słowo "prawie", do czego na przyszłość zachęcam ! Zrobione, Doctore→∞ 12:57, 25 mar 2015 (CET)
A czy "prawie kołowa" to nie jest po prostu "eliptyczna"? Blackfish (dyskusja) 13:04, 25 mar 2015 (CET)
No jest eliptyczna, chodziło o podkreślenie, że ta akurat elipsa jest prawie okręgiem. Inaczej nie ma sensu wspominać, że jest eliptyczna jak wszystkie orbity ciał orbitujących wokół innych. Doctore→∞ 13:12, 25 mar 2015 (CET)
"Prawie kołowa" bardziej tu pasuje. Pikador (dyskusja) 13:15, 25 mar 2015 (CET)

Point of interest[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

POI jest stosowany w szczególności w elektronicznych systemach takich jak np. nawigacja GPS czy GIS. Absolutnie GPS nie używa żadnych POI. Ale jak nazywa się przenośny odbiornik GPS z mapką i oprogramowaniem? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 11:33, 25 mar 2015 (CET)

POI używane jest w oprogramowaniu, zapewne tu określonym potocznie jako nawigacja GPS. Ale nie wiem czy chcę poprawić ten artykuł bo wieje od niego silnym OR'em, na enwiki również. Doctore→∞ 11:44, 25 mar 2015 (CET)
 • Wiem, że potocznie, ale mocno niepoprawnie (jak na encyklopedię), podobnie jak nadajniki GPS w samochodach. Ciacho5 (dyskusja) 11:52, 25 mar 2015 (CET)
 • Dokładnie. Wracając do pytania ja nie znam innego terminu na odbiornik GPS z aplikacją niż odbiornik GPS z aplikacją, wg mnie zdanie powinno brzmieć POI jest stosowany w szczególności w aplikacjach nawigacyjnych odbiorników GPS lub systemach GIS. Doctore→∞ 12:39, 25 mar 2015 (CET)

Lista naturalnych satelitów Jowisza[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Błędne sortowanie w tabeli w kolumnie numer. Poprawnie posortowane tylko do pozycji IV Zgłasza: 164.127.58.96 (dyskusja) 11:00, 25 mar 2015 (CET) T Załatwione Blackfish (dyskusja) 12:54, 25 mar 2015 (CET)

Zamek Rychleby[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Na dole strony jest "Dwory, pałace i zamki powiatu kłodzkiego" oraz "Dwory, pałace i zamki województwa dolnośląskiego". To anektowaliśmy kawałek Republiki Czeskiej i przyłączyliśmy do województwa dolnośląskiego? Kiedy? Zgłasza: 164.127.43.154 (dyskusja) 20:19, 24 mar 2015 (CET)

Szablony usunięto. Blackfish (dyskusja) 22:29, 24 mar 2015 (CET)

Javorník[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Błędny burmistrz. Miloš Zeman to prezydent państwa, a nie burmistrz miasta Javorník. Zgłasza: 164.127.43.154 (dyskusja) 20:17, 24 mar 2015 (CET)

Zrobione, Doctore→∞ 22:29, 24 mar 2015 (CET)

Sprężarka[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

W ostatniej sekcji: Liczba chłodnic może być większa. Jeśli byłaby nieskończenie wielka, chłodzenie byłoby izotermiczne. Chyba sprężanie byłoby izotermiczne (?). Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 20:02, 24 mar 2015 (CET)

No na pewno nie chłodzenie byłoby izotermiczne :) T Załatwione, Doctore→∞ 22:55, 24 mar 2015 (CET)

Dorota Wellman[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

DATA URODZENIA DOROTY WELLMAN , INNE ŹRÓDŁA PODAJĄ DATĘ 1961.

Zgłosiła: DARIUSZ NOWAK 83.22.127.243 (dyskusja) 19:20, 23 mar 2015 (CET)

Taka też rok (1961) widnieje na stronie Wikipedii. Blackfish (dyskusja) 22:33, 24 mar 2015 (CET)

Islam[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Nie mam możliwości edycji, więc informuję, że artykuł zawiera wiele błędów interpunkcyjnych oraz logicznych. Proszę o poprawę. Zgłasza: Mariusz 77.65.13.22 (dyskusja) 11:32, 24 mar 2015 (CET)

 • Informacja niedostateczna. W zgłoszeniu nie wskazano konkretnych błędów interpunkcyjnych lub logicznych, które należałoby poprawić. Nie jesteśmy w stanie zgadnąć co zgłaszający ma na myśli. --WTM (dyskusja) 11:49, 24 mar 2015 (CET)
 • Zgłoszenie byt ogólnikowe. Michał Sobkowski dyskusja 18:37, 24 mar 2015 (CET)
 • Zaryzykujemy odblokowanie artykułu ? Doctore→∞ 00:38, 25 mar 2015 (CET)
 • Odblokowuję na próbę. Zablokować zawsze można. Do zgłaszającego: zablokowanie było na bardzo niskim poziomie - wystarczyło się zalogować i wykonać kilka edycji. Tomasz Raburski (dyskusja) 20:20, 26 mar 2015 (CET)

Marek Zub[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Nie wiem czemu ktoś w sekcji "Sukcesy trenerskie" Marka Zuba pisał: "Mistrzostwo Litwy (2x) : 2012/2013, 2013/14 Wicemistrzostwo Litwy (1x): 2011/2012 Puchar Litwy (3x): 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014" skoro rozgrywki na Litwie nie są rozgrywane (jak np. w Polsce) systemem jesień-wiosna, tylko wiosna-jesień

Można to sprawdzić na np. SoccerWay.com. Obecnie również rozpoczął się sezon 2015 (nie 2014/2015 ani 2015/2016) i wszystkie 36 kolejek (jest 10 drużyn, zatem 4 x z 9 przeciwnikami) zostanie rozegranych w okresie od lutego do listopada br. Zgłasza: Emilian Litewski 89.73.48.161 (dyskusja) 21:33, 23 mar 2015 (CET)

bitwa pod Jankowem[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

ma być: Bitwa pod Jankovem. Wiocha Jankov w środkowych Czechach pisze się przez 'v' i nie ma polskiego egzonimu. Zgłasza: 164.127.221.66 (dyskusja) 18:28, 23 mar 2015 (CET)

A czy przypadkiem ówczesna pisownia nie była "Jankow"? W en:wiki podają "Battle of Jankau ... Also spelt Battle of Jankov or Battle of Jankow"; taką pisownię podają też Czesi (np. książka "Jankow 1645": [3], [4]). Michał Sobkowski dyskusja 08:43, 24 mar 2015 (CET)
Identyczny casus jak Austerlitz. — Paelius Ϡ 16:53, 25 mar 2015 (CET)
@Boca Juniors, @KoverasLupus, @Felis domestica, @Hoa binh, @Belissarius z ostrożności dopytam, co uważacie, bo omawiany tytuł artykułu jest dziełem wikipedysty Arche. --WTM (dyskusja) 18:32, 27 mar 2015 (CET)
 • Sprawę załatwiłoby IMO wstawienie w nawiasie (cze. Bitva u Jankova), bo skoro nawet czescy historycy piszą raz Jankow, raz Jankov, to obie formy są dopuszczalne... Belissarius (dyskusja) 18:56, 27 mar 2015 (CET)
 • Wielka Historia Świata Fogry (tom 7, rozdział o wojnie trzydziestoletniej opracował Wojciech Krawczuk) stosuje formę Jankowem. Hoa binh (dyskusja) 19:11, 27 mar 2015 (CET)

Kategoria:Amerykańskie filmy fantastycznonaukowe[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nie każdy film, którego treść nie odnosi się do rzeczywistości, należy traktować jako fantastykę naukową. W tej kategorii jest wiele dzieł, które o naukę nawet się nie otarły, np. Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera, Pogromcy duchów, lub które z nauką mają naprawdę mało wspólnego (np. Transformers 3) - to już nawet Colargol zdobywcą kosmosu ma chyba więcej z fantastyki naukowej. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 17:39, 23 mar 2015 (CET)

Ze wskazanych: w artykule Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera nie ma wzmianki o tym żeby to był film fantastycznonaukowy; w Pogromcy duchów taka informacja jest ale bez źródła (dałem {{fakt}}; Transformers 3 tak jak w Pogromcy duchów. Zdecydowanie kategoria odnosząca się do gatunku powinna być nadawana na podstawie uźródłowionej informacji w artykule. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 19:15, 23 mar 2015 (CET)
IMDB nie wystarczy? Jest link, a dają kategorie: Comedy, Fantasy, Sci-Fi --Felis domestica (dyskusja) 20:57, 23 mar 2015 (CET)
Moim zdaniem IMDB wystarczy jeśli będzie podane w formie przypisu. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 23:27, 23 mar 2015 (CET)
"Ze wskazanych: w artykule Fantastyczna Czwórka 2: Narodziny Srebrnego Surfera nie ma wzmianki o tym żeby to był film fantastycznonaukowy (...)". Wzmianki w artykule może i nie ma (nie czytałem), ale dzieło to we wskazanej powyżej kategorii figuruje, wraz z innymi filmami z tej serii. Podobnie nie wiem, co napisali w treści artykulu np. o "pogromcach duchów", ale tytuł tego filmu figuruje wśród filmów wyświetlających się w kategorii "Amerykańskie filmy fantastycznonaukowe", co jest absurdem.

City of London[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Najtragiczniejsze w skutkach bombardowanie miało miejsce w nocy z 29/30 grudnia 1940 roku, kiedy to większość ze 100 000 bomb zrzuconych na Londyn spadło na City. Brednie. Jednej nocy na miasto zrzucono 100 tys. bomb? Takiej liczby samolotów, która umożliwiłaby zrzucenie gdziekolwiek tej ilości bomb ciągu 1 nocy nie tylko Niemcy, ale państwa całej Osi nie posiadały; takiej ilości statków powietrznych nie ma na świecie nawet dziś. Poza tym: jakby większość (choćby tylko 51%) tychże bomb t.j. co najmniej 51 000 spadło na obszar 2,9 km kw., to każda z bomb, tylko tej nocy, przypadałby na obszar ok. 56 m kw., tj. wielkośc niewielkiego mieszkania. Reasumując - jakby tak było, to zniszcenia byłyby większe niż w Hiroszimie i na tym obszarze nie zostałoby nic, zupełnie nic. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 21:09, 22 mar 2015 (CET)

Cóż, tak pisze BBC, a Wikipedia jedynie to raportuje. Warto jednak zwrócić uwagę, że były to w większości jednokilogramowe bomby zapalające, co daje ok. 100 ton ładunku. Teza, że flota powietrzna całego świata nie byłaby w stanie tego udźwignąć jest, hmm... śmiała. Michał Sobkowski dyskusja 21:32, 22 mar 2015 (CET)
Nie jest wykluczone, że mogło to być 10 tys., a BBC (o zgrozo!) wprowadza w błąd i ma jedno zero za dużo. --WTM (dyskusja) 21:43, 22 mar 2015 (CET)
Może bezpieczniej byłoby napisanie o „setkach bomb zapalających”, które miały wówczas spaść na ścisłe centrum Londynu – liczby bliższe tematowi hasła | mniej tabloidalny charakter źródła Medical Education at St. Bartholomew's Hospital, 1123-1995 --Pit rock (dyskusja) 02:03, 23 mar 2015 (CET)
 • Angielska Wiki w haśle o bombardowaniach niemieckich, powołując się książkę Richards, Denis. Royal Air Force 1939–1945: Volume I The Fight at Odds. London: HMSO, 1953 mówi nawet o milionie bomb zapalających zrzuconych na Londyn, więc 100 tys. wcale nie jest taką dużą liczbą. Jak Michał pisał wyżej, to małe bombki były ;) --Felis domestica (dyskusja) 17:40, 23 mar 2015 (CET)
  • Angielska Wiki mówi o milionie łącznie. Przez wszystkie dni. Natomiast dokładnie w temacie zgłoszenia, czyli jedengo konkretnego bombardowania z dnia 29 grudnia, to angielska Wiki akurat informuje Probably the most devastating strike occurred on the evening of 29 December, when German aircraft attacked the City of London itself with incendiary and high explosive bombs, causing a firestorm that has been called the Second Great Fire of London. The first group to use these incendiaries was Kampfgruppe 100 which despatched 10 "pathfinder" He 111s. At 18:17, it released the first of 10,000 fire bombs, eventually amounting to 300 dropped per minute.
 • Z tzw. ostrożności procesowej, można napisać, że „według BBC większość ze 100 000 bomb zrzuconych na Londyn spadło na City”, „z kolei XXX mówi o yyy bomb”. Jacek555 10:05, 24 mar 2015 (CET)

Miami[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Tak do 1950 r. suma udziałów przedstawicieli poszczególnych ras pośród ogółu populacji stanowiła równe 100%, co w sumie jest dość logiczne. Ale potem zaczęły się cuda. Obecnie suma przedstawicieli poszczególnych ras to 157%. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 20:53, 22 mar 2015 (CET)

Technicznie: usunąłem tablę ze zgłoszenia, chodzi o tę w Miami#Demografia. Merytorycznie: podane zbiory nie są rozłączne i dlatego nie (zawsze) sumują się do 100%. Doctore→∞ 21:01, 22 mar 2015 (CET)
Takie rzeczy powinny być objaśnione przy tabeli, inaczej jest bezwartościowa. --WTM (dyskusja) 10:28, 23 mar 2015 (CET)
Wg mnie są tylko trzeba przeczytać tekst obok oraz nagłówek tabeli (gdzie nie ma mowy o rasach). Doctore→∞ 17:18, 23 mar 2015 (CET)

Porwanie (przestępstwo)[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie

"przestępstwo polegające na bezprawnym pozbawieniu człowieka wolności i uprowadzeniu go". Pierwsza cześć zdania nie budzi wątpliwości. Ale co znaczy w tym kontekście słowo "uprowadzeniu"??? Zalinkowany artykuł Wikipedii nie pomoże, bo: po pierwsze definiuje uprowadzenie idem per idem (uprowadzenie polega na uprowadzeniu), po drugie twierdzi, że uprowadzenie może dotyczyć tylko małoletniego poniżej lat 15. Zgłasza: 164.127.12.223 (dyskusja) 00:21, 22 mar 2015 (CET)

 • Myślę, że wprowadzające w bład było linkowanie do prawnej definicji "uprowadzenia", więc zlikwidowałem ten link. --<A.J.>--<?>-- 18:23, 24 mar 2015 (CET)
 • Po krótkiej lekturze KK: wydaje mi się, że w polskim prawie nie ma przestępstwa porwania: jest pozbawienie wolności (np. skrępowanie, zamknięcie itp.) albo wymuszenia określonego zachowania groźbą i jest karalne niezależnie od tego, czy pozbawienie lub wymuszenie było w celu zatrzymania kogoś czy przeniesienia w inne miejsce. Brak więc jest ścisłej definicji porwania na gruncie polskiego prawa. Ale ja nie jestem prawnikiem: postarałem się tylko przeedytować artykuł tak, aby nie definiował nieznanego przez nieznane. --<A.J.>--<?>-- 18:37, 24 mar 2015 (CET)

Ewa Farna[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Czy nie lepiej byłoby napisać polsko-czeska piosenkarka? Pochodzi z Czech, a jest aktywna nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. Zgłasza: Alex 83.31.138.215 (dyskusja) 20:33, 21 mar 2015 (CET)

To że tam się urodziła i śpiewa po czesku, nie znaczy, że jest Czeszką. Blackfish (dyskusja) 17:33, 22 mar 2015 (CET)
A kto twierdził, że jest Czeszką? Śpiewa po polsku i czesku, nagrywa w Polsce i Czechach, ma czeskie obywatelstwo (nie wiem, jak jest z polskim), można ją więc chyba nazwać - jak sugerował Alex - piosenkarką polsko-czeską.

Region Attyka[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Już zniesiono podział Grecji na nomarchie. Myślę, że powinno się pozmieniać dużą część artykułów dotyczących podziału administracyjnego Grecji. Zgłasza: Alex 79.191.178.249 (dyskusja) 18:51, 20 mar 2015 (CET)

S-Bahn w Hamburgu[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Liczne błędy gramatyczne w 2 i 3 akapicie: "wykorzystuje zarówno prąd stały (...) i prądu przemiennego dostarczanego" (powinno być "i prąd przemienny dostarczany"). "jest zarządzany przez S-Bahn Hamburg GmbH, niezależną spółka" (poprawnie: "niezależną spółkę"). "Podobne do Berlina" (poprawnie: "Podobnie do Berlina") "W przeciwieństwie do Berlinie i Hanoweru, S-Bahn w Hamburgu ma znaczenia dla ruchu regionalnego" (poprawnie: "W przeciwieństwie do Berlina i Hanoweru, S-Bahn w Hamburgu nie ma znaczenia (...)" Zgłasza: agnieszka 89.67.8.127 (dyskusja) 11:29, 20 mar 2015 (CET)

Projekt Proteus[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Ten artykuł to jeden wielki błąd.

1) WP:KULA – cały artykuł napisany w czasie przyszłym – o czymś, co dopiero jest projektowane albo nawet tylko zamierzone.

2) Styl miejscami felietonowo-reklamowy (na co już zwracałem uwagę autorowi tych wstawek, ale bezskutecznie): "ultranowoczesne centrum dowodzenia", "to tutaj odbywa się przetwarzane", "unikalna funkcjonalność", "RMF to ciężka kawaleria", "doskonałe właściwości jezdne"...

