Wikiprojekt:Dzielnice Krakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Projekt Dzielnice Krakowa
Kraków dzielnice blank.svg
Projekt nadrzędny Wikiprojekt:Kraków

Część Wikipedystów utworzyła ten projekt, by skupić się na zadaniach związanych z uporządkowaniem artykułów o dzielnicach Krakowa. Ta strona i jej podstrony zawierają sugestie, zalecenia dotyczące tego tematu, a jej twórcy mają nadzieję, że pomoże ona w pracy innym wikipedystom zajmującym się zagadnieniami podziału obszaru Krakowa na mniejsze obszary. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym projekcie.

Obecny etap projektu:

Problem[edytuj | edytuj kod]

U podstaw projektu leży kilka problemów:

 1. Równocześnie istnieje po kilka artykułów dotyczących poszczególnych obszarów Krakowa, np. Dzielnica XVIII Nowa Huta, Nowa Huta (część Krakowa) i Nowa Huta (część Krakowa) (kompletny wykaz – niżej na tej stronie).
 2. Większość artykułów dotyczących oficjalnego podziału Krakowa na dzielnice zawiera po jednym zdaniu, np. Dzielnica XVIII Nowa Huta (kompletny wykaz – niżej na tej stronie).
 3. Liczne próby "uzdrowienia" tego całego bałaganu podejmowane dla poszczególnych dzielnic zazwyczaj kończyły się bezowocnie.
 4. Brak konsensusu co do jednolitego nazewnictwa obszarów Krakowa, które:
  • kiedyś były oddzielnymi wsiami/miastami/jurydykami, a dziś wchodzą w skład Krakowa
  • kiedyś stanowiły dzielnice Krakowa, a obecnie już nie
  • są jedynie potocznymi/tradycyjnymi (i często bardzo popularnymi) określeniami obszarów Krakowa, nie mającymi bezpośredniego odzwierciedlenia w obecnych ani dawnych dzielnicach/wsiach/miastach/jurydykach
  • do tego dochodzi jeszcze podział dzielnic na osiedla (mniej lub bardziej oficjalny; kompletny wykaz – niżej na tej stronie).

Poniżej można dopisać dodatkowe problemy związane z podziałem obszaru Krakowa na Wikipedii, które mogą stać się przedmiotem niniejszego projektu:

Speech balloon.svg Dyskusja↓


Plan działania[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ sprawa nie jest prosta, należy do problemu podejść systematycznie i podzielić nasze działanie na etapy:

Zgromadzenie osób zainteresowanych pomocą[edytuj | edytuj kod]

Poinformowanie ludzi[edytuj | edytuj kod]

Koniecznym jest zamieszczenie informacji o niniejszej stronie projektu na:

 1. stronie Wikipedia:Tablica ogłoszeń
  T --RaNo (dyskusja) 19:26, 12 mar 2008 (CET)
 2. stronach dyskusji wszystkich artykułów dotyczących dzielnic Krakowa umieszczając tam szablon {{Wikiprojekt:Dzielnice Krakowa/Zaproszenie}}
  T --RaNo (dyskusja) 22:18, 12 mar 2008 (CET)
 3. stronie dyskusji artykułu Kraków
  T --RaNo (dyskusja) 19:35, 12 mar 2008 (CET)
 4. odpowiedniej liście dyskusyjnej na Wikipedia:Listy dyskusyjne
 5. odpowiednim kanale IRC na Wikipedia:Kanał IRC

Lista osób gotowych pomóc[edytuj | edytuj kod]

Utworzenie listy osób gotowych pomóc. Proszę się dopisywać i dla wygody dodać tę stronę do "obserwowanych":

