Wikiprojekt:Antropologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niektórzy Wikipedyści postanowili stworzyć projekt, którego celem jest lepsza organizacja pojęć antropologicznych oraz opieka nad portalem antropologicznym. Każdy, kto zechce pomóc przy rozbudowie obecnych haseł, jest tu mile widziany. Chętnych prosimy o zgłaszanie się w sekcji Uczestnicy.

Cele projektu[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem tego projektu jest powiększanie bazy liczby pojęć antropologicznych oraz poprawa ich jakości, jak również tworzenie i poprawianie artykułów biograficznych o antropologach. Celem projektu jest także katalogowanie zebranych informacji w kategoriach i porzadkowanie tych kategorii, ułatwianie czytelnikom poruszania się dzięki szablonom nawigacyjnym oraz ilustrowanie artykułów odpowiednimi grafikami - zdjęciami, wykresami, diagramami itp.

WikiProjekt nadrzędny[edytuj | edytuj kod]

WikiProjekty pokrewne[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta Kontakt Jak mogę pomóc?
Pundit GG 4717512
Specializuje sie w badaniach jakościowych, zajmuję się antropologią organizacji i chcę stopniowo rozwijać pojęcia z nimi związane.
Gut GG 5595141 Ja tu tylko sprzątam ;-) Generalnie jeśli będę w stanie coś ulepszyć to rzecz jasna to zrobię. No i postaram się podziałać w kierunku bibliografii
Karol007 GG 8180226 paleoantropologia, wszystko co się wiąże ze zdrowiem i medycyną (również dawną) a jest w tym projekcie oraz ogólna troska o wszystkie artykuły
joystick Zobaczę, ile znajdę czasu bo ostatnio cierpię na jego chroniczny brak. Jeśli już, to głównie antropologia kulturowa.
Uhmm GG 5761321 Interesuję się: Antropologią kulturową, tematami związanymi z etnicznoscią, dyskursem, tożsamością, kulturą materialną.
Wnuk-pl Antropologia kulturowa, dawne i wspólczesne przejawy mitu, legendy i rytuału. Mogę również dokonywać korekty (ort., styl.).
Wookie90 GG 6514111 Interesuję się: przede wszystkim antropologia religii, ale też nie pogardzę ogółem antropologii kulturowej. Jako że z moją spostrzegawczością bywa różnie, nie podejmę się sprawdzania literówek i ortów, postaram się od czasu do czasu skrobnąć jakieś wyczerpujące hasło i... zobaczymy co jeszcze :)
Reguly GG Wierzenia i systemy wyznaniowe
Cień GG 1074922 Wiki-zainteresowania: etnologia, w tym zwłaszcza Kategoria:Indianie i biografie etno-historyczne, pomoc w tłumaczeniach z języka angielskiego, wypracowywaniu kompromisów i sprawdzaniu poprawności językowej
Timber Wolf GG 4582092 Biografie etno-historyczne, pomoc w tłumaczeniach z języka angielskiego czy rosyjskiego, wypracowaniu kompromisów i sprawdzaniu poprawności językowej, ogolnie antropologia - staram sie interesowac wszystkim po troszku z kazdego dzialu.
ImreKiss Folklorystyka i historia polskiej etnografii
Adrien Z zainteresowania i powołania religioznawca, etnolog i historyk kultury. Zajmuję się głównie pisaniem i redagowaniem artykułów z etnologii.
Inieto amazonistyka, teoria antropologii, metodologia
Wicki Głównie antropologia kulturowa, tłumaczenie, tworzenie i rozbudowa haseł
Zderzak GG 5055008 Etnolog, etnograf, muzealnik, zabytkoznawca, konserwator. Interesuję się głównie regionalizmami Polski północno-wschodniej.
Czerwony Towarzysz Dyskusja tradycja jako kategoria kulturowa, "tradycyjna kultura ludowa", kultury regionów, etniczność, etnogeneza i historia etniczna, antropologia historii i polityki, antropologia diaspor, antropologia Australii i wysp Mórz Południowych, tłumaczenia (w razie potrzeby: angielski, czeski, niemiecki, rosyjski)
Bekonowitch Kulturoznawca i arabista. Zajmuje się antropologią kulturową i pracuje nad jej hasłem głównym.

Jeżeli jesteś użytkownikiem tego projektu, wstaw na swoją stronę użytkownika szablon {{user projekt antropologia}} co da taki efekt:


Ludlow Green Man misericord.jpg Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Antropologia.
Zadania Wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

Ważne artykuły[edytuj | edytuj kod]

W tym miejscu znajdują się artykuły, które przez członków projektu zostały uznane za ważne i nad którymi zamierzają oni pracować, aby doprowadzić je do lepszego stanu, a w dalszej perspektywie do formy medalowej.

