Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule/Zalecenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zalecenia dotyczą poprawiania błędów zgłoszonych na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule.

Hasła[edytuj | edytuj kod]

 1. Nie należy zmieniać wszystkiego, co zgłoszono jako błąd. Najpierw sami sprawdźcie, czy to, co ktoś napisał, to prawda – inaczej może powstać kolejny błąd.
 2. Gdy zweryfikujecie słuszność zgłoszenia i poprawicie błąd, wpiszcie pod zgłoszeniem krótką informację o jego poprawieniu i cztery tyldy oraz zmieńcie status z {{Status zgłoszenia|nowe}} na {{Status zgłoszenia|załatwione}}. Załatwione zgłoszenie bot usuwa po 2 dniach od ostatniego wpisu (ustaniu ewentualnej dyskusji wokół niego). Wandalizmy i eksperymenty edycyjne usuwamy od ręki! Bot służy nam pomocą i automatycznie usuwa z listy zgłoszenia oznaczone jako załatwione oraz po 45 dniach przenosi nierozwiązane zgłoszenia na stronę dyskusji odpowiedniego hasła.
 3. Gdy w obszernym artykule uwagi dotyczą tylko drobnego faktu, przy kwestionowanym zdaniu można umieścić szablon {{fakt}}[a]. Odpowiednią adnotację należy też umieścić poniżej zgłoszenia.
  W przypadku, gdy w haśle jest szablon {{Dopracować}}, pojawienie się komunikatu w dyskusji wywołuje automatycznie tekst z sugestią, by zajrzeć na stronę dyskusji. W takim przypadku warto do szablonu 'dopracować' dodać parametr: sekcja dyskusji=nazwa sekcji na stronie dyskusji Oczywiście trzeba zgłoszony błąd dodać w takim wypadku razem z sekcją.
 4. Gdy stwierdzicie, że w kwestionowanym haśle nie ma błędu, wpiszcie pod zgłoszeniem stosowne wyjaśnienie (najlepiej z podaniem źródła) – tak, aby mógł się z nim zapoznać zgłaszający i ewentualni inni zainteresowani. Pamiętajcie, aby odpowiednio zmienić status w szablonie {{Status zgłoszenia}} („odrzucone”, „błędne” lub „dyskusja”).
 5. W odpowiedziach na zgłoszenia prosimy nie używać szablonu {{To popraw}} i równoważnych z nim komentarzy. Większość zgłoszeń pochodzi od osób, które z różnych powodów nie chcą albo wręcz nie potrafią samodzielnie usunąć lub poprawić błędu. To dla nich jest ta strona, lepiej więc powstrzymać się od komentarzy, które nie wnoszą nic merytorycznego, a mogą być uznane za złośliwe lub obraźliwe (np. komentowania niewiedzy zgłaszającego albo wytykania błędów ortograficznych w zgłoszeniu).
 6. Tam gdzie to możliwe, warto wskazać hasła Wikipedii lub inne źródła, które choćby częściowo pomogą rozwiązać zgłoszony problem (nawet jeśli nie jest to błąd Wikipedii). A wpisując informację o poprawieniu błędu – nie zaszkodzi podziękować zgłaszającemu.
 1. Dotyczą w większości te same zalecenia co dla haseł (czyli weryfikacja błędu, samodzielna poprawa, informowanie wikiprojektów, pozostawienie wpisu z wyjaśnieniami).
 2. Ponieważ pliki znajdują się na Commons, większość możliwych poprawek wdrażamy właśnie tam, w tym:
  1. Poprawa błędnego opisu pliku lub wskazanie co w pliku jest błędne;
  2. Wskazanie pliku do zmiany nazwy (powiadomienie administratora Commons lub wstawienie szablonu "rename" w opisie pliku);
  3. Oznaczenie pliku jako naruszającego prawa autorskie lub mającego inne braki w tej dziedzinie;
  4. W sytuacjach, gdy plik zawiera kardynalne błędy, które wymuszają wykonanie pliku całkowicie od nowa, można go zgłosić do usunięcia na Commons (Commons:Prośby o usunięcie).
 3. Samodzielnie poprawione pliki należy przesłać do Commons albo z użyciem opcji "Załaduj nowszą wersję tego pliku" albo pod nową nazwą, ze wskazaniem źródła/autora oryginału.
 4. Wobec plików niepoprawionych, a zawierających istotne błędy należy przemyśleć i ewentualnie wdrożyć ich odlinkowanie z haseł (z jednoczesnym oznaczeniem błędu w opisie pliku). W błędnym pliku dajemy wtedy link do wersji poprawionej.
 5. Błędów niezałatwionych nie przenosimy na stronę dyskusji pliku. Po 60 dniach niepodjęte zgłoszenie bot oznaczy takie zgłoszenie jako stare. Zasadniczo potwierdzony błąd w pliku powinien doprowadzić co najmniej do odlinkowania takiego pliku z haseł w polskiej Wikipedii.
 1. Szablon dodaje informację o braku źródeł wraz z datą komentarza. Należy wpisać w artykule {{subst:fd}}