Wikiprojekt:Edukacja/Żywa tradycja w Wikipedii/Cele i metody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Metody pracy[edytuj | edytuj kod]

Projekt „Żywa tradycja w Wikipedii” kładzie nacisk na edukację długofalową. Zakłada powstanie sieci osób współpracujących z depozytariuszami na zasadzie wiki-mentoringu. Uwaga- ze względu na pandemię, daty będą zmienione!

  • wikipedyści w okresie kwiecień 2021 - marzec 2022 zrealizują serię szkoleń dla depozytariuszy z edytowania wikimediów po to, aby osoby te nauczyły się tworzyć i uzupełniać informacje oraz dodawać materiały na temat dziedzictwa swojej społeczności czy regionu.
  • równoległym etapem będzie powołanie grupy wiki-mentorów. Zakładamy, że jeden wiki-metor / jedna wiki-mentorka będzie miał/-a pod opieką kilka osób, a jego/jej zadaniem będzie w okresie marzec/kwiecień 2022- wrzesień/październik 2022: 1-3 wyjazdy w teren, kontakt zdalny, pomoc w kwestiach technicznych, zachęcanie do działania i sprawdzanie co do tej pory udało się grupie osiągnąć. Zaangażowanie wiki-mentora/-ki w całość projektu wyniesie 1,5-2,5 miesiąca i powinno zakończyć się do połowy października 2022 r.

UWAGA! Ze względu na sytuację spowodowaną zagrożeniem koronawirusem, terminy wyjazdów/szkoleń etc. zmieniły się, te powyżej podane są aktualne.

ZOBACZ, z kim będziesz współpracować

  • faza pilotażowa polegać będzie na pracy z wybranymi grupami depozytariuszy, które zostaną przeszkolone z obsługi wikimediów i otrzymają do pomocy wiki-mentorów.
  • do kolejnego etapu zostaną zaangażowane kolejne grupy w liczbie zależnej od możliwości czasowych i merytorycznych wiki-mentorów.
  • Tegoroczna edycja projektu obejmie przeszkolenie i wspólną pracę z wybranymi depozytariuszami dziedzictwa, których umiejętności zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kategorii „wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym”.