Artykuł Stan artykułu
(stub, do dopracowania, medal itp.)
Czego brakuje?
badania terenowe krótka definicja i przedstawienie kilku metod badawczych potrzebny szerszy opis problemu z przykładami, brak bibliografii

Kategoryzacja artykułów[edytuj | edytuj kod]

Oto struktura kategorii artykułów antropologicznych:
Kategoria Antropologia nie została znaleziona

Wiele pojęć antropologicznych jest związanych z pewnymi dyscyplinami antropologicznymi lub z pewnymi teoriami. Niektóre jednak powinny zostać w głównej kategorii, gdyż są kluczowe we wszystkich dziedzinach, dyscyplinach, ujęciach teoretycznych. Poniżej można podawać propozycje kategoryzacji. Kategoryzacja artykułów, wraz z pojawianiem się nowych powinna być ciągle usprawniana.

Po prawej stronie aktualne znajduje się drzewko kategorii.

Dyskusję dot. kategoryzacji pracę nad jej porządkowaniem można prowadzić na stronie kooperacji: Wikiprojekt:Kategoryzacja/Antropologia.

Bibliografia (weryfikowalność)[edytuj | edytuj kod]

W artykułach dobrze byłoby wstawiać odniesienia bibliograficzne, aby treści były dla czytelnika weryfikowalne. Można też dodawać bibliografię, na bazie której można by poszerzyć istniejące już artykuły.

Lista pozycji książkowych z dziedziny antropologii, będących w posiadaniu wikipedystów znajduje się na stronie: Wikipedia:Biblioteka/Antropologia

 Osobna strona: Wikipedia:Weryfikowalność.

Tłumaczenie artykułów[edytuj | edytuj kod]

Niektóre pojęcia lepiej sa opisane w obcojęzycznych wikipediach. Poniżej można wpisywać propozycje haseł, z których treści mozna by przetłumaczyć (oczywiście sprawdzając na ile sa istotne) z innych Wikipedii. Z obcojezycznych Wikipedii warto byłoby też przenosić grafiki, o ile nie ma zastrzeżeń, co do ich licencji.

Artykuły z obcojęzycznych Wikipedii, można zaproponować na stronie Wikiprojekt:Antropologia/Tłumaczenie.

 Osobna strona: Wikipedia:Babel.

Przenoszenie haseł z kategorii do listy przeglądowej[edytuj | edytuj kod]

Hasła związane z antropologią powinny być też przeniesione na stronę Przegląd zagadnień z zakresu antropologii, w niektórych z nich, jeżeli są stubami, należałoby wprowadzić odpowiedni szablon {{Antropologia stub}} oraz sprawdzić artykuły pod katem merytorycznym. Poniżej mozna zgłaszać artykuły, w których znajdują się informacje wymagające weryfikacji merytorycznej.

Ilustrowanie artykułów[edytuj | edytuj kod]

Tu można zaproponowac formy ilustrowania artykułów.

  • Przydatna może być strona kategorii w Commons
    • Uwaga! nie używamy grafik z licencją fair use, ani grafik chronionych prawem autorskim.

Zadania jednorazowe[edytuj | edytuj kod]

Przegląd zagadnień[edytuj | edytuj kod]

Przegląd zagadnień z zakresu antropologii powstał dawno dawno temu i leżał zakurzony, trzeba by przejrzeć które artykuły zostały już napisane pod innym tytułem - np. wymiana kula tam wpisana jest już opisana w haśle kula (rytuał). Niektóre inne artykuły też. Dobrze byłoby zrobić odpowiednie redirecty. Następnie brakujące hasła stamtąd przenosimy na stronę Wikipedia:Propozycje tematów/Antropologia.

Zadania wykonane[edytuj | edytuj kod]

Martwe linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na Wikipedii jest mnóstwo artykułów zawierających przestarzałe, nie działające odnośniki zewnętrzne. Bardzo często stanowią one źródła dla artykułów i wymagają pilnej naprawy! Pod poniższym linkiem znajduje się lista haseł zawierających martwe linki, z kategorii Antropologia fizyczna oraz jej podkategorii:

Ważne! Przed rozpoczęciem weryfikacji martwych linków, uważnie przeczytaj instrukcje, jak to robić!

Portal[edytuj | edytuj kod]

Jednym z celów Wikiprojektu jest też opieka nad portalem antropologicznym. Portal:Antropologia to miejsce, w którym użytkownicy w łatwy sposób mogą odnaleźć interesujące ich zagadnienia z zakrsu socjologii. Ze względu na to, że artykułów z zakresu socjologii ciagle przybywa, powinien być on co jakiś czas, najlepiej co miesiąc, aktualizowany.

Portal:Antropologia/Szablony - edytuj portal

Artykuł miesiąca[edytuj | edytuj kod]

Na stronie Portal:Antropologia/Artykuł miesiąca Znajduje się aktualny artykuł miesiąca.

