Skrót: WP:ZB

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukajAby zgłosić błąd, kliknij tutaj (w polu „Nazwa strony” wpisz tytuł hasła lub nazwę pliku, którego dotyczy zgłoszenie).

Nie jest to miejsce na zgłaszanie braku informacji. Jeśli dostrzegasz jakiś brak, śmiało edytuj dane hasło.


Na tej stronie znajdują się błędy zgłoszone przez czytelników Wikipedii. Można tu także komunikować zgłoszenia, jakie czytelnicy wpisują na strony dyskusji haseł lub plików. Do zgłaszania służy link Zgłoś błąd (lub Zgłoś błąd w pliku) w menu bocznym Wikipedii.

W zgłoszeniu należy podać możliwie szczegółowe informacje dotyczące błędu. Jeśli istnieją źródła dowodzące, że popełniono błąd, również warto je podać. Należy też sprawdzić, czy poprawnie wstawiło się nazwę strony. Zgłoszenia błędów w oprogramowaniu należy kierować do odpowiedniego stolika w Kawiarence, zaś kwestie wymagające działań administratorów należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.

Jeśli zamieściłeś/-aś tu raport o błędzie, a teraz go tu nie ma, to zapewne już go naprawiono. Drobny błąd zwykle można szybciej poprawić samodzielnie, więc przeczytaj, jak to zrobić. Zgłoszenia, na które nikt nie zareaguje przez dwa miesiące, są przenoszone do dyskusji hasła (nie dotyczy ilustracji; zob. zalecenia poprawiania błędów).

Zgłaszanie błędu w artykule

Błędy merytoryczne, których nie uda się nam poprawić na tej stronie warto zgłaszać na strony dyskusji odpowiednich wikiprojektów. Lista otwartych na sugestie wikiprojektów znajduje się po prawej stronie.

Zgłaszanie błędów w plikach

Na tej stronie można również zgłaszać pliki (zdjęcia, grafiki, multimedia), jeżeli są one błędne lub niewłaściwe z różnych powodów, np.: prawa autorskie (brak licencji, błędna licencja, brak informacji o źródle/autorze tam, gdzie są wymagane), błąd merytoryczny w samym pliku, niewłaściwe użycie pliku w hasłach, itp. Sam fakt zgłoszenia pliku tutaj nie musi prowadzić do jego usunięcia, jeśli błąd uda się poprawić lub w toku dyskusji okaże się, że zgłoszenie nie było zasadne. Rozwiązaniem jest też odlinkowanie błędnego pliku z haseł i wskazanie błędów w jego opisie, a do usunięcia na Commons zgłaszamy pliki jedynie wtedy, gdy są zupełnie bezwartościowe.

Bot automatycznie usuwa po 48 godzinach z listy zgłoszenia oznaczone przez szablon {{Status zgłoszenia}} jako zgłoszenie {{Status zgłoszenia|załatwione}}.

Rejestr załatwionych spraw: 2012, 2013, 2014, 2015

Aktywne Wikiprojekty

Spis treści


Błędy w artykułach[edytuj | edytuj kod]

(w kolejności od najnowszego)

Resovia (piłka siatkowa)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Adam Góral jest Prezesem Asseco Poland S.A. lecz nie Asseco Resovii

Prezesami Asseco Resovii są Marek Panek (Prezes) i Bartosz Górski (vice Prezes - w zasadzie odpowiedzialny za drużynę) Zgłasza: base 31.6.164.241 (dyskusja) 21:57, 1 lip 2015 (CEST)

Skala Beauforta[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W opisach (przy 5 i 9) pojawiły się długie fale (poprzednio duże chyba były), w dodatku wielkość nie pasuje. Czy ktoś ma poważne źródło pod ręką? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 21:16, 1 lip 2015 (CEST)

Perła[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

"Wielkość pereł waha się od główki od szpilki do gołębiego jaja". To są jednostki spoza układu SI. Zgłasza: 164.127.189.246 (dyskusja) 17:48, 1 lip 2015 (CEST)

Katarzyna Glinka[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Brakuje linku do strony aktorki – to nie jest typowy przykład sytuacji, w której brak nie jest błędem ponieważ na tę stronę powołuje się pierwszy przypis. Zgłasza: 31.183.23.160 (dyskusja) 15:49, 1 lip 2015 (CEST)

No to już się nie powołuje. --WTM (dyskusja) 16:08, 1 lip 2015 (CEST)

Gazeta Wyborcza. Początki i okolice (kalejdoskop)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Źródło (dość amatorskie?) mówi o 10 000 sprzedanych egzemplarzy, a nie "ponad" jak macie w artykule (niżej jest już 10 tysięcy). Zgłasza: 85.222.8.226 (dyskusja) 14:37, 1 lip 2015 (CEST)

Przeredagowano. Blackfish (dyskusja) 17:21, 1 lip 2015 (CEST)

Radar pasywny[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Co w tym artykule robi 'dźwięk? Dla mnie wygląda bardzo dziwnie. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 14:01, 1 lip 2015 (CEST)

Majmonides[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

>>Był autorem najważniejszego średniowiecznego komentarza do Talmudu – "Księga przykazań" (Sefer ha-Micwot). Księga ta nie traktuje zasadniczo o metafizyce, lecz o teologii żydowskiej. Dzieło Majmonidesa przeznaczone było dla ludzi zaprawionych już w filozofii i nauce, którzy jednak nie wiedzieli, w jaki sposób uzgodnić wnioski nauki i filozofii z dosłownym znaczeniem Pisma Świętego. Stąd tytuł Przewodnik błądzących, a nie "wprowadzonych w błąd", jak niekiedy tłumaczono.<< No to jaki jest tytuł: Księga przykazań czy Przewodnik błądzących? Zgłasza: 164.127.189.246 (dyskusja) 12:51, 1 lip 2015 (CEST)

Należałby zapytać tytuł czego, czyli ustalić o której księdze właściwie mowa. Księga przykazań i Przewodnik błądzących to dwa całkiem różne jego dzieła. --WTM (dyskusja) 13:01, 1 lip 2015 (CEST)

Sytuacja prawna i społeczna osób LGBT w Stanach Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Cały artykuł trzeba uaktualnić, gdyż Sąd Najwyższy USA już nakazał udzielania małżeństw wszystkim stanom USA. Zgłasza: Alex 95.49.102.159 (dyskusja) 10:09, 1 lip 2015 (CEST)

Brak to nie błąd. A na tej stronie zgłaszamy błędy, nie braki. Zapraszamy do samodzielnego uzupełniania Wikipedii. Blackfish (dyskusja) 10:12, 1 lip 2015 (CEST)
Bynajmniej istotnie zdezaktualizowana treść to błąd. To tak jakbyśmy w artykule o Polsce mieli podane, że administracyjnie dzieli się na 49 województw, a prezydentem jest Wałęsa – też byś nad tym przeszedł do porządku dziennego i twierdził, że to tylko braki?

Apteka „Pod Murzynem” we Wrocławiu[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Möhren-Apotheke - po niemiecku to znaczy pod Maurem, a nie pod Murzynem. Zgłasza: Klaus 2A02:A316:4040:B680:1E7:FBBB:ABA1:A70C (dyskusja) 09:43, 1 lip 2015 (CEST)

Möhren znaczyłoby raczej pod marchewką. Apteka „Pod Murzynem” jest obecną nazwą polską, tak jak Mohrenapotheke była nazwą poprzedniej apteki. Apteki nazwane Mohrenapotheke (a jest ich niemało) mają w swoich logach czasami Maura a czasami Murzyna. N Odrzucone, Doctore→∞ 10:00, 1 lip 2015 (CEST)

Jadwiga Andegaweńska[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

W artykule Jadwiga wszędzie występuje jako Królowa, choć miała tytuł Króla. Miała taką samą władzę jak Jagiełło; posiadała własna kancelarie i własny dwór. Nawet w infoboksie w angielskiej Wikipedii występuje jako "King of Poland". Z tego co wiem, to w dyskusji strony toczyły się już jakieś rozmowy na ten temat. Bardzo proszę o sprawdzenie, która forma jest w tym przypadku najodpowiedniejsza. Z jednej strony "Królowa" jest standardową nazwą każdej monarchini, jednak z drugiej strony często specjalnie nazywa się ją królem, aby podkreślić, że była normalnym, niezależnym władcą.

Pozdrawiam Zgłasza: Camtie (dyskusja) 22:28, 30 cze 2015 (CEST)

"Po koronacji pełna tytulatura Jadwigi brzmiała: Hedvigis Dei gracia regina Polonie (...)". Jak to jest (a raczej - było)? Regina to przecież królowa.
N Odrzucone Blackfish (dyskusja) 17:08, 1 lip 2015 (CEST)

Uniwersytet Humboldta w Berlinie[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Uniwersytet Humboldta ale Kategoria:Absolwenci Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie i Kategoria:Wykładowcy Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie Zgłasza: 164.126.237.25 (dyskusja) 19:57, 30 cze 2015 (CEST)

@WTM, @Michał Sobkowski, @Paelius: Pewnie pamiętacie tę dyskusję o nazwie, bo ja nie, ale rozumiem, że skoro artykuł jest pod liczbą poj. to kategroie tez należało by przenieść. Mogę je przebotować, ale chciałbym jakiegoś potwierdzenia. Blackfish (dyskusja) 10:11, 1 lip 2015 (CEST)

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

W artykule o Stanach Zjednoczonych - Gospodarka - Charakterystyka gospodarki Stany Zjednoczone są drugą największą gospodarką świata pod względem PKB za Chinami,ale nie jest dopisane że pod względem PKB ważonego parytetem siły nabywczej, względem PKB nominalnego są na pierwszym miejscu Zgłasza: maciek 178.36.229.104 (dyskusja) 17:51, 30 cze 2015 (CEST)

Skoro „nie jest dopisane” to brak, a nie błąd. Na tej stronie zgłaszamy błędy. Zapraszamy do samodzielnego uzupełniania Wikipedii. Blackfish (dyskusja) 10:26, 1 lip 2015 (CEST)

Zamach w Susie[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Należy dodać Tunezję do tabelki w sekcji "Ofiary". Zgłasza: Nedops (dyskusja) 15:14, 30 cze 2015 (CEST)

 • Tunezja już tam jest, ale nie zgadza się suma zabitych. KoverasLupus (dyskusja) 22:05, 30 cze 2015 (CEST)
  En.wiki podaje Tunezyjczyków jedynie jako rannych. Ta 1 osoba to prawdopodobnie zamachowiec. Nie zgadza się również liczba Brytyjczyków, a suma może się nie zgadzać, gdyż narodowość niektórych ofiar nie została jeszcze potwierdzona. Żyrafał (Keskustelu) 16:56, 1 lip 2015 (CEST)

Lista kobiet szefów państw i rządów[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Jest nowa prezydent Mauritiusa, oraz nowa premier Mołdawii. Zgłasza: Alex 95.49.112.13 (dyskusja) 15:14, 30 cze 2015 (CEST)

Maria Teresa Austriaczka (królowa Francji)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

To Maria Teresa Austriacka (pierwsze zdanie) czy Maria Teresa Austriaczka (tytuł strony)? Wyboru nie ułatwia szablon o treści: "Ten artykuł dotyczy Marii Teresy Hiszpańskiej". A może w tytule dac po prostu: "Maria Teresa (królowa Francji)" Zgłasza: 164.126.49.198 (dyskusja) 14:05, 30 cze 2015 (CEST)

"Austriaczka", ktoś zgubił "z". Crystal Clear app clean.png Poprawione, Michał Sobkowski dyskusja 18:54, 30 cze 2015 (CEST)

Laird szkocki[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Zdanie "Nie jest tytułem szlacheckim ani odpowiednikiem – mimo podobieństwa brzmienia – angielskiego lorda, gdyż stosowany jest także na określenie ziemian ze średniej szlachty, bez tytułów arystokratycznych." jest nielogiczne. Nie jest tytułem szlacheckim gdyż stosowany jest także na określenie ziemian ze średniej szlachty. zdanie jest absurdalne samo w sobie. Zgłasza: 195.158.247.7 (dyskusja) 12:49, 30 cze 2015 (CEST)

Flaga Turkmenistanu[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

„najbardziej złożony wzór” - trudno powiedzieć. Wyraźne są np. lokalne symetrie punktowe tych ornamentów. Flaga z Królestwa Beninu (en:Flag of the Benin Empire) byłaby w tym sensie bardziej złożona.