3) Zakończenie projektu "planowane jest na rok 2013" – jeśli mój kalendarz nie łże, to projekt miał się zakończyć ze dwa lata temu. Albo więc trzeba napisać, że upadł, albo do kiedy przeciągnięto mu harmonogram, albo że się zakończył sukcesem, zależnie od aktualnego stanu. No i jeśli się zakończył, to opisać jak się zakończył – które elementy wdrożono, czy spełniły założenia, i najważniejsze: czy skończyło się na prototypach, czy też wprowadzono toto już do użytku w wojsku, policji itd.

Tylko kto to ma zrobić...? Największy wkład merytoryczny w artykuł mają Specjalna:Wkład/Ziele111 (pięć edycji, wszystkie w 10/2009) i Specjalna:Wkład/Draak (jedyna edycja 10/2012)..... Zgłasza: CiaPan (dyskusja) 09:57, 20 mar 2015 (CET)

Wojciech Jaruzelski[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

",,,przed nadejściem głównych sił zajął mocny i silnie broniony plac Darm". - To cytat z P.Rainy? A ten z dokumentów sztabowych? Nie mam ani jednego, ani drugiego - ale zaryzykuję: wersja pierwotna to "placdarm", czyli z rosyjskiego "przyczółek", "teren walk" Zgłasza: [@] 37.190.210.69 (dyskusja) 22:16, 19 mar 2015 (CET)

To zgłoszenie można rozpatrzyć tylko mając w ręku publikację: Peter Raina, Jaruzelski, Wydawnictwo „Efekt”, Warszawa 2001, ISBN 83-88900-00-5. --WTM (dyskusja) 16:47, 22 mar 2015 (CET)

Janczarzy[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jest rozbieżność pomiędzy Wiki polską i angielską. Polski artykuł podaje rok 1329 jako datę utworzenia tej formacji, angielski 1383.

Britannica nie podaje dokładnej daty, a tylko "late 14th century", czyli bliższa jest tu Wiki angielskiej Zgłasza: xs 213.238.75.128 (dyskusja) 18:19, 19 mar 2015 (CET)

Siegfried Marcus[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Artykuł chyba wewnętrznie sprzeczny. Czytamy "Jest to najstarsze auto świata w oryginalnym stanie i w pełni nadające się do jazdy" i zaraz potem "były prototypami z ograniczonymi możliwościami jazdy i nie nadawały się do normalnego użytku".

Albo coś jest "w pełni nadające się do jazdy" albo "z ograniczonymi możliwościami jazdy. Być może to błędy w tłumaczeniu. Bo artykuł jest tłumaczony, to widać (po polsku patent się rejestruje, nie melduje), a tłumacz w ręku nie miał żadnej pozycji z podanej jako bibliografia. Zgłasza: 109.243.220.26 (dyskusja) 14:18, 19 mar 2015 (CET)

Iwo Białynicki-Birula[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Jeden ze współtwórców nieliniowej mechaniki kwantowej zachowującej faktoryzacje stanów kwantowych w której cząstki swobodne nie rozpływają się, a poruszają się w stanie Gausonu". Cząstki swobodne nie "rozpływają się", to funkcja falowa, która je opisuje, "rozpływa się". Przed "w której" konieczny przecinek. Zgłasza: 95.40.2.254 (dyskusja) 23:46, 18 mar 2015 (CET)

Agape[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Zgłoszono (lecz nieprawidłowo) błędne wytłumaczenie [5]. Do przyglądnięcia się dla znających się. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 23:27, 18 mar 2015 (CET)

Kanon Turyński[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Do tego hasła jest przekierowanie z "Papirus Turyński" i umieszczono je w szablonie z dawnymi mapami. Ale to jest błąd - bo są dwa papirusy turyńskie. Jeden to opisana na Wikipedii lista królów, drugi zawiera mapę (i tego nie ma opisanego). Proszę sobie porównać z angielską i niemiecką Wikipedią i jakoś sensownie rozdzielić. Zgłasza: 212.14.59.245 (dyskusja) 11:37, 18 mar 2015 (CET)

 • pod tytułem Papirus turyński (czemu turynśki wielką literą?) można zrobić stronę ujednoznaczniającą - John Belushi -- komentarz 12:37, 18 mar 2015 (CET)

Utopia[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

w rozdziale o utopiach heroicznych ktoś bezmyślnie przez dłuższy czas opisuje utopie eskapistyczna. Od fragmentu - Od utopii eskapistycznych .... do podziału który jest juz dobry Zgłasza: Kacper 87.246.195.190 (dyskusja) 00:38, 18 mar 2015 (CET)

Frankenstein spotyka Człowieka Wilka[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W zdaniu "Udaje się po pomoc do doktora Frankensteina......." jest błąd. Lawrence Talbot udaje się do dr. Franka Mannering'a nie Henry'ego Frankensteina, gdyż jest on już dawno martwy (zmarł pomiędzy wydzarzeniami z Narzeczonej Frankensteina a Syna Frankensteina, zaś jedyną żywą przedstawicielką jego rodu jest Elsa, która jest jego wnuczką - córką Ludwiga czyli postaci z Ducha Frankensteina). Zgłasza: MB2001 81.190.104.230 (dyskusja) 22:34, 17 mar 2015 (CET)

Komunikacja interpersonalna[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

1. Błąd w samej definicji. Komunikacja interpersonalna nie polega wyłącznie na wymianie informacji (jeśli już posługujemy się skrótem, to należałoby użyć znacznie szerszego pojęcia - wymiana ZNACZEŃ).

2. Po drugie - błędem jest bezkrytyczne podanie fragmentu:

"Badania mówią, iż procentowy podział komunikacji (w czasie tzw. pierwszego wrażenia)

przedstawia się następująco

- komunikacja niewerbalna 35%

- komunikacja werbalna 7%

- komunikacja parajęzykowa 58%"

Te rzekome badania, to tzw. teoria Mehrabiana - która poddana została tak daleko idącej krytyce, że wpisanie jej - bez stosownego komentarza - jako rzekomego efektu badań jest w żaden sposób nieuprawnione i przyczynia się do popularyzowania pewnego nieprawdziwego MITU.

O ile można przymknąć oko na pierwsze niedociągnięcie, opisany w punkcie 2 fragment powinien być niezwłocznie usunięty, bo WPROWADZA W BŁĄD I SZERZY IGNORANCJĘ - a chyba nie taka jest rola Wikipedii. Zgłasza: Leszek Maziarz 109.243.110.212 (dyskusja) 21:51, 17 mar 2015 (CET)

Więc pierwsze zostawmy, bo zgodne z podlinkowaną definicją informacji a drugie usunąłem - tej teorii nie naucza się już nawet na kursach nieakademickich. Zrobione, Doctore→∞ 00:35, 25 mar 2015 (CET)

Cmentarz żydowski w Łasinie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Dosp84 błędnie lub celowo fałszywie zamieścił informację o lokalizacji cmentarza żydowskiego przy ul. Radzyńskiej. Ponad wszelką wątpliwość jest to Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, odwiedzany co roku przez kilka rodzin. Z uwagi na ochronę danych osobowych pominę nazwiska. jest wysoce oburzające, że w ten sposób żydzi zawłaszczają miejsca kultu świętego tradycji chrześcijańskich. Jako członek rodziny pochowanych zmarłych żądam sprostowania, Zgłasza: StaryŁasiniak 85.221.142.113 (dyskusja) 16:15, 17 mar 2015 (CET)

Za mało danych. Nie wiadomo o co chodzi w zgłoszeniu. O jakiś cmentarz, ale nie podano tytułu strony, ani bliższych szczegółów, nie wskazano nawet miasta. Niestety odrzucam z uzasadnieniem, że nie jesteśmy w stanie zgadnąć, o który artykuł chodziło zgłaszającemu. --WTM (dyskusja) 16:26, 17 mar 2015 (CET)
Myślę, że chodzi o ten artykuł (+ ew. notkę w Łasin) i wstawione tam zdjęcie, być może błędnie rozpoznane i opisane przez autora. Skoro nie ma tam (na cmentarzu żydowskim) żadnych pozostałości to robią tam jakieś kwiaty. Może to właśnie jest cmentarz ewangelicko-augsburski? Tutaj widać, że koło siebie są aż dwa cmentarze e.-a. i trzeci żydowski. Blackfish (dyskusja) 16:59, 17 mar 2015 (CET)
Jeśli to miałby być artykuł, gdzie Dosp84 jest głównym autorem, to raczej Historia Łasina. WTM (dyskusja) 19:00, 17 mar 2015 (CET)
 • Być może sytuacja jest podobna jak ta w Wodzisławiu, gdzie cmentarz żydowski to obecnie cmentarz żołnierzy radzieckich. Po II wojnie światowej wiele cmentarzy żydowskich podzieliło podobny los. Inna sprawa, że większość artykułów Cmentarz żydowski w... omawia nieistniejące od dawna kirkuty. Trzeba by dodać tam jakieś informacje np. "nieistniejący obecnie" --Swd (dyskusja) 18:31, 21 mar 2015 (CET)
 • Tak właśnie było. Na cmentarz żydowski po II wojnie światowej został przeniesiony cmentarz ewangelicki który pierwotnie znajdował się tuż pod kościołem ewangelickim (obecnie dom kultury) przy ulicy Curie-Skłodowskiej.

Brama Orawska[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Brama Morawska znajduje się na północ od polany Molkówka, a nie na wschód od niej (na granicy), jak podano w artykule – to tam znajduje się europejski dział wodny. Na samej granicy nie ma ani przełęczy, ani działu wodnego, co można sprawdzić choćby na geoportalu na który niby artykuł się powołuje. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 09:47, 17 mar 2015 (CET)

Magnus_Haroldson[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Kochani! Bardzo ciekawa strona, jeśli można wyjaśnić wątpliwości. Że hasło po edycji, pytam.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Magnus_Haroldson#Kilka_pyta.C5.84...

Lucznik (dyskusja) 20:39, 16 mar 2015 (CET)

Szczecin[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W rozdziale Historia jest wzmianka o potopie szwedzkim, który jakoby przyczynił się do upadku gospodarczego miasta. Nie wiem jaki wpływ na miasto miała wyprawa hetmana Czarnieckiego do Danii, która miała miejsce w czasie wojny polsko-szwedzkiej, popularnie nazywanej "potopem szwedzkim". Chyba niezbyt duży, bo Czarniecki miasta nie zdobywał, chyba spalił jakąś wieś pod Szczecinem. Szwedzi weszli do miasta w czasie wojny 30-letniej, gdy książę Bogusław XIV zdecydował się wejść z nimi w sojusz. Działania wojsk szwedzkich i pruskich na Pomorzu w czasie wojny 30-letniej przyczyniły się do problemów gospodarczych Szczecina i Pomorza (Zachodniego). źródło: np. "Pomorze Zachodnie poprzez wieki" pod redakcją Jana M.Piskorskiego, 1999 Zgłasza: Z. Barski 83.11.241.62 (dyskusja) 18:49, 16 mar 2015 (CET)

Rafał Wolski[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Trzeba by początek tekstu zaktualizować, bo ma grać 1,5 roku w Mechelen, a Bari to juz przeszlosc. Zgłasza: M. 91.198.186.36 (dyskusja) 09:54, 16 mar 2015 (CET)

Polomarket[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

W artykule jest zdanie: "Od 2015 r wszystkie sklepy noszą nazwę „Mila”[2]." Co więcej, podane jest źródło tej informacji. Z tym, że to nie jest prawda.

Nikt nie sprawdził, co jest napisane w źródle, albo nie zrozumiał informacji prasowej.

We wskazanym źródle czytamy, że POLOmarket rozpadł się na dwie marki. Firma działa dalej, tylko ma mniej sklepów. Na przejrzenie i publikację czeka kilkanaście edycji, najnowsze nie mają tej pomyłki. Nie mają też błędów w zapisie, typu: "2015 r".

Konkludując: Mila i POLOmarket to dwie różne, konkurencyjne firmy, działające niezależnie od siebie. Zgłasza: Magarac pol (dyskusja) 08:27, 16 mar 2015 (CET)

Tego zdania już nie ma. T Załatwione --WTM (dyskusja) 18:40, 27 mar 2015 (CET)

Free Jazz: A Collective Improvisation[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Album prezentuje rzeczywiście wolną, nieprzywiązaną muzykę i w pełni opowiada tytułowi płyty." Nie wiem, o co chodziło Autorowi - może o "swobodną, nieskrępowaną muzykę"? Zgłasza: 95.41.174.155 (dyskusja) 19:03, 15 mar 2015 (CET)

Takie subiektywne opinie są IMHO w ogóle nieencyklopedyczne, usunąłem to zdanie. Michał Sobkowski dyskusja 19:45, 15 mar 2015 (CET)
Akurat ta opinia o tej płycie nie wydaje się być subiektywna. Andrzej Schmidt w Historii jazzu t. 3, Zgiełk i furia, Warszawa 1997, s. 120, pisze: "Podobno bez żadnej próby cała ósemka weszła in medias res improwizując bez określonego tempa, bez kreski taktowej i bez ustalonych funkcji harmonicznych. Jedynymi wyznacznikami formy były pasaże wprowadzające solistów oraz - jak to określił Ornette - harmoniczne unisony, które brzmiały zresztą jak dysonansowe harmonie. Wszystko było przypadkiem (...)". Chyba można więc użyć sformułowania "swobodna, nieskrępowana muzyka", odnosząc się do tytułu płyty?
Na podstawie powyższego napisałbym "muzyka całkowicie improwizowana, o zmiennym tempie i zróżnicowanej harmonii". Ale może i ta swoboda się nadaje, zwłaszcza wobec tytułu. Tylko trzeba dać przypis. Michał Sobkowski dyskusja 11:26, 16 mar 2015 (CET)

California Institute of Technology[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane
California Institute of Technology

"Kalifornijski Instytut Technologiczny". Powinno być "Kalifornijski Instytut Techniczny" lub - jak w polskim wydaniu Feynmana wykładów z fizyki - "Kalifornijski Instytut Techniki". http://www.uci.agh.edu.pl/bip/63/11_63.htm Zgłasza: 95.41.174.155 (dyskusja) 15:49, 15 mar 2015 (CET)

Massachusetts Institute of Technology

Instytut Technologiczny w Massachusetts. Powinno być "Techniczny". Tak samo w przypadku Caltechu. http://www.uci.agh.edu.pl/bip/63/11_63.htm Zgłasza: 31.1.22.73 (dyskusja) 15:21, 15 mar 2015 (CET) W Polsce istnieją uniwersytety techniczne, a nie technologiczne.

W Wikipedii jest tak, jak w Encyklopedii PWN. Można podać inne nazwy wraz ze źródłami. Michał Sobkowski dyskusja 16:29, 15 mar 2015 (CET)
A Feynmana wykłady z fizyki (żeby było śmieszniej - wydane przez PWN) to nie źródło? Strony 11, 15, 17, 240. http://librarum.org/book/9644/11 (nie wiem, czy to nie jakiś pirat). Poza tym źródłem powinna być poprawność językowa. Angielskie technology to po polsku "technika".
Ale nie tłumaczymy tu słowa technology, tylko podajemy polską wersję nazwy własnej. Jeśli została źle przetłumaczona, ale się przyjęła, to pozostaje zacisnąć zęby i promować właściwą nazwę, ale poza Wikipedią. Tu mamy aktualną definicję encyklopedyczną danego podmiotu kontra podręcznik, w którym nazwa jest kwestią absolutnie poboczną. Jest to zapewne tekst pierwszego polskiego wydania z 1968 roku (tłum. Ryszard Gajewski). Pewnie tak wówczas tłumaczono, ale obawiam się, że obecnie dominuje nazwa "technologiczny". Można natomiast dodać notkę o poprawnym tłumaczeniu słowa "technology". Michał Sobkowski dyskusja 18:38, 15 mar 2015 (CET)
Notki dodane. Michał Sobkowski dyskusja 19:16, 15 mar 2015 (CET)
Dziękuję.
Uznaję za T Załatwione, Doctore→∞ 00:30, 25 mar 2015 (CET)

Sewastopol[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Na samym początku podano, że nazwą tatarską jest Aqyar. Tyle, że to nazwa historyczna, a współcześni Tatarzy krymscy stosują nazwę Севастопол/Sevastopol Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 15:11, 15 mar 2015 (CET)

Na tatarskiej Wikipedii jest Акъяр/Aqyar, a na krymskotatarskiej Aqyar. Żyrafał (Keskustelu) 17:14, 15 mar 2015 (CET)

Hattrick[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Piszecie "Siódmą edycję rozgrywek wygrał polski klub Romasz prowadzony przez menadżera Romajacka."

To prawda, było to w sezonie 34. Natomiast w sezonie 46 wygrał inny Polak - -Andrew- prowadzący Drakonians CF.