Speech balloon.svg Uczestnicy↓
 1. --RaNo (dyskusja) 15:43, 12 mar 2008 (CET)
 2. --Asteq (dyskusja) 22:36, 12 mar 2008 (CET)
 3. --Premia (dyskusja) 20:47, 13 mar 2008 (CET)
 4. --Yosiu (dyskusja) 22:01, 23 cze 2008 (CEST)
 5. --Grzegorz Artur Górski (dyskusja) 00:16, 8 kwi 2010 (CEST)
 6. --Orbwiki107 (dyskusja) 06:30, 29 wrz 2010 (CEST)
 7. --Gredry (dyskusja) 14:47, 13 paź 2010 (CEST)
 8. --Benqsiemens
 9. --Kamilkasperek (dyskusja) 21:23, 11 maj 2016 (CEST)

Ustalenie co zostało zrobione do tej pory[edytuj | edytuj kod]

Niech nie kieruje nami pośpiech – zanim cokolwiek zrobimy, dajmy sobie 10 dni (do 22 marca 2008) na zebranie ludzi i podsumowanie tego co zostało zrobione w gestii uporządkowania dzielnic Krakowa przed powstaniem tego projektu. Dzięki temu być może nie będziemy musieli kolejny raz robić tego co ktoś już zrobił:

 • być może ktoś już np. indywidualnie wstępnie przygotował się do projektu podobnego do niniejszego, tworząc np. listę docelowych nazw artykułów?
 • być może ktoś już przemyślał pewne aspekty/kryteria podziału obszarów Krakowa na artykuły w Wikipedii?
 • być może ktoś prowadził dyskusje z innymi Wikipedystami w tej kwestii?

Wszystkie te osoby proszę o opisanie efektów swojej dotychczasowej pracy i wyciągniętych wniosków poniżej:

Speech balloon.svg Dotychczasowe działania i przemyślenia↓
T Wygląda na to, że nikt nic w tej kwestii wcześniej nie poczynił. Przechodzimy zatem do pierwszego merytorycznego etapu tego projektu: "Ustalenie kryteriów podziału Krakowa". --RaNo (dyskusja) 22:32, 27 mar 2008 (CET)

Ustalenie kryteriów podziału Krakowa[edytuj | edytuj kod]

Gnome-view-sort-descending.svg To jest bieżący etap tego projektu – prosimy o komentarze w jego dyskusji:

Na tym etapie nastąpi dyskusja mająca na celu wyłonienie kilku podstawowych kryteriów (wydaje się że nie będzie ich więcej niż 5) według których należy dzielić Kraków. Pozwoli to ustalić jednorodne nazewnictwo i zakres artykułów należących do tego samego kryterium.

Z pewnością jednym z kryteriów jest:

 1. obecny oficjalny podział Krakowa na 18 dzielnic

Potencjalne kryteria (do przedyskutowania poniżej):

 1. dawne wsie/miasta/jurydyki dziś wchodzące w skład Krakowa
 2. dzielnice z poprzednich podziałów administracyjnych
 3. osiedla w Krakowie
  • konieczne jest ścisłe zdefiniowanie określenia "osiedle"
   1. Nie jest konieczne, taka definicja znajduje się w SJP. Wikipedia nie jest od "określania" tylko od opisywania. pawelboch (dyskusja) 09:03, 13 mar 2008 (CET)
   2. co to jest SJP? --RaNo (dyskusja) 14:06, 13 mar 2008 (CET)
   3. SJP - Słownik Języka Polskiego. Na pewno konieczne jest określenie co nazwać osiedlem na gruncie miasta Krakowa, bo nie tylko SJP to definiuje. Asteq (dyskusja) 22:57, 13 mar 2008 (CET)
   1. Owszem, nie tylko SJP. Ale w żadnym razie Wikipedia nie może być miejscem, w którym generuje się nowe definicje. Tego wprost zabraniają Zasady. pawelboch (dyskusja) 10:57, 14 mar 2008 (CET)
   2. Pisząc że konieczne jest ścisłe zdefiniowanie określenia "osiedle", miałem właśnie na myśli zdecydowanie się na jakąś konkretną definicję. Osobiście jestem w stanie zgodzić się na SJP. Czy definicja w SJP jest w stanie jednoznacznie wybrać te osiedla, które powinny pozostać opisane w Wikipedii pod nazwą "osiedle jakieśtam w Krakowie"? --RaNo (dyskusja) 00:50, 15 mar 2008 (CET)
   • Wydaje mi się, iż dość dobrym wyznacznikiem konkretnych osiedli oraz ich granic są przygotowywane obecnie plany zagospodarowania przestrzennego. Na stronie BIP urzędu miasta można je w dużej części odnaleźć. Grzegorz Artur Górski (dyskusja) 00:48, 25 maj 2010 (CEST)
  • być może istnieje oddzielna poboczna kwestia utworzenia artykułu osiedla Krakowa, bądź zintegrowania go z artykułem podział administracyjny Krakowa
 4. określenie nazewnictwa stron ujednoznaczniających ("disamb") dla wszystkich kryteriów, bądź określenie kryterium domyślnego

