Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Jeszcze nie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
ENCYKLOPEDYCZNOŚĆ

Aby dany temat mógł być uznany za encyklopedyczny, konieczne jest istnienie wiarygodnych i niezależnych źródeł, pozwalających na jego opisanie zgodnie z zasadą weryfikowalności, bez odwoływania się do twórczości własnej.

Dziękujemy za korzystanie z Asystenta edycyjnego!

Pomimo, że proponowany artykuł nie jest jeszcze gotowy, może jednak zostać poprawiony w przyszłości, opracowując go bardziej przekonywająco. Kiedy czujesz, że Twój artykuł jest gotowy, rozważ użycie tego Asystenta edycyjnego ponownie (po prostu powróć do jego początku), alternatywnie, można utworzyć wstępny projekt w brudnopisie, do czasu, aż pojawi się artykuł gotowy (patrz poniżej).

W każdym razie zachęcamy do dalszego udziału w Wikipedii w inny sposób, taki jak praca na poprawę istniejących artykułów.

Co można zrobić teraz

Stworzyć projekt. (Tylko dla zarejestrowanych użytkowników.) Podczas przygotowania artykułu, oraz gromadzenia informacji i źródeł, można utworzyć projekt w przestrzeni użytkownika (brudnopis). Później, gdy będzie gotowy, będzie można go przenieść lub skopiować do właściwego miejsca na Wikipedii ("przestrzeń główna").

Przestrzeń użytkownika (Brudnopis)


DOBRE ŹRÓDŁA
  1. mają reputację niezawodności: są wiarygodnymi źródłami
  2. są niezależne od podmiotu
  3. weryfikowalne przez innych redaktorów

Źródła są (prawie) najważniejsze

Twój temat może być godny uwagi, ale bez dobrych referencji, nikt nie może ich przeglądnąć i zgodzić się z Tobą, lub zweryfikować informacje w Twoim artykule. Kluczem do dobrego artykułu są wiarygodne źródła, które są jednocześnie niezależne od tematu.

  • Szukaj więcej źródeł! Nic nie zastąpi studiowania tematu.
  • Pamiętaj, że nie każdy temat na świecie spełnia kryteria encyklopedyczności – takie, które nie zmienią się w przyszłości, a niektóre z nich (prawdopodobnie) nigdy nie będą.
  • Pamiętaj, że nie każdy temat godny uwagi jest encyklopedyczny – elementy, takie jak FAQ, poradniki do gier wideo, pamiętniki, instrukcje obsługi, katalogi, listy linków, reklamy, autopromocje, i słownikowe definicje, nie są encyklopedyczne. Zobacz Czym Wikipedia nie jest.
  • Jeśli nie masz pewności, czy źródła są wystarczające, lub jak napisać zachowując neutralny punkt widzenia, spróbuj zadać pytanie na forum Pomoc:Pytania nowicjuszy, lub Wikipedia:Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą.
  • Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć źródeł dla danego artykułu, możesz opisać zapotrzebowanie w Dyskusja Wikipedii:Propozycje tematów.

Jeśli chcesz znaleźć wiarygodne źródła, potrzebne dla projektowanego artykułu, te linki mogą pomóc:

Należy jednak pamiętać, że wiele cennych źródeł nie jest dostępnych online.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

en:Wikipedia:Article wizard/Not quite yet es:Wikipedia:Asistente para la creación de artículos/Aún no pt:Wikipedia:Artigos novos/Guia-Ainda não pronto fa:ویکی‌پدیا:ایجاد مقاله/هنوز نه