Obecnie jest też na wyższym poziomie rozgrywkowym niż Romiasz. Zgłasza: Liger Mistrzowski 89.73.48.161 (dyskusja) 01:33, 14 mar 2015 (CET)

Chordofony[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Prawdopodobnie prototypem instrumentów strunowych był łuk z drgającą cięciwą." Nieprawidłowe użycie słowa "prototyp". Proponuję: "Prawdopodobnie pierwotnym [pierwszym] (prymitywnym) instrumentem strunowym był łuk z drgającą cięciwą". Zgłasza: 95.40.151.34 (dyskusja) 17:32, 13 mar 2015 (CET)

Lista państw świata według oczekiwanej długości życia[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Podane dane są zmyślone. The World Factbook takich wartości podaje. Zgłasza: 31.175.3.246 (dyskusja) 14:32, 11 mar 2015 (CET)

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

pomnik polegych stoczniowców forme plastyczno architektoniczna w ramach wielu konkursow wybrano projekt peplinskich ,materialy zdjęciowe oraz prasowe oraz umowa na wykonanie w archiwum komisji krajowej solidarnosci ,następnie weryfikacja przez prokuraturę badajaca prawa autorskie na stronie http;//trójmiasto.gazeta.pl.negocjacje w sprawie projektu prowadzil Robert peplinski z prof. zinem projekt pana szyslaka i pietruszki przepadl nawet w wersji z trzema krzyżami ,odrzucono tez projekt pana mokwinskiego i jego zespołu ,odrzucono projekt pana borosa na polu został projekt peplinskich ,nie opieracie się państwo na materiałach zrodlowych jedynie na relacjach ludzi którzy nie maja zadnych dokumentów żeby w tak opiniotwórczym prtalu oglaszac takie rewlacje trzeba się opierać na dokumentach a nie na relacjach ciekawi mnie ile jeszcze będzie zmian Zgłasza: 94.158.143.73 (dyskusja) 09:20, 11 mar 2015 (CET)

 • Przeciwnie wprost. Wikipedia z zasady opiera się na informacjach opublikowanych, nie na dokumentach. Ciacho5 (dyskusja) 15:00, 11 mar 2015 (CET)

Chrześcijaństwo[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Art głosi: Świętem, obchodzonym jako pierwsze w chrześcijaństwie i uznawanym za najważniejsze przez większość chrześcijan, jest Wielkanoc. Tymczasem w Boże Narodzenie mamy Pierwszym i głównym świętem chrześcijan była niedziela. Gdzieś chyba jest niedokładność. Przy okazji może można dodać coś o Bożym Narodzeniu do głównego artu, bo ostatnio ktoś wpisał, że to drugie najważniejsze. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 10:24, 10 mar 2015 (CET)

 • Technicznie Boże Narodzenie i Wielkanoc są, przynajmniej od IV wieku, uroczystościami a nie świętami. Na Wikipedii mamy z kategoriami uroczystości, świąt, wspomnień etc. tak wielkie zamieszanie, że już chyba nikt nie posprząta tej stajni Augiasza. Augurmm (dyskusja) 00:12, 11 mar 2015 (CET)
 • Ciacho, mamy Wikiprojekt:Chrześcijaństwo, to przecież pierwsze miejsce, gdzie należy zgłaszać takie problemy! A przynajmniej powiadomić ten wikiprojekt o zgłoszeniu tutaj (właśnie to zrobiłem). Michał Sobkowski dyskusja 09:22, 11 mar 2015 (CET)
 • Augurmm, wczoraj określiłeś sytuację jako "stajnię Augiasza", a teraz oznaczyłeś zgłoszenie jako załatwione, pomimo że w zasadzie nic się nie zmieniło. Przywracam status "dyskusja". Michał Sobkowski dyskusja 10:12, 12 mar 2015 (CET)
 • Och, poprawiłem bo Hoa naniósł minimalne poprawki. Całą sprawę będzie bardzo trudno wyjaśnić bez odpowiednich haseł o kalendarzu, i to w różnych okresach. Są takie na przykład na enwiki. To jest kwestia wyjaśnienia m.in. różnicy między festum a feria etc. Do tego to się zmieniało przez wieki, ostatnia reorganizacja za Pawła VI też przyniosła zmiany w kategoriach tego co u nas nazywamy "świętami". Dla przykładu. W haśle Ogólny kalendarz rzymski mamy 25 grudnia – Narodzenie Pańskie – Uroczystość a haśle Boże Narodzenie święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. W haśle Wielkanoc definicja najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie opatrzona jest przypisem, który mówi Wojciechowski M.: Wielkanoc, Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, Pascha (zresztą z chyba prawidłowo skonstruowanego hasła w Encyklopedii PWN). Oczywiście w codziennym języku polskim wszystko jest świętem, nawet wycieczka na piwo. Ale w encyklopedii wypadałoby ujednolicić i uźródłowić nazewnictwo, co jak powiedziałem wyżej w obecnej sytuacji byłoby wyzwaniem nie lada dla jednej osoby. Augurmm (dyskusja) 11:17, 12 mar 2015 (CET)
 • De facto nie ma błędu, choć jest niejasność. Niedziela i Wielkanoc to pierwsze i najważniejsze święto w chrześcijaństwie. Pierwsza Wielkanoc miała miejsce właśnie w niedzielę, a niedziela to pamiątka Wielkanocy. W liturgii istnieje sformułowanie: "pierwszy dzień tygodnia w którym Jezus Chrystus zmartwychwstał". --Swd (dyskusja) 09:10, 13 mar 2015 (CET)
  • Oczywiście zgoda. Tylko należy to w haśle należycie uźródłowić i zastosować prawidłową terminologię. W ostatnim katechizmie KK jest np. że Wielkanoc to "uroczystość uroczystości" (par. 1169). Augurmm (dyskusja) 12:33, 13 mar 2015 (CET)

Lębork[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Sekcja Historia pisana jest na podstawie książki wydanej w 1982 roku, prezentującej słusznie obowiązuje ponad 30 lat temu ideologiczne informacje z okresu PRL-u, mające dowodzić prapolskości "Ziem Odzyskanych". Wobec tego czytamy o "prasłowiańskiej" epoce brązu, w starożytności okolice Lęborka zamieszkują "Słowianie" handlujący z Rzymem. Nie ma ANI SŁOWA o obecności na terenie Pomorza Wschodniego migrujących ze Skandynawii Gotów i Gepidów, po których pozostały m.in. kręgi kamienne. Do tego w rozdziale "starożytność" czytamy o tym, że u owych "Słowian" narodził się w owym okresie feudalny ustrój społeczny, co jest kompletnym błędem rzeczowym i chronologicznym. I potem różni tacy naczytają się na Wikipedii takich bzdur i piszą na forach internetowych, że Wandalowie i Goci byli plemionami słowiańskimi. Zgłasza: 212.14.59.245 (dyskusja) 07:49, 10 mar 2015 (CET)

Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nie ma tu Juliana Nowaka, a wg jego biogramu był od 31 lipca do 21 sierpnia ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Zgłasza: 31.175.3.246 (dyskusja) 00:34, 10 mar 2015 (CET)

Na oko brakuje z 10 ministrów. Dodałem "m.in.", więc formalnie błędu już nie ma, ale przydałoby się uzupełnienie. Niestety nie dysponuję źródłami. Michał Sobkowski dyskusja 14:01, 11 mar 2015 (CET)
Należałoby porównać Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z Szablon:Ministrowie wyznań religijnych i oświecenia publicznego. --WTM (dyskusja) 14:17, 11 mar 2015 (CET)
Porównałem (a nawet dodałem szablon do hasła) - stąd moje stwierdzenie o braku ok. 10 ministrów. Ale nie zmienia to faktu, że do uzupełnienia potrzebne są źródła. Michał Sobkowski dyskusja 20:03, 11 mar 2015 (CET)

Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Korczynie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

czy nie winno być : pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej. Tak jest w opracowaniu w "Niedzieli" nr 32/2014 - str. III niedzieli przemyskiej. - Pozdrawiam. Zgłasza: Zbyszek Sabat - z_sabat@o2.pl 31.2.70.49 (dyskusja) 18:36, 9 mar 2015 (CET)

Poprawne są obie nazwy, jednak w Wikipedii stosujemy nazwę bez „pw.” np. tutaj - Blackfish (dyskusja) 20:43, 9 mar 2015 (CET)
 • W zgłoszeniu chodziło chyba o słówko "Korony"... Merete25 (dyskusja) 21:47, 9 mar 2015 (CET)
  • Przepraszam, nie zauważyłem. Jeśli chodzi o to, to może być problem, bo oni chyba sami nie wiedzą jak się nazywają. Na stronie parafii i diecezji występują trzy(!) różne nazwy:
 1. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
 2. Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej
 3. Matki Boskiej Królowej Polski
Blackfish (dyskusja) 22:26, 9 mar 2015 (CET)

Litzmannstadt Ghetto[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

ˌˌL-stadt – Gettoˈˈ, nie powinno być Ghetto? Zgłasza: JMjr 89.71.149.231 (dyskusja) 13:25, 9 mar 2015 (CET)

Niekoniecznie. Choć nie znalazłem żadnego przykładu ze skróconą nazwą miasta, to drugi człon nazwy występuje nawet częściej bez „h” tj. „Getto” np. tutaj na kartkach pocztowych. - Blackfish (dyskusja) 15:20, 9 mar 2015 (CET)
"L.-Stadt" to zwykły skrót od Litzmannstadt i przynajmniej powinien mieć kropkę. Ale to całe zdanie z tym "drukiem firmowym" jest jakieś takie nie na miejscu. --tadam (dyskusja) 16:10, 9 mar 2015 (CET)

Karaczajo-Czerkiesja[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W tej republice NIE MA prezydenta, jest "przywódca" (ew. "szef"; wer. RU - Глава Республики). Prezydent jest tylko jeden... Zgłasza: [@] 89.231.110.6 (dyskusja) 00:19, 9 mar 2015 (CET)

Sulejman Wspaniały[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Paragraf o życiu prywatnym i rodzinie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Pisze tam, że mógł mieć 4 żony jako muzułmanin - bzdura - miał harem złożony z niewolnic, ale tradycja ottomańska zakazywała mu wstąpienia w związek małżeński. Złamał on tę tradycję dla Hurrem (Roksolany) i w 1534 roku wstąpił z nią w związek małżeński. Zgłasza: Klaudia 188.122.16.81 (dyskusja) 18:04, 8 mar 2015 (CET)

Hurrem była czwartą żoną.

 • Pierwsza jego żona pozostaje nieznaną z imienia. Poślubił ją w 1511 r., gdy przebywał w Kefie. Urodziła syna Mahmuda. Zmarł on podczas epidemii ospy 29 października 1521 r. W życiu Sulejmana nie odegrała znaczącej roli. Zmarła w 1520 r.
 • Druga żona nazywała się Gülfem Sułtan. Jej synem był Murad. Również i on zmarł podczas epidemii ospy 10 października 1521 r. Gülfem została zabita podczas jej zamachu na sułtana w 1562 r.
 • Trzecia – Mâhidevrân Sułtan, była bardziej znana jako Gülbahar (Wiosenna Róża). Po śmierci Mahmuda jej syn, Mustafa (zarządca prowincji Manisa od 1533), początkowo uznany przez Sulejmana za następcę tronu, został stracony z polecenia sułtana, gdy ten zaczął obawiać się, że jego wpływy w armii są zbyt wielkie.
 • Czwartą żoną sułtana była Hürem Sułtan, w Europie znana jako Roksolana.

tyle można się dowiedzieć z artykułu - John Belushi -- komentarz 23:35, 17 mar 2015 (CET)

Noc teczek[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Noc teczek – sformułowanie używane w prawicowej publicystyce" - od dłuższego czasu sformułowanie jest już powszechnie używane, niezależnie od podglądów. Pozdrawiam Zgłasza: 178.43.212.176 (dyskusja) 12:21, 8 mar 2015 (CET)

 • Obydwa te wydawnictwa wzbudzają kontrowersje, a ich autorzy oskarżani są o tendencyjny dobór materiałów i wykorzystywanie ich do celów walki politycznej. Przez kogo są oskarżani? Loxley (dyskusja) 12:08, 9 mar 2015 (CET)
 • Tyle, że oficjalnie nie ma źródła na to, że coś jest powszechnie używane... To tak, jakbym miał podawać bibliografię na to, że 2+2=4... Pozdrawiam Zgłasza: 178.43.212.176 (dyskusja) 12:21, 8 mar 2015 (CET)
 • W takim razie odwróćmy sytuację, może tak będzie łatwiej. Stawiam hipotezę, że sformułowanie jest powszechnie nieznane, a używane w bardzo niszowej prawicowej publicystyce. (Nie mam źródła na to, że coś jest powszechnie nieznane... To tak, jakbym miał podawać bibliografię na to, że 2+2=4). Proszę obalić moje rozumowanie. --WTM (dyskusja) 00:26, 12 mar 2015 (CET)

Święto[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Co to są święta obserwowane? Obserwowane przez kogo? I w jakim celu ktoś je obserwuje? Chodzi o obcy wywiad? Czy o Polaków, którzy obserwują, ale nie obchodzą? Ale w takim razie kto obchodzi, że inni mogą to obserwować? Bo chyba niemożliwa jest obserwacja święta, którego nikt nie obchodzi. -- W pierwszej chwili myślałem, że chodzi o nieudolny przekład angielskiego observed holidays, czyli święta obchodzone, ale w haśle stoi jak wół Wykaz świąt obchodzonych i obserwowanych w Polsce, więc to coś innego niż święto obchodzone. Zgłasza: Ksymil (dyskusja) 08:21, 7 mar 2015 (CET)

Dobrze jest sprawdzić, zanim zacznie się żołądkować. Jest to wyrażenie jak najbardziej poprawne, choć już u Doroszewskiego określone jako przestarzałe; z pewnością nie "chodzi o nieudolny przekład angielskiego".
http://sjp.pwn.pl/doroszewski/obserwowac;5462219.html
No, to jeszcze raz, bez żołądkowania się: Co znaczy obchodzony i obserwowany? Bo z Doroszewskiego wynika, że to jedno i to samo, czyli ten nagłówek znaczy tyle co: Wykaz świąt obchodzonych i obchodzonych w Polsce (sic!). — A poza tym skoro koło roku 1965 (publikacja słownika Doroszewskiego) był to wyraz przestarzały, to co on ma pół wieku później wyjaśniać w Wikipedii? Dlatego nadal przypuszczam, że to nieudolny przekład z angielskiego, bo osoby, które by tego czasownika w tym znaczeniu na co dzień używały, muszą być już grubo po setce. Ksymil (dyskusja) 13:34, 7 mar 2015 (CET)
Obchodzić i obserwować to nie całkiem to samo. Obserwować (święto) znaczy[ło] ściśle przestrzegać. O kimś, kto na wigilię jadł karpia i przystrajał [ubierał] choinkę (i raczej nic poza tym), można [było] powiedzieć, że obchodzi Święta Bożego Narodzenia, lecz nie - że je obserwuje. Oczywiście określenie nieco trąci myszką.

Reinhard Heydrich[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W sekcji Sport jest zdanie " Podczas wojny Heydrich kazał ocalić polskich szermierzy, olimpijczyków z 1936 roku, m.in. polskiego Żyda Kantora".

Chodzi tu o Romana Kantora. W jego życiorysie u nas nie ma informacji, że był Żydem, są natomiast informacje praktycznie wykluczające pomoc Heydricha. Otóż Kantor po kampanii wrześniowej miał schronić się We Lwowie (wówczas pod władzą ZSRR), a w 1943 zginął w obozie na Majdanku. Życiorys ma własne źródła, więc mamy tu pewną sprzeczność. Zgłasza: Gżdacz (dyskusja) 01:19, 7 mar 2015 (CET)

Znalazłem dwie strony potwierdzające pomoc: [6], [7]. Żyrafał (Keskustelu) 10:05, 7 mar 2015 (CET)
Pierwsze ze wskazanych przez Ciebie źródeł twierdzi, że Heydrich pomógł Kantorowi po jego ucieczce z terenów okupowanych przez ZSRR w 1939. Z kolei to źródło [8] twierdzi, że Kantor w 1940 został wicemistrzem ZSRR w szpadzie. Opisuje też jego historię pod okupacją niemiecką i starania o zdobycie zagranicznego paszportu i wyjazd, w których drugą stroną było Gestapo, które ostatecznie zgarnęło wszystkich starających się i wywiozło na Majdanek. Gżdacz (dyskusja) 16:07, 7 mar 2015 (CET)

NTS (klasyfikacja)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Nieaktualna liczba jednostek: podregionów jest 72, miast na prawach powiatu 66, a gmin 2478. Ponadto jednostki poziomu 5 to nie tylko gminy, ale także osobno części miejskie (611) i wiejskie (611) gmin miejsko-wiejskich, dzielnice Warszawy (18), delegatury 4 miast (19), czyli łącznie 3737 jednostek. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 13:30, 6 mar 2015 (CET)

Święto[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

15 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Kombatanta - brak podstawy prawnej

Szanowny Panie,

w odpowiedzi na Pana maila uprzejmie informuję, że na mocy ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów, „Dzień Kombatanta” był obchodzony w naszym kraju w czasach PRL-u, w rocznicę zwycięskiego zakończenia II wojny światowej – 9 maja. Ta ustawa straciła moc w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Wówczas dzień 1 września ustanowiono „Dniem Weterana”, który po nowelizacji 14 marca 2014 roku, zmienił nazwę na „Dzień Weterana Walk o Niepodległość RP”.

Niezależnie od powyższego, 29 maja w naszym kraju jest obchodzony także „Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa”.