Poniżej proszę dyskutować nad zaproponowanymi kryteriami, tudzież zaproponować kolejne/alternatywne. Proszę określać ścisłe wyznaczniki tych kryteriów.

Speech balloon.svg Dyskusja↓
 • Podział oficjalny, choć godny odnotowania, jest sztuczny i nietrwały - ja za swojego życia mieszkałem w chyba 5 różnych tworach administracyjnych - nie zmieniając miejsca zamieszkania. Natomiast historycznie ukształtowane nazwy osiedli - choć niejednoznaczne - są trwałe. Wydaje mi się że warto nad nim popracować. Jako wstępne kryteria wydzielenia osiedla zaproponowałbym:
  1. spójność obszaru zabudowy (jak się patrzy na zdjęcia satelitarne to widać)
   1. Co przez to rozumiesz? Chyba nie stworzenie osobnego artykułu dla każdego takiego obszaru? Namnożyłoby się tego dużo w przypadku np. osiedli składających się z dwóch różnych części. Takie części w większości przypadków nie mają nazwy własnej i musielibyśmy je jakoś określać w Wikipedii (np. część wschodnia osiedla X, albo część osiedla X o niskiej zabudowie), a to jest totalnie nieencyklopedyczne. --RaNo (dyskusja) 22:37, 27 mar 2008 (CET)
  2. jednorodność charakteru dróg i formy zabudowy
  3. czynnik historyczny (jeżeli istnieje zapis że dawno temu coś się działo na jakoś nazwanym terenie, to to powinien być ten sam teren obecnie) Mawi (dyskusja) 08:30, 13 mar 2008 (CET)
 1. Ale co znaczy "ten sam" i "dawno temu"? "Dawno temu" w ogóle nie było nazw albo były takie, których już nikt nie pamięta (nie utrwaliły się w literaturze) a obecnie w ich miejsce (na tym samym terenie) funkcjonują inne nazwy. Stąd się biorą takie kwiatki (również na wiki), że np. "Rondo Mogilskie znajduje sie na Olszy". pawelboch (dyskusja) 09:03, 13 mar 2008 (CET)
 2. Słowem, Mawi jest za utrzymaniem maksymalnej ilości artykułów dotyczących jednorodnych obszarów Krakowa. Taką sytuację na Wikipedii mamy teraz. Wg mnie jest to do zaakceptowania pod warunkiem że:
  • artykuły dotycząde większych obszarów będą w sposób widoczny dla czytelnika zaznaczały, że istnieją inne artykuły dotyczące podobszarów
  • artykuły dotycząde większych obszarów nie będą powtarzały informacji z artykułów o podobszarach --RaNo (dyskusja) 14:23, 13 mar 2008 (CET)
 3. Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że np. Olsza jako nazwa geograficzna funkcjonuje od kilkuset lat i będzie funkcjonować jeszcze długo, choć nigdy nie była to oficjalna nazwa dzielnicy. Natomiast obecne dzielnice są jakie są, a za pól roku mogą być zupełnie inne. Stąd wniosek, że opisywanie dzielnic administracyjnych nie ma sensu, bo są to twory sztuczne i ulotne. Wystarczy zaznaczyć ich obecność i jakie osiedla w ich skład wchodzą. Rozumiem, że to jest zgodne z postulatami RaNo. Mawi (dyskusja) 08:02, 14 mar 2008 (CET)