„W czołowej części umieszczono pięć najpiękniejszych medalionów z turkmeńskich dywanów” - medaliony są niczego sobie, ale pewnie znalazłyby się piękniejsze. Zgłasza: joko ono 31.61.140.82 (dyskusja) 12:26, 30 cze 2015 (CEST)

T Załatwione, Michał Sobkowski dyskusja 00:20, 1 lip 2015 (CEST)

Wimbledon[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Wśród kobiet najwięcej, 9 razy Wimbledon wygrała Amerykanka urodzona w Pradze, Martina Navrátilová (1978-1979, 1982-1987, 1990). W latach 1978 i 1979 Navrátilová reprezentowała Czechosłowację, trudno więc (w tych latach) nazwać ją Amerykanką. Zgłasza: 164.127.10.80 (dyskusja) 11:11, 30 cze 2015 (CEST)

Przeredagowano. Blackfish (dyskusja) 11:20, 30 cze 2015 (CEST)

Lista najwyższych budynków na świecie[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

w zestawieniu 102 najwyzszych budynkow według ich wysokosci całkowitej - na 4 tej pozycji znajduje sie John Hancock center a powinien byc Willis tower czy jak było kiedys Sears Tower :) Zgłasza: 81.190.88.57 (dyskusja) 21:54, 29 cze 2015 (CEST)

HMS Sovereign of the Seas (1637)[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Sovereign nie mógł zostać zamówiony przez Jakuba I w 1634 roku, ponieważ Jakub I zmarł w 1625. Zamówienie złożył Karol I Stuart następca Jakuba. Zgłasza: Bartłomiej Tośta 79.191.126.53 (dyskusja) 19:46, 29 cze 2015 (CEST)

Poprawione. Blackfish (dyskusja) 10:49, 30 cze 2015 (CEST)

Isaac Newton[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W haśle Daty nowego i starego porządku stoi, że w latach 1700-1799 kalendarz gregoriański (nowy styl) wyprzedzał juliański (stary styl) o 11 dni. W przypadku śmierci Niutona wynosi ona 1 rok i 11 dni. Zgłasza: Zwiadowca21 16:33, 29 cze 2015 (CEST)

Bo komuś zachciało się akurat w tym haśle używać stylu Wielkanocy (lub 25 marca) a nie, jak ogólnie przyjęte, od Nowego Roku. — Paelius Ϡ 16:51, 29 cze 2015 (CEST)
Ale czy to źle? Przecież tak w Anglii do 1752 liczono? (@Zwiadowca21 Nie doczytałeś w haśle Daty nowego i starego porządku sekcji #Początek roku kalendarzowego). --WTM (dyskusja) 16:58, 29 cze 2015 (CEST)
A w Polsce „przez całe średniowiecze liczono a nativitate”. Poprawisz z łaski swojej? Tylko ze źródłami zmian będzie krucho, bo od zawsze w naukach historycznych dla tego okresu stosuje się przelicznik i podaje się datę stylem noworocznym. Głupota niespotykana w naukowych pracach historycznych i tyle, zaprowadzona przez dyletantów, którzy chcą się pochwalić wiedzą. — Paelius Ϡ 17:06, 29 cze 2015 (CEST)

Motorola DynaTAC[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W artykule mamy: "Oprócz klawiatury numerycznej znajdowały się przyciski takie jak: Rcl (Recall), Clr (Clear), Snd (Send), Sto (Store), Fcn (Function), End (End), Pwr (Power), Lock (Lock), Vol (Volume)." pod klawiatura numeryczna jednak jest mowa o czymś takim jak: to czy to. Czy aby na pewno klawisze z numerami stanowiące cześć klawiatury telefonicznej można nazwać klawiatura numeryczną? Jeżeli można to mamy tąże klawiaturę źle zdefiniowaną jeżeli nie można to mamy błąd w opisie tej Motoroli Zgłasza: Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:03, 28 cze 2015 (CEST)

@Marek Mazurkiewicz: Pojęcie klawiatury numerycznej (tu np: komputerowej, gdzie napisano (sic!), że może występować w maszynach do pisania, tokenach czy nawet instrumentach klawiszowych) jest szersze niż klawiatura numeryczna komputerowa, która opisana jest artykule. Dlatego ew. należy w/w definicję poszerzyć. Każda klawiaturę (przyciski) „z numerkami” na jakimś urządzeniu można nazwać klawiaturą numeryczną. Bo niby dlaczego nie? Blackfish (dyskusja) 11:03, 1 lip 2015 (CEST)
Że można nazwać to podejrzewałem. Pytanie czy jest nazywana w źródłach. Nie jestem wystarczająco w temacie by to ocenić. Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 11:56, 1 lip 2015 (CEST)
Nie można popadać we wszystkoźródłowizm, bo zastanawianie się czy klawiaturą numeryczną jest klawiatura z cyframi, pod to podpada. Można też, po prostu zrezygnować ze słowa „klawiatura” i napisać o „przyciskach z cyframi służącymi do wybierania numerów”, ale moim zdaniem zupełnie niepotrzebne. Zrób jak uważasz. Blackfish (dyskusja) 13:23, 1 lip 2015 (CEST)

Marcin Pawłowski (dziennikarz)[edytuj | edytuj kod]

Status: odrzucone

Nie ma kategorii Osobowości telewizyjne związane z TVP. Zgłasza: Jan Kowalski 78.8.40.156 (dyskusja) 17:49, 28 cze 2015 (CEST)

Jak już wcześniej napisano. Pawłowski nie był osobowością (cokolwiek to znaczy) w TVP, tylko tam pracował. Blackfish (dyskusja) 11:05, 30 cze 2015 (CEST)

Ryszard Serafinowicz[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Nie ma kategorii Osobowości telewizyjne związane z TVP . Zgłasza: Jan Kowalski 78.8.40.156 (dyskusja) 17:30, 28 cze 2015 (CEST)

Żyrafał dodał kategorię. Blackfish (dyskusja) 11:06, 30 cze 2015 (CEST)

Joanna Rostocka[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

Nie ma kategorii Osobowości telewizyjne związane z TVP . Zgłasza: Jan Kowalski 78.8.40.156 (dyskusja) 17:26, 28 cze 2015 (CEST)

Żyrafał dodał kategorię. Blackfish (dyskusja) 11:06, 30 cze 2015 (CEST)

Mięso[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W sekcji "wpływ na środowisko" czytam, że : "Bydło tylko w samych Stanach Zjednoczonych konsumuje siedem razy więcej ziarna niż cała ludność tego kraju. (...). Wszystkie zwierzęta hodowlane w USA spożywają 5 razy więcej ziaren niż wszyscy Amerykanie". Logika się kłania - skoro każde bydlę to zwierzę hodowlane, a nie każde zwierzę hodowlane zalicza się do bydła, jak to możliwe, że część zwierząt hodowlanych - bydło mianowicie, zjada więcej ziaren niż wszystkie zwierzęta hodowlane razem wzięte. Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 14:52, 28 cze 2015 (CEST)

Cofnąłem do wersji z 30 lis 2014‎ autorstwa Nay wycofując zmiany autorstwa Siekański. Kto odważy się oznaczyć jako przejrzane? 15:25, 28 cze 2015 (CEST)
Podaj powód usunięcia całych sekcji w przypisami. Stanko (dyskusja) 19:34, 1 lip 2015 (CEST)
Jest w opisie edycji: „• nie na temat mięsa, • informacje nie znajdujące potwierdzenia w źródłach” --WTM (dyskusja) 21:26, 1 lip 2015 (CEST)

Mikołaj z Riesenburgu[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

"Jako członek stronnictwa Gwelfów, zwolenników cesarza Fryderyka Barbarossy nie uznał wyboru Henryka Raspe na króla Niemiec" - błąd albo niezrozumiały skrót myślowy. W tym czasie Barbarossa już dawno nie żył, a Henryk Raspe został wybrany antykrólem w opozycji do - Fryderyka II. Zgłasza: 164.126.99.242 (dyskusja) 13:50, 28 cze 2015 (CEST)

Może chodzi o Fryderyka II, o którym jest mowa w artykule o gwelfach? Blackfish (dyskusja) 14:28, 29 cze 2015 (CEST)

Ale w tym artykule Henryk Raspe też jest namieszane albo ja czegoś nie rozumiem: „antykról niemiecki w opozycji do cesarza Fryderyka II” a dalej „jako zaufany sojusznik Fryderyka II Hohenstaufa został wraz z cesarzem obłożony przez papieża ekskomuniką”. Blackfish (dyskusja) 14:28, 29 cze 2015 (CEST)

Kolejność: Ekskomunika, zdjęcie ekskomuniki, detronizacja, zmiana stron, antykról. — Paelius Ϡ 16:35, 29 cze 2015 (CEST)
@Paelius wracając do pierwotnego zgłoszenia - tj. artykułu Mikołaj z Riesenburgu, Barbarossa nie ma związku z wyborem antykróla? --WTM (dyskusja) 17:04, 29 cze 2015 (CEST)
@Paelius: czy jeśli jest błąd tu czy tu to czy mógłbyś to poprawić? Blackfish (dyskusja) 17:06, 29 cze 2015 (CEST)
Częściowo wyprostowane, ale że to Włochy przedrenesansowe to głębiej ingerować nie będę. — Paelius Ϡ 13:11, 30 cze 2015 (CEST)

98 mm moździerz M-98[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

22 batalion piechoty górskiej nie posiada m 98 lecz m 120 Zgłasza: ja 91.238.52.158 (dyskusja) 13:40, 28 cze 2015 (CEST)

Richard Rodgers[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Proszę o dodanie kategorii "Amerykańscy Żydzi" . Zgłasza: Jacek Bugajski 83.24.55.195 (dyskusja) 13:13, 27 cze 2015 (CEST)

 • Dlaczego? Jeśli chodzi o Amerykę, to przecież właśnie taki jest urok tego państwa, że nie byłoby w ogóle oprócz Indian żadnych innych Amerykanów, gdyby pisać narodowości. Czy chociażby o Portugalczykach mieszkających w Brazylii też musimy koniecznie pisać Brazylijscy Portugalczycy i przyporządkowywać ich do takiej kategorii, jeśli ich rodziny mieszkają w Brazylii od 200 lat? --P. Ocut (dyskusja) 00:22, 28 cze 2015 (CEST)
  • Ale kategoria "Amerykańscy Żydzi" istnieje (choć według mnie powinna być zamieniona na "Amerykanie pochodzenia żydowskiego").
 • @P. Ocut: Amerykanie się chyba tym urokiem nie przejmują (patrz szablon en:Template:Demographics of the United States). R. 31.61.129.133 (dyskusja) 21:55, 29 cze 2015 (CEST)

Burundaj[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Dałoby się przetłumaczyć «иже взя Болгарскую землю и Суждальскую» i «Оже есте мои мирници, стретит мя; а кто не сретит мене, тый ратный мне»? Oddzielna kwestia, czy w XIII wieku na pewno tak mówiono, a jeśli nie, to skąd wzięły się te cytaty. Zgłasza: kunlaboranto (dyskusja) 13:01, 27 cze 2015 (CEST)

Pierwszy cytat to, w przybliżeniu - "który wziął bułgarską ziemię i suzdalską", drugi ja bym interpretował z grubsza jako "którzy pragniecie ze mną pokoju, spotkajcie mnie, a kto nie spotka mnie, ten mój wróg" - ale staroruski to jednak mniej moja specjalność. Co do wieku, głowy nie dam ale wygląda prawdopodobnie, tekst ma już ewidentnie ruskie, a nie starocerkiewnosłowiańskie cechy. Avtandil (dyskusja) 14:49, 27 cze 2015 (CEST)

Samuel Brassai[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"Po uczęszczaniu do normalnych szkół i braniu udziału w wycieczkach na Węgry i do Transylwanii, były naturalnym punktem nauki widzenia"

"Jego działalność związana jest z 1841 przyjętą reformą edukacji, w których językiem nauczania była łacina, a nie tylko jeden język węgierskiej"

"W tym samym czasie w Transylwanii Muzeum Towarzystwa zaproszony został do straży naturalnych bibliotek historii"

Nie wiadomo skąd przetłumaczone, ale błędy gramatyczne i leksykalne wskazują na automatyczny translator. Zgłasza: kunlaboranto (dyskusja) 12:22, 27 cze 2015 (CEST)

Kierki[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Kierki – gra w karty dla 4 osób (...) Gra przeznaczona jest dla 3-4 osób". Zgłasza: 164.127.34.76 (dyskusja) 14:12, 24 cze 2015 (CEST)

Podstawowy wariant gry jest dla 4 osób. Dla 3-4 osób jest wariant gry na stronie Kurnik.pl, co jest jasno zaznaczone w opisie. Blackfish (dyskusja) 17:34, 24 cze 2015 (CEST)
Skoro nie grałeś w kierki, postaraj się myśleć. Atak osobisty wykreślił Michał Sobkowski dyskusja 12:01, 25 cze 2015 (CEST) To nie jest jakiś wariant kurnika, tylko "podstawowy wariant". A w ogóle w kierki może grać 3-7 osób. -- niepodpisany komentarz użytkownika 164.127.216.200 (dyskusja | wkład) 19:44, 24 cze 2015

ZSU-23-4MP Biała[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

IP podniósł, że armata jest chłodzona powietrzem. Ja tego na zdjęciach nie widzę, ale podobny wpis jest w dyskusji. Czy ktos może sprawdzić? Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 20:54, 23 cze 2015 (CEST)

@Ciacho5: Czy to działko jest dokładnie takie samo jak w „Szyłce”, bo jeśli tak i nie było modernizowane, a na to nie wygląda, to tu jest źródło (pdf, s. 53), że chłodzone jest cieczą. Blackfish (dyskusja) 10:44, 26 cze 2015 (CEST)

III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu[edytuj | edytuj kod]

Status: w trakcie

Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu zwraca się z prośbą o usunięcie ze strony III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu wpisu „III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu — państwowe liceum ogólnokształcące w Elblągu, usytuowane przy ul. Saperów 14 F na terenie tzw. miasteczka szkolnego. Szkoła powstała w 1955 roku i mieściła się w nowo oddanym budynku przy ul. Grottgera 71[1] (obecnie mieści się tam Zespół Szkół Technicznych). W 1957 roku szkoła została przeniesiona do budynku przy ul. Powrotnej 1[1] (obecnie w tym miejscu, pod adresem Godlewskiego 1, mieści się Szkoła Podstawowa nr 21) oraz została nazwana imieniem Mikołaja Kopernika[2]. W 1962 roku liceum zostało zlikwidowane, a jego uczniowe zostali przeniesieni do I Liceum Ogólnokształcącego[3]. Liceum zostało reaktywowane 1 marca 1991 roku[4] jako jedna z pierwszych szkół w elbląskim miasteczku szkolnym. 19 maja 1999 roku szkole nadano imię Jana Pawła II[4]. Od 1991 roku jej dyrektorem jest nieprzerwanie Jan Zaborowski. Władza[edytuj | edytuj kod] III Liceum Ogólnokształcące jest jedyną szkołą w Polsce, która posiada prezesa. Sprawuje on władzę nad całą pedagogiczną częścią szkoły. Dba o otoczkę oświaty i prawidłowej postawy uczniów. Od 2013 roku na funkcji tej urzęduje Paweł Sidorek.”