Polskie ustawodawstwo nie przewiduje obchodów „Dnia Kombatanta” 15 kwietnia.

Z poważaniem, Ilona Wierzchowska

Zgłasza: PHM 09:11, 6 mar 2015 (CET)

[Zgłosił Wikipedysta:Piotrekkatowice]
Zmieniłem tytuł sekcji z Dyskusja wikipedysty:Piotrekkatowice na Święto, bo to chyba o to hasło chodzi. IMHO informacja o tym święcie powinna pozostać w haśle z uwagą o zniesieniu w 1991. Michał Sobkowski dyskusja 10:39, 6 mar 2015 (CET)

Parafia polskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Jestem proboszczem Parafii Polskokatolickiej w Toruniu, obecny opis nie przystaje do rzeczywistości ani do historii prosze o kontakt z autorem w celu poproszenia go o naniesienie poprawek, są tąm poważne błędy, które poświadczają nieprawdę Ks. Mirosław A. Michalski mamichalski@wp.pl Zgłasza: ks. Mirosław A. Michalski 176.221.121.148 (dyskusja) 22:53, 5 mar 2015 (CET)

 • Poprawki można wnosić, o ile są dostępne źródła. Osobiste oświadczenia nie mogą być podstawą do pisania w Wikipedii. Prosze zapoznać się z zasadą weryfikowalności. A autorów można znaleźć klikając na zakładkę historia gdy artykuł jest wyświetlany. Ciacho5 (dyskusja) 23:11, 5 mar 2015 (CET)
 • @Artur Jemielita możesz się zająć? Ciacho5 (dyskusja) 23:13, 5 mar 2015 (CET)
 • Skontaktowałem się z ks. prof. Michalskim. Poprawki (zgodnie z zasadami Wikipedii) wprowadzę w najbliższym czasie. Artur Jemielita (dyskusja) 17:55, 6 mar 2015 (CET)

Ułus namski[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Skoro siedziba to Namcy, to przymiotnikiem na peno nie będzie namski. Albo nazwa ułusu powinna pozostać po rosyjsku (tj. namskij), albo przymiotnik powinien być poprawnie utworzony po polsku. Bo teraz to pokraczna hybryda, gdzie rosyjskiemy przymitnikowi zmieniono końcówkę sugerując, że to forma polska Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 21:21, 5 mar 2015 (CET)

Ułus niurbiński[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Kto wymyślił taką polską nazwę? Jednostka nazwana jest od miejscowości Niurba, zatem przymiotnikiem nie będzie niurbiński Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 21:12, 5 mar 2015 (CET)

Andrea del Verrocchio[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Wizerunek mężczyzny jako portret Verrocchia przedstawia Perugina - innego artystę włoskiego Zgłasza: dr Bożena Fabiani, autorka "Gawęd o sztuce" 89.74.230.152 (dyskusja) 19:55, 5 mar 2015 (CET)

Fabrice Luchini[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Fabrice Luchini urodził się w Paryżu, w rodzinie włoskich imigrantów, którzy byli producentami owoców i warzyw. Wychowywał się w dzielnicy Goutte d'Or w 18. dzielnicy Paryża. Jego pierwsza rola była w Tout peut arriver w 1969 roku. Zagrał jako nastolatek w fimie Éric Rohmer Le Genou de Claire (Kolano Klary) w 1970 roku. Pojawił się w Perceval le Gallois (Perceval z Galii) i Les Nuits de la pleine lune (Noce pełni księżyca) Romera, a także w filmach reżyserowanych przez Nagisa Oshima, Pierre Zucca, Claude Lelouch, Cédric Klapisch i Édouard Molinaro.

Już to zgłaszałem, ale zostało to "przeniesione do dyskusji hasła", czyli do kubła. 1. Jego rodzice handlowali owocami i warzywami, a nie byli ich "producentami"; 2. Żeby nie było dzielnicy w dzielnicy, arrondissement można nazwać "okręgiem"; 3. "w fimie Éric Rohmer" powinno być "w fimie Érica Rohmera"; 4. PERCEWAL Z WALII. Walia to nie Galia. Gallois to nie Gaulois. 5. Romer to Rohmer; i kupa nieodmienionych nazwisk. Zgłasza: 31.2.51.218 (dyskusja) 22:28, 4 mar 2015 (CET)

Może Alain Schneider się zainteresuje jako autor? A może sam poprawisz? To najlepszy i najszybszy sposób na usunięcie błędów. Wikipedię może edytować każdy. Michał Sobkowski dyskusja 07:30, 5 mar 2015 (CET)

Edwige Fenech[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Bzdurna treść. Napisane przez automatyczny translator? Człowiek by nie napisał: "była włoską gwiazdą filmowa, brała udziałem w wielu komediach"

"zazwyczaj pojawiała się u Barbary Bouchet na czacie show w telewizji włoskiej" - na jakim czacie? na IRC-u?

Treść może wprowadzać w błąd: "podczas edycji festiwalu w Cannes zdobył tytuł Miss Francji". Festiwal w Cannes jest festiwalem kinematograficznym, nie konkursem piękności. Co więcej, jak łatwo sprawdzić (artykuł Miss Francji jest w Wikipedii) Edwige Fenech nie zdobyła tytułu Miss Francji. Zgłasza: 31.175.3.246 (dyskusja) 20:50, 4 mar 2015 (CET)

Chodzież[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Kiedyś artykuł był oznaczony jako miasto i gmina, teraz jest gmina miejska. Czy na pewno jest to prawidłowe oznaczenie miasta, które jest jednocześnie gminą o statusie miasta? Przykładowo Mikołów nie ma takiego opisu, choć jest jednocześnie gminą miejską. Dlaczego miasta na prawach powiatu nie są zatem oznaczone jako gmina miejska na prawach powiatu, skoro z artykułu to bezpośrednio wynika? Może należy zmienić definicję gminy miejskiej na „miasto, które zawiera w granicach administracyjnych gminę”? Zgłasza: 83.0.168.196 (dyskusja) 13:54, 3 mar 2015 (CET)

Kiedyś artykuł miał w pierwszych słowach określenie „miasto i gmina”, gdzie cała fraza miasto i gmina tak samo linkowała do gmina miejska. --WTM (dyskusja) 15:37, 3 mar 2015 (CET)

Swobodny spadek[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Ruch statku kosmicznego bez napędu nie zaczyna się od spoczynku, więc występuje sprzeczność między częściami artykułu. Nie edytuję, bo nie mam pewności Zgłasza: Eu (dyskusja) 03:10, 1 mar 2015 (CET)

To w takim razie jaka siła wprawiła w ruch statek bez napędu, że nie zaczyna się od spoczynku ? :) A na poważnie to jest to tylko pewne założenie, które mówi, że spadek rozpoczyna się od spoczynku. Aby wahadłowiec spadał swobodnie trzeba go wynieść na orbitę, aby piłka spadła swobodnie trzeba wykonać rzut pionowy. Doctore→∞ 19:55, 1 mar 2015 (CET)
Jakieś to takie mało obrazowe. Prowadzi do błędu myślowego. Na pewno nie jest to typowy przykład. Eu (dyskusja) 21:30, 1 mar 2015 (CET)
To jest kwestia definicji takich pobocznych zagadnień fizycznych. Definicje często różnią się w zależności od omawianego zagadnienia. W podstawowym kursie fizyki za spadek swobodny uznaje się ruch ciała w polu grawitacyjnym gdy na ciało działa tylko siła grawitacji (swobodny) i ciało nie miało prędkości początkowej, bo to z prędkością początkową nazywa się rzutem. Ale problemy narastają jak omawia się kolejne czynniki wpływające na ruch spadającego ciała, pojawia się siła oporu, siła Coriolisa, zmiana natężenia pola grawitacyjnego. Następnie pojawia się problem względności ruchu, a w tej sytuacji określenie spoczynku / ruchu może być względne. No i problem ruchu satelity w polu grawitacyjnym, i tu w podręcznikach dość często używa się określenia, że ruch satelity w pobliżu planety jest spadkiem na planetę i to swobodnym. Gdyby trzymać się ściśle terminologii, to nie jest to spadek a rzut. Wg Encyklopedii Fizyki pod hasłem Spadek swobodny jest tylko ten rzeczywisty spadek bez oporu powietrza i z oporem powietrza. Nie mam pod ręką podręczników z fizyki, by sprawdzić jak jest w innych. StoK (dyskusja) 08:24, 7 mar 2015 (CET)
Z oporem powietrza to nie jest przecież swobodny! Może jest 'spadek swobodny, bez oporu powietrza' i 'spadek z oporem powietrza'...? – wtedy jawnie swobodny byłby tylko ten pierwszy. Tak jak napisałeś to chyba błąd... --CiaPan (dyskusja) 23:41, 21 mar 2015 (CET)

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja
Wątek założony przed: 21:03, 26 lut 2015 (CET)

Bardzo ciężko jest zgłosić tu błąd. Strypt do zgłaszania błędów co raz się tu zacina – naciskanie przycisku „wyślij” nie powoduje jakiejkolwiek reakcji lub pojawia się komunikat „Wystąpił błąd podczas przesyłania zgłoszenia. Proszę spróbować jeszcze raz” (oczywiście próbowanie jeszcze raz daje taki sam efekt...). Problem ten miałem już wielokrotnie niezależnie od stosowanej przeglądarki (IE, Firefox). Może byście to w końcu naprawili.

Za mało danych. Nie wiadomo co naprawiać. --WTM (dyskusja) 22:55, 26 lut 2015 (CET)
Pisałem tutaj już niejednokrotnie, ale mnie ignorowano. Skoro powstała dyskusja, to się podepnę. Chodzi o zabezpieczenie obrazkowe. W formularzu zgłaszania błędu nie ma Captchy, a serwer jej wymaga i stąd problem ze zgłoszeniem. Oczywiście nie każdy użytkownik dostaje do przepisania kod, stąd może powstać problem z odtworzeniem błędu. 95.108.75.251 (dyskusja) 22:08, 27 lut 2015 (CET)
Quote-alpha.png
Formularz do zgłaszania błędów zwraca komunikat "Wystąpił błąd podczas wysyłania zgłoszenia. Proszę spróbować jeszcze raz." jeśli w treści zgłoszenia znajdzie się link zewnętrzny. Myślę, że sprawa dotyczy tylko niezalogowanych - przy wstawianiu linku zewnętrznego podczas zwykłego edytowania pojawia się captcha. Podejrzewam, że bug wiąże się z nieuwzględnieniem ochrony antyspamowej przez autorów skryptu do zgłaszania błędów. Rafał 37.128.42.5 (dyskusja) 21:14, 18 lut 2014 (CET)
Dobrze podejrzewasz. Wpisanie linka zewnętrznego przez użytkowników niezalogowanych albo świeżo zarejestrowanych (mniej niż 4 dni i wykonanych mniej niż 10 edycji) wymaga potwierdzenia przez captcha. Interfejs do zgłośbłędów tego nie przewiduje. Można wpisać link z pominięciem przedrostka http:// (https://) wtedy się uda. --WTM (dyskusja) 22:13, 18 lut 2014 (CET)
Tak właśnie wpisuję, ale w formularzu ani w komunikacie błędu nie ma o tym słowa. Jest za to sugestia "Jeśli to możliwe, dodaj do zgłoszenia informację o źródle". Z pewnością część zgłaszających, która w dobrej wierze chce podać link do źródła, odbija się kilka razy od lakonicznego komunikatu "Proszę spróbować jeszcze raz" i traci w końcu cierpliwość. Rafał 37.128.42.5 (dyskusja) 00:09, 19 lut 2014 (CET)
To było chyba już zgłaszane ze dwa razy, ale niestety nikt nie miał czasu/ochoty się tym zająć :( Matma Rex dyskusja 22:40, 1 kwi 2014 (CEST)
Jak widać, problem znany, poruszany np. dokładnie rok temu, w lutym 2014, tylko nikt nie miał czasu/ochoty się tym zająć. W tym roku też tak będzie :( --WTM (dyskusja) 00:22, 28 lut 2015 (CET)
To może jednak warto zająć się tym błędem, bo wypacza całą ideę zgłaszania błędów – wielokrotnie w komentarzach poniżej pojawia się, że zgłoszenie należy poprzeć źródłem, a jak widać, gdy źródło się chce dodać (a w ponad 90% będzie to przecież źródło internetowe), to „gadżecik” uniemożliwia dodania tegoż. Ciekawe ile osób po takim „powitaniu” rezygnuje ze zgłoszenia błędu? Może jednak brak takiego wadliwego narzędzia byłby bardziej korzystny – wystarczyłoby tylko linkowanie do tej strony.

Antonín Pich[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

ostatni akapit jest niestylistycznie napisany, nie wiadomo o co w nim chodzi Zgłasza: Mateusz 89.74.33.190 (dyskusja) 10:55, 25 lut 2015 (CET)

trochę poprawiłem, ale bez źródła, z którego to było tłumaczone ciężko jest to wyszlifować. --tadam (dyskusja) 13:37, 25 lut 2015 (CET)

Okrągły Stół (historia Polski)[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie

Dwie sprawy:

 • W sekcji "Kontrowersje" mylący jest cytat "Większość z nich (...) do dzisiaj zmieniła zdanie." Wymienionych jest 11 osób, z których co najmniej 5 raczej zdania nie zmieniło, a na pewno więcej niż połowa tych 11 jest kojarzona ze środowiskiem kontestującym Okrągły Stół także współcześnie.
 • W angielskiej wersji artykułu en:Polish Round Table Agreement w sekcji "Opposition players" i "Communist coalition" są jakieś bzdurne nazwiska. Może warto, by ktoś kompetentny na to spojrzał. Zgłasza: szafka 31.61.131.203 (dyskusja) 00:05, 25 lut 2015 (CET)
z anglojęzycznej wiki coś tam pousuwałam, ale jest późno i muszę się wylogować, więc niech ktoś jeszcze na to koniecznie spojrzy. Mkw98 (dyskusja) 00:46, 25 lut 2015 (CET)
Zmieniłem "większość" na "część". Obawiam się przy tym, że cała ta sekcja, a także inne fragmenty zostały skopiowane z http://okragly-stol.pl/okragly-stol/ i stanowią WP:NPA. Michał Sobkowski dyskusja 07:39, 25 lut 2015 (CET)
Skopiowane pewnie zostały, ale strona ma w stopce dopisek "Kopiowanie dozwolone z podaniem źródła". Michał Sobkowski dyskusja 07:46, 25 lut 2015 (CET)

Misheel Jargalsaikhan[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nazwisko powinno być napisane przez J (Jargalsajkhan). Tak jest w dziale Linki zewnętrzne. Zgłasza: 83.10.47.141 (dyskusja) 20:28, 23 lut 2015 (CET)

Pisownia Jargalsaikhan jest zgodna z dowodem osobistym aktorki. IMDb, Filmweb i Filmpolski podają błędne nazwisko. 17 lutego własnie Halibutt przeniósł artykuł pod poprawną nazwę. --The Polish (query) 20:42, 23 lut 2015 (CET)

A czy jedną z reguł nie jest możliwość samodzielnego sprawdzenia podanych informacji? Nigdzie nie widzę zdjęcia dowodu osobistego, widzę natomiast od groma stron z pisownią przez J. Chyba należy się opierać na innych serwisach, a nie na przypuszczeniach przypadkowych anonimowych edytorów? Widzę, że zmieniono już nazwę w dziale Linki zewnętrzne, ale tytuły tych stron internetowych pozostały bez zmian. Jest to przekłamanie. Skąd wiadomo, że wiarygodne strony filmowe podają błąd a nie edytor?