 1. Ja natomiast chciałem zwrócić uwagę :) że bardzo kłopotliwa jest dyskusja z nazwijmy to "obiegową opinią". Tradycyjne nazwy w wielu wypadkach powędrowały w inne miejsca czasem wogóle zanikły (kto pamięta że Bastion Mogilski, był na Piaskach? a nie na Olszy). Dlatego najważniejsze jest by artykuł jasno określał to czym się zajmuje. Jeśli terenem jakieś byłej wsi - to trzymamy się jej ostatnich granic katastralnych, jeśli osiedlem powstałym na miejscu jakieś byłej wsi - to opisujemy to osiedle a nie historię wsi, która została zniszczona przez to osiedle, nawet jeśli plącze się jakaś historyczna nazwa. Acha. Oczywiście mam świadomość, że nawet takie kryteria nie zawsze będą jednoznaczne. Aczkolwiek uniknie się przynajmniej opisu wsi Olsza w artykule Olsza II, osiedla która nie stoi na Olszy. Albo historii Podgórza w kilku artykułach. pawelboch (dyskusja) 10:53, 14 mar 2008 (CET)
  • Zgadzam się, Pawelboch, że trzeba być ścisłym w zdefiniowaniu dokładnych granic i popieram zaproponowaną metodę. "Obiegowa opinia" rzeczywiście jest czymś złym, bo nagina rzeczywistość. Podsumowując, myślę, że jeśli dobrze zdefiniujemy na początku artykułu o jakim obszarze on tak naprawdę jest, to ustrzeżemy się przed pojawianiem się kwiatków typu "rondo Mogilskie na Olszy". Warto też w artykułach tych wyraźnie zaznaczyć wszelkie obszary otaczające dany obszar oraz mniejsze wchodzące w jego skład lub większe w których się znajduje (np. Kawiory (dawny przysiółek) dla Czarnej Wsi). Wówczas osoba chcąca wstawić "kwiatki", zastanowi się czy nie lepiej umieścić to w artykule dolinkowanym i już "kwiatki" "kwiatkami" nie będą. --RaNo (dyskusja) 01:00, 15 mar 2008 (CET)
 2. Tak, Mawi. Jest to zgodne z moimi postulatami. Myślę, że jest to też istotny argument ku postulatowi by nie powtarzać informacji z artykułów o podobszarach. --RaNo (dyskusja) 00:43, 15 mar 2008 (CET)
 1. Również jestem za tzw. podziałem maksymalnym. Tak samo uważam, że tam gdzie się da tego jednoznacznie dokonać - większe obszary powinny być wyróżnione. Powinniśmy też stosownie ograniczyć powtarzanie informacji o podobszarach w artykułach o obszarach miasta. Asteq (dyskusja) 11:58, 5 kwi 2008 (CEST)
 1. Według mnie powinniśmy się starać tworzyć jak największe artykuły dot. dzielnic. By tego dokonać powinniśmy raczej trzymać się " czynnika historycznego" wedle niego tworzyć strony. Trzymanie się oficjalnego, urzędowego systemu dzielnic jest już w kilku miejscach przesadzone i tworzy bałagan, np. artykuł o Woli Duchackiej Wschód traktuje o całej Woli a o woli duchackiej Zachód to dwa zdania. Ogólnie raczej nie opisywał bym poszczególnych osiedli bo ile sensowych informacji mozna napisać o kilku blokach, szególnie że sam podział na osiedla jest bardzo nowy i w wielu wypadkach umowny.Na przykładzie dzielnicy Dębniki widać że poza Ruczajem i podwawelskim reszta osiedli to w sumie spam ;) z resztą te nazwy nie funkcjonują zbyt często i są znane tylko okolicznym mieszkańcom. --Yosiu (dyskusja) 21:59, 23 cze 2008 (CEST)
 1. Ja sądziłem że jest Dzielnica X Podgórze.Tak pisze nawet na numerach domów.Ale jak kiedyś byłem w mieście to widziałem napis "Dzielnica XXII Podgórze". --Orbwiki107 (dyskusja) 06:33, 29 wrz 2010 (CEST)

Ustalenie jednorodnego schematu artykułów[edytuj | edytuj kod]

Ten etap nastąpi po zakończeniu poprzedniego etapu. Proszę nie edytować go merytorycznie nim to nastąpi!