Ww. wpis jest informacją nie prawdziwą, wprowadzoną przez osobę niekompetentną. Narusza dobre imię i wizerunek szkoły oraz Dyrektora. Zgłasza: Jan Zaborowski, Dyrektor III LO w Elblągu 91.228.113.132 (dyskusja) 12:24, 23 cze 2015 (CEST)

Tzn. która konkretnie część powinna być usunięta? Bo ta o "prezesie" (będąca prawdopodobnie wygłupem któregoś z uczniów) została usunięta już 8 czerwca. Natomiast pozostałe informacje są mniej więcej zgodne z tym, co jest podane na stronach przytoczonych jako źródło (tych działających) oraz na stronie samej szkoły. Gytha (dyskusja) 12:50, 23 cze 2015 (CEST)

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2015[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Ponieważ II liga będzie powiększona do 12 zespołów to żadna reprezentacja nie spadła do III ligi, a z III ligi do II awansowały cztery reprezentacje. Dodatkowo liczby punktów uzyskanych przez poszczególne reprezentacje w III lidze nie zgadzają się z tymi podanymi na stronie europejskiej federacji [1] Zgłasza: 31.183.23.160 (dyskusja) 02:13, 23 cze 2015 (CEST)

Poczet papieży[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Natrafiłem, kilkukrotnie, na rozbieżność dat, czy to dat rozpoczęcia, czy dat zakończenia pontyfikatu. Chociażby:

 • Jan XVIII - na stronie ,,poczet papieży" napisane jest ,,styczeń 1004 – lipiec 1009", a na stronie ,,Jan XVIII" ,,25 grudnia 1003 do czerwca 1009"
 • Benedykt VIII - na stronie ,,poczet papieży" napisane jest ,,18 maja 1012 – 9 kwietnia 1024", a na stronie ,,Benedykt VIII" ,,17 maja 1012 do 9 kwietnia 1024"

Jest chyba więcej podobnych błędów. Zgłasza: Dominik M 31.61.131.3 (dyskusja) 17:42, 22 cze 2015 (CEST)

Indianie[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"Ze względu na rozmieszczenie geograficzne Indian dzieli się na: Indian północnoamerykańskich; Indian południowoamerykańskich", a potem w opisie jest o środkowoamerykańskich. Zgłasza: 164.127.179.245 (dyskusja) 22:05, 21 cze 2015 (CEST)

Metropolis (film)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Pomiędzy rękoma i rozumem musi pośredniczyć serce. Powinno być raczej (i tak jest w oryginale) Pomiędzy rozumem a rękoma musi pośredniczyć serce. Niby to samo, a nie to samo. Zgłasza: 164.127.179.245 (dyskusja) 20:15, 21 cze 2015 (CEST)

Zbiegostwo chłopów[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Historiografia marksistowska pełną gębą, do napisania na nowo z nowoczesnych źródeł. Zgłasza: 83.24.100.85 (dyskusja) 19:33, 21 cze 2015 (CEST)

błędu nie widzę. Sytuacja chłopa do dobrych w I RP nie należała. Art uźródłwiony. Mpn (dyskusja) 17:45, 22 cze 2015 (CEST)
Ale dobrze byłoby dopisać, że i zbiegano do Polski/Rzeczplity, bo to było na zasadzie "Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". --83.6.105.72 (dyskusja) 19:46, 22 cze 2015 (CEST)

Napoleon Bonaparte[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Pełny tytuł Napoleona w momencie największej potęgi, w latach 1809–1813 brzmiał: „Jego cesarska i królewska mość, z łaski Boga i konstytucji republiki, cesarz Francuzów, król Włoch, mediator Związku Szwajcarskiego, protektor Związku Reńskiego etc.” To pełny czy etc.? Zgłasza: 164.127.179.245 (dyskusja) 12:46, 21 cze 2015 (CEST)

Titanic (film 1997)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"Wieczorem planował w żartach, że nauczy ją jazdy konno okrakiem, wspólną wyprawę na molo i jazdę kolejką górską aż do mdłości" Zatem planował naukę jazdy konno okrakiem, naukę wyprawy na molo i naukę jazdy kolejką górską aż do mdłości?

"Jego interesy podkopał wielki kryzys 1929 roku po czym się zastrzelił o czym przeczytała w gazecie" Kryzys się zastrzelił?

"Jack zachował się jak artysta i nie poszedł z nią do łóżka." Czy to takie oczywiste, że artyści nie chodzą z ludźmi do łóżka?

"Natomiast Ruth, pamiętająca długi zmarłego męża i tylko dobre nazwisko po nim, zakazała..." Ruth pamiętała (oprócz długów) dobre nazwisko męża? Zgłasza: Jan 006 (dyskusja) 21:16, 20 cze 2015 (CEST)

Nasrallah Piotr Sfeir[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Albo Nasrallah Butros, albo Nasrallah Pierre. Na pewno nie Nasrallah Piotr. Zgłasza: Andrzeju 5.172.247.241 (dyskusja) 19:42, 20 cze 2015 (CEST)

@Khan Tengri - pomożesz ? Andrzei111 (dyskusja) 12:07, 23 cze 2015 (CEST)

A jak jest w źródłach? W Historical Dictionary of Lebanon znalazłem pisownię Nasr Allah Butrus Sufajr. Polskich opracowań niestety nie posiadam. Khan Tengri (dyskusja) 12:58, 23 cze 2015 (CEST)

Redbad Klynstra[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Aktor uzywa formy Klijnstra i tak powinno byc w nazwie hasla. Zgłasza: Andrzeju 5.172.247.241 (dyskusja) 19:34, 20 cze 2015 (CEST)

Znaczy, że gdzie używa? W życiu zawodowym (teatr, film) jest podpisywany jako Klynstra... --WTM (dyskusja) 20:11, 20 cze 2015 (CEST)
Wersję z ij podaje niderlandzka Wikipedia, a o wymienności ij oraz ÿ (a nawet y) przeczytać można tutaj. W prowadzonym przez siebie programie podpisywany jest jako Klijnstra (0:13). Ksymil (dyskusja) 08:13, 21 cze 2015 (CEST)

Widzew Łódź (piłka nożna)[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Widzew nie jest już w II lidze. W poniedziałek sąd ogłosił jego upadłość, a zgodnie z z zasadami licencja automatycznie wygasa po stwierdzeniu przez sąd upadłości. Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 16:54, 20 cze 2015 (CEST)

Najwidoczniej klub RTS Widzew Łódź SA oraz Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN nie wiedzą, że jest tu jakiś automatyzm, bo wniosek o przyznanie licencji był rozpatrywany w normalnym trybie. --WTM (dyskusja) 20:18, 20 cze 2015 (CEST)
Cytat ze strony sportowefakty.pl „Licencje dla klubów I i II ligi”: „Klub RTS Widzew Łódź SA nie otrzymał Licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach II ligi w sezonie 2015/2016 w związku z wydanym przez Sąd postanowieniem o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Klubu. Mając na uwadze, iż jednym z głównych i najważniejszych celów procesu licencyjnego jest ochrona wierzycieli oraz zabezpieczenie ciągłości rozgrywek, postanowienie Sądu o upadłości likwidacyjnej Klubu w sposób oczywisty wskazuje, iż Klub nie był w stanie zaspokoić swoich wierzycieli i stawia pod bardzo dużym znakiem zapytania dalsze istnienie Klubu, a co się z tym wiąże nie daje żadnej gwarancji, iż Klub będzie w stanie przystąpić do rozgrywek, co w konsekwencji może doprowadzić do destabilizacji II ligi tuż przed jej rozpoczęciem lub w trakcie.” (2015-06-18) – 31.183.23.160 (dyskusja) 20:53, 20 cze 2015 (CEST)
A linijkę niżej „Od powyższych decyzji Klubom przysługuje odwołanie na piśmie do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN w terminie 5 dni.”Romankolton (dyskusja) 03:07, 21 cze 2015 (CEST)
Co oznacza, że licencję stracili . A to, czy się odwołają oraz czy odwołanie będzie uwzględnione jest osobną kwestią – mogą teoretycznie (acz to bardzo mało prawdopodobne) ją odzyskać, na ten moement jednak takiej licencji nie mają.
Nie - to oznacza, że jak na razie jej nie otrzymali. Licencje na każdy sezon i każdy poziom rozrywek są przyznawane osobno i utracić otrzymaną licencję można co najwyżej w trakcie sezonu. W przerwie międzysezonowej (takiej jak obecnie) można co najwyżej nie otrzymać licencji dla danej ligi na kolejny sezon i taki los ewentualnie może spotkać Widzew. Ale dopiero po zakończeniu procedury odwoławczej. Avtandil (dyskusja) 14:01, 21 cze 2015 (CEST)
Czyli wracając do sedna – w artykule jest błąd, gdyż podano, że Widzew występuje w II lidze, a powinno być, że występował.
Kiedy występował? Ostatnio w 2006, ale to zbieżność nazw. Teraz nie występuje w żadnej, bo jest przerwa. Może napisać, że w minionym sezonie występował w pierwszej. R

Tadeusz Świętochowski[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Tadeusz Świetochowski urodził się 28 kwietnia 1932 w La Madeleine we Francji a nie jak napisano w 1934 Zgłasza: Andrzej Bulanda kuzyn 31.63.202.10 (dyskusja) 16:26, 20 cze 2015 (CEST)

Prosimy o podanie wiarygodnego źródła. Niestety na podstawie informacji od kuzyna nie możemy poprawić danych. Blackfish (dyskusja) 20:35, 20 cze 2015 (CEST)

Zabytki Poznania vs Oskar Hoffmann[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Na stronie: pl.wikipedia.org/wiki/Zabytki_Poznania widnieje informacja (mniej więcej w połowie strony), jakoby kamienica przy Jackowskiego 38 (dawna Nollendorfa 38) była projektu Oskara Hoffmanna. Tymczasem na stronie: pl.wikipedia.org/wiki/Oskar_Hoffmann nie ma informacji o powyższej kamienicy. Projekt z Jackowskiego 38 zdaje się na tyle wyrazisty i nacechowany Hoffmanem, że w moim przekonaniu również powinien być uwzględniony w ogólnej rozpisce realizacji architekta. Czy jest to możliwe? I czy można też w jakiś sposób dotrzeć do autora podstrony o Zabytkach Poznania? Dodam, że kamienica została ujęta w polsko-niemieckiej realizacji o secesji, w której są zaprezentowane li tylko hoffmannowskie realizacje. Kamienica przy Jackowskiego 38 na tym filmie, to ta z malunkiem papugi. Tu link do filmiku:youtube.com/watch?v=1owfZqzGhwI Zgłasza: Konrad Dobrzykowski 109.173.157.41 (dyskusja) 16:51, 19 cze 2015 (CEST)

 • Do autorów można dotrzeć przez zakładkę historia i autorzy (albo samo historia), tam jest lista autorów z lionkami do ich dyskusji. Autorem jest JDavid, ale proponuję skontaktowac się też z @MOs810.
  • Witam. Ja w tej chwili jestem poza domem i przez dwa tygodnie będę miał utrudniony dostęp do źródeł poznańskich. Przychodzi mi do głowy Kębłowski. Trzeba to będzie sprawdzić. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 12:08, 20 cze 2015 (CEST)
   • Kębłowski czy Ostrowska-Kębłowska? O tym okresie (1890–1918) to Skuratowicz pisał i tam nie ma nic o kamienicy pod nr 38. Wymienione są 39 i 41 (czyli obok siebie) jako projekt Hoffmanna. 38 jest na drugiej stronie ulicy. Blackfish (dyskusja) 12:40, 20 cze 2015 (CEST)
    • Skurat oczywiście. Sorka. Pzdr. MOs810 (dyskusja) 12:50, 20 cze 2015 (CEST)
     • Czyli jak tam nie ma nie raczej ciężko gdzie indziej będzie znaleźć, nie? Blackfish (dyskusja) 13:03, 20 cze 2015 (CEST)

Co do zmiany wpisu: Trzeba znaleźć źródło w którym ta kamienica jest opisana jako dzieło Hoffmana. Być może jest podany już przypis? Bez źródła nie możemy zmieniać na podstawie oglądu (ani nawet na podstawie wysłuchania wykładu). W kontakty mailowe raczej nie wchodzimy Ciacho5 (dyskusja) 17:01, 19 cze 2015 (CEST)

W ogólnie dostępnych źródłach o tej kamienicy (38) nie pojawia się architekt. Jest jakieś podobno XIX-wieczne źródło, ale nie ma do niego dostępu, poza tym pewnie to OR. Może ktoś ma jakieś opracowanie, ale na razie są to tylko domysły. Kamienice wówczas projektowano często według wzorników i rzeczywiste autorstwo nie zawsze jest takie jednoznaczne. Jakkolwiek też jestem zdania, i wszystko na to wskazuje, że Jackowskiego 38 jest projektu Hoffmanna. Jedyne co można zrobić, choć to jakby obejście wiki-zasad, to dodanie kamienicy i jednocześnie szablonu {{fakt}}. Blackfish (dyskusja) 17:29, 19 cze 2015 (CEST)