Trochę niżej w zgłoszeniu o zespole Daab w odpowiedzi dla zgłaszającego jest napisane, że „Podstawową zasadą działania Wikipedii jest raportowanie tego, co zostało napisane w weryfikowalnych źródłach” – 31.182.139.227 (dyskusja) 21:20, 23 lut 2015 (CET)
Skąd ja wiedziałem, że to wypłynie. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie sama zainteresowana i wyjaśniła, że serwisy filmowe powielają błąd sprzed lat (bodaj w liście płac filmu). Ona sama używa wersji przez i (na Facebooku, LinkedIn i gdzie tam jeszcze). Zaproponowałem wywiad dla Wikinews, żebyśmy mieli źródło na poparcie przenosin artykułu, ale niestety kontakt się urwał. Czyli to jest klasyczny przykład błędu systemowego: zgodnie z zasadami Wikipedia:WER powinniśmy pozostawić artykuł pod błędnym tytułem bo filmweb i IMDB wydają się lepszym źródłem niż Facebook samej zainteresowanej. No, chyba że za cenniejsze źródło uznamy jej agencję aktorską [9]. Podesłałem linka do tej dyskusji pani Misheel, zobaczymy, może sobie o nas przypomni :) //Halibutt 23:58, 23 lut 2015 (CET)
Niestety w powyższej wypowiedzi pokutuje ciągle chęć przekazania jakiejś obiektywnej prawdy absolutnej, o której w zasadach wikipedii nie ma słowa. Obowiązuje nas przede wszystkim WP:WER. Co do danych osobowych podawanych przez samych zainteresowanych należy być sceptycznym (vide: Violetta Villas czy Nina Andrycz). &mdash Paelius Ϡ 12:56, 24 lut 2015 (CET)
Filmweb poprawił już pisownię na tę przez i, więc już jakieś źródło jest... Żyrafał (Keskustelu) 14:56, 25 lut 2015 (CET)
@Halibutt Może strona Liceum? [10] A jakby OTRS? [porównaj Filip Bobek]. --WTM (dyskusja) 00:50, 27 lut 2015 (CET)
Dotkliwie daje się odczuć brak wątku o pisowni przez "y".
@Paelius, @WTM, nie chodzi o przekazanie prawdy absolutnej, nie raz i nie dwa podawałem w artykułach sprzeczne daty z adnotacją że ten autor twierdzi coś-tam, a ten - co innego. Natomiast tu mieliśmy jednak do czynienia z trochę inną sytuacją niż klasyczny konflikt między dwoma równie wiarygodnymi źródłami, z którym Wikipedia radzi sobie od lat - podając obie wersje. Tak czy inaczej - mam numer telefonu do pani Jargalsaikhan, umówię się w poniedziałek na rozmowę dla Wikinews i będziemy mieli źródło, z którego będzie można zrobić przypis, że niektóre źródła podają nazwisko w takiej to a takiej formie, a to dlatego że..., i tak dalej. Tak czy siak - nie upieram się przy pisowni przez i. Można artykuł przenieść gdzie był i poczekać. Tak czy siak - to coraz bardziej przypomina dyskusję, która powinna się odbyć na Dyskusja:Misheel Jargalsaikhan.
OTRS rozważaliśmy podczas dyskusji na FB, ale stanęło na tym, że OTRS raczej nie spełnia warunków weryfikowalności: to nie jest paywall albo odległość geograficzna, którą zainteresowany czytelnik jednak będzie mógł pokonać by samemu zweryfikować źródło. Do OTRS się nie dostanie - i już. Stąd pomysł z Wikinews. //Halibutt 01:30, 27 lut 2015 (CET)
Nie widzę powodu takich działań. Nie obchodzi nas, co twierdzi osoba podająca się w komunikacji z nami za ww. osobę. Nie rozumiem chęci przedpiścy do jakichkolwiek działań w tym temacie. Wikinews jako źródło wyjątkowo średnie, zwłaszcza że wywiad byłby przeprowadzony w określonym celu (zmiana pisowni nazwiska). Brzydkie działanie. — Paelius Ϡ 11:04, 2 mar 2015 (CET)

Daab[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Witam Nazywam się Piotr Strojnowski i jestem pierwszym wokalistą zespołu Daab.

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które są zamieszczone w • Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s.114-116. ISBN 83-7129-570-7 , na które powołuje się Wikipedia oraz inne media przedstawiam poprawiony tekst, który powinien się znaleźć na Wikipedii. W poprawionym tekście jest opis faktycznych zdarzeń i sytuacji związanych z zespołem Daab oraz osobami z nim związanymi. Jest mi osobiście bardzo przykro, że zamieściliście nie zweryfikowane informacje, które są niezgodne z prawdą, a naruszają moje dobra osobiste. Proszę o sprostowanie tego tekstu. Pozdrawiam Piotr Strojnowski Tekst, który cytujecie, a który nie jest zgodny z faktami:

„Zespół został założony w 1983 roku w Warszawie przez Dariusza Gierszewskiego, Andrzeja Zeńczewskiego, Artura Miłoszewskiego i Piotra Strojnowskiego. Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę, Andrzeja Krzywego i Jarosława Woszczynę. W tym składzie z udziałem trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała piosenki na pierwszy singel Do plastica/Przed nami wielka przestrzeń, wydany w roku 1984. Piosenki te śpiewali Strojnowski (Do plastica) i Zeńczewski (Przed nami wielka przestrzeń). Po przeniesieniu się Zeńczewskiego na stałe do T.Love pierwszoplanowe partie wokalne przejął Strojnowski. W tym czasie Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce, a także wystąpił w Holandii, Francji, Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii. W połowie roku 1985 grupa nagrała debiutancki album Daab, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów - Kalejdoskop moich dróg, Fala ludzkich serc, W zakamarkach naszych dusz, instrumentalny Fryzjer na plaży, Ogrodu serce. Ten ostatni cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie - odszedł Woszczyna, usunięto Strojnowskiego. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę drugiego wokalisty przejął Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka (eks-XXCS i Oddział Zamknięty; później m.in. T.Love i Chocolate Spoon). W tym zestawieniu zespół nagrał płytę Ludzkie uczucia, która ukazała się pod koniec roku 1987. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre.”

Tekst powinien brzmieć tak jeśli chcecie opisywać fakty:

„Zespół został założony w 1982 roku w Warszawie przez Dariusza Gierszewskiego, Artura Miłoszewskiego i Piotra Strojnowskiego. Wkrótce powiększył się o Andrzeja Zeńczewskiego , Jacka Szymoniaka, Jarosława Woszczynę oraz Wojciecha Sawickiego.. W tym składzie z udziałem trębacza Fryderyka Pawelca grupa nagrała piosenki na pierwszy singel Do plastica/Przed nami wielka przestrzeń, wydany w roku 1984. Piosenki te śpiewali Strojnowski (Do plastica) i Zeńczewski (Przed nami wielka przestrzeń). Po odejściu J. Szymoniaka do zespołu Kult na klawiszach zaczął grać Waldemar Deska, który do tej pory pełnił rolę managera zespołu. Pod koniec 1984 roku doszedł do zespołu Andrzej Krzywy. Po usunięciu z zespołu A. Zeńczewskiego („FAMA” lipiec 1985r.), który grał na gitarze solowej i śpiewał chórki jego rolę przejął A. Krzywy. W tym czasie Daab intensywnie koncertował, m.in. odwiedził festiwale w całej Polsce, a także wystąpił w Holandii i Francji. Pod koniec roku 1985 grupa nagrała debiutancki album Daab, wydany na wiosnę następnego roku. Na płycie znalazło się wiele przebojów - Kalejdoskop moich dróg, Fala ludzkich serc, W zakamarkach naszych dusz, instrumentalny Fryzjer na plaży, Ogrodu serce. Ten ostatni cieszył się wyjątkową popularnością i stał się największym hitem w historii Daabu. Do wszystkich utworów na pierwszym LP słowa napisał P. Strojnowski.W momencie wydania płyty zespół działał już w innym składzie - odszedł J. Woszczyna, W. Sawicki oraz gitarzysta, wokalista i lider zespołu P.Strojnowski. Tego pierwszego zastąpił Tomasz Pierzchalski, rolę wokalisty i lidera przejął A. Krzywy, doszedł też gitarzysta Krzysztof Zawadka (eks-XXCS i Oddział Zamknięty; później m.in. T.Love i Chocolate Spoon). W tym zestawieniu zespół nagrał płytę Ludzkie uczucia, która ukazała się pod koniec roku 1987. Okładkę zaprojektowała Anna Socha VanMatre. W tym czasie Daab w zmienionym składzie grał w całej Polsce, a także wystąpił w Danii, Szwecji, ZSRR i Bułgarii.” Zgłasza: Strojnowy (dyskusja) 12:12, 23 lut 2015 (CET)

Strojnowy/Piotr Strojnowski: Obawiam się, że może być problem. Podstawową zasadą działania Wikipedii jest raportowanie tego, co zostało napisane w weryfikowalnych źródłach. Nie można tego zmieniać na podstawie wiedzy własnej. A może istnieje jakieś źródło pisane, które przedstawia historię zespołu zgodnie z ww. opisem? Jeśli nie, to w grę wchodzi jeszcze zamieszczenie odpowiedniego sprostowania na swojej własnej stronie WWW. W każdym razie musi być jakaś twarda podstawa do zmiany treści hasła. Najlepiej z podaniem, jakie błędy w haśle Daab zawiera "Encyklopedia Polskiego Rocka". Michał Sobkowski dyskusja 18:27, 23 lut 2015 (CET)
[11] Poprawiłem występujące nieścisłości na tyle na ile pozwalały rzetelne źródła. Roszad personalnych w zespole niestety nie jestem w stanie na podstawie odpowiednich źródeł zmodyfikować. Jak widać w treści hasła, liczba muzyków w historii formacji przewyższa normę grup muzyki rozrywkowej, także tylko wieloletni członek zespołu lub oddany fan może potwierdzić „wykres” jego składu. Niestety nie jestem w posiadaniu powyższej książki, ale może w trzeciej edycji publikacji (poprawionej) informacje są bardziej precyzyjne.--Pit rock (dyskusja) 23:36, 2 mar 2015 (CET)

Sitkówka-Nowiny (gmina)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Na terenie gminy nie planuje się budowy krytego lodowiska, nie istnieje tor gokartowy, ani skyte park. W zakładce "Miejscowości" jest miejscowość Słowik, a nie Słowik-Markowizna."Markowizna" to nazwa głównej ulicy w Słowiku. Jest w Gminie 5 sołectw a nie 6. Zgłasza: Witold Mroczek Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny 83.19.95.170 (dyskusja) 09:13, 23 lut 2015 (CET)

Poprawiono za źródłem. Blackfish (dyskusja) 11:39, 27 mar 2015 (CET)

Konkurs Sopot Festival 1964[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Festiwal w Sopocie w 1964 roku, czyli za głębokiej komuny, na pewno nie nazywał się z amerykańska Sopot Festival. Zgłasza: Maryla 89.79.134.10 (dyskusja) 15:11, 22 lut 2015 (CET)

Nie tylko to, jakieś 2/3 haseł w Kategoria:Konkursy Sopot Festival jest do przeniesienia pod właściwe nazwy. Michał Sobkowski dyskusja 19:06, 23 lut 2015 (CET)

Franz Thamm[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Cytowana literatura nie potwierdza informacji z hasła. Zapewne twórczość własna Zgłasza: 217.99.235.53 (dyskusja) 14:55, 22 lut 2015 (CET)

7 Łużycka Dywizja Desantowa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

sprzeczne z biogramem "Henryk Rzepkowski" Zgłasza: JMjr 89.71.149.231 (dyskusja) 10:05, 20 lut 2015 (CET)

Tikycz[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Artykuł opisuje wyłącznie jeden punkt widzenia na istnienie tej rzeki, na podstawie nieoficjalnych opracowań. Natomiast wg oficjalnej mapy topograficznej (http://download.maps.vlasenko.net/map1k-2006/map1k-2006-152-uman.jpg) sytuacja wygląda odmiennie i takiej rzeki w ogóle nie ma – to co tu jest nazywane Tikyczem jest wg niej ujściowym odcinkiem Gniłego Tykicza. Taki stan rzeczy potwierdza również polska publikacja (http://ksng.gugik.gov.pl/pliki/wykaz_polskich_nazw_geograficznych.pdf, s. 348-349), gdzie współrzędne ujścia Tykicza Gniłego są identyczne ze współrzędnymi początku Siniuchy. Chyba jednak stan oficjalny powinien być jak najbardziej uwzględniony, o ile w ogóle nie przedstawiany jako podstawowy, gdyż to on jest formalnie obowiązujący. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 10:05, 19 lut 2015 (CET)

@Pit rock? (autora rozbudowy hasła woła Michał Sobkowski dyskusja 10:17, 19 lut 2015 (CET))
Google już przed połączeniem z rzeką Wełyka Wyś widzi Siniuchę. KSNG rzeczywiście nie uwzględnia tego recypienta, a Tykicz Gniły kończy swój bieg na wysokości granicy obwodów. Na podesłanej mapce także się potwierdza wersja zgłaszającego. Tylko nie wiemy z którego roku ta mapa jest. W jej wiarygodność nie wątpię, ale może być już nieaktualna. Ten (s.12) oficjalny dokument z rządowych stron Ukrainy z roku 2013 wyraźnie mówi inaczej. Może 20–30 lat temu było inaczej, ale teraz formalnie nazewnictwo w tym obrębie zostało zmodyfikowane. Zastanawia jednak wykaz nazw geograficznych wg KSNG. Czy to oznacza, że polska komisja ma inne źródła niż zarządzający zagospodarowaniem wodnym Ukrainy oraz naukowcy redagujący pismo? Trudno mi jest oceniać, ale ewidentnie ta 4km rzeczka jest problematyczna. Kilka interwiki włącznie z ukraińską musiałyby być w błędzie. Wspomniany dokument opracowywali uk:Гідрологія, гідрохімія і гідроекологія naukowcy-geografowie wydający periodyk pod szyldem Ukraińskiego Towarzystwa Geograficznego i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego. Napisałem do KSNG wiadomość, także mam nadzieję, że sprawa raz na zawsze zostanie zamknięta, niezależnie od wyniku. --Pit rock (dyskusja) 01:01, 20 lut 2015 (CET)
Prawie tydzień minął od napisania maila, i nie wygląda na to by na niego odpisano. Albo uznali tę sprawę za mało istotną, albo informacje zawarte w ich zeszytach uznali za wystarczające, albo po prostu sprawy Wikipedii są im obce i nie mają zamiaru się udzielać. Pewne jest natomiast, że na archiwalnych mapach recypientem jest Gniły Tykicz, a wg danych z 2013 opracowanych przez ukraińskich uczonych zajmujących się tematem tamtejszej geografii, ciek ten nazywa się Tikycz. Nie widzę powodu by nie wierzyć specjalistom w swej dziedzinie, których prace opublikowano raptem 2 lata temu.--Pit rock (dyskusja) 16:59, 25 lut 2015 (CET)
Może się wtrącę, ale czy to naukowcy określają jaka rzeka, do której wpada i jak się po połączeniu nazywa? Przecież z hydrograficznego punktu widzenia to Narew wpada do Bugu (i krótsza i ma mniejszy średni przepływ), a nie odwrotnie, jak jest jednak powszechnie przyjęte, a kwestie nazw samych odcinków rzek są często wyłącznie konwencjonalne i z hydrografią nie mają wiele wspólnego (np. różne nazwy dla jednej rzeki zmieniające się z jej biegiem, jak Nil Górski, Nil Biały, Nil Wiktorii itp.). Przebieg hydrograficzny nie musi być tożsamy z przebiegiem nazewniczym. Warto to wziąć pod uwagę, bo być może jedna publikacja podaje jeden, a druga ten drugi przebieg.
Dziś otrzymałem e-mail z wiadomością w formie PDF-u. Mail wysłałem do KSNG, który ostatecznie trafił do Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej (Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii). W wiadomości poinformowano mnie, że kiedy zbierano informacje do m.in. „Zeszytu nazw geograficznych poza granicami Polski” – na którego podstawie to Tykicz Gniły (a nie Tikycz) wpada do Siniuchy – strona polska miała dostęp do ówczesnych faktów otrzymanych od strony ukraińskiej. W chwili obecnej – w związku z aktualizacją nazw urzędowych na terenie Ukrainy (w związku z ustawą z 2005) – GUGiK będzie dążył do wprowadzenia najświeższych danych dotyczących oficjalnego nazewnictwa urzędowego. Jednak z uwagi na przeciągające się po stronie ukraińskiej ustalenia, polski urząd – odpowiedzialny za nazwy w języku polskim – był zmuszony do odłożenie w czasie ustalania nazewnictwa. Dlatego też jak tylko nasza strona dostanie odpowiedź od Ukraińców, będzie można uczynić właściwe kroki w stronę wiarygodności zawartych w artykule „Tikycz” informacji (lub też całkowite usunięcie hasła z bazy). Kiedy tylko GUGiK będzie dysponował odpowiednimi danymi, natychmiast zostanie skierowana na mój adres mailowy odpowiedź.--Pit rock (dyskusja) 19:10, 17 mar 2015 (CET)

Janowa Dolina[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Miejscowość Bazaltowe to zupełnie nowe osiedle powstałe po wojnie na wschód od Janowej Doliny, zniszczonej w trakcie walk UPA z Polakami. Zgłasza: Piotr Olejnik 93.154.142.160 (dyskusja) 20:38, 18 lut 2015 (CET)

Stepan Wytwyćkyj[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Nazwisko powinno być zapisane jako Wytwycki, tak jak nakazują zasady ortograficzne. Zgłasza: Stefan Bandera 93.154.142.160 (dyskusja) 20:19, 18 lut 2015 (CET)

Niee, umówiliśmy się, że Wikipedia to jest miejsce, gdzie ścisłość naukowa będzie brana pod uwagę, stąd właśnie nie mają u nas zastosowania te zasady. --WTM (dyskusja) 23:02, 26 lut 2015 (CET)
Miesiąc minął, nie ma innych głosów w dyskusji. Dziękuję za zgłoszenie, ale uważam, że jest poprawnie. --WTM (dyskusja) 18:37, 27 mar 2015 (CET)

Orisa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Już cztery lata temu nazwa stanu została zmieniona na Odisha, a artykuł jest jeszcze pod stara nazwą. Tak samo wymieniona w nim nazwa języka – obecnie to odia, a nie orija. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 10:21, 17 lut 2015 (CET)

Edward Stachura[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Jest: "...Charvieu (jako miejsce urodzenia podawał również Pont-de-Cheruy i Reveil...

