Wikiprojekt:GLAM/Biblioteka Narodowa w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zespół Biblioteki Narodowej w Warszawie pomaga wzbogacać i rozwijać Wikipedię – otwartą globalną encyklopedię.

Dzięki współpracy Biblioteki Narodowej z Wikimediami hasła poświęcone polskiej literaturze i historii, biogramy pisarzy, poetów, naukowców i innych wybitnych Polaków są uzupełniane o przypisy bibliograficzne, odniesienia do literatury przedmiotu oraz linki do książek znajdujących się w zbiorach cyfrowej biblioteki Polona. Wszystko to oznacza, że wszyscy czytelnicy Wikipedii mają dostęp do pełniejszych, rzetelnych informacji i dalszych źródeł wiedzy w Internecie.

Pracownicy Biblioteki Narodowej pracują wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska nad uzupełnianiem artykułów w Wikipedii związanych z historią kultury, literatury i piśmiennictwa polskiego, a także kolekcji i zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. Dzięki temu czytelnicy Wikipedii mają również okazję obejrzeć rysunki, szkice, obrazy, archiwalne fotografie i inne ilustracje w artykułach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka cyfrowa Polona
Biblioteka cyfrowa Polona

W ramach projektu dodano już kilkaset przypisów oraz linków do materiałów źródłowych związanych z polską literaturą i historią, a także liczne nowe ilustracje – wybrane z nich prezentujemy na tej stronie. Uczestnicy projektu wykonali już ponad 500 edycji w Wikipedii – przypisy do źródeł, pozycje w bibliografii i linki do książek zostały dodane do ponad 230 artykułów!

Inicjatywa BN WIKI była poprzedzona przejrzeniem polskojęzycznej Wikipedii pod kątem jakości artykułów z zakresu literatury i kultury polskiej. Dzięki wiedzy specjalistów, z obszernych zbiorów BN do artykułów trafiają najlepsze ilustracje, a także przypisy i odnośniki do najbardziej adekwatnych źródeł. Ułatwi to czytelnikom Wikipedii dostęp do najbardziej wartościowych materiałów edukacyjnych. Hasła opracowywane przez zespół projektowy są często odwiedzane w Wikipedii przez m.in. uczniów czy studentów -- grupa kilkuset artykułów, do których już wprowadzono nowe przypisy, wyświetlana jest przez użytkowników blisko milion razy w miesiącu.

Wybrane artykuły uzupełnione o przypisy i ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Blisko 100 obiektów graficznych pochodzących z kolekcji Biblioteki Narodowej ilustruje biogramy m.in. Stefana Żeromskiego, Janusza Korczaka, Lucjana Rydla, Aleksandra Fredry i wielu innych. Ilustracje pochodzące z Biblioteki Narodowej są obecnie wyświetlane przez użytkowników ponad 160 tysięcy razy w miesiącu.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak inne biblioteki na świecie, takie jak Biblioteka Brytyjska czy amerykańska Biblioteka Kongresu, Biblioteka Narodowa w Warszawie pracuje wspólnie z redaktorami Wikipedii, aby popularyzować i udostępniać wiedzę zebraną w swoich zbiorach. Współpraca polskich wikpedystów z BN rozpoczęła się pod koniec 2017 roku. Wszyscy wolontariusze, którzy chcą dołączyć do grupy chwilowo lub na stałe, są mile widziani: zapraszamy do zapisywania się w tabeli uczestników na roboczej stronie projektu. Pytania i sugestie prosimy wysyłać na adres kultura@wikimedia.pl


Biblioteka Narodowa (BN) gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane na terenie Polski oraz polonika zagraniczne. Jest najważniejszą biblioteką naukową o profilu humanistycznym, głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i krajowym ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, placówką naukową, a także ważnym ośrodkiem metodycznym dla bibliotek w Polsce. Więcej w Wikipedii →

Czy wiesz[edytuj | edytuj kod]