Stargard Szczeciński[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W historii nazwy są nieaktualne dane dotyczące starań o zmianę nazwy – informacje na 2012 rok i co miasto planuje dalej robić. Po tych trzech latach jednak wiele się zmieniło, bo to nie miasto, tylko ministerstwo przejęło inicjatywę i przeprowadziło konsultacje z zainteresowanymi JST, czego wynikiem jest zmiana nazwy miasta, gminy miejskiej, siedziby gmin miejskiej i wiejskiej (sama gmina wiejska zachowuje nazwę z przymiotnikiem "szczeciński")oraz siedziby powiatu jaka znalazła się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów (dostępny na BIP-ie MAiC i w RCL-u). Ponadto po co w nagłówku kaszubska nazwa miasta? Co Kaszubi mają do tego obszaru? To już szwedzka, czy duńska nazwa byłaby tu bardziej uprawniona. Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 11:24, 19 cze 2015 (CEST)

Filiz Ahmet[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

w części biografia "AF urodziła się w stolicy ówczesnej Jugosławii, obecnie stolicy Macedonii..." - Skopje nigdy nie było stolicą Jugosławii (był nią oczywiście Belgrad) w dalszej części mowa jest o "wybuchu wojen domowych w Jugosławii" - trwający w latach 1991-1995 konflikt zbrojny na terenie państw ex-Yu nie był serią wojen domowych, tylko jednym, przebiegającym w poszczególnych etapach konfliktem, który objął część republik, zatem można o nim mówić jako o wojnie domowej, a nie wojnach domowych. Zgłasza: oh 2A01:11BF:5B5:6F00:41EA:D778:203D:13AA (dyskusja) 00:30, 19 cze 2015 (CEST)

"Stolica" usunięta. Co do wojny/wojen, to nie jestem przekonany. Michał Sobkowski dyskusja 07:41, 19 cze 2015 (CEST)

Dmitrij Pawłucki[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Kategorie: Polscy podróżnicy i odkrywcy". Robienie z Pawłuckiego polskiego podróżnika i odkrywcy to coś na temat "Słoń a sprawa polska". Zgłasza: 109.243.132.144 (dyskusja) 20:48, 17 cze 2015 (CEST)

źródło "Syberia. 400 lat polskiej diaspory" opisuje go w kategorii członka polskiej diaspory. Polakiem można być nie będąc obywatelem polski, gdyż inaczej wszyscy Poalcy z okresów zaborów musieliby być traktowani jako Rosjanie, Prusacy etc. --Piotr967 podyskutujmy 12:16, 18 cze 2015 (CEST)

Criminal Minds: Beyond Borders[edytuj | edytuj kod]

Status: wykonane

1. znajadujaćych sie

2. czy ten serial jest "ency"?, pierwszy odcinek zostanie wyemitowany w 2016. Pilotem został nazwany 229. z odcinek 10. sezonu serialu "Zabójcze umysły". Zgłasza: 164.127.135.75 (dyskusja) 17:55, 15 cze 2015 (CEST)

Strona zgłoszona do DNU. --Pit rock (dyskusja) 23:50, 16 cze 2015 (CEST)
Strona usunięta. Blackfish (dyskusja) 10:29, 1 lip 2015 (CEST)

Julius Edgar Lilienfeld[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"polski fizyk"; kategoria: "Niemieccy fizycy". Dlaczego niemiecki? Jeżeli już, to amerykański. Zgłasza: 164.127.209.176 (dyskusja) 17:02, 15 cze 2015 (CEST)

 • Stara śpiewka od Marii C-S. Do polskości się poczuwał (vide dyskusja artu), ale w Polsce nie pracował (nawet urodził się w CK Lwowie). Najlepiej byłoby pisac opisowo Polak, fizyk pracujący w Niemczech (i USA? Brak o tym informacji). Ciacho5 (dyskusja) 17:17, 15 cze 2015 (CEST)
W 1927 wyemigrował do USA. Jest o tym sporo w internecie.
http://ethw.org/A_Very_Early_Conception_of_a_Solid_State_Device
http://www.jewage.org/wiki/he/Article:Julius_Edgar_Lilienfeld_-_Biography

Adam Lewicki (podpułkownik)[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Adam Lewicki służył nie tylko w 4 pp. Legionów, ale wcześnie również w 3 pp. W 1939 r., już jako ppłk dypl. Adam Lewicki nie brał udziału w bitwie nad Bzurą. Mogę udzielić też znacznie więcej informacji. Wojciech Lewicki, wnuk. Mam na to dokumenty Zgłasza: Wojciech Lewicki 95.40.36.26 (dyskusja) 16:17, 15 cze 2015 (CEST)

 • Podstawą redagowania Wikipedii są źródła zgodne z zasadą, czyli ogólnodostępne, opublikowane. Dokumenty nie są brane pod uwagę. Czy o Adamie Lewickim napisano w jakichś książkach? Na wiarygodnych stronach internetowych? Na ich podstawie można byłoby biogram rozbudowywać. Ciacho5 (dyskusja) 16:35, 15 cze 2015 (CEST)
Można chyba dodać dokumenty do commons czy wikiźródeł i będą opublikowane, nie @Ciacho5? PuchaczTrado (dyskusja) 11:04, 30 cze 2015 (CEST)

International Maritime Health[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W haśle International Maritime Health błędy/ zmiany: pismo pod nazwą: Biuletyn Instytutu Medycyny Morskiej ( Gdańsk) ukazuje się w Gdyni od 1948 r., od 1972 jako Bulletin of the Institute of Maritime and Tropical Medicine w edycji anglojęzycznej, pod nazwą International Maritime Health (MH ) od 1998 r., aktualna punktacja czasopisma w rankingu MNiSW: 8 pkt. W 2015 r. wszczęta procedura wpisania na listę filadelfijską i przyznania IF. Redaktor naczelny ( Editor in chief) od 2014 r.: dr n.hum. Maria Jeżewska., dr hab.n.med. prof. GUMed Bogdan Jaremin - były ( do 2014 r.) redaktor naczelny, obecnie: Honorary Editor. Z-cy red. naczelnego: (Deputy Editor in chief): Eilif Dahl ( Norwegia), Stephen W. Roberts ( Wlk. Brytania). Od 1999 r. oficjalne forum naukowe International Maritime Health Association z siedzibą w Antwerp ( Belgia ) i Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży w Gdyni ( Polska), dystrybuowane do ok. 50 krajów. Zgłasza: Bogdan Jaremin, Honorary Editor 89.66.167.249 (dyskusja) 16:07, 15 cze 2015 (CEST)

@Panek edytowałeś to hasło merytorycznie, czy mógłbyś odnieść się do tego zgłoszenia? Andrzei111 (dyskusja) 12:12, 23 cze 2015 (CEST)

 • A co tu wiele do odnoszenia? Czasopisma zmieniają redaktorów, a liczba punktów na liście ministerialnej też się może zmieniać. Trzeba zaktualizować. Panek (dyskusja) 12:18, 23 cze 2015 (CEST)
  • Redaktora naczelnego (dane na witrynie pisma) i liczbę punktów (dane na witrynie ministerstwa) uaktualniłem - reszta na razie nie spełnia warunku WP:WER. Jeżeli pan Jaremin chce tych informacji na Wikipedii, powinien najpierw umieścić je na witrynie pisma (strona Historia czasopisma jest dość uboga) albo w innej wiarygodnej publikacji. Panek (dyskusja) 15:31, 23 cze 2015 (CEST)

Elżbieta II[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Elżbieta II, właśc. Elżbieta Aleksandra Maria

Co znaczy właśc. Elżbieta II to ksywka czy pseudonim ?

W infoboxie jest Jej Królewska Mość (HRH). Królowa to Jej Majestat (HM). I jeśli już ma być tytuł to w oficjalnych dokumentach brzmi on : Elizabeth the Second, by the Grace of God Queen of... etc czyli Elżbieta Druga, z Łaski Boga Królowa... etc. Nie używają rzymskiej II, nie dodają Jej Królewska Mość (patrz wyżej).. Zgłasza: Zetpe0202 (dyskusja) 12:43, 14 cze 2015 (CEST)

 • „Nie używają rzymskiej II” - a to (i inne monety) lub to? Blackfish (dyskusja) 10:45, 1 lip 2015 (CEST)
 • A „właśc.” oznacza, tak jest przyjęte we wszystkich biogramach, to imię i nazwisko sprzed zmiany/koronacji/wyboru na papieża itp. Blackfish (dyskusja) 10:45, 1 lip 2015 (CEST)
 • I jedynie z Jej Królewska Mość (HRH) można by dyskutować, ale to raczej będzie Jej Wysokość (HM) a nie Majestat? Blackfish (dyskusja) 10:45, 1 lip 2015 (CEST)

Olaf V[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Może by tak podać jego imię w oryginalnej norweskiej pisowni. Skąd w infoboxie Glücksburg, jeśli już ma być oficjalnie to Norweski. Zgłasza: Zetpe0202 (dyskusja) 12:29, 14 cze 2015 (CEST)

No i co znaczy właśc. Olaf V to ksywka lub pseudonim ?Zetpe0202 (dyskusja) 12:32, 14 cze 2015 (CEST)

Olaf V[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Artykuł podaje, że, występując pod pseudonimem Thor Thorvaldsen, zdobył dwa złote medale olimpijskie. Wiem, że jest na to źródło (Głowacki). Jednak podlinkowana biografia Thorvaldsena, z chyba jeszcze bardziej autorytatywnym źrodłem, dowodzi, że był to inny człowiek. Ani enwiki, ani nowiki ani dewiki nie piszą o tym, jakoby Olaf był Thorvaldsenem. Uważam, że trzeba to usunąć, ale niech inni mają szansę wypowiedzieć swoje zdanie, Zgłasza: Gżdacz (dyskusja) 22:56, 13 cze 2015 (CEST)

Olaf V zdobył medal w 1928 (link1 link2), pozostałe dokonania to już ten Thorvaldsen zapewne. Andrzei111 (dyskusja) 23:30, 13 cze 2015 (CEST)
Ten medal z 1928 to na pewno on, tego nie kwestionuję, wszystkie inne Wiki też to mają. Gżdacz (dyskusja) 23:48, 13 cze 2015 (CEST)

Zajrzałem do Głowackiego i potwierdzam, ten konsekwentnie utożsamia następcę tronu Olafa ze złotym medalistą igrzysk 1948 i 1952 (Głowacki stosuje pisownię Thor Thorwaldsen). Nie wiadomo skąd się to wzięło. --WTM (dyskusja) 20:24, 19 cze 2015 (CEST)

Polscy olimpijczycy[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Drakońska pora, więc sam idę spać, a podrzucam to komuś innemu :) Nie zgadzają się liczby w saneczkarstwie (28 osób: 15 mężczyzn i 9 kobiet?) oraz w biegach narciraskich (48 osób: 32 mężczyzn i 26 kobiet). Zgłasza: Nedops (dyskusja) 02:51, 13 cze 2015 (CEST)

Polska na letnich igrzyskach olimpijskich[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"W tym okresie Polskę reprezentowało w 25 dyscyplinach olimpijskich 1914 sportowców, z czego 1534 mężczyzn i 375 kobiet." - niezaktualizowane, ale też po prostu nieprawdziwe. Zgłasza: Nedops (dyskusja) 02:48, 13 cze 2015 (CEST)

Maksim Gorki[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Według najbardziej prawdopodobnej wersji otruty został przez agentów NKWD działających z polecenia Stalina". Tu (z podaniem źródła) jest inna wersja: http://kompromitacje.blogspot.com/2012/11/himilsbach-cytuje-gorkiego.html Zgłasza: 109.243.143.42 (dyskusja) 23:05, 12 cze 2015 (CEST)

 • Niech będzie uzupełnione, że mimo iż blog to jest, autor powołuje się na książkę z podaniem wszystkich danych (Witalija Szentalinskiego (Wskrzeszone słowo. Z "archiwów literackich" KGB, tłum. różni, SW "Czytelnik", Warszawa 1996, zwł. s. 404-410),). Pozostaje pytanie, które książki są bardziej miarodajne. Ciacho5 (dyskusja) 23:38, 12 cze 2015 (CEST)
 • Wypadałoby zajrzeć do tej książki (tzn. Witalij Szentalinski: Wskrzeszone słowo. Warszawa: Czytelnik, 1996, seria: Z "archiwów literackich" KGB. ISBN 83-07-02526-5.) co tam właściwie na temat Gorkiego piszą. --WTM (dyskusja) 23:45, 12 cze 2015 (CEST)

Zajrzałem do Szentalinskiego i potwierdzam, że Gorki umarł śmiercią naturalną. --WTM (dyskusja) 20:31, 19 cze 2015 (CEST)

Gabriel Hornostaj[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

potwierdził elekcję Henryka III Walezego nie wiem, czy miał takie kompetencje, czy ogłosił to czy też podpisywał dokument (jako jeden z wielu posłów) potwierdzający wybór. Warto byłoby jaśniej napisać. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 11:08, 12 cze 2015 (CEST)