Wszystko to jest prawdziwe. Reveil to dzielnica albo osiedle wchodzące w skład Charvieu. A Pont-de-Cheruy to... po naszemu byłaby nazwa powiatu. Czasem jako miejsce urodzenia podawał Delfinat - to z kolei historyczna nazwa krainy geograficznej. Zgłasza: Marian 89.79.134.10 (dyskusja) 15:51, 16 lut 2015 (CET)

Metrocentro (Sevilla)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Trzeci etap rozbudowy planowany jest poprzez budowę torów do dworca Sevilla Santa Justa wraz z budową przystanków San Francisco Javier i Luis de Morales, prace wykończeniowe tego etapu są przewidziane na 2011." - mamy juz 2015... Zgłasza: adas 87.204.205.50 (dyskusja) 15:10, 16 lut 2015 (CET)

Margaret Mead[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Przypisy 1 i 2 – nie wiadomo do czego się odnoszą, nie ma takich pozycji w bibliografii / przypis 4 – kilka razy angielskie "in" zamiast [w:] / przypisy 6, 7 i 8 – tytułu angielskie niepotrzebnie tłumaczone na język polski, raczej nieudolnie, może to translator, w tych przypadkach wystarczyło podać prawidłowy tytuł w języku angielskim. Zgłasza: 31.182.139.227 (dyskusja) 10:39, 16 lut 2015 (CET)

Nazywam się Czerwień[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W opisie fabuły pierwsze zdanie jest z błędem. Miasto nazywa się Stambuł ( w polskiej wersji) lub w oryginalnej tureckiej Istanbul. Nie ma takiej nazwy jak Istambuł Zgłasza: Agnieszka Czapska 83.3.181.250 (dyskusja) 20:42, 15 lut 2015 (CET)

Wg. słownika Polańskiego Stambuł albo Istambuł. Potwierdza to: http://sjp.pwn.pl/slowniki/Istambu%C5%82.html
Link prowadzi do „Wielkiego słownika ortograficznego PWN”, w którym hasło ma postać: Istam•buł -ułu, -ule; zob. Stambuł. Po najechaniu myszką na „zob.” pojawia się dymek „zobacz (odsyła do formy przez słownik zalecanej)”. A więc zalecaną formą jest Stambuł, nie Istambuł. W tym samym słowniku pod hasłem Stambuł nie ma żadnego innego wariantu, co jeszcze potwierdza większą poprawność formy bez I. Ksymil (dyskusja) 08:34, 16 lut 2015 (CET)
W tym przypadku istotna jest forma użyta w powieści. Jeśli tłumacz konsekwentnie stosuje Istambuł (a jest to forma dopuszczalna), to i w opisie taka powinna być użyta. Gytha (dyskusja) 08:58, 16 lut 2015 (CET)
A skąd taka reguła? Jeżeli Pan Prezydent używał "rencami", to my też?! Odnośnik "Istambuł" w arcie "Nazywam się..." prowadzi do hasła "Stambuł", w którym nie ma ambig - w żadnym miejscu hasła nie pojawia się "Istambuł"! Nadmiarowe byłoby odwołanie do KSNG (tam tylko Stambuł + turecka nazwa Istanbul). Jeżeli nawet przyjmiemy, że Istambuł to forma archaiczna, użyte w opisie określenie "osmański" wystarczająco "zarchaizowałoby" użyty po nim Stambuł [@]
To, że Stambuł jest formą zalecaną, nie znaczy, iż Istambuł jest formą niepoprawną - wręcz przeciwnie: gdyby Istambuł był formą niepoprawną, Stambuł nie byłby formą zalecaną, lecz obowiązującą.

Kultura ludowa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Po II wojnie światowej kultura ludowa została w Polsce uznana za ważny nurt tradycji narodowej i współczesnej kultury. Podjęto nad nią szeroko zakrojone badania, łożono środki na skanseny, izby regionalne, konkursy i festiwale sztuki i muzyki ludowej, a także ożywiano niektóre formy folkloru w ramach folkloryzmu. Nie całkiem. Ze względu na liczne i silne powiązania kultury ludowej z tradycjami i obrzędami religijnymi, wymienione działania miały charakter mocno wybiórczy i tendencyjny. Zgłasza: 5.174.103.143 (dyskusja) 17:24, 15 lut 2015 (CET)

Lykeion[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Według angielskiej wikipedii Liceum przestało działać w 86 p.n.e., po zajęciu Aten przez Rzymian. Tymczasem w polskiej wersji lista scholarchów jest doprowadzona aż do Ptolemeusza 100-168 n.e.. W dodatku na rzekomo chronologicznej liście tuż przed nim jest Ammoniusz sprawujący scholariat 100 lat później. Pomieszanie z poplątaniem. Zgłasza: 93.105.178.233 (dyskusja) 11:16, 15 lut 2015 (CET)

Musimy poczekać tydzień, jak wróci Laforgue. --WTM (dyskusja) 12:28, 15 lut 2015 (CET)
Ja bym usunął ze względu na brak źródeł i tryb przypuszczający. — Paelius Ϡ 13:09, 15 lut 2015 (CET)

To wszystko nie jest takie proste. Główne szkoły filozoficzne (w tym Lykejon) prawdopodobnie zostały w pewnym sensie reaktywowane w czasach Marka Aureliusza. Co do tego czy (i w jakiej formie) szkoła perypatetycka w Atenach mogła funkcjonować pomiędzy 86 p.n.e. a tym domniemanym wskrzeszeniem w II wieku - są różne interpretacje, na podstawie rozproszonych wzmianek u różnych autorów starożytnych, często wzajemnie sprzecznych. Stąd te liczne znaki zapytania. To się wszystko da uźródłowić, lecz niestety trzeba poświęcić na tę pracę sporo czasu i energii. Na pewno warto jednak jakoś wyraźniej rozróżnić to, co jest prawie pewne i powszechnie przyjęte od kwestii mocno wątpliwych. Mkw98 (dyskusja) 01:52, 16 lut 2015 (CET)

PS. błędy w chronologii wynikały z faktu, że część osób była błędnie podlinkowana. Mkw98 (dyskusja) 02:26, 16 lut 2015 (CET)

Śluzice[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Śluzice mają słabo rozwinięty móżdżek. ??? Zgłasza: 77.115.39.107 (dyskusja) 15:56, 14 lut 2015 (CET)

na czym polega błąd? Mpn (dyskusja) 16:52, 14 lut 2015 (CET)
Wikipedia: "Móżdżek - (łac. cerebellum) część mózgowia występująca u wszystkich kręgowców, odpowiadająca za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała". Tu zdaje się użyto (niezbyt encyklopedycznie) słowa "móżdżek" jako określenie małego mózgu.
na jakiej podstawie tak sądzisz? Móżdżek to móżdżek. Mpn (dyskusja) 17:10, 14 lut 2015 (CET)
Dziwne, że jest o móżdżku, a o mózgowiu nic.
móżdżek zalicza się do mózgowia :-) Ale wybiórczość informacji często pojawia się w naszych artach. Zawsze możesz uzupełnić :-) Mpn (dyskusja) 17:33, 14 lut 2015 (CET)

Monety obiegowe III RP[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

ad #Specyfikacja monet obiegowych - w obiegu są teraz równocześnie monety 1,2 i 5 groszy z mosiądzu manganowego, jak i (wprowadzone do obiegu wiosną 2014) ze stali powlekanej mosiądzem. Docelowo te pierwsze mają być zastąpione przez te drugie. Zgłasza: 31.175.151.203 (dyskusja) 14:01, 14 lut 2015 (CET)

Hotel Polesie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Dlaczego przetłumaczono nazwę hotelu? Przecież to jest nazwa wlasna i powinna być oddana w oryginalnej formie, czyli Polissia. Zgłasza: Stefan 37.209.138.80 (dyskusja) 12:47, 14 lut 2015 (CET)

 • Hotel raczej nieency sam z siebie, pytanie, jak nazywany jest w polskich przewodnikach i CoD? Ciacho5 (dyskusja) 12:53, 14 lut 2015 (CET)

Benito Mussolini[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Okres do końca I wojny opisany fatalnie i niechlujnie. Mussolini nie wyjechał do Szwajcarii, aby uniknąć służby wojskowej. Przecież w 1904 powrócił do Włoch i przez następne dwa lata służył w wojsku. Opisał to A. James Gregor w Young Mussolini and the intellectual origins of Fascism, Berkeley: University of California Press, 1979.

Poważne braki, które w przypadku tak znaczącej postaci jak Mussolini są po prostu błędami, bowiem uniemożliwiają choćby częściowe zrozumienie pewnych kwestii. To, że ojciec nadał mu takie a nie inne imię ma zapewne mniejsze znaczenie niż fakt, że wpoił mu zasadę, jakoby społeczeństwo dzieliło się tylko na dwie klasy: wyzyskiwaczy i wyzyskiwanych. Dodatkowo młodzieńcza fascynacja Leninem, którego być może spotkał w Szwajcarii; na pewno czytał w tym okresie jego pisma, sam przyznał, że go porwały. Przed wybuchem wojny był zdecydowanym przeciwnikiem przystąpienia do niej, groził, że pozostający pod jego wodzą socjaliści odpowiedzą na nią obywatelskim nieposłuszeństwem; mówił jasno, że wojna między państwami może zostać przekształconą w wojnę między klasami. Do tego zdublowane informacje o pełnieniu funkcji red. nacz. Avanti! i ran odniesionych w zmaganiach wojennych. Zgłasza: Jan 31.178.85.94 (dyskusja) 13:45, 13 lut 2015 (CET)

Żelazna kasa[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Skopany definiens, bo to nie artykuł o potocznym określeniu, tylko o środkach finansowych. Zgłasza: mikał 178.37.244.211 (dyskusja) 01:27, 13 lut 2015 (CET)

Religie a homoseksualizm[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Ten fragment: "Protestantyzm

Wyznania protestanckie w zdecydowanej większości potępiają homoseksualizm jako grzech i wynik odrzucenia Boga i nieposłuszeństwa wobec Niego. Nieliczne liberalne wspólnoty powszechnie uważane za protestanckie akceptują homoseksualizm na równi z heteroseksualizmem powołując się na trudność odniesienia biblijnych cytatów bezpośrednio do dyskusji w nowoczesnym społeczeństwie[53]." jest błędny i może wprowadzać zamieszanie u czytelników, bo mówi o nielicznych wspólnotach protestanckich akceptujących homoseksualizm, kiedy kilka linijek dalej napisano, że kościół anglikański i luterański na przykład akceptuje. Powinno się ten fragment usunąć, zwłaszcza, że następne fragmenty opisują właśnie poszczególne kościoły protestanckie. Zgłasza: ABC 95.49.111.19 (dyskusja) 09:12, 12 lut 2015 (CET)

a może zamiast nieliczne dać pewne? Trochę łasiczo, ale później ejest doprecyzowanie. Mpn (dyskusja) 16:58, 14 lut 2015 (CET)

Leń marcowy[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Nie wierzę w tę etymologię. Skoro to jest bibio marci, to pewnie raczej Marka (marci), jak w innych językach, niż marca (martii). W bibio bezpośrednio od bibo też nie bałdzo wierzę, to dziwna deformacja słowa; ale jest taka łacińska mucha w w winie, więc może jakoś pośrednio wywodzi się od picia: http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0059%3Aentry%3Dbibio

Proszę nie zapomnieć skrzywdzić autora tej ludowej etymologii!

@Tebeuszek? Michał Sobkowski dyskusja 08:49, 12 lut 2015 (CET)
Sekcja etymologia do usunięcia. Nie ma źródeł na taką etymologię (Słowniki łaciny w kwestii nazewnictwa systematycznego takowymi nie są). — Paelius Ϡ 14:16, 12 lut 2015 (CET)
Nie cała sekcja, bo nazwa angielska ma źródło. A w edycji dot. nazwy pl i łac. Tebeuszek dodał też bibliografię, więc może źródło jest, tylko źle podane. Teraz kolej na ruch Tebeuszka. Michał Sobkowski dyskusja 14:50, 12 lut 2015 (CET)
Tyle że etymologia angielskiej nazwy wobec istnienia miana polskiego jest na polskojęzycznej wikipedii całkowicie zbędna. — Paelius Ϡ 14:53, 12 lut 2015 (CET)
Nawet jeśli ta etymologia jest w źródle Tebeuszka, to jest tak bardzo wątpliwa, że koniecznością będzie dalsza weryfikacja. 83.6.15.104 (dyskusja) 15:03, 12 lut 2015 (CET)
Podałem mniej ludową etymologię nazwy naukowej ;)Tebeuszek (dyskusja) 22:56, 12 lut 2015 (CET)
Tyle że sekcja etymologia nazwy na polskojęzycznej wikipedii winna traktować jedynie o etymologii nazwy leń marcowy a nie St. Mark's Fly czy nazewnictwie łacińskim. — Paelius Ϡ 23:21, 12 lut 2015 (CET)
Nazwy łacińskie są oficjalnymi, międzynarodowymi, systematycznymi nazwami organizmów, więc jak najbardziej można o nich pisać. Natomiast co do nazwy angielskiej, niemieckiej czy jakiejkolwiek innej, to można dyskutować. IMHO informacja dlaczego w jakimś języku organizm nosi jakąś nazwę jest ency i na temat. Michał Sobkowski dyskusja 11:55, 13 lut 2015 (CET)
Żadnego z powyższych twierdzeń (poza zbędnym moim zdaniem mianem angielskim) nie neguję. Neguję natomiast ich obecność w sekcji etymologia nazwy. Jedynym de facto na temat zdaniem w tej części hasła jest zdanie Geoffroya. — Paelius Ϡ 12:08, 13 lut 2015 (CET)
opisywanie etymologii nazwy naukowej stosujemy bardzo często i jest to stały składnik artuo taksonie, o ile takie dane są dostępne Mpn (dyskusja) 17:00, 14 lut 2015 (CET)
Usunąłem zbędną angielską nazwę. Załatwione. — Paelius Ϡ 16:46, 27 mar 2015 (CET)

Audi A8[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Witam.Chciałbym zgłosić błąd czyli to ,że przy Audi A8 D3 oraz D4 jest wpisany segment D a auto należy do segmentu F. Zgłasza: 109.199.67.158 (dyskusja) 19:49, 11 lut 2015 (CET)

Medycyna rodzinna[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Za każą zadeklarowaną osobę lekarz rodzinny otrzymuje stawkę kapitacyjną w wysokości 8 zł miesięcznie..." - styczeń 2015: nowa stawka to 11,40 + dodatki... itp itd. Albo obecny wpis zaopatrzyć w datę (umocować czasowo), albo usunąć konkretne wielkości wycen. Zgłasza: [@] 31.6.136.19 (dyskusja) 01:42, 11 lut 2015 (CET)

 • Jeśli dostarczysz nam źródła, to bardzo chętnie zmienimy tę informację. Zachęcam do samodzielnej zmiany, w razie problemów np. z wywołaniem szablonów cytowania możesz pisać do mnie. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:27, 23 lut 2015 (CET)

Superego[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Przy definicji "superego" napisanej jest "(w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności)", co oznacza, że id nie kieruje się zasadą przyjemności. W definicji "zasada przyjemności" natomiast napisane jest "to zasada, którą kieruje się nieświadoma część osobowości – id". Wyraźnie widoczna jest sprzeczność, którą również potwierdza definicja samego "id", mianowicie "Zasada redukcji napięcia, zgodnie z którą działa id nosi nazwę zasady przyjemności. ".