Przed utworzeniem pierwszego artykułu zgodnie z ustalonymi przez nas kryteriami, należy ustalić "szablon" – zbiór zaleceń merytorycznych – schemat wobec którego będziemy tworzyć jednolite artykuły dla poszczególnych kryteriów.

Schemat taki z powinien definiować podział artykułów na sekcje, implementować infoboksy, itp.

Oto kilka pomysłów na nagłówki sekcji dla artykułów wszystkich kryteriów:

 1. Granice
  • ściśle (na ile to możliwe) określa zakres/teren danego obszaru
 2. Współrzędne geograficzne
 3. Link do kategorii na Wikimedia Commons

Wszelkie inne propozycje proszę wymienić w poniższej dyskusji. Szczególnie proszę o zastosowanie adekwatnych indywidualnych sekcji dla szablonów oddzielnie dla poszczególnych kryteriów.

Speech balloon.svg Dyskusja↓


Ustalenie dostępnych źródeł[edytuj | edytuj kod]

Ten etap polega głównie na zebraniu już istniejących artykułów w Wikipedii związanych z podziałem terytorialnym Krakowa i na ich logicznym posortowaniu tak, byśmy mogli do nich łatwo sięgać po informacje.

Przy tworzeniu nowych artykułów oraz hierarchii dla nich, nie możemy zapomnieć o żadnym z nich.

Istniejąca kategoria[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie potrzebne nam artykuły do przeredagowania znajdują się (a przynajmniej powinny!) w Kategoria:Dzielnice i osiedla Krakowa.

Istniejące szablony nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

Poniższe szablony, utworzone przez Wikipedystę Asteq zgrupowane są w Kategoria:Szablony nawigacyjne - dzielnice Krakowa:

Struktura projektu[edytuj | edytuj kod]

Hierarchia istniejących artykułów o wspólnej nazwie póki co nie istnieje i trzeba ją utworzyć. Poniżej znajduje się zaproponowany zalążek takiej hierarchii, czyli wymienione nazwy własne obszarów, oraz w podpunktach artykuły, w których te nazwy występują.

Speech balloon.svg Drzewko↓
 1. Centrum / Stare Miasto / Śródmieście
 2. Grzegórzki
 3. Kazimierz
 4. Nowa Huta
 5. Podgórze

Dawne podziały administracyjne[edytuj | edytuj kod]

Poniżej kompletny wykaz dzielnic już nie obowiązujących:

 • 1951-1973 – 6 dzielnic: Stare Miasto, Zwierzyniec, Kleparz, Grzegórzki, Podgórze, Nowa Huta
 • 1973-1991 – 4 dzielnice: Śródmieście, Podgórze, Krowodrza, Nowa Huta

Dawne miasta, wsie i jurydyki[edytuj | edytuj kod]

Poniżej niekompletny wykaz dawnych wsi i miast dziś wchodzących w skład Krakowa. Proszę go uzupełnić.

Speech balloon.svg Lista↓

Bieńczyce, Bieżanów, Branice, Bronowice Małe, Bronowice Wielkie, Czarna Wieś, Czyżyny, Dębniki, Gaj, Garbary, Górka Kościelnicka, Grębałów, Kazimierz /miasto/, Kawiory, Kleparz /od 1366r miasto/, Kobierzyn, Kościelniki, Krowodrza, Krzemionki, Krzesławice, Kurdwanów, Lubocza, Ludwinów, Łęg, Łobzów, Łuczanowice, Mistrzejowice, Mogiła, Mydlniki, Na Piasku, Nowa Wieś, Pleszów, Płaszów, Podgórze, Półwsie Zwierzynieckie, Prokocim, Smoleńsk, Stradom, Swoszowice, Wadów, Wola Justowska, Zabłocie, Zakrzówek, Zwierzyniec...

