Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Edukacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lekcja o Wikipedii w X LO w Katowicach
Uczniowie i uczennice, biorący udział w wikiprojekcie szkolnym w SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim

Wikimedia Polska promuje, wspiera, organizuje lub koordynuje inicjatywy i działania takie jak:

Wikimedia Polska promuje, wspiera, organizuje lub koordynuje inicjatywy i działania takie jak:

  • Tydzień Otwartej Edukacji, Tydzień Otwartej Nauki,
  • #1lib1ref i inne działania w ramach projektu Biblioteka,
  • szkolenia, edytony, warsztaty, wykłady nt. Wikipedii i jej projektów siostrzanych dla instytucji i uczelni,
  • projekty edukacyjne (np. w ramach EtnoWiki i PSiA oraz nowe – zob. niżej/zakładki),
  • konferencje, webinary itp. o edukacji.
Akcja #1lib1ref w Katowicach

Czujemy więź z działaniami GLAM-wiki. Jesteśmy także aktywni w Koalicji Otwartej Edukacji.

Tydzień Otwartej Edukacji 2020 – spotkanie dla bibliografów małopolskich

Dużą wartość widzimy we współpracy merytorycznej z ruchem Wikimedia Education – staramy się m.in. brać udział w organizowanych spotkaniach online, gdzie poznajemy przykłady edukacyjnych wiki-działań z innych krajów i dzielimy się naszym doświadczeniem. Umieszczamy też relacje z wydarzeń i istotne informacje z ‘naszego podwórka’ w międzynarodowym newsletterze. Poszerzając sieć kontaktów w ramach ruchu wiki-edu, możemy lepiej działać na rzecz edukacji w Polsce, a w tym: na postrzeganie i używanie Wikipedii i jej projektów siostrzanych w procesie nauczania oraz uczenia się.

Społeczność wikipedystów i wikipedystek najlepiej wie, jak wyjaśniać czym jest Wikipedia, jak ją tworzyć i udoskonalać. Dlatego zapraszamy wszystkich do dzielenia się Waszymi sukcesami (i porażkami też) oraz włączania się w działania edukacyjne Wikimedia Polska.

Zapowiedzi i programy konferencji znajdziesz tutaj.

Co się działo, co się dzieje

[edytuj | edytuj kod]

2020 rok

[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 wystartowały dwa nowe projekty:

W kwietniu 2020 rozpoczęliśmy prace nad projektem Wikizeszyty, skierowanym do nauczycieli.

W czerwcu 2020 zakończyliśmy pierwszy etap współpracy z pilotażową grupą nauczycielek i nauczycieli w programie Wikiszkoła.

We wrześniu 2020 m.in. rozpoczęliśmy kolejny etap prac z grupą Wikiszkoła, ogłoszony został też program konferencji o edukacji zaplanowanej na 24.10.2020.

Październik 2020 24. października zorganizowaliśmy konferencję Współpraca w edukacji cyfrowej skierowaną do nauczycieli i edukatorów. W tym miesiącu byliśmy również zajęci wprowadzaniem w życie 1. fazy wieloletniej współpracy z UAM i Szkolą Nauk Humanistycznych UAM (odbyło się m.in. dwuetapowe, całodniowe szkolenie dla pracowników UAM i SNH UAM). Opis tworzymy na stronie wikiprojektu (prace trwają!), zapraszamy też do lektury komunikatu na naszym blogu. W październiku rozpoczęliśmy również rozmowy z Fundacją Olgi Tokarczuk o kształcie przyszłych wspólnych działań edukacyjnych (szczegóły znajdą się w osobnej zakładce). Zaczęliśmy zbierać od grupy Wikiszkoły scenariusze lekcji zawierające elementy wiki. Nasza przedstawicielka brała udział w tworzeniu rekomendacji dla środowiska edukacji w Polsce w ramach wydarzenia PowerEd.

Listopad 2020 Odbywały się lekcje i konsultacje w grupie Wikiszkoła; miał miejsce zjazd Koalicji Otwartej Edukacji, gdzie planowaliśmy m.in. Tydzień Otwartej Edukacji (1-5 marca 2021). O programie Wikiszkoła opowiadaliśmy na międzynarodowej konferencji Open Education Global Conference 2020.

W grudniu 2020 przeprowadziliśmy pierwsze działanie z Fundacją Olgi Tokarczuk, a jednocześnie kolejne z Ambasadą Szwecji w Polsce: konkurs edycyjny na hasła o twórczyniach. Zakończyliśmy prace nad produkcją filmów wprowadzających w tematykę Wikipedii i jej projektów, a także wikiedukacji.

2021 rok

[edytuj | edytuj kod]

Styczeń-luty 2021 to czas planowania rocznego w organizacji, także w obszarze edukacji: podjęliśmy kolejne kroki we współpracy z UAM i wstępne rozmowy o wiki-działaniach na UŁ. Ze szkołami podstawowymi testowaliśmy wiki działania na lekcjach (np. 1, 2), dopracowaliśmy kolejne elementy kursu MOOC oraz opracowaliśmy profil roli młodszego specjalisty ds. edukacji, którego będziemy zatrudniać. W tym okresie sekcja Edukacji przy wsparciu sekcji ds. Wsparcia Społeczności koordynowała także konkurs 1lib1ref - w wyniku edytonów i pracy pozaedytonami polskojęzyczna Wikipedia zajęła 2. miejsce na świecie! Od początku roku pracowaliśmy także nad formułą kolejnej Jednodniówki edukacyjnej, zaplanowanej na 5 marca 2021 r.

Marzec 2021 - Przy współpracy z Katalyst Education, z okazji Tygodnia Otwartej Edukacji, odbyła się II Jednodniówka Edukacyjna pt. Czego warto uczyć dziś, by przydało się jutro #UzupełniamyBraki : nagrania z marcowych wystąpień tutaj

W tym samym czasie uruchomiliśmy stronę Wikiszkola.pl, gdzie umieszczone są nie tylko scenariusze lekcji z wykorzystaniem Wikipedii i jej projektów, ale też Wikizeszyty i inne materiały oraz informacje.

Spotkanie z nauczycielami, 11 sierpnia 2021

Kwiecień- czerwiec 2021 Bardzo dużo się działo: razem z SBP, Biblioteką UŁ i Biblioteką UAM i wieloma innymi zorganizowaliśmy Wiosenne Porządki #1lib1ref; do Zespołu WMPL dołączyła specjalistka ds. szkoleń edukacyjnych, Wioletta Matusiak; razem z Wikimedia Sverige, Wikimedia Czechy i Wikimedia Słowacja złożyliśmy wniosek w unijnym programie Erasmus+ na realizację wieloletniego projektu Wikicraft: Building free knowledge; z kolei z Fundacją Miejsce Ludzi złożyliśmy (jako partner obok Fundacji im. Julii Woykowskiej) do funduszy norweskich wniosek na realizację edukacyjnyego projektu pt. "Co Wy o nich wiecie?"; Z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej pracowaliśmy nad wnioskiem projektu 'Śląsk Cieszyński w Wikipedii"; Wspieraliśmy kolejną edycję "Nie (znane) kobiety Wikipedii" m.in. razem z Zespołem ds. Wsparcia Społeczności konsultując wspaniałych uczniów z I SLO Bednarska; Szkoliliśmy kadrę i zaopiekowaliśmy się edytującymi etnolożkami z tej uczelni; konsultowaliśmy nadal edycyjne działania w ramach projektu Wiki UAM; Kończąc zaś pilotażową fazę programu Wikiszkoła, przyjęliśmy ostatnie relacje z zajęć w klasach, przesłaliśmy dyplomy i upominki dla 14. placówek, a dla chętnych z całej Polski otworzyliśmy opcję zamówienia "E-lekcji o Wikipedii" - kilkanaście szkół skorzystało z tej okazji!

lipiec-sierpień 2021 - intensywnie działaliśmy z projektem Śląsk Cieszyński w Wikipedii. Przygotowaliśmy ulotki i plakaty, komponujemy program z Centrum Polskim w Republice Czeskiej, konsultowaliśmy działania ze szkołami, które przystąpiły do programu. Na koniec sierpnia zaplanowane było pierwsze wspólne spotkanie online o projekcie dla nauczycieli i przedstawicieli lokalnych bibliotek oraz instytucji kultury, które chcą wesprzeć uczniów w dotarciu do źródeł.

Z kolei 11 sierpnia zorganizowaliśmy spotkanie w Warszawie dla nauczycielek z całej Polski - formuła zachowała atmosferę letniego networkingu (wycieczka po wystawie w Muzeum Narodowym, podwieczorek), ale równie ważny był warsztat oparty o metodę design thinking, który stanowił pierwszy krok w pilotażu wikiedukacji muzealnej, o jakiej myślimy w zespole. Zobaczcie i poczytajcie, co robiliśmy!

wrzesień 2021 - po raz pierwszy zorganizowaliśmy uczniowską odsłonę konkursu Wiki Lubi Zabytki. O szkołach, które wzięły udział, wspaniałym jury, efektach konkursu i wynikach konkursu tutaj: Wiki Lubi Zabytki Junior. Wystawa planszowa złożona z wygranych i wyróżnionych zdjęć aż do końca roku szkolnego objeżdżała kolejne szkoły!

wrzesień-grudzień 2021 - cały czas trwały intensywne działania w 5 szkołach w ramach projektu Śląsk Cieszyński w Wikipedii: warsztaty, szkolenia na żywo i online, tworzenie haseł, dokumentacja foto pod kątem Wikimedia Commons, wreszcie obrady jury, ogłoszenie wyników i grudniowe otwarcie wystawy! Ponad 60 nowych artykułów, kilkanaście rozbudowanych artykułów, a także ponda 300 zdjęć załadowanych do Wikimedia Commons to świetny rezultat tej wymagającej akcji prowadzonej w warunkach pandemii (z prasy 1, z prasy 2, z prasy 3)

2022 rok

[edytuj | edytuj kod]
Uczestniczki spotkania Wikiteki

styczeń/luty - kampania #1lib1ref 2022 przyniosła wspaniałe efekty: polska społeczność wypracowała 3. miejsce na świecie, a 2. w regionie CEE

od początku roku 2022 do czerwca trwał projekt dla szkół pt. Warszawskie Śródmieście w Wikipedii, który organizowaliśmy w kilku partnerstwach, a którego celem była dokumentacja zabytków Śródmieścia stolicy pod kątem zasobów Wikimedia Commons. Więcej o konkursie (także protokół z obrad jury) można przeczytać tutaj

od początku roku w ramach programu Wikiszkoła, realizujemy projekt Wikiteka, skierowany do nauczycieli-bibliotekarzy / nauczycielek-bibliotekarek szkolnych. Wiosną 2022 r. przeprowadziliśmy badanie jakościowe i ilościowe wśród tej grupy, raport został przedstawiony jesienią 2022 r. Z kolei w sierpniu 2022 r. pilotażowa grupa nauczycielek-bibliotekarek szkoliła się przez trzy dni w Katowicach, podnosząc swoje kompetencje i dzieląc się swoimi doświadczeniami. Zdjęcia ze spotkania do obejrzenia tutaj. Z programem można zapoznać się tutaj.

w lipcu 2022 r. Zespół Edukacji wraz z Zespołem Komunikacji i Fundraisingu Wikimedia Polska wziął udział w SLOT Art Festival. Codziennie prowadziliśmy warsztaty z wikiedukacji oraz stoisko z ofertą Wikimedia Polska; zdjęcia tutaj. Również w lipcu razem z warszawskim oddziałem PTL oraz NID i blogiem Kurpianka w wielkim świecie przeprowadziliśmy spotkania i edyton oraz akcję uzupełniania zasobów Wikimedia Commons w ramach programu EtnoWiki, tym razem na Kurpiach. Efekty akcji Wikipedia na Kurpiowszczyźnie można śledzić tutaj, zdjęcia z wydarzenia tutaj.

Sierpień 2022 - wspomniane wyżej spotkanie szkoleniowe w Katowicach dla uczestniczek Wikiteki.

Październik 2022 to kolejna 'Jednodniówka edukacyjna' - pierwszy raz zorganizowana hybrydowo: na żywo w Warszawie i online! Podczas konferencji miał swoją premierę raport z badania sytuacji bibliotek szkolnych, jakie dla WMPL przeprowadziła i opracowała dr Paulina Sobiesiak-Penszko. Debatę wokół raportu poprowadziła Justyna Suchecka. Materiały: program IV Jednodniówki i biogramy prelegentek; zdjęcia z konferencji, raport z badania bibliotek szkolnych w Wikimedia Commons, nagranie audio-wideo.

Jesień-zima roku 2022 to także rozpoczęcie i rozwój dwóch kolejnych projektów szkolnych w ramach nowej formuły wsparcia, jaką jest Fundusz Uczniowski: 1) uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim dokumentowały do Wikimedia Commons lokalne wydarzenie Dzień Osadnika, dodatkowe działania grupy finiszowały już w 2023 r. 2) uczeń z technikum w Jaworznie wykonał zdjęcia lotnicze swojego miasta pod kątem Wikimedia Commons i wystawy, którą zrealizowano już w 2023 r.

2023 rok

[edytuj | edytuj kod]

[w budowie]

Zajrzyjcie do zakładek i przeczytajcie więcej o tym, co robimy!

Kontakt

[edytuj | edytuj kod]

Projektami edukacyjnymi od marca 2024 zajmuje się Wioletta Matusiak.

kontakt: edukacja@wikimedia.pl, wioletta.matusiak@wikimedia.pl

Czy wiesz

[edytuj | edytuj kod]