Nie jestem studentem filozofii, dlatego nie umiem poprawić błędu. Wydaje mi się, że jest w opisie "superego", ale mogę się mylić. Zgłasza: Animeolog 85.221.138.143 (dyskusja) 21:05, 21 lut 2015 (CET)

Na czym polega błąd, w jakim pliku? --The Polish (query) 21:01, 23 lut 2015 (CET)
Chodzi o hasła Id i Superego. Zgłaszający ze zdania w przeciwieństwie do id kierującego się zasadą przyjemności błędnie wywnioskował, "że id nie kieruje się zasadą przyjemności".
Jacek je gruszkę (w przeciwieństwie do Placka, jedzącego jabłko). Nie ma sprzeczności, zgłoszenie jest błędne. Yashaa
Odrzucam. — Paelius Ϡ 16:44, 27 mar 2015 (CET)

Star 266[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Model ten może sprawnie działać przy wilgotności wynoszącej do 98% oraz zapyleniu wynoszącym 1,5 g/cm³. Zdaje mi się, że to zapylenie jest o kilka rzędów za duże. Ale czy 1,5g m sześcienny to duże zapylenie? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 20:29, 10 lut 2015 (CET)

Przy dobowej normie dla pyłu zawieszonego 50 µg/m³, 1,5 g/m³ wydaje się dość dużym. Pytanie, jakie jest zapylenie w czasie np. burzy piaskowej ? Doctore→∞ 21:07, 10 lut 2015 (CET)

Maxim w Gdyni[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

W małej ramce po prawej stronie jest błąd w użyciu znaków dotyczących likwidacji owego miejsca. Nie znam dokładnej daty. Pozdrawiam Zgłasza: Robert Barciński 89.174.214.122 (dyskusja) 19:51, 10 lut 2015 (CET)

To błąd szablonu Galeria sztuki infobox --WTM (dyskusja) 20:43, 10 lut 2015 (CET)
Infoboks poprawiony, przydałaby się aktualizacja – czy został już wyburzony? – 31.182.139.227 (dyskusja) 12:48, 11 lut 2015 (CET)
Nie bardzo jest co aktualizować, sytuacja się nie zmieniła. Nadal „Maxim” (na którym ciąży obowiązek rozbiórki) i teren, na którym znajdował się lokal, jest przeznaczony na sprzedaż. Nadal teren przy ul. Orłowskiej 13 nie został sprzedany. --WTM (dyskusja) 14:17, 11 lut 2015 (CET)
Tu załatwione. — Paelius Ϡ 16:41, 27 mar 2015 (CET)

Anna Wałek-Czernecka[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

błędny link do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi Zgłasza: Kra77 (dyskusja) 13:12, 10 lut 2015 (CET)

Uważam, że szkoła, o którą chodzi (państwowa Wyższa Szkoła Pedagogiczna istniejąca w latach 1946-1956, od 1 października 1956 włączona do Uniwersytetu Łódzkiego) jest ency i pod tytułem Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi czytelnik powinien trafić na disambig. --WTM (dyskusja) 13:41, 10 lut 2015 (CET)

Piersi (zespół muzyczny)[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Cały opis powstania zespołu (że niby w przeddzień festiwalu w Jarocinie) jest niezgodny z opisem w haśle Paweł Kukiz, gdzie napisano, że zespół powstał w Niemodlinie. Zgłasza: Kriis (dyskusja) 12:42, 10 lut 2015 (CET)

Ten akapit był bez źródeł. Ponadto (bez rozstrzygania o dacie i miejscu powstania zespołu) zawierał tak straszne błędy, że człowiekowi słabo się robi: utwór „W Poroninie” NIE JEST Tuwima, tylko Minkiewicza ze zbioru Lenin w Poroninie (1951). Mozliwe, że ten przeddzień festiwalu w Jarocinie to prawda, ale nie mogłem w tej postaci pozostawić. --WTM (dyskusja) 13:13, 10 lut 2015 (CET)
Usunąłeś błąd z hasła, wobec czego zmieniam mylący status. Michał Sobkowski dyskusja 13:55, 10 lut 2015 (CET)
Niezałatwione, bo w haśle Paweł Kukiz jest napisane Szkołę podstawową i średnią ukończył w Niemodlinie, tam też został założony zespół „Piersi" (1984) i przypis [12]. --Kriis (dyskusja) 14:10, 10 lut 2015 (CET)
Dajmy pokój. Nie mamy obowiązku, żeby za wszelką cenę dojść jak było naprawdę. Czas włączyć tryb "weryfikowalność a nie prawda absolutna". Jeśli w obydwu artykułach zaznaczymy, że: w Encyklopedii Polskiego Rocka Gnoińskiego i Szkaradzińskiego napisano coś tam, ale gdzieś indziej napisano coś innego, to będzie zgodnie z zasadami. --WTM (dyskusja) 14:22, 10 lut 2015 (CET)
Nie wiem jak było naprawdę, może się już nie dowiemy. Sęk w tym, żeby nie było jawnych sprzeczności w tych dwóch hasłach. --Kriis (dyskusja) 14:40, 10 lut 2015 (CET)

Całkowite wewnętrzne odbicie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Nieprawdą jest, że promień świetlny nie przechodzi do drugiego ośrodka. Zgłasza: Fizyk 87.246.251.2 (dyskusja) 22:48, 9 lut 2015 (CET)

 • Co znaczy "nieprawdą"? Chyba na tym polega całkowite, że nic nie przechodzi. Jeżeli przechodzi, to nie jest całkowite (?). Ciacho5 (dyskusja) 22:54, 9 lut 2015 (CET)
 • Wg optyki klasycznej nie przechodzi, ale wg optyki falowej natężenie fali świetlnej w drugim ośrodku nie jest zerowe ale zanika eksponencjalne. Jest to zjawisko odpowiadające z efektowi tulowemu dla cząstek. Obecnie w artykule nic nie napisano o efektach falowych, można to uzupełnić, ale wg przyjętego tu zwyczaju brak to nie błąd. StoK (dyskusja) 06:47, 10 lut 2015 (CET)

Grega Bole[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Zawodnik ten obecnie jeżdzi w CCC Sprandi Polkowice. Zgłasza: Adam R. 188.117.151.186 (dyskusja) 18:36, 8 lut 2015 (CET)

Strona grupy potwierdza to [13] – w składzie na 2014 nie było go, czyli jeździ od 2015 – 31.182.139.227 (dyskusja) 12:59, 11 lut 2015 (CET)

Zarządzanie relacjami z klientami[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Artykuł napisany przez osobę, która jest na bakier z poprawną polszczyzną. Zgłasza: Bartek 89.69.6.7 (dyskusja) 10:43, 7 lut 2015 (CET)

Proszę wskaż konkretny błąd. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:52, 7 lut 2015 (CET)
No choćby taki akapit:
Koncepcja CRM istnieje w świecie biznesu przez długi czas [chyba: od długiego czasu], ale w ostatnich latach wykorzystanie CRM wzrosło ze względu na lepszy dostęp do technologii i integracji danych [co to jest: „lepszy dostęp do integracji danych”?]. Przedsiębiorstwa powinny przeanalizować rozwiązania CRM w celu utrzymania istniejących klientów [może: „obecnych klientów”?] i służyć ich unikalnym potrzebom [co to „unikalne potrzeby”?]. Jeśli przedsiębiorstwa koncentrują się na dostarczaniu wysokiej jakości usług, które są dostosowane dla tych klientów [„dostosowane dla”?], a następnie, będą budować lojalność, co z kolei będzie skutkować zwiększeniem przychodów. [to co?, bo zdanie zaczyna się od „jeśli”]
Kolejny akapit rozpoczyna się od: CRM jest inwestycją dla przedsiębiorstwa i jego zarządu, które musi być akceptowane przez handlowców. —— Jak widać, część to dość proste pomyłki gramatyczne, część – bełkot przetłumaczony chyba dosłownie z ingliszu, a część – pourywane zdania pozbawione sensu. Dalej w haśle tego bełkotu jest dużo więcej: jeśli prowadzenie sprzedaży nie jest odpowiednio monitorowane i prawidłowo przechwytywane; albo: Rozwiązanie CRM wykorzystywane przez wyszkolonych pracowników w przedsiębiorstwach, które nie oszczędzają na przeszkalaniu personelu dają nam krótszy cykl sprzedaży; albo: sprzedawcy działającego na terenie Polski północnej nie są dostarczane informacje o klientach z z Polski południowej; albo: Jego zadaniem jest obsłużenie wszystkich możliwych kanałów kontaktu klienta z organizacją oraz uniezależnienia standardu obsługi klienta od kanału komunikacji itp. itd. Ksymil (dyskusja) 08:18, 8 lut 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Zarządzanie relacjami z klientami. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:49, 25 mar 2015 (CET)

Miary rzymskie[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

W sekcji "miary długości", z tabeli wynika, że stopa to 29,6 cm, a jedna mila to 5000 stóp czyli 1478 metrów. Ale 0,296 * 5000 to jest 1480, a nie 1478! Zgłasza: pp 78.8.91.23 (dyskusja) 10:39, 7 lut 2015 (CET)

Różnica mieści się w obrębie błędu wynikającego z zaokrąglenia długości stopy. 1478 m wychodzi dla stopy długości 29,56... Kenraiz (dyskusja) 18:38, 7 lut 2015 (CET)
Zaokrąglenie nie jest błędem. Wielkości te zostały podane na podstawie zamieszczonej pozycji bibliograficznej. Michał Sobkowski dyskusja 15:21, 8 lut 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Miary rzymskie. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:49, 25 mar 2015 (CET)

Poligamia[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

wiele informacji to zwykłe bzdury, inne niepoparte źródłami informacje, wreszcie część to tfurczość własna. Do które z tych grup zaliczyć to np. zdanie: "Budowa fizyczna i funkcjonowanie męskich genitaliów przemawiają za tym, że na przestrzeni wielu tysięcy lat ewolucji ludzie żyli w strukturach społecznych, w których mężczyźni współdzielili partnerki seksualne (a z drugiej strony: kobiety spółkowały z wieloma mężczyznami) – i do życia w takich strukturach ludzie do dziś są usposobieni." (czytaj: przeciętny mężczyzna usposobiony jest do tego, że inni bzykają mu żonę, a żona usposobiona jest do tego, że jej mąż posuwa inne) Zgłasza: 109.243.250.104 (dyskusja) 18:30, 6 lut 2015 (CET)

jak patrzę na ten art, to połowa tego nadaje się do wywalenia Mpn (dyskusja) 17:05, 14 lut 2015 (CET)

Podział administracyjny Portugalii[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

"Formalnie Portugalia podzielona jest od 1976 roku na 20 dystryktów" – tyle, że ten podział z 1976 roku przestał obowiązywać w 1991 roku. Zaś od 2013 roku obowiązuje kolejny podział dzielący kraj na 2 áreas metropolitanas, 21 comunidades intermunicipais i 2 regiony autonomiczne. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 11:46, 6 lut 2015 (CET)

@Gautamma: Widziałem, ze edytowałeś kiedyś ten artykuł. Może mógłbyś go poprawić lub odnieść się do zgłoszenia? Blackfish (dyskusja) 20:26, 13 mar 2015 (CET)

Marian Hemar[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

"Pochowany wraz z żoną Kają na cmentarzu w Coldharbour" - żona nie była Kaja tylko Caroll Ann. Zgłasza: 31.175.39.149 (dyskusja) 17:42, 4 lut 2015 (CET)

Na grobie jest napisane Caja Hemar – 31.182.139.227 (dyskusja) 13:32, 11 lut 2015 (CET)

Andrew Wyeth[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W 1940 roku Wyeth ożenił się z Betsy Merle James, która poznała go ze swoją przyjaciółką z lat dziecinnych, Christiną Olsen, pozującą mu po latach do obrazu Świat Christiny[2]. Akurat do tego obrazu pozowała żona artysty, Betsy. Częściowo sparaliżowana Christina Olson (nie "Olsen") była inspiracją dzieła. Zgłasza: 46.169.120.80 (dyskusja) 16:23, 1 lut 2015 (CET)

Źródła mówią, że do tego obrazu pozowała jednak Christina Olson. Literówka (Olsen zamiast Olson) została poprawiona i czeka na przejrzenie. RRPPGG (dyskusja) 23:44, 10 mar 2015 (CET)
Angielska Wikipedia (odsyłając do źródła) twierdzi, że Christina Olson była inspiracją i tematem obrazu, pozowała zaś Betsy Wyeth: "Although Olson was the inspiration and subject of the painting, she was not the primary model — Wyeth's wife Betsy posed as the torso of the painting". Jest to poniekąd zrozumiałe, biorąc pod uwagę kondycję Christiny. Pozowanie to przyjmowanie godzinami ustalonej pozy; trudno sobie wyobrazić, by artysta wymagał tego od schorowanej osoby. Poza tym w czasie powstawania dzieła Christina miała 55 lat, a Betsy - 27 (notabene sformułowanie "przyjaciółka z lat dziecinnych" - przy różnicy wieku 28 lat - wydaje się być co najmniej zwodnicze). Obraz przedstawia Christinę, jednak to nie ona pozowała (nie była główną modelką).

Metagram[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

metagram może różnić się od innego wyrazu dowolną literą niekoniecznie musi być to pierwsza litera np. święta - śnięta Zgłasza: 31.178.128.19 (dyskusja) 11:55, 24 sty 2015 (CET)

Słownik języka polskiego PWN mówi właśnie o początkowych głoskach lub sylabach wyrazu. Choć jednocześnie definiuje ten termin jako „grę słów, zabawę”, a nie jako „wyraz”. Hasło w ogóle nadaje się chyba bardziej do Wikisłownika niż do Wikipedii. Pozdrawiam. Ksymil (dyskusja) 09:21, 25 sty 2015 (CET)
Poprawione + źródło – 31.182.139.227 (dyskusja) 14:05, 11 lut 2015 (CET)
Załatwione. — Paelius Ϡ 16:30, 27 mar 2015 (CET)

Łasica[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Łasica zamieszkuje skraje lasów, łąki i pola Europy (oprócz Islandii, Irlandii, Cypru i małych wysp), północnej Afryki, północnej Azji oraz Ameryki Północnej. Z mapy wynika, że łasica występuje np. w Turcji, którą trudno zaliczyć do północnej Azji. Zgłasza: 46.215.52.71 (dyskusja) 21:23, 21 sty 2015 (CET)

 • Najwyraźniej ktoś uznał, że Turcja leży w Europie lub te leżenie na dwóch kontynentach sobie uprościł. Bardziej martwi mnie brak źródeł, ale to poza tą kwestią; oznaczam jako załatwione. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:40, 23 lut 2015 (CET)
Nic nie jest załatwione. Według mapki łasica występuje w Libanie, Syrii, Iraku, Iranie i Korei Południowej, a w tekście jest, że w północnej Azji. To jakby twierdzić, że Węgry są w północnej Europie. Zmieńcie albo mapkę, albo opis.

Polska[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Nieprawidłowa pozycja Polski w kategoriach: - Liczba ludności - 34. na świecie (a w zakładce http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_liczby_ludno%C5%9Bci - polska jest na 33 miejscu) - Powierzchnia całkowita - 70. na świecie (a w zakładce http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_powierzchni Polska jest na 69 miejscu) Zgłasza: Damian 89.171.52.18 (dyskusja) 17:33, 14 sty 2015 (CET)

 • To problemy z aktualizacją, do tego źródłem (jedni twierdzą, że Sahara Zachodnia to państwo, inni, że nie, trzeci robili te listy przed powstaniem Sudanu Południowego itd.). Wg tej listy jesteśmy na 70. miejscu. Soldier of Wasteland (dyskusja) 17:48, 23 lut 2015 (CET)

Saksofon[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Saksofon sopraninowy - w kształcie prostej rury. Sopranina są proste i zakręcone. Zgłasza: 37.7.119.77 (dyskusja) 15:19, 27 gru 2014 (CET)

Zgadza się, ale potrzebne źródła. — Paelius Ϡ 15:35, 30 gru 2014 (CET)
http://www.sax.co.uk/saxophones-sopranino-saxophones.irc
Chodziło mi o teksty pisane. — Paelius Ϡ 18:27, 10 lut 2015 (CET)
Napisane jest "curved sopranino"; tu też: http://www.ramponecazzani.com/eng/2001c_j_ag.html - nie wystarczy? Tu piszą więcej: http://www.shwoodwind.co.uk/Reviews/Saxes/Sop/Orsi_sopranino.htm . A poza tym, jak mówi chińskie przysłowie, jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów (Wikicytaty).

Błędy w plikach[edytuj | edytuj kod]

Plik:Map of domestic corporal punishment abolition.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Mapa do aktualizacji za źródłem: http://www.endcorporalpunishment.org/pages/progress/prohib_states.html Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 22:40, 24 mar 2015 (CET)

Poprawione. Blackfish (dyskusja) 00:03, 25 mar 2015 (CET)

File:Znak A-22.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane
Znak A-22.svg

Strasznie się zdziwiłem znajdując dzisiaj ten znak z rakietowym samochodem. Według rozporządzenia MI samochód ma przód normalny, prosty. To samo dotyczy też A-23. Inne źródła:

Ten też (File:Znak_A-22.png) jest błędny.