Ale dlaczego zgłaszasz tutaj zamiast poprosić Mathiasreksa, który niedawno dopisał to zdanie? Michał Sobkowski dyskusja 11:29, 12 cze 2015 (CEST)
podpisał dekret elekcyjny Henryka III, który podpisywali członkowie Senatu i posłowie na sejm elekcyjny. Mathiasrex (dyskusja) 11:41, 12 cze 2015 (CEST)
No to rzeczywiście zdanie w artykule było mylące. Poprawiłem, sprawdź proszę, czy jest to zgodne ze źródłem. Michał Sobkowski dyskusja 11:50, 12 cze 2015 (CEST)
poprzednio też było dobrze, były tzw. suffragia, gdzie zapisywano wszystkie głosy na danego kandydata i dekrety elekcyjne, gdzie zazwyczaj najważniejsi, którzy wcześniej podpisali suffragia potwierdzali elekcję danego kandydata. Mathiasrex (dyskusja) 12:32, 12 cze 2015 (CEST)
Nie było dobrze, bo sugerowało, że był jedynym potwierdzającym. Michał Sobkowski dyskusja 12:58, 12 cze 2015 (CEST)
nie napisałem, że sam albo jako jedyny potwierdził, tak samo jak przy elektorach jest napisane, że X był elektorem Y, ale nie że sam jeden był elektorem. Mathiasrex (dyskusja) 13:27, 12 cze 2015 (CEST)
Napisałeś poprawne logicznie zdanie, które jednak narzucało błędną interpretację. Było ono tożsame z informacją "Henryk Walezy został wybrany na króla. Elekcję tę potwierdził G. Hornostaj". Jest to prawda, ale nie cała prawda (po "potwierdził" powinno być "m.in."), co w efekcie wprowadza czytelnika w błąd.
Jak widzisz, problem zgłosił Ciacho5, a ja się przychyliłem do jego zastrzeżeń. Jeśli znalazły się osoby, dla których to sformułowanie było niejasne, to znaczy, że nie powinno go być w Wikipedii, zwłaszcza, że bez problemu można to napisać jednoznacznie. Michał Sobkowski dyskusja 13:55, 12 cze 2015 (CEST)
Tyle, że to jest jednoznaczne (dla każdego historyka). — Paelius Ϡ 01:07, 13 cze 2015 (CEST)
Tyle, że Wikipedia to encyklopedia powszechna, która powinna być jednoznaczna także dla dyletantów. Michał Sobkowski dyskusja 00:18, 14 cze 2015 (CEST)
No o elekcji to się uczy już w podstawówce. — Paelius Ϡ 13:19, 15 cze 2015 (CEST)

sr:Пољска[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Błąd w serbskiej wikipedii w temacie - Пољска

Од времена владања Болеслава III (1102—1138) Пољаци су почели да воде дуготрајне ратове против припадника Немачког витешког реда (Тевтонаца) који у 12. веку отимају Пољској подручја Помераније од ушћа Висле до Гдањска Według tego to za Bolesława III (Krzywoustego) już rozpoczęły się wojny z Krzyżakami a w XII wieku Krzyżacy podbijają Pomorze. I z jednym i z drugim pośpieszyli się o wiek;) Tam nie zauważyłem, gdzie można zgłosić. Jak możecie to zgłoście. Zgłasza: Dymitr Ogonowski 89.79.190.242 (dyskusja) 14:59, 11 cze 2015 (CEST)

Zamach na Władysława Gomułkę[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Zainteresowałem się sprawą zamachu, ponieważ jestem mieszkańcem sąsiedniej dzielnicy - Kaziemierza Górniczego. Chciałbym zwrócić uwagę na jeden szczegół, mianowicie na nieprawidłowo zaznaczone miejsce zamachu, na mapie przy artykule. Według moich, nazwać by to można, badań terenowych, przy których posiłkowałem się również dokumentacją fotograficzną wykonaną po zamachu, która była w aktach śledztwa, bomba była podłożona na ówczesnej ulicy Krakowskiej, obecnie Szymanowskiego. Miejsce zamachu ma współrzędne: 50°17'52"N 19°11'36"E (zostało przeze mnie oznaczone na WikiMapie). Zgłasza: Marcin Bartkiewicz 91.233.114.52 (dyskusja) 18:19, 10 cze 2015 (CEST)

 • W Wikipedii nie wolno zamieszczać swoich badań. Proszę zapoznać się z zasadą. Chyba, że te badania zostaną opublikowane w poważnym źródle, albo dane te znajdują się już w jakichś opisach, lecz źle zostały wpisane (na przykład gdy w publikacjach powiedziane jest, że bomba znajdowała się na ulicy krakowskiej pod budynkiem nr 7 i możemy ten budynek zidentyfikować. Ciacho5 (dyskusja) 09:08, 11 cze 2015 (CEST)

Azoty Puławy[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Azoty nie zajęły I-go miejsca w drugiej lidze, lecz awansowały z trzeciej pozycji (reorganizacja ligi). Przed nimi uplasowali się Pabiks Pabianice i Wisła Sandomierz. Zgłasza: R. Krzywina 82.177.224.4 (dyskusja) 14:02, 9 cze 2015 (CEST)

Półwysep Jutlandzki[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W pierwszym akapicie jest "Szczyt Jutlandii - Vendsyssel - oddzielony jest od półwyspu cieśniną Limfjord; ponieważ otoczony jest ze wszystkich stron wodą, jest uważany za wyspę." Skoro to jest wyspa, to nie jest częścią Półwyspu Jutlandzkiego! Dawniej była, jednak obecnie już nie jest. To tak, jakby pisać, że obecnie Karsibór nie jest wyspą, tylko półwyspem Uznamu... Za to wyspa ta, jak i wiele innych przybrzeżnych wysp, jest częścią krainy historycznej Jutlandia. Artykuł chyba trochę za bardzo miesza jednostkę goegraficzną (półwysep) z krainą historyczną, które nie do końca się pokrywają (Holsztyn jest na półwyspie, jednak nie w krainie historycznej, zaś Vendsyssel nie stanowi części półwyspu, choć jest częścią krainy Jutlandia). Zgłasza: Wojtek128 (dyskusja) 15:29, 7 cze 2015 (CEST)

Zamach z 11 września 2001 roku[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"pasażerowie, którzy dowiedzieli się o losie innych samolotów, zaatakowali porywaczy i doprowadzili do katastrofy samolotu na bezludnym terenie". To pasażerowie doprowadzili do katastrofy? Zgłasza: 213.158.218.46 (dyskusja) 12:08, 7 cze 2015 (CEST)

No tak, pasażerowie. A któż inny? Piloci United Airlines nie żyli, terroryści z Al-Kaidi byli zainteresowani dotarciem do Waszyngtonu, spowodowania katastrofy na bezludnym terenie nie mieli w planach. Mamy oddzielny artykuł Katastrofa lotu United Airlines 93. --WTM (dyskusja) 20:08, 12 cze 2015 (CEST)
I w tym artykule jest napisane: "Nie wiadomo, czy obrót maszyny o 180 stopni nastąpił w wyniku celowego działania Ziada Jarraha, czy pasażerowie wpadli do kokpitu i wdali się z nim w szamotaninę, w wyniku której maszyna sama obróciła się bez udziału walczących ludzi". Czyli nie wiadomo, czy to pasażerowie doprowadzili do katastrofy. Mógł to zrobić porywacz, chcąc udaremnić działania pasażerów.

Praskie Koło Lingwistyczne[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Praskie Koło Lingwistyczne (Pražský lingvistický kroužek) – czeska szkoła strukturalna założona w październiku 1926 (...). Praskie Koło Lingwistyczne działało około 10 lat (...) Bibliografia - Praska szkoła strukturalna w latach 1926-1948. Wybór materiałów, red. Maria Renata Mayenowa, Warszawa 1966." Gdzieś jest błąd - albo w Wikipedii, albo u Mayenowej. Zgłasza: 109.243.252.179 (dyskusja) 22:07, 5 cze 2015 (CEST)

 • Niekoniecznie. Co prawda nic w artykule nie wskazuje, ale mogło się rozpaść w 1939 (jeden z liderów zmarł, drugi wyemigrował), ale członkowie działali i kontynuowali dzieło, chociaż nie pod szyldem, ale (domyślam się) w duchu czy kierunku naukowym. I ich losy/dokumenty zebrała autorka do 1948. Niemniej dobrze byłoby, gdyby ktoś zorientowany się przyjrzał. Ciacho5 (dyskusja) 22:12, 5 cze 2015 (CEST)
 • Tak chyba mniej więcej było. Zasadniczy okres działalności Koła zakończył się wraz z wyjazdem Jakobsona i rezygnacją z wydawania oficjalnego pisma grupy (1938/1939 - tak podaje Adam Heinz w "Dziejach językoznawstwa w zarysie"). Pozostali członkowie szkoły kontynuowali badania strukturalistyczne, kojarzone z Kołem. Dopiero zamach stanu z 1948 roku oznaczał definitywny koniec praskiego strukturalizmu. Nie wiem natomiast kiedy dokładnie (i czy w ogóle) nastąpiło formalne rozwiązanie szkoły (być może dopiero po 1948). Ferdexsus (dyskusja) 23:26, 9 cze 2015 (CEST) PS. Dodałem w haśle przypis do książki Heinza, potwierdzającej informację o zakończeniu działalności Koła. Ferdexsus (dyskusja) 23:36, 9 cze 2015 (CEST)

Szlak Orlich Gniazd, Główny Szlak Beskidzki[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Szlak ma inny przebieg na odcinku Olewin - Jaroszowiec. aktualny przebieg jest na stronie www.orlegniazda.pl - wiem to na 100% sam go przechodziłem w marcu tego roku.


W opisie Głównego Szlaku Beskidzkiego widnieje jego długość 496 km, natomiast w tabeli poniżej z jego przebiegiem po podliczeniu poszczególnych odcinków wychodzi odległość 518 km. Zauważyłem w przypisach [1] już nie aktualne wydanie przewodnika Compassa, w tym roku już wyszło nowe. Zgłasza: Krzysztof Kasprzyk 31.61.136.91 (dyskusja) 20:55, 5 cze 2015 (CEST)

Paweł Mąciwoda[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Witam. Prosimy po raz kolejny 1. o usuniecie : Virgin Snatch (2001-2003) Nie grałem nigdy z tym zespołem 2. Dodanie do Nazwiska Mąciwoda : Mąciwoda - Jastrzębski to jest poprawna pisownia mojego nazwiska. 3. Dodanie do biografii : w związku z Aga Stańczyk od 2012 r. Zgłasza: Aga Stanczyk i Paweł Mąciwoda - Jastrzębski 79.191.123.188 (dyskusja) 08:52, 5 cze 2015 (CEST)

Ad. 1: Nie wiem o co tu chodzi, ale źródła (i nasz artykuł Virgin Snatch) twierdzą inaczej. [2] [3] [4] --WTM (dyskusja) 09:21, 5 cze 2015 (CEST)

[konflikt edycji]
Ad 1. Wg archiwalnej strony WWW zespołu Virgin Snatch Paweł Mąciwoda-Jastrzębski był w jego pierwszym składzie. Aktualna strona grupy też go wymienia. Dodałem przypis w artykule.
Ad 2. Ww. link archiwalny potwierdza, uzupełniłem.
Ad 3. Aby można dodać tę informację potrzebne jest weryfikowalne źródło. Michał Sobkowski dyskusja 09:37, 5 cze 2015 (CEST)

Kraków[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Pani od historii mowila nam, ze Zygmunt III Waza przeniosl stolice do Warszawy w roku 1596, a tutaj w artykule jest napisane, ze Krakow to stolica Polski do 1795. Cos sie nie zgadza? Zgłasza: uczen 212.180.185.18 (dyskusja) 14:41, 3 cze 2015 (CEST)

Pani od historii zastosowała uproszczenia dydaktyczne. Idzie o to bowiem, że nie wydano żadnego aktu uznającego Warszawę za miasto stołeczne - przysługiwał jej jedynie tytuł miasta rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości. --WTM (dyskusja) 14:53, 3 cze 2015 (CEST)
WTM, zmieniłem status na "?"; jeśli Twoja odpowiedź kończy temat, to zmień proszę na "-". Michał Sobkowski dyskusja 15:38, 3 cze 2015 (CEST)

Ba, Kraków pozostał miastem koronacyjnym i nekropolią. Za L14 stolicą Francji był Paryż czy Wersal? Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 22:57, 3 cze 2015 (CEST)

Samoopalacz[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

DHA ma właściwości mutagenne (co za tym idzie kancerogenne), gdyż reaguje z wolnymi grupami aminowymi zasad azotowych. Nazywa się glikozylacja DNA. A DHA może w małym stopniu przechodzić przez warstwę naskórka przez przydatki skóry np. mieszki włosowe, gruczoły potowe. Również pośrednio poprzez wytwarzanie wolnych rodników w reakcji Maillarda. Zgłasza: 217.144.197.242 (dyskusja) 23:05, 2 cze 2015 (CEST)

Proszę więc uzupełnić artykuł, ale koniecznie podając weryfikowalne źródła medyczne. Michał Sobkowski dyskusja 14:19, 6 cze 2015 (CEST)

Wektor Poyntinga[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"rzeczywisty wektor Poyntinga". Co tu znaczy "rzeczywisty"? Zgłasza: 109.243.179.80 (dyskusja) 17:22, 1 cze 2015 (CEST)

Pisze że nieurojony to co się pytasz? 83.7.110.76 (dyskusja) 17:47, 1 cze 2015 (CEST)

Bo o urojonym (ani zespolonym) nie ma ani słowa.

