Wikiprojekt:EtnoWiki/EtnoWiki spacery

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Etno Wiki Spacer po Przedmieściu Oławskim i wiki impreza urodzinowa[edytuj | edytuj kod]

223 Ulica Miernicza. Foto Barbara Maliszewska.jpg
Kamienica na ulicy Mierniczej we Wrocławiu
Wrocław schody w kamienicy na ulicy Kościuszki foto Barbara Maliszewska.jpg

Zapraszamy do wzięcia udziału w fotograficznym EtnoWiki Spacerze, który odbędzie się po wrocławskim Przedmieściu Oławskiem 14 września 2019 r. Z jednej strony celem spaceru jest zrobienie zdjęć napotkanym na trasie zabytkom, które wezmą udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki, z drugiej zaś chcemy uwzględnić antropologiczną perspektywę i za pośrednictwem aparatu fotograficznego ukazać to co mieści się poza, pomiędzy, za i w pobliżu głównych obiektów naszej trasy. Po spacerze zrobione zdjęcia załadujemy wspólnie do Wikimedia Commons. W naszej mikropodróży połączymy przyjemność spacerowania i fotografowania z ruchem wolnej kultury. Prosimy o przyniesienie własnych aparatów i komputerów. Po spacerze zapraszamy na ulicę Wesołą 48/8, gdzie pokażemy w jaki sposób w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki załadować zdjęcia do Wikimedia Commons. O wieczornej porze uczcimy toastem pełnoletniość polskiej Wikipedii, która powstała 26 września 2001 roku. Urodziny tego dnia będzie obchodzić również Wikipedystka Celina Strzelecka (30!) i Wikipedysta Wojciech Pędzich (40!). Czy dałoby się w tym dniu zrobić coś więcej?

Harmonogram[edytuj | edytuj kod]

10.00 Spotkanie na ul. Wesołej 48/8 dla tych co chcą zostawić laptopy przed spacerem

11.00 Zbiórka pod głównym wejściem Dworca Głównego (ul. Piłsudskiego 105)

15.00 Zakończenie spaceru i obiad

16.00 Ładowanie zdjęć do Wikimedia Commons na ulicy Wesołej 48/8

19.00 Toast za 18 urodziny Wikipedii oraz impreza urodzinowa Wikipedystki Celiny Strzeleckiej i Wikipedysty Wojciecha Pędzicha

Obiekty na trasie[edytuj | edytuj kod]

  1. Zespół dworca Górnośląskiego, 1840, ul. Małachowskiego 13
  2. Sala zgromadzeń Kat. Wspólnoty w Chrystusie, ob. zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, 1861-1862, ul. Dąbrowskiego 14/16
  3. Kamienica z oficyną, 1883, ul. Podwale 68
  4. Kamienica z wewnętrznym dziedzińcem, 1899, ul. Krasińskiego 21-23
  5. Kamienica, 1889-1890, ul. Worcella 5
  6. Kaplica Wolnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ob. Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP, 1901-1902, ul. Worcella 28a
  7. Kościół klasztorny oo. Bonifratrów pw. Św. Trójcy, 1714-1715, ul. Traugutta 59
  8. Kaplica ewangelicko-augsburska zakładu "Bethanien", 1853, ul. Żabia Ścieżka 1

Trasa[edytuj | edytuj kod]

Małachowskiego -> Dąbrowskiego -> Podwale -> Krasińskiego -> Worcella -> Traugutta -> Żabia Ścieżka -> Tadeusza Kościuszki

Efekty[edytuj | edytuj kod]

Efekty WikiSpaceru to ponad 450 zdjęć załadowanych do Wikimedia Commons. Zdjęcia można zobaczyć w kategorii EthnoWiki spacer 2019. Zaktualizowaną listę obiektów i trasę można zobaczyć w wydarzeniu na facebooku.

17 Urodziny polskiej Wikipedii i EtnoWiki spacer we Wrocławiu[edytuj | edytuj kod]

EtnoSpacer po Brochochowie 2018.png

Pierwszy EtnoWiki spacer we Wrocławiu odbędzie się 29 września 2018 roku z okazji siedemnastych urodzin polskiej Wikipedii, która powstała 26 września 2001 roku. Z tej okazji zapraszamy wszystkich wikipedystów, nie tylko w celu zjedzenia przepysznego tortu specjalnie przygotowanego na tą okazję, ale również żeby wzajemnie się poznać i podzielić wszelkimi wiki pomysłami. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18 w barze Ur, który mieści się przy ulicy Kotlarskiej 43 we Wrocławiu.

Tego samego dnia w godzinach porannych odbędzie się EtnoWiki spacer po Brochowie, gdzie o etnograficznej perspektywie robienia zdjęć opowiedzą Michał Borkowski i Patryk Wojciechowski – członkowie Stowarzyszenia Etnologia Wrocławska, a także absolwenci Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykonane podczas spaceru zdjęcia wspólnymi siłami załadujemy na Wikimedia Commons. Będzie to znakomita okazja, aby nauczyć się czegoś na temat tego największego repozytorium plików udostępnionych na wolnej licencji.

Dodatkowo zachęcamy, aby uczestnicy spotkania przynieśli jak największą ilość wykonanych podczas wakacji zdjęć, które chcieliby udostępnić na zasadach CC. Zdjęcia załadowane podczas spotkania do Wikimedia Commons wezmą udział w konkursie Wikiwakacje.

Prosimy, aby każdy uczestnik miał swój własny aparat fotograficzny i w miarę możliwości laptop, na który będzie możliwość zgrania zdjęć z aparatu. O godzinie 18 rozpocznie się bardziej towarzyska część wieczoru zwieńczona skosztowaniem wiki-urodzinowego tortu.

Na wydarzenie nie obowiązują zapisy, jednak mile widziane jest, żeby osoby zainteresowane EtnoWiki projektem zapisały się w podstronie projektu "Uczestnicy i uczestniczki". Więcej na temat podpisów można przeczytać tutaj.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska oraz Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska
Wikimediapolska-logo.png             Logo Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska.png

Plan wydarzeń 29 września 2018 roku[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Brochowie
Wikipedia birthday cake - Wroclav (Poland).jpg

09:30 – Zebranie się przed centralnym wejściem dworca głównego, kupowanie biletów (osoby które mają bilet miesięczny MPK mogą na jego podstawie jeździć kolejami na terenie Wrocławia)

09:58 – Wyjazd pociągiem do Brochowa (przejazd trwa 5 minut)

10:03 – 12:30 EtnoWiki Spacer po Brochowie, czas na robienie zdjęć

12:31 – 13:30 Przerwa na obiad (Pizzeria w Brochowie ul. Centralna 20)

14:09 – 14:15 Powrót pociągiem z dworca w Brochowie do Dworca Głównego

14:15 – 15:00 Spacer z Dworca Głównego w kierunku baru Ur (ul. Kotlarska 43)

15:01 – 18:00 Ładowanie zdjęć na Wikimedia Commons w barze Ur

18:00 – Uroczystość z tortem (nadal w Ur)

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Wszelkie pytania proszę kierować do Celiny Strzeleckiej - organizatorki wydarzenia.

Uczestnicy wydarzenia[edytuj | edytuj kod]

17 Urodziny polskiej Wikipedii.jpg
17 Urodziny polskiej Wikipedii (2).jpg