Zwiadowca21 00:54, 23 mar 2015 (CET)

Ostatnie rozporządzenie z 2002 roku potwierdza OR autorów grafik.--Pit rock (dyskusja) 03:11, 23 mar 2015 (CET)
Poprawione. Aż nie mogę się nadziwić, że takie "babole" ;-) utrzymały się tyle czasu. Blackfish (dyskusja) 12:40, 25 mar 2015 (CET)

Plik:Państwa nieuznawane2.png[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Na mapie nie zaznaczono granicy między Sudanem a Sudanem Południowym. Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 23:20, 22 mar 2015 (CET)

@Aotearoa: Dodałbyś Sudan Południowy i uaktualnił mapę? Blackfish (dyskusja) 11:20, 25 mar 2015 (CET)

Plik:Bateria Goeben kolo Swinoujscia 1.jpg[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie

Plik: Bateria Goeben koło Świnoujścia 1.jpg zamieszczony przez wikipedystę Kapitel narusza prawa autorskie twórców grafiki, ponieważ podpisany jest jako "praca własna" wikipedysty Kapitel. W rzeczywistości wikipedysta Kapitel sfałszował informację ponieważ grafika jest własnością wydawnictwa INFORT Jerzy Sadowski, a autorami grafiki są Piotr Bujas i Filip Suchoń. Proszę o usuniecie fałszywej informacji oraz umieszczenia prawidłowego podpisu lub usunięcie pliku z wszystkich miejsc gdzie jest wykorzystywany. Jerzy Sadowski Wydawnictwo INFORT Zgłasza: Jerzy Sadowski 87.204.238.45 (dyskusja) 16:41, 17 mar 2015 (CET)

Zobacz c:Commons:Deletion requests/File:Bateria Goeben kolo Swinoujscia 1.jpg --Jarekt (dyskusja) 13:06, 19 mar 2015 (CET)

Magurski Park Narodowy[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Załączone jest już nieaktualne logo. Od kilku lat Park posiada nowe logo, graficznie podobne do starego, ale różniące się szczegółami i kolorami. Ten sam błąd jest w haśle "Parki narodowe Polski". W nim są podane złe loga jeszcze dwóch innych parków: pienińskiego oraz karkonoskiego. Na stronie Magurskiego Parku Narodowego nie ma pliku z tym logiem do pobrania. Proszę o kontakt z MPN w celu przesłania właściwego loga. Zgłasza: Magda 94.251.194.68 (dyskusja) 19:00, 6 mar 2015 (CET)

Magurski PN poprawiony. Blackfish (dyskusja) 12:15, 10 mar 2015 (CET)
Pieniński PN poprawiony. Blackfish (dyskusja) 16:18, 13 mar 2015 (CET)
Karkonoski PN poprawiony. Blackfish (dyskusja) 21:38, 24 mar 2015 (CET)

Plik:Map of judicial corporal punishment.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Na mapie nie zaznaczono Sudanu Południowego (jest niepodległym państwem od ponad trzech lat). Zgłasza: The Orbwiki107 (dyskusja) 15:49, 5 mar 2015 (CET)

@Orbwiki107: Mapę mogę poprawić, ale nie mam najmniejszego pojęcia czy kary cielesne stosowane są w Sudanie Południowym. Blackfish (dyskusja) 22:24, 24 mar 2015 (CET)
Blackfish - są stosowane. Doctore→∞ 00:19, 25 mar 2015 (CET)
@Doctore: A gdzie tam to jest napisane. Przeleciałem pobieżnie ten tekst i niczego o karach cielesnych nie znalazłem. Może źle szukałem. Blackfish (dyskusja) 00:34, 25 mar 2015 (CET)
Blackfish: rozdział "Travel & Transportation": Persons convicted of driving under the influence of alcohol face fines, jail sentences, and corporal punishment. Doctore→∞ 00:42, 25 mar 2015 (CET)
A mógłbyś rzucić okiem tutaj? O ile dobrze zrozumiałem jest mowa, że oficjalnie Sudan Południowy zakazał tortur i kar cielesnych, mimo, że w praktyce nie jest to przestrzegane, ale nas raczej interesuje oficjalne stanowisko... Blackfish (dyskusja) 00:47, 25 mar 2015 (CET)
W konstytucji zakazał tortur i kar cielesnych dla dzieci (również ustawą). Ale nie mogę znaleźć wiarygodnego potwierdzenia lub zaprzeczenia czy są prawnie dozwolone kary cielesne dla dorosłych. Na pewno są w Sudanie i dziwi mnie, że jest to niezaznaczone. Sudan Południowy chyba jednak trzeba usunąć, dopóki nie dogrzebiemy się wiarygodnej informacji. Doctore→∞ 01:24, 25 mar 2015 (CET)
Co masz na myśli, że Sudan jest niezaznaczony? Przecież jest na fioletowo. Blackfish (dyskusja) 11:05, 25 mar 2015 (CET)
Ech, patrzyłem na Egipt i widziałem Sudan - zbyt długie siedzenie po nocy, wybacz. Doctore→∞ 11:30, 25 mar 2015 (CET)

Plik:Krzywa_kompresji_A.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

W pliku jest informacja o konwersji z 12- na 8-bitowy zakres, a widać, że konwersja następuje z zakresu -4096...4096 na -128...128, czyli z zakresu 13-bitowego na 8 bitowy. Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 08:37, 18 lut 2015 (CET)

Plik:Kompresjadynamiki.gif[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe zgłoszenie

Tak jak ktoś napisał w Dyskusji do tego pliku - kompresja dynamiki nie powoduje "obcinania". Ponadto z rysunku wynika, że dynamika się znacznie zwiększyła, więc jak może to być opis kompresji dynamiki... Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 09:04, 18 lut 2015 (CET)

Plik:East Slavic tribes peoples 8th 9th century.jpg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Zgłaszam do poprawki wykorzystywaną przez wikipedię błędną mapę: Plik:East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.jpg Dlaczego Biali Chorwaci zostali na niej oznaczeni jako Słowianie WSCHODNI? Takie ich zaliczenie jest kontrowersyjne i niespotykane, ponadto nie podparte źródłami. Stoi to ponadto w jawnej sprzeczności z wikipediowymi artykułami o Białych Chorwatach i Białej Chorwacji: Biała Chorwacja, en:White Croatia, en:White Croats które to nie tylko nie mówią nic, by Biali Chorwaci byli plemieniem wschodniosłowiańskim, ale ponadto nawet łączą ich z protoplastami Polaków (a więc ze Słowianami Zachodnimi). Zgłasza: brak podpisu 62.93.44.120 (dyskusja) 09:35, 14 paź 2014 (CEST)

 • "Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne poszukanie informacji na dany temat i uzupełnienie źródeł, wraz z ewentualnymi poprawkami treści" - a do tego czasu wątpliwy materiał wątpliwego autora, zatwierdzony przez watpliwego redaktora, powisi na Wiki jako oficjalna tejże publikacja, nicht wahr? [@]
 • nikt z nas nie twierdzi, że Wikipedia jest już doskonała, jednak samo krytykowanie w żaden sposób Wikipedii nie ulepszy - potrzebna jest praca w oparciu o źródła a angielska Wikipedia, ani jakakolwiek inna zresztą, takim źródłem nie jest. dlatego właśnie potrzebni są chętni, którzy w oparciu o źródła poprawią artykuł tak by jego treść nie budziła wątpliwości. - John Belushi -- komentarz 12:51, 14 paź 2014 (CEST)

Plik:Physico-Geographical Regionalization of Poland.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Na południe od Beskidu Makowskiego i Kotliny Rabczańskiej jest nieopisany obszar. Prawdopodobnie ma to być: Pasmo Babiogórskie lub Beskid Orawsko-Podhalański. Jeśli ilustracja ma być „na medal”, to czy nie należy jej poprawić? --Wojciech Słota (dyskusja) 13:56, 17 cze 2014 (CEST)

Ponieważ Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski dopuszcza, aby region fizycznogeograficzny był w obszarze Polski podzielony na dwa izolowane obszary (środkowa część jest w Słowacji), wystarczy dodanie do ilustracji strzałek (jak np. dla Gór stołowych) lub umieszczenie w sąsiedztwie opisu Beskid Żywiecki dopisków: część zachodnia i część wschodnia. --Wojciech Słota (dyskusja) 14:24, 17 cze 2014 (CEST)

Plik:Sierzant k.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Przedstawiony obraz stopnia wojskowego sierżanta jest zły.

 • Krokiewka jest zbyt mała w stosunku do pola tła.
 • Wierzchołek krokiewki powinien niemalże dotykać podstawy tła.
 • Końce ramion krokiewki powinny być równoległe do podstawy i kończyć się przy górnej krawędzi. Zgłasza: Marcin Pawłowski 195.13.39.26 (dyskusja) 19:03, 22 mar 2014 (CET)

@Lonio17: Jakiś komentarz? Rozporządzenia nie mogę znaleźć, ale tutaj widać, że dystynkcje na kurtę są całkiem inne. Blackfish (dyskusja) 19:41, 22 mar 2014 (CET)

@Lonio17:Rozporządzenie MON inaczej definiuje obraz oznaki stopnia wojskowego sierżanta na naramienniku, a inaczej na czapce (otoku), berecie i furażerce. W rozporządzeniu nie ma nic o oznakach na rękawach mundurów, ale oznaki te, jak wskazuje link podany przez @Blackfisha, są zgodne z tymi na czapkach. Krokiewka w takim kształcie jak w pliku występuje na naramienniku, ale tam jest wpisana w obwódkę, która „maskuje” zakończenia krokiewki. Na czapce nie ma obwódki i kształt oznaki: zakończenia krokiewki, usytuowanie jej względem górnej i dolnej krawędzi tła (na otoku) i proporcje są zgodne z tym co pisze zgłaszający. Zgłoszenie jest zasadne. --Wojciech Słota (dyskusja) 01:43, 18 gru 2014 (CET)

Plik:Verbreitungsgebiet der Tataren.PNG[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

A gdzie są Tatarzy krymscy? Zgłasza: Kriis (dyskusja) 11:04, 18 mar 2014 (CET)

Plik:Anatomia czlowieka - nowy.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Dla lepszego zrozumienia dlaczego o tym piszę powiem, że do pliku dostałam się z artykułu "homo sapiens". Po pierwsze - źle podpisane "sutki", czyli brodawki sutkowe. Sutek to cała pierś, a nie tylko jej ciemniejsza część, obrazek wprowadza w błąd. Po drugie - czy ilustrując gatunek, naprawdę powinno się wklejać zdjęcie homo sapiens sztucznie pozbawionego owłosienia? Pomijam kwestie estetyczne i kulturowe, wydaje się jednak, że zdjęcie odnoszące się do takiego artykułu powinno pokazywać stan jak najbardziej naturalny i fizjologiczny. Zgłasza: Julia B. 212.49.41.155 (dyskusja) 01:52, 6 lut 2014 (CET)

Dziwna ta wersja polska tego opisu. Dlaczego u mężczyzny nie opisano brodawki sutkowej, tak jakby występowała tylko u kobiety? Czemu między nogami kobiety jest jakieś tajemnicze miejsce bez nazwy. Tłumacz nie wiedział co to jest? :))) też myślę, że włosy nie powinny być usunięte. Tylko niech Julia B. powie skąd wziąć takie zdjęcie? Bosm (dyskusja) 08:34, 6 lut 2014 (CET)
ponadto kobieta pozbawiona została pachy i kostki... 94.254.131.74 (dyskusja) 19:35, 2 cze 2014 (CEST)

Plik:Municipalities in Poland deprived of town privileges.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Mapa nie przedstawia wszystkich byłych miast, bo nie ma na niej osiedla Szczecina Podjuchy, które przez kilka lat miało prawa miejskie. Zgłasza: 83.6.12.216 (dyskusja) 13:21, 27 gru 2013 (CET)

Mapa dla byłych ziem niemieckich zawiera tylko prowizoryczne dane. Artykuł i mapa wymaga licznych uzupełnień. Zapraszam do uzupełnienia brakujących informacji, proszę tylko pamiętać o konieczności opierania się i wskazywania wiarygodnych źródeł danych. Kenraiz (dyskusja) 20:27, 29 gru 2013 (CET)
Mapa na medal z brakami? Blackfish (dyskusja) 16:38, 11 lut 2014 (CET)
Pierwsze słyszę, żeby Podjuchy miały prawa miejskie. Na terenie dziejszego Szczecina, oprócz Szczecina (Starego Miasta) prawa miejskie miało jeszcze Dąbie, które było miastem od średniowiecza i Grabowo, które stało się miastem w XIX wieku. Jeżeli rzeczywiście Podjuchy są wymienione tylko raz w Roczniku Statystycznym 1947, a rok później już nie są wymienione, to mogła być to tylko pomyłka, o którą w powojennym chaosie było nietrudno. W 1948 zostały ponownie przyłączone do Szczecina, do którego należały w czasach niemieckich już od roku 1939. W artykule (Podjuchy) brak jakichkolwiek innych wiarygodnych źródeł o tym, żeby kiedykolwiek działały w Podjuchach władze miejskie. Jeśli nie było takowych i nic nie wiadomo, gdzie był urząd miasta, to lepiej skasować tu informacje o rzekomych prawach miejskich. Nie ma o tym też nic w artykule w Encyklopedii Szczecina.Podjuchy Jeżeli chodzi o mapkę miejscowości pozbawionych praw miejskich w Polsce, to jest ona bardzo przydatna, nawet jeśli wymaga uzupełnień. Odoaker (dyskusja) 21:57, 2 mar 2014 (CET)

Na mapie brak wsi Koziniec w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Proszę sprawdzić, np. w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów, t. 21, Wrocław 2008, s. 244 lub w źródle pierwotnym czyli "Księdze Henrykowskiej". Już ten fakt zgłaszałem. A tak przy okazji mapa na medal z brakami to nieporozumienie. Kompromituje Wikipedię podobnie jak opór przed naniesieniem poprawek. Jeśli nie chcą Państwo poprawić to lepiej odebrać medal. Zgłasza: 83.10.120.103 (dyskusja) 06:40, 14 maj 2014 (CEST)

i jak już ktoś będzie poprawiał to nich dopisze jeszcze "Cieplice Śląskie-Zdrój" (obecnie dzielnica Jeleniej Góry), które są zaznaczone na mapie kropką ale nie podpisane. --tadam (dyskusja) 09:01, 14 maj 2014 (CEST)

Plik:Plemiona polskie.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Rycina przedstawiać ma plemiona polskie. Zaliczono do nich błędnie Pomorzan, którzy wraz ze Słowianami połabskimi i plemionami polskimi tworzą plemiona lechickie. Zgłasza: Kenraiz (dyskusja) 00:55, 20 lis 2013 (CET)

Takie podejście też jest spotykane. Jak pisałem w plemiona polskie: "Tradycyjnie dialekty języka polskiego i obszary historyczno-geograficzne łączy się z pięcioma przedpiastowskimi skupiskami plemiennymi – Pomorzanami (Pomorze), Polanami (Wielkopolska), Wiślanami (Małopolska), Mazowszanami (Mazowsze) i Ślężanami (Śląsk)[1]." Jest też pewnie jakiś wariant z wydzielonymi Lędzianami, a poza tym raczej tradycyjny. Wystarczy, żeby zaakceptować, czy trzeba czekać na źródło, które przedstawia dokładnie takie podejście, jak na dyskutowanej mapce? BartekChom (dyskusja) 15:07, 24 wrz 2014 (CEST)
Mapkę wykonałem na podstawie skanu przesłanego przez Gardomira opracowania prof. Andrzeja Buko. Niestety obecnie nie jestem już wstanie podać z jakiej konkretnie publikacji pochodzi ten skan. Poznaniak odpowiedz 20:59, 3 gru 2014 (CET)
 1. Stanisław Dubisz, Halina Karaś, Nijola Kolis: Dialekty i gwary polskie. Wyd. I. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1995, s. 169. ISBN 83-2140989-X.

Plik:Inflanty 1260.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Błędy w mapce 1. Kolory są wyblakłe – por. mapę i legendę, jeśli chodzi o biskupstwo ozylskie i kurlandzkie.

2. Brak w legendzie określenia siedzib biskupich – nie wiadomo, czy są to aktualne (w 1260), czy byłe (przed 1260) – dotyczy to biskupstwa ozylskiego, gdzie są oznaczone 3 stolice (Leal, Hapsal i Arensburg).

3. W związku z pkt 2: Biskupstwo w Leal, powstałe teoretycznie w 1211, faktycznie poczęło istnieć w Leal, według dokumentu fundacyjnego 1 X 1228, w 1251 przeniesiono go do Perona (ob. Vana-Pärnu), a w 1263 do Hapsal, a w 1381 do Arensburga. W 1260 roku – figurującym w mapce – była tylko rezydencja biskupia w Perona. Zatem żadna z tych trzech miejscowości oznaczonych na mapce w 1260 (Leal, Hapsal i Arensburg), nie powinna figurować jako siedziba biskupa, ale powinna być stolica diecezji w Peronie. A jeśli chcemy zachować w mapce wszystkie te etapy przenoszenia stolicy diecezji, to powinny być zaznaczone Leal i Perona, bo tylko te dwie były do 1260. Takie znów potraktowanie sprawy domaga się podobnej korekty w przypadku diecezji kurlandzkiej, bo istniała tam najpierw diecezja Selonii – 1218-1225 a następnie Semigalii 1225-1251. Wymienianie Arensburga w przypadku diecezji ozylskiej przeczy tytułowi mapki.

4. Ponadto na mapce nie oznaczono biskupstwa w Rewlu (ob. Tallinn), powstałego przecież w 1219 r. Choć przynależało do metropolii lundzkiej i politycznie do Danii, to jednak w latach 1227-1236 było w rękach kawalerów mieczowych (ostatecznie od 1346).

Zgłosił: --Ken 95.40.126.231 (dyskusja) 00:17, 2 lut 2011 (CET) wstawił --Kriis (dyskusja) 13:02, 2 lut 2011 (CET)

 • Ad p. 1: błąd jest w legendzie, która jest poza plikiem grafiki: przede wszystkim w artykule Biskupstwo kurlandzkie (najdłuższa legenda); kolory trochę zależą od konkretnego monitora, a tak nie powinno być, trzeba ujednolicić RGB z mapką (da się, to plik svg). Błąd czysto techniczny.
Pozostałe błędy dotyczą grafiki. Nie mam wiedzy merytorycznej, aby zweryfikować. mulat(napisz) 11:56, 4 lut 2011 (CET)
Poniewaz to SVG, to moge poprawic, tylko musze wiedziec co - no i zrodla by sie przydaly. Wg mnie, taka mapka bez zrodel w ogole nie powinna znalezc sie w hasle. Masur juhu? 08:09, 8 lut 2011 (CET)
Źródła są w pliku źródłowym, który tylko przetłumaczyłem. Skopiowałem je również do tej mapki. Oznaczenie siedzib biskupa faktycznie jest mało precyzyjne. Mapka w zamyśle autora prawdopodobnie miała przedstawiać sytuację w Inflantach w II poł. XIII w. a nie tylko w roku 1260. Co do diecezji rewelskiej to nie została umieszczona gdyż nie było to, w przeciwieństwie do arcybiskupstwa ryskiego, biskupstw Ozylii, Dorpatu i Kurlandii, władztwo terytorialne, a jedynie zwykła jednostka kościelna. Poznaniak odpowiedz 21:43, 31 maj 2012 (CEST)
Ad 1. Poprawione. --CiaPan (dyskusja) 16:52, 21 lis 2013 (CET)


Przypisy