Poniżej niekompletny wykaz dawnych jurydyk dziś wchodzących w skład Krakowa. Proszę go uzupełnić.

Speech balloon.svg Lista↓

Biskupie, Groble, Lubicz, Pędzichów, Retoryka, Smoleńsk, Szlak, Wesoła...

Podział wg TERYT-u[edytuj | edytuj kod]

Poniżej kompletny podział Krakowa na obszary wg bazy danych TERYT:

 • Krowodrza
Azory, Bielany, Bronowice Małe, Bronowice Wielkie, Chełm, Cichy Kącik, Czarna Wieś, Górka Narodowa, Krowodrza, Las Wolski, Łobzów, Mydlniki, Nowa Wieś, Olszanica, Półwsie Zwierzynieckie, Prądnik Biały, Przegorzały, Salwator, Stara Krowodrza, Tonie, Witkowice, Wola Justowska, Zwierzyniec
 • Nowa Huta
Bieńczyce, Branice, Chałupki, Czyżyny, Grębałów, Kantorowice, Kościelniki, Krzesławice, Lubocza, Łęg, Łuczanowice, Mistrzejowice, Mogiła, Nowa Huta, Pleszów, Przylasek Rusiecki, Przylasek Wyciąski, Ruszcza, Wadów, Węgrzynowice, Wolica, Wróżenice, Wyciąże, Zesławice
 • Podgórze
Bieżanów, Bodzów, Bonarka, Borek Fałęcki, Cegielniana, Dębniki, Golikówka, Jugowice, Kliny, Kobierzyn, Kosocice, Kostrze, Kurdwanów, Ludwinów, Łagiewniki, Opatkowice, Piaski Wielkie, Płaszów, Podgórze, Prokocim, Przewóz, Pychowice, Rajsko, Rybitwy, Rżąka, Sidzina, Skotniki, Soboniowice, Swoszowice, Tyniec, Wola Duchacka, Wróblowice, Zaborze, Zakrzówek, Zbydniowice
 • Śródmieście
Dąbie, Grzegórzki, Kazimierz, Kleparz, Nowy Świat, Olsza, Piasek, Prądnik Czerwony, Rakowice, Stare Miasto, Stradom, Ugorek, Warszawskie, Wawel, Wesoła, Wieczysta, Wiśniowa

Poniżej kompletna lista krakowskich osiedli wg bazy danych TERYT:

 • Krowodrza
os. Bronowice Nowe, os. Krowodrza Górka, os. Wolfganga Amadeusa Mozarta, os. Srebrne Uroczysko, os. Witkowice Nowe
 • Nowa Huta
os. Akademickie, os. Albertyńskie, os. Bohaterów Września, os. Centrum A, os. Centrum B, os. Centrum C, os. Centrum D, os. Centrum E, os. Dywizjonu 303, os. Górali, os. Handlowe, os. Hutnicze, os. Jagiellońskie, os. Kalinowe, os. Kazimierzowskie, os. Kolorowe, os. Kombatantów, os. Kościuszkowskie, os. Krakowiaków, os. Lesisko, os. Mistrzejowice, os. Młodości, os. Na Lotnisku, os. Na Skarpie, os. Na Stoku, os. Na Wzgórzach, os. Niepodległości, os. Ogrodowe, os. Oświecenia, os. Piastów, os. Przy Arce, os. 2 Pułku Lotniczego, os. Słoneczne, os. Sportowe, os. Spółdzielcze, os. Stalowe, os. Józefa Strusia, os. Szklane Domy, os. Szkolne, os. Teatralne, os. Tysiąclecia, os. Urocze, os. Wandy, os. Willowe, os. Wysokie, os. Zgody, os. Zielone, os. Złotego Wieku, os. Złotej Jesieni
 • Podgórze
os. Kliny Borkowskie, os. Kolejowe, os. Podwawelskie, os. Srebrne Uroczysko, os. Zaułek Jugowicki
 • Śródmieście
brak osiedli

Ustalenie zakresu prac redakcyjnych[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ do przeredagowania jest kilkaset artykułów, należy podzielić zadania pomiędzy siebie.

Na początek ustalmy co jest do zrobienia:

 1. dla każdego nowego artykułu:
  • przeczytanie treści z istniejących artykułów o obszarach/dzielnicach Krakowa
  • wybór tych fragmentów, które odpowiadają kryteriom nowego artykułu
  • utworzenie nowego artykułu wg. ustalonych przez nas zaleceń dla danego kryterium
 2. zapewnienie poprawnego linkowania stron linkujących (z uwzględnieniem nowych kryteriów podziału Krakowa)
 3. również zapewnienie poprawnego linkowania pomiędzy nowopowstałymi artykułami
 4. utworzenie szablonów nawigacyjnych dla lepszej nawigacji pomiędzy nowymi artykułami
 5. utworzenie graficznych mapek podziału oficjalnych dzielnic Krakowa na mniejsze obszary (wg. ustalonych przez nas kryteriów)
 6. usunięcie starych artykułów (uff :-)
 7. powtórzenie zadań całego tego projektu na Wikimedia Commons by zgadzały się kategorie

Poniżej można przedyskutować te zadania, lub określić dodatkowe, i ostatecznie zgłaszać się do ich wykonania.

Speech balloon.svg Dyskusja↓


Przegląd artykułów[edytuj | edytuj kod]

Kategoria Dzielnice Krakowa Artykuły
Nowe artykuły z ostatnich 30 dni Zobacz tu
Zmiany z ostatnich 30 dni Zobacz tu
Do przejrzenia Zobacz tu
Martwe linki Zobacz tu
Zalążki artykułów Zobacz tu


Wszystkie artykuły z drzewa kategorii Dzielnice i osiedla Krakowa • Brakujące artykuły


Nowe • Do wyeksponowania na stronie głównej • Nieprzejrzane zmiany • Niezweryfikowane martwe linki • W poczekalni DNU


Artykuły wymagające: uzupełnienia informacji • zintegrowania • dopracowania (weryfikacji · neutralnego ujęcia tematu · poprawy stylu)


Martwe linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Na Wikipedii jest mnóstwo artykułów zawierających przestarzałe, nie działające odnośniki zewnętrzne. Bardzo często stanowią one źródła dla artykułów i wymagają pilnej naprawy!

Ważne! Przed rozpoczęciem weryfikacji martwych linków, uważnie przeczytaj instrukcje, jak to robić!

Podział zadań[edytuj | edytuj kod]

Ten etap nastąpi po zakończeniu poprzednich etapów. Proszę nie edytować go merytorycznie nim to nastąpi!

Poniżej każdy deklaruje się czym się zajmie i zabiera się do roboty! :-) Do wyboru mamy zadania ustalone w poprzednim etapie. Pracujemy zgodnie ze wszystkim co powyżej ustaliliśmy.

Speech balloon.svg Przypisane zadania↓


Efekt końcowy[edytuj | edytuj kod]

Oficjalne zakończenie projektu miejmy nadzieję że będzie pełnym sukcesem i osiągniemy hierarchię podziału terytorialnego Krakowa, jakiej będą nam mogły pozazdrościć inne miasta, inne Wikipedie, czy inne encyklopedie.

Jeśli ten pionierski projekt sprawdzi się w praktyce, to z pewnością z chęcią postąpią wedle niego sympatycy innych miast.

Myślę że szczęśliwie ukończywszy ten projekt, wykonamy wspólnie kawał dobrej roboty.

--RaNo (dyskusja) 15:43, 12 mar 2008 (CET)

Dyskusja ogólna[edytuj | edytuj kod]

Ogólna dyskusja dotycząca tego projektu prowadzona jest na stronie Dyskusja wikiprojektu:Dzielnice Krakowa.