Marko Mesić[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

najpierw czytam, że bohater artykuł zm. 9 lutego 1982, a potem, że Z kolei władze NDH uznały go za zmarłego, pośmiertnie przyznając mu własne wysokie odznaczenie wojskowe i awansując do stopnia pułkownika. Tymczasem dalsze losy M. Mesicia nie są do końca znane. Najprawdopodobniej przez pewien czas przebywał w niewoli. Część historyków twierdzi, że zmarł w 1947 lub 1948 r. rozstrzelany w sowieckim łagrze. Część natomiast łączy jego postać z formowaną w ZSRR 1 Jugosłowiańską Brygadą, której miał być nominalnym dowódcą. Według tej wersji miał umrzeć w ZSRR lub w Jugosławii pod koniec lat 40 Rok 1982 w ogóle sie nie pojawia. Skąd zatem ta data? Zgłasza: 31.183.54.93 (dyskusja) 21:24, 31 maj 2015 (CEST)

Jadwiga Śląska[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Jadwiga Slaska nie byla wyznania luteranskiego, jak mozema przeczytac na stronie.Luteranizm zapoczatkowany zostal w XVI wieku, sw.Jadwiga Slaska z Andechs zyla w wieku XIII i byla katoliczka. Kanonizowana przez Kosciol Katolicki. Zgłasza: Grazyna Pikula 2003:61:EA35:6367:F972:A1D:17C3:2B1D (dyskusja) 11:46, 31 maj 2015 (CEST)

nie ma takiej informacji na stronie. Jest to św katolicka i luterańska Mpn (dyskusja) 11:52, 31 maj 2015 (CEST)
Zadałem pytanie autorowi zmiany. Pojęcie świętości w luteranizmie ma się niemal nijak do świętości w katolicyzmie. Sprawę należy potraktować priorytetowo, bowiem nawet na de-wiki określana jest ona jednoznacznie jako li tylko święta katolicka. — Paelius Ϡ 12:18, 31 maj 2015 (CEST)

Prezydenci Warszawy[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"urząd nieobsadzony (22 grudnia 2005 – 9 lutego 2006),"

Skoro de facto urząd pełnił Mirosław Kochalski a de iure - Lech Kaczyński - to w jakim sensie urząd był nieobsadzony? Był raczej podwójnie obsadzony. Zgłasza: zakat 159.205.142.177 (dyskusja) 13:39, 30 maj 2015 (CEST)

Ofiary w II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W kolumnie liczba zabitych żołnierzy,kraj Polska jest błędna liczba zabitych żołnierzy 3 160 000, która nie jest uwzględniona w tej samej kolumnie w pozycji łącznie 25 160 000. Wcześniej w tej kolumnie była podana liczba 160 000, a liczba łącznie była taka sama /25 160 000/. Ponadto wcześniej w wikipedii była kolumna" Żydzi zabici w Holokauście" i przy Polsce była liczba 3 000 000 a w kolumnie zabitych łącznie 5 600 000, czyli taka sama,jak podana obecnie. Przypuszczam, że w/w liczbę 3 milionów zabitych błędnie włączono do kolumny zabitych żołnierzy. Zgłasza: Jan Grygolec 83.6.3.5 (dyskusja) 10:25, 30 maj 2015 (CEST)

Liga Światowa w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2015[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W opisie ustalenia kolejności drużyn jest błąd. W pierwszej kolejności liczy się ilość wygranych meczy a dopiero w drugiej kolejności ilość zdobytych punktów. Napisane jest odwrotnie. W takcie transmisji z meczu Polska: Rosja 28.05.2015r. dziennikarze wyjaśniali tą zmianę. Zgłasza: Zdzicho 83.28.252.231 (dyskusja) 09:51, 30 maj 2015 (CEST)

Reebok[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

całkowicie sprzeczne informacje że niby brytyjska obok że Amerykańska daty się nie zgadzają każde kolejne zdanie w artykule zaprzecza poprzedniemu naprawił bym to ale nie chce żeby wyglądało to podobnie lepiej jak ktoś to rzetelnie zrobi z góry dzięki . Zgłasza: Dawid Duda 83.242.70.55 (dyskusja) 07:44, 30 maj 2015 (CEST)

Województwo lubuskie[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Dane o ludnosci i powierzchni Zielonej Gory mocno nieaktualne (nie uwzgledniaja polaczenia miasta i gminy 01.01.2015). Zgłasza: 92.208.245.113 (dyskusja) 09:57, 29 maj 2015 (CEST)

Pożyczka hipoteczna[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Artykuł nierzetelny, ma wręcz charakter tekstu reklamowego. Nie podano żadnego źródła.

Największy zarzut to używanie swormułowania "pożyczka pod zastaw nieruchomości" - otóż tak się składa, że zastawić można jedynie ruchomości.

Właściwsze byłoby sformułowanie "pożyczka zabezpieczona hipoteką ustanowioną na nieruchomości". Zgłasza: Tomasz W. 88.156.140.71 (dyskusja) 01:12, 28 maj 2015 (CEST)

Troszkę poprawione, ale to wymaga raczej napisania od nowa... --CiaPan (dyskusja) 00:11, 3 cze 2015 (CEST)

Wybory parlamentarne w Egipcie w 2014 roku[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Z tekstu nie wynika czy wybory odbyły się czy nie. Zgłasza: Alex 95.49.118.160 (dyskusja) 14:54, 27 maj 2015 (CEST)

Nie odbyły się. Były przekładane wielokrotnie, obecny planowany termin to po ramadanie 2015, a ten kończy się w połowie lipca. Żyrafał (Keskustelu) 19:13, 27 maj 2015 (CEST)

Konflikt kurdyjsko-turecki[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe
 • Czy ten art utworzyła przeglądarka internetowa? : Postanowiono przywrócenie dawnych nazw kurdyjskich miejscowości, rozszerzenia zakresu wolności wypowiedzi, przywrócenie obywatelstwo tureckiego dla uchodźców kurdyjskich, wzmocnienie samorządów i częściowej amnestii . Wcześniejsze zdanie poprawiłem , ale ile jeszcze ...? Zgłasza: Indu ( विकिपीडिया ) 18:51, 21 maj 2015 (CEST)
 • Polskojęzyczna encyklopedia: W zamian rząd turecki obiecał ... także zmienienie definicji obywatelstwa .
 • Urwane zdanie: i powołania rady monitorującej rozejm. 19 grudnia 2014 rząd Davutoğlu[b][66].

--Indu ( विकिपीडिया ) 18:57, 21 maj 2015 (CEST)

Technical Report 1[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"nie jest jeszcze ustandaryzowany"? anglojęzyczna wikipedia podaje: "published in 2007 as an ISO/IEC standard as ISO/IEC TR 19768:2007.". Zgłasza: R. 217.67.201.162 (dyskusja) 16:07, 21 maj 2015 (CEST)

Zakarpacie[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

"Nie ma już przeszkód w praktykowaniu religii ani w używaniu języków ojczystych." Nie jest to prawda w świetle niedawnej ustawy o języku ukraińskim. Prawa mniejszości węgierskiej mówiąc lekko nie są respektowane. Zgłasza: 148.88.171.68 (dyskusja) 13:55, 21 maj 2015 (CEST) 148.88.171.68 (dyskusja) 13:55, 21 maj 2015 (CEST)

Tadeusz Sachs[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Na początku i w infoboksie Auschwitz jako miejsce śmierci, na końcu artykułu prawdopodobnie w getcie łódzkim. Zgłasza: Ciacho5 (dyskusja) 21:25, 20 maj 2015 (CEST)

Po prawej zdjęcie planszy z wystawy i informacja o śmierci prawdopodobnie w getcie w Warszawie.

 • według polskich historyków sportu zginął prawdopodobnie w Warszawie, ciekawe jednak skąd dokładna data zgonu--Pbk (dyskusja) 10:53, 22 maj 2015 (CEST)
 • Wg strony Muzeum Auschwitz niejaki Tadeusz Sachs zmarł w tamtejszym obozie: Sachs, Tadeusz (prisoner number: 47038); born: 1899-06-12, place of birth: Pińsk; [...] 1942-07-16, Auschwitz, arrived to camp; murdered 3.8.1942 in KL Auschwitz [...]. Link do wyszukiwarki więźniów: [5]. Merete25 (dyskusja) 11:05, 25 maj 2015 (CEST)
 • w Leksykonie olimpijczyków Tuszyńskiego jako miejsce zgonu podana jest Warszawa, podobnie w "Historii hokeja polskiego". W najnowszym wydaniu leksykonu podana jest także taka informacja o dacie urodzenia "Inne źródła podają: ur. 12.07.1899 Łódź". Na poziomie Wikipedii chyba nie da się rozstrzygnąć, czy faktycznie Tadeusz Sachs ur. 12.06.1899 w Pińsku to hokeista, czy też hokeista Tadeusz Sachs urodził się 12.07.1899, a wpis o więźniu Auschwitz go nie dotyczy.--Pbk (dyskusja) 00:00, 23 maj 2015 (CEST)
 • To info o innej dacie i miejscu urodzenia też proponowałabym dodać do biogramu. A co do miejsca i daty śmierci - może kiedyś uda się to jakoś zweryfikować. Merete25 (dyskusja) 11:05, 25 maj 2015 (CEST)

Górnośląski Związek Metropolitalny[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W artykule podano: "1 stycznia 2013 wygasło członkostwo: Mysłowic, Rudy Śląskiej i Piekar Śląskich." Jednak brak na to jakichkolwiek źródeł. Natomiast wg strony internetowej samego związku: "Górnośląski Związek Metropolitalny tworzy 14 miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej." Również MAiC w wykazie związków międzygminnych (stan na maj br.), podaje, że w skład związku wchodzi 14 miast. Zatem ile miast liczy GZM - 14 jak sami twierdzą oraz MAiC, czy 11 jak podaje Wikipedia? Zgłasza: 194.165.48.90 (dyskusja) 09:30, 20 maj 2015 (CEST)

WTM, co Ty na to? Ja widzę jeszcze częściową niezgodność tej informacji z składem GZM podanym na wstępie. Michał Sobkowski dyskusja 11:07, 20 maj 2015 (CEST)
Na wstępie: GZM jest trupem. Ich Biuletyn Informacji Publicznej w wielu miejscach jest nieaktualizowane od wielu lat. Strona internetowa GZM-u kłamie. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej także olewają. W konsekwencji, wykaz związków międzygminnych w MAiC też jest do luftu.
Przedmiotowe zdanie jest prawdziwe. 1 stycznia 2013 z powodów formalnych, niechcący, wygasło członkostwo: Mysłowic, Rudy Śląskiej i Piekar Śląskich. W tym samym roku 2013 miasta Mysłowice i Ruda Śląska, po kilkumiesięcznej przerwie wróciły do GZM. Wikipedysta LEW21 w tej edycji złapał moment kiedy Mysłowice powróciły, a Ruda jeszcze nie. Świętochłowice próbowały wystąpić z GZM pod koniec 2013, jednak decyzję tamtejszej rady miasta unieważnił wojewoda. Piekary według stanu na 2015 pozostają poza związkiem. GZM liczy dziś 13 członków. --WTM (dyskusja) 19:29, 20 maj 2015 (CEST)

Kim Dzong Il[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

W artykule podana wymowa IPA: [ɡ̊imd͜zɔŋil], w infoboksie z zapisem według różnych zasad mamy: Wymowa (IPA) kimdʑʌŋil. Ja tu widzę co najmniej trzy różnice. Który zapis jest właściwy? Z en.wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Help:IPA_for_Korean wychodzi mi ten drugi, ale to mój OR... Zgłasza: Avtandil (dyskusja) 22:54, 17 maj 2015 (CEST)

Wybory prezydenckie w Niemczech w 1925 roku[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Nierzetelne. Gigantyczne dziury w opisie.

Z obecnej treści wynika, że: w pierwszej turze wygrał Karl Jarres przed Ottonem Braunem i Wilhelmem Marxem. Między pierwszą a drugą turą kandydaci, którzy zajęli dwa zwycięskie miejsca zapadli się pod ziemię, natomiast z nieba spadł Hindenburg, którego nie było w pierwszej turze. Zgłasza: 109.243.246.69 (dyskusja) 21:00, 16 maj 2015 (CEST)

Według en.wiki Jarres wycofał się po pierwszej turze i zastąpił go Hindenburg. Żyrafał (Keskustelu) 14:31, 17 maj 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Wybory prezydenckie w Niemczech w 1925 roku. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:19, 1 lip 2015 (CEST)

Langues d'oïl[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"podgrupa dialektów romańskich, występujących w północnej Francji". Według spisu języków oïl należy do nich j. francuski, który występuje chyba nie tylko w północnej Francji. Zgłasza: 164.127.120.253 (dyskusja) 12:51, 15 maj 2015 (CEST)

 • No bo tam nie powinno być francuski, tylko francyjski. Laforgue (niam) 08:13, 18 maj 2015 (CEST)

Loudness war[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Loudness war (z ang. wojna głośności) - tendencja we współczesnym przemyśle muzycznym, aby nagrywać, produkować i dystrybuować nagrania o coraz większej głośności i kompresji dynamiki". Kompresja dynamiki zwykle nie jest celem, lecz skutkiem. Zob np. http://www.deltami.edu.pl/temat/informatyka/2011/10/01/Cyfrowy_dxwiek_i_wojna_na_decybe/ Zgłasza: 164.127.203.213 (dyskusja) 19:09, 9 maj 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Loudness war. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:13, 23 cze 2015 (CEST)

Padmasambhava[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Ten art powinien mieć tytuł w polskiej transkrypcji (czyli Padmasambhawa) a nie w zapisie angielskim. Zgłasza: Indu ( विकिपीडिया ) 01:42, 9 maj 2015 (CEST)

@Indu Przenieś, dodaj źródło, nikogo bardziej kompetentnego od siebie wśród obsługi WP:ZB nie znajdziesz...--Felis domestica (dyskusja) 10:56, 15 maj 2015 (CEST)
 • Tu potrzebne jest przeniesienie ponad przekierowaniem, które trzeba zekować. To już ponad moje uprawnienia. Pozdrawiam --Indu ( विकिपीडिया ) 17:45, 18 maj 2015 (CEST)