Jeżeli chcesz zaproponować artykuł na następny miesiąc, zrób to na stronie dyskusji. Wpierw jednak zajrzyj do archiwum, aby sprawdzić czy artykuł ten nie był już wybrany wcześniej.

Sylwetka miesiąca[edytuj | edytuj kod]

Na stronie Portal:Antropologia/Sylwetka miesiąca Znajduje się aktualny biogram miesiąca.

Jeżeli chcesz zaproponować artykuł biograficzny na następny miesiąc, zrób to na stronie dyskusji. Wpierw zajrzyj do archiwum, aby sprawdzić czy sylwetka danego socjologa nie była już wybrana wcześniej.

Zalążek miesiąca[edytuj | edytuj kod]

Na stronie Portal:Antropologia/Zalążek Znajduje się aktualny zalążek miesiąca.

Jeżeli chcesz zaproponować zalążek artykułu do rozbudowania na następny miesiąc, zrób to na stronie dyskusji. Wpierw oczywiście zajrzyj do archiwum, aby sprawdzić czy sylwetka danego socjologa nie była już wybrana wcześniej.

Nowe artykuły[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli napiszesz nowy artykuł, dodaj go na górę strony Portal:Antropologia/Ostatnio dodane. Jeżeli w nowo wprowadzonym do Wikipedii artykule z zakresu socjologii znajdziesz ciekawą informacje, dodaj ją na górę strony Portal:Antropologia/Ciekawostki, jednocześnie ciekawostkę z dołu strony przenieść do archiwum. Na tej stronie dobrze byłoby, gdyby było ciągle 3-5 ciekawych informacji z nowych artykułów.

Jeżeli chcesz sprawdzić, które artykuły ostatnio pojawiły się w kategorii antropologia, wejdź tutaj.
Nowe strony oznaczone są literą N.

Do zrobienia[edytuj | edytuj kod]

Dodatkowe boxy[edytuj | edytuj kod]

O ile będzie możliwość ciągłego kontrolowania wydarzeń w świecie związanych z antropologią, można utworzyć box Aktualności - mogłyby tam być informacje o ostatnich konferencjach, zdarzeniach związanych z działalnością opisanych w Wikipedii antropologów itp.

Przestrzeń nazw[edytuj | edytuj kod]

Nalezy przenieść szablony boxów pod właściwą przestrzeń nazw - Wikiportal:Antropologia:XXX -> Portal:Antropologia:XXX. Jeżeli szablony zostaną przeniesione, należy też zrobić poprawki w linkach powyżej.


Propozycje haseł[edytuj | edytuj kod]

Etnologia[edytuj | edytuj kod]

Zasoby[edytuj | edytuj kod]

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Tutaj można zaproponować szablony nawigacyjne, które wykorzystane mogłyby być w artykułach antropologicznych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Tutaj można zaproponować linki do stronspoza Wikipedii zawierających cenne informacje, które można by wykorzystać, przy tworzeniu artykułów.

Dyskusja[edytuj | edytuj kod]

Dyskusja ogólna nad problemami związanymi z artykułami antropologicznymi znajduje się na stronie Dyskusja Wikipedii:WikiProjekt Antropologia.

Ochotnicy[edytuj | edytuj kod]

W ramach Wikiprojektu możemy się podzielić zadaniami - uczestnicy dopisują swoje propozycje zadań, a także zgłaszają się do wybranych przez siebie.

Zadanie Opis Ochotnik
artykuł miesiąca wybór artykułu co miesiąc Przykuta, ?
czy wiesz że regularna rotacja ciekawostek Przykuta, Pundit, ?
sylwetka miesiąca wybór sylwetki co miesiąc Przykuta, ?
zalążek miesiąca wybór zalążka co miesiąc Przykuta, ?
dopisywanie polskich dopisywanie polskich antropologów Pundit, ? ?
dopisywanie zagranicznych dopisywanie obcych antropologów ? ? ?
metodologia tworzenie artów i stubów o metodologii Pundit, ? ?
rozszerzanie stubów rozszerzanie stubów Pundit, ? ?
etnologia tworzenie haseł i rozszerzanie stubów z etnologii Adrien, ? ?
terminologia kontrola polskiego nazewnictwa haseł Adrien, ? ?
bibliografia dodawanie i poprawianie bibliografii Adrien, ? ?

Czy na pewno to tematyka humanistyczna? Raczej biologia. Jak ktoś ma ochotę to się zgłaszam. 09:39, 10 mar 2013 (CET) Annako (dyskusja) 09:40, 10 mar 2013 (CET)

Czy wiesz[edytuj | edytuj kod]

Czy wiesz – Oś czasu dalekiej przyszłości[edytuj | edytuj kod]

Matma Rex dyskusja 19:09, 22 gru 2013 (CET)