Wikiprojekt:Edukacja/Wiki UAM/Biblioteka UAM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biblioteka UAM-detal

Projekt Biblioteka Uniwersytecka UAM to przestrzeń współpracy bibliotekarzy z myślą o upowszechnianiu wiedzy na temat funkcjonowania bibliotek oraz ich zasobów, gromadzonych i tworzonych w projektach cyfrowych.

Celem programu jest promocja i kreowanie przestrzeni współpracy na rzecz rozwoju czytelnictwa i otwartych zasobów naukowych, edukacyjnych, rozumianych jako materiały, które są udostępniane w sposób otwarty, gwarantujący odbiorcom powszechne korzystanie, odtwarzanie utworu, poznawanie i stosowanie zwartych w nim informacji oraz wolność dystrybucji i dystrybucji dzieł pochodnych.

Biblioteka Uniwersytecka UAM jest instytucją partnerską zrzeszoną w Koalicji Otwartej Edukacji od 2008 roku. Współtworzy Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową, AMUR: otwarte repozytorium publikacji Uniwersytetu, PRESSto: platformę otwartych czasopism naukowych. Celem programu jest ułatwienie dostępu do zweryfikowanych źródeł naukowych, szczególnie tych zgromadzonych w otwartych bazach cyfrowych oraz włączenie ich w powszechny obieg społeczny.

Wydarzenia na rzecz otwartej nauki, w które angażuje się Biblioteka UAM, to m.in. akcja 1Lib1Ref w Wikipedii, Open Access Week, a także Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Działanie w ramach Wiki UAM - Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021[edytuj | edytuj kod]

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek to "Znajdziesz mnie w bibliotece" - jest wielowątkowe.

Znajdziesz mnie w bibliotece dzięki technologiom informacyjnym, będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (na warsztacie szkoleniowym, spotkaniu autorskim, w trakcie pracy zdalnej). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas gdy przeszukujesz zasoby bibliotek cyfrowych (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

Marzena Przybysz, Tydzień Bibliotek 2021 – Znajdziesz mnie w bibliotece

Podczas Tygodnia Bibliotek 2021 odbywa się kampania informacyjna w mediach społecznościowych na rzecz dodawania otwartych zasobów bibliotek i wiarygodnych publikacji do haseł Wikipedii w przypisach i bibliografii. Kampanię informacyjną prowadzą Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Koordynacja ze strony Biblioteki UAM: Żaneta Szerksznis (wikipedystka Jeżyczanka), Katarzyna Gmerek (wikipedystka KaMGe)

Wikiopiekun: Tadeusz Rudzki (wikipedysta TR)

[niżej znajdzie się szczegółowy opis działania, cele itd.]

Lista uczestników i uczestniczek[edytuj | edytuj kod]

Do tabeli wpisujemy się w kolumnie Użytkownik/-czka, wpisując 4 x znak tyldy z klawiatury po zalogowaniu. Zakładka Pomoc jest tutaj.

Lp. Nazwa użytkownika/-czki Hasło Uwagi
1. Jeżyczanka (dyskusja) 08:29, 22 kwi 2021 (CEST)[odpowiedz] Artur Jazdon zrobione
2. Jeżyczanka (dyskusja) 11:11, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Maltzan uzupełnione
3. Jeżyczanka (dyskusja) 11:15, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Stowarzyszenie Polonia-Italia w Poznaniu zrobione
4. Jeżyczanka (dyskusja) 11:27, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Konrad Kolszewski uzupełnione
5. KaMGe (dyskusja) 22:05, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Aleksander Birkenmajer uzupełnione
6. KaMGe (dyskusja) 22:05, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Konrad Kolszewski uzupełnione
7. KaMGe (dyskusja) 22:08, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Odlot Dzikich Gęsi tłumaczenie, uzupełnienie
8. KaMGe (dyskusja) 22:13, 13 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Ludwik Bielerzewski zrobione
9. Aga Ba 79 (dyskusja) 11:36, 15 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Karol Libelt uzupełnione
10. Aga Ba 79 (dyskusja) 11:45, 15 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Julius von Minutoli uzupełnione
11. Aga Ba 79 (dyskusja) 11:45, 15 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Artur Kronthal uzupełnione
12. Aga Ba 79 (dyskusja) 12:25, 15 maj 2021 (CEST)[odpowiedz] Alfons Parczewski uzupełnione

Szablon[edytuj | edytuj kod]

W gotowych hasłach wpisujemy w zakładce Dyskusja danego hasła: Wikiprojekt:Edukacja/Wiki UAM/info ..... i dajemy na początku i końcu {{ }} --- wygeneruje nam to taki obrazek jak niżej. Następnie klikamy Zapisz/Opublikuj zmiany.