Wikiprojekt:Edukacja/Żywa tradycja w Wikipedii/Dlaczego to robimy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Bamberki poznańskie w strojach odświętnych


Konwencja UNESCO[edytuj | edytuj kod]

Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. zobowiązuje kraj, który ją podpisał do inwentaryzacji i dokumentacji dziedzictwa we współpracy ze społecznościami i organizacjami  i zaleca, aby te działania były w jak największym stopniu po stronie wspólnot będących tzw. depozytariuszami dziedzictwa kulturowego. Stwierdza wręcz wprost, że społeczności powinny być zaangażowane w proces inwentaryzacji. UNESCO weszło już we współpracę z Wikimediami w celu publikowania materiałów związanych z konwencjami UNESCO i wszelkimi dokumentami udostępnianymi na wolnych licencjach.

Działania NID[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi rejestr zwany Krajową listą niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzony wspólnie z MKiDN, do którego społeczności zgłaszają zjawiska, umiejętności itp. będące ich niematerialnym dziedzictwem, jednak jest to ułamek tego, co faktycznie istnieje. Nadal brakuje narzędzi, które umożliwiłyby szerszą inwentaryzację. Idealne do tego celu są wikimedia, dzięki którym wszyscy, którzy będą zainteresowani ochroną i przetrwaniem własnej lokalnej kultury, będą mogli zająć się jej inwentaryzacją.

„Żywa tradycja w Wikipedii”[edytuj | edytuj kod]

W ramach projektu „Żywa tradycja w Wikipedii”, NID i Stowarzyszenie Wikimedia Polska chcą zwiększyć tę widoczność poprzez udostępnienie większej liczby materiałów w języku polskim, a także ilustrując artykuły w innych wersjach językowych dokumentami związanymi z konwencją z 2003 roku (do tej pory większość dokumentów udostępnianych w wikimediach dotyczy innych konwencji).

Projekt „Żywa tradycja w Wikipedii” to działanie nowatorskie w przypadku konwencji UNESCO o ochronie NDK. Do tej pory wikipedyści współpracowali z UNESCO przy innych konwencjach, a nawet szerzej – z innymi agendami ONZ (w siedzibie UNESCO pracuje wikipedysta rezydent, który tę współpracę umożliwia i moderuje), nie dotyczyło to jednak niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Jest to pierwsza inicjatywa wikipedystyczna w Polsce dotycząca Konwencji UNESCO z 2003 roku.