Szczęka[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

"Błędem jest nazywanie żuchwy szczęką (dolną)[1]". Czasem się chyba nie da inaczej, np. w art. Szczękościsk (łac. trismus) – przemijające ograniczenie ruchomości rozwarcia szczęk. Zgłasza: 164.127.67.171 (dyskusja) 20:19, 7 maj 2015 (CEST)

istotnie jest to błąd Mpn (dyskusja) 19:12, 9 maj 2015 (CEST)
Ale w art. Szczękościsk szczęka i żuchwa są określane jako "szczęki". Poza tym (Wikisłownik): "W języku ogólnym używa się określenia szczęka zarówno w odniesieniu do górnej, jak i dolnej kości. W naukach medycznych przeciwstawia się szczękę (tylko górną) żuchwie (dolnej)". Może więc dopisać, że jest to błąd z punktu widzenia medycyny, lecz nie języka polskiego, co potwierdza np. słownik Doroszewskiego: http://sjp.pwn.pl/doroszewski/szcz%C4%99ka .
rzeczywiście pisząc szczęki ma się na myśli rozmaite struktury, w przypadku ssaków niekiedy razem szczękę i żuchwę. W anatomii człowieka szczęką określa się zazwyczaj kość szczękową (maxilla), występującą arzyście kość trzeiowczaszki. Mamy więc istotnie 2 szczęki: lewą i prawą. Żuchwa (mandibula) w przypadku ssaków oznacza kość zębową (os dentale). W przypadku gadów takie tożsamości nie zachodzą z uwagi na istnienie kości kwadratowej (os quadratum) i stawowej (os articulare). W przypadku taków jest jeszcze inaczej. W przypadku owadów mamy do czynienia z cudami, których nie mogę pojąć rozumem. Jak widzisz, naewnictwo jest tutaj skomplikowane. Popularne słowniki nie mogą stanowić tutaj źródła. Język medyczny powstaje nie dlatego, żeby komuś życie utrudnić, ale dlatego, że język potoczny nie jest w stanie oddać bogactwa pojęć, zazwyczaj operuje pojęciami niezdefiniowanymi i nieostrymi, często niepoprawnymi. Mpn (dyskusja) 13:34, 10 maj 2015 (CEST)
Można by uzupełnić informację, jakiego rodzaju błędem jest nazywanie żuchwy szczęką (dolną) – jest to błąd np. na egzaminie z anatomii, ale w żadnym wypadku nie jest to błąd językowy. Kategoryczne stwierdzenie „Błędem jest…” sugeruje błąd w każdej sytuacji, co nie jest prawdą. Pozdrawiam serdecznie. Ksymil (dyskusja) 08:00, 11 maj 2015 (CEST)
jest to błąd merytoryczny, ale to już nasz OR Mpn (dyskusja) 18:29, 11 maj 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Szczęka. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:14, 25 cze 2015 (CEST)

Przedtem należałoby poprawić.

Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule[edytuj | edytuj kod]

Status: stare
Wątek założony przed: 21:03, 26 lut 2015 (CET)

Bardzo ciężko jest zgłosić tu błąd. Strypt do zgłaszania błędów co raz się tu zacina – naciskanie przycisku „wyślij” nie powoduje jakiejkolwiek reakcji lub pojawia się komunikat „Wystąpił błąd podczas przesyłania zgłoszenia. Proszę spróbować jeszcze raz” (oczywiście próbowanie jeszcze raz daje taki sam efekt...). Problem ten miałem już wielokrotnie niezależnie od stosowanej przeglądarki (IE, Firefox). Może byście to w końcu naprawili.

Za mało danych. Nie wiadomo co naprawiać. --WTM (dyskusja) 22:55, 26 lut 2015 (CET)
Pisałem tutaj już niejednokrotnie, ale mnie ignorowano. Skoro powstała dyskusja, to się podepnę. Chodzi o zabezpieczenie obrazkowe. W formularzu zgłaszania błędu nie ma Captchy, a serwer jej wymaga i stąd problem ze zgłoszeniem. Oczywiście nie każdy użytkownik dostaje do przepisania kod, stąd może powstać problem z odtworzeniem błędu. 95.108.75.251 (dyskusja) 22:08, 27 lut 2015 (CET)
Quote-alpha.png
Formularz do zgłaszania błędów zwraca komunikat "Wystąpił błąd podczas wysyłania zgłoszenia. Proszę spróbować jeszcze raz." jeśli w treści zgłoszenia znajdzie się link zewnętrzny. Myślę, że sprawa dotyczy tylko niezalogowanych - przy wstawianiu linku zewnętrznego podczas zwykłego edytowania pojawia się captcha. Podejrzewam, że bug wiąże się z nieuwzględnieniem ochrony antyspamowej przez autorów skryptu do zgłaszania błędów. Rafał 37.128.42.5 (dyskusja) 21:14, 18 lut 2014 (CET)
Dobrze podejrzewasz. Wpisanie linka zewnętrznego przez użytkowników niezalogowanych albo świeżo zarejestrowanych (mniej niż 4 dni i wykonanych mniej niż 10 edycji) wymaga potwierdzenia przez captcha. Interfejs do zgłośbłędów tego nie przewiduje. Można wpisać link z pominięciem przedrostka http:// (https://) wtedy się uda. --WTM (dyskusja) 22:13, 18 lut 2014 (CET)
Tak właśnie wpisuję, ale w formularzu ani w komunikacie błędu nie ma o tym słowa. Jest za to sugestia "Jeśli to możliwe, dodaj do zgłoszenia informację o źródle". Z pewnością część zgłaszających, która w dobrej wierze chce podać link do źródła, odbija się kilka razy od lakonicznego komunikatu "Proszę spróbować jeszcze raz" i traci w końcu cierpliwość. Rafał 37.128.42.5 (dyskusja) 00:09, 19 lut 2014 (CET)
To było chyba już zgłaszane ze dwa razy, ale niestety nikt nie miał czasu/ochoty się tym zająć :( Matma Rex dyskusja 22:40, 1 kwi 2014 (CEST)
Jak widać, problem znany, poruszany np. dokładnie rok temu, w lutym 2014, tylko nikt nie miał czasu/ochoty się tym zająć. W tym roku też tak będzie :( --WTM (dyskusja) 00:22, 28 lut 2015 (CET)
To może jednak warto zająć się tym błędem, bo wypacza całą ideę zgłaszania błędów – wielokrotnie w komentarzach poniżej pojawia się, że zgłoszenie należy poprzeć źródłem, a jak widać, gdy źródło się chce dodać (a w ponad 90% będzie to przecież źródło internetowe), to „gadżecik” uniemożliwia dodania tegoż. Ciekawe ile osób po takim „powitaniu” rezygnuje ze zgłoszenia błędu? Może jednak brak takiego wadliwego narzędzia byłby bardziej korzystny – wystarczyłoby tylko linkowanie do tej strony.

Śluzice[edytuj | edytuj kod]

Status: przeniesione do dyskusji hasła

Śluzice mają słabo rozwinięty móżdżek. ??? Zgłasza: 77.115.39.107 (dyskusja) 15:56, 14 lut 2015 (CET)

na czym polega błąd? Mpn (dyskusja) 16:52, 14 lut 2015 (CET)
Wikipedia: "Móżdżek - (łac. cerebellum) część mózgowia występująca u wszystkich kręgowców, odpowiadająca za koordynację ruchów i utrzymanie równowagi ciała". Tu zdaje się użyto (niezbyt encyklopedycznie) słowa "móżdżek" jako określenie małego mózgu.
na jakiej podstawie tak sądzisz? Móżdżek to móżdżek. Mpn (dyskusja) 17:10, 14 lut 2015 (CET)
Dziwne, że jest o móżdżku, a o mózgowiu nic.
móżdżek zalicza się do mózgowia :-) Ale wybiórczość informacji często pojawia się w naszych artach. Zawsze możesz uzupełnić :-) Mpn (dyskusja) 17:33, 14 lut 2015 (CET)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Śluzice. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:48, 31 mar 2015 (CEST)

 • W niemieckim artykule o śluzicach (jedynym oznaczonym gwiazdką) można przeczytać: "Ein Kleinhirn (Cerebellum) fehlt den Schleimaalen vollständig", czyli że śluzice w ogóle nie mają móżdżka. Tu [6] jest, że nie mają móżdżka i kresomózgowia.

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Śluzice. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:07, 15 maj 2015 (CEST)

Śluzice nie mają móżdżku.

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Śluzice. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:16, 30 cze 2015 (CEST)

Andrew Wyeth[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

W 1940 roku Wyeth ożenił się z Betsy Merle James, która poznała go ze swoją przyjaciółką z lat dziecinnych, Christiną Olsen, pozującą mu po latach do obrazu Świat Christiny[2]. Akurat do tego obrazu pozowała żona artysty, Betsy. Częściowo sparaliżowana Christina Olson (nie "Olsen") była inspiracją dzieła. Zgłasza: 46.169.120.80 (dyskusja) 16:23, 1 lut 2015 (CET)

Źródła mówią, że do tego obrazu pozowała jednak Christina Olson. Literówka (Olsen zamiast Olson) została poprawiona i czeka na przejrzenie. RRPPGG (dyskusja) 23:44, 10 mar 2015 (CET)
Angielska Wikipedia (odsyłając do źródła) twierdzi, że Christina Olson była inspiracją i tematem obrazu, pozowała zaś Betsy Wyeth: "Although Olson was the inspiration and subject of the painting, she was not the primary model — Wyeth's wife Betsy posed as the torso of the painting". Biorąc pod uwagę kondycję Christiny, jest to poniekąd zrozumiałe. Pozowanie to przyjmowanie godzinami ustalonej pozy; trudno sobie wyobrazić, by artysta wymagał tego od schorowanej osoby. Poza tym w czasie powstawania dzieła Christina miała 55 lat, a Betsy — 27 (notabene sformułowanie "przyjaciółka z lat dziecinnych" — przy różnicy wieku 28 lat — wydaje się być co najmniej zwodnicze). Obraz przedstawia Christinę, jednak to nie ona pozowała (nie była główną modelką).

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Andrew Wyeth. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:05, 25 kwi 2015 (CEST)

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Andrew Wyeth. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:10, 10 cze 2015 (CEST)

Może przed przeniesieniem poprawić?

Saksofon[edytuj | edytuj kod]

Status: trwa dyskusja

Saksofon sopraninowy - w kształcie prostej rury. Sopranina są proste i zakręcone. Zgłasza: 37.7.119.77 (dyskusja) 15:19, 27 gru 2014 (CET)

Zgadza się, ale potrzebne źródła. — Paelius Ϡ 15:35, 30 gru 2014 (CET)
http://www.sax.co.uk/saxophones-sopranino-saxophones.irc
Chodziło mi o teksty pisane. — Paelius Ϡ 18:27, 10 lut 2015 (CET)
Napisane jest "curved sopranino"; tu też: http://www.ramponecazzani.com/eng/2001c_j_ag.html - nie wystarczy? Tu piszą więcej: http://www.shwoodwind.co.uk/Reviews/Saxes/Sop/Orsi_sopranino.htm . A poza tym, jak mówi chińskie przysłowie, jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów (Wikicytaty).

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Saksofon. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 20:49, 27 mar 2015 (CET)

Nie możecie poprawić ewidentnego błędu?
Przydałyby się dobre źródła, w których byłoby napisane: Sopranina dzielą się na proste i zakręcone (kręte?). Niestety na tę chwilę nawet nie wiem jak te nieproste się po polsku nazywają. — Paelius Ϡ 16:53, 1 kwi 2015 (CEST)
Tu http://www.shwoodwind.co.uk/Reviews/Saxes/Sop/Soprano_sax_reviews.htm jest, że "sopranina dzielą się na proste i zakręcone" (Both horns [saksofony sopranowe i sopraninowe /sopranina/] come in two body shapes - the common and traditional straight variant and the more recent curved format).

Problem rozwiązany, dzięki za zgłoszenie Felis domestica (dyskusja) 20:31, 22 kwi 2015 (CEST)

Problem rozwiązany, dzięki za zgłoszenie Felis domestica (dyskusja) 20:31, 22 kwi 2015 (CEST)

Dalej jest źle: "Saksofon sopraninowy - w kształcie prostej rury. Brzmienie wysokie i piskliwe". A a zakręconych nic.

Przeniosłem zgłoszenie do Dyskusja:Saksofon. Za dwa dni usunę je z tej strony. MalarzBOT (dyskusja) 21:09, 6 cze 2015 (CEST)

Błędy w plikach[edytuj | edytuj kod]

Plik:Eurovision winners map.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Mapa ta wyraźnie przedstawia nam Niemcy po 1990 roku, a kraj ten od 1990 roku wygrał tylko jeden raz w 2010 roku, a więc wygrana Niemiec w 1982 roku powinna być jak do tej pory osobno przedstawiana Zgłasza: Eurovision 2003:71:CF01:E754:D0AB:F9AB:5518:40C4 (dyskusja) 16:12, 26 cze 2015 (CEST)

Plik:Präsidentschaftswahl Polen 2015 Runde 2.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Ja rozumiem, że mapę wykonał ktoś z Niemiec, i że tego typu kartogram jest nieco uproszczony. Ale błedy w przebiegu granic niektórych powiatów są niedopuszczalne. Rzeszów w granicach sprzed lat, Zielona Góra ma granice zmyślone przez autora, powiat krasnostawski w granicach sprzed 2006 roku (z gminą Rejowiec), na granicy niemieckiej mamy jakiś nowy powiat utworzony z południowej części powiatu żarskiego (ba nawet osobna wartość poparcia w wyborach jest dla niego wylkiczona!), na Zalewie Szczecińskim część granic oznaczona na wodzie, a część chyba na lądzie, tak że powstaje pas Niemiec w Polsce... Może jednak lepiej nie dawać ilustracji, niż dawać jakiś kompletny gniot, bo jak jak widzi się tak słabej jakości ilustracje, to mozna sobie podobny pogląd wyrobić i o pozostałej zawartości. Zgłasza: 89.67.244.106 (dyskusja) 19:01, 26 maj 2015 (CEST)

Plik:Kompresjadynamiki.gif[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Tak jak ktoś napisał w Dyskusji do tego pliku - kompresja dynamiki nie powoduje "obcinania". Ponadto z rysunku wynika, że dynamika się znacznie zwiększyła, więc jak może to być opis kompresji dynamiki... Zgłasza: ::Daroooo:: (dyskusja) 09:04, 18 lut 2015 (CET)

Plik:East Slavic tribes peoples 8th 9th century.jpg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Zgłaszam do poprawki wykorzystywaną przez wikipedię błędną mapę: Plik:East_Slavic_tribes_peoples_8th_9th_century.jpg Dlaczego Biali Chorwaci zostali na niej oznaczeni jako Słowianie WSCHODNI? Takie ich zaliczenie jest kontrowersyjne i niespotykane, ponadto nie podparte źródłami. Stoi to ponadto w jawnej sprzeczności z wikipediowymi artykułami o Białych Chorwatach i Białej Chorwacji: Biała Chorwacja, en:White Croatia, en:White Croats które to nie tylko nie mówią nic, by Biali Chorwaci byli plemieniem wschodniosłowiańskim, ale ponadto nawet łączą ich z protoplastami Polaków (a więc ze Słowianami Zachodnimi). Zgłasza: brak podpisu 62.93.44.120 (dyskusja) 09:35, 14 paź 2014 (CEST)

 • "Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne poszukanie informacji na dany temat i uzupełnienie źródeł, wraz z ewentualnymi poprawkami treści" - a do tego czasu wątpliwy materiał wątpliwego autora, zatwierdzony przez watpliwego redaktora, powisi na Wiki jako oficjalna tejże publikacja, nicht wahr? [@]
 • nikt z nas nie twierdzi, że Wikipedia jest już doskonała, jednak samo krytykowanie w żaden sposób Wikipedii nie ulepszy - potrzebna jest praca w oparciu o źródła a angielska Wikipedia, ani jakakolwiek inna zresztą, takim źródłem nie jest. dlatego właśnie potrzebni są chętni, którzy w oparciu o źródła poprawią artykuł tak by jego treść nie budziła wątpliwości. - John Belushi -- komentarz 12:51, 14 paź 2014 (CEST)

Plik:Physico-Geographical Regionalization of Poland.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Na południe od Beskidu Makowskiego i Kotliny Rabczańskiej jest nieopisany obszar. Prawdopodobnie ma to być: Pasmo Babiogórskie lub Beskid Orawsko-Podhalański. Jeśli ilustracja ma być „na medal”, to czy nie należy jej poprawić? --Wojciech Słota (dyskusja) 13:56, 17 cze 2014 (CEST)

Ponieważ Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski dopuszcza, aby region fizycznogeograficzny był w obszarze Polski podzielony na dwa izolowane obszary (środkowa część jest w Słowacji), wystarczy dodanie do ilustracji strzałek (jak np. dla Gór stołowych) lub umieszczenie w sąsiedztwie opisu Beskid Żywiecki dopisków: część zachodnia i część wschodnia. --Wojciech Słota (dyskusja) 14:24, 17 cze 2014 (CEST)

Plik:Verbreitungsgebiet der Tataren.PNG[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

A gdzie są Tatarzy krymscy? Zgłasza: Kriis (dyskusja) 11:04, 18 mar 2014 (CET)

Plik:Anatomia czlowieka - nowy.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Dla lepszego zrozumienia dlaczego o tym piszę powiem, że do pliku dostałam się z artykułu "homo sapiens". Po pierwsze - źle podpisane "sutki", czyli brodawki sutkowe. Sutek to cała pierś, a nie tylko jej ciemniejsza część, obrazek wprowadza w błąd. Po drugie - czy ilustrując gatunek, naprawdę powinno się wklejać zdjęcie homo sapiens sztucznie pozbawionego owłosienia? Pomijam kwestie estetyczne i kulturowe, wydaje się jednak, że zdjęcie odnoszące się do takiego artykułu powinno pokazywać stan jak najbardziej naturalny i fizjologiczny. Zgłasza: Julia B. 212.49.41.155 (dyskusja) 01:52, 6 lut 2014 (CET)

Dziwna ta wersja polska tego opisu. Dlaczego u mężczyzny nie opisano brodawki sutkowej, tak jakby występowała tylko u kobiety? Czemu między nogami kobiety jest jakieś tajemnicze miejsce bez nazwy. Tłumacz nie wiedział co to jest? :))) też myślę, że włosy nie powinny być usunięte. Tylko niech Julia B. powie skąd wziąć takie zdjęcie? Bosm (dyskusja) 08:34, 6 lut 2014 (CET)
ponadto kobieta pozbawiona została pachy i kostki... 94.254.131.74 (dyskusja) 19:35, 2 cze 2014 (CEST)

Plik:Municipalities in Poland deprived of town privileges.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Mapa nie przedstawia wszystkich byłych miast, bo nie ma na niej osiedla Szczecina Podjuchy, które przez kilka lat miało prawa miejskie. Zgłasza: 83.6.12.216 (dyskusja) 13:21, 27 gru 2013 (CET)

Mapa dla byłych ziem niemieckich zawiera tylko prowizoryczne dane. Artykuł i mapa wymaga licznych uzupełnień. Zapraszam do uzupełnienia brakujących informacji, proszę tylko pamiętać o konieczności opierania się i wskazywania wiarygodnych źródeł danych. Kenraiz (dyskusja) 20:27, 29 gru 2013 (CET)
Mapa na medal z brakami? Blackfish (dyskusja) 16:38, 11 lut 2014 (CET)
Pierwsze słyszę, żeby Podjuchy miały prawa miejskie. Na terenie dziejszego Szczecina, oprócz Szczecina (Starego Miasta) prawa miejskie miało jeszcze Dąbie, które było miastem od średniowiecza i Grabowo, które stało się miastem w XIX wieku. Jeżeli rzeczywiście Podjuchy są wymienione tylko raz w Roczniku Statystycznym 1947, a rok później już nie są wymienione, to mogła być to tylko pomyłka, o którą w powojennym chaosie było nietrudno. W 1948 zostały ponownie przyłączone do Szczecina, do którego należały w czasach niemieckich już od roku 1939. W artykule (Podjuchy) brak jakichkolwiek innych wiarygodnych źródeł o tym, żeby kiedykolwiek działały w Podjuchach władze miejskie. Jeśli nie było takowych i nic nie wiadomo, gdzie był urząd miasta, to lepiej skasować tu informacje o rzekomych prawach miejskich. Nie ma o tym też nic w artykule w Encyklopedii Szczecina.Podjuchy Jeżeli chodzi o mapkę miejscowości pozbawionych praw miejskich w Polsce, to jest ona bardzo przydatna, nawet jeśli wymaga uzupełnień. Odoaker (dyskusja) 21:57, 2 mar 2014 (CET)

Na mapie brak wsi Koziniec w powiecie ząbkowickim na Dolnym Śląsku. Proszę sprawdzić, np. w Słowniku Geografii Turystycznej Sudetów, t. 21, Wrocław 2008, s. 244 lub w źródle pierwotnym czyli "Księdze Henrykowskiej". Już ten fakt zgłaszałem. A tak przy okazji mapa na medal z brakami to nieporozumienie. Kompromituje Wikipedię podobnie jak opór przed naniesieniem poprawek. Jeśli nie chcą Państwo poprawić to lepiej odebrać medal. Zgłasza: 83.10.120.103 (dyskusja) 06:40, 14 maj 2014 (CEST)

i jak już ktoś będzie poprawiał to nich dopisze jeszcze "Cieplice Śląskie-Zdrój" (obecnie dzielnica Jeleniej Góry), które są zaznaczone na mapie kropką ale nie podpisane. --tadam (dyskusja) 09:01, 14 maj 2014 (CEST)

Plik:Plemiona polskie.png[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Rycina przedstawiać ma plemiona polskie. Zaliczono do nich błędnie Pomorzan, którzy wraz ze Słowianami połabskimi i plemionami polskimi tworzą plemiona lechickie. Zgłasza: Kenraiz (dyskusja) 00:55, 20 lis 2013 (CET)

Takie podejście też jest spotykane. Jak pisałem w plemiona polskie: "Tradycyjnie dialekty języka polskiego i obszary historyczno-geograficzne łączy się z pięcioma przedpiastowskimi skupiskami plemiennymi – Pomorzanami (Pomorze), Polanami (Wielkopolska), Wiślanami (Małopolska), Mazowszanami (Mazowsze) i Ślężanami (Śląsk)[1]." Jest też pewnie jakiś wariant z wydzielonymi Lędzianami, a poza tym raczej tradycyjny. Wystarczy, żeby zaakceptować, czy trzeba czekać na źródło, które przedstawia dokładnie takie podejście, jak na dyskutowanej mapce? BartekChom (dyskusja) 15:07, 24 wrz 2014 (CEST)
Mapkę wykonałem na podstawie skanu przesłanego przez Gardomira opracowania prof. Andrzeja Buko. Niestety obecnie nie jestem już wstanie podać z jakiej konkretnie publikacji pochodzi ten skan. Poznaniak odpowiedz 20:59, 3 gru 2014 (CET)
 1. Stanisław Dubisz, Halina Karaś, Nijola Kolis: Dialekty i gwary polskie. Wyd. I. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1995, s. 169. ISBN 83-2140989-X.

Plik:Inflanty 1260.svg[edytuj | edytuj kod]

Status: stare

Błędy w mapce 1. Kolory są wyblakłe – por. mapę i legendę, jeśli chodzi o biskupstwo ozylskie i kurlandzkie.

2. Brak w legendzie określenia siedzib biskupich – nie wiadomo, czy są to aktualne (w 1260), czy byłe (przed 1260) – dotyczy to biskupstwa ozylskiego, gdzie są oznaczone 3 stolice (Leal, Hapsal i Arensburg).

3. W związku z pkt 2: Biskupstwo w Leal, powstałe teoretycznie w 1211, faktycznie poczęło istnieć w Leal, według dokumentu fundacyjnego 1 X 1228, w 1251 przeniesiono go do Perona (ob. Vana-Pärnu), a w 1263 do Hapsal, a w 1381 do Arensburga. W 1260 roku – figurującym w mapce – była tylko rezydencja biskupia w Perona. Zatem żadna z tych trzech miejscowości oznaczonych na mapce w 1260 (Leal, Hapsal i Arensburg), nie powinna figurować jako siedziba biskupa, ale powinna być stolica diecezji w Peronie. A jeśli chcemy zachować w mapce wszystkie te etapy przenoszenia stolicy diecezji, to powinny być zaznaczone Leal i Perona, bo tylko te dwie były do 1260. Takie znów potraktowanie sprawy domaga się podobnej korekty w przypadku diecezji kurlandzkiej, bo istniała tam najpierw diecezja Selonii – 1218-1225 a następnie Semigalii 1225-1251. Wymienianie Arensburga w przypadku diecezji ozylskiej przeczy tytułowi mapki.

4. Ponadto na mapce nie oznaczono biskupstwa w Rewlu (ob. Tallinn), powstałego przecież w 1219 r. Choć przynależało do metropolii lundzkiej i politycznie do Danii, to jednak w latach 1227-1236 było w rękach kawalerów mieczowych (ostatecznie od 1346).

Zgłosił: --Ken 95.40.126.231 (dyskusja) 00:17, 2 lut 2011 (CET) wstawił --Kriis (dyskusja) 13:02, 2 lut 2011 (CET)

 • Ad p. 1: błąd jest w legendzie, która jest poza plikiem grafiki: przede wszystkim w artykule Biskupstwo kurlandzkie (najdłuższa legenda); kolory trochę zależą od konkretnego monitora, a tak nie powinno być, trzeba ujednolicić RGB z mapką (da się, to plik svg). Błąd czysto techniczny.
Pozostałe błędy dotyczą grafiki. Nie mam wiedzy merytorycznej, aby zweryfikować. mulat(napisz) 11:56, 4 lut 2011 (CET)
Poniewaz to SVG, to moge poprawic, tylko musze wiedziec co - no i zrodla by sie przydaly. Wg mnie, taka mapka bez zrodel w ogole nie powinna znalezc sie w hasle. Masur juhu? 08:09, 8 lut 2011 (CET)
Źródła są w pliku źródłowym, który tylko przetłumaczyłem. Skopiowałem je również do tej mapki. Oznaczenie siedzib biskupa faktycznie jest mało precyzyjne. Mapka w zamyśle autora prawdopodobnie miała przedstawiać sytuację w Inflantach w II poł. XIII w. a nie tylko w roku 1260. Co do diecezji rewelskiej to nie została umieszczona gdyż nie było to, w przeciwieństwie do arcybiskupstwa ryskiego, biskupstw Ozylii, Dorpatu i Kurlandii, władztwo terytorialne, a jedynie zwykła jednostka kościelna. Poznaniak odpowiedz 21:43, 31 maj 2012 (CEST)
Ad 1. Poprawione. --CiaPan (dyskusja) 16:52, 21 lis 2013 (CET)

Przypisy