Wikiprojekt:Edukacja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lekcja o Wikipedii w X LO w Katowicach

Wikimedia Polska promuje, wspiera, organizuje lub koordynuje inicjatywy i działania takie jak:

  • Tydzień Otwartej Edukacji, Tydzień Otwartej Nauki,
  • #1lib1ref i inne działania w ramach projektu Biblioteka,
  • szkolenia, edytony, warsztaty, wykłady nt. Wikipedii i jej projektów siostrzanych dla instytucji i uczelni,
  • projekty edukacyjne (np. w ramach EtnoWiki i PSiA oraz nowe – zob. niżej/zakładki),
  • konferencje, webinary itp. o edukacji.
Akcja #1lib1ref w Katowicach

Czujemy więź z działaniami GLAM-wiki. Jesteśmy także aktywni w Koalicji Otwartej Edukacji.

Tydzień Otwartej Edukacji 2020 – spotkanie dla bibliografów małopolskich

Dużą wartość widzimy we współpracy merytorycznej z ruchem Wikimedia Education – staramy się m.in. brać udział w organizowanych spotkaniach online, gdzie poznajemy przykłady edukacyjnych wiki-działań z innych krajów i dzielimy się naszym doświadczeniem. Umieszczamy też relacje z wydarzeń i istotne informacje z ‘naszego podwórka’ w międzynarodowym newsletterze. Poszerzając sieć kontaktów w ramach ruchu wiki-edu, możemy lepiej działać na rzecz edukacji w Polsce, a w tym: na postrzeganie i używanie Wikipedii i jej projektów siostrzanych w procesie nauczania oraz uczenia się.

Społeczność wikipedystów i wikipedystek najlepiej wie, jak wyjaśniać czym jest Wikipedia, jak ją tworzyć i udoskonalać. Dlatego zapraszamy wszystkich do dzielenia się Waszymi sukcesami (i porażkami też) oraz włączania się w działania edukacyjne Wikimedia Polska.

Zapowiedzi i programy konferencji znajdziesz tutaj.

Co się dzieje[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2020 wystartowały dwa nowe projekty:

W kwietniu 2020 rozpoczęliśmy prace nad projektem Wikizeszyty, skierowanym do nauczycieli.

W czerwcu 2020 zakończyliśmy pierwszy etap współpracy z pilotażową grupą nauczycielek i nauczycieli w programie Wikiszkoła.

We wrześniu 2020 m.in. rozpoczęliśmy kolejny etap prac z grupą Wikiszkoła, ogłoszony został też program konferencji o edukacji zaplanowanej na 24.10.2020.

Październik 2020 24. października zorganizowaliśmy konferencję Współpraca w edukacji cyfrowej skierowaną do nauczycieli i edukatorów. W tym miesiącu byliśmy również zajęci wprowadzaniem w życie 1. fazy wieloletniej współpracy z UAM i Szkolą Nauk Humanistycznych UAM (odbyło się m.in. dwuetapowe, całodniowe szkolenie dla pracowników UAM i SNH UAM). Opis tworzymy na stronie wikiprojektu (prace trwają!), zapraszamy też do lektury komunikatu na naszym blogu. W październiku rozpoczęliśmy również rozmowy z Fundacją Olgi Tokarczuk o kształcie przyszłych wspólnych działań edukacyjnych (szczegóły znajdą się w osobnej zakładce). Zaczęliśmy zbierać od grupy Wikiszkoły scenariusze lekcji zawierające elementy wiki. Nasza przedstawicielka brała udział w tworzeniu rekomendacji dla środowiska edukacji w Polsce w ramach wydarzenia PowerEd.

Listopad 2020 Odbywały się lekcje i konsultacje w grupie Wikiszkoła; miał miejsce zjazd Koalicji Otwartej Edukacji, gdzie planowaliśmy m.in. Tydzień Otwartej Edukacji (1-5 marca 2021). O programie Wikiszkoła opowiadalśmy na międzynarodowej konferencji Open Education Global Conference 2021.

W grudniu 2020 przeprowadziliśmy pierwsze działanie z Fundacją Olgi Tokarczuk, a jednocześnie kolejne z Ambasadą Szwecji w Polsce: konkurs edycyjny na hasła o twórczyniach. Zakończyliśmy prace nad produkcją filmów wprowadzających w tematykę Wikipedii i jej projektów, a także wikiedukacji.

Styczeń-luty 2021 to czas planowania rocznego w organizacji, także w obszarze edukacji: podjęliśmy kolejne kroki we współpracy z UAM i wstępne rozmowy o wiki-działaniach na UŁ. Ze szkołami podstawowymi testowaliśmy wiki działania na lekcjach (np. 1, 2), dopracowaliśmy kolejne elementy kursu MOOC oraz opracowaliśmy profil roli młodszego specjalisty ds. edukacji, którego będziemy zatrudniać. W tym okresie sekcja Edukacji przy wsparciu sekcji ds. Wsparcia Społeczności koordynowała także konkurs 1lib1ref - w wyniku edytonów i pracy pozaedytonami polskojęzyczna Wikipedia zajęła 2. miejsce na świecie! Od początku roku pracowaliśmy także nad formułą kolejnej Jednodniówki edukacyjnej, zaplanowanej na 5 marca 2021 r.

Zajrzyjcie do zakładek i przeczytajcie więcej o tych inicjatywach!

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Projektami edukacyjnymi od września 2019 r. zajmuje się Klara Sielicka-Baryłka,

kontakt: klara.sielicka@wikimedia.pl, edukacja@